Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Dritan Zaimi

 1. #1

  Dritan Zaimi

  C'ka bera ne jete

  Ato c'ka shkrova
  s'i fshi me dot
  Atje ku eca
  gjume lashe
  Ato qe ne jete s'i bera dot
  endrrave i pashe


  Ylberi

  Nje shall shumengjyresh
  mbeshtolli kodren
  fill pas shiut u be drite
  Renden fluturat
  t'i rembenin ngjyrat
  dhe pas pak drita u fik


  Kurre s'do ta kuptosh

  Lulja celi, kur pranvera erdhi
  por prilli e vrau me debore
  Erdhi maji, por prilli ende s'e kuptoi
  qe lulja qe ai thau vec per te lulezoi


  Rrezja

  Nje rreze ra ne pus
  erresira e kapi rob
  Vendosi ta mbuste ne uje
  dhe deshiren e fundit i kerkoi

  Le te shihem edhe nje here
  mbi kete uje, - tha rrezja,
  - para se nen te, te perfundoj
  Dhe uji si pasqure
  mbi toke e dergoi

 2. #2
  Fundi i nje dhimbjeje

  Serish do te hesht
  e duke heshtur, do te qaj
  Duke qare, do te qesh
  e duke qeshur, do te vdes


  Pritja copton gurin

  Me vite te tera
  rendoi pritja mbi nje gur
  Dhe guri nje tjeter gur priste
  te behej mur

  Kaq shume koha mbi te rendoi
  sa ne mijera copa gurin e thermoi


  Amaneti i syve te mi

  Kur vala te puthet me diellin
  tej ne horizont
  E prej puthjes se tyre
  qielli te skuqet paksa

  Kur nata te bjere e lehte
  dhe me pishtar ne dore
  te ndeze yjet nje nga nje

  Kur gjethet e pemeve
  te pershperijne bashke me eren
  pa e kuptuar perse rri

  Dhe kur dritat e qytezes
  ta kullojne melankoline e tyre mbi liqen
  e ne trajte dridhjesh te te thone:
  - Ti eja u be vone!

  Ti mos i degjo
  Por aty, prane liqenit qendro
  Puthe valen per mua, mos ngurro
  E nese te duket e embel
  C’te kam thene kujto

  Liqenin ta fala une ty
  shijoje ne qetesi
  Brenda tij jam tretur une
  ndersa ai?
  Amanet i syve te mi
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Mos shkel

  Mos shkel, te lutem
  mbi bar, ti mos shkel
  Mbi barin e lagur nga vesa
  gjurma jote do te ngele

  Do te duhen shira, rrebeshe plot stuhi
  llumin qe i le t'ia heqin perseri


  Kufiri

  Edhe une thura endrra per ty
  por endrres i lashe nje kufi
  te shkonte larg, larg
  por jo me larg se ti
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Na jepni pak informacion per Dritanin Pls ... me duket se e kam njohur personalisht por sjam e sigurte ...

  flmd paraprakisht .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  Veē zemra duron

  Ia tregova dhimbjen detit
  deti ushtoi
  Ia tregova dhimbjen qiellit
  qielli gjemoi
  Ia tregova dhimbjen zemres
  por zemra e duroi
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  your incubus
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  456
  gjalle eshte ky?
  gjuha jote eshte blu blu blu blu blu ne portokalli

 7. #7
  Brenga

  Ėshtė e kotė tė fle
  brenga ma ka hequr kėtė kėnaqėsi
  Ajo ka pushtuar gjithė trurin tim
  ka vėnė nė lėvizje gjithė qelizat e tij
  qė tė mendojnė veē pėr tė

  Mė kotė tė fle
  gjumi s'do tė ma largojė brengėn
  Nė mėngjes ajo do tė zgjohet para meje
  duke mė pritur pėr dialog.
  E unė pėrsėri do tė dridhem para saj
  si njė i pandehur qė ende s'ka gjetur
  ē'ti thotė


  Njė fjalė e pathėnė

  Mė mbeti nė buzė njė fjalė e pathėnė
  sa e ėmbėl ėshtė askush s'e di!
  Si mjalti qė bletėt me vite tė tėra e ruajnė
  pėr zemrėn e atij qė di ta pijė.

  Rrugėve tė jetės, vite me radhė
  me zemėr nė dorė e nė buzė me kėtė fjalė
  unė renda tė falja dashuri.
  Zhgėnjime mora nė vend tė saj.
  Pėr atė fjalė s'pati nevojė njeri.

  Mė mbeti nė buzė njė fjalė e pathėnė
  sa shumė do tė doja ta thosha edhe ashtu kot
  se ėshtė fjalė qė i pėrket njė tjetri
  dhe zemra ime s'e mban dot

  Mė mbeti nė buzė njė fjalė e pathėnė
  qė vendin e puthjes e mban tė zėnė
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-12-2009
  Postime
  2

  Cikel Poezish shkeputur nga Vellimi Poetik “Dhimbje”, publikuar me 2001 - Dritan Zaim

  Globi ynė

  Njė sy hapur tjetrin mbyllur,
  kėshtu fle pėrherė.

  Me njėrin pėrcjell ditėn,
  me tjetrin e pret.

  Dhe s'prishet asnjėherė ky ritual,
  pėrndryshe nata s'do tė agonte kurrė.  Mėmė Tokė


  Unė i etur kam qėnė pėrherė
  tė shkel nė toka
  tė pa shkelura ndonjėherė.
  Nėpėr qiej tė ngjitem,
  ku asnjė shpend s'ka fluturuar.
  E nė hapėsira tė endem
  ku drita ende s'i ka pėrshkuar.

  Nė kaltėrsinė e tyre
  tė rend, tė rend,veē tė rend
  e kurrė tė mos afroj.
  Me njė qėllim nė mendjen time
  burimin e Blu-sė tė kėrkoj.

  Si njė shtėllungė tymi
  tė ngjitem nė ata qiej.
  Tė shkoj tepėr larg,
  gjersa veten mos ta ndiej.

  E atėherė
  njė frikė e mistershme tė mė pushtojė,
  ku tjetėr jetė asgjėkundi tė mos takoj.

  Dhe pendimi pėr brenda meje
  tė mė qortojė si dem i tėrbuar.
  Thellė, shumė thellė ta ndiej mėkatin
  qė prej Tokes kam shtegtuar.

  Shpirti tė mė raskapitet
  e duke u pėrpėlitur tė mė gulēojė
  dhe si i ēmendur
  drejt horizonteve tė pafund tė vrapoj.

  Gjersa Bluja papritur
  tė tretet nė njė bardhėsi.
  E unė i friksuar tė kuptoj
  se po futem nė njė tjetėr qiellėsi.

  Dhe atėherė o mėmė Tokė
  si e thyer prej durimit
  forca jote tė mė tėrhėq.

  Unė i pėrgjumur tė bie nė humnerė,
  por kurrė tė mos vdesė.

  Tė ndiej nga lart
  aromėn e brigjeve tė tua,
  qė kundėrmojnė erė jetė.

  E zemra tė hidhet pėrpjetė nė kraharor
  si njė foshje kur nėnėn ka gjetė.

  Tė bie e tė pėrplasem i gjithi pas teje,
  si njė kandėr qė bie pėr tokė.
  E tė mos ndiej dhimbje aspak,
  por veē mall, mall, edhe prush, edhe lotė.  Do tė vij njė ditė


  Do tė vij njė ditė
  kur mėngjesi do tė zbardh
  mbi trupa tė ngrirė,
  mbi pemė kallkan.
  Kur murlani do tė ngrij
  zogjtė nė fluturim,
  e kafshėt do tė balcamosen
  prej tė ftohtit.

  Atėherė zemėrimi do tė hapė portat,
  pa ditur se ku derdhet.

  Do tė vijė njė ditė,
  kur bota s'do tė dijė
  kė tė dėnojė.
  Qielli s'do tė dijė
  kė tė ndėrshkojė.
  Dhe njeriu s'do tė dijė mė
  pse tė jetojė.


  Dita e tetė ( ose java e re)

  Fjala u tha.
  Njerėzimi s'e besoi.
  Por atė qė u shkrua,
  dikush duhet ta lexoj.
  Dhe gdhiu dita e tetė,
  mbi Tokė u mblodhėn retė.
  Poēen qė uji i flliqur e mbuloi,
  poēari plot tėrbim ta shkatėrroi.

  Qielli qante tmerrėsisht pėr tokėn
  e ndėrsa toka kish rėnė nė agoni.
  Jeta kish bėrė gati valixhet
  pėr tu larguar nga mė e shtrenjta shtėpi.  Legjenda e Shtratit


  Nė fillim u krijua Shtrati i Shenjtė
  mbuluar me ēarēafė kafe e blu.
  Mrekullia blu u quajt.

  Pastaj erdhi Nusja,
  u shtri nė tė,
  ne jemi fėmijėt e saj.

  Kohė, shumė ka kaluar,
  Fisi ėshtė shtuar,
  Nusja ėshtė thinjur,
  Shtrati ėshtė plakur,
  kėmbėt i janė dobėsuar,
  s'na mban dot mė.

  Sipėr Burimi shteri,
  Lumi vazhdon tė gurgullojė,
  por Fundi ėshtė nisur,

  njė ditė do tė mbėrrijė.
  Fare pak kohė pėr tė vėrshuar.


  Dhe Shtrati dėshmitar i lavdive
  dhe i paturpėsive,
  njė ditė do tė kėputet.

  Ai prap do ta ndjej
  mbi trup kėrcėllimin.

  E sė fundi do tė vij Fundi.
  Por nuk do tė jetė Fundi i fundit.
  Do tė ketė sėrish njė Fillim,
  ku ne do tė jemi tė fundit
  qė do tė nisim kėtė Fillim.


  Mosha

  Jeta matet me kohė
  E koha matet me jetė.
  Tej kėtij planeti
  Tjetėr jetė s’mund tė ketė.

  Koha vėrtitet e heshtur
  Veē nesh askush s’e pret.

  Brenda vetes trishtueshėm numėron
  Ēastet e fundit mbi planetin tonė.
  S’e kur jeta jashtė tij tė na shpėrndajė
  Moshėn koha nuk do tė dijė me kė ta ndajė.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-12-2009
  Postime
  2
  I Verbėri


  Njė tė verbėr pyetėn njėherė
  “Pėr kė ke mė shumė mall o njeri?
  Nėse sytė do ti kishe,
  Kė do tė doje tė shihje mė pare?”

  “-Eh, sa shume zemra mė ka lėnguar
  Rrėke tė heshtura lotėsh
  Brenda meje kanė vėrshuar.
  I etur jam, i djegur, e i pėrmalluar,
  Zoti e di ē’dėshirė tė madhe qė kam
  Nė pasqyrė tė shohė njėherė veten
  Dhe tė njohė se kush jam.”

 10. #10

  Pėr: Dritan Zaimi

  Larg

  Na u tret shikimi udhėve tė botės,
  Me kėmbėt gjithmonė nė krahė,
  Rrugės pėr diku.
  Ikim, vijmė, ikim prapė
  Dhe nuk e gjejmė.
  Kur jemi kėtu jeta na thėrret larg,
  Kur jemi larg zemra na sjell kėtu.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2019
  Postime
  1

  Dritan Zaimi

  NĖNAT TONA
  Nga Dritan Zaimi

  Tė pėrloturat nė vuajtje,
  Tė pėrloturat nė gėzime,
  Tė pafjeturat dhe pėrsėri,
  Tė zgjuarat nė agime.

  Tė brengosurat, tė merakosurat
  Netėve tė vona,
  Me zėrin e shpirtit thurin palodhur lutjen,
  si mburojė pėr ditėt tona.

  Po pse po qan?! Po pse po qan?!
  Askush nė botė nuk dashuron,
  Si ti nėnė.
  Po pse po qan?! Po pse po qan?!
  Askush nė jetė nuk tė zėvendėson dot ty nėnė.

  Ti je Perėndia jonė nė tokė,
  Nė lutjen tonė,
  Ka veē "NĖNĖ" dhe "ZOT".

Tema tė Ngjashme

 1. Lista e 813 personave nė kėrkim nga Interpoli
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. Presidenti Topi dekoron presidentin e "Top Media"-s, Dritan Hoxha
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 14-08-2009, 06:47
 3. Kateshi: Neritan Ceka mė kėrkoi te vrisja Leka Zogun
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 17-07-2007, 12:04
 4. Berisha: Disa prej mediave, hanxharė tė mafies
  Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 203
  Postimi i Fundit: 16-05-2007, 02:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •