Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Luljeta Danaj

  Tregim

  Kushuriri Filip kishte dy sy pėr tė parė Elfanģ Ikonomin tek limoste thiken me te cilen priste rripa - rripa kokrrat e vogla te molleve te kopshtit dhe i hapte fetat rrumbullake te mollcinave nder carcafe, ne ballkonin perendimor perkarshi klubit MERZIA, per t'u thare me pahir nen diellin e rralle te atij tetori me shira.

  Nena i kapte kurore ne koke tri gersheteza, per te cilat e qeshnin femijet e shkolles dhe vajzes perdite i duhej te kundershtonte shoket, jo nenen.

  - Je vajze qe ke dy mosha, Elfanģ, tete vjec sa je, dhe tridhjete e tete per nga mencuria, - i thoshte kushuriri Filip.

  Te gjitha ato pune grash qe ka bere ne femijerine e saj Elfanģ Ikonomi, duke kujdesuar si meme e mire me te vegjlit, thote perhere, se qe tete vjec. Eshte mosha kur femija identifikon gjinine ne marredhenie me te tjeret.

  Klubi MERZIA, kishte nje histori, nga ato qe popujt mesdhetare i kane me shumice per te shashtisur te huajt, porse vete as ua shijojne ekzotiken e perdorimit. Pasi dorezoi mikrofonin e Radios Kombetare Rudi Gurgai vendosi t'ua punonte te gjithe jeziteve qe hodhen ne ere themelet e karrieres se tij te shkelqyer njezet e nente vjecare ne radio me ane te klubit MERZIA. Gjithe elita e kultures e beri menjehere klubin e vet. Ata e lexonin MIRESIA emrin e tij dhe kapercenin pragun me buje. Kalimtaret e zakonshem shihnin nga rruga te zbardhur nga tmerri i metamorfozes te te jetuarit te personazheve te ekranit e shout nga nje jete dembele e kotese nen diell ne nje pervujtnģ ferri neper bodrumet e lageshta, sepse artistet jane lloji i duhur per ta renduar grepin me shpejt nga njerezit e zakonshem. Qene pikerisht ata, koleget, qe ushqyen zjarrin per t'u perveluar vaji i zemres se Rudi Gurgait dhe i hidhnin grushta me kripe ne vendet e plageve. Ca pika uji ngelen nga begatia e nje gruaje sykalter, ndaj Rudi Gurgai u transformua prej vetmise e bojkotit si kallam i gjate biruar mes ererave dimerake dhe me fijen e fundit mbetur nga shpirti i tij altruist vendosi te krijoje rendin e klienteve te klubit MERZIA, me te madh edhe se ai i koleoptereve per te ndeshkuar shtate gjykatoret e vet, tre te pakoke dhe kater te pashpirt.

  Spartanizmi i vajzes qe rritej per ate mbremje, kur te gjendej ne proven e shkeljes se pragut te klubit qe do ta gabonte po jepte perhere e me dukshem shenjat e lengates. Shihte me sy te zmadhuar nga dritarja duke ngrene molle te thata mbi jasteket me faqlla damasku ku turlilloj macesh lozin me lemshe ose duke qepur te tjere jasteke dizenjuar me macka. Sidomos nga fundi i vererave dhe fillimi i vjeshtrave, kur Elfanģ Ikonomi ia fillon venies se zahireve te dimrit, sikunder nena ia ka mesuar, qyshkur i zinin punet doremedore dhe kuzhina i rri mbushur me fluturza e miza tharmimi nga turshite, recelrat, mjaltit me qepe e mjaltit me arra, kriposjes se ullinjve dhe fermentimit te rrushit, i behet se nje nevoje e pernjimendtte do ta ngreje e do hyje ne klubin MIRESIA.

  Klientet sapo kalonin pragun leshonin nje te vjelle te bollshme, pastaj nisnin te tregonin per vete, te jepnin intervista, te ndanin cmime e te shpiknin festivale per cmimet e marra dhe villnin parreshtur, sepse asnjehere nuk mundnin ta nxirrnin gjithe c'kishin ne bark e te liroheshin. Zori qe u kish hyre nen lekure i bente te ngjasonin perdite e me shume me kufomen e Rudi Gurgait. Frika e vdekjes u provokonte urine, po jo urine jetedhenese te ushqimeve e pijeve te shendetshme te lokalit, por urine inerte te se keqes, ndaj nisnin te hanin nje nga nje sipas rradhes te vjellat e veta, pa dale kurreme nga cirkulacioni i veteneveritjes.

  Popullariteti i klubit MIRESIA sa vinte e rritej me kerkesa te paperballueshme per anetaresim. Rradha qe njesoj e gjate nga te dy krahet, si prej te ikurve nga feja dhe ligji, si nga ana e momave, histeria e te cilave ndaj nderit ne emer te kambialit qe kane firmosur per martesen i ben te kullojne nga poshte edhe kur perqafohen me kushurinjte. Ekstremistet e te dy kraheve njelloj kishin marre pjese ne lincimin e Rudi Gurgait, domethene, kishin shkarravitur natyren, gjate tentatives per t'ia mbrehur qafen ne kular. U rregjistrua dhe viktima e pare ardhur ne jete me aplikimin e klonimit sipas personazheve me simpatike nga letersia kombetare. Qe Andi Fili Pandi i Zija Celes. Tenori Andi Fili Pandi e pat lene veten ne perleshje me trupa te tjere njerezish, burrash e grash dhe terhiqej andej nga i varej penduli i vetekontrollit. Edhe kjo paskesh qene gjithepoaq arsye qe te lidhej me rrethvjelljen ne dyshemene e klubit.

  Perendite hane vetem umbroze dhe nektar, po ne klubin MIRESIA hane te vjellat e ftohura, qarkuar prej gjelles se zotave, sepse ndjeheshin aq te dorezuar nga cfare kishin bere per njerezit, duke u dhene prova te forta, te tilla, qe jo civiliteti i shoqerise shqiptare, po njerezimi vete, do edhe dymije vjet te tjere per t'i arritur.

  Ne te njejten kohe te veshtire te pasdites, Elfanģ Ikonomi kerkonte ne dritaren e dhomes se saj nje te vjelle shpetuese. Nevoja e paplotesuar per te vjelle e bukoste nga mundimet e shtatzanive te kaluara me mungese te vjelle dhe udhetimet e gjata e te shpeshta neper autobuzet pa dritare qe hapen e me kondicioner jashte sherbimi. Femijet dhe grate villnin ne cdo kthese. Kokat e udhetareve dukeshin si lulelakra te fishkura qe vozisnin ne ajrin e qelbur.

  Po ne bark, aty ku duhej te shkuleshin rrenjet e te vjelles, Elfanģ Ikonomi shkulte rrenjet e loteve. Lotet ndiqnin pas nje britme te kithet qe i shponte syte.

  Klubi MIRESIA arriti arsyetimin me te forte te religjionit te vet pas debatit publik, duke i dhene grushtin perfundimtar mospranimit te Sektit Eleonore, madje vuri ne dyshim dhe ate te Bektashinjve, qe nga koha e Fevri Pazarit te pare, te cilet e kishin kapercyer krijimin e bektashit pa procesion te vetin gjate nderrimit te jetes, perpos ritit musliman me dymbedhjete metrot e kambrikut qe mbeshtillnin meitin e sapolare te qeruar me brisk.

  Rudi Gurgai e shpalli te Pare dhe te Fundit, piken me te dobishme te perligjies se nje feje: Arsyen e vdekjes dhe festen e saj! Humbja e jetes me ane te aktit te felliqur te te vjellurit! Veteneveritja!

  Edhe pas nje cerek shekulli kushuriri Filip ka po ata dy sy pleqerore per ta pare Elfanģ Ikonomin te dremitur mbi jasteket me faqlla damasku ku turlilloj macesh lozin me lemshe. Eshte nje demagog i deklaruar nga ata qe duan t'u rritin krahet pushatakeve, djemve e vajzave te fisit. Sapo ajo u permend i tha:

  - Sikur dora jote te perthyhej pesembedhjete grade me lart, ti, Elfanģ, do te dukeshe si grua ne gjume, po ti ke gjithmone dy mosha Elfanģ dhe dukesh si femije.

  Kushuriri Filip vinte per te therrur qengjin e taksur per Diten e Pashkes se Madhe. Si per cdo vit, ai nuk e fryjti nga kembet per rjepjen e lekures, por vazhdoi ngadale duke terhequr nje muhabet te lezecem per te afermit. Elfanģ Ikonomi zorret per kukurec i mblodhi ne krahun e thyer duke i lidhur ne forme nyje marinari, model te cilin ia kish adaptuar nje modeli perdesh salloni. Me uje te ngrohte dhe uthull hoqi eren e brendesise se qengjit.

  Ne te njejten kohe te veshtire te pasdites Elfanģ Ikonomit iu rombolis ne bark liria e dhembjes - lotet! per ata njerez qe nga asgjeja duan te mbushin boten me dashuri. Ushtria njerezore me te semure te pasjellshem qe shohin vdekjen ne sy, femije plot shendet nga gezimi i lojes, politikane angullites, dashnore rebele qe i heqin njeri - tjetrit ne maje te dashurise ekskluzivitetin e gamosit, po sidomos ekskluzivitetin e syrit, mergimtare te falimentuar, kundershtare te palekundur sistematike ne paranoje, xhepista, bashkeshorte te skaduara qe duken si fotografi pashaporte, bashkeshorte erzlģnj qe pernate u kendojne pushket neper kulla, kushurirka krenare e te ndritshme, miq zemerdhenes, nostalgjiste, e te tjere kembethyer ne jete, te shkelur ne carkun e ngjarjes qe i linte njeheresh pa te shkuar dhe pa te ardhme - Asgjeja qe u prodhon dashuri! Miqesisht ose armiqesisht ushqenin ne ajer sisteme imunitare, si nevoje jetike per njeri - tjetrin, te kryeje secili mire rolin e vet ne mbijetesen e botes njerezore. Nga burgu i lirise se dhembjes nuk dilet kurre.

  Kushuriri i vjeter Filip vazhdoi ta shihte, pak para darkes Elfanģne, te lulezuar, me nje robdeshamber qe i vishte patjeter ne ngjyren e dashurise, mendafsh te kuq shafrani, teksa pergatiste tavolinen dhe ndante qelqet e qendisura me dore te pijeve.

  Gruaja deshi t'i shtonte nje gje ekstra asaj darke, per kushuririn Filip, meqenese syri nuk te ngop. Doli te blinte per kushuririn qe nuk mund te plakej edhe shume, nje shishe vere greke Haxhimihali. Per te respektuar te drejten natyrore te ngrenies me sy.

  Te gjitha marketet e lagjes qene te mbyllura. Ja, e pa shishen qe kerkonte pas nje vitrine. Kishte arritur ne krahun perendimor te shtepise se vet. Klubi MERZIA qe i vetmi i celur. Elfanģ Ikonomi lexoi emrin e klubit. MERZIA. Ankthi i tere jetes iu tret. Pse nuk kishte guxuar t'i afrohej. As t'ia hidhte vete syte. E kishte marre te mireqene ate qe e trembte nena per t'i dale perpara te keqes se veteneveritjes, se kushdo do ta pesonte prej leximit te emrit te klubit, iluzionit optik!

  Shkembeu nje pershendetje nga thellesia e zemres me ate ze te prajtur ere qe kishte ngelur nga famozi Rudi Gurgai dhe shkaperxeu pragun pa friken e moskthimit, te blente veren me te shtrenjte Haxhimihali, ne klubin MERZIA per kushuririn Filip.
  Lulja njėzet e katėr orėshe e kaktuseve


  Mezi kisha siguruar nė shtėpinė time diēka mbi gjysmėn e 150 llojeve tė njohur tė kaktusėve. Im shoq u nxeh, sepse kaktusėt nuk duhen mbajtur nė shtėpi, sepse ndjellin ters. M’i zhduk ose ēoi tek jot ėmė, mė tha ai.

  Nė tė shkuarėn kanė vdekur fėmijė nga njė shpuarje gjembi kaktusi, por sot tė gjithė janė tė vaksinuar nga tetanozi.

  I ēova nė shtėpinė prindėrore dhe luleve u shėrbente gjyshja. Njė mbrėmje vere kaktusėt e mi ēelėn lulen e tyre tė mahnitshme qė rron vetėm njėzet e katėr orė.

  Thirrėm njeri – tjetrin e luleboritė nė violė qė mbushėn me aromė dynjanė magjepsėn dhe shpirtėrat e shtrigave. U gdhimė pothuaj pa gjumė nėn atė kupė qielli fushor ku dielli tė pjek si kurrkund nė botė dhe nata tė ngop me jetėn.

  Doja vetėm tė qaja ashtu si po mė merrte tė plasaritur shpirti njėlloj me atė darkė kur dogjėm bletėt. Fqinjin gati nė tė vdekur nga alergjia e thumbit tė bletės e shpėtoi ultrakorteni, por im atė u tremb aq shumė, sa i mori koshere dhe i ēoi nė kopshtin e kushuririt tė tij nė periferi tė qytetit. BLETET E DININ RRUGEN u kthyen nė mbrėmje duke u shtrirė mbi ēarēafėt e vesitur, harruar tė pambledhur nė tela. Kumahitė u spėrkatėn me alkool dhe nė heshtje iu vu zjarri. Nė koshere ngelėn vetėm bleta mėmė me foshnjėzat, qė s’kishin dalė ende pėr nektarin e parė dhe kurrė s’kishin pėr ta kėrkuar rrugėn e shtėpisė time, ku popullit tė tyre iu pre koka e falur

  Edhe paradite ndenjėm para luleve tė ēelura tė kaktusėve. Gjyshja kėrkoi kanistrėn e rrobave tė vdekjes. Kaloi nė dorė kėpucėt me kordele, ēarēafėt me lule tė grira, kostumin e zi, kėmishat, tė brendshmet, jastėkėt e vegjėl atllas tė kuq, pėr nė tokė dhe pėr tek kėmbėt. Befas tha: Ju nuk dini tė kėndoni tė vdekurin. Do mė lini nė mes tė shtėpisė pa mė kėnduar siē po e bėjnė zakon sot!

  E kishin fajin kaktusėt. Aroma e tyre bėnte qė tė krisej zemra. Ta bėjmė njė provė tė vogėl, i tha gjyshja nėnės time. Pa jepi, vajtorja e parė!

  Kur vdiste ndokush nė lagje, gjyshen time e merrnin pėr ta vajtuar me kėngė tė vdekurin. Mbase kėshtu duhej tė qe nė bregdetet e gadishujve shkėmborė me kaktusė, si nė thėnien e Lorkės: njė i vdekur nė Spanjė ėshtė mė tepėr i vdekur se nė ēdo vend tjetėr tė botės.

  E kishin fajin lulet jetėshkurtėra tė kaktusėve, qė kur ēelin tė zė magjia e shfrimit tė zemrės mbytur nė lot.
  Poezi

  Njė mbrėmje

  Nje mbremje i gjendur ne nje hapesire blu
  i vetem dhe zemerfryre
  nje tryeze te pasur qe diku afer me pret
  e nje krevat te ngrohte me nje femer
  kemishebardhe
  do t'i kembeja me ngut si nje tregetar hileqar
  vetem te mund te zbrazja zemren nepermjet gojes time
  me nje hingellime te zgjatur kali.  Nė familje

  Eshte dhjetor. Ne kuzhine fluturon nje mize.
  Babai per kete shan e gjemon.
  Fjala shton fjalen,
  Sejcili nga ne futet ne vallen e zeze te sherrit
  Familje nervoze fqinjet thone

  Shperndahemi pastaj ne te gjitha farmacite
  per te afermin tone te semure
  Jeteza te shtrenjta te panjohura
  Te verteta te thella qe na i di bota,
  Familja s'i meson kurre

  Mysafiret sjellin paqe
  kusherinjte vetem diten e pare
  familja tronditet nga kryengritjet
  dhe duhemi me dashuri te rrepte gjaku  Dy Pleq...

  Dy pleq kane mbetur vetem ne nje shtepi te madhe
  Ne te gjitha dhomat e tjera gjelberohen hijet
  Rrine perpara televizorit dhe vetem aty
  Mbi butonat e stacioneve zihen

  Ai ka harruar vargjet qe dinte dhe gjuhet e huaja
  Do te shohe vetem emisine me bime, peme e peshq
  Ajo nuk shqetesohet me per femije e niper
  Vetem pret ndonje shoqe e shohin filma

  Kur per njerin eshte dite, nate ka per tjetrin
  Ah keto plaka qe shushaten televizorin
  Ah keta filma te mallkuar qe s'mbarojne
  Dhe mbi plakun bie nata e polit

  I shkoi jeta me transferime malesise
  Studimet qe botonte per gjuhen botoheshin me emra te tjere
  Tani ne fund jeta ia ruajti bukurine
  Nepermjet emisionesh me lule e peshq.  Lejlekėt

  Qielli i shtepise time
  Ka pasur lejleke te trishtuar
  te bardhe
  mbi nje kembe portokall
  si burra qe presin
  t'u kthehen grate nga tradhetite

  Kane vite qe humben lejleket
  eshte e kote
  te merresh me fatkeqet

 2. #2

  Liljeta Danaj - poezi

  MUZGJE NE VALBONE

  Kėtė ujė kaq tė ftohtė si ta pi
  pėr ē'mėrira kam ardhur kaq larg
  ku fryn veē erė pėrjetėsi.
  Udhėrrėfyes, ti fole njė fjalė!

  Ai ktheu kokėn krenar, i lutur:
  Unė di veē shtigjet dhe rrugėt.
  Nuk folėm mė, vazhdoi i sigurtė
  tė zbulonte shtegun, tė tregonte udhėn.

  Pėr ē'mėrira kam ardhur kaq larg
  ndonėse udhėrrėfyesi ėshtė i bukur.
  Udhėrrėfyes, udhėrrėfyes kij mėndjen
  se mos harron shtigjet, se mos humbet udhėn.

  Befas u kthye dhe krahėt hap:
  Do t’i humbisja, por rruga ėshtė e gjatė.
  S'ka vlerė t‘i ngatėrroj moj vajzė,
  pėr mėrira nuk shkohet kaq larg.

  Ai ecėn para, unė eci pas tij
  qė kur s'mbahet mėnd. S'ka kohė.
  Kush Valbonėn nė muzg s'e ka parė
  s'kupton ato qė tregojnė.

  PAVDEKESI E DASHURISE

  Do tė ndrijė malli
  Do tė shuhet puthja.
  Malli gjithashtu.

  Do tė ngelet kėnga.
  Do tė tretet zemra.
  Kėnga gjithashtu.

  Do tė vijnė lulet.
  Do tė ikim ne.
  Lulet gjithashtu.

  Do guxojnė fėmijėt.
  Nuk do tė ketė fantazma.
  Fėmijė gjithashtu.

  Luljeta Danaj - foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Fėmijėria e Humbur:
  Nga Kryeplaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 13-07-2012, 08:40
 2. Kėrkoj Luljeta Hoxha e emigruar nė Zelandėn e re !
  Nga Fatjeta nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-08-2009, 04:37
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2003, 17:32
 4. Luljeta Kuraja - Don't Let Kosovo Cry!!!
  Nga ILovePejaa nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-12-2002, 19:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •