Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18

Tema: Din Mehmeti

 1. #1
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  Din Mehmeti

  marre nga libri
  NJĖ FUND DHE NJĖ FILLIM
  Vėzhgime mbi letėrsinė dhe kulturėn shqiptare bashkėkohore


  i Robert Elsiet


  Din Mehmeti
  As nė tokė as nė qiell.
  Prishtinė. Rilindja. 1988. 95 faqe.

  Letėrsia shqiptare nuk mund tė quhet mė dukuri anėsore nė Jugosllavi, nuk mund tė quhet produkt i njė pakice kombėtare tė humbur diku nė njė cep tė vendit. Shqipja sot pėrbėn realisht gjuhėn e dytė mė tė folur e tė pėrhapur nė federatėn jugosllave (pas serbo-kroatishtes), kurse pjesa shqiptare, me gjithė problemet tė njohjes politike, po fillon dalėngadalė tė bėjė qė ndikimi i saj tė ndjehet nė kulturėn e Jugosllavisė dhe nė letrat evropiane. Ndonėse proza letrare nė shqip ėshtė e vonė dhe drama prej kohėsh ka qenė e dobėt, poezia ka gėzuar kurdoherė njė traditė tė qėndrueshme, si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė. Statistikat e botimeve, gjithashtu e pasqyrojnė kėtė prirje pėr poezinė: nė Tiranė rreth 40 pėr qind e botimeve letrare tė viteve tė fundit kanė qenė nė poezi, nė Prishtinė 80 pėr qind - fakt ky qė nuk mund tė merret me mend nė Perėndimin racional.

  Din Mehmeti ėshtė ndėr pėrfaqėsuesit klasikė mė tė mirėnjohur tė poezisė sė sotme nė Kosovė. Ai ka lindur mė 1932 nė fshatin Gjocaj tė Junikut tė Gjakovės dhe ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Beogradit. Tani, ai ėshtė mėsues nė shkollėn pedagogjike tė Gjakovės. Edhe pse ka botuar disa proza, kritika letrare dhe njė dramė, ai njihet kryesisht pėr poezinė e tij figurative, e cila ėshtė botuar qė nga viti 1961 nė 12 vėllime. Libri i tij i fundit, njė pėrmbledhje mė njėzetetetė vjersha lirike, mban titullin As nė tokė as nė qiell.

  Poezia e Din Mehmetit shquhet pėr ndjeshmėri popullore. Ashtu si dhe Ali Podrimja, i cili ėshtė po nga Gjakova, ai mbėshtetet nė shumė figura, metafora, dhe simbole tė poezisė popullore tė Shqipėrisė sė Veriut pėr tė mbrujtur dhe ndėrtuar lirikat e tij tė trazuara me vizionin stoik tė malėsorėve. Megjithėse ėshtė njė fllad i lehtė romantik qė pėrshkon poezinė e tij, sikundėr e pati cilėsuar dikur kritiku Rexhep Qosja, ky asimilim krijues i folklorit ėshtė i shkrirė fuqishėm me njė rrjedhė realiste, herė-herė ironike, qė buron pjesėrisht nga etika e revoltės nė traditėn e Migjenit (1911-1938) dhe Esad Mekulit (l. 1916). Shqetėsimi poetik i Din Mehmetit, megjithatė, nuk i drejtohet protestės mesianike ose kritikės sociale, por krijimtarisė artistike dhe pėrvojės individuale.

  As nė tokė as nė qiell ėshtė e ndarė nė pesė cikle: Trimat e kėngės sime, Bishat e bardha, Kujtesa e letrave, Barka ime mbahu, dhe Kėngė pėr vete. Titulli i ciklit tė katėrt, Barka ime mbahu, ėshtė ndofta simbolik pėr praninė e sotme e letrave shqipe, bile edhe tė shqiptarėve nė Jugosllavi. Ai vjen nga poezia Dialog me liqenin, shkruar nė Strugė buzė Liqenit tė Ohrit nė kufirin jugosllavo-shqiptar, gjatė festės ndėrkombėtare tė poezisė nė Strugė nė gusht 1987.

  "Liqeni u nxi
  liqeni u ēmend

  Barka ime mbahu

  Kėtej i ke shkėmbinjtė
  e eshtrave
  andej ėndrrat e pavdekshme

  Barka ime mbahu

  Daljen kėrkoje
  nė zemrėn tėnde

  Kepi i shpresės ėshtė larg

  Lulet e gjakut
  Do tė arrijnė

  Baraka ime mbahu"


  botuar nė World Literature Today [Letėrsia Botėrore Sot] 63.2
  Pranverė 1989

 2. #2
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Din Mehmeti

  PAKEZ NE ENDERR
  PAKEZ NE ZHGENDERR


  Jam pakez i ndrydhur pakez i cliruar
  Duke vrapuar pas emrit
  Pakez i zverdhur pakez i frikesuar

  Jam pakez i ngrire pakez i shkrire
  Duke kenduar per ty
  pakez i rrahur pakez i ndjekur jam.

  Jam pakez i perbuzur nga Dielli
  Kenga jote me ka ndezur
  E me ka sterpikur me lot
  Pakez i vrare edhe nga ylli jam.

  Jam ne enderr pakez zhgenderr
  Pakez femije kur fluturojne zogjt

  Jam pakez endacak-shtegtimin e kam ne gjak
  Duke ecur me ty kalistrok
  Pakez i cuditshem kur qelloj rete.

  Jam pakez i dyshimte pakez kokeforte
  Kur shqelmoj zotrat qe s'dine te ngopen kurre

  Pakez dicka neper zjarr dicka neper uje
  Dicka qe hyn ne te ardhmen
  Per te ikur nga vdekja jam...  ORA

  Semaforet klithin
  zjarr!...

  gozhda dritaret
  gjarperinj rruget
  nga tufa e zeze
  e stineve gjola
  sheshet

  thirra derisa u bera
  peshtyme e ngrire

  kur erdhen zjarrfikesit
  ora krenare luftonte
  me frymen e fundit
  neper tym
  ora pa akrepa
  si femije i cmendur
  udhetonte diku jashte kohes  AVULLI I ZI

  Bulevardeve te menyres deftore
  zjarri e uji luftonin perseri

  maskat engjej maskat thike
  shkelinin pushtonin cdo pike

  ne mesnate salla mbeti e zbrazur
  e karriga mbi karrige
  fjalet krijonin ide neper shi
  plehu u rrigeve avull i zi.


  BALADA PER FRAZEN E FRYRE

  Nga fraza e fryre
  doli hajni i ri i luleve

  u zverdhen parullat

  biografia e dekoruar
  u fsheh
  pas karrigave te lakmive

  u rrokaten duartrokitjet

  ate dite fjalet moren koken ne dore
  duke vrapuar ne oshetimat e lumenjeve

  dhe shume kohe fishkelluan trenat
  para se te hynin ne tunelet e reja

  ate dite dielli shkulli ferra
  varret nxorren eshtra.

  A THUA PSE TROKET ZEMRA

  Kembonat e rrokatura
  Therrasin agimet
  E koherave te vdekura

  Rruget fishkellojne nga pylli
  Qe pergjon ofshamat e pranveres
  Se merdhire nga dimri

  E njeriu s'di c'te beje
  Me etjen dhe urine
  E dalur vese e rrufeje

  Tymi po i del henes
  Toka sinjal i kuq ne orbite

  E termete te reja ne meshire
  E rrekellime guresh mbi gure


  A thua, pse troket zemra....


  QENTE E DIELLIT

  Lakuriqesia kendon
  Majave te shemtimit
  E syte rrjedhin gaz te huaj

  Qente e diellit
  Vrapojne kah grykat
  Ku as rrezet s'shpetojne.


  KONCERT

  Te perroi i karramzave gjumashe
  Bretkocat ne koncert te madh

  Yjet ndezen e fiken
  ne ritmin e nje cmendie

  Shtepite e vejushat e llastuara
  Pergojohen mes veti

  E fjalet pa zjarr
  Te ftohura te ngrira fjalet

  Bretkocat lidhin lumenjt me detet
  E pastaj ne balte zhyten prap

  Te perroi i dritave te lodhura
  Edhe hena ben not neper balte...

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  SYTĖ QĖ SHKREPIN DASHURI

  Din Mehmeti


  M'janė shkimė dritat e syve tė gjallė
  kthinave tė mbrėmjeve luginave tė nxira
  e vragėve tė fėtyrės sė shterrur
  derdhi pust e fryrė tė shpiertit
  nė shtratin ku tė rrita ,o fėmij.
  --Eja ,biro,
  tė mbledhi rreth stomit tė gjinjėve tė brenjtur,
  ti ngrohu brinjėt e kėrrusura
  ulrimave tė fėrfėllazave tė mallkuara
  eja,bir-o,ta ndijė gjakun duke vluar!...

  Eja nė dashurinė e thithmave tė rjepur
  se me dhėmbė tė rinjė nė gjakė mi i ke skurruar
  e kurr s' tė kam terratuar ballin
  me shuplak mallkimi
  e kurr s'tė kam shkrumuar jetėn me
  me nam e rredhime,
  eja bir-o,ta ndijė gjakun duke tė vluar!...

  Tė kam pėrkundur buz vatrės
  nėn flaken e zbeht tė njė une
  e shpesh kamė ikur pėrrenjve
  me djepin tand ngarkuar
  nė tojt e njė plunge.

  Eja,bir-o,ta ndij gjakun duke vluar!...
  bregores sime tė lulėzuar
  eshtėrat le tė mė kallen nur
  pėr tokė e diell
  se nė sytė e tu qė shkrepin dashuri
  ėshtė gjaku i vatres sė re
  duke vluar...

  KĖNDO OSE VDIS PA KLITHMĖ

  Bėhu i blertė si unė
  mė tha bari njė natė
  kėndo derisa tė vallzojn yjet
  rreth diellit

  si fėmijėt rreth zjarrit nė tokė
  e pastaj dėgjo oshtimėn
  pa fjalė nėr botė

  lart do tė mbesin kodrat duarthatė
  e gurė breg rrugėve nė mendime ēarė

  Kėndo derisa tė pėlcasiėsh
  si kripa nė flakė
  vajto po tė duash

  kosave tė egra s'do tė mundesh t'u ikėsh kurrė
  kur ēmenden kohėrat nė furtun...

  Bari ma tregoi ėndrrėn e vet:
  --majet mė tė larta e hėngrėn qiellin
  e zjarrtė

  e shteku i rrezeve kėrkon veten nė breg...
  e bregu bregun pas bregut nė breg....

  I bukur ėshtė vetem zogu nė fluturim
  qė me puhin e krahėve tė rreshk

  kėndo ose vdis pa klithmė.....

 4. #4
  Macja blu, Asgjė sikur dielli!
  Nga zemra ju falėnderoj pėr poezitė e ish profesorit tim poetit tė nderuar Din Mehmeti, nė normalen e Gjakovės.
  Mė kujtohet si sot kur na ligjėronte pėr gjėra tė dhimbshme nga e kaluara e hidhur e kombit tonė, aqė shumė thellohej, emocionohej, zėri i dridhej, dhe nganjėherė edhe lotonte. Sa shumė ka vuajtur shpirti i tij i ndjeshėm, pėr fatin e kombit tonė!
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  DIN MEHMETI : " Qė tė rriten lulet e bardha"


  1.

  Flini tė qetė,
  Se nė gjakun tuaj do tė shumėzohėn
  pranverat e pavdekshme
  e zogjtė do tė ndėrtojnė cerdhe
  plisave tuaj tė tretur.

  Ju dhatė gjėrat mė tė shtrenjta
  pėr tė ngritur tempuj prej gjaku,
  qė dielli tė mos rrėnohet,
  qė toka tė mos digjet.

  ju mbollėt besimin e jetės
  nė rrėnjėt e luleve
  dhe me eshtra shkruat
  biografinė e dritės....

  2.

  Flini tė qetė!
  kjo tokė ju lindi
  nga hiri i ėndrrave tė lirisė.
  qė tė kėtė rreze dita,
  qė tė kėtė ujė burimi,
  qė tė rriten lulet e bardha
  nė mendjen e njerėzimit,
  qė nga shpirti tė shpėrthejė bardhėsia
  qė liri tė ketė me bollėk,
  qė tė shtrohet buka pa frikė nė sofėr,
  qė njeriu mbi tjetrin tė mos ngrihet si bishė,
  qė kopsht lulediejsh tė bėhet jeta.

  3.

  Flini!
  Ju ka hije gjumi i pėrjetshėm,
  sepse s'deshėt tė jetoni tė vdekur nė jetė,
  pa dashuri,
  pa gaz nė fytyrė,
  pa shpresa nė zemėr,
  pa tokė, qė mbani si shtrojė
  pa qiell, qė mbani si mbulojė,
  pa lumenj, qė ju burojnė nė sy,
  pa diell, qė mbani nė duar...

  4.

  Flini tė qetė!
  Ju s'keni pse tė ankoheni,
  gjėrat mė tė shtrenjta
  i dhatė pėr Kosovėn,
  dhe dashurinė tuaj e shenuat
  nė cdo lule,
  nė cdo gur,
  nė cdo rrugė.

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  NATA E POETĖVE

  Kur heshtja mbulon ēdo gjė
  Kur tė gjithė flenė
  Zgjohen poetėt
  Pėr t’u djegur nėpėr vargje

  Ata ia shtrydhin
  Gjakun e keq mendimit

  Shpirti i tyne shesh betejash

  Nga temperatura e fjalėve
  Vdesin ngadalė pa klithma

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  MĖ LĖNĖ E MĖ MARRIN TĖRĖ JETĖN  Mė lėnė njė be pėr tokė e qiell
  Qė vran e kthjell

  E m'i marrin sytė para se tė zbresin nė atė gropė
  Pėr t'u dhanė dritė yje pėr t'i bėrė

  E m'i lėnė porositė e nėnės pėr njė palė kėpucė
  Qė nuk rrėshqasin nė borė
  Pėr njė shall me vija tė kuqe
  Pėr ta vėnė rreth qafe kur fėrfėllazė bėhet ndėr male

  E ma marrin shpirtin pėr t'i dhėnė hapėsirė tė blertė
  Gaz mėngjesor qė pikon nga lulet

  E m'i lėnė tė gjitha frytet e tokės dhe fjalės
  Qė lidhin e zgjidhin veten kur e do puna
  E m'i marrin tė gjitha pėrmendoret e shesheve
  Pėr t'i kėnduar dimrave tė gjatė
  Se kėnga do prush do zemėr do shpirt

  E m'i lėnė krahėt e shkėmbinjėve tė lartė
  Kur dragonjtė me kucedra gjuhen si nė pėrrallė
  Kur vetėtimat emėrojnė njėra-tjetrėn
  E pastaj nėnshkruajnė paqe

  E m'i marrin vitrinat e veshėmbathjeve
  Depot e miellit fabrikat qė prodhojnė traktorė
  Lugė pjata kripė

  E m'i lėnė blegėrimat e deleve
  Qė mes gishtrinjve sjellin gjethin e tharė
  E m'i marrin rrugėt e asfaltuara para dere
  Urat e larta prej cimentos dhe hekurit

  E m'i lėnė ciftelitė e fyejt pėr t'i rreshkė Bjeshkėt e Nemuna
  Me plisa bore edhe nė vapėn e korrikut

  E m'i marrin hipsetėvravat e zbritsetėvravat e jetės

  E m'i lėnė duart rreth qafe dhe njė shuplakė pranverė
  pėr t'm'u gjetur nė ditėn e vėshtira

  E ma marrin frikėn mbi kasafortėn e botės nga atomi

  E m'i lėnė besimet e tyre qė s'lėkunden

  E m'i marrin tė gjitha librat pėr ta gjetur veten e tyre

  Duke u ngjitur kah e nesėrmja e pathyeshme
  Nė atė prehėr tė madh tė Diellit
  Qė na ruan nga vdekjet
  E mė marrin
  E mė lėnė
  Ditėve tė tregut fshatarėt
  Tėrė jetėn...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 25-08-2005 mė 11:55

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e jakup
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  5
  MALLKIMI I GJAKUT

  Zbraze , zbraze njė pushkė
  nė derė tė oborrit, o Zeqė Shpati !
  Le tė zgjohen tė pėrgjumurit
  strofujve tė gjėmimeve shekullore,
  Se sot po na shkon Fata e po shuhet kėnga e dashurisė
  qė kėndoi plangjeve tona !
  Po te shkon Fatė zeza , o bacė
  me sy tė qėndisur me ngjyrėn e kopshteve ,
  me buzė posa tė skuqura nė bukėn e misrit tė ri….

  O, ēikė e pate
  E jo fėmijė tė gjetur buzė rrugėve !
  O, e as rroktare jo
  Pėr tė punuar nėpėr ara

  Pse je shurdhuar , bre bacė ?
  A s’kallesh nė flakėn e krahėve tė vogėlushes sė dashur
  Qė e fale pa dėshirėn e saj ?

  Po tė shkon Fata me flokė bishtaleca tė shelgjishteve
  nė zbėrthim,
  me harqe vetullash—dy krahė lejleku nė fluturim ,
  me bebėza vizėlluse—dy liqene tė fshehura
  nė pishnajė….

  O, ae di , Zeq Shpati,
  se pėr ty vetima hapėsirėn shpon
  lumenjtė dalin nga shtrati me zllapa pikėllimi nė brigje,
  se mordja mbi pullaze zdirgjet dhe lėpin jetėn
  E pėllumbave
  qė ajo ushqyer i ka me troha buke nė shtigje

  Zbraze fjalėn si pushkėn dikur, o Zeq Shpati
  qėllo hallkėn e vargonjve tė ndryshkur
  duarve tė vogėlusheve tona
  se
  S’ėshtė kanu gjaku yt tė mallkojė !…

  DIN MEHMETI

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  U nda nga jeta poeti Din Mehmeti

  U nda nga jeta poeti Din Mehmeti
  Publikuar: E premte 12 Nėntore 2010,
  Tė premten, nė Gjakovė, nė moshėn 81-vjeēare, pushoi sė rrahuri zemra e njėrit ndėr poetėt mė tė mėdhenj bashkėkohės shqiptar, Din Mehmetit. I lindur mė 7 maj 1929 nė fshatin Gjocaj tė komunės sė Junikut, Bacė Loku, siē ka qenė i njohur nė Gjakovė, pėr mė shumė se 60 vite veprimtari, botoi 18 vepra, ca prej tė cilave, lirisht mund tė konsiderohen si antologjike. Pėr njė kohė ishte profesor nė Shkollėn Pedagogjike tė Gjakovės. Poezinė e parė e botoi nė vitin 1949 nė revistėn letrare “Jeta e re”. Vepra mė tė njohura janė: “Nė krahėt e shkrepave” (1961), “Rini diellore” (1966), “Dridhjet e dritės” (1969), “Heshtja e kallur” (1972-1974), “Fanar nė furtuna” (1981) “Agu” (1982), “Prapė fillimi” (1996), “Klithmė ėshtė emri im” ( Tiranė 2002), “Mos vdis kur vdiset” (2001). Bashkėmoshatari, bashkėveprimtari dhe miku i tij, akademiku Besim Bokshi, kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės(ASHAK), duke folur pėr jetėn dhe veprėn e Din Mehmetit, ka potencuar se poezia shqipe sot ka humbur shumė. Varrimi i Din Mehmetit, me nderime dhe me pjesėmarrjen e njė numri tė madh tė qytetarėve tė Gjakovės dhe tė shumė komunave tė tjera, u bė tė premten nė varrezat e qytetit nė Gjakovė, ku, nė emėr tė kolegėve krijues, miqve dhe familjarėve, i fundit nga ai u nda Halil Haxhosaj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Anėtarėsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  660
  Nje Poet i madh,ngushllime te sinqerta familjes,miqeve dhe dashamireve te ketij Poeti te madh shqiptar.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2009
  Postime
  125
  Njė humbje e madhe pėr letrat shqipe.
  Ngushėllimet e mia mė tė thella e mė tė sinqerta pėr familjen e tij, miqtė dhe lexuesit e shumtė tė poezisė sė tij tė mrekullueshme!
  Lavdi, baca Din!

  Sabit Idrizi

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  615

  Ēka tha poeti - Din Mehmeti

  Mexhid YVEJSI, Gjakovė


  ĒKA THA POETI-

  DIN MEHMETI  Dikur pyesnin pleqėt:

  Kur rri dreqi?

  Tė gjithė e dinin,

  Kur bėnin llafe,

  Se dreqi rri n’kafe!  N’Kafe t’Madhe

  Ndėrsa po bisedonim

  Me miqė letrarė

  Erdhi, u ulė, edhe poeti

  Bacė Loku, Din Mehmeti.  Miku qė e kishte fjalėn

  Posa e pėrfundoi,

  Pa u vonue,

  Poeti, Din Mehmeti

  Iu drejtue:

  „Unė, qysh me t’besue ty

  Kur ti nuk i beson Zotit?“  Miku i pėrbashkėt heshti,

  Heshtėn edhe ne.

  Heshtja jonė fliste shumė!  Tė lumtė! O Din Mehmeti!

  Erdhe n’kafe si meleqi

  Aty ku rri dreqi!

  Na afrove mes veti,

  Na afrove me Zotin...!  Shėnim:

  Kjo poezi u botue nė revistėn „FRYMĖZIMI“, Nr.6, faqe:27, Gjakovė, Shtator, 2000.  Mbrėmė nė Gjakovė nė moshėn 78 vjeēare u nda nga kjo jetė, kaloj nė jetėn e vėrtetė, poeti – Din Mehmeti.

  Din Mehmeti lindi nė 1932 nė fshatin Gjocaj tė Junikut. Ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Beogradit. Ka qenė profesor shumėvjeēar nė Shkollėn Pedagogjike tė Gjakovės.

  Sot, me 12 nėntor 2010, nė Gjakovė, n’orėn 15, nė varrezat e qytetit, pranė varrit tė Prof. Selman Rizės, u varros me nderime poeti-Din Mehmeti.

  Poeti-Din Mehmeti poezinė e parė e botoi nė vitin 1949, nė revistėn letrare “Jeta e Re”, Prishtinė.

  Vepra mė tė njohura tė tij janė:

  Nė krahėt e shkrepave (1961),

  Rini diellore. (1966)

  Dridhjet e dritės (1969),

  Heshtja e kallur (1972),

  Fanar nė furtuna (1981)

  Agu, dramė (1982),

  Prapė fillimi (1996),

  Klithmė ėshtė emri im ( Tiranė 2002),

  Mos vdis kur vdiset (2001).  Mexhid YVEJSI

  Gjakovė, 12 Nėntor 2010

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  Rahmet i past shpirti.....!

 14. #14
  Nje humbje per letersine shqipe. Mė ka lene mbresa qe kur e kam lexuar per here te pare me "Pakez ne enderr, pakez ne zhgjender" krijmtaria e poetit Din Mehmeti...
  Ngushullime te afermve!

  Rrokjet e murosura

  Sa thellė paske qėnė,
  sa poshtė tė gjeta,
  zanore e shterur nga vdekja
  e dashur pėr t'i mbetur jetės.

  Rrokje e murosur nė shtegun e dritės
  duke bredhur
  besnike pėr t'i mbetur diellt.

  ēka do tė bėsh me emrat e zverdhur nė ofshamė,
  me jehonat e tėrbuara nė dejt e lodhur,
  me ato plagė tė dergjura
  qė s'ke zemėr t'ia tregosh ditės,
  ēka do tė bėsh,
  gjuha ime?

  Sa tė pėrtypur tė gjeta
  nga dhėmbėt e sulltanėve dhe mbretėrve!...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. #15
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Elegji pėr Azem Shkrelin

  Mos e zgjoni!
  Nuri i tij shndrit

  Trupin e ka nė tė tashmen
  Shpirtin nė tė ardhmen

  Ėshtė duke pėrbiruar
  Nėpėr shkėmboren e mendimit
  Pėr tė arritur nė anėn tjetėr tė vetes

  Rugovasit e mbėshtollėn
  Me shalla tė bardhė
  E vendosėn nė shpirtin e tyre
  Pėr tė jetuar gjithmonė me tė

  Drita i tha territ:
  Nxima shikimin
  Mos ta shoh tė heshtur

  Terri i tha dritės:
  Mė bėj edhe mė tė zi

  O miku im mė i miri mik
  Zi zi zi – ajo ditė
  Eh eh eh!...

  Mos e zgjoni!

 16. #16
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Kosovė zog i diellit

  Je fjalė e ruajtur nga dheu
  Qė hyn nėpėr gjak
  E del nėpėr diell

  Je kraharor i shpuar nga plumbat
  Krua i gjetur nė palcėn e shkėmbit
  Tė nxirė nga gjuajtjet nėpėr kohė

  Kosovė lahutė e djegur kėngėsh
  E thirrjesh ndėr revolucione

  2
  Je emėr i pakėsuar nė luftė
  Pėr tė mbetur e bukur
  Pėr gjuhėn qė s’deshi tė kėputet
  Nga rrėnjėt e legjendės sė vjetėr

  Je stuhi e vringėllimave tė shpatave
  Tokė e bleruar ndėr ėndrra
  Tokė e rritur nė gjinj
  Nėpėr vite e shekuj

  Kosovė, pushkė e gjatė e zbrazur
  Nga rruga e nga pylli

  3
  E gurė tė thyer mbi gurė
  ...................................... e mur –
  Shpend i vrarė nė bebėza

  E gurė tė ngrėnė mbi rrashtė
  ....................................... e duar –
  Durim i gjakut nė emėr

  E rrashtė e shpuar mbi gurė
  ...........................................e flamur
  Lumė i zi, lumė i kuq nė zemėr

  4
  Je ylli im dhe vdekja ime
  Ke zėrin e ninullave
  Ninullave tė kėnduara kryengritjeve

  Je gjuha ime dhe ashti im
  Ke formėn e sofrės –
  Sofrės sė dasmave tė kuqe

  Je e tashmja dhe e ardhmja ime
  Ke syrin prej lulediellit –
  Lulediellit tė skuqur nga flaka e pushkės
  Nga gjaku e djersa

  5
  Djepi yt mė ka rritur
  Djepi yt mė ka plakur
  ........................ Rrugėt tymojnė

  Nė prehrin tėnd jemi gjetur
  Nė prehrin tėnd kemi mbetur
  ............................Kėngėt jehojnė

  Kosovė tokė e paepur

  6
  Pas teje
  Shekujt gurė tė shpuar breg rrugėve
  ........................................ėndėrrojnė

  Pas teje
  Dejtė e tharė rreth zemrave
  .................................lotojnė

  Pas teje
  Kullat e verbuara ditėve tė pėrflakura
  ........................................recitojnė

  Pas teje
  Tokė e qiell muze eshtrash e dritash
  ........................................gjakojnė

  Pas teje
  Fjalėt e mia tė gurėzuara nė shkėmb
  ..................................... tė kėrkojnė

  7
  Tė kėrkoj ndėr libra
  E tė gjej nė gjuhė –

  Rrethatore e ngrirė e brezit

  Tė kėrkoj nėpėr dete
  E tė gjej nė shkėmb

  Fanar i dritės dhe i gjakut

  Tė kėrkoj ndėr varre
  E tė gjej nė tufat e kallinjve
  Si mustaqet e rritura tė nipave

  Kosovė lavėr e skuqur e ballit tim

  8
  Tė dua pėr farėn
  Qė tufoi edhe ndėr varre
  Edhe mes gishtėrinjve
  Edhe ndėr sy

  Tė dua pėr farėn
  Qė s’e kalbi as gjaku
  Qė s’e mėrdheu as acari

  Qė s’e shteri as thatėsia

  Tė dua pėr duart
  qė libra shkruajnė
  Pėr ikjet e kthimet e tua
  Nėpėr fėrfėllaza e tė reshura

  Tė dua pėr kullat tri herė tė kallura
  E tė ndėrtuara sėrish nėpėr krisma

  Tė dua pėr emrin qė shkrove
  Me majė tė briskut nėpėr lisa

  Pėr shqiponjat qė i qėndise
  Shamive tė djemve tė vetėm
  Pėr ndjekjet rrahjet vdekjet
  E Mehmet Dinės
  Pėr yrishet e tij sukave
  Pėr pushkėn e tij pa rrip
  Pėr fishekėt e tij nėpėr xhepa
  Tė dua pėr damarėt e dritės
  Nė duart e Din Mehmetit

  9
  E kullat e djegura tė mbikullave –
  Lėmsha flake nė qiell

  E pushkėt e heshtura nga pushkėt
  ............................................. pėr njė emėr
  Pėr njė djep pėr njė qiell –
  Recital i gjuhės

  Kosovė krismė e gjatė

  10
  Qėndroj para teje me njė pushkė
  E me njė laps –
  Porosia jote mė kall
  Fryma jote mė jep zemėr jetė mė jep

  ....

  11

  ....

  Tė dua pėr kėngėt e babait
  Mbrėmjeve pa dritė
  Pėr lutjet e nėnave vetėtimave
  Pėr pranverat qė nxore nga gjoksi
  Pėr yjet diejt tokės sė pėlleshme
  Tė dua pėr duart qė ngrenė ura
  Qė lidhin nė mes veti popujt
  Pėr ato qė ndėrtojnė shkolla nė fshat

  Kosovė shqiponjė valltare shkėmbinjsh
  Dhe fushash tė bleruara

  Tė dua pėr njė kėshtjellė eshtrash
  Pėr njė shpatė
  Pėr njė emėr
  Pėr gjithēka qė shihet e preket
  Pėr gjithēka nė ėndėrr e zhgjėndėrr

  Tė dua kur qeshi kur qaj
  Kur ngrihem kur zbres
  Kur eētohem kur kam uri
  Kur dashuroj kur ēmendem

  Kosovė zog i Diellit.....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 14-11-2010 mė 13:13

 17. #17
  Nė nje ditė te bukur vjeshte qyteti ynė u ngrit i zymtė, i heshtur. Sa shpejt perhapen lajmet e hidhura, dhe fatkeqesisht gjithėhere janė tė verteta...Nje lajm i hidhur u shpernda shpejt nė qytetin tone, na la te shtangur dhe nuk deshėm te besonim qe na iku pergjithmonė profesori ynė i dashur! Ishte njė njeri i pajisur me virtytet me te larta prej njeriu, intelektuali, poeti, profesori, me njė fjalė ishte njė fenomen i rrallė njerzor.Do te mbetet gjithmonė i pranishėm tek ne , me veprat e ti tė pavdekshme. La njė trashegimi tė pasur me botime te shumta, tė cilat duhet te studiohen dhe tė evidentohen edhe mė shumė, per te pare permasat e keti poeti, emri i te cilit duhet te shkruhet me shkronja tė arta nė shumė vende e institucione, e nė veēanti nė shkollen e larte pedagogjike nė Gjakovė, ku me vite tė tera vazhdoj te jap kontributin e tij derisa vdekja e vodhi nga ne.
  Jam shumė i lumtur qe ne ditet e fundit te jetes se profesorit kalova orė te tėra prane ti , duke i dhėne ndihme modeste, duke degjuar e mesuar shume gjera nga ky kolos i letrave shqipe, derisa vdekja e ftoftė, siq e quante profesori, e tė cilen aq shumė e urrente e mori nė krahet e saj.
  Ngushllimet me te sinqerta familjarve.
  Lavdi dhe nderim tė perjetshėm jetės dhe vepres madhore te prof. Din Mehmetit.

 18. #18

  Din Mehmeti

  DIN MEHMETI
  (proza)


  Din Mehmeti[/B] u lind mė 1932 nė fshatin Gjocaj tė Junikut. Ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Beogradit. Ėshtė profesor nė Shkollėn Pedagogjike tė Gjakovės. Din Mehmeti njihet pėr poezinė e tij figurative, e cila ėshtė botuar qė nga viti 1961 deri nė vitin 1999 nė 16 vėllime. Poezinė e parė e botoi nė vitin 1949 nė revistėn letrare Jeta e re. Libri i tij i fundit, njė pėrmbledhje mė njėzetetetė vjersha lirike, mban titullin "As nė tokė as nė qiell".  NE THELLESITE JOSHESE
  Valėt e liqenit i stolis britma e fėmijėve si kundėrvlerė pėr freskin me tė cilėn ato pėrkėdhelin trupat e tyre tė njomė. Kalamajtė ia zbukurojnė njėri – tjetrit trupin me pika uji, tė cilat hijeshojnė lėkurėn e tyre si lule tė lagėshta dhe tė ndritshme. E pranishme ėshtė edhe kėnga e bilbilave e cila herė pas here pushon, thuajse dorėzohet dhe humb betejėn qė ua ka shpallur qeshjeve dhe britmave lazdrane. Atje larg, njė barkė e vogėl e cila ka ngarkuar diellin me vete dhe zvarrit rrezet e tij duke i derdhur mbi valėt e kaltra si toptha kristali. "Shihni barkėn qė bart diellin!" – bėrtet njė vogėlushe bionde. "Ajo nuk bart diellin, por zvarrit rrezet e tij!" – e korrigjon mocaniku i saj dhe merr qėndrimin e burrit i cili nuk lejon fjala t’i bėhet dy. "Mirė de, ajo i bie njėsoj!" – tėrhiqet vogėlushja ashtu si i ka hije zonjės e cila mund tė prek tė paprekshmen – sedrėn burrėrore. Po, dielli pas njė kohe u ngjit edhe mė lart nė qiell, u lodh nga ai lundrim i ngadalshėm nė barkėn e ngushtė dhe shtoi buzėqeshjen.
  Zogjtė kėndojnė pandėrprerė. Ndalen vetėm sa tė hanė mėngjesin e rėndomtė; ndonjė mizė tė pakujdesshme nė fluturim e sipėr e cila, pa ia varur veshin rrezikut qė i kanoset dhe joshur nga lartėsitė, ishte nisur t’i shohė rrezet e diellit nga mė afėr. Edhe fėmijėt nuk lėshojnė pe; tė ledhatuar nga valėt e liqenit me mjeshtėri u ikin duarve tė nėnave dhe qortimeve tė prindėrve qė tė kenė kujdes nga thellėsitė e errėta.
  Pėrnjėherė kėngėt e bilbilave e gulēoi britma e njė nėne. Ajo jehonte e dhembshme, shtangu qeshjen e lazdranėve tė vegjėl, frenoi fuqishėm gėzimin e tyre dhe i la tė shtangur buzė liqenit.
  Gruaja qė dėneste buzė liqenit ishte nėna e trimit i cili, i joshur nga freskia dhe thellėsitė, kishte vendosur tė kridhet deri nė fundin e errėsisė mė tė dendur ku rrezet e pakta qė depėrtojnė i ngjajnė kristalit tė copėtuar, xixave qė tė shkaktojnė marramendje dhe tė ndalojnė frymėmarrjen. Pas njė kohe, koka e tij e pashpirt u paraqit mbi syprinėn e ujit si lule e porsaēelur. Buzėqeshja e tij nė fytyrėn e shtangur fshehte tėrė bukurinė qė i kishte parė atje poshtė, aty ko frikoheshin tė depėrtojnė edhe rrezet e diellit sepse terri i thėrrmonte nė xixa. Buzėqeshja e tij mori me vete tėrė qeshjet e lazdranėve tė tjerė qė me frikė shikonin trupin e shtangur tė atij trimi qė pati guxim t’i ndėrprejė tė gjitha lojėrat fėmijėrore vetėm qė tė kėnaqet duke soditur lojėn qė zhvillonin nė fund tė liqenit terri dhe drita. Sytė e tij tė mbyllur shprehnin pamundėsinė qė ajo lojė tė shpjegohet. Dhe e ēuan rrugės sė qytetit tė shoqėruar nga kuja e nėnės sė tij.
  Tė gjithė ia lėshonin rrugėn sepse ia ishte udhėtimi i fundit i njė engjėlli tė cilin e shoqėronin fluturat e tejdukshme me flatra tė kristalta.
  Po, bukuria ende kishte qė tė tri rrathėt e veta tė mėparshme; qiellin nėpėr tė cilin diell nuk ndalte udhėtimin, harkun e largėt tė liqenit ku kaltėrsia e tij derdhej nė kaltėrsinė qiellore dhe degėt e plepave tė lartė tė mbushur me kėngėn e bilbilave. Por asaj tani askush nuk i gėzohej e as qė e vėrente; e mbuloi pėlhura e tejdukshme e vdekjes dhe kukama e njė nėne.  TANUSHA  Ajo nuk ishte Tanusha e kėngėve popullore, por vashė e vėrtetė. Ndoshta edhe mė e bukur se ajo e kėngėve popullore, sepse ishte e pranishme, hapėronte pranė nesh dhe nuk kishte nevojė t’ia trillonim bukurinė. Erdhi nė lagjen tonė si freski mpirėse, si lule nė lule, si ėndėrr nė ėndėrr, bukuri qė zbukuronte tė bukurėn. Erdhi dhe na bėri tė gjithėve t’i harronim vashat me tė cilat me vite kishim thurur kėshtjellat e kėnaqėsisė e dashurisė sonė. Prishi foletė e dashurisė rinore me kujdes tė thurura. Pėrnjėherė na bėri me dije se as bukuria e as kėnaqėsitė kanė fund. Se ne ishim si peshq tė cilėt as nė detin e bukurisė e sa nė atė tė dashurisė nuk ishin zhytur nė thellėsitė marramendėse. Ajo na detyroi tė pyesnim veten se si kishim mundur t’i dashuronim vashat qė donim, si kishim qenė aq tė verbėr tė mos i hetonim tė gjitha ata tė meta qė kishin krahasuar me ecjen e saj, me lėvizjen e shtatit, me ngritjen e duarve qė t’i rregullojė flokėt..., me rrezatimin magjepsės qė na la pa gjumė dhe ua ndryshoi drejtimin ėndrrave tona. Tė gjithė ne e dashuronim ndėrsa ajo e gjora ishte vetėm njė. Nė kėnd tė dashurohej kur ne tė gjithė njėsoj gjunjėzoheshim dhe ishim nė gjendje t’i premtojmė se hėna do ta ndriēonte dhomėn tonė tė dhėndėrisė e jo poēi elektrik vetėm nėse ajo pranonte tė bėhej nusja jonė. Dhe nuk ishte premtim i kotė; Tanusha do tė ishte hėna qė duhej tė shndriste dhomėn e dhėndėrisė.
  Sa dashuri shumėvjeēare shkatėrroi Tanusha, sa vasha e mallkonin dhe sa djem i dorėzoheshin gjumit dhe zgjoheshin duke pėrmendur emrin e saj. Tanusha mori pėrmasat e lutjes sė dashurisė, dashuri qė na e shuante etjen njėsoj si gota e parė e freskisė sė mėngjesit pranveror. Ajo ishte lulja nga e cila mblidhnin propolisin shėrues bletėt e dashurisė dhe shėronin varret tona djaloshare.
  Tanushė, moj Tanushė, t’u thefshin ato kėmbė qė tė mundėsojnė tė ecish si hyjneshė dhe qė na i shkatėrrove foletė vėshtirė tė ndėrtuara tė dashurisė! - mallkonin vashat e lėna pas dore nga dashnorėt e vet.
  Tanushė, moj Tanushė, pse nuk pranon tė tė mė bėhesh lule nė shpirt qė do tė kundėrmojė kėndshėm nėpėr dhomat e qenies sime rinore?, klithnin djemtė.
  Vallė kishte ndonjė djalė qė nuk ėndėrronte Tanushėn ta ketė nė shtrat? Vallė ekzistonte mashkull qė do t’i kishte thėnė jo Tanushės sikur ajo t’i kishte propozuar takim?
  Ku ėshtė nisur Tanusha? Kush e ka lėnduar zemrėn e saj? - Pyesnin djelmoshat e lagjes sime njėri tjetrin kur e panė Tanushėn me valixhet nė dorė si largohej drejt stacionit hekurudhor duke dėnesur. I bekuar qofsh o Zot qė na shpėtove prej saj, murmurisnin vashat duke e shikuar me bisht tė syrit.
  Unė qėndroja ulur nė kėndin e rrugės qė ēonte drejt stacionit hekurudhor. Dėnesja nė vete. Askush nuk e dinte pse asaj dite qanim unė e Tanusha. Njė natė mė parė ajo mė pyeti se a e dua. Mė tha se mė dashuronte pėr sė tepėrmi. Iu pėrgjigja se fare nuk mendoj nė tė, se as qė e vėrej kur kalon rrugės. Ē’ka nuk i thash, dhe ē’ka nuk gėnjeva me qėllim qė sa mė shumė ta ofendoja dhe ta shuaja zjarrin e dashurisė sė saj ndaj meje. Mė hutuan fjalėt e saj, nuk dija ēka tė bėjė me tėrė atė bukuri verbuese tė cilėn ajo posedonte. Thjeshtė, bukuria e saj ishte trishtuese, mallkimi mė i madh qė bartte Tanusha me vete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Askusho : 03-09-2012 mė 16:15

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
 2. Qeveria Shqiptare tallet me luftën dhe veteranët
  Nga Dito nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 04-01-2006, 10:57
 3. Kim Mehmeti - Analize
  Nga StormAngel nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-03-2005, 14:36
 4. Vrasja e Mehmet Shehut
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •