Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16

Tema: Hida Halimi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Hida Halimi

  Me pėrjashtim tė poezisė sė Mimoza Ahmetit, poeteshat shqiptare nuk janė ndier shumė nė Forumin shqiptar. Dua tė pėrmirėsoj gjendjen pak, duke prezantuar njė nga njė disa poetesha nga Kosova.

  Hida Halimi u lind nė Radac tė Pejės mė 1948. Ajo ka botuar librat Vendlindjen ma zgjodhe ti (1993), Ai qė nuk ishte Fidia (roman, 1995) dhe Njeriu im (roman 1997).

  Profet i shthurur

  Pėr njė mijė vjet kurorė
  Njė herė bėmė dashuri
  Si Zeusi me tė bijėn e Argut.
  Ti deshe tė mė vrasėsh.
  Kur mė shpure nė Kurdistan
  Mė shite e stėrshite
  Pėr njė duē opium
  Pėr njė turrė hurma
  Pėr njė fjollė ėndrrash.
  U shita me nder virgjėror.
  Pėr dashurinė tėnde Xhibril Farishta.

  Natė gjyqi

  Gjithė natėn e lume
  Desha tė them
  Lava tesha
  Fshiva troha
  Dhe bėra shtrat me dy Profetė.
  Nuk tė thashė
  Shtrydhnin rrush e lėpinin verė
  Nė trupin tim
  Kur heshtnin, nga unė.
  Nga strehėt e Madridit
  Nga bursat e Bagdadit
  I pashė tek vinin short
  Natė varri ėshtė po
  Nuk do tė them
  Isha qyqe vetėm
  Binte Temza erė meiti.
  Falma ferrin
  Pėrbuzja mė shkel nė fyt.
  Ndoshta s’heshtėn, Imzot.

  Guri i shenjtė

  Nė baletin e kaltėr tė nėntokės sime
  Seance spirituale.
  Me gurin e Rrozetės nė qafė
  Edhe sonte loz pėr tė gjithė Lordėt e mi
  Pikėn nė truallin e valė
  Tėrė natėn e lume demonstroi
  Enigmėn e varur mes gjinjsh
  Orė e madhe letrare. Qeshje sintetike,
  Sens historik me paqe dhune.
  Cilit shenjtor t’i falem o Zot, tė gjithė janė
  Fajdexhinj e pijanecė,
  Kur vjen dita ikin nė shtėpi, mė lėnė
  Me Virgjilin qė pat fėrfėlluar pelerinėn
  Tek fsheh pjesėt e plleshme me cilindėr tė zi,
  Me Sokratin e tretur nė lirinė e vetmisė
  Qė i pėshpėrit kupės sė fundit, mua apo Fedonit
  I gėnjyen kėta fėmijė.

  Dhe nisem

  Copė pergamene qė lėkundesh nė tymin e duhanit
  Rrjetė e pėrhime e dyshimit tė pabesė.
  Ia pashė vetėm dorėn nė xhamin e dritares
  Qė i djersa me ethe vere.

  Unė tha, e fsheha testamentin
  Nė gjinjtė e bardhė tambėl
  Tė reve qė hedhin shamitė e shpresės,
  Ua pėrhumba shtrigave tė natės qė enden
  Nė dimrin shterpė pa borė
  Pėrgjojnė zėrat e fėmijėve tė messhekullit
  Nėn rrėnjėt tėrthurė tė shelgut plak brejtur Drini,
  E lidha me mėgjitė e unazės sime, pa rrokje,
  Atė natė kur Zeusi mė zgjodhi pėr nuse
  Nė shkėmbin e thepisur tė Risanit.
  Ullmar Qvick

 2. #2
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Ullmar, kjo ishte tema e munguar deri me tash, dhe te falenderoj qe e solle.
  Duke pritur edhe poetesha te tjera nga Kosova, pasi vertete nuk kam as rastin as mundesine ta pasuroj biboteken time tev poezise me autore-femra nga Kosova.Poezia Kosovare eshte krejt elite...
  me mirnjohje Elinda...
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Flora Brovina (Pjesa e parė)

  Duke falėnderuar Elindėn pėr fjalė tė mira inkurajuese do tė vazhdoj me njė poeteshė e cila u bė e njohur jo vetėm nė botėn shqiptare por edhe nė botėn e madhe: Flora Brovina.

  Flora Brovina u lind mė 30 shtator 1949 nė Skenderaj. Shollėn fillore dhe tė mesme ajo i kreu nė Prishtinė. Studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė i mbaroi po nė Prishtinė. (Kunati im Avni A., shoku i saj i studimeve, mė tregon se Flora normalisht erdhi nė Fakultet e hipur mbi njė motocikletė tė tipit "Vespa", diēka mė shumė se e rrallė nė atė kohė, shėnimi i Ullmarit). Njė kohė (1973-1981) punoi gazetare mė tė pėrditshmen ”Rilindja” nė Prishtinė. Ka punuar edhe me redaktimin e revistave ”Kosovarja” dhe ”Teuta”. Flora Brovina ka botuar disa vėllime me poezi: ”Verma emrin tim” (1973), ”Bimė e zė” (1979), ”Luleborė” (1988), ”Mat e ēmat” (1995) dhe ”Thirrje e Kosovė” (1999, nė kohėn kur ajo ishte nė burgun e Pozharevacit nė Serbi).
  Nė vitin 1999, nė njė kohė kur fati i Flora Brovinės pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Ēmimin Tucholsky pėr vitin 1999 ’in absentia’ nga PEN Klubi Suedez. Fati i saj u diskutua shumė, Televizioni i Tiranės bėri njė emision special me pjesėmarrjen e mikeshės sė Florės Natasha Lako, u angazhuan mjaft intelektualė edhe jashtė botės shqiptare pėr lirimin e saj. Dhe vėrtet, ajo u lirua.

  Gruas

  ē’ruan
  nė zbehtėsinė e fytyrės
  nė aneminė e fjalės
  ē’fsheh

  barrėn e dhjetė
  apo vitet e tua

  ē’ruan
  nė zbehtėsinė e fytyrės
  zėrin e t’yt shoq
  apo nė pėrkėdhelje tė humbur

  ē’ruan nė aneminė e fjalės
  kėngėn e heshtur
  apo njė pranverė tė sosur

  ē’ruan
  kur pėrkund kohėn nė djep
  ē’ruan
  ē’fsheh

  Liria

  Liria
  Fluturim zogu
  Nė dritare

  Zgjim mėngjesi
  Duar hapur

  Ėshtė
  Hėnė
  Prapa grilave
  Liria
  Erėgruri
  I porsakorrur

  Lojė e fėmijėve
  Gaz e vaj

  Ėshtė
  Grua
  E ēliruar nga barra

  Liria
  Foshnjė kuqėrreme
  Nė parzėm nėne

  Si duket oh si duket
  Liria

  (Vazhdon)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ullmar Qvick : 16-11-2003 mė 07:18
  Ullmar Qvick

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Flora Brovina (Pjesa e dytė)

  Gjarpri

  Nė themel tė shtėpisė
  I ftohtė
  Nė kėmbė e dorė
  Gjarpėr
  Rrotull meje
  Gjarpėr
  Ndėrron lėkurė
  Ti ndėrron lėkurė
  E gjarpėr je
  Rrotull meje


  Verma emrin tim

  Nėse mė njeh – e di emrin tim
  ka emrin e fluturimit
  nėse e di emrin tim mos mė thirr fluturim
  Nėse mė ke parė – e di kush jam
  i kam krihet e thėllėzės
  nėse e di kush jam mos mė thėrrit thėllėzė

  Nėse ke dėgjuar kėngėn time – e di si kėndoj
  vėlla e kam bilbilin
  nėse e di si kėndoj kėngėn mos ma ndal

  Nėse lotėt i urren – e di se unė nuk qaj
  qyqen nuk e kam fis
  nėse e di se nuk qaj mos mė thuaj se nuk ndjej

  .................................................. .......................................
  Me kaq pėrfundon prezantimi i poezisė sė Flora Brovinės
  Tema vazhdon .....
  Ullmar Qvick

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Edi Shukriu

  Edi Shukriu ndoshta ėshtė mė e njohur pėr veprimtari politike, ndėr tė tjera si Kryetare e Forumit tė Gruas tė LDK-sė, se sa pėr krijimtari politike. Ajo u lind mė 1950 nė Prizren, dhe ndėr librat e botuara shėnohen Sonte zemra ime feston (1972), Gjakim (1979), Lkeni i Hasit (1980), Syri i natės (1986), Kthimi i Eurikidės (1987) dhe Nėnqielli (1990). Poezia e Edi Shukriut kėrkon mjaft nga lexuesi, me pasurinė e saj tė fjalėve tė rralla.


  Pėrtej vetes

  Pėrtej vetes me flatra ngrihem
  zdirgjem errėsirave tė ferrit

  nga thellėsitė e kohės
  njomem e ngopem me urtėsi
  e rrėnjėt kalben
  therra shkurra e egėrsirė ngel
  shēirrem pa frymė sy zgurdulloj

  pėrtej vetes me flatra ngrihem
  se si mė rrėmben marri e kohės


  Poema e heshtjes

  Kot jashtė bie shi
  as e shton as e mungon
  kotėsinė e sė pamundshmes

  nga zhaurimė e thekamtė
  asgjė s’bėzan s’pipėtin

  heshtje e mallkuar
  e ke me mua

  vallė s’mund ta arrijė gjithėsinė tjetėr

  hupnishtė e pamundėsisė fiktive
  tė marrtė djalli
  me gjiret qė rrėmbejnė

  jashtė bie shi
  se si e nxin poemėn e heshtjes


  Kthimi nė Prizren

  Ec pėrgjoj
  nė skuta kėrkoj nė ajėr
  diku janė strukur
  e frymojnė

  dėgjoheshin denbabaden
  rrugėve tė moshuara
  hapėronin
  deri te dyqani nė Arastė
  pėrreth Shatėrvanit

  e nxitonin tutje
  S’ėshtė e mundur tė zhduken
  tė gjitha llapashitjet e kėmbėve
  tė zbathura
  trake-truket e nallėnave
  e gjurmėt e kėpucėve me shoje

  gjallėrojnė
  shtresumet e karabojės
  te rrėzėt e ledheve
  frymojnė nga kalldėrmi i ērrėnjosur
  e rikthehen nga pullazet e pėrgjumura
  vrujojnė nga arkadat e rempujve
  e hapėrojnė nė kohė

  gurėt e hamamit
  i thithin nė vete
  e motohen
  Ullmar Qvick

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Miradije Ramiqi

  Sot do tė ju jap disa poezi nga Miradije Ramiqi e cila mė duket shumė e afrueshme dhe me njė puls intim emocional, qė shumė mė pėlqen. Miradija u lind mė 1953 nė Pozharan tė Gjilanit. Ajo ka botuar Drithėrime ngjyrash (1981), Shi nė pasqyre (1990) etj.

  Klithmė kohe

  Nė kufje zėri tingėllim
  Nė anėn tjetėr alo Evropė alo Amerikė
  Nė jetėn tonė kufijtė nuk kanė rėndėsi
  Nė zgjedhjen e numrave tė shumtė
  Zbusim dhembjen tonė tė thellė

  Nė kufje tė thėlle prekemi
  Nė njė natė Ėmbėlsi e largėt

  Loti mbjell e shėron plagė
  Dashuri pse rri aq larg
  Dashuri pse ikėn aq shpejt

  Nyje malli lidh ditėt-netėt
  Ėndėrron pėrjetimet me ty
  Nė kthimin tėnd Farė e fatit tonė
  Mbjell dhembjen e bardhė

  As shkrimet e kėtyre vargjeve
  Nuk e sherojnė dhembjen tonė
  Nga malli pėr ty o shpirt i trazuar

  Ėmbėlsi e largėt Njė natė tė qetė
  Thellė prekemi nė kufje telefoni
  Nė anėn tjetėr zbusim dhembjen
  Tingėllimė zėri
  Alo Amerikė Alo Evropė
  Alo, alo Kosovė Prishtinė Ulpianė Dardani
  Alo Prishtinė Alo alo Kosovė
  Thellė prekemi nė dheun e shtrenjtė
  Kosovė Alo …

  Prishtinė, 2000


  Etje

  Derisa krijova portretin tėnd
  Loti i pėrzjeu ngjyrat

  U shtjen gota

  Lotin e dhembjes
  Dashurinė e ngjyrės
  I piu pėlhura

  U thye gota

  Derisa e hetoja praninė tėnde
  Ngjyrat i pėrzien loti
  Ku mbeti portreti yt i gjorė

  Vallė, ē’u bė me etjen


  Uria artistike

  Ēdo njėzetekatėr orė
  Ndjejmė Uri
  Hamė Gjuhė
  Lėpijmė Buzė
  Puthim Sy
  Kafshojmė Veshė
  Ngopemi Dashuri
  Kėshtu
  Pak nga pak
  Ikim nga vetėvetja
  Mbyllemi nė kornizė
  Pak fare pak
  Bėjmė
  Vetėvrasje artistike
  Ullmar Qvick

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Qibrie Demiri

  Shumė aktive si poeteshė ka qenė Qibrie Demiri, vjershat e saj gjenden nė botime tė ndryshme kulturore nga Kosova dhe mėrgimi. Qibrie Demiri u lind mė 1957 nė Sazli tė Ferizajt. Ajo ka botuar njė seri librash, ndėr ta Buzėqeshja s’ėshtė larg (1981), Flurudhė (1985). Gjithėsia si qershia (1987), Ta shoh borėn si gotėn (1989) dhe Kėmbėt e erės (1994).

  Jam shpirt i butė

  mė kurse nga ngjyra e zezė
  nga fjalėt qė s’thuhen
  jam shumė shpirt i butė

  mos mė le fillikat nė fushė
  si kulumri e egėr
  jam shumė shpirt i butė

  mė kurse nga erėrat
  nga pluhuri qė ēojnė hamshorėt
  jam shumė shpirt i butė

  s’jam e qullur mė beso
  di tė gurohem mė shumė se ti
  veē jam shpirt i butė

  Nė mungesė tė kuptimit

  assesi ta gjej barin
  qė shėron thembrat e pėrgjakura
  nga kėpucėt e ngushta

  gjithēka ėshtė deformuar
  udhėt numrat zemrat
  veē kėrmijtė lėvizin shlirėshėm

  s’ka kuptim kėnga as ėndrra
  koha ėshte pėr qenie tė dyfishta
  pėr qenin qė shėron plagėn e vet

  Ndėrrimi i trajtave

  ditėt
  kanė pirė ujin e ndyrė
  orė e ēast ndėrrojnė trajtat
  ndėrrojnė peshėn
  unė nė pus shoh sytė
  mbi zemrėn e fundosur

  nėpėr faculetėn e qullur
  si ta ngrehi jetėn zhagas
  nė kantėn e bėrllogut
  ta derdhi monotoninė
  bliri ėshtė tharė
  puset kanė shteruar
  e lus zotin pėr njė pikė shi
  buzėt tė mė njomen

  (Vazhdon)
  Ullmar Qvick

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Poezia e Qibrie Demirit II

  Shetia me kufoma

  Veshur kam vdekjet e miliona njerėzve
  Me gjithė kufomat e Reēakut nė zemėr
  E frikėn zėnė pėr bishti
  Hy nė Unterkunfist Baraka nr.3
  Me trishtimin mbathur

  Gjunjėt si purtekė mė dridhen

  Nė Barakėn nr.3 Majdanek
  Mė mbyllen veshėt me dhembje
  Syve koha mė hedh hi
  Kur shoh kėpucėt e
  Maria Bieliekės

  Ua shkundi pluhurin nacist ngadalė
  Gjithė udhėt e botės i shetis me to
  Dhe piskas
  Nxjerr dhembjen e shekujve

  Maria ebreje
  do tė jetė gėzuar
  nga lotėt e mi
  qė ia lanė kėpucėt


  Prekja e vdekjes

  Ta hash mėngjesin me vdekjen
  Drekėn ta shtrosh mbi tė
  T’i mbledhėsh troshat
  Nėpėr dhėmbėt e saj
  Ėshtė pejzazh trishtimi

  Nė vend tė jastėkut
  Kokėn ta vėsh mbi fytyrėn e saj
  Tėrė natėn tė dėgjosh
  Krrokamat e saj
  Dhe tė heshtėsh
  Derisa ta futėsh
  Vdekjen nė arkivol

  Ėshtė si ta kapėrcesh
  Hijen e djallit

  (Vazhdon)
  Ullmar Qvick

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Shqipe Malushi

  Pėr mrekulli, kur kisha botuar paralelisht kėtė seri nė Forumin e Kosovės, erdhi motra ime e shpirtit Mjellma pikėrisht me dicka qė mė mungonte - njė poezi tė bukur dhe tė pėrshtatshme pėr tė prezantuar Shqipe Malushin..... sepse vetė kam vetėm njė poemė tė gjatė prej asaj, Kthimi, tepėr e gjatė pėr kėtė temė! Shkruan Mjellma jonė e dashur:

  Vlaqko nuk do me merresh meni nėse ja bashangjes kėsaj teme edhe ca vargje tė njė mike shumė tė dashur pėr mua!  Shqipe Malushi ka lindur mė 3 maj 1955 nė Pejė. Pasi kryen shkollėn e mesme nė vendlindje,shtrėngohet tė studiojė farmacinė nė Beograd.
  Nuk ia do shpirti dhe do tė provojė me gjuhėt e huaja,fillimisht mbi frengjishten,pastaj me psikologjinė dhe pėrfundimisht diplomon nė Albanologji.
  Pasioni pėr udhėtime e coi nė Nju-Jork tė Amerikės. Jeta e re.Preokupime tė reja.Plane tė shumėta.Prapė nevoja pėr kėrkime tė reja.Lexon shume.Shkruan poezi,tregime tė shkurta,ese,drama,skenare filmash,por edhe romane.Pas diplomimit ne Sarah Lawrence Collage (1985),punon asistente nė Company Editor the Publisher,magjistron artet e lira nė Universitetin e Nju-Jorkut (1988).
  Cmimin letrar pėr tregime nga New York State Foundation for the Arts,por edhe tė shkrimtarit tė vitit nga Shteti i Nju-Jorkut. Aktivitetet nė njohje tė cėshtjes shqiptare,ligjerata nė Manhattan College,New School for Research...  Po i sjelli ca vargje nga libri i saj PER TY

  Burgu

  Endėrr mbi shtratin e
  Gjetheve
  Tė buta
  Tė Zymta
  Tė Hijeshuara me ngjyra
  Tė pėrhirta
  Lakuriq
  Tė dy,si fėmijė
  Tė frikėsuar
  Dėshironim atė qė
  Ishte e ndaluar
  Nga jeta

  Njė zė psheretiu
  Nė kokėn time
  Nuk Guxon
  Mos me prek
  Gjakun e huaj
  Njė zė ulėroi
  Nga brendėsia jote
  Mos i prek plagėt
  E vjetra
  Mė le tė lirė

  Pastaj nė prangat
  Tona,tė netėve
  Tė shtėruara
  Ngadalė, ngadalė ,ngadalė
  Zhdukem
  Nen gjethėt e imagjinatės
  Dikur larg, larg shumė larg
  Per t'u fshehur pėrsėri
  Nga sytė e botės
  Sė dehur

  Aty nė njė kėnd tė
  Burgut
  Pėr ne gurgullon
  Jeta
  Dėshira
  Dhe ngjyrat e ylberit
  Mos mė zgjo


  Ikja

  Ika nga pellgu i syve tu tė thellė
  Nga Shikimi yt depėrtues
  Gjer nė thelb tė shpirtit tim
  I maskuar me gėnjeshtra

  Ika nga kėrkimi yt, fluturimthi
  Nga frika ime e vjetėr
  Qe si rrjeta e merimanges theronte
  Muret e botės sime laramane

  Ika nga ledhatimi yt i butė
  I dashurisė sė pastėr pa njolla
  Qė mund tė ndizet flakėn e pameshirė
  Te yjeve tė vdekur me vite

  Ika nga ti, nga vetja , nga hyjnit
  Dhe kėrkova pėrsėri tė fshihem
  para syve tu qė mė pėrcillnin
  Nė cdo kėnd duke mė zhveshur

  Me respekt
  Mjellma
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ullmar Qvick : 28-11-2003 mė 20:16
  Ullmar Qvick

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Naime Beqiraj

  Naime Beqiraj, e lindur nė Pejė mė 1967 ka botuar librat Mbi Siparunt (1990) dhe Maket Kosova (2000).

  Vjeshtė me grila

  Kur nisesh pėr botė
  Saranda
  nė jug tė Arbėrisė

  Njė mė pak se shtatė grila
  hekura tė gjera balkoni
  s’e kap njė pėllėmbė Joni

  Hekur pėrzier me suvalė
  grilat mė sjellin sall
  forma trupi tė pulėbardhės

  Mbishkrimi ”Butrinti”
  nga larg mė vjen sė prapthi

  Kur kthehesh nga bota
  Sarandėn e gjen nė derė

  Sarandė, tetor ’90


  Ecje

  Po tė ishe lojtar
  mund t’i shkoje pranė

  podiumi s’ėshtė vrap i atit

  kė tė mėsoje
  para se tė pėrgjakin mishin e thoit
  para se t’i shkulin gishtat

  s’e hedh hapin
  pėrplas kėmbėt
  gju mė gju

  1993

  Kukumqefas

  Eci me verbim
  e s’ja humbi
  pamjen e zhveshjes

  jo vaj obelisku
  verboi oborrin
  dhe dritėn jeshile

  le A P
  po as dallėndyshja
  nuk e pa Grykėn
  Nuk na i heq Dri
  as Lumbardh
  gjithė tė shputave
  As vetė
  mė e vogėl se vremēi
  nuk ia gjeta as ēerekun

  shkurt, ’98

  Vėllamadh

  Fort i dashtun
  me u ndje keq

  me e mallkue veten po pse
  tė parin plumb gjoksit

  kur e di kėngėn e Tedelit
  e var vajin e hijes sė pishės

  e mbarove vetė dashjen
  sa tė pikėlloi agimi rrugės

  i dashtun sa s’ka
  me e shkue kor dashjen

  Pejė, 1994

  (Vazhdon)
  Ullmar Qvick

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Mal vetmie

  Ka ditė e netė nė ėndėrr tė shoh
  nė liqen nė njė varkė tė humbur
  tek mė ik e nuk mė njeh
  e unė tė ndjek si dritė si flutur

  Tė kam sjellė sa trishtim
  pa ajėr tė fala dashuri
  mė nget malli me verbim
  e bota mė sjell mal me vetmi

  Fotose tė zverdhura mė sjell pranvera
  kush s’ma heq gurin me thep
  shpesh tė lėndova s’e di sa tė desha
  loti i vetmisė nė ėndėrr mė shqet

  Vetmia qenka sėmundje e vjetėr
  lot e patharė je pa dashuri
  sillesh nė vend si disk i mbetur
  tek humb fjalėt ngatėrron melodi

  Tė lashė tė prisnje ta mbylla derėn
  heshtas mė fale se mė deshe shumė
  heshtas mė lute: pashė pranverėn
  lejomė vetėm tė tė shoh nė gjumė

  Blirėt sa kanė ēelur e falin aromė
  si i bardhė shpirti yt nė maj
  dhuratė dashurinė me lule mimozė
  e dogja vetė se s’dita ta mbaj

  Mė ler vetėm tė tė pėrshėndes
  vetėm ndjesė tė tė kėrkoj
  mėkat i valė nė shpirt mos t’mė mbesė
  me shpirt tė bardhė veten ta takoj

  Prizren, 21.11.96


  Me kėtė poezi prekėse e pėrfundojmė prezantimin e poeteshės Naime Beqirajt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ullmar Qvick : 06-12-2003 mė 07:08
  Ullmar Qvick

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Neriman Kamberi

  Neriman Kamberi u lind nė Preshevė tė Kosovės Lindore mė 1967. Kur ajo ishte nė moshėn 2-vjeēare, familja e saj u shpėrngul pėr nė Belgjikė. Atje Nerimanja kreu shkollėn fillore, tė mesmen dhe dy vite tė studimeve universitare, duke mbaruar mė vonė studimet e saj nė Universitetin e Prishtinės. Nė moshėn 14-vjeēare Neriman Kamberi botoi nė gjuhėn frenge romanin pėr fėmijė, "Anjesa dhe doktor Simoni" e mandej "Anjesa dhe shtatė pikturat", tė cilėt u pėrkthyen edhe nė gjuhėn shqipe dhe u botuan nga ”Rilindja”. Nė Kosovė ajo ka botuar edhe njė vėllim me poezi "Bluxhinėt e grisur" (1991), por mė mungojnė tė dhėna tė freskėta pėr veprimtarinė e kėsaj poeteshe shumė interesante, e cila kombinon tė dy kulturat, shqipe dhe
  frėnge, ku pėrshtypjet nga vendlindja janė pasuruar me elemente nga Evropa perėndimore.

  Muri

  U rrėnua muri i Saraqinit
  Vdiq Nuredin Nuredini
  U rrėnua muri i Berlinit
  U liruan Hansi e Fransi
  U thye muri i heshtjes
  U shpėrthye muri i zėrit
  Mbeti muri kinez
  (Mes meje e teje)


  Letėr gazete

  A ėshtė kjo valle makabre
  E shtrigave?
  A janė banorėt e Marsit
  Nė vizitė nė tokė?
  Po ē’janė kėto hije tė natės?
  Vijnė dhe shkojnė
  Duke mbjellė terror dhe mėrzi
  Marrin me vete
  Nga bodrumi
  Njė kushedi kėnd
  Tė mbėshtjellė me batanie
  njė kushedi kush
  me letėr gazete
  Duke i bartur pėr krahėsh dhe pėr kėmbėsh
  Lajme tė mallkuara
  Tė paidentifikuar
  Edhe vdekja e ka humbur
  Karakterin e shenjtė


  Epitaf

  Kėtu prehet
  Njė shpirt I turbulluar shpesh
  Njė zemėr shpesh e thyer
  Njė trup pak i pėrqafuar

  Shkronjat e kėtij epitafi
  Janė shkruar me gjak
  Nė fund tė kėtij paragrafi
  Dua nėnshkrimin tėnd


  Ėndėrroja njė biēikletė

  Atė ditė kur njeriu
  Shkeli hėnėn
  Ėndėrrova njė biēikletė
  Njė biēikletė si ajo e shoqes sime
  kineze
  Atė ditė kur ma blenė
  Biēikletėn
  Ėndėrrova tė shkeli hėnėn.

  (Vazhdon)
  Ullmar Qvick

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Kjo ėshtė pjesa e dytė tė poezisė se Neriman Kamberit:


  Fytyra ėngjullore

  Kisha lidhur njė shall
  Si Ibrahim Rugova
  Tė mos ma shohin
  Fytin e enjtur
  Nga bėrtimat
  Tė mos i shohin
  Gjurmėt
  Nga kafshimet
  E gjarpėrinjve
  Dhe vrragėt
  E tė dy duarve
  Qė deshėn tė mė furrin
  Kisha lidhur njė shall
  Me ngjyra folklorike
  Qė i pėrshtaten
  Fytyrės sime ėngjullore
  Plot trauma

  Mbretėria ime

  Oborri im
  nuk ėshtė oborr mbretėror
  francez
  austro-hungarez
  Aty nuk ec Katarina e madhe
  me fustan tė gjatė kadifeje
  Nė oborrin time ka lule ka pula
  e unė shėtis
  nė freskinė e mėngjesit
  me pizhama tė bardha

  Vrasėsi i dashurisė

  Kur e vrave dashurinė
  Dielli e humbi shkėlqimin
  Zogjtė mbetėn pa zė
  Bethovenin e lanė veshėt

  Mėngjesin qė shkove
  Mbeta vetėm
  Me pikturat tua dhe ato kujtime
  Dhe… e vrava Bethovenin
  Ullmar Qvick

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Ilire Zajmi

  Konvencionale nuk ėshtė ajo, Ilire Zajmi. Guximtare jo nga ana formale, por nė pėrmbajtje. Ajo u lind nė Prizren mė 1971 dhe ka botuar Kėmbana e mėngjezit (1991), Fashitje e ėndrrave rebele (roman), Un treno per Blace (1999) dhe Baladė e bardhė (2000).

  Ankand publik

  Bėjnė tregti me ėndrrat e mia
  I stėrvisin aftėsitė
  Bėjnė Pazar me gjakftohtėsinė time
  E ujisin durimin
  Lidhen me kusht pėr gjoksin tim
  I masin epshet
  Pinė pėr shėndetin tim
  Duhen nė llogari tė vet
  Nuk vėnė gjumė nė sy
  I brengosin problemet e mia
  Angazhojnė detektivė privatė
  Pėrpilojnė biografinė time tė zezė
  I numėrojnė dashuritė e mia

  Gjatė tėrė kohės pėr ta
  Jam nė ankand publik
  E mundohen tė ma vjedhin syrin
  Tė ma ndalojnė hapin
  Tė mė katrandisin nė humbėtirė
  E tė luajnė tė luajnė me mua.

  Fund i ėndrrės

  Ky ėshtė fundi miku im
  Fundi I ėndrrės I agmisė
  Ky ėshtė fundi I stories
  Qė ende s’ka filluar
  Ky ėshtė fundi I tundimit
  I mėkatit tė pashijuar
  Ky ėshtė fundi I dėshtimit
  Netėve pa dėshmitarė
  Ky ėshtė fundi I erotikės
  Puthjeve tė vonuara
  Ky ėshtė fundi I dashurisė
  Qė ende s’ka lulėzuar
  Ky ėshtė fundi miku im
  Fundi I pafund I jetėvdekjes
  E ti pret syhapur
  Fundin e lojės

  Valsi i mesnatės

  Sonte aq mė bėn pėr Botėn
  Dritat e fikura solitereve
  Pėr lavdinė kuartin e lavireve

  Kėsaj nate aq mė bėn pėr Artin
  Boemėt artistėt darkerėt
  Qė pėrjetojnė traumė artistike
  Nė katin e pestė tė ēmendisė

  Sonte dua tė dridhem
  Si gjethet nė pemė
  Ti rrėshqas njalė duarve tua
  Tė mė duash ēmendurisht
  Tė mė marrėsh nė shtrat
  Adonis i sirtarit tim magjik

  Kėsaj nate dua tė digjem e gjallė
  Para pasqyres lakuriq tė vallėzoj
  Sonte aq mė bėn pėr tė tjerėt
  Dua ta hedh valsin e pafund tė lumturisė

  .................................................. .....................
  Dhe me kėtė vals, i cili me njė gjuhė pak mė
  vullgare do tė kėndohej ”love me tonight
  and let the devil take tomorrow” pėrfundojmė
  pjesėn e parė tė prezantimit tė poezisė sė
  Ilire Zajmit.
  Ullmar Qvick

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Vetėliria

  Kur do tė jem pėrfundimisht e lirė
  Jetoj e s’bėhem e gjallė
  Dehem e alkooli nuk mė zė
  Bredh e s’bėhem so po bredh
  Shkruaj e s’bėhem Ginsberg Prever
  Kėndoj e s’bėhem Lenon Xhoplin

  Kur do tė jem pėrfundimisht e lirė
  Pėr mua tė tjerėt jetojnė
  Inkuizitorėt modernė vlerėsojnė
  Mė duan e unė s’e di pse mė duan
  I dua ata qė s’mė duan
  Kur do tė jem pėrfundimisht e lirė
  Paragjykime luftė mendimesh
  Tėrmet emocionesh eufori
  Ku ėshtė vetėliria ēka ėshtė vetėliria
  Bėrtas ēirrem gjer nė ēmendi
  I urrej njerėzit pa personalitet
  Falsifikatet kopjet e stėrkopjuara

  Kur do tė jem pėrfundimisht e lirė
  Unė nuk dua tė bėhem si ti ai ajo

  Zot i vetes

  Betejėn do ta humbėsh pėrgjithmonė
  Njė Vatrlo e tmerrshme
  Pėsim mbi pėsime
  Nėse ndihmė nga tė tjerėt pret
  Ngrihu nė kėmbėt tua
  Mendo me kokėn tėnde
  Mos u pėrul para ēdo barbari
  Bėhu Zot i vetes
  Mos u dorėzo lehtė Ti
  Gjithēka bėje vetė
  Betejėn do ta fitosh pėrsėri
  Lufto pėr tė drejtat e tua
  Zot i vetes Njeri

  Zoti

  Zoti ėshtė njėri nga ne
  I maskuar me parukė syze dielli
  Shėtit nė tė njėjtat rrugė e bulevarde
  Vesh minifund e blu xhins tė grisur
  Zoti (a) i flet tė gjitha gjuhėt e botės
  Pa pėrkthyes pa pejxher pa telefon GSM
  Shkruan poezi postmoderne
  Aktron Godotė teatrove tė absurdit
  Vallėzon dans pa muzikė
  Imiton Prisllin Pavarotin
  Zoti (a) ėshtė njėri nga ne
  Rokerė njeri i urtė profet vagabond
  Flokėgjatė mjekėrrzi tullac vetulltrashė
  Jezu-Krisht Muhamed Moisi
  Vete herė nė kishė sinagogė e xhami
  E shpall veten heretik e rebel
  I kundėrshton kultet perėnditė
  Beson nė frymėn e shenjtė
  Bibėl e Kuran
  Vete nė shtėpi publike konsumon marihuanė
  Pėrkėdhel xhelatėt e ngushėllon viktimat
  Vret dhunon dehet deri nė dėlir
  Zoti i burgosur lėshohet me kusht
  Mbrohet nė liri
  Zoti ėshtė ai jam unė je ti
  Zoti ėshtė njėri nga ne
  A nuk ėshtė zoti njėri nga ne?!

  ……………………………………………..
  Me kėto poezi Ilire Zajmi tregon njė lloj panteizmi, ajo e bėn Zotin
  universal ose sė paku identik me njerėzimin. Kush ka parė ambientet disi tė mykura tė Prizrenit, nuk do tė habitet se si poetesha kundėrshton kėtė atmosferė teokratike, qė mund tė bėhet mbytėse pėr rininė. Pėr Prizrenin mund tė thuhet si pėr Gjirokastrėn nė romanin e Kadaresė Kronikė nė gur:
  „Ishte e vėshtirė tė ishe fėmijė nė kėtė qytet..“
  Ullmar Qvick

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Raze S. Smajli u lind nė vitin 1973 nė Nivokaz tė Gjakovės. Disa poezi nga libri i saj i parė Kohė pa kėmbė (Prishtinė, 1997) do tė pėrfundojnė kėtė seri prezantimesh. Komente dhe shtesa nga lexuesit natyrisht janė tė mirėpritura!

  Ē’po bėhet me ty zot(ri) i madh

  Kur unė qaj ti qesh
  Mbi zjarr

  Kėrkoj vend pėr t’u fshehur nga ujku
  Ti mė tregon mua dhe ujkun

  Tė them se ujku u ngop me qengja
  Ti mė thua qengji u ngop me ujqit

  Unė tė them se e ke ftohtė shumė
  Ti mė thua prapė tė ngroh nėse do
  Mendon se i drejtohesh ujkut

  Kur tė them gjaku po na mbulon
  Ti thua ar ėshtė

  Kur unė digjem pėr ujė
  Ti e shuan ēdo burim

  Je plakur apo tė ka blerė ujku?


  Bota

  Tortė e gatuar pėr eksploziv
  Mbi qirinj tė ndezur
  Unė

  Gatuesit tė gėzuar rrinė nė njėrėn kėmbė

  Dhunuar ēdo ditė nga farė e saj
  Kėrkojnė ilaē kundėr virusit tė sidės

  Kungull qė ecėn mbi ujė


  Uniteti

  Lypės i rreckosur derė mė derė
  i lėnė pas dore prej ujit

  Therrė nė sy tė tė humburve
  Shenjė e gjuajtėsve tė shigjetave
  Ėndėrr e tmerrshme

  Mos mė lini tė humbas...


  Fjalitė me pėremra vetorė

  Unė nė shtėpinė time e pashtėpi.
  Ti ēelėsin e saj e mban.
  Ai qeshet me mua dhe me ty.

  Ne jemi ata qė kėngėn e kemi
  tė mbyllur nė qeli.
  Ju ēelėsin e qelisė e mbani.
  Ata na hedhin tė njėjtin shikim tė gjithėve.


  Kohė pa kėmbė

  Vjeshtė
  Njerėzit janė shndėrruar nė gjethe
  Zemrat janė bėrė lepuj gjahtarėsh
  Nė vend tė grurit helm i zi
  Gjaku ēdo ditė e rrit shtatin
  Po mbillet kėndej detit
  Sofra shtrohet e thatė
  dhe ēohet e rėnduar urije
  Etjen e shuan mėrzia
  Sytė po verbohen nga mjegulla
  Urrejtja ėshtė lakuriq nė udhėkryq...
  Tradhtia e maskuar lufton pėr pushtet
  Pėr kėtė vjeshtė mė kishte folur edhe gjyshi...
  Si ėshtė e mundur kjo!

  A ishte kohė pa kėmbė?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ullmar Qvick : 21-12-2003 mė 09:21
  Ullmar Qvick

Tema tė Ngjashme

 1. DOSJE: DISKRIMINIMI i SHQIPTARVE NE IRJM - FAKTE
  Nga Faik nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 22-07-2013, 19:35
 2. Ndodhitė nė Maqedoni
  Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 1075
  Postimi i Fundit: 16-10-2007, 12:25
 3. Si fillonte ngrenja e kokave
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-02-2005, 05:30
 4. Nje ulėrimė nėne :"NUK E SHES VAJZEN!"
  Nga ALBA nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 14-05-2003, 01:29
 5. MAQEDONI, Halimi i PD, paralajmėron pėr konflikt tė ri tė mundshėm
  Nga Beqari002 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-12-2002, 19:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •