Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 173
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Marsel
  Anėtarėsuar
  20-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime

  Dritėro Agolli

  KUR TE JESH MERZITUR SHUME

  Ketu s'do jem,do jem larguar
  ne toke i tretur si te tjeret
  ne kafenene e preferuar
  nuk do me shohin kamarieret.


  Dhe neper udhe ku kam ecur
  s'do ndihet kolla ime e thate
  mbi varin tim do rij i heshtur
  nje qeparis si murg i ngrate.


  Ti do trishtohesh atehere
  se s'do me keshe ne dhome gjalle
  dhe kur mbi xham te fryje ere
  do qash me eren dal-ngadale.


  Po kur te jesh merzitur shume
  ne raft te librave kerkome
  atje do jem i fshehur une
  ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  e une do zbres do vij pas teje
  dhe ti si dikur me mall do qeshesh
  si nje blerim pas nje rekeje.
  Nuk lejohen adresa faqesh ne firme vetem ne profil !

 2. #2
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Poezi nga Driteroi

  Ē'te bejme? Rrime ne kuzhine
  Bie ere gjelle, pa ngrene s'mbesim
  Na pihet uje, pime
  Na rriten thonjte, i presim....

  *************************

  Ti ne kanape tani dremit
  Ndoshta gjumi ende s'te ka zene
  Abazhuri mbi qerpiket e tu po ndrit
  Libri nga dora paska rene

  Para teje ndal mendimi im
  Jemi dashuruar edhe share
  Jemi ndare shpesh ne udhetim
  Po drejt njeri-tjetrit kemi ngare

  Te kam pasur enderr cast e ore
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertet nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire

 3. #3
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime

  Dritėro Agolli

  SIKUR S'JETOJ NE VENDIN TIM


  Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
  Po ne nje vend te huaj dhe te larget
  Ne nje qyetet me buba dhe me minj
  Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

  Cuditem pse keshtu me duket shpesh
  Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
  Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
  Dhe mua flluska flluska ma ben jeten

  me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
  Helmohemi Ado cast me njeri tjetrin
  s'e di nga vjen ky helm se s'kam c'te them
  Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

  Ky vend me duket do helmohet krejt
  Nga helmi rrjedhur vrimah ne themelet
  Pastaj do tundet toka ne termet
  Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgerdheshet

  I huaj jam ne vendin tim mjerisht
  Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
  Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
  me ben te qaj si nxenes prapa deres.


  PELEGRIN

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Udhetar ne vendin e shpreses se thyer
  Jam ndare padashur nga karvani im
  Mes shtigjeve nga vapa e shirat gerryer

  kerkoj karvanin tim ne rere e ne shpat
  karvanin qe e ka nderruar drejtimin me kohe
  Ndaj ne udhe jam krejt i humbur, jam fillikat
  Me shami te grisur lidhur ne koke

  Per uje buza ime u be zhur
  Dhe syte me shpojne nga shterrja e lotit
  Me duhet te arrije karvanin e tretur qekur
  Capitur mes vapes, mes shiut e te fothtit

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Shtegtar i karvanit te humbur
  Dhe bart ne kurriz nje premtim
  Te dhene ne hirin e gjysherve te mundur.


  FTOHJA

  U ftoha nga shume gjera
  Disa i harrova e disa i lashe
  Disa i humba si nje unaze
  Ne cezme a govate

  Vertete e humba te rite
  Por zemer marr kur ende i dua grate
  Sikur te ftohem prej tyre nje dite
  Thoni per mua: ndjese paste!...


  ELEGJI PER QENIN

  Me dhimsesh qen i vogel! s'pate fat,
  Te ktheheshe ne oborrin e shtepise
  U shtrive i pergjakur mbi asfalt
  Nga nje makine e eger e pashpirt

  E c'deshe ti qe dole shpejt e shpejt
  Ne mes te rruges nga nje dushk a ferre?
  Njeriu shtyp mikun rrugen kur ia pret
  Dhe jo me pastaj nje qen qyqar te mjere!


  TRISHTIMI

  Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
  E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
  Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
  Qe shtireshin engjej te dashur.

  Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
  Serishme ne rrenat e jetes
  Diku ne nje skaj te larget do prehem
  me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.  HESHTJA

  Cigaria u dogj gjer ne fund
  Mbi tryeze gjumi me mori
  Ne xham era perdet i tund
  Dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh
  Te shohesh enderra te blerta
  Sa ndot!...Te zgjohesh e prap te gjesh
  Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta.  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga macia_blu : 25-06-2002 mė 01:07

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  mace, di gje nese keto te dyja jane te Driteroit?

  Keto i kam pasur ne nje fletore kujtimesh nga 8vjecarja. Autorin s'e di...por me eshte fiksuar qe eshte Agolli.


  "Me Mire Te Kujtosh Te Bukuren"

  Te mori malli per mua nje dite ne paqe?
  Ah, lere mallin e varfer te qete!
  Te vjen ne mend ne qytet ajo kafe
  Ku hynin artiste e poete.

  Ti kishe kembe te bukura shume
  Nga kembet e tua poetet lajthitnin
  S'do mend qe lajthitja dhe une
  Si gjithe ata qe te pritnin

  Vertet te mori malli per mua
  Mos eja!....Lere mallin te fjetur
  Tani une u plaka dhe kafet e vjetera s''i dua me
  Pastaj as e di se nga kembet e tua c'ka mbetur....


  "I Perndjekuri I Dashurise"

  Une jam i burgosuri yt
  Rroj me prangat qe ti me ke vene
  Po cudi as qelia s'me mbyt
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze

  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
  Une i putha duart e tua
  Eshte rast i pashembullt ta dish
  Qe xhelatin ta puth a ta dua

  I perndjekuri yt erotik
  I perndjekur te mbetet gjithmone
  Erotim i mire a i lig
  Hidhmi duart ne fyt, torturome

  Ky burgim sa do zgjase s'e di
  I perjetshem do kisha deshire
  Vec ti eja me shih ne qeli
  Te perndjekurit tend i vjen mire.

 5. #5
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Sirena e lumit..!!

  Pershendetje lexues.....!!

  Melejoni te shtoj disa poema te tjera..!!

  Sirena e lumit

  Ajo u vertit lakuriq
  Si pata e bardhe ne lume;
  Kendonte hutini ne vidh,
  Bretkocka ferkohej me shkume.

  Me humbi nga syte pastaj,
  Sic humbin sirenat e lumit,
  Me mbeten vec hiret e saj
  Dhe nazet e kurmit.

  U zhvesha dhe lumit me not
  I rash tri here;
  Ju them se notoja aq kot,
  Sa dukesha fare i mjere.

  Madje dhe bretkocka u lig,
  Sa s`donte aspak te me shihte,
  Ne vend te hutinit ne vidh
  Vec hena fytyren e griste.

  29 Maj 2000  Kur kthehesha nga deti..!!

  Katermbedhjetevjecar
  Detin per heren e pare e pashe.
  Riheshin valet ne shesh me topuz,
  Hena varej me spango mes ujit te trashe
  Dhe peshqit nxitonin si krushq.

  Ne kthim im ate te heshtur me gjeti
  Dhe pyeti:
  -Si t`u duk deti?

  Veshtrova nga malet e zinj me samare
  Dhe plot trishtim i thashe tim eti:
  -Atje dhe kripa dhe peshku jane pa pare,
  Eshte i te varferve deti,
  S`lerojne mdi te si nder ugare...

  Korrik 1998  Ma do mendja se do tju peqejne keto ...poema..!!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Dritero Agolli

  KUR TE JESH MERZITUR SHUME


  Ketu s'do jem,do jem larguar
  ne toke i tretur si te tjeret
  ne kafenene e preferuar
  nuk do me shohin kamarieret.


  Dhe neper udhe ku kam ecur
  s'do ndihet kolla ime e thate
  mbi varin tim do rij i heshtur
  nje qeparis si murg i ngrate.


  Ti do trishtohesh atehere
  se s'do me keshe ne dhome gjalle
  dhe kur mbi xham te fryje ere
  do qash me eren dal-ngadale.


  Po kur te jesh merzitur shume
  ne raft te librave kerkome
  atje do jem i fshehur une
  ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  e une do zbres do vij pas teje
  dhe ti si dikur me mall do qeshesh
  si nje blerim pas nje rrekeje.

 7. #7
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  41
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Nga Dritero Agolli

  NJE SHKREPESE Ndizme, vella nje shkrepese nen qiellin e zi,Nje shkrepese te brishte shprese ne erresiren me shi.Ne erresiren e dhjamur si pelte,Kur ndihet te zbrese acar.E dini c'do te thote nje shkrepese,Nje fije e holle si bar? Dritero AGOLLI
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e klevis2
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  NJERIU DHE KOHA

  Vertitet nje re e zeze mbi bote
  e zeze si une
  leh naten nje qen i terbuar nen porte
  terbuar si une

  zvarritet nje gjarper nga rruge e vithisur
  nje gjarper si une
  kalojne ne shtigje plot njerez te krisur
  te krisur si une

  lekunden ne qoshe te rrugeve kurvat
  lekunden si une
  bertasin lypsaret si kafshet ne guvat
  ne guvat si une

  kercejne majmunet ne pyjet e xhunglat
  majmunce dhe une
  jeton bote e cmendur me vallet dhe plumbat
  e cmendur si une

  tmerrohet njeriu kur lind mbinjeriu
  tmerrohem dhe une
  kur vdes mbinjeriu merr zemer fatziu
  marr zemer dhe une

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e nimf
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Interzone
  Mosha
  38
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Enderr e prere

  1.
  Mos vdis,se pas shirave aren e mbushi bari,
  Se ka rene ne ullishte mize e ullirit,
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali,
  Ende s'ka dale prej plisit kercelli i mistrit.

  Ne enderronim te ndertinim nje anije,
  Kerrkush se mendonte se me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim vendosur ta ndertonim me dege hardhie,
  Dhe vela ti vinim.
  ***
  2.
  Mos vdis,se kalit ne vrapim i ra nje patkua,,
  Dhe nga dhimbja filloi ta ngreje kemben e pare,
  kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  se gjejme kendej as nallbanin e marre.

  Ne enderronim te shjkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  tani kali se ha me as barin e njome,
  me sy si gota, na sheh si te huaj.

  Mos vdis, se dielli e shtroi ne oborr sofren e madhe,
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Vajzat qe dikur i therrisje 'sorkadhe',
  kur grisnin fustanet ne driza.

  Mos vdis, ne dhomen e heshtur, i shtrire,
  eshte turp kaq shpejt te ulesh e te vdesesh,
  ne enderronim nje vdekje pak me te mire,
  duke vdekur,fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tė bėhem pėllumb?


  A doni tė bėhem pėllumb mbi pėllumba,
  Mė kini pėllumb qė tani;
  Hedh rrobat nga trupi e vishem me pupla
  dhe kthehem pėllumb nga njeri.

  Filloj tė gugas si pėllumbat gugasin
  Andej e kėtej kuturu:
  Gu-gu mbi ballkonin, gu-gu mbi pullazin,
  gu-gu nė dritaret, nėn strehėt gu-gu.

  A doni tė bėhem pėllumb mbi pėllumba,
  Mė kini pėllumb me gjithė mend,
  T'ju cmendė gu-guja nga gusha me pupla,
  Pastaj nė mėrzi tė mė vrisni nė vend.
  ---------------------(31 korrik 1998) Dritėro Agolli

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kohė mė vonė


  Kohė mė vonė e ndofta mė shumė,
  Kur tė kėtė bleruar njė dardhė
  Dhe kur lumi nė prill tė zbresė me shkumė,
  Unė e di, do vij me kalin e bardhė,

  Para jush do shfaqem,-qė s'patėt fat tė mė njihni,
  Se disa nga ju vėrtet u lindėn mė vonė
  Dhe tė tjerėt mbase s'e dinin
  Qė mes tyre jetoja diku nė njė dhomė

  Dhe shkruaja librin e fundit
  Tė vėshtirin, korrigjuar radhė mė radhė.-
  Unė e di, do vij kur ju tė notoni mes gjumit,
  Mos harroni, do vij me kalin e bardhė.
  ----------------------------(12 shtator 1998-Dritėro Agolli)

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mos dil nė ballkon


  Pėrse po kėndon i nėmuri gjon
  Nė plepat e gjatė?
  mos dil nė ballkon,
  Nuk dihet se c'vjen nga kjo natė.

  Ky gjon i vetmuar dicka tė hidhur po ndjell,
  Dicka tė fshehtė e tė turbullt.
  E sheh atė plak qė po vjell
  Nėn shtyllėn e dritės sė purpurt?

  S'e dimė nga erdhi ky plak fillikat,
  pėshtetur nė shtyllė si konkė.
  Po mbase pėrhumbur nė njė restorant
  ka ngrėnė njė vezė a cironkė.

  Cironka ka qenė ndofta me helm,
  Me helm nga fermenti.
  mos dil nė ballkon po tė them,
  Sjell erėn e prishur qyteti.

  -----------------------(10 korrik 1998-Dritėro Agolli)

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ZOTRIT


  Triumf i madhėrishėm mėngjesi...
  Nga minareja si gisht perėndie
  Hoxha zotin e tij e thėrret pas Kuranit,
  Kėndon pėr zotin e vet symbyllur kėndezi
  Nga maja e gardhit.

  Pėr zotin e tij hingėllin dhe kali nė portė,
  Laraska kraket pėr zotin e vet nė lajthishtė.
  Sa zotėr ka nxjerrė
  Pėr kafshė e pėr njerėz kjo botė!-
  Kėndojnė pėr zotrit e tyre tė gjithė,

  Vec unė s'kėndoj, ėshtė e kotė!
  --------------------------( 30 tetor 1998- Dritėro Agolli)

 14. #14
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Ankimet...

  Ankime nga miqte, ankime nga rruga
  Ankime nga gruaja ime
  Veriu fshikullon, ngre pluhurin rruga
  Ankime, ankime, ankime

  Ankime ne leter, ankime ne gjelle
  Ankime ne lopet ne fushe.
  U cmenda! Do te iki te fshihem ne shpelle
  Te fle pa ankime me nje ujk a arushe...


  Do te me kujtosh

  Une do shkruaj nje liber me vjersha
  Dhe ti do ta lexosh si relike
  Dhe duke qeruar patate te ardhura nga vjeshta
  Gishtin do presesh me thike

  Duke e vene gishtin ne goje
  Mua do me kujtosh ne kuzhine
  Dhe do te thuash para dollapit te lyer me boje
  "Per pak e harrova ditezine!"
  Kur nisi lufta isha i vogėl
  dhe nepėr tym diēka mbaj mend.
  Fill mbas ēdo lufte, bėhej si gogėl
  Atdheu im! Ja kjo mė ēmend!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Po ti nuk je  Nuk je kurrkund. Kjo ditė e nxehtė e gjatė
  Mbuloi me pluhur rrugėn gjer nė fund.
  Vėshtroj nė zheg nė pluhurin e thatė,
  Po ti nuk je kurrkund.

  Dhe me gishtrinj mbuloj fytyrėn time,
  pastaj kėmishėn e rėnduar shkund,
  Nga pluhuri pėrdhč rrėzohen thėrrime,
  po ti nuk je kurrkund.

  Jam gati tė kėrkoj cdo kokėer pluhuri
  Dhe nė kėrkim si arkeolog tė humb,
  Vec tė tė gjej, e humbura qėkuri,
  Po ti nuk je kurrkund.
  ______________Dritėro Agolli

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  Vazhdojme me Driteroin....(more vesh Xeno? tema eshte vetem per Agollin) :)

  KUJDES ME FJALEN....!

  Kujdes me fjalen zonjes me cante,
  kudes me fjalen dhe ti zoteri
  pushteti i fjales eshte i vecante
  gatuan male dhe kakerdhi

  Me fjalen rrjedhin perrenj me mjalte
  pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen ,zonjez me cante
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri

  Kur fjala nxirret nga buzet jashte
  si dallendyshja s'vjen ne shtepi .
  Kujdes me fjalen , zonjez me cante,
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri.
  -----------------------------------------------------------------------

  QEPA!

  Une qepen e dua kur kam te ftohte
  dhe pa e prere e ve ne pjate .
  E prek me dore e kthej nga nje gote
  Ia xhvesh xhaketen e kemishen e bardhe .

  Dhe qepa lakuriqe si balerine
  ne tryeze e vetmuar me mua mbetet ;
  atehere lotet nga syte ne faqe me vijne
  dhe larg veshtrimi me tretet

  Degjoj si qepa nudo me thote :
  " Ti qan per mua qe petkat m'i zhveshe
  dhe krejt lakuriqe me le neper bote ,
  krejt lakuriqe sic deshe "!
  ---------------------------------------------------------------------------

  MOS MA KUJTO!

  E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
  per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

  Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
  Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

  Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
  Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

  Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
  Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
  Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
  Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

  Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
  I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

  E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
  Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto
  -------------------------------------------------------------------------

  KUR NJE MENGJES!

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"
  ----------------------------------------------------------------------------------

  NJE MENDIM VETETIMTHI!

  I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
  S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
  C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
  Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

  Po te gjitha ato u plaken si une
  Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
  Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
  Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

  I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
  Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
  Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
  Gezohem se jane te gjitha te mijat
  -------------------------------------------------------------------------------

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dritėro Agolli: PŹRTACI I MŹNGJESIT


  Kur ngrihem nuk di se c'tė bėj nė mėngjes,
  Nga ėndrrat ende s'jam shkundur aq mirė.
  Nė lagje e kam zili njė kėndes,
  Ai ėshtė i zoti dhe merret me punėn e pagdhirė:
  Ia thotė njė kėnge dhe pulat i ndez.

  Po unė i shkreti vėrtitem andej e kėtej
  Dhe ngathėt sė koti vėshtroj nė pasqyrė,
  Nė ballė mė tepėr tė dendura rrudha zė gjej
  Dhe rrjepje lėkure zbuloj nė fytyrė,
  nė kokė shoh qime tė rėna, mė shumė se dje.

  Po fjalėn e kam, se s'bėj dot asgjė nė mėngjes
  dhe sillem,-pėrtac i pandreqshėm, i kotė,-
  Prandaj unė e kam aq zili njė kėndes,
  Se merret me punė e njė kėnge ia thotė,
  Tė paktėn e zgjon njė lagje dhe pulat i ndez.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 06-02-2003 mė 13:17

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dritėro Agolli: LETRAT


  Kur dashuroheshim nė kohėn tonė,
  Kur tretesha dhe digjesha pėr ty,
  Nga njėri-tjetri letrat vinin vonė,
  Kalonte dhe njė muaj apo dy.

  Po ndofta dashuria mbahej gjallė,
  Se zjarrin mbanin letrat nė udhėtim
  Me bicikletė a mushkė apo me kalė
  Nė vapė e shi, dėborė dhe thėllim.

  Kur dashuroheshim nė kohėn tonė
  Me zor na vinin letrat fshat-qytet
  Nuk kishim nėpėr dhomė telefonė
  Dhe nė ėndėrr s'kishte faks dhe internet.

  Megjithatė mė mirė qė nuk kishte
  As telefon, as internet, as faks,
  Se fjalė e nisur shpejt dhe mund ta vriste
  Njė dashuri tė vjetėr pėr njė cast.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dritėro Agolli: NJERIU NŹ GARŹ ME GOMARŹ  Njė ditėz tė diel
  Njeriu me gomarė
  U futėn nė garė:

  Gomari nė diell
  Filloi tė pėllasė,
  Njeriu tė bėrtasė.

  Gjykonte juria:
  Kush bėnte mė shumė
  potere dhe zhurmė.

  Dhe tha Perėndia:
  "Njeriu nga kjo garė
  Fiton mbi gomarė."

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dritėro Agolli: NATŹN DUKE U MENDUAR


  O njerėz tė lajthitur nėpėr natė,
  U vratė nėn ballkonin tim pėr dokrra!
  S'ka rėndėsi nga ishit ju tė ngratė,
  nga Mati, nga Tropoja, a nga Mokrra.

  Tek pi duhan mes tymit flas menduar:
  Sikur me shekuj rron njė fis i marrė:
  Pėrjetėsisht nė urrejtje i bashkuar,
  Cuditėrisht nė dashuri i ndarė!


  BOTA E SHKRUAR


  Mė fėshfėrijnė fjalėt qė kam shkruar,
  Po c'thonė ato, vėrtet s'e di as unė.
  Njė botė e madhe kaq e ndėrlikuar,
  Sa duhet pėr ta cndėrlikuar shumė.

  Tė tjerėt ndofta mund ta cndėrlikojnė,
  Megjithse pak besoj e s'jam i bindur.
  Tani pullazit turtujt po kėndojnė,
  Asgjė s'kuptoj dhe mbase kam lajthitur.


  NUK KA CUDIRA


  Vėrtet nuk cuditem kėtu nga kjo jetė,
  Ku s'mburren aspak Muhameti me Krishtin,
  S'habitem sikur dhe me sy ta shoh vetė
  Tė shoqen e hoxhės tė puthet me priftin.

  Njė gjė e zakonshme kjo puthje mė duket
  Tani kur cudirat po ndodhėn tė gjitha,
  Kur shiten dhe bėhen ****** dhe nuset
  Pa hequr kurorėn nga kisha.

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sejfi Protopapa
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 14-04-2014, 04:48
 2. Agolli: Pendesa për kritikat ndaj Rugovës
  Nga RTP nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-01-2006, 10:50
 3. Dritėro Agolli: Historitė e sherreve tė mia me Ismail Kadarenė
  Nga Fiori nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-08-2005, 15:39
 4. Dritėro Agolli: PS dhe LSI tė bashkėpunojnė pėr zgjedhjet e 2005
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2005, 05:16
 5. Dritėro Agolli ky *apostull* i errėsirės
  Nga Nika nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 03-04-2003, 00:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •