Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Alfred Çapaliku

  Fund Shekulli


  Ora ngelur nė cep tė dymbėdhjetės,
  Nė fushėn e bardhė: dje, sot a nesėr?
  Rusėt po i lodh zemra e Jelcinit,
  Amerikanėt - seksi i Klintonit,
  Zviceranėt - katastrofa ajrore,
  Brazilianėt - humbja nė futboll
  Dhe shqiptarėt - procesi i vetvetes,
  Vallė a jemi dje, sot apo nesėr?



  Njerėzit e gurit

  Burrat e kohės sė gurit s ishin tė ngurtė,
  Visheshin me gjethe, u lulėzonin brinjėt,
  Zbutnin gjithandej gratė e egra,
  Shpiknin vegla pune me majė, rrumbullak,
  Nuk njihnin sistem numėrimi pėr fėmijėt,
  Shpellat i thellonin me britma pasioni,
  Jetonin njė shekull sipas tyre

  Dhe


  sosnin nė skuptura naive.



  Karnavalet


  Ditėn e karnavaleve tė botės,
  Maska gjithėfarėsh nėn ritėm prej shiu
  Luajnė kuplete me fund gazmor,
  Kafshė imitojnė, insekte xhunglash,
  Asimetrikisht bėjnė pirueta,
  Pėr tė harruar maskat e vėrteta.


  Alfabeti i Vitit


  ACARIM...

  BARUT...

  CINIZEM...

  DROGĖ...


  Tė harrohet ky kod kuneiform,
  Pėrhapur me valė e me ekran,
  Shtypur nė kolona mijėra kopjesh,
  Pėrsėritur ndėr fjalime kollaresh.


  T'i heqim gjithė dėrrasat e zeza,
  Tė shkruajmė veē me germa tė bardha,
  Ndėr pėllėmbė tė zgjatura fėmijėsh,
  Alfabetin e shkurtėr mė tė ri:


  A - AJĖR!

  B - BUKĖ!

  C - CICERIMĖ!

  D - DASHURI!



  Simbozė


  Dy gjysma jete nuk bėjnė njė jetė,
  As pjesėtuar nėn kryqin e dhimbjes,
  As shumėzuar nė iksin e shpresės,
  Tė mbledhura me vetveten e mjerė,
  Tė zbritura nga maja rrokaqiejsh.
  Njeriu ngjyron si pylli nė vjeshtė,
  Dy gjysma jete nuk bėjnė njė jetė.

 2. #2
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Djemtė e rrugicės dhe plaku

  Ku janė djemtė e rrugicės sė vjetėr?
  Pyesin rrugėt dhe lagjet fqinje.
  Ku ėshtė zhurma e lodrave tė verės?
  Nė pluhur vetėm gjurmėt e tyre.

  Tė bukurit dhe tė mirėt djemtė,
  Tė shkathtit, tė pandalshmit ku ikėn?
  Njė zė, nga pragu i ngurtė i derės,
  Njėrėzve u thirri: - Djemtė u rritėn!

  Lule vilet vareshin mbi derė
  Dhe e ndritnin plakun si fererė.

  - Secili djalė braktis murishtėn,
  Tė gjejė tė panjohurėn e vet,
  O njerėz tė mirė, pas shumė vitesh
  Rrugica do tė krenohet me djemtė.

  Shpejt erdhi rritja e djemve,
  Do tė vijnė te na shohin pėrsėri
  Dhe do tė sjellin me vete,
  Vajzat qė kanė marrė me dashuri!

  Plaku. Lule vilet mbi derė.
  Nė zemrat e njerėzve, djemtė.



  Alfred Capaliku ka qene profesori im i Letersise shqiptare ne universitetin "LUIGJ Gurakuqi " te SHKODRES!

  I uroj suksese kudo!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 3. #3
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Qiej mermeri

  Qiej mermeri
  pa peshė,
  dallėndyshe kundėr rrymės
  pa mbėrritje,

  Pleq ripėrtypės kujtimesh
  pa tym,
  Aerobi pemėsh bri rrugėve
  pa erė.

  E bardha bėhet e kaltėr,
  E zeza mbetet pa bojė.
  Zaret janė hedhur,
  Jeta ėshtė lojė

  Pikat e shiut, lotė virgjėreshe,
  Prishen nė shtratin e lumit,
  Avullojnė tė mistershme,
  Si britma pa dėnesė.

  E bardha ngjyhet me tė kuqe,
  E zeza ndėrron bojė.
  Nė kurthin e ditės,
  Jeta ėshtė lojė.


  A.Capaliku ka qene profesori im i letersise ne universitetin "LUIGJ GURAKUQI "te Shkodres!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 4. #4
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Takim me Vinēens Prennushin

  -- In memoriam
  "Un jam i Zotit! Qiellin a mund ma pritsh?"
  Gegnishtja e ndalun jehonte ilirisht
  Dhe kumti flatroi mes yjesh pa u fikun,
  Mbas ēastit vdektare sa shpejt kishte rilindun.

  Tė vinte era lule, i veshun me gjeth,
  Shejtnisht pėrmbi krye tė shndriste nji rreth,
  Nė kohėn e amshimit nuk ishe dikushi,
  Por ambėlsia vetė, Poeti Prennushi.
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 5. #5
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Stina e gėzuar

  Stina e gėzuar
  Si frynin erėrat e stinės ashtu mbrėmė,
  Sikur pranvera jepte koncert me tre violinistėt
  e muajve tė saj,
  Nė sheshet e rrugėve dhe periferitė.

  Si endeshin tė dashurit nėn ombrellat gazmore,
  Dy nga dy
  Dhe shpėrndaheshin mes blerimit nėn ritmin
  e shiut.

  Tė gjitha kėto ndodhėn mbrėmė,
  Kur tė prisja ndanė njė BAR-i
  Dhe emrin ta gdhendja nė avujt e xhamit.
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

Tema tė Ngjashme

 1. Alfred Trebicka nderpret shfaqjen! Kush je ti?
  Nga djalingaqyteti nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 19-05-2011, 17:25
 2. Masakra e Qafė-Gjashtės nė 1997-ėn
  Nga trimi26 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 20-01-2011, 22:51
 3. Alfred Uēi tregon
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-12-2010, 07:55
 4. Alfred Moisiu: Kujtimet e familjes sime
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-07-2009, 13:40
 5. Alfred Moisiu
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-05-2003, 07:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •