Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2

Tema: Preē Zogaj

 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime

  Preē Zogaj

  tri poezi nga vellimi poetik "Kalime"


  Ajri mblidhet lemsh ne zemren time.

  Ajri mblidhet lemsh ne zemren time
  Edhe pak kohe do te jete i jetueshem
  ky vend ku flaka s'ka e s'ka te sosur
  ne vijen e hapur per ne ish-histori.

  Gjalle ende ne shpirt, prandja te turperuar
  nga fytyrat tona kaq te pandryshueshme
  Si do t'ia bejme ne me dashurine tone?
  ne cilen gjuhe do fshihemi,
  ne ē'dialekt do duhemi?

  ne ēdo pasqyre
  na veshtron mekati.  Dritare dimri

  Te heshtura, te shkreta dritaret e mija
  Matane qyteti i demokracise
  merdhin e tkurret
  ne pendim dhe ngrica

  Zvogelohen qeniet dhe rritet pikellimi
  te gjitha rruget kthehen nga iken
  Zemra s'do me shpjere gjer ne falje.

  Tani shikoj si dridhet ne dritare
  Imazhi i nje gruaje nga koha e pllenimit
  S'do me njohin me syte e saj te gjelber.

  se, mbeta perjetesisht ne kete bote,
  Se mbeti perjetesisht ne boten tjeter
  Atje ku s'arrin lutja as klithma.


  Fanitje

  Lemsh i pergjakur si diten e pare
  nga mitra e gruas se tim eti dola
  per te udhetuar perseri,
  drejt atij ēasti kur te pashe Ty,
  me nje veshtrim te paharruar
  qe me ka humbur prej pese vjetesh
  prapa nje mali pluhuri reje.

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Poezi nga Preē Zogaj

  PREĒ ZOGAJ

  Ankim per nenen

  Perse,mama,ti deshiron te vdesesh?
  Tani ti je me e re se une.
  Njezet vjec ne Iliri
  zbrita,
  Me te gjitha ereat qe fryn kendej pari,
  por ty nuk te thane.
  A e mban mend sa shume i pelqeja
  kemishat e bardha?
  Trupi im i lashte atehere
  kishte kohen te ikte.
  Kur mbusha tridhjete,nje nate dhjetori,
  Mu be se fola me vete tenzone.
  Ai me tha:shume ke vuajtur
  per ate vajzen qe te beri koken,
  te kesh kujdes se eshte e vogel!
  Perse mama ti deshiron te vdesesh?
  Perse keshtu pa radhe

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •