Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime

  Mitropoliti i Kors, At Joan Pelushi

  Takimi im i par me Metropolitin Joan u b n Seminar, nj kompleks impresionues me godina t ndrtuara me gura t rinj mbi nj kodr n nj distanc t shkurtr q nga porti i Durrsit. Edhe pse prgjegjsit e tij kryesore jan n Kor, ai shkon t jap msim n Seminar aq shpesh sa mundet pasi i duhet t bj gjasht or udhtim me makin. Pr disa vite ai ka qn drejtori i Seminarit para se prgjegjesit e tij t bheshin tepr t medha. Ai ka prkthyer nj numr librash n shqip, prfshi "Mbi Shpirtin e Shenjt" t Shn Vasilit, Besimi Orthodhoks (nj katekizm katr volumesh prej At Tomas Hopkos), edhe nj prmbledhje t shkrimeve t Shn Siluanoit t Malit t Shenjt. Tani pr tani ai sht duke punuar pr nj studim hyrs n dogmatikn teologjike, volumi i par i t cilit sht tashm gati pr botim. Priten edhe dy t tjer. I lindur n 1 Janar 1956 ai duket edhe m i ri se sa sht me flokt e mjekrn e dendur e t errt. Anglishten e flet rrjedhshm. Ka studiuar pr disa vite n shkolln teologjike orthodhokse t Kryqit t Shenjt pran Bostonit n Shtetet e Bashkuara.

  E pyeta se si iu b e mundur q t sutdioj n SHBA.

  "Kam shkuar atje fal nj burse studimi t themeluar atje nga shqiptart n Amerik n kujtim t Peshkop Fan Nolit. Gjat ksaj kohe, kur dgjova se Kryepiskop Anastasi ka mbrritur n Tirane, e kontaktova. Ai ishte shum mikprits, duke m inkurajuar q t kthehesha n Shqipri n mnyr q ta takoja. M bri shum prshtypje personi edhe prkushtimi i tij pr shtjen e Kishs n Shqipri. Gjat atij takimi, ndodhi q un madje t isha prezent edhe n fronzimin e tij n 2 Gusht 1992.

  Vitin e mparshm, me tu diplomuar n Kryqin e Shenjt me Master n studimet Teologjike, u riktheva n Shqipri, ndrsa Kryepiskopi m caktoi q t jap msim n Seminar, si edhe t shrbej ne vende t tjera brenda Kishs. Ai m hirotonisi n dhjak n 27 Shkurt 1994, e m pas si prift n 4 Dhjetor t t njjtit vit. N 1995-n une mora nj t drejt studimi prej tij edhe u riktheva n Shtetet e Bashkuara pr t vazhduar studime t mtejshme. Kur u ktheva n 1996-tn, u caktova si drejtor i Seminarit, si edhe u ngrita n rangun e Arkimandritit n 19 Nntor. N 18 Korrik 1998, u zgjodha si Metropoliti i Kors edhe u fronzova dy dite m pas."

  Un i prmenda se sa i impresionuar isha me arkitekturn edhe ndrtesn e gurt t ndrtesave t ndryshme q kurorzonin kodrn ku u takuam.

  "Nqs do ta kishe par kt maj kodre nj dekade m par, nuk do ta imagjinoje dot se s shpejti aty do t ket nj Kish. Kish mbijetuar vetm nj pjes e ndrtess - dy pjes muri pa ati - edhe disa pem. As q mund t shihej ndonj form e ndonj Kishe t mparshme, megjithse n mnyr t fsheht njerzit vazhdonin ta ngjisnin kodrn gjat nats pr tu lutur. Njihej si vend i shenjt. E gjitha kjo q sheh sht ndrtuar n saj t prpjekjeve t vazhdueshme t Kryepiskopit.

  Jeta ime nganjher sht si kjo maj kodre. U konvertova n krishtrim n 1975-n, gjat vitit t matures pasi nj shok - nj i krishter orthodhoks i fsheht - m huazoi nj kopje t Dhiats s Re n frngjisht. M tha se do m ndihmonte t msoja frngjishten, por n fakt ai ishte duke m ungjillzuar.

  Nj pjes e udhs sime pr n besim u b nprmjet leximeve. N at kohe ka patur shum libra fetare n Bibliotekn kryesore t Tirans. Fatmirsisht njihja nj punonjs atje, i cili e bri t mundur q ti huazoja fshehurazi -- libra t autorve orthodhoks, katolik, musliman e judenj -- pr mua nuk kish rndsi. Kushdo q besonte n Zot ishte, si t thuash nj aleat, ashtu sikurse pr shtetin, kushdo q besonte n Zot ishte armik. Shteti ish ne luft me Perndin, as m pak e as m shum.

  Hapi tjetr ishte pjesmarrja n nj grup kishtar t vogl t nndheshm. Ka qn nj koh kaq e ndryshme! Jo vetm ti, por e gjith familja mund ta paguante shtrenjt nse do t zbuloheshe duke u lutur me dik tjetr. Gjithsesi, ka qn nj gezim aq i madh! M n fund ishte dita kur At Kozmai m pagzoi. Deri m ather un quhesha Fatmir. N pagzim mora emrin Joan, pas Joan Theologut.

  sht e mahniteshme. Kur ai u b peshkop, un -- sa e sa m i ri se ai, fmija e tij shpirtror, nj nga ata q ai kish pagzuar -- isha nj nga peshkopt q e hirotonisn! M ka pagzuar n 1979-tn -- nj koh tepr e rrezikshme pr dika t till. N Shqipri ka patur priftrinj q jan ekzekutuar pr dika t till. Ka qn n bodrum t shtpis s tij, ndrsa i biri bnte roje prjashta. Tashti ai sht prift, At Ilia.

  Grupi yne i vogl e kish zakon t takohej m s shumti n shtpi t motrave Cico n Kor, megjithse bnim Liturgji e merrnim Kungat rrall. Disa e merrnin Kungatn nj her n vit, ndrsa t tjere katr her n vit. Nj her ia dolm mbane q t shkonim n fshatin e At Kozmait, ku bhej Liturgji n mesnat.

  Na duhej t ishim tepr te kujdesshm. Vitet 1974-81 ishin m t kqiat pr besimtart, edhe pse shtypja anti-religjioze kish filluar q m 1967-tn. Fushata ateiste u intesifikua n 1974-n pas zbulimi t nj t ashtquajturi grup -- kta "armiq t shtetit" i dhan shkas qeveris t ndrmarr nj fushat terrori.

  Kur e mbarova shkolln e mesme u punsova n organizimin terapik n nj klinik psiqiatrike - nj mbules fare e mir pr mua. E far detyre m t mir do t kish pr nj ndjeks t Krishtit se sa t kujdesej pr t smurt? N fakt nganjher "t marrt" nuk ishin t marr -- nj antar familjeje do t shpallte nj person si t marr, n mnyr qe ta shptonin nga arrestimet e ndshkimet.

  Kam njohur aq shum njerz qe kane shkuar n burgje. Im at ka qene n burg n 1944 -- "armik shteti". Shpesh her, ata gati sa nuk m arrestuan mua. Nj her sigurimi desh t bastiste zyrn time, pasi dikush u kish thn se kam nj Bibl, por drejtori i kliniks ia doli q t'i ndaloj. Ai kish respekt pr mua, edhe meq ish kushri i drejtorit t sigurimit ai mundi q t m mbronte.

  Kemi kaq njerz q jan persekutuar n vendin ton, ndrsa sot na duhet q t ndalojm t persekutuarit t kthehen n persekutues. Prandaj pra edhe t msuarit e t falurit sht aq jetike pr vendin ton. N Kanunin e Lek Dukagjinit - nj tekst mesjetar q mbetet monument i kulturs son -- shkruhet, "Nse fal, quhet si nj akt trimrie." Jam i knaqur t t them se vitin e kaluar nj komitet n veri t vendit, me prfaqesues katolike, orthodhoks e musliman ia dolen t pajtojn 800 familje. N Lezhe u b nj fest e madhe n nderim t ksaj arritjeje.

  Ishte e rndsishme q t tre komunitetet kryesore fetare morn pjes n kt siprmarrje. Religjionet n Shqipri duhet t bashk-ekzistojn. Nuk takohemi sa duhet, por spaku kemi kontakte n festat e njri-tjetrit. Kur e njeh dik, lufta kundr tij bhet m e vshtir! N vendin ton t vogel kemi tashm aq ndasi, sa nuk na duhen m.

  Un vij nga nj familje bektashiane, nj forme Shiia e Islamit, por n fakt nj kripto-krishtrim, nj form e Islamit jo larg krishtrimit t hapt. Bektashinjt kan nj lloj pagzimi, nj lloj kungate, madje edhe tre rangje kleriksh, porsi edhe ne. Ata nderojn shenjtort, prdorin ikonat, pijn ver. sht e qart se disa nga rrnjt e tyre jan t krishtera. Gjithsesi ka aq shum elemente gnostike, prfshi besimin n rimishrimin. Me pak se dy shekuj m pare, pas disa shekujsh orthodhoksie, zona ime u kthye n Bektashi, n mnyre q t mos paguanin taksn q t krishtert detyroheshin t paguanin n Perandorin Osmane. Por ata mbajtn shum element t krishtrimit ndoshta pr ta qetsuar sado pak ndrgjegjen e tyre. Por ata shihen me dyshim nga disa musliman t tjer. Sot, shum prej tyre po i rikthehen srish Kishs.

  Njerzit shpesh thon se jan t ktij apo atij religjioni thjesht pr shkak t emrave t tyre. Nse ke nj emr t caktuar, je musliman, nj tjetr sht i krishter. Por n fakt edhe kshtu ndoshta ti mund t mos jesh gj, ose t jesh ateist. Kemi kaq shum ateista me emra t krishtersh, e shum me emra muslimanesh! Kemi kaq shume hia - sidomos ata midis moshs 40 edhe 60. Nj brez i humbur. Pr ta sht shum e vshtir. Nuk kan asgj.

  Kisha i prqendron prpjekjet tek t rinjt edhe ndodh q t rinjt shptojn prindrit apo qoft edhe gjyshrit e tyre. M kan thn nj histori t habitshme se si nj gjysh, i cili u b orthodhoks pr shkak t nipit t vet q i thosh se ishte gjynah q nuk e bnte kryqin para se t hante buk. Nuk do t m len t ha derisa t bej shenjn e kryqit, m tha i gjyshi i tyre. Prfundimisht ai vendosi jo vetem q t bj kryqin por edhe t pagzohet.

  Takimi yn i ardhshm u b n Kor, m par n zyrn e tij, nj dhom q prmbante po ashtu pjesn m kryesore t biblioteks s tij, e m von n tryezn e tij si i ftuar pr nj vakt kreshme. Shpreha befasin time mbi Kishn e madhe q ishte duke u ndrtuar n ann perndimore t sheshit kryesor t qytetit. Jo vetm qe ishte impresive e n nj vend ideal, por po ashtu puna e nj arti q t frymzonte lutje.

  Kjo Kish sht ndrtuar ndrkoh q un jepja msim n Seminar. Me iniciativn e Kryepiskop Anastasit ia dolm m n fund q t merrnim tokn n qendr t qytetit - gj qe nuk ishte e leht. M pare kishim pranuar nj vend tjetr, jo aq i mirpozicionuar, por qeveria na e morri pr shkak t disa problemeve. Me lutjet e shumta e prpjekjet e shum vetve, ne morm vendin ndoshta m t mir n qytet - mu n qendr. Ishte nj mrekulli pr ne. As q do t na kishte shkuar n mendje q t krkonim pr ndonj vend m t mir se ky pr t ndrtuar Katedralen ton.

  Un e pyeta pr ndrtesn ku ne po bisedonim, q ish qendra administrative e dioqezs s tij, e po ashtu, diku disa dhoma n katin e msiperm, rezidenca e tij.

  Kjo sht ndrtuar nga Kisha n kohn para komunizmit e kan qn prdorur pr t njjtin qllim. M pas gjat viteve t Hoxhs u b qendra lokale pr trajnimin e Partis komuniste! Tani na sht kthyer neve - nuk ka m Parti komuniste. Po ashtu kjo sht restauruar nga Kryepiskopi.

  Na sht dashur q t bjm shum ktu. Tashti kemi 200 Kisha n kt dioqez - nj ngarkes administrative tepr e rnd. Nga ana tjetr, para 1967 ka patur 400 Kisha. T qnit Episkop nuk sht gj e leht. T duhet t marrsh shum vendime, e krkohet shum lutje. Faleminderit Zotit q ka disa t marr - ose ndoshta te mendur - q duan t bhen Episkopa. Episkopat sot nuk duhet t jetojn m si princa. Nuk jemi duke jetuar m gjate periudhs s Bizantit. Na duhet tu rrim pran njerzve. Nj "Episkopos" duhet t jet nj udhrrfyes, e jo nj sundues.

  E pyeta nse ishte tunduar q t rrinte n Shtetet e Bashkuara pasi kish mbaruar studimet e tija. Komuniteti i madh shqiptar atje do ti kish gjetur me siguri nj famulli atje.

  M'a kan parashtruar disa her. Un kam antar t tjer t familjes q kan shkuar n SHBA, por un vet vendosa q t kthehem n Shqipri. Ky sht vendi im. Kjo sht Kisha q ka me t vrtet nevoj pr mua. Ktu mund t vrej dika. Po, sht e vshtir ketu, po ku nuk ka vshtirsi? Un jam pagzuar ktu edhe ktu kam marr Kungatn e par. Atje kam patur shum miq t mir t cilt mendonin se un isha i marr q po kthehesha, edhe ka njerz qe mendojne t njjtn gj - ndoshta disa q thon se un jam ndonj agjent i CIA-s ose q paguhem shum pr t qn Episkop, ndryshe pse do t kthehesha? Ata nuk mund t imagjinojn ndonj motiv tjetr prvese prfitimin material.

  Por far mund t'i ofrojm bots si t krishter orthodhoks? Jo para, por frymn e sakrifics. Na duhet t'u msojm njerzve prgjegjsit q vijn bashk me lirin - e cila fjal n shqip sht "liria". Sa fjal e rndsishme kjo!

  N nj predikim tani s fundmi un u prpoqa q t shpjegoj se Urdhrimet e Zotit nuk jan armiku i liris - i krahasova urdhrimet me bordurat anash rrugve npr male q pengojne makinat nga rrnia n humner. Tani ne jemi n nj proes t t kuptuarit se liria nuk sht nj shthurrje masive. Liri nuk sht thjesht q t bsh far t duash pa menduar pr pasojat, pa marre t tjert parasysh. Nuk sht nj jet pa dashuri. Djali plangprishs mendonte se do t bhej i lir e prfundoi si skllav. Pa transformim e asketizm, liria nuk sht e mundur.

  N vend t nj kultur t lirise ne gjendemi n nj kultur te veseve. do gj bhet uniforme. Ktu n Shqipri kjo bhej me detyrim, ndrsa n perndim bhej vullnetarisht. Tashti ne jemi duke ndjekur metodn perndimore. Ne mendojm se me lek arrihet liria.

  Ai vazhdoi duke folur pr vshtirsit n jetn shpirtrore.

  Mkati i madh sht frika ndaj dikujt tjetr. N nj gjendje frike, kushdo duket se sht duke u krcnuar. Ndr t krishtert ka shum simptoma frike. Kuptimi i vrtet i fjals angleze "gospel" sht lajm i mir, por do t gjesh nga ata q trhiqen m shum nga Lajmi i Keq i Bibls. Do t shohsh rrethe fetare q jan m t interesuar n Anti-Krishtin se sa n Krishtin; m t interesuar n numrin 666 se sa n Trinin e Shenjte. Ky sht nj t orientuar me an t frikes e lajmit t keq. Atje ku nj mentalitet i till ia del mban, kontributi i krishter ndaj shoqris sht i dobt. Ku lulzon besa, shpresa e dashuria, bhet edhe transformimi. Besa ndryshon jetn. Nqs jeta nuk ndryshon, sht e qart se nuk ka besim. Shn Joan Gojarti, duke u predikuar ndoshta 400 njerzve n Antioki, u thot: "Nse ju t gjith do t kishit qn t krishter, n bot nuk do t kish m pagan". Nse dshiron ta kuptosh se si krishtrimi u prhap aq shpejt n shekujt e par, ishte sepse t krishtert ishin t krishter.

  Fatkeqsisht, n koht tona ne e kemi humbur iden e s shenjts. T paktn pagant e dinin se fare do t thosh e shenjt. Ata e kishin nj lloj ideje t s shenjts. Ne e kemi humbur kt aftsi. Kjo sht edhe tragjedia jon sepse m shum se kurr bota ka nevoje pr dritn e Krishtit, Dritn e vrtet.

  Un e pyeta se si Kisha n Shqipri u komunikon t tjerve lajmin e mir? Metropolitan Joani qesh...

  Ne bjm t pamundurn. Nse edhe ti do t kesh ndonj propozim, do t'a provojm edhe at. Pr kt arsye Kisha sht duke br kaq shum gjra t vlefshme e t dobishme n vetvete, por q nuk jan esenciale pr jetn e Kishs. Pr shembell, tashti jemi duke prgatitur t ofrojm nj kurs n anglisht pr t rinjt e zons s Presps. Nuk sht ndonj detyr thelbsore e Kishs q t msoj gjuh, por kjo sht nj rrug tjetr n t provuarit e t qnit n kontakt me t rinjt t cilt nuk kan asgj me se t merren, apo t shkojn gjkundi, edhe q as e imagjinojn t trokasin n Kish. Sigurisht q nj gj e till i iriton ndonj her autoritetet civile. Ata nuk e kuptojn se far ka Kisha t bj me shkollimin. Idea e tyre sht se detyra jon sht t rrim para altarit.

  Nuk sht se ne po i manipulojm t tjert n besim me an t projekteve t tilla. Ajo q po prpiqemi sht q t ndihmojm t rinjt q t shohin disa mnyra e rrug t caktuara. Detyra jon sht q t ruajm lirin e tyre kshtu q ata t mos zgjedhin udhn e gabuar. Prgjithsisht ata dshirojn q t'u thuhet se far duhet t bjn. Kjo sht edhe frika e liris. Por ata kujtojn se ata jan t lir ndrsa Kisha sht armiku i liris s tyre.

  Un vrejta n raftet e librave t tij disa koleksione t historive edhe thnieve t murgjrve, Etrve t shkrettirs.

  Pr mua kta burra e gra t shkrettirs kan qn nj burim i vazhdueshem frymzimi. Pr shembull historia e nj jerondi edhe dishepullit t tij t ri q po shkonin pr n Aleksandri pr t predikuar. Ata bn pazarin, u vrdallosen e m n fund jerondi i thot t riut, "ec e t kthehemi n qelit tona". Dishepulli i prgjigjet, "po ne kemi dal pr t predikuar?". Ndrsa Jeronda i thot. "Por ne kemi predikuar gjat gjith dits - me at se si ecm, folm, e hngrm. far mund t thoshim m tepr?"

  N nj histori tjetr, nj teolog shkon tek Shn Andoni i Madh. Ai e pyeti pr kuptimin e nj teksti. Andoni i thot, "far mendon ti?". Teologu i prgjigjet me nj prshkrim t detajuar. Ather Andoni pyet nj murg tjetr, "Ava Josif, po ti far mendon?" Ai i prgjigjet: "Nuk e di". Ather Andoni i thot ktij, "I bekuar je Ava Josif, ti e kuptove sepse the nuk e di".

  Fjalet "nuk e di" jan t mrekullueshme! Pr kt arsye n Kishn Orthodhokse ne i referohemi sakramentit me fjaln greke mysterion - mister. Kt e bjm sepse ekziston rrreziku i t vnit kufi ndaj Zotit. Ky sht rreziku akademik: t pretendosh - imagjinosh - se di. Realisht, sa m teper t dish, aq m shum nuk di.

  Njohja e nj personi nuk mund t arrihet nprmjet hulumtimeve shkencore, por vetm nprmjet dashuris. Vetm dashuria mund t'a zbuloj dika unike. Nse nuk ke dashuri, nuk mund t'a zbulosh ndoknd. Dashuria sht nj gjendje e te qnit. Momenti kur ti ndjen nevojn pr t'u shpjeguar, dashuria ka mbaruar.

  Problemi q ne ballafaqojm sht kulti i individualizmit. Kisha nuk sht q t bj individ, por persona. Nj individ sht dikush n nj gjendje ndasie, dikush jasht kungimit. Nj person sht unik por n t njjten koh ai sht n relata me t tjer. Nuk mund ta ndash at nga e gjitha. Personi sht nj qnie e paprsritshme, por q gjithsesi qnia e te cilit prfshin t tjeret - pa tjetrin, personi nuk ekziston. Pa kungim nuk ka qnie.

  Un e pyeta nse e kish imagjinuar se pas kaq vitesh shkatrrimesh t besimit Shqipria do t mund t bhej nj shoqri fetare.

  Une nuk jam ndonj Jeronda - e nuk e parashikoj dot t ardhmen. Na duhet t bjm at q mundemi e jo t jemi t dhn jasht kufirit n nxjerrjen me doemos t rezultateve.

  Po mendoja nse jeta murgjrore kishte qn nj zgjedhje e vshtir pr t.

  Un nuk e pash brjen murg si nj zgjedhje. Ka qn pr mua ajo q un duhet t beja - jo pr t qn me i mir se t tjert - por sepse asnj lloj jete tjetr nuk m prshtatej m mir. Kurr nuk i shtyj t rinjt q t prqafojn jetn e celibatit. Dikush e bn kt vetm nse e sheh se nuk ka rrug tjetr. Por jeta n celibat sht e mundishme vetm nse jeton n mnyr asketike. Prandaj edhe ne nuk mbajm TV n shtpi. Edhe sikur t jesh i fort, e mira sht q t mos e vsh veten n udh tundimi. Kur disiplina asketike mungon, ekziston problemi i nj vemtie ekstreme ndr shum celibat. Po t jesh plot me dashurin e Shpirtit t Shenjt nuk do t kesh nevoj pr t tjera dashuri.

  M tregoi nj histori t nj komuniteti q kish murgjr t shenjt shum t devotshm, q pr fat t keq, ishin kndonjs shum t keq.

  Ata tingllonin si korri i sorrave. Por qlloi q nj kngtar shum i mir i vizitoi nj dit. Murgjit ishin aq t impresionuar nga zri i tij i mir sa nuk e lan q t ikte. Ai do t kndonte shrbimet kshtu q qielli t mos vuante m duke dgjuar kndimet e tyre t tmershme. Kaluan gjith ato dit. do shrbim u kndua me nj z melodioz t kngtarit profesionist. Por nj nat, nj engjll iu shfaq n ndrr nj prej murgjve dhe e pyeti murgun se pse nuk i kish dgjuar m lutjet e murgjve. far ka ndodhur? Murgu i tha se engjlli ishte ngatrruar: "Tani kemi nj kngtar profesionist q i kndon lutjet me nj z shum m t mir se toni!" "Prap s prapi", ia ktheu engjlli, "ne nuk dgjojm gj n qiell." Murgu ua tregoi ndrrn e tij vllezrve. Pas ksaj, murgjit rinisn prsri t kndonin shrbimet.

  Un jam si nj prej atyre murgjve me nje z t tmershm, por sht i vetmi z q kam, dhe duhet ta prdor sa m mire q t mundem.

  Ai bri nj koment se nj nga problemet q priftrinjt hasin n botn moderne t sotme sht tendenca pr t'u turpruar nga thirrja priftrore.

  Ne duhet t bjm kujdes n dshirn ton pr t qn afr njerzve sepse bhemi si ata dhe ata zor se na dallojn m ne priftrinjt nga turma. Prifti duket t jet i dukshm por duhet t bj kujdes q t mos eklipsoj prezencn e Krishtit.

  E pyeta n lidhje me njerzit dhe ngjarjet q kan ndikuar jetn e tij.

  Mendoj se kjo mund t ndahet n dy etapa: etapa e par kur besimi ishte i ndaluar, dhe etapa e dyt kur Kisha e rifitoi lirin e saj. N etapn e par, nj prej njerzve m t rndsishm pr mua ishte nj burr me emrin Petro Zhei. E takova fal Prkujdesjes s Perndis. Ai ishte prkthyes, por m shum se aq, ai ishte gjeni, nj njeri erudit me nj eksperienc t madhe n jetn shpirtrore. Un isha vetm 18 vje kur nj shok na prezantoi t dyve. Ai ishte 25 vjet m i madh se un. Pavarsisht nga dallimet n mosh dhe n eksperienc, ne patm shume diskutime t thella. Bisedat me t hapn kaq shum dyer brenda shpirtit tim.

  Kur isha n shkoll, kalova nj kriz t thell shpirtrore. M pushtoi nj lloj melankolie - depresioni - ndjenja sikur po humbisja fmijrin. Ajo q e shptoi fmijrin time ishte pikrisht Ungjilli. Duke e lexuar at, un ndjeva prsri lumturin fminore. Arrita t rizbuloj dika. Faleminderit Ungjill q m shptove fmijrin. Faleminderit q m riktheve prsri gzimin e vrtet. Mund t bhesh ekspert por sht e kot nse humbet gzimin. Ungjilli m prekte sa her q e lexoja. Edhe vet sjellja n mendje e tij m prekte. Kur isha fmij un gjithmon kisha qejf librat me aventura; ungjilli ishte prmbushja e ksaj dashurie. Ky ishte libri me i mire me aventura. Mbase nj dit do t gjej koh q t shkruaj mbi teologjin e librave me aventura dhe prralla.

  N periudhn e dyt, ai njeri q m influencoi m shum ishte Kryepeshkopi Ananstas. Bri vaki q kryepeshkopi dhe Petro Zhei kan lindur n t njjtin vit. Shpesh, nuk mjafton q t kesh nj dedikim dhe ide t qart apo nj shpirt sakrifice. Na duhen edhe modelet q ti shohim idealet tona t aktualizuara. Kryepeshkopi ishte nj model i till pr mua. Nprmjet tij, un isha n gjendje q t shihja nj shembull konkret se si t ndrthurrsh dedikimin ndaj Zotit dhe njeriut."

  Biseda jon u kthye nga prgjigjia e Kishs ndaj t varfrve, endacakve dhe t smurve.

  Nuk ka komunitet t krishter pa patur nj shrbim dashurie. Nse dshtojm q tu vijm n ndihm atyre q vuajn, zre se i kemi kthyer shpinn Krishtit. Zoti nuk do t m prgzoj mua se shkruajta nj libr t mir teologjik. Por do t m pyesi: "Po at gruan e moshuar t varfr q e injorove?"

  Kjo sht arsyeja prse ne hapm restorantin falas "Shrbimin e Dashuris" matan rrugs, q t japim nj shembull. Mund ta shikosh edhe nga dritarja. Ky restorant hapej 2 her n jav ne 1995, fal inisiativs s Kryepeshkopit. E kemi br tani pes vafte n jav. Normalisht, kemi 40-80 veta pr drek. E gjith puna bhet nga vullnetar, t rinj e t vjetr s bashku, 4-5 veta n do grup. S shpejti duam t hapim nj shtpi pr t moshuarit - njerz q qllon q jan krejt fillikat pa njeri. Jemi duke i ndihmuar t moshuarit n shtpit dhe apartamentet e tyre. Pr shembull, nj grua q bri operacion dhe nuk kish njeri q t kujdesej pr t. Por kta njerz na japin ne m shum se sa ne u japim atyre. N t njjtn koh, nuk mund t'a romantizojm shrbimin e dashuris. Shpesh njerzit n nevoj kan shqetsime mendore. Qllon q ata t t mallkojn ty, Kishn bile dhe t krcnojn.

  Ekziston edhe rreziku q t'i shohim njerzit si skulptura - kjo na ndan nga kungimi. Sa m shum e njeh nj person, aq m shum e kupton se shum mir mund t ishe ti n pozitn e tij. do gj mund t bhet nj sakrament, nj mister i prezencs s Zotit.

  Mundohemi t ndihmojm n shum mnyra - asnjher nuk mund t themi se kemi mbaruar. Nj jav m par, t diel, ungjilli i Gjykimit t Fundit u lexua gjat liturgjis: "far i bt personit t fundit, m bt edhe mua." N predikimin tim, bra thirrje pr vullnetar q t na ndihmojn me programin e Shrbimit t Dashuris. Pas liturgjis, doln 28 vullnetar, shum prej tyre t rinj. Kjo do t thot se mund t bjm m shum.

  Nuk do t shptoheni nga doktrina nse nuk e praktikoni at. Nse besoni n fuqin e ilaeve por i mbani t mbyllura n shishe, nuk keni pr t shptuar. Shn Grigor Theologu ka thn se dija e Zotit fillon me bindjen ndaj Urdhrimve; po t filloni udhtimin do t prjetoni misteret - sakramentet. Ashtu si Moisu, edhe ne na sht dhn nj pamje e trthort e Zotit. Ky sht nj udhtim q e kalon do lloj pralle apo legjende.

  Nj nga gjrat q ne msojm n do projekt shrbimi sht se nuk mund ta bjm dot vetm. Krishti ka thn se Ai do t jet prezent kudo ku jan mbledhur dy apo tre veta n emrin e Tij: nj nuk mjafton.

  Nga pun t tilla ne msojm mirnjohjen. Kjo sht esenciale. Kuptimi i thell i fjals "Eukarist" sht "falenderim". T ankuarit sht smundja e kohs son. Mkati yn sht q nuk jemi mirnjohs. Kto koht e fundit vizitova nj plak 83 vjeare q ishte verbuar q n moshn 3 vje. Nuk kam takuar njeri m mirnjohs se sa ajo, kaq falenderuese. Sa her q t takoje motrat Cico, do ta vije re q sa her zihej n goj emri i Krishtit, fytyrat e tyre ndrioheshin. far mirnjohje! Ato kan jetuar n botn tjetr - e kan gzuar at bot, dhe ne prjetojm gzimin e tyre. Kjo i mbajti ato n jet. Por n botn e sotme, por nuk u ankove pr dika t shohin si budalla."

  M erdhn ndr mend fjalt e nj poeti katolik francez, Leon Bloy, i cili tha se gzimi sht shnja m e pagabueshme e prezencs s Perndis.

  Po! Nj Krishtlindje vajta n nj shpell n malet ktu afr, nj vend ku njerzit kishin frik t shkonin nga supersticioni i fantazmave. Bra nj zjarr t vogl dhe u luta. N at shpelle isha kaq i mbushur me gzim! Njerzit q nuk e kan prjetuar ktu nuk mund ta imagjinojn. Gzim? Gzim n nj shpell t ftoht n mes t dimrit? Njerzit do mendojn se jam i mendur. Por un ndjeva nj gzim t madh dhe brenda meje rrodhi nj lutje e thell. Ky gzim m pushtoi pr dit t tra; e kisha t vshtir t bja pun.

  Biseda jon u kthye tek vitet e regjimit t Enver Hoxhs, ku njerzit ishin me fat t shiheshin si t mendur se sa si kriminel.

  Ato vite t persekutimit ishin t vshtir por t dobishm. As q bhej fjal t merrje medalje se ishe fetar! N vitin 1948, kreu i komunitetit Orthodhoks, Kryepeshkopi Kristofor, u arrestua dhe u izolua n kishn e Sh Prokopit n Tiran. Katr vjet m von, u raportua n shtyp se peshkopi kishte vdekur, por njerzit besonin n mas se ai u helmua. Ai vdiq nj vdekje martiri.

  Nj tjetr peshkop, Ireneu, pati kurajon q t refuzonte q t hirotoniste si peshkop nj njeri t zgjedhur nga qeveria dhe pr kt u internua n manastirin e Ardenics. Peshkopi Irene ishte nga Shkodra, nga veriu i Shqipris. Ai kish studiuar teologji n Paris dhe Beograd.

  Ireneu asnjher nuk deshi q t bhej peshkop e as dhiak apo prift, por e pranoi postin gjat pushtimit t Shqipris nga Italia fashiste n mnyr q t parandalonte emrimin e nj uniati n komunitetin ton. Italiant kishin br plane q t emronin nj Uniat n Sinod sapo t lirohej nj vend. Pas nj jave lutjesh, Ireneu e pranoi propozimin edhe pse ai ishte besimtar i thjesht n at koh. Ai u b menjher dhiak, pastaj prift, pastaj peshkop brenda nj jave! Ai shrbeu si peshkop n Kosov dhe n nj pjes t Maqedonis. Peshkopi Irene u arrestua dhe u internua n Manastirin e Ardenics ku edhe vidq n vitin 1973.

  Jeta fetare ishte dika e rezikshme pr shume vjet. Por n ato kohra, un kuptoja mjaft mir se nuk mund t jetoja dot pa besim. Nj jet pa besim sht nj jet e tjetrsuar. Tani njerzit kan prshtypjen se mund t jetojn pa besim dhe se besimi sht dika q mund ta bjn si hobi. Ne jetuam nj koh t menduris kolektive. Ndshkoheshe pr do form fetare. Isht nj luft kundr ides s shenjtris, ides s Zotit.

  Por t them t drejtn, shpesh ndjeja keqardhje pr persekutort - dhe akoma ndjej keqardhje pr ta. N realitet, ata ishin viktimat. Ata u kthyen n nn-njerzor. Nuk e di se si ndihen tani, por jan demtuar keq. Ferri sht jeta e ndar nga Zoti: fillon q n kt jet. Nse nuk njihemi me Zotin n kt jet, si do t mund ta njohim n jetn tjetr?

  I zura n goj se disa nga ata q persekutonin fen jo vetm q jan gjall por jan edhe n qeveri akoma.

  Historia jon e hidhur n Ballkan - sa shum pushtime, sundime dhe akte mizorie - u msoi njerzve q t mos ken besim. Ktu ka patur gjithmon luft. Kjo shihej si normale. Ne si t Krishter duhet ti ndalim kto qarqe t pafund urrejtjeje.


  Shnim: Nxjerr nga libri "The Resurrection of the Church in Albania - Voices of Orthodox Christians" i Jim Forrest dhe publikuar nga WCC Publications, 2002. Faqet 61-74, prktheu nga anglishtja, Seminaristi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-04-2005 m 02:29

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  At Joan Pelushi, Mitropoliti i Kors sht edhe teolog dhe ka br nj pun voluminoze ne shuarjen e etjes s besimtarve orthodhoks me literatur kishtare n shqip. Ai ka prkthyer nj seri librash nga anglishtja, dhe tre prej tyre ne i kemi sjell edhe n kt forum:

  Besimi Orthodhoks
  Besimi Orthodhoks - Doktrina (At Hopko)
  Besimi Orthodhoks - Adhurimi (At. Hopko)

  Lutuni Perndis q pishtari i Jisu Krishtit, At Joan Pelushi t ndrioj errsirn shpirtrore shqiptare edhe pr shume vjet.

  Albo
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Irenna (21-02-2014)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  Flet Imzot Joan Pelushi, Mitropolit i Kors, e vrteta jon pr eshtrat e Kosins

  Tre kushtet e Kryepeshkopit pr t shrbyer n Shqipri


  ‘Autoqefalia, t pranojn Ortodoksit e Autoritetet’  Imzot Joan Pelushi, Mitropolit i Kors dhe nj nga krert e Kishs Ortodokse, dshmon pr Gazetn t vrtetn e Kishs Ortodokse pr shtjen e eshtrave n Prmet. Kundrshton do prgjegjsi t saj dhe tregon edhe pr marrdhniet e Kishs me politikn, por dhe akuzatort e saj. Imzot Joani tregon pr her t par dhe kushtet q vuri Kryepeshkopi Janullatos pr t pranuar t shrbej n Shqipri n vitin 1992, njri nga t cilt ishte garancia pr ruajtjen e Autoqefalis s Kishs Ortodokse Shqiptare.

  Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqiperise ka qene ne muajin e fundit ne qender te polemikave per ceshtjen e varrezave te ushtareve greke te ndertuara ne Manastirin e Permetit, madje u akuzua edhe se kishte nxitur zhvarrimin e banoreve lokale per t’i vendosur ne keto varreza. Cili eshte komenti Juaj?

  N lidhje me shtjen e zhvarrimeve n Kosin Kisha Ortodokse sht akuzuar n mnyr t padrejt. Nuk sht Kisha q bn zhvarrime, por sht detyra e saj shpirtrore pr t qen e pranishme n do varrim dhe zhvarrim, duke kryer ritet fetare. Nse ka pasaktsira, jo profesionalizm apo gabime n zhvarrimet, kjo nuk sht prgjegjsi e priftit dhe aq m pak e Kishs. Kisha nuk sht institucioni q mban prgjegjsi pr prkatsin e eshtrave. Kur trupi i nj t ndjeri sillet n kish pr t br ritet funerale, kisha nuk bn ekzaminimin e trupit pr t prcaktuar se kush sht, por vetm pyet familjart pr emrin dhe pastaj kryen ceremonit. Nse i jepet nj emr i gabuar, nuk sht faji i kishs. Prandaj nuk sht e sakt dhe as e drejt t akuzohet Kisha Ortodokse pr nxitjen e zhvarrimeve dhe zhurma e madhe mediatike pr pranin e nj prifti ortodoks n kto rite jo vetm q sht e pavend, e pabazuar dhe e pajustifikueshme, por pr m tepr sht e gnjeshtrt dhe tendecioze.
  Prsa i prket varrezave t ushtarve grek t rn n Shqipri gjat lufts italo-greke, kjo nuk sht nj shtje e Kishs, por e dy qeverive respektive dhe pr do gj u duhej drejtuar atyre. Ajo q m shqetson m shum mua, n kto sulme kundr Kishs Ortodokse, nuk jan vetm pasaktsit, mosnjohurit dhe shpifjet, por ekzistenca e disa qarqeve dhe personave, q pr nj arsye apo tjetr nuk e duan prparimin e komunitetit ortodoks. T mos duash prparimin e nj pjese t vendit tnd do t thot t mos ta duash as prparimin e t gjith vendit. Kjo gj nuk na ndihmon as ne dhe as vet ata. E kam prsritur shpesh se vendi yn ka nevoj pr bashkim dhe harmoni dhe urrejtja e prarja nuk ndrton. Un nuk di q t ket ekzistuar ndonjher ndonj shoqri, komb apo shtet, ndrtuar n baz urrejtje dhe prarje, dhe n t njjtn koh t ket patur begati, paqe dhe jetgjatsi.

  E konsideroni fajtor priftin e qytetit, a mendoni se qofte dhe moralisht ndaj tij duhet te mbahet qendrim?

  Askush nuk mund t quhet fajtor pa u vrtetuar faji i tij. N rastin konkret At Vasil Thomollari ka qen i pranishm vetm n cilsin e priftit, d.m.th. vetm pr t kryer funksionet e tij fetare. Madje un do ta kisha quajtur fajtor nse ai nuk do t kishte kryer detyrn e tij. Prania e priftit n ritet funerale sht pjes e qensishme e detyrs s tij. Ai duhet t’i kryej kto rite edhe nse do t ishte n rrezik t jets s tij. Shkrimi i Shenjt tregon se Tobiti i kryente varrimet edhe kur krcnohej t dnohej me vdekje.
  Por edhe nse supozojm se prifti do t kishte marr inisiativa jasht funksionit t tij priftror, kjo nuk justifikon akuzat dhe sulmet kundr Kishs Ortodokse. Gjat gjith historis s Kishs, ashtu si edhe t institucioneve t tjera, ka pasur njerz t devotshm dhe t shenjt, si edhe njerz t padenj pr misionin e tyre. Por pr kt nuk fajsohet e gjith Kisha. Nse nj prift sht fajtor pr dika, kanonet e Kishs prcaktojn edhe masat kundr tij. N rastin konkret ne nuk kemi par deri tani ndonj shkelje t tij, si n planin kishtar, ashtu edhe n at moral.

  Nen akuze eshte vene edhe Kryepeshkopi Anastas, pse nuk ka kthyer deri me tani pergjigje?

  Akuzat kundr Kryepeshkopit jan absurde, por ndoshta kto tregojn edhe qllimin e vrtet t gjith ktyre stisjeve. Kur filloi kjo zhurm rreth zhvarrimeve n Kosin, Kryepeshkopi nuk ndodhej n Shqipri dhe as nuk e dinte prse bhej fjal. Ai, ashtu si edhe autoritetet prkatse kishtare, i jan prgjigjur ktyre akuzave t rreme dhe dashakeqase, por nuk ka pasur shum vesh pr t’i dgjuar. Sepse shurdhi m i madh sht ai q nuk do t dgjoj. Madje un mund t them se Kryepeshkopi ka pesmbdhjet vjet q po u prgjigjet akuzave t ndryshme. Dhe prgjigja m e mira ka qen vepra e tij, si n rindrtimin e Kishs Ortodokse nga grmadhat, ashtu edhe n prhapjen e mesazheve t paqes, dialogut, mirkuptimit, respektit dhe dashuris pr t gjith. Zra t till nuk jan t shpesht n Ballkan dhe ne duhet t’i vlersojm kur ato jan t pranishm.

  Personazhe te njohur te politikes shqiptare kane kerkuar deri dhe largimin e Kryepeshkopit nga drejtimi i Kishes Ortodokse, si do t’u pergjigjeshit ketyre kerkesave?

  Si sht deklaruar edhe n Deklaratn e Sinodit, t Klerikve dhe t Kshillit Kleriko-laik, shtjet e Kishs Ortodokse zgjidhen brenda Kishs. Se kush sht dhe kush do t jet Kryepeshkop i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris e cakton vetm komuniteti ortodoks, nprmjet organeve t tij legjitime, si Sinodi i Shenjt, ashtu si jan prcaktuar nga Kanonet e shenjta t Kishs. do ndrhyrje tjetr nga njerz t tjer, t cilt nuk kan asnj lidhje me kishn dhe shpesh as edhe njohurit m fillestare t organizimit t saj, sht jo vetm nj cnim i pavarsis s Kishs, por edhe fyese pr komunitetin ortodoks. Kisha sot sht e organizuar, ka Sinodin e saj, kshillin Kleriko-laik, Akademin Teologjike, ka klerik dhe teolog q i njohin mir kanonet dhe rregullat e organizimit kishtar dhe sht e palejueshme q t tjer t na flasim me tonin e msuesit se si ne duhet ta organizojm Kishn. Duhet ditur se Kish Autoqefale do t thot pikrisht pavarsia e saj n shtjet e organizimit, sepse Kanonet dhe doktrina jan t njjta pr t gjitha kishat. Dhe autoqefali nuk do t thot vetm pavarsi nga jasht vendit, por edhe nga brenda, q do t thot se Kisha sht e pavarur n organizimin e saj. T gjith tashm e din se komuniteti ortodoks e ka br zgjedhjen e tij pr hierarkin e Kishs dhe pr primatin e saj q sht Kryepeshkopi Anastas.
  Gjithashtu sht e papranueshme pr ne, q disa persona ose grupe, t na japin msime patriotike, sikur vetm ata e paskan monopolin e patriotizmit. Historikisht, komuniteti ortodoks ka luajtur nj rol vendimtar n ndrgjegjsimin e vetdijes kombtare, n arsimin ton kombtar dhe n ndrtimin e ktij vendi. Prse qenkan kta m atdhetar, sesa priftrinjt e Kishs Ortodokse, t cilt me vshtirsi t mdha po i shrbejn kishs dhe popullit me devotshmri? Atdhetar i vrtet sht ai q ndrton, lulzon dhe begaton vendin e tij dhe jo ai q shan t tjert.

  Ne Shqiperi, kur flitet per Autoqefaline e Kishes Ortodokse, pretendohet se kombesia greke e Kryepeshkopit e demton Autoqefaline, por dhe vete vepren e Kryepeshkopit. Ju si mendoni?

  Problemi i Autoqefalis sht lakuar gjat n shtypin shqiptar gjat ktyre pesmbdhjet vjetve. Prandaj do t doja t m jepnit pak me tepr hapsir pr t folur rreth saj. Rasti i Shqipris sht unik n historin botrore. Ishte hera e par q nj kish gjendej pa hierarkin e saj dhe kjo jo pr faj t t huajve. Madje kishte zra, ndrmjet tyre klerik, teolog dhe kanonist, n kisha t ndryshme npr bot, t cilt mendonin dhe shpreheshin se Autoqefalia e Kishs Shqiptare tashm nuk ekzistonte, sepse nuk ekzistonte m nj hierarki e cila do ta ushtronte kt autoqefali. Prandaj, pr t zgjidhur kt shtje jetsore dhe kaq delikate dhe t rndsishme pr kishn ton duhej patjetr nj nism ndrkombtare. Zgjedhja e kryepeshkopit Anastas pr t kryer rindrtimin dhe organizimin e Kishs Ortodokse n Shqipri nuk u b se ai ishte me kombsi greke, por sepse ai ishte personi i duhur pr t kryer veprn titanike t ringritjes s saj, q pr shum mendohej si e pamundur. T jesh i nj kombsie tjetr nuk sht faj. Kisha, e cila nuk e mohon etnin e askujt, e kaprcen at, sepse ajo sht universale. N historin e Kishs kjo sht dika krejtsisht e zakonshme. T qenurit e nj kombsie tjetr nuk dmton. Kisha dmtohet vetm nga njerzit q nuk jan t devotshm. Mund t jesh i s njjts kombsi dhe mund t bsh dm t madh, ashtu si mund t jet edhe e kundrta. N rastin konkret ka qen pikrisht e dyta. Kjo zgjedhje rezultoi se ishte m e mira. Zgjidhja e ktyre shtjeve nuk sht aq e leht sa duket. Shikoni Kishn Ortodokse n Maqedoni, ka mbi dyzet vjet dhe akoma nuk e ka zgjidhur problemin e autoqefalis.
  Po ashtu dua t them dika q nuk sht br publike. Kur Kryepeshkopit Anastas iu krkua kjo detyr nga Patriarkana Ekumenike, ai vuri tre kushte pr ta pranuar: T ishte i pranuar nga komuniteti ortodoks, nga autoritetet shtetrore t Shqipris dhe t ruhej Autoqefalia e Kishs Ortodokse n Shqipri. Dhe mund t them me siguri q ishte autoriteti i tij, i cili bri t heshtin t gjith zrat q ishin kundr autoqefalis. Kushdo q e njeh sadopak historin e ktyre viteve t ringjalljes s kishs e kupton se ishte pikrisht personaliteti i tij, nj nga prfaqsuesit m me z t krishtrimit botror, prgatitja e tij e lart teologjike dhe organizative, devotshmria dhe aftsit e tij t jashtzakonshme, dashuria e tij e madhe pr kishn dhe pr Zotin, q e bn t aft pr t mbajtur t bashkuar t gjith komunitetin ortodoks, duke mos lejuar prarjet, t cilat do t rrezikonin jo vetm kishn dhe unitetin e komunitetit ortodoks, por edhe unitetin e t gjith vendit. T gjitha veprat e tij flasin se ai e ka konsoliduar autoqefalin e kishs dhe pr m tepr unitetin e kishs. Nj njeri i cili nuk do t donte t ruante autoqefalin nuk do t bnte prpjekje t jashtzakonshme pr t arsimuar klerin ortodoks ktu n Shqipri. Akademia Teologjike n Shn Vlash, Durrs, e cila prgatit klerikt ortodoks, u ngit me inisiativn dhe prpjekjet e tij dhe me fondet e mbledhura po prej tij. Autoqefalia nuk realizohet vetm me nj dekret, por me ngritjen e nj hierarkie kishtare, me prgatitjen e kuadrove t duhura pr t drejtuar kishn, me pajisjen e saj me klerik dhe teolog dhe mbi t gjitha me autoqefalin financiare. T gjitha kto jan br fal kontributit t jashtzakonshm dhe t pakrahasueshm t Kryepeshkopit Anastas. T them t drejtn, un nuk njoh n kt koh ndonj tjetr, shqiptar apo t huaj, t ket br pr vendin ton, aq sa ka br Kryepeshkopi Anastas. Mendoj se do t ishte n nderin ton, t paktn t shprehnin mirnjohjen. Mirnjohja sht nj shenj e kombi vital, t qytetruar dhe q ka nj t ardhme.
  Gjithashtu do t doja t sqaroja se zhurma e madhe q bhet shpesh n artikuj t ndryshm, pr gjoja shkelje t Statutit t kishs, se sht cnuar autoqefalia, tregon si mos njohurit n kt fush ashtu edhe dashakeqsin ndaj Kishs Ortodokse. Kisha ka nj ekzistenc dy mij vjeare dhe sht e organizuar dhe e drejtuar sipas Kanoneve t shenjta, t cilt jan t pandryshueshme. Ndrsa Statutet jan rregullore t cilat hartohen sipas nevojs s do kishe n koh t ndryshme. Ato mund t ndryshohen sa her q Kisha e shikon t arsyeshme. Ti shohsh Statutet si t pandryshueshme do t thot t mos kesh as njohurit fillestare n organizimin e Kishs. Pr ta br pak m t kuptueshme mund t themi se Statuti sht pak e shum si Kushtetuta e nj vendi, q reflekton kohn dhe nevojat e atij vendi. Tjetr Kushtetut kishte n Shqipri gjat monarkis, tjetr gjat rregjimit komunist dhe tjetr tani. Ato mund t ndryshohen dhe prmirsohen sa her q do t lind nevoja dhe do t votohen nga shumica e duhur. Po e njjta gj sht edhe me Statutin e Kishs. Statuti i viti 1929 paraqiste nevojn e asaj kohe dhe ishte i nevojshm pr problematikn e asaj kohe. Statuti i vitit 1950 paraqet problematikat e kohs s tij dhe Statuti i ri q po prgatitet duhet t’i prgjigjet nevojave t kishs sot. Hartimi i Statutit sht n kompentencn e vet Kishs dhe sot Kisha Ortodokse n Shqipri ka maturin, pjekurin dhe aftsin pr t hartuar Statutin e saj. Ndrhyrjet nga jasht, nga kushdo qofshin, jan shprehje e mos respektimit t vet Autoqefalis dhe jan t papranueshme nga Komuniteti Ortodoks.

  Sa vlen per Ju pohimi se ne Shqiperi si dhe kudo gjetke, se e keqja bn lajm dhe veprat e mira nuk permenden?

  Pr fat t keq kjo sht e vrtet. T shohsh vetm ant negative do t thot t jesh i njanshm. T shkruash pr dik vetm n rastet kur e sulmon as kjo nuk tregon objektivitet. Kisha Ortodokse gjat ktyre viteve t tranzicionit me n krye Kryepeshkopin Anastas ka dhn nj kontribut t jashtzakonshm n t gjitha drejtimet. Me inisitivat personale t Kryepeshkopit Kisha sht prpjekur t’i ndihmoj t gjith pa asnj dallim. Prve veprs baritore, q sht detyra kryesore e kishs, jan ndrtuar shkolla, kopshte, klinika shndetsore, programe bujqsore dhe social-kulturore, duke punsuar mijra njerz dhe duke i shrbyer kshtu prparimit t vendit ton. Brenda Kishs funksionojn dy menca t prditshme pr t varfrit, nj n Kor dhe tjetra n Tiran. Jan ndihmuar shtresat dhe njerzit n nevoj n t gjith vendin, ku mund t veohet ndihmesa e madhe dhn vllezrve tan nga Kosova gjat ditve t vshtira t viti 1999, ku nprmjet Kishs Ortodokse u dha nj ndihm me vler rreth 12 milion $. Dhe pa asnj dyshim, arkitekti i gjith ksaj veprimtarie ka qen Kryepeshkopi Anastas. I prmenda kto pr t treguar se e gjith kjo veprimtari e madhe dhe e rndsishme n t gjitha fushat e jets ka kaluar pothuajse e papasqyruar nga shtypi yn. Ndrsa kur flitet pr gjra q mund t diskretitojn Kishn dhe hierarkt e saj, ather buasin t gjith televizort dhe gazetat. Kjo m duket e padrejt.
  E vlersoj rolin e mediave n informimin e publikut. Por nj informin i njanshm nuk sht informin, por propogand. Media sht shum e rndsishme dhe ndikon shum tek njerzit. Ajo ka detyrn e informimit, por informimi duhet t jet i plot dhe i paanshm. M kujtohet kur Kryepeshkopi u zgjodh nj nga presidentt e Kshillit Botror t Kishave, nj ngjarje q e nderon kishn dhe vendin ton dhe q ndihmon n prmirson imazhin e tij, lajmi u dha i that, madje nga disa spiker si npr dhmb, ndrsa n rastin e zhvarrimeve n Kosin, ku realisht Kisha nuk ka asnj prgjegjsi, prvese detyrs priftrore, u mobilizua e tr media, u shkruajtn qindra artikuj dhe kjo vazhdoi pr jav t tra. Gjat festimit t Pashkve n Kor, q tashm sht kthyer n nj manifestim mbarqytetar, ku vetm T Premten e Zez gjat procesionit t Epitafit mblidhen reth 50.000 njerz, nuk jepet pothuajse asnj lajm, ndrsa pr nj miting partiak me dhjet njerz, ose kur ndonj ka vrar baban, qoft edhe n fshatin m t skajshm, jan t pranishme t gjitha mediat.
  N t vrtet n vendin ton nuk ka vetm lajm t keq. Ka edhe lajm t mir, por ashtu si thot proverbi, “i miri ekziston, por nuk bn zhurm”, ky lajm krkon pak m shum pun pr tu gjetur. Aty ku ka aq shum errsir shpirtrore, pasiguri dhe dshprim, ka nevoj pr m shum vend pr lajmin e mir. Mendoj se Media duhet t kontribuoj m shum n prhapjen e ktij lajmi, i cili sjell realisht n shpirtrat e njerzve drit, shpres dhe gzim, pr t cilat ka aq shum nevoj populli dhe vendi yn.

  Cilat jane marredheniet Tuaja me politiken shqiptare, dje dhe sot?

  N kuptimin q i jepet sot politiks nuk kam pasur dhe nuk kam ndonj lidhje direkte me t. Por n kuptimin m t thell, edhe un si pjes e polis-it, marr pjes n t, duke kryer detyrn time pastorale dhe qytetare, duke u prpjekur t prhapim sa m shum mesazhe paqeje dhe harmonie, duke ndihmuar ata q jan n nevoj shpirtrore dhe materiale. Kisha sht apolitike, por jo indiferente, sepse besimtart tan jan pjes e ksaj shoqrie dhe preken ose prfitojn nga gjithka q ndodh n vendin ton.

  Intervistoi: Lorenc Vangjeli

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  Mitropoliti i Kors: Prse e sulmojn Janullatosin

  Ne klerikt nuk jemi si politikant q japin shpesh intervista". T duket pr nj ast sikur mitropoliti i Kors, Imzot Johani, me gjith pritjen mjaft njerzore do t refuzoj gjith mirsjellje nj intervist ekskluzive pr gazetn "Tirana Observer", pasi sht prononcuar n pak dit dy her radhazi n media. Por, Hirsia e Tij, ndrkaq i hap udh nj bisede t ngroht me ligjratn e tij t pandalshme e t pastr prej njeriu t kulturuar, t studiuar, t urt e mirbesues, aq sa t ngjan sikur t "rrfehet" hierarku m i lart i kishs ortodokse t rajonit t Kors. Besimin dhe qndrimin e tij pr Kishn Autoqefale Shqiptare duket se e ka t rrnjosur thell dhe t palkundur, e n rast se shfaq opinionin e vet pr zhvillimet fetare n Shqipri, sidomos t komunitetit q prfaqson, tregohet mjaft tolerant e krkon q t mos ndez polemika t kota n nj vend q ka halle m t mdha pr t zgjidhur. Imzot Johani, n intervistn e tij flet edhe prse e sulmojn Hirsin e Tij, Anastas Janullatos, pr t cilin ruan nj respekt t jashtzakonshm. Vlersim q lidhet me aktivitetin e tij n vendin ton. Por m tej, mitropoliti tregon edhe se si ka ndryshuar besimin dhe zgjodhi rrugn e sakrifics pr kishn ortodokse, dhe gjith hijeshi modestie thot se nuk e ndien veten t prgatitur q t drejtoj n rrethana t caktuara Kishn Autoqefale Shqiptare, pasi n fronin e kryepeshkopit sipas Hirsis s Tij ndihet edhe m shum pesha e kryqit …

  Mund t na njihni dika me funksionin Tuaj t Peshkopit apo t Mitropolitit?

  Prgatitja e nj peshkopi sht nj pun e madhe dhe krkon s paku 15-20 vite prgatitje teorike, njohjen e besimit, sepse peshkopi sht guardian i besimit dhe ruajts i tij dhe kshtu i duhet patjetr t ket mbaruar shkolln akademike fetare dhe studimet e mtejshme. Ai do t jet msuesi q do t msoj t tjert dhe patjetr duhet t ket nj mosh t caktuar jo m t vogl se 35 vje. Dy peshkopt e rinj q kemi nxjerr tani, t cilt jan n kt limit moshe q prmenda, kan qen nj akt kurajoz i Kryepeshkopit Janullatos, pasi kan nj prgjegjsi mjaft t madhe. Kta jan dy peshkop aktiv n nj Sinod q prbhet nga 7 antar, ndr t cilt katr jan shqiptar e nj prej tyre arvanitas, i cili e flet mjaft mir gjuhn e nns dhe dy t tjer jan grek. Un mund t them me siguri nj gj, q ne jemi komuniteti fetar n Shqipri i cili ka m pak t huaj. T'i llogarissh t gjith klerikt e huaj orthodoks n Shqipri nuk shkojn m shum se 4-5. Kemi 140 klerik vendas, shtetas shqiptar. Gjith komunitetet e tjera kan m shum klerik t huaj q kan ardhur dhe i ndihmojn sepse kan nevoj pr t'i ndihmuar. Kshtu edhe ne nuk mund ta mbyllim kishn dhe pr sa koh kemi nevoj, do t vijn njerz t na ndihmojn. Madje, un do t thosha q ne duhet t'u jemi mirnjohs atyre njerzve q vijn dhe na ndihmojn. E kam shprehur edhe n vende t tjera se i kam krkuar gjith priftrinjve shqiptar n Amerik q t vijn e t na ndihmojn, qoft edhe pr nj periudh t shkurtr njvjeare, por ndoshta nga arsye serioze nuk kan ardhur. Kam krkuar priftrinj edhe n Follorin e Kozan t Greqis, kto vendet q kemi pran, por jan t pakt njerzit q vijn t na ndihmojn.

  Po rasti i Mitropolitit t Gjirokastrs?

  Marrim rastin e Mitropolitit t Gjirokastrs, i cili sht n nj mosh rreth 65 vje. Ai ka shrbyer si murg pr m shum se 20 vjet n manastirin e Shn Katerins, Malin e Sinait n Egjypt n mes t shkrettirs. Njerz si ky, me nj sakrific shum t madhe, pasi kush e ka vizituar manastirin e Shn Katerins e kupton vetmin shum t madhe t asaj zone, erdhi t na ndihmonte sipas krkess son. Ka ardhur n Shqipri q n vitin 1991 dhe ka shrbyer n Gjirokastr pr gjith kt koh. sht i pranueshm nga t gjith krishtert n Gjirokastr, qofshin kta minoritar apo shqiptar, dhe mendoj se do t vazhdoj t bj po at pun q ka br gjat ktyre 15 viteve. Pa dyshim, q n t ardhmen, dioqezat e ndryshme t Shqipris do t plotsohen me peshkop vendas dhe pr m tepr, doja t shtoja se kisha nuk prbhet vetm nga Sinodi. Jan klerikt, si thash, 140 t till vendas, sht Kshilli Kleriko-Laik i prbr i gjithi nga shtetas shqiptar, dhe do famulli ka kshillin e veant. Nuk sht se kemi 7 "princr" sipr dhe vendosin ata pr gjithka. sht nj infrastruktur e gjitha e prbr nga njerz t fes q punojn dhe jetojn n kt vend. Mund t prmend faktin se vendimet pr famullin merren nga kshilli i tyre dhe Sinodi mund t ndrhyj vetm pr shtje dogmatike nse prishet besimi apo gjra t tilla t ngjashme. Pastaj, edhe propozimi pr t zgjedhur peshkopt bhet nga Kshilli Kleriko-Laik, i cili prbhet nga 12 klerik q jan shtetas t ktij vendi. Kisha sht nj organizm i gjall dhe i shtrir kudo, nuk sht si paraqitet sikur sht nj princ i cili vendos pr gjithka. Kisha ruan nj form demokratike brenda saj dhe pr shtjet e dogms dhe t doktrins sht Sinodi ai q vendos. Un besoj q me zhvillimet e fundit n kish, ishte nj hap shum i madh drejt konsolidimit t kishs shqiptare dhe konsolidimit t Autoqefalis. Autoqefalia nuk kryhet thjesht dhe vetm me nj dekret, por do t thot q nj kish t jet e vetmjaftueshme pr t mbajtur veten, sidomos n dy drejtime: At financiar dhe n drejtimin e hierarkis dhe t klerit, duke pasur edhe mjetet e institucionet pr ta shkolluar q t jet i aft t'i shrbej. Un besoj dhe jam dshmitar, q gjat ktyre 15 viteve sht punuar drejt konsolidimit t Kishs Autoqefale Shqiptare. Pa dyshim dhe kt e them haptazi kudo, rolin kryesor n kt rindrtim e ka pasur Kryepeshkopi Janullatos, i cili sht zgjedhur si eksark jo se ishte grek, por sepse u pa nga t gjith se ishte njeriu i vetm q mund t realizonte kt gj. Kam biseduar me shum peshkop, qofshin kt rus, bullgar, rumun, madje edhe me ndonj prej tyre q mund t'i ishte afruar fronit t Kryepeshkopit n Shqipri, por askush prej tyre nuk e ka pranuar e pr m tepr askush nuk besonte q kjo mund t realizohej. Koha vrtetoi drejtsin e asaj zgjedhjeje. Ne t paktn, nj gj q mund t bjm sht t'u themi ktyre personave q na kan ndihmuar, faleminderit.

  N rast se ju afrohet posti i Kryepeshkopit t Kishs Autoqefale Shqiptare, a do ta pranonit?

  Un besoj se nuk sht edhe koha pr t folur pr kt sepse e kemi Kryepeshkopin. Mua m kan pyetur edhe n vende t tjera pr kt gj, por mund t them thjesht me modesti se nuk e shoh veten t prgatitur pr at post, pr at fron kryqi. Sepse ai fron nuk sht fron sundimi, por fron kryqi. Ai fron do nj njeri jashtzakonisht t prkushtuar karshi kishs, karshi njerzve e gjithkaje tjetr dhe kt e them sinqerisht e jo si modesti.

  Si e vlersoni qndrimin e At Nikoll Markut n Elbasan?

  Qllimi im ka qen gjithmon q t prqendrohemi n gjrat pozitive e ndrtuese sesa polemikave. Duke ju prgjigjur pozitivisht atyre q thash m lart, un mendoj se i prgjigjem edhe polemiks. Mua gjithmon m ka ardhur keq kur shoh gjith kt frym sherri n vendin ton sepse kemi nevoj pr mesazhe paqeje. Edhe sikur dikush sht pr t'u kritikuar, mund t kritikohet pak m but.
  Nj dukuri mjaft pozitive pr kishn dhe Mitropolin e Kors sht mbajtja e meshs s flamurit me rastin e Fests Kombtare t Pavarsis. Mund t na thoni dika n lidhje me kt tradit q kini krijuar dhe harmonin me komunitetet e tjera fetare.

  N fakt kjo quhet dhoksologjia e flamurit q sht nj shrbes falnderimi. Vet arsyet e falnderimit tregojn misionin e kishs dhe far duhet t bj kisha. Kjo duhet t na bj ne q ta ndiejm veten kujdestar t ktij vendi. Dhe kisha e nxit vazhdimisht atdhedashurin sepse sht e pamundur, e un e prmend shpesh se sht e pamundur t duash Zotin dhe t mos duash vendin tnd e njerzit q ke rrotull teje. E kam theksuar vazhdimisht se sht detyra jo vetm e kishs, por e gjith shoqris shqiptare q t ndrtojm nj identitet pozitiv, e cila do t thot se ne duhet t prqendrohemi shum m tepr n begatin e vendit ton se sa n sharjet e fyerjet. Madje si e shpreh, atdhetar i vrtet sht ai q lulzon dhe begaton vendin e tij dhe masa e atdhetaris matet me masn e lulzimit, t begatis e t prpjekjes pr vendin tnd. Pr fatin ton t keq, sht krijuar nj perceptim q kush shan m shum merr monopolin e patriotizmit. Ky monopol duhet t jet tek njerzit q japin kontribut pr kt vend. Un u jam shum mirnjohs t gjith klerikve shqiptar, ta cilt gjat ktyre 15 viteve kan treguar nj pjekuri sepse asnj klerik kanonik nuk sht ngritur t shaj klerikt e tjer, duke ndjer prgjegjsin e madhe t bashkimit pr vendin ton. Dashuria sht ajo q ndrton, urrejtja gjithmon shkatrron. Besoj se komunitetet fetare n Shqipri kan qen shembulli i vetm i bashkpunimit n kt vend, sepse interesat tona jan t prbashkta .

  sht e drejt t trashgohet besimi fetar?

  Kjo sht e kundrta e besimit. Sepse besimi nuk mund t transmetohet me an t geneve. I bie q ai q ka pasur baban komunist duhet t jet komunist. Ideologjia dhe besimi sht dika personale dhe njeriu ka t drejtn t zgjedh at besim t cilin ai e mendon si m t drejt, pa u imponuar ky besim sepse nj besim i imponuar nuk sht besim. Po t ishte kshtu, i binte q ne duhej t kishim mbetur pagan, sepse nuk duhej t kishim fe t krishter, pak m von fe myslimane e m von nuk duhej t ishim br ateist. Jeta sht nj zhvillim dhe historia sht nj zhvillim. Njerzit kan t drejt pr t prfaqsuar dhe praktikuar nj besim t caktuar dhe kjo sht e drejta themelore e nj besimi. Trashgimi shpeshher ndihmon, sepse nj njeri ka m shum shanse q t vazhdoj at besim, por kjo nuk sht e thne sepse prindrit e Shn Katerins, t Shn Varvars etj ishin pagan. Besimi sht dika personale dhe sipas besimit, edhe gjyqi, edhe prgjegjsia sht personale.

  Lidhur me zgjedhjen e besimit, sa ka t vrtet q ju keni nj prejardhje myslimane?

  Dua t saktsoj se familja ime ka qen bektashiane, por jo praktikante e saj. Un vet jam lidhur me besimin q n vitet '70 dhe n ato vite jam pagzuar, n nj koh q kjo ishte e ndaluar ligjrisht. N at koh, ekzistonte si t thuash nj kish e nndheshme e cila kishte shum pak njerz, por ekzistonte. Un q n at koh jam br pjestar i ksaj kishe dhe kam br zgjidhjen time t besimit t cilit i jam prkushtuar.

  Kush sht mitropolitit t Kors, Imzot Johanit

  Imzot Johani (Pelushi) u lind n Tiran m 1 janar 1956. Q nga fundi i viteve '70 u njoh dhe u lidh me besimtar q e vazhdonin veprimtarin fetare edhe n kushtet e ndalimit t fes, si teologun dhe specialistin e prkushtuar t Monumenteve Orthodokse t Kultit, z. Theofan Popa n Tiran, prkthyesin e dgjuar Petro Zheji, dhe n Kor me motrat shprestare Cico e m tej me At Kozma Qirjon, i cili e pagzoi n fshehtsi. N vitin 1990, Imzot Johani shkoi n SHBA dhe kreu studimet e larta Teologjike n Fakultetin e Kryqit t Nderuar (Holy Cross Orthodoks Schol of Theology) n Boston. Kur ishte student, ai hyri n kontakt me Fortlumturin e Tij, Kryepeshkopin Anastas, i cili u b ati i tij shpirtror. N vitin 1993 u gradua nga kjo shkoll me nj master n studimet teologjike dhe n shtator t po ktij viti u kthye n Shqipri, ku filloi t kontribuoj duke dhn msim n seminarin teologjik. M 27 shkurt 1994 u dorzua Dhiak nga Kryepeshkopi Anastas dhe m 4 dhjetor 1994 Prift. N vitin 1995 u rikthye n SHBA pr t ndjekur studimet pas universitare n Fakultetin e Kryqit t Nderuar me burs nga Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipris dhe n vitin 1996 mori masterin e dyt, duke qen nj nga studentt q kan mbaruar shklqyer studimet n kt fakultet q nga koha e hapjes s tij. M 19 nntor 1996, Imzot Johani mori titullin e Arkimandritit. M 18 korrik 1998, Imzot Johani u hirotonis nga Kryepeshkopi Anastas, Hirsia e Tij, Imzot Melitoni dhe Imzot Ignati dhe m 20 korrik u fronzua si Mitropolit i Kors. Hirsia e Tij, Imzot Johani, ka prkthyer n shqip disa libra teologjik dhe ka botuar artikuj n gazetn "Ngjallja". sht nismtar dhe n drejtimin e revists periodike "Tempulli". Ka referuar kumtesa n simpoziume shkencore brenda dhe jasht vendit, duke prfaqsuar me dinjitet Kishn Orthodokse Autoqefale t Shqipris. Imzot Johani sht person me reputacion dhe kultur t gjer, duke nxitur vazhdimisht tolerancn dhe bashkpunimin ndrmjet komuniteteve fetare. M 23 korrik 2003, Kshilli i Qarkut Kor i dha titullin "Qytetar Nderi" me motivacionin "Pr kontribut t shquar n kultivimin e tolerancs dhe mirkuptimit fetar. Shkenctar, botues, prkthyes i librave teologjik n gjuhn shqipe. Ndihmues n emancipimin dhe vllazrimin qytetar pr qarkun e Kors e m gjer". N vitin 2006, Komiteti Qendror i Kshillit Botror t Kishave e ka zgjedhur antar t grupit t prbashkt t puns ndrmjet Kshillit Botror t Kishave dhe Kishs Katolike Romane.

  Intervistori Gzim ASHIMI
  Gazeta Tirana Observer

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-12-2006
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Kisha n PluralizmKonfliktet Etnike dhe Kisha Ortodokse Revista Tempulli

  Kisha n Pluralizm

  Konfliktet Etnike dhe Kisha Ortodokse

  I


  Shekulli 21 me globalizimin, teknologjit e reja, humbjen e vlerave tradicionale, pluralizmin kulturor dhe fetar, paraqet sfida t ndryshme pr t gjith komunitetin njerzor n prgjithsi dhe nga kto sfida, pa dyshim, nuk mund t prjashtohet edhe Kisha Ortodokse. Asaj i duhet q t prballohet me kto sfida jo vetm thjesht pr t’u mbrojtur, si fatkeqsisht ka ndodhur shpesh, por edhe t gjej zgjidhje origjinale dhe krijuese si pjes e prgjegjsis s saj globale. N prgjithsi, Kisha Ortodokse, shpesh her edhe nga vet antart e saj, sht vlersuar duke u mbshtetur kryesisht vetm n historin e dy shekujve t fundit t saj, si nj Kish e lidhur ngusht me nj kultur t vetme, n nj vend t caktuar gjeografik dhe t interesuar vetm pr t shkuarn. E par vetm n kt aspekt, un mendoj se i bhet nj padrejtsi e madhe tradits s pasur t ksaj Kishe.
  N fakt, historikisht, Kisha Ortodokse ka lindur, sht zhvillur dhe jetuar n nj ambient pluralist dhe ekumenist. N perandorine romane dhe m pas at bizantine, prfshir ktu edhe perandorin osmane, ekumenizmi dhe globalizmi, qoft edhe ai rajonal, ishte dicka e zakonshme. Kshtu q Kisha Ortodokse, kishte nj mision global jo vetm n kuptimin doktrinal, por edhe jetonte n nj bot globaliste dhe ekumeniste. Popujt e Ballkanit, ku sht prqndruar nj pjes e madhe e ortodoksve, jetonin n nj bashksi (commonwealth) me lidhje t ngushta me njri-tjetrin. Pr m tepr, ata kishin lidhje kulturore dhe tregtare me pjes t tjera t Europs, Afriks dhe Azis. Deri n kohn kur shn Kozmai po predikonte dhe kryente shrbesn e tij apostolike n Ballkan, vet-ndijimi i popullsis ortodokse ishte globalist dhe ekumenik. Nse dikush pyetej se far ishte, prgjigja e par do t ishte prkatsia fetare. Vetm n pyetjen e tret ose t katrt mund t dilte identiteti etnik. Njerzit e identifikonin veten nga perspektiva e besimit. Fjalt elinas dhe turk i referoheshin besimit dhe jo etnis.
  Nacionalizmi dhe kuptimi i ngusht etnik jan dika e re n Kishn Ortodokse t popujve t Ballkanit, dhe lidhen me ardhjen ideve nacionaliste t shek 19 nga nj intelegjencia e sekularizuar, e cila e pa Kishn vetm si nj mjet pr t arritur qllimet e tyre nacionaliste, mnyr q fatkeqsisht edhe sot nuk ka ndryshuar. Fillimisht Kisha nuk ishte entuziaste nga kto lvizje sepse e ndjente q ato nuk prkonin me natyrn universale t Ortodoksis. Por asaj, si shprehet At Joan Mejendorf: “I mungonte dukshm forca intelektuale, dallimi teologjik dhe strukturat institucionale t cilat mund t’i nxirrnin jasht demont e revolucioneve nacional … Kshtu patrikt, peshkopt dhe kleri i famullive – u bashkuan me kt lvizje t gjer nacionaliste, duke u prfshir direkt n sukseset e saj politike – por gjithashtu – m e rrezikshme- duke pranuar pozicionet e saj ideologjike”.
  N fillim kto ide t reja, duke zgjuar nj ndrgjegje kombtare, ndihmuan n luftn e popujve ortodoks t Ballkanit pr tu liruar nga pushtimi turk dhe Kisha, duke prkrahur popullin e saj n kt luft, filloi t merrte tepr e m tepr nj karakter etnik. Kshtu duke patur nj besim t vetm, besimi dhe kombi u lidhn ngusht dhe filluan t mos dalloheshin nga njri-tjetri, duke krijuar nj konfuzion t kategorive. Dhe ky konfuzion pati koston e tij sepse m von, nacionalizmi, q n fillim ishte dukur si nj forc lirimtare dhe i ndihmoi kta popuj n lirimin e tyre kombtar, u b nj faktor ndarje dhe urrejtje. Madje nacionalizmi nuk ishte drejtuar vetm kundr popujve t nj besimi tjetr, qofshin kta pushtues ose jo, por edhe kundr kombeve t tjer t t njjtit besim, sepse nj nacionalizm i veant sht i shurdhr ndaj nacionalizmave t tjera. Arsyet q ai gjen pr t justifikuar nacionalizmin e tij nuk i pranon pr t tjert, duke u kthyer kshtu n nj konflikt etnik t pandrprer. N Ballkan, ashtu si edhe n pjest e tjera t Europs nacionalizmi, sipas fjalve t Patrikut Bartolomeo: “u kthye n nj shpat me dy tehe; n duart e tiranve ka qen shkatrrimtar – me t vrtet, forca m shkatrruese n historin njerzore, duke vrar 75 milion qenie njerzore vetm ndrmjet viteve 1914-1945. Tashm duhet ta pyesim veten hapur dhe ndershmrisht: A nuk sht koha t’i vihet fre ekseseve t nacionalizmit?”
  Mbas rnies s komunizmit, n shkatrrimin institucional, ekonomik dhe politik dhe n vakumin e madh moral dhe shpirtror q u shkaktua nga kjo rnie, nacionalizmi ekstrem gjeti nj terren t prshtashm. Grupime t ndryshme politike u prpoqn t shfrytzonin ndjenjat kombtare dhe fetare pr t realizuar qllimet e tyre politike, duke krijuar kshtu nj vorbull t madhe urrejtjeje, konfuzioni dhe vuajtjeje. Urrejta e madhe q kishte karakterizuar luftn e klasave filloi t zvndsohej nga nj urrejtje tjetr: urrejtja etnike. sht me interes t theksohet se grupet e nacionalizmit ekstrem u mbushn n mas t madhe nga po ata q m par kishin nxitur urrejtjen klasore. Gjithashtu luftrave t tyre ata u prpoqn t’i japin ndonjher edhe karakter fetar, duke dashur t shfrytzojn, duke e deformuar, energjin e madhe q lind kur dikush mendon se po i preket besimi. Madje me shaka shum njerz n Ballkan i kan quajtur kto luftra “luftrat fetare t ateistve”.
  Kshtu q nj nga sfidat m t vshtira q ka hasur dhe po has akoma edhe sot Kisha Ortodokse sht qndrimi i saj n lidhje me Konfliktet Etnike. Sidomos n dekadn e fundit prgjigja ndaj ksaj sfide po bhet akoma edhe m shum urgjente, ngaq n shum vende t Ballkanit dhe t Europs Lindore ku pati dhe ka akoma konflikte etnike nga m t prgjakshmet, popullsia ortodokse sht me shumic. Por edhe ksaj here, Kisha Ortodokse, si pasoj e nj persekutim t gjat, u gjet e dobsuar dhe e paprgatitur. Madje n disa raste prball ksaj sfide t madhe ajo u gjet e trhequr n t. Ajo u gjet n nj situat pak a shum t ngjashme me situatn kur filluan lvizjet nacionaliste t shekullit 19, ndonse tani, akoma edhe m keq, vendin e entuziasmit t lirimit nacional, gj q e kishte lehtsuar pjesmarrjen e Kishs n at lvizje, e kishte zn tashm urrejtja e nacionalizmit ekstrem.
  Por duhet pasur gjithmon parasysh se kjo sht nj shtje komplekse, e cila nuk mund t gjykohet thjesht dhe n mnyr siprfaqsore. Dhe pr m tepr, kur flasim pr Kishn Ortodokse, duhet t kemi parasysh se ajo prbhet jo vetm nga hierarkia kishtare, por edhe nga nj mas e madhe ortodokssh nominalist, ku prfshihen individ t ndryshm me nivele t ndryshme besimi dhe prjetimi t besimit.


  II

  Lidhjet ndmjet Kombit dhe Kishs jan komplekse dhe t pandara, sepse antart e kishs jan pjes e kombit. Ato bhen edhe m t ndrlikuara kur i gjith kombi sht pjestar i nj kishe. Por ndonse sht folur shum, prsri mbetet pr t folur rreth problemit t raportit ndrmjet identitetit kombtar dhe Kishs. “Nga nj pikpamje dogmatike dhe mistike, shtja e Kishs dhe e identitetit kombtar sht vetm nj pjes e shtjes s madhe t lidhjes s Kishs me historin njerzore dhe krijimin kulturor. Sado e habitshme t duket, edhe mbas dy mij vjet histori t krishter, kjo shtje, megjith rndsin dhe aktualitetin e saj, nuk ka gjetur akoma nj prgjigje konciliare brenda Kishs. Nuk e ka gjetur, sepse kjo pyetje nuk sht ngritur. Nuk sht ngritur sepse nuk sht menduar.” Prandaj n sfidn e madhe t konfliktit etnik Kishs Ortodokse i duhet t flas hapur dhe qart dhe ta shpalos msimin e saj t muar tek t gjith besimtart e saj. Asaj i duhet t’i ndrgjegjsoj ata pr kuptimin ortodoks t Kishs, t kombit dhe t lufts, q kto t mos mbeten vetm shtje t rretheve t ngushta t teologve dhe teksteve dogmatike t Kishs. Le t ndalemi pak n kuptimin ortodoks t kombit dhe t lufts, ngaq konflikti etnik mbshtetet n deformimin e ktyre t dyjave.
  a) Antropologjia e krishter mbshtetet n Zbulesn Hyjnore ku thuhet se Perndia e krijoi njeriun sipas ikons dhe ngjashmris s tij (Gen 1:26; 5:1). Mishrimi i Zotit dhe vepra e tij shptimtare treguan se Perndia nuk sht vetm Perndia i Judejve por edhe i Kombeve (Rom. 3:29), kshtu q Kisha e themeluar n kto themele nuk i ndan njerzit n baza etnike ose klasore: n at “nuk ka m as Grek as Jude, rrethprerje dhe parrethprerje, Barbar, Skith, shrbtor apo i lir, por Krishti sht gjithka dhe n t gjith” (Kol. 3:11). Kshtu q Kisha nga vet natyra e saj sht universale dhe prandaj edhe mbikombtare. N Kish “nuk ka dallim ndrmjet Judeut dhe Grekut” (Rom. 10:12). Mbi kt ngrihet edhe kuptimi i krishter mbi kombin dhe racn. Dshmit e Shkrimit t Shenjt si edhe tekstet e ndyshme t krishtera apostolike dhe pas-apostolike jan dshmi e vetdijs s Kishs s hershme. Letra e Diognetit nuk sht vetm nj nga dshmit m t vjetra t ksaj vetdije, por edhe nj nga dshmit m t qarta.
  Mbitheksimi i kombit, madje ndonjher edhe mbi Kishn, jo vtm q sht nj fenomen i ri, por sht n kundshtim t hapur me ethosin e ortodoksis dhe nj mohim i saj. Ky mbitheksim i nacionalizmit i ka br dme t mdha jets kishtare dhe unitetit t brendshm t Kishave Ortodokse, ngaq ka br q shpesh kto Kisha t shohin m tepr interesat kombtare sesa trsin ortodokse. At Aleksandr Shmeman shkruan: “Duke pranuar vlern pozitive t nacionalizmit n Krishterim, ne nuk duhet t biem n kurthin e idealizimit t historis, duke i fiksuar syt tan n drit dhe duke i mbyllur kur sht errsir. Progresi dhe jeta toksore e kishs nuk sht nj idil. Prkundrazi, ajo krkon prpjekje dhe nj ndrgjegje kishtare vigjilente… Rreziku i nacionalizmit qndron n ndryshimin e hierarkis s vlerave n mnyr t pavetdijshme, kshtu q kombi nuk i shrben m drejtsis dhe t vrtets s krishter dhe nuk e vlerson m jetn e tij sipas ktyre cilsive. Por, vet Krishtrimi dhe Kisha fillojn t vlersohen n masn q ato i shrbejn shtetit, kombit etj.”
  Kisha ortodokse e ka dnuar zyrtarisht rivalitetin nacionalist brenda Kishs s Krishtit. N nj Sinod t mbajtur n vitin 1872 n Konstandinopoj u dnua mkati i filetizmit, duke u shprehur: “Ne e ndalojm, e kundrshtojm dhe e dnojm racizmin, domethn diskriminimin racial, armiqsit etnike, urrejtjet dhe prarjet n Kishn e Krishtit.” Sot ne duhet ta bjm kt vazhdimisht, sepse ky ka qen nj nga problemet kryesore t Kishs q sht “Nj, e Shenjt, e Prgjithshme dhe Apostolike.”
  Madje mund t thuhet, pa ndonj teprim se, Kisha e Dhiats s Re u ngrit mbi gjakun e derdhur nga konflikti ndrmjet kombit dhe universales. Judaizmi nuk e kuptoi misionin mesianik pannjerzor dhe universal t Krishtit. Kaiafa profetizoi dhe tha se: “Ju nuk kuptoni asgj, as nuk mendoni se sht mir pr ne t vdes nj njeri pr popullin dhe t mos humbas gjith kombi” (Joani 11:49-50). “Q nga ajo dit, pra, na tregon Ungjillori, ata vendosn ta vrasin” (Joani 11:53). Dhe kshtu pr t shptuar kombin ata kryqzuan vet Zotin. Arsyet, gjoja pr t shptuar kombin e vun Kishn e Dhiats s Vjetr dhe Kryepriftin e saj kundr Zotit. Kjo ngjarje na thot shum neve sot: le t kemi kujdes dhe le t’i themi t gjith besimtarve tan se shpesh her arsyet gjoja pr t mirn e kombit mund t na vn edhe ne kundr drejtsis dhe pse jo edhe kundr vet Zotit. Nuk ka qen dika e rrall kur arsye pr t mbrojtur kombin dhe pr nj prfitim afatshkurtr t tij kan kan lejuar dhe kan nxitur q t bhen krime dhe padrejtsi ndaj individve apo kombeve t tjer. Dhe do krim dhe padrejtsi sht nj rikryqzim i Zotit t Drejtsis. T gjith ata q kryqzuan Zotin gjetn disa arsye: Kaiafa arsyen e kombit; Pilati at t shtetit; ushtart at t disiplins; populli sepse ashtu e msoi udhheqja. Dhe kshtu t gjith ata s bashku vran nj njeri n t cilin “nuk u gjet faj”.
  Ndrsa Apostulli dhe Ungjillori i Kishs s Dhiats s re i prgjigjet profecis s Kaiafas se Krishti nuk vdiq “…vetm pr kt komb, por edhe pr t’i mbledhur n nj bijt e shprndar t Perndis” (Joani 11:52). I gjith njerzimi u pa si bijt e Perndis dhe asnj komb i veant nuk mund t kishte monopolin e virtutit dhe shenjtris. Marrja e natyrs njerzore nga Zoti i thrriste t gjitha kombet pr t marr pjes n trupin mistik t Krishtit, n “Nj Kish, t Shenjt, t Prgjithshme dhe Apostolike”. Krishti prfshin gjith njerzimin dhe jo vetm at aktual, por edhe ata q ishin dhe ata q do t vijn. Krishti nuk sht nj lider tribal, autoriteti i t cilit do t lehtsonte unifikimin kombtar, por Perndia q na shpton nga mkati dhe vdekja. Nj Krisht i kufizuar vetm n nj etni apo nj grup etnish, ose vetm n nj periudh apo disa periudha t historis, do t ishte nj Krisht i gjymtuar.
  T duash kombin tnd nuk do t thot t urresh dhe t prjashtosh t tjert. Nuk mund t’i shrbehet nj kombi duke dmtuar nj tjetr. Interesi i nj vendi apo i nj kombi nuk mund t vihet mbi drejtsin. “Kush jan interesat vendit ton, thot Lactantius n Institucionet Hyjnore, vese shqetsimet e nj shteti apo kombi tjetr?” Madje jo vetm q kombi nuk ndihmohet nga kjo gj, por prkundrazi ajo do t kthehet n dm t tij. Letra e patrikut Tikon, drejtuar besimtarve ortodoks t Rusis , tregon se qndrimi i Kishs n lidhje me raportin ndrmjet kombit dhe drejtsis nuk ka ndryshuar, megjith deformimet q mund t ken ndodhur n koh t veanta.

  b) Nga pikpamja e Kishs Ortodokse prvoja e lufts dhe kuptimi i saj sht dika komplekse dhe shum e larmishme. Ndonse n t gjitha kohrat Kisha i ka thirrur bijt e saj ta duan atdheun e tyre toksor dhe t mos kursejn as jetn pr ta mbrojtur kur ai sht n rrezik, ndonse Kisha i ka nderuar shenjtort-lufttar, ikonat e t cilve mbaheshin n betej nga ushtart duke knduar: “Jepu fitore t krishterve kundr barbarve’, prsri n Kishn Ortodokse nuk ka ekzistuar ndonjher ideja e nj ‘lufte t shenjt’ dhe madje as e ‘lufts s drejt’. N Etrit e Kishs s Lindjes dhe n traditn kanonike t Kishs Ortodokse nuk gjendet ndonj shpjegim etik pr ‘luftn e drejt’. Nga pikpamja ortodokse lufta sht nj mkat dhe nj e keqe, dhe kundr ktij mkati dhe t keqeje Kisha duhet t luftoj. N m t mirn e rastit lufta mund t jet nj e ‘keqe e domosdoshme’, ndonse edhe ky term sjell shum vshtirsi dhe nuk sht i sakt. Le t kujtojm se edhe n Dhiatn e Vjetr, t mbushur me luftra dhe gjakderdhje, Perndia nuk e lejoi Davidin t ndrtonte Tempullin e tij, sepse ai kishte derdhur shum gjak, duke treguar me kt se n gjakderdhjen nuk ka asgj t “shenjt” apo t “drejt”.
  N kanonet q rregullonin jetn e klerit Kisha ruante nj standart ideal t asaj q duhet t ishte dhe q ndoshta shpesh ishte e vshtir t ruhej pr laikt, si pasoj e dobsis njerzore. Kshtu q prjashtimi kanonik i klerit nga do veprimtari ushtarake, ndonse kjo veprimtari i lejohej laikve, tregon qndrimin etik t kishs s hershme pr luftn.
  Krishtrimi i par dnonte do lloj prdorimi t dhuns. N shkrimet e Tertulianit, Origjenit dhe t gjith apologjistve n prgjithsi dshmohet haptas pr mos prdorimin e dhuns. Shn Vasili i Madh i vendoste nj dnim kishtar personelit ushtarak q kishte marr pjes n luft. Dhe ndonse vrasja n luft nuk konsiderohej nj vrasje kriminale, si shihet nga kanoni i Shn Vasilit, n t nuk shihej ndonj gj ‘e shenjt’ apo ‘e drejt’ dhe pjesmarrsve n t i ndalohej kungimi pr tre vjet, pr t treguar se edhe nse ata nuk shiheshin si vrass prsri ata kishin nevoj pr pastrim pr t takuar Zotin. T krishtert predikonin ta mundnin t keqen me an t s mirs dhe n vend t lufts lutjen dhe fuqin e Perndis. N perandorin e krishter, ndonse ushtria mbahej pr t mbrojtur shtetin dhe pr t luftuar kundr barbarve, prsri lufta shihej si nj e keqe e domosdoshme dhe kurr nuk u zhvillua nj doktrin e ‘nj lufte t drejt’.

  Mbas shkatrrimit t perandoris bizantine dhe m von mbas shkatrrimit t perandoris osmane, kur u formuan kishat autoqefale kombtare, nn influencn e ndjenjave kombtare, lufta u pa n nj karakter m pozitiv. Ndonse prsri n Kishn Ortodokse nuk pati ndonj doktrin t ‘lufts s shenjt’ apo ‘t lufts s drejt’, prsri nuk pati zra t fort kundr lufts, nga q pati nj ngatrrim t kategorive, ku u ngatrrua kombi me fen. Vitet e fundit jan ngritur m shum zra kundr prdorimit t fes n luftrat etnike t Ballkanit. Nj nga zrat m t fort sht ai i kryepeshkopit Anastas t Shqipris, moto e t cilit: “Vaji i fes nuk duhet t prdoret kurr pr t ndezur konliktet, por pr t zbutur zemrat dhe lehtsuar plagt”, sht br tashm nj pohim klasik jo vetm n Ortodoksi, por edhe m gjr.


  III

  N kt koh globalizimi, fatkeqsisht edhe uniformizimi, shum vlera tradicionale shihen t rrezikuara. Nj nga kto sht edhe ndijimi i rrezikimit t identitetit kombtar, q shpesh shrben si burim i lindjes s friks nga t tjert dhe i ndjenjave nacionaliste. Dhe kto ndjenja nacionaliste mund t shkaktojn fenomene t dmshme si ksenofobia dhe armiqsit ndr-etnike, t cilat mund t ojn n kufizimin e t drejtave t individve apo kombeve, n persekutime, n luftra dhe n shfaqje t tjera t dhuns.
  Zgjidhja e ktij problemi duhet gjetur brenda mesazhit t krishter. Misioni i krishtrimit dhe i vlerave t tij sht mision global dhe nuk duhet t trembet nga do lloj globalizimi. Smundjes s globalizimit sekular dhe t humbjes s vlerave duhet t’i prgjigjet jo duke u trhequr, qoft edhe n strehimin etnik dhe kombtar, por me mjekimin e misionit t tij universal. Nj i krishter i vrtet nuk mund t ndjehet i rrezikuar etnikisht, sepse globalizmi i krishter nuk e mohon etnicitetin. Misioni globalist i krishtrimit nuk sht uniformiteti por uniteti.
  Ndonse Kisha nuk e mohon etnicitetin, sepse mohimi i saj do t mohonte vet misterin e personit dhe veantin e do individi, prsri ajo e kaprcen at. Kisha duhet ta shoh kombin dhe luftn sipas vlerave t saj saj absolute dhe t prjetshme: t gjitha vlerat e tjera, kushdo qofshin dhe sado bukur t motivohen jan m t vogla dhe relative. Ndrsa Zbulesa Hyjnore dhe jeta n Krishtin nprmjet mistereve t Kishs jan absolute. Prandaj do vler tjetr relative q cnon vlern absolute nuk duhet pranuar nga Kisha – atdheu qiellor sht mbi at toksor. Shn Joani i Kronshtadit shkruan n lidhje me dashurin e atdheut toksor: “Duajeni atdheun toksor…ai ju ka rritur, nderuar dhe pajisur me gjithka; por kini nj dashuri t veant pr atdheun qiellor … ky atdhe sht pakrahasueshmrisht m i muar nga ai tjetri.”

  N konfliktet etnike Kisha duhet t ket nj z t fort profetik dhe me urtsi duhet ta diagnostikoj smundjen, kur shikon se n popullin e saj, ose n nj tjetr, kan zn vend lvizjet e smura nacionaliste, t motivuara dhe t ushqyera nga urrejtja. N urrejtjen etnike, nga ku lind racizmi dhe fashizmi, Kisha nuk mund t toleroj. Ajo duhet t luftoj pa mdyshje kundr ktij demoni t urrejtjes. Nj dashuri e vrtet pr kombin do t thot q duhet kuruar smundja. Dhe ajo nuk mund t kurohet nse nuk diagnostikohet. Ashtu si nj mjek i devotshm q krkon ta shroj t smurit, pa u merakosur se far do t mendoj i smuri pr t, ashtu edhe nj kish e motivuar nga dashuria e vrtet pr kombin dhe njerzit e saj, me fuqin profetike t Shpirtit t Shenjt, duhet t’i thot diagnozn dhe t’i jap mjekimin, fardo q t mendojn njerzit pr t. Roli profetik i Kishs sht t thot at q thot Perndia. Ne e dim nga Shkrimi i Shenjt sesa e kushtueshme ishte pr profett fraza “Kshtu thot Zoti”. T gjith ata u persekutuan dhe u vran sepse than “Kshtu thot Zoti”, sepse than fjalt e Perndis. Mbretrit, sundonjsit, priftrinjt dhe populli donin q profett t thonin at q ata donin t dgjonin, por profett than far Zoti po thoshte. E vrteta mund t persekutohet, por ajo do t jetoj. Fjalt e saj jan t prjetshme, sepse “Kshtu thot Zoti”.
  Nisur nga antropologjia e krishter, q Perndia “i ka br nga nj gjak i vetm t gjitha racat e njerzve” (Veprat 17:26), Kisha e sheh unitetin njerzor m thell dhe ndarjet etnike jan t siprfaqshme. E vetmja ndarje sht ajo kur “t gjitha kombet do t mblidhen para Tij dhe Ai do t ndaj njrin nga tjetri, ashtu si bariu ndan delet nga dhit.” (Mateu 25:32).
  Prandaj do t doja ta prfundoja me fjalt e N. Berdajev: “Gjithmon kan qen dy raca n bot; ato ekzistojn edhe sot dhe kjo ndarje sht m e rndsishmja nga t gjitha ndarjet e tjera. Jan ata q kryqzojn dhe ata q kryqzohen, ata q shtypin dhe ata q shtypen, ata q urrejn dhe ata q urrehen, ata q shkaktojn vuajtje dhe ata q vuajn, ata q persekutojn dhe ata q persekutohen. Nuk ka nevoj pr shpjegim se n ciln an duhet t jen t krishtert.”.


  Imzot Joan Pelushi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-12-2006 m 13:32

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

 8. #7
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime

  Mitropoliti i Kors Johani - Qytetar Nderi

  Mitropoliti i Kors Johani, vlersohet nga
  Bashkia me Titullin Qytetar Nderi
  Vlera e dhurats nuk qndron tek ajo, por tek dhuruesi. Gjithsejcili prej
  nesh sht thirrur jo pr t br vepra t mdha, por pr t br dika me
  vler pr qytetin e tij
  Johan Pelushi


  Mitropoliti i Dioqezs s Kors Johan Pelushi, drejtuesi shpirtror q i ka
  shrbyer me prkushtim zotit dhe lartsimit shpirtror t njerzve, u nderua nga
  Kshilli Bashkiak i qytetit t Kors me titullin e lart Qytetar Nderi i Kors
  me motivacionin: Pr merita t shquara n ringjalljen e besimit orthodoks, pr
  vepra t shumta n fushn humane e sociale. Titulli iu dorzua nga Kryetarja
  e Kshillit Bashkiak Raimonda Nase n nj ceremoni t organizuar n Qendrn
  kulturore V.Mio t qytetit, n pranin e klerikve e prfaqsuesve m t lart
  t besimeve t ndryshme fetare, prfaqsuesve t pushtetit lokal, intelektu-
  alve, besimtarve e miqve t shumt. Mitropoliti Johan cilsohet si faktor
  paqeje, humanizmi, vllazrimi e miqsimi n shrbim t t gjith shqiptarve.
  N fjaln e rastit, Kryetari i Bashkis Kor Niko Peleshi, e cilsoi dhnien e
  ktij titulli si nj rast t veant, sepse apelon fort pr ti kthyer syt tek vlerat
  shpirtrore, vlerat humane, pr tu br m t prgjegjshm drejt s nesrmes.
  Link
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 9. #8
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Mitropoliti i Korces Hiresia Joan, mbron Kryepeshkopin Anastas

  Njeriu q ka br m shum pr Shqiprin, qoft i huaj a shqiptar, sht Kryepeshkopi Janullatos. E thot, mitropoliti i Kors!

  Imzot Joani, Mitropoliti i Kors i shkolluar n ShBA, ka dhn sot nj intervist t gjat pr Lorenc Vangjelin te revista Java. Ai kundrshon rezultatet e Censusit t fundit duke thn se “ne ortodokst jemi m shum sesa shifra zyrtare q sht dhn nga Censusi. Jemi mbi 24% n t gjith Shqiprin”. Kt shifr, e bazon mbi nj anketim empirik t zhvilluar nga Kisha. Madje, ai ngul kmb q Censusi sht jo vetm i pasakt, por “jan qllimisht t deformuara”. Kjo akuz, q nuk sht e leht mbetet megjithat n ajr, sepse kleriku i lart ortodoks nuk jep ansj t dhn m tej se kush dhe pse e ka deformuar kt shifr, q do t prbnte skandalin e rradhs kombtar, nse do t ishte e vrtet.

  Pasi e shmang kishn ortodokse nga ndrtimi i varrezave t ushtarve grek, duke ia ln prgjegjsin qeverive t dy vendeve, n fund, mitopoliti i Kors del n mbrojtje edhe t Kryepeshkopit Anastas, pr t cili thot se “ nuk njoh ndonj tjetr, shqiptar apo t huaj q t ket br pr vendin ton aq sa ka br Kryepeshkopi Anastas, pa krkuar asgj e pa marr asgj.” Sulmet ndaj tij i quan t padrejta, dhe nacionalizmin e konsideron si produkt q rigjallrohet “n boshllqe ideologjike e kulturore, n popuj t frustruar, n koh krizash ekonomike e morale”.

  RESPUBLICA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 12-01-2013 m 16:43

 10. #9
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Mitropoliti i Korces Hiresia Joan, mbron Kryepeshkopin Anastas

  Intervista Mitropolitit te Kores Imzot Joanit dhene per Revista Java 12 janar 2013


  1.Nj rezultat i papritur pr ortodokst shqiptar prfundimet e censusit kombtar, q e nxirrnin komunitetin tuaj n shifra q ju i kundrshtoni. Cili sht komenti juaj?

  Mendoj se ky rezultat ishte i papritur jo vetm pr ortodokst, por pr t gjith. Gjat ksaj kohe kam takuar shum persona nga komunitete t ndryshme fetare, klerik dhe laik dhe asnj prej tyre nuk mendon se rezultatet e shpallura nga INSTAT jan t vrteta. Ndrsa ne, nuk kemi as dyshimin m t vogl, q t dhnat e Censusit t fundit, n lidhje me prkatsin fetare, jan jo vetm t pasakta dhe nuk paraqesin realitetin, por jan edhe qllimisht t deformuara dhe si rrjedhim t papranueshme. Pr kt Kisha Ortodokse ka br nj deklarat zyrtare ku denoncon procedurat q u ndoqn pr kt regjistrim dhe manipulimin e ktij rregjistrimi. Me an t ksaj deklarate informojm, si opinionin e brendshm, ashtu edhe at ndrkombtar, mbi pasaktsit dhe mbi t dhnat jo reale t ktij rregjistrimi n lidhje me prkatsin fetare.
  N deklaratn zyrtare prmendim faktin q statistikat e mparshme e nxirrnin komunitetin ortodoks mbi 20%. Gjat ktyre 20 vjetve ky komunitet ka pasur nj zhvillim mjaft t dukshm dhe pritej q numri i tyre t ishte akoma m i madh. Pra sht me t vrtet shum i dyshimt fakti se si ortodokst u paksuan me 2/3. Nuk mendoj se ka njeri q mund ta besoj kt gj dhe sht pr t ardhur keq q nj komunitet historik dhe i rndsishm, me nj kontribut t pashoq n formimin dhe zhvillimin e ktij vendi, t trajtohet n nj mnyr kaq dashakeqase dhe fyese.
  Sipas t dhnave kishtare q ne disponojm (regjistrat e pagzimit, para dhe pas persekutimit, si dhe nga regjistrat e 460 famullive ortodokse n t gjith vendin) numri i t krishterve ortodoks e tejkalon 24% t popullsis s Shqipris. Me t drejt ngrihet pyetja n deklaratn zyrtare t Kishs Ortodokse: Ku jan mbi 17% e ortodoksve t tjer q i fshehu rregjistrimi?
  Solomoni i ditur thot se ka nj koh pr t heshtur dhe ka nj koh pr t folur. Kemi heshtur shpesh her dhe e kemi br kt pr t mirn e vendit. Tani, mendoj se sht nj koh pr t folur, prsri pr t mirn e vendit, sepse me t vrtet sht tepruar dhe heshtja do t ishte e dmshme, jo vetm pr komunitetin ortodoks, por pr t gjith. Nuk mund t ndrtohet nj e ardhme e begatshme dhe n paqe mbi themele t gnjeshtra. E vrteta nuk dmton asknd dhe t gjith ne kemi nevoj pr t vrtetn.
  Pr m tepr, mendoj, se kushdo q e do kt vend, duhet ta dij se ka disa gjra q nuk duhen prekur. Nga kjo dallohen t menurit dhe ata q e duan dhe i dhimbset realisht vendi i tyre. T preksh njerzit, t fardo komuniteti, n identitetin e tyre, do t thot ti lndosh n vet qenien e tyre dhe ky lndim ka gjithmon nj reagim. Komuniteti ortodoks i qarkut t Kors, nj komunitet historik me kontribute t jashtzakonshme n historin e shtetit shqiptar, ndjehet shum i lnduar dhe i indinjuar, dhe kushdo n qytet mund ta ndjej reagimin e fort q ka prfshir tr komunitetin ndaj rezultateve t ktij Censusi. Zhvillime t tilla t paprgjegjshme, si ky i Censusit t fundit, dmtojn harmonin fetare q sht nj thesar q duhet ruajtur me do kusht dhe nxisin prarjet. Vendi yn ka nevoj pr unitet dhe pr respekt t ndrsjellt ndrmjet t gjithve, pamvarsisht nga besimi apo krahina.

  2- Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris ka nisur t bj n mnyr empirike nj census t sajin pr besimtart e vet, far synoni t arrini me nj gj t till?

  Nuk sht nj Census, ndoshta sht keqkuptuar nga gazetart, por ishte vazhdimi i nj anketimi q ne kemi br pr personat q nuk ishin vizituar nga rregjistruesit ose ishin vizituar dhe nuk ishin pyetur fare mbi prkatsin fetare . Si kemi theksuar n Deklaratn Zyrtare vetm gjat dy t dielave, 9 dhe 16 dhjetor 2012, tek ortodokst pjesmarrs n meshimet n kishat e Tirans, Durrsit, Beratit, Kors, Vlors, si dhe n qytete t tjera, anketimi n lidhje me Censusin tregoi rezultate befasuese, duke i br akoma m t dukshme prmasat qesharake t ktij rregjistrimi. Anketimit ton iu prgjigjn me emr, mbiemr dhe adres 7118 persona. Prej ktyre 2469 persona ose 34,68% deklaruan se u vizituan dhe u pyetn pr prkatsin fetare gjat Censusit. Ndrsa nuk u vizituan fare nga regjistruesit, ose u vizituan dhe nuk u pyetn mbi prkatsin fetare 4643 persona ose 65,23%. Pr m tepr, kemi dshmi t shumta se regjistrimi n nj pjes t madhe t tij sht kryer nga regjistruesit me shnime n fletore, jo si e krkon procedura t shkruhet n pyetsor dhe as nuk jan firmosur nga deklaruesit.
  Pra si mund t heshtet dhe t pranohen rezultatet t ktij rregjistrimi t paprgjegjshm, jo profesional dhe pr m tepr t manipuluar?

  3- Kryepeshkopi Anastas sht vn n mnyr ciklike nn sulme t natyrave t ndryshme. A mendoni se ka lidhje kombsia e Kryepeshkopit Anastas me kundrshtit e vazhdueshme ndaj tij? Pse nuk ka qen e mundur deri m tani akordimi i shtetsis shqiptare pr Kryepeshkopin, si sht krkuar n mnyr t vazhdueshme? Pse ky ngr, kur ky proces ndodh n mnyr relativisht t leht pr t tjer?

  Kto sulme nuk jan t reja, ato kan tashm mbi 20 vjet, por vetm ndrrohen emrat e personave ose t grupimeve. Asgj e re nuk thuhet, por vetm prsriten t njjtat akuza t pasakta dhe t pavrteta. Ne i jemi prgjigjur shpesh her ktyre akuzave dhe jemi shprehur qart se kto sulme jan t mbushura me gnjeshtra dhe shpifje. Por, ajo q sht pr t ardhur keq sht, se nn maskn e retoriks, gjoja patriotike, qndron keqdashja ndaj prparimit t Kishs Orthodokse. Mendoj se ata q e duan me t vrtet vendin e tyre duhet t gzoheshin pr kt prparim dhe ta falenderonin Kryepeshkopin pr punn, prpjekjet dhe sakrificat e tij titanike n ringritjen e Kishs. Sepse, atdhetaria e vrtet matet me masn sesa dikush ndrton, lulzon dhe begaton vendin e tij dhe jo me masn e sharjeve kundr t tjerve. N ndrtimin dhe lulzimin e Kishs dhe t vendit ton, Kryepeshkopi Anastas ka br shum e shum m tepr se ata q e akuzojn. Madje t them t drejtn, dhe kt e kam prsritur shpesh, privatisht dhe publikisht, se un nuk njoh n kt koh ndonj tjetr, shqiptar apo t huaj, t ket br pr vendin ton, aq sa ka br Kryepeshkopi Anastas, pa krkuar asgj dhe pa marr asgj. Pr kt mendoj, se m e pakta q ne mund t bjm, sht t shprehnim mirnjohjen.
  Zgjedhja e kryepeshkopit Anastas pr t kryer rindrtimin dhe organizimin e Kishs Ortodokse n Shqipri nuk u b se ai ishte me kombsi greke, por sepse ai ishte personi i duhur pr t kryer ringritjen e saj, q pr shum mendohej si e pamundur. Kisha, e cila nuk e mohon etnin e askujt, e kaprcen at, sepse ajo sht universale. N historin e Kishs kjo sht dika krejtsisht e zakonshme. T qenurit e nj kombsie tjetr nuk dmton. Kisha dmtohet vetm nga njerzit q nuk jan t devotshm. T gjith ata q e duan prparimin e Kishs, qofshin vndas apo t huaj, jan shprehur se kjo zgjedhje rezultoi t ishte m e mira.
  Vazhdimi i sulmeve t padrejta ndaj Kryepeshkopit Anastas pr nj koh kaq t gjat, edhe mbasi t gjith e kan par veprn e tij unike dhe titanike n ringritjen e Kishs, sht nj tregues i dhimbshm, se kta njerz ose grupe q e sulmojn vazhdimisht at, nuk jan t shqetsuar nga etnia e tij, por nga vepra e tij: Ringritja nga grmadhat e Kishs Ortodokse n Shqipri.
  Gjithashtu mosdhnia e nnshtetsis Kryepeshkopit Anastas tregon mungesn e respektit dhe dashamirsis, jo vetm ndaj puns kolosale dhe t pashoqe t Kryepeshkopit, por edhe ndaj komunitetit t nderuar ortodoks. Kur nnshtetsin e kan marr qindra persona, shpesh edhe pa kontribute, si mund t pranohet dhe t justifikohet mosdhnia e nnshtetsis ktij personi t ndritur dhe me kontribut t jashtzakonshm, jo vetm n ringritjen nga grmadhat t Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, por edhe n forcimin e bashkegzistencs dhe harmonis fetare, si n Shqipri, ashtu edhe n t gjith botn? Dhnia e nnshtetsis do t nderonte vet shtetin shqiptar. Shum vende t tjera do tia kishin dhn nnshtetsin menjher, me knaqsi dhe do t ndjeheshin t nderuar, nse ai do e kishte krkuar prej tyre.

  4- Gjykoni se e ka dmtuar imazhin e Kishs prfshirja e saj n ndrtimin e varrezave t ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore dhe nj sr peripecish dhe pakujdesish ekstreme gjat ngritjes s tyre?

  Prsa i prket varrezave t ushtarve grek t rn n Shqipri gjat lufts italo-greke, kjo nuk sht nj shtje e Kishs, por e dy qeverive respektive dhe pr do gj duhej drejtuar atyre. Kisha ka ofruar vetm ndihmn dhe shrbesn e saj, si nj detyrim q ajo ka ndaj do t krishteri ortodoks, kushdo qoft ai, ashtu sikundr edhe mjeku i vrtet i shrben do pacienti n spital, kushdo qoft ai. Kisha nuk merret me biografit, me meritat ose gabimet e personave, por kryen lutjet dhe shrbesat pr shpirtrat e t gjithve. Por ajo q m shqetson m shum n kto sulme kundr Kishs Ortodokse, nuk jan vetm pasaktsit, mosnjohurit dhe shpifjet, por ekzistenca e disa qarqeve dhe personave, q pr arsye t ndryshme, nuk e duan ringritjen e Kishs Ortodokse dhe me do mnyr duan ta prbaltin at, si edhe fakti i hapsirs s madhe q i jepet n media ktyre zrave, t cilt as nuk prfaqsojn mendimin e shumics s shoqris shqiptare.
  Ndodh shpesh q dikush hedh n shtyp nj shpifje dhe ajo prsritet pastaj nga t gjith, duke marr kshtu statusin e nj t vrtete. Kshtu mendoj ka ndodhur edhe me prfshirjen e kishs, n mnyr dashakeqase, n historin e zhvarrimeve. Duke shkruar dhe prsritur vazhdimisht t njjtat shpifje dhe sulme t ulta, sipas parimit shpif, shpif se dika mbetet mund t lind dyshimi n nj pjes t popullsis, e cila nuk sht n korrent t zhvillimeve brenda Kishs Ortodokse. Kjo, jo vetm sht e padrejt, por edhe e dmshme pr shoqrin ton, sepse prhap errsir dhe nxit dyshime dhe urrejtje.

  5- Ka nj rigjallrim t nacionalizmit n Ballkan dhe s fundmi edhe n Shqipri, a prfshihet edhe Kisha n nj debat t till t rrezikshm?

  N boshllqe ideologjike e kulturore, n popuj t frustruar, n koh krizash ekonomike dhe morale, gjithmon sht rreziku i rigjallrimeve t nacionalizmave. T duash vendin tnd sht positive dhe Kisha i nxit besimtart q ta duan atdheun e tyre, sepse sht e pamundur t duash Zotin dhe t mos duash vendin tnd. Por t duash vendin tnd nuk do t thot t urresh dhe t prjashtosh t tjert. Urrejtjet e smura nacionaliste mund t shkaktojn fenomene t dmshme si ksenofobia dhe armiqsit ndretnike, t cilat mund t ojn n persekutime, n luftra dhe n shfaqje t tjera t dhuns, duke shkaktuar vuajtje t mdha pr t gjith popujt e prfshir n to. N Ballkan, ashtu si edhe n pjest e tjera t Europs, nacionalizmi, sipas fjalve t Patrikut Bartolomeo u kthye n nj shpat me dy tehe; n duart e tiranve ka qen shkatrrimtar me t vrtet, forca m shkatrruese n historin njerzore, duke vrar 75 milion qenie njerzore vetm ndrmjet viteve 1914-1945. Tashm duhet ta pyesim veten hapur dhe ndershmrisht: A nuk sht koha ti vihet fre ekseseve t nacionalizmit?
  Kisha sht shprehur qart dhe me vendosmri: do gj e motivuar dhe e ushqyer nga urrejtja sht e papranueshme dhe antinjerzore. Themeli i krishtrimit sht dashuria dhe Kisha e krishter sht pr vllazrimin e t gjith popujve, t gjitha racave dhe t gjith njerzve.

  6- Prkujtimi i 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris anashkaloi nj nga figurat m domethnse t historis s vendit, Fan S. Nolit, themeluesit t Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, pse ka ndodhur kshtu?
  Un nuk mund t shpjegoj arsyet prse dhe si ka ndodhur, por mund t them me siguri se Imzot Theofan Noli sht figura q dominoi jo vetm historin e Kishs Ortodokse shqiptare pothuajse gjat gjith shekullit XX-t, por sht gjithashtu nj nga figurat kye t historis t themelimit dhe njohjes s shtetit shqiptar. Aktiviteti i tij kishtar dhe patriotik, si roli i tij n ndrgjegjsimin kombtar t kishs dhe n njohjen dhe pranimin e Shqipris n Lidhjen e Kombeve, si edhe veprimtaria e tij e gjithanshme, dihen tashm pothuajse nga t gjith. Kshtu q anashkalimi i rolit t tij n historin e Shqipris do ta linte t paplot vet kt histori.

  7- far kontaktesh keni me komunitetet e tjera fetare n vend, gjykoni se ekziston harmonia e deklaruar mes jush dhe far mund t bhet pr ta mbrojtur at nga ekstremizmat q shfaqen her pas here?

  Kontaktet me komunitetet e tjera jan t vazhdueshme, si n nivelin institucional, ashtu edhe at personal dhe miqsor. T gjith e pranojm se kjo sht nj vler e madhe dhe si do vler duhet mbrojtur dhe ruajtur. T gjith komunitetet kan br prpjekje t mdha n kt drejtim, por do t doja t kishte m shum bashkpunim ndrmjet komuniteteve fetare dhe sidomos m shum solidaritet pr njri-tjetrin, sepse n kt mnyr jo vetm q e ruajm harmonin, por e forcojm akoma edhe m tej. Kisha Ortodokse, nn drejtimin e Kryepeshkopit Anastas, jo vetm q ka vazhduar traditn e shklqyer t harmonis dhe bashkekzistencs fetare, por sht prpjekur gjithashtu t forcoj dhe t shtrij akoma m shum fushn e bashkpunimit.

  8- Cili sht raporti juaj me politikn n vend, me t ciln, zakonisht shkmbeni prqafime vetm n ditt e festave fetare. Gjykoni se ka nj vullnet t qart politik pr t zgjidhur problemet e trashguara t komunitetit tuaj dhe t komuniteteve t tjera, pr shembull, n shtjen e kthimit t pronave?

  N kuptimin q i japin njerzit sot politiks nuk kam ndonj lidhje direkte me t, sepse Kisha sht dhe duhet t jet apolitike. Por t jesh apolitik nuk do t thot t jesh indiferent. Ne nuk mund t mbyllim syt ndaj gjrave q ndodhin n kt vend, prfshi ktu vendimmarrjet ose ligjet e ndryshme, sepse besimtart tan jan pjes e ksaj shoqrie dhe preken ose prfitojn nga gjithka q ndodh n vendin ton. sht pr tu habitur dhe madje qesharake, por ktu tek ne edhe ndodh. U akuzua Kisha dhe Kryepeshkopi se u prfshin n politik ngaq denoncuam Censusin, po nga ata persona, t cilt i kan sulmuar, shar dhe akuzuar organizatort e Censusit pr do gj. Por kur ka t bj me Kishn ata dalin n mbrojtje t tyre, duke treguar qart se qllimi i tyre sht vetm t sulmojn Kishn dhe jo e vrteta.
  Raporti i Kishs me politikn ka qen korrekt, por, pr t mirn e vendit, duhet t kishte m shum bashkpunim dhe m shum dashamirsi. Do t donim q Shteti t respektoj Marrveshjen ndrmjet Kshillit t Ministrave t Republiks s Shqipris dhe Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, t ratifikuar n Parlament, pr rregullimin e marrdhnieve t ndrsjellta. N nenin 5.1 thuhet: Shteti respekton Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe njeh si prfaqsues t saj vetm personat e autorizuar nga Sinodi i Shenjt i ksaj Kishe dhe garanton mbrojtjen e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris nga do person ose grup q pretendon emrin, objektet e kultit, pronat, simbolet ose vuln e saj. Por n fakt kemi persona q kan uzurpuar nj kish dhe nuk kemi asnj ndrhyrje nga Shteti. Ose problemi i pronave q ju prmendt. Po t kishte vullnet t qart nga t gjitha forcat politike n Shqipri mendoj se ky problem do t ishte zgjidhur me koh. Dhe kur flasim pr pronat nuk dua q t ket keqkuptime. Krkesa e vazhdueshme pr kthimin e tyre nuk ka si qllim pasurimin e komuniteteve fetare, por konsolidimin e tyre. Fatkeqsisht, gjat gjith historis son ka pasur nj tendenc pr ti kontrolluar komunitetet fetare dhe ka mbizotruar mendimi i gabuar dhe i dmshm se komunitete t dobta mund t kontrollohen m leht. N fakt sht e kundrta. Shtetet solide dhe me prvoj t gjat e din mir se komunitete t konsoliduara dhe t pavarura financiarisht, do t forconin edhe m tej konsolidimin dhe sigurin e vendeve t tyre.

  9- A gjykoni se ka shum urrejtje n shoqrin shqiptare, far mund t bj Kisha pr zbutjen e ksaj plage?

  Urrejtja, kjo antinjeri, si e ka quajtur nj shenjtor, pr fat t keq sht e pranishme n shoqrin ton. Fjalori i egr kundr njri-tjetrit, grindjet, konfliktet ndrmjet individve apo grupeve, me ose pa arsye, sharjet, shpifjet, vrasjet, madje edhe brenda familjes, mund ti shohsh dhe ti dgjosh kudo, pa qen nevoja t ndjeksh lajmet. Para ksaj situate me t vrtet t dhemb zemra, se si vllezr t nj vendi sillen ndaj njri-tjetrit sikur jan armiq pr vdekje. Vendi yn ka nevoj pr bashkim dhe harmoni dhe urrejtja e prarja nuk ndrton. Un nuk di q t ket ekzistuar ndonj shoqri, komb apo shtet, ndrtuar mbi urrejtjen dhe prarjen, dhe n t njjtn koh t ket patur begati, paqe dhe jetgjatsi.
  Predikimi dhe veprimtaria e Kishs kan qen gjithmon dashuria dhe respekti pr do qenie njerzore, duke prhapur kudo nj frym pajtimi dhe falje. T gjith ata q e kan ndjekur zhvillimin dhe ringjalljen e Kishs Ortodokse n Shqipri, gjat ktyre viteve, jan dshmitar t ksaj. Por ne kemi nj handikap t madh. Kemi nj hapsir shum t vogl n media pr mesazhet dhe shrbesn e vazhdueshme t paqes dhe dashuris, duke e kufizuar kshtu prhapjen e ktyre mesazheve. Edhe kur ka lajme rreth kishs, ato jan ose kundr saj, ose pr shtje jo thelbsore t shrbess dhe t misionit t saj.

  10- Po ju bj edhe nj pyetje personale. Ju keni mbaruar shkolln n SH.B.A. dhe kam dgjuar q Kisha shqiptare n Amerik u perpoq q tju mbante atje, prse nuk qndruat por u kthyet n Shqipri?

  Kam studjuar pr teologji n Fakultetin e Kryqit t Nderuar (Holy Cross Orthodox School of Theology), n Boston, ku edhe u diplomova me Master i Studimeve Teologjike. Pastaj, po n njjtn shkoll, vazhdova pr dy vjet t tjer studimet e mtejshme, ku u diplomova me Master n Teologji. Mbas mbarimit t shkolls, Kisha ortodokse shqiptare n Amerik, dshironte dhe u prpoq q t m bindte t qndroja dhe t shrbeja atje, meqense un isha rezident n SH.B.A. Pa dyshim, krahasuar me Shqiprin e asaj kohe, shrbesa dhe jetesa n Amerik ishte m komode, n t gjitha drejtimet, por qllimi i shrbimit n Kish nuk sht komoditeti. Ishte e qart pr mua se n Amerik nj prift m shum a m pak nuk do t ndryshonte gj, ndrsa Kisha n Shqipri kishte nevoj pr gjithka. Ka momente n jet q duhet t zgjedhsh dhe t vendossh se far duhet br. Shum shok t klass sime vendosn t shkonin si misionar n Afrik, Amerik Latine etj., ndrsa vendimi im pr tu kthyer dhe pr t shrbyer n vendin tim, as nuk mund t quhet misionarizm. Mbas kaq shum vjetsh, besoj se zgjedhja q bra ishte m e mira. Sot ndjehem i nderuar dhe i privilegjuar q kam qen edhe un pjes e ringritjes s Kishs n Shqipri, duke dhn kontributin tim modest.

Tema t Ngjashme

 1. Dardha e Kors...
  Nga Humdinger n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 71
  Postimi i Fundit: 02-07-2007, 16:59
 2. Sotir Papahristo, njeriu i arsimit
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-10-2005, 10:55
 3. Prifti grek seks me djemt e Korces
  Nga altin55 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 04-04-2005, 18:18
 4. Katalog i Kodikve Kishtar Mesjetar t Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 00:19
 5. Korca dhe Bandat
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 10-05-2003, 15:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •