Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit t vocr

  I biri i "Lulit t vocr": Ja si ma vran baban n 1961-in
  Rezarta Delisula


  E Luli i vocr ka mund t'i fal msuesit tjetr? Ve n ja falt tollumbat e veta, q e kan hapun gojn si me dasht me e hangr msuesin. Po, po tollumbat e Lulit t vocrr kan me e hangr msuesin Ky paragraf i shkputur nga novelza e famshme e Migjenit na kujton historin e Lulit t vocrr, apo Zenel Islamit. Dhimbja e prshkruar n fjalt e t madhit, si pr udi ndoqi hap pas hapi Lulin e vocr, e n fakt tullumbat e tij t shkyeme nuk hangrn msuesin, por djalin e ri q i mbante veshur. T gjith e njohin Lulin e vocr, por mbase shum pak njohin historin e vrtet t Zenelit t Migjenit, atij personazhi q sht i njohur si nga t vegjlit ashtu edhe nga t rriturit. Pas 42 vjetsh, mes nj interviste t dhn pr Gazetn Shqiptare, i biri i Lulit t vocr, Bedri Islami, tregon historin e vrasjes s babait t tij. Ngjarja ka ndodhur n vitin 1961, n Labinot-Mal, m 10 Korrik, n ditn e fests s Ushtris. Si kryetar i Komitetit Ekzekutiv, Zenel Islami, apo si njihet m mir Luli i vocr, shkoi t prgatiste festn nj dit m par, por n mngjes u gjend i vrar pran prroit q prshkonte zonn. Zenel Islami n at koh ishte i martuar me nj nga vajzat e familjes s njohur shkodrane Gjylbegu, dhe kishte tri fmij: dy djem e nj vajz. Familja u shkatrrua nga lajmi i kobshm; Zeneli ka vrar veten. Disa e besuan, disa t tjer than apo prshprisnin se Zeneli nuk kishte mundsi t vriste veten, ndrsa pr familjen, e sidomos pr gruan e tij, nisi nj kalvar i gjat vuajtjesh e presionesh. T ndahej nga Zenel Islami, pas vdekjes, dhe fmijt t mbanin mbiemrin e saj. Kjo ishte gjja q krkonte partia nga gruaja e tij, Drita, por ndarja nuk ndodhi kurr. Vrasje apo vetvrasje e Lulit t vocr? Djali i tij i madh Bedri Islami mes hulumtimeve e arkivave tregon historin e dhimbshme t Zenelit, q n vogli i dukeshin pes gishtat e kmbs n tollumbat e shkyeme dhe q n moshn 36 vjeare pati vdekjen tragjike.

  Sa vje keni qen kur mort vesh lajmin pr babain tuaj?
  Un kam qen vetm 10 vje dhe pr mua ka qen dita m e veant e qndrimit n Elbasan. Ne prisnim t shkonim n festn e ushtris e babai na kishte thn se n orn 6.00 t mngjesit do vinte t na merrte makina. N at koh babai ishte kryetar i Komitetit Ekzekutiv n Elbasan.

  far ndodhi m pas?
  Rreth ors 12.00 nna na tha t hiqnim rrobat e fests, pasi nuk do t shkonim. Ajo nuk u mrzit me tim at q makina nuk erdhi me na marr, pasi ajo e adhuronte dhe e donte shum.

  far ju bri prshtypje, edhe pse keni qen i vogl?
  At dit edhe fmijt e lagjes ishin ndryshe. Nj komshiu yn, Avni Skrapari, na mori pr drek n shtpin e tij.

  Kur ju lajmruan pr vdekjen e babait tuaj?
  Ka qen rreth ors 16.00. Nana m thirri. N shtpi ishin tre njerz. Asnjrin prej tyre nuk e njihja, madje as nna nuk i njihte. A e dgjon, m'u drejtua ime m, kta thon se Zeneli ka vdek. Un si fmij i vogl mendova se nuk do e shihja m babain tim dhe ai m iku duke m ln nj peng.

  far pengu?
  Nj dit m par ne ishim t ftuar n nj familje kosovare q jetonin n Belsh. N fund, kur ne po iknim, ata na faln nj shport me fiq dhe un si i vogl e mora. Por babai m futi nj shput fytyrs e m tha: as nuk i ke mjell ti ato fiq e as i ke kput ti. U ndam keq natn e fundit q pash babain tim e kt e kam peng me t vrtet.

  Po pastaj si rodhn ngjarjet?
  Mbaj mend kur nana i pyeti me se e ka vra veten Zeneli dhe ata iu prgjigjn q vrasja ishte br me pistoletn e tij. Nana doli nga dhoma shkoi nga dhoma tjetr e nxori prej andej pistoletn e babait. Po at mbrmje n dark ne u nism pr n Shkodr. Daja na kishte ardh me na marr.

  Me far shkuat n Shkodr?
  U nism me nj Gaz Rus 51. Nga ora 1 e mbrmjes, teksa rrugtonim, na ndaloi policia, e cila mori arkivolin e babait dhe na tha se do e sillnin n shtpi para varrimit. T nesrmen arkivolin e solln pak para ors s varrimit dhe nuk lan asnj ta hapte me e pa. N der rrinin ca njerz t panjohur q ndalonin t gjith ata q i afroheshin arkivolit, madje u ndaluan edhe njerzit tan t vinin nga Puka pr varrimin.

  Cilat kan qen dshirat e Lulit t vocr pr fmijt e tij?
  Q t tre padyshim donte t'i arsimonte mir, e ne me gjith peripecit q patm mundm t'ia plotsonim dshirat babait. Ai donte q un t bhesha gazetar, motra mjeke apo farmaciste dhe vllai inxhinier, e n realisht jemi br t till.

  Si shkoi m pas gjendja e familjes suaj?
  Pak koh ndenjm te daja e m pas shkuam t banojm n shtpin e madhe t Gjylbegve n Shkodr, aty ku nna ime jeton edhe sot. Pas prjashtimit t saj nga partia, na ndoqi nj periudh e vshtir.

  Po m pas ju si mundt t arsimoheshit?
  N vitin 1970 im at pati nj rehabilitim t jashtm. Pas nj vizite t Enver Hoxhs dhe Ramiz Alis n Puk u vendos q fotoja e babait tim t vendosej n muze dhe ishte pikrisht ajo foto q baba kishte dal n ceremonin e rivarosjes s Migjenit.

  A patt vshtirsi n marrjen e t drejtave t studimit?
  Mbaj mend q zvendsdekani i fakultetit, Anastas Dode, m thirri e m tha q un e fitoja t drejtn e studimit jo se jam djali i Zenelit, por se jam nip i Gjylbegve.

  Po nna ka punuar gjat ksaj periudhe?
  Q pas vitit 1961 e deri n pension ka punuar si ekonomate n Shtpin e Fmijs. Aty ka pasur shum presione pr ta larguar nga puna, por kjo nuk ka ndodhur, pasi miku i babs tim, Bilal Parruca, nuk na ka ln asnj moment n balt dhe na ka ndihmuar shum.

  Si ju lindi ideja t krkonit m shum rreth vetvrasjes s babait tuaj?
  N shtpi ne kemi dyshuar gjithnj. Kur isha m i ri e shkoja n Puk atje asnj nuk e besonte se babai im kishte vrar veten. Po kshtu n Elbasan jetonte Qamil ela, i cili kishte diferenc t madhe moshe me babain tim, por srish ata merreshin vesh. Kur flisnim ai thonte gjithnj: pas vrasjes s Zenelit. Nj shoku im gazetar, Shptim Gina, ngrente gjithnj variantin e vrasjes s babait. M 1972 ai nisi t grmonte mbi kt situat dhe nisi t bj takimet e para me njerzit q ishin n fshatin ku babai u gjend i vrar. Por vetm pas pak muajsh edhe Shptimi u gjend i mbytur n uj, diku pran Mamurrasit.

  Po m pas ju nist t kontrollonit vet?
  Ka qen fillimi i viteve 1990. Nj nga faktet m interesante q m shtyu t krkoja lidhjet me shum vite m par: N vitet 1948-1956 im at mbante shnime n nj bllok. Kur u larguam nga Elbasani e gjith biblioteka jon mbeti n bodrumin e shtpis s dajs dhe shum vite m von kur ne e morm bibliotekn un gjeta fletoret e babait.

  E far thuhet n shnimet e babait tuaj?
  Ka shum gjra q m bjn t dyshoj. N vitin 1937 Migjeni ka parashikuar se, nse Zeneli do t ngrihej, do t rrzohej dhe kt e kujtoj edhe tani.

  Keni krkuar mes arkivave?
  N vitin 1991 i krkova nj njeriu q punonte n Ministrin e Punve t Brendshme dosjen e babait dhe ai ma dha. Aty u njoha me gjra q s'i kam ditur me raportin e mjekut ligjor. Ai ishte drejtori i spitalit t Elbasanit dhe quhej Ali D (pr arsye etike nuk po ia prmend emrin). N raportin q ishte nj faqe e gjysm shnohej mbulimi me kujdes i plags s dyt t Zenelit, plag e cila ishte n trup. Pra, babai im, sipas raportit mjekoligjor kishte dy plumba nj n bark e nj n kok ka s'mund t ishte nj vetvrasje. Po kshtu u interesova t marr dosjet n Komitetin Qendror, por n raportin e tyre nuk thuhej as vrasje e as vetvrasje, sht do gj evazive.

  Ju jeni gazetar dhe autor i tre librave, ky sht i katrti. A keni shkruar ndonj gj pr babain tuaj?
  Kam qen student i vitit t par dhe kam shkruar nj poezi pr tim at. "Kjo poem baba shpesh her u ndrpre, sa her nana e lodhur shkallve ngjitej, i tremun nga pyetja 'po shkrun kt her, yt bir baba m kot kollitej". Ky sht nj fragment i saj.

  E cilat mendoni se kan qen arsyet e vrasjes s babait tuaj?
  Nuk e di po n at periudh babai i on nj letr Enver Hoxhs mbi at q ndodhi n Iball t Puks, e cila ishte quajtur si zon bajraktare dhe persekutohej. N kt letr ka qen edhe nj krkes e tij pr t'u kthyer n Veri. Mbase krushqia me Teme Sejkon, apo thjesht dhnia e nj shmbulli t till pr Pukn. Mendoj se konflikti i babait tim nuk ka qen direkt me Enver Hoxhn, por ai e dinte mir at q do t ndodhte, prandaj n njoftimin prkats mbi ngjarjen ai ka shkruar: Pse sht shkuar kaq larg.

  Ku sht varrosur babai juaj?
  N fillim u varros n varrezat muslimane n Dobra, ndrsa m pas u vendos n varrezat publike t qytetit.

  Ju keni botuar librin tuaj t katrt, "Vrasja e Lulit t vocr", pse pikrisht tani?
  E kam shkruar dhe po e botoj pikrisht tani, pasi m 28 nntor nana ime, ajo grua e vuajtur dhe e fort, mbush 75 vje dhe kjo sht nj dhurat e imja pr t.


  Zenel Islami ka lindur n Puk m 8 qershor 1925. Pr dy vite ka qen nxns i Migjenit, ndrsa dy vite t tjera i ka kryer n gjimnazin e Shkodrs. Pas lufte emrohet sekretar i rinis n Puk dhe n vitin 1947 emrohet sekretar i par i Komitetit t Partis po n Puk. N vitin 1956 shkon n Lezh si sekretar i par i Komitetit t Partis dhe po at vit deri m 1958 qndron n Mosk pr shkenca politike. Me kthimin n Shqipri emrohet sekretar partie n Elbasan dhe m pas kryetar i Komitetit Ekzekutiv. Vritet m 9 korrik 1961 n moshn 36 vjeare n Labinot-Mal.

  Novelza "Luli i vocr"

  Askush s'e njef Lulin. As shokt e tij, q prpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mir me than se e njofin, por ata lozin pr hesap t vet e Luli i shikon pr hesap t vet. Sot gjithkush ka punt dhe telashet e veta, ashtu edhe fmijt, ashtu edhe Luli. - More Lul! Shum hert ke fillue me shikue punn tande.
  Kur hyn Luli n'oborr t shkolls, buza i qeshet nga pak, por askuj asnj fjal s'i thot. Ecn ngadal, tue shikue djathtas e majtas, por gjithnj tue ec, deri sa t mrrij n cak t vet. Aty te dera e rrugins shkollore shum i plqen t qndroj. Aty asht caki i tij, i praruem me rrezet e ngrofta t diellit n kto ditt e vjeshts. Mbshtetet Luli pr mur, grushtat e vegjl i shtje ndr xhepa. Hundn picrrake t kuqun nga t ftohtit e mngjesit ja sjell diellit dhe...shikon. Gjaja q ma tepr ja trhjek vrejtn jan izmet, q i kan t veshun disa shok t tij. Sa t bukura jan! Si shklqejn! - mendon Luli dhe pa dashje i shkojn syt ndr tollumbat e veta, npr t cilat shifen fare mir t pes gishtat e kambve t zbathuna. Nga kureshta i afrohet nj shoku q ka izmet ma t reja. Ulet dhe shef n lustrin e izms kambt e veta t zbathuna - aq shum shklqejshin izmet!!! Mbasi shoku me izme fluturoi, Luli ngadal shkoi te caku i vet, n diell, t'i ngrofi kambt. - Po kur nuk ka diell, si ja bn i shkreti Lul? Ndoshta ja bajn disi hallin apostujt e mshirs dhe t dashunis'...
  Ndoshta, ndoshta...
  Nga nj her i afrohet msuesi Lulit. Dhe kur e ka fytyrn e dlirt dhe pa pua, msuesi ja ledhaton faqet, gushn, e Luli i afrohet, ja merr dorn, e shikon me sy pllumbi dhe kishte dasht t'i fali dika msuesit. Por vjollca nuk ka. E Luli i vocr ka mund t'i fal msuesit tjetr? Ve n ja falt tollumbat e veta q e kan hapun gojn si me dasht me e hangr msuesin. Po, po tollumbat e Lulit t vocrr kan me e hangr msuesin. Migjeni


  Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit t vocr"

  Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit t vocr". Romani sht shkruar nga i biri i Zenelit t Migjenit, ndrsa ai ka zgjedhur pikrisht 28 nntorin si dit e promovimit, pasi libri sht dhurat pr nnn e autorit Dritn, e cila sot feston 75 vjetorin. Ceremonia do t bhet n Shkodr, ndrsa t ftuar do t jen 75 njerz, mes t cilve edhe djali i Adem Jasharit, q ka po sot datlindjen e babait t tij hero. Por 'thon t tjert pr librin e Bedri Islamit? "Ajo q m ka br prshtypje te ky libr sht fakti se prkundr gjith asaj q ka prjetuar famijla e Zenelit pas vrasjes s tij, ti si autor ke treguar nj prmbajtje t jashtzakonshme q, duke e ditur se nuk ke mundur t jesh indiferent ndaj ksaj ngjarjeje, qoft edhe vetm pr shkak t karakterit, e lre m edhe si bashkvuajts i gjith asaj, nuk ke br akuza ndaj atij e ktij, nuk ke hyr n industrin e prodhimit t balts pr figura t mdha, por ke shkruar realisht, duke br nj pun t mrekullueshme n dhnien e leksionit pr shum autor t tjer q kan hedhur balt sa kan mundur edhe pa qen nevoja" - ka shkruar kritiku kosovar Adnan Asllani ndrsa botuesi Spiro Dede shnon: "E lexova dhe m preku pa mas. T gjitha sa shkruaje e si i shkruaje, ngjanin me fragmente nga nj dram e madhe, e veant, personale. Drama e tragjedi ktej dgjojm pr dit. Kurse Vrasja e "Lulit t vocrr", e Zenelit...sht padyshim vrasje "brenda shtpis". Ajo sht dram e ndjeshme dhe e thell pr kdo q ka mbaruar t paktn filloren n Shqipri."E kush nuk e njeh Lulin?!". Luli e Zeneli u takojn shpirtrisht t gjithve. Filli i jets e i tragjedis s tyre nuk sht vetm i nj gruaje a i nje tufe fmijesh. sht i t gjithve. Dhe un tani, pasi kaprcej emocionet e natyrshme pr heroin e pazvendsueshm t Librit t Kndimit t Fillores, si botues, ndiej se tema, heroi dhe drama e veprs suaj nuk jan vetm nj dhurat e balsam pr nnn e autorit, por nj dhurat e balsam pr t gjith. Te falnderoj pr emocionet q m drgove."

  __________________________________
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 2. #2

Tema t Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
 3. Feja e vertete
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-04-2007, 16:39
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •