Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  Filip Shiroka

  Filip Shiroka (1859 – 1935) Lindi ne Shkoder dhe u rrit ne nje mjedis te kulturuar. Qe i vogel ndoqi mesimet ne shkollen e franceskaneve, ku ka patur mesues poetin arberesh Leonardo De Martino, i cili do ti ushqente dashurine per artin poetik. Ashtu si miku i tij nga i njejti qytet Pashko Vasa, ai do te shkonte per per te ndjekur studimet e larta ne Itali. Ne vitet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, kur fuqite e medha, pasi deshtuan t'i jepnin Malit te Zi, Hotin e Gruden, vendosen t'ia kompensojne me Ulqinin e Tivarin, Filip Shiroka shkruan ne italisht vjershen kushtrim "Shqiptare, tek armet, tek armet" botuar ne 1878 ne Milano, ne te cilen ben thirrje per mbrojtjen e dy qyteteve bregdetare shqiptare. Ai do te emigronte ne Egjypt e me pas ne Liban, ku e kaloi gjithe jeten e tij e ku punoi si inxhinjer per ndertimin e rrugeve hekurudhore. Shiroka ka botuar vjersha dhe artikuj te ndryshem, me pseudonimin Geg Postriba. Vellimin me vjersha “Zani i zemres” e botoi ne Tirane kur erdhi per here te fundit ne Atdhe. Vjershen “Shko dallendyshe” dhe “Dallendyshe eja” jane nga krijimet me te bukura dhe me te njohura te Rilindjes Kombetare. Pervec poezive, ku trajtoi temen e mallit per atdhe, vecanerisht vendlindjen e tij Shkodren; te natyres se bukur shqiptare…etj ai i kendoi edhe te kaluares heroike, sic jane poezite: “Burri”, “Gjergj Kastrioti”, “Shqypnija” etj Vdiq ne Liban ne 1935, dhe vetem pas 25 vjetesh eshtrat e tij u percollen ne qytetin e tij te lindjes.

  Nji lules se vyshkun

  Lulja e bukur – keput kush te ka,
  Prej shoqesh tueja – kush te paska nda?…
  M’je vyshke e thamun – lulja e shkrete
  Qysh se te kane tret

  Se ti dhe une – nda prej shoqenise
  Larg prej qytetit – tim, prej Shqiperise
  Si ti u dogja – lulja e shkrete
  Ne dhe t’huejin tret

  Ti, ne kopsht tandin – ku ke lulzue
  T’ka ushqye vesa – dielli t’ka gzue
  Por tash je veshkun – lulja e shkrete
  Tash qi t’ka trete!

  Edh’ un, n’dhe timin – gjith i gazmue
  Prindet me knaqshin – isha i lumnue
  Por tash po digjem lulja e shkrete
  N’dhe t’huejin trete


  Shko dallendyshe

  Udha e mbarė se erdh pranvera,
  shko, dallėndyshe tue fluturue,
  prej Misirit n'dhena tjera,
  fusha e male tue kėrkue;
  n'Shqipni shko, pra, fluturim,
  shko nė Shkodėr, n'qytetin tim

  Shėndet prej meje tė m'i falėsh
  saj shpisė vjetėr ku kam le,
  me ato vende rreth t'pėrfalesh,
  ku kam shkue kohėn e re;
  atje shko, pra, fluturim,
  fal me shndet qytetit tim

  Me ato male, me ato kodra
  me ato prroje rreth t'pėrfalesh
  n'ato fusha qė m'ka Shkodra
  tė lulzueme, aty t'ndalesh;
  tue kndue me ambėlcim,
  fal me shndet qytetit tim.

  T'mujsha dhe un' me fluturue
  dojsha dhe un' me u nisė me ty,
  dojsha n'Shkodėr me kalue,
  m'e pa prap at'vend me sy!
  Por... ti shko atje... fluturim
  ti qajma fatin tim.

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  pėr Kolegjėn Franēeskane tė Shkodrės

  Veshė me zhgun, me litįr ngjeshun,
  U thaēė prindve: lamtumirė!
  Sot prej gėzimesh s’botės i zdeshun,
  Te Sh’Franēesku gjeta hirė;
  Dhe po shkoj nė shkollė t’vorfnķs
  Me u bā Frati i Shqiptarķs;
  Dhe atje mbasi t’kemė mėsue,
  Dhe kur t’bāhem Meshatįr,
  Do t’dal Shqip me predikue
  Gjithkah janė Vėllazėnt Shqiptarė:
  Me u mėsue Ligjin e Dashtnķs.
  Se jam Frati i Shqiptarķs.

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Si po prishet gjuha shqype?...

  Gjyshat tonė, eh paēin dritė!
  Njerz koktrashė, kurgja s'kanė dijtė:
  ..........Jan kenė t'hutuemun!...
  Ata t'mjerėt s'kan dijtė athera,
  as buon giorno,1) as kali spera,2)
  as sabah sherif teheir-ollsun!3)
  Na sot jem pėr t'u lavdue,
  dijmė me folė, me bisedue
  ..........nga mendja jem holluemun!
  Ēojmė n'dhe t'huej djalin m'u msue,
  kombin tonė m'e pėrparue,
  ..........dhen tonė m'e nderuemun;
  rri n'shkollė djali pesė - gjashtė vjet,
  kur vjen n'Shkodėr, shqyp nuk flet,
  ..........Shqypen ka harruemun!!!!
  Kur flet shqyp, asht ēud m'e ndi
  Gjys-pėr-gjys tue e pėrzi
  ..........me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
  Thotė: me thanė la verita4)
  ktu nė Shkodėr sot diēka
  ..........jan civilizuemun...
  La gioventu5) ka studiue
  di me folė, me ragionue6)
  ..........po m'vjen mirė: bravissimo!
  Veramente,7) n'shkolla t'hueja
  me kenė me studiue dhe grueja,
  ..........kish me u ndritė il popolo,8)
  Se n'dhe t'huej asht rispettata,9)
  grueja asht emancipata,10)
  ..........nuk asht schiava11) e burrave!...
  Dhe kah ana e Toskenis
  ku janė shkollat e Greqis,
  ..........ēud asht me i ndigjuemun;
  atje Toskat t'thotė gjithehera:
  mirėmbrėma, kali mera12)
  ..........si ta kam, kalla mu ise?!13)
  Thuej: ē'po bahet nga Greqija?
  T'thotė: atje ėshtė elefterija,14)
  ..........bota ėshtė e gėzuarė!!!
  Nga Jakova e nga Pesrendi,15)
  n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
  ..........msohet n'shkolla t'serbėve,
  tue folė shqyp t'thotė me pahir:
  si ja brate16), nadja e mirė,
  ..........dobro itro, kakoti?...17)
  E kshtu gjuha po shėmtohet,
  dhe kshtu kombi po mjerohet
  ..........nga shkollat e hueja!...

  1898
  ______
  1) Mirėmėngjes (italisht)
  2) Mirėmbrėma (greqisht)
  3) Nė kuptimin: Mirėmėngjes, tė vaftė mbarė (arabisht)
  4) E vėrteta (it.)
  5) Rinia (it.)
  6) Nė kuptimin: tė arsyetojė (it.)
  7) Vėrtetė (it.)
  8) Populli (it.)
  9) E nderuar (it.)
  10) E emancipuar (it.)
  11) Skllave (it.)
  12) Mirėmėngjes (greq.)
  13) Mirė mė je (greq.)
  14) Liria (greq.)
  15) Prizreni
  16) Vėlla (serbisht)
  17) Mirėmėngjes, si je (serb.)

 4. #4
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  Si po prishet gjuha shqype?...

  Gjyshat tonë, eh paçin dritë!
  Njerz koktrashë, kurgja s'kanë dijtë:
  ..........Jan kenë t'hutuemun!...
  Ata t'mjerët s'kan dijtë athera,
  as buon giorno,1) as kali spera,2)
  as sabah sherif teheir-ollsun!3)
  Na sot jem për t'u lavdue,
  dijmë me folë, me bisedue
  ..........nga mendja jem holluemun!
  Çojmë n'dhe t'huej djalin m'u msue,
  kombin tonë m'e përparue,
  ..........dhen tonë m'e nderuemun;
  rri n'shkollë djali pesë - gjashtë vjet,
  kur vjen n'Shkodër, shqyp nuk flet,
  ..........Shqypen ka harruemun!!!!
  Kur flet shqyp, asht çud m'e ndi
  Gjys-për-gjys tue e përzi
  ..........me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
  Thotë: me thanë la verita4)
  ktu në Shkodër sot diçka
  ..........jan civilizuemun...
  La gioventu5) ka studiue
  di me folë, me ragionue6)
  ..........po m'vjen mirë: bravissimo!
  Veramente,7) n'shkolla t'hueja
  me kenë me studiue dhe grueja,
  ..........kish me u ndritë il popolo,8)
  Se n'dhe t'huej asht rispettata,9)
  grueja asht emancipata,10)
  ..........nuk asht schiava11) e burrave!...
  Dhe kah ana e Toskenis
  ku janë shkollat e Greqis,
  ..........çud asht me i ndigjuemun;
  atje Toskat t'thotë gjithehera:
  mirëmbrëma, kali mera12)
  ..........si ta kam, kalla mu ise?!13)
  Thuej: ç'po bahet nga Greqija?
  T'thotë: atje është elefterija,14)
  ..........bota është e gëzuarë!!!
  Nga Jakova e nga Pesrendi,15)
  n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
  ..........msohet n'shkolla t'serbëve,
  tue folë shqyp t'thotë me pahir:
  si ja brate16), nadja e mirë,
  ..........dobro itro, kakoti?...17)
  E kshtu gjuha po shëmtohet,
  dhe kshtu kombi po mjerohet
  ..........nga shkollat e hueja!...

  1898
  ______
  1) Mirëmëngjes (italisht)
  2) Mirëmbrëma (greqisht)
  3) Në kuptimin: Mirëmëngjes, të vaftë mbarë (arabisht)
  4) E vërteta (it.)
  5) Rinia (it.)
  6) Në kuptimin: të arsyetojë (it.)
  7) Vërtetë (it.)
  8) Populli (it.)
  9) E nderuar (it.)
  10) E emancipuar (it.)
  11) Skllave (it.)
  12) Mirëmëngjes (greq.)
  13) Mirë më je (greq.)
  14) Liria (greq.)
  15) Prizreni
  16) Vëlla (serbisht)
  17) Mirëmëngjes, si je (serb.)
  Per fat te keq, e vertete edhe per ditet e sotme....
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Tema tė Ngjashme

 1. Viktor Shiroka, brilanti i oboes
  Nga [Perla] nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 21:42
 2. Dr. Frederik Shiroka
  Nga Eni nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2002, 06:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •