James Patterson eshte nje nga novelistet me te njohur sot ne bote. Novela e tij e pare, The Thomas Berryman Number (Numri i Thomas Berryman), fitoi cmimin Edgar per novelen e pare misterioze. U publikua ne vitin 1976 kur shkrimtari ishte vetem 27 vjec.

Qe prej asaj kohe ai ka shkruar shume libra te tjere, nga te cilet 9te prej tyre kane si personazh kryesor dedektivin/psikolog Alex Cross.

Librat jane :


Along Came a Spider,
Kiss the Girls
Jack & Jill
Cat & Mouse
Pop Goes the Weasel
Roses are Red
Violets are Blue
Four Blind Mice
The Big Bad Wolf

The Lake House
The Jester Suzanne's Diary for Nicholas
Cradle and All
When the Wind Blows
Hide & Seek.

Libra te tij si Kiss the Girls (Puth vajzat)1997; Along came a spider 2001; Miracle on the 17th Green jane kthyer ne filma nga Paramount Pictures. Si dhe NBC ka blere te drejtat e "I pari per te vdekur" ne shkurt te 2003 dhe e ktheu librin ne mini seri.

Patterson u rit ne Newburgh, New York. U diplomua nga Manhattan College me grade ne Anglisht dhe nga Vanderbillt University u diplomua ne anglisht ne studimet e tij pasuniversitare.

Sot jeton ne Palm Beach County, Florida, me te shoqen dhe te birin.


Hide & Seek eshte i vetmi liber i tij qe une kam lexuar nga Patterson dhe mund te them qe eshte pak ndryshe nga autoret qe jam mesuar une te lexoj. Do e afroja pak* me F. Scott Fitzgerald shkrimtarin e The Great Gatsby (ky i fundit i kthyer ne filem, luajtur nga Robert Redford), megjithate mendimi im nuk mund te shihet si etalon duke pasur parasysh se kam lexuar vetem nga nje liber nga te dy shkrimtaret!