Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime

  eku: nuk ka asnj t dhn q n Shqipri po luftohet pastrimi i parave.

  Ekonomia shqiptare pritet t ket nj rritje prej 6 prqind n fund t ktij viti, ndrsa inflacioni do t jet n nivelet e parashikuara t 2-4 prqind. Ky sht prfundimi n t cilin kan arritur institucionet financiare t Shqipris dhe Fondi Monetar ndrkombtar. Mirpo kur zyrtart prmendin shifra t tilla rritjeje si 6 prqind, kjo rrezikon t krijoj prshtypjen se ekonomia po ecn mir dhe se problemet thelbsore t saj po shkojn drejt zgjidhjes. N nj intervist pr Zrin e Ameriks, zoti Robert eku, ish ministr i financave, tani deputet i Partis Republikane, thot se viti 2004 po troket n nj kriz t plot ekonomike.
  Zri i Ameriks: Zoti eku, s pari, si i vlersoni ju shifrat e dhna nga qeveria dhe nga Fondi Monetar pr ekonomin shqiptare. Sa reale jan ato?

  Robert eku: Deklarata e fundit e qeveris shqiptare dhe e FMNs nuk ka ndonj ndryshim thelbsor nga deklaratat rutin q kemi dgjuar kto 4 apo 5 vitet e fundit. N fakt paraqitet do gj sikur shkon mir, por ju e dini q jo do gj q ndrit sht ar e para. E dyta, flitet thjesht dhe vetm pr tregues t nivelit makroekonomik t cilt po t prkthehen, n jetn prditshme nuk do t thon asgj pr njerzit. N kt kuptim un mendoj q as qeveria shqiptare dhe as FMNja nuk dshirojn t prekin thembrn e Akilit e cila prmblidhet n pyetjen; inflacion apo papunsi? Kjo sht dilema q shoqron tranzicionin shqiptar. Fakti q edhe Banka Qndrore, qeveria dhe FMN-ja insistojn shum pr mbajtjen e inflacionit n kontroll, n nivele dy deri n katr prqind, n gjuhn e prditshme t ekonomistve prkthehet n rritje t papunsis. Dhe rritja e papunsis, q sht treguesi themelor i Shqipris sot, do t thot q vendi do t vazhdoj t ekportoj emigrant n perndim dhe kudo n bot, ndrkoh q mundsia q t hapen vende t reja pune, q t futen t papunt n pun dhe q rinia t mos largohet nga Shqipria me sa duket sht shum larg situats s sotme. Pr m tepr, edhe masa e fundit e Banks Qndrore e shpallur sot nga guvernatori pr uljen e normave t interesit baz, n fakt shkon n nj drejtim konstant t viteve t fundit, nj shqetsim permanent pr defiitin e buxhetit. Pra un kam t gjitha arsyet t mendoj q defiiti buxhetor sht kthyer n nj qllim n vetvete i qeveris socialiste, e cila abstragon nga treguesit e tjer mikro dhe kujdeset thjesht dhe vetm pr nj aparenc t jashtme e cila mund t duartrokitet nga nj organizm ndrkombtar por un nuk mendoj se duartrokitet nga shqiptart.

  Zri i Ameriks: Zoti eku, n Shqipri lulzon ekonomia informale, e cila shpesh nnkupton t ardhura t siguruara me veprimtari kriminale. Madje sipas disa raporteve nga ekspert t pavarur ndrkombtar, thuajse gjysma e prodhimit kombtar bruto sigurohet nga kto veprimtari. Qeveria ka premtuar vazhdimisht se do ta prmirsoj kt gjendje. Sa mendoni se sht arritur n kt drejtim?

  Robert eku: Kjo sht nj tem q vlen t diskutohet shum gjer. Ju e dini q ka 1 vit e gjysm ose dy q me nj ligj t veant nga parlamenti sht ngritur edhe nj organizm pran Ministris s Financave pr luftn kundr pastrimit t parave. Aktualisht deri sot q flasim, nuk ka asnj t dhn q po luftohet ekonomia informale dhe prgjithsisht problemi i pastrimit t parave. N Shqipri, mbi 50 prqind e paras qarkullon jasht sistemit bankar. Kjo sht nj shifr e pranuar jo vetm nga ndrkombtart por edhe po t shikosh n buletinet e Banks Qendrore. Aktualisht edhe pjesa q investohet n ekonomin private n nj mas t madhe ka natyrn e pastrimit t parave. Un nuk shoh ndonj lvizje konkrete pr luftn kundr pastrimit t paras.

  Zri i Ameriks:ǒdoni t thoni me shprehjen ka natyrn e pastrimit t parave, ku pasqyrohet kjo?

  Robert eku: Ka natyrn e pastrimit t parave sepse askush deri m sot n Shqipri prve investimeve q bhen n mnyr private nuk interesohet t bj nj vzhgim se cilt jan ata q bjn investime. Cilt jan burimet e t ardhurave t tyre? Ku deklarohen burimet e t ardhurave q investojn? Nga vijn kto para? sht nj pyetje fare e thjesht q ka ngelur pa prgjigje. Prandaj cilido ka arsye t thot se kto jan para t pista q gjejn shesh dhe investohen pr tu pastruar brenda vendit, sepse ju duhet ta dini pr shembull, se mnyra m e leht, m efektive pr t pastruar parat, bie fjala nga New Yorku n Tokio sht New York-New York dhe po t kthehemi n Shqipri mnyra m e mir pr t pastruar parat nga Shqipria n nj vend tjetr sht Tiran-Tiran.

  Zri i Ameriks: Zoti eku, prse t huajt nuk investojn n Shqipri? M duket se kjo sht nj pyetje shum thelbsore A e shtrojn ndonjher seriozisht politikant kt pyetje?

  Robert eku: Mua do m vinte mir sikur pyetjen tuaj tja drejtonit ju ose dikush tjetr publikisht kryeministrit Nano. Por meq ma drejtoni mua, do tju prgjigjem haptazi, ashtu si e mendoj un. Ka disa vite q t huajt nuk vijn n Shqipri pr shum arsye. E para sht mungesa e stabilitetit politik. N nj vend q kalon nga nj kriz n nj tjetr, vshtir se mund t bhet atraktiv pr investitort e huaj. S dyti ka mungesa t theksuara n legjislacion. Pr nj koh ne prdorm ato q quhen tax holidays ose lehtsirat tatimore. Ka dy, tre vjet q ato jan hequr. Dhe s treti, dhe m e rndsishmja, sht q m duket sikur qeveria shqiptare nuk bhet shum merak n se vijn apo jo investitor t huaj. Pr ta sht m e rndsishme q t vazhdojn n kt ambjent kontrabande dhe korrupsioni pr tu pasuruar pr vete me iden q ata q vijn m pas le t bjn t duan.

  Zri i Ameriks: Para pak minutash korrespondenti yn foli pr vlersimet e Fondit Monetar pr ekonomin e Shqipris N prgjithsi, sa mendoni se e njohin gjendjen reale t Shqipris ekspertt e Fondit Monetar dhe ju si specialist a keni vrejtje ndaj tyre?

  Robert eku: Edhe kjo sht nj pyetje interesante. Gjykimi im sht ky: Sa vjen, n pes vitet e fundit, interesi i Fondit Monetar Ndrkombtar dhe institucioneve t tjera ndrkombtare ka filluar t zbehet pr Shqiprin. Un kt e shoh n dy drejtime kryesore. S pari n prbrjen e ekipeve q vijn dhe ulen n negociata me qeverin shqiptare i cili vjen n nivele gjithnj e m t ult. S dyti, t msuar me politikn e yesman-it, pra t njeriut q thot gjithnj po, negociatat bhen shum t lehta. Mjafton ti paraqessh qeveris nj leter of intent dhe kta firmosin menjher. Kjo nuk krijon nj frym negociatash t vrteta. Un di kt gj nga filozofia e FMN-s, q n se shohin nj qeveri ose nj ekip i cili thot gjithnj po, un mendoj q edhe shtypja, presioni q vjen nga institucioni sht akoma m i madh. Ndrkoh, edhe projektet q qeveria shqiptare me rastin e hartimit t projekt-buxhetit u paraqet atyre pr diskutim, un mendoj q jan shum t varfra. Aq m tepr q problemet po komplikohen gjithnj e m shum sepse kto dit, ose m mir t them sot, prfaqsuesi i FMN-s hodhi posht edhe krkesat sintetike t biznesit shqiptar pr ulje taksash, ndrkoh q me sa di un n vitin 2004, totali i t ardhurave t buxhetit do t jet mbi 20 e ca miliard lek t reja m shum sesa realizimi i 2003shit. N kto kushte mungesa e nj pakete fiskale efikase, fakti q ska investime t huaja dhe nuk ka politika mbshtjeje buxhetore n formn e mbshtetjes me financime t huaja t buxhetit, un mendoj q viti 2004 po troket n nj kriz t plot ekonomike.

  Zri i Ameriks: Besoj se kjo tablo sipas jush e zymt, komplikohet edhe m shum nga zhvillimet e fundit politike n Shqipri. Sa mund ta dmtojn ato vendin nga pikpamja e zhvillimit ekonomik?

  Robert eku: Sigurisht q e dmtojn. Ka disa njerz q thon se nuk ka, si sht ministri aktual i financave i cili, un e kuptoj q pr konsum propagandistik thot q kriza aktuale e qeveris shqiptare dhe do gj q po ndodh me t n Shqipri nuk ka ndikime n ekonomi. N fakt ndikimet negative n ekonomi nuk maten q n ditt ose javt e para t krizs, ato q ndihen jan efektet psikologjike. Matja do t ndodh m von sikur kriza t vazhdoj. Un personalisht uroj q t zgjidhet sa m shpejt kjo kriz q t mos fillojm pastaj t masim efektet negative t krizs n ekonomi.

  Ilir Ikonomi - VOA

 2. #2
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Me larte z ish minister thote
  "N kt kuptim un mendoj q as qeveria shqiptare dhe as FMNja nuk dshirojn t prekin thembrn e Akilit e cila prmblidhet n pyetjen; inflacion apo papunsi? Kjo sht dilema q shoqron tranzicionin shqiptar. Fakti q edhe Banka Qndrore, qeveria dhe FMN-ja insistojn shum pr mbajtjen e inflacionit n kontroll, n nivele dy deri n katr prqind, n gjuhn e prditshme t ekonomistve prkthehet n rritje t papunsis. "


  Mendoj se ky eshte nje nga paradokset e politikes shqiptare.
  Z ish minister eshte nje antar i nje force politike te spektrit te djathte. Ka qene minister i financave shqiptare (pra presupozohet si expert).

  Nje shpjegim i vogel.
  Nje nga ndryshimet midis ekonomise komuniste(te majte) dhe asaj domokratike (te djathte) qendron ne faktin se te djathtet kerkojne qendrueshmeri, kontroll te inflacionit ndersa komunistet kerkonin uljen ne maximum te papunesise. Papunesia dhe inflacioni jane ne perpjestim te zhdrejte (por per periudhen afatshkurter).
  Pra si prefundim komunizmi (te majtet) "deshtoi" ndersa ekonomia e lire (te djathtet) "fituan".

  Tani na del nje ish-minister dhe nje i djathte aktual ne opozite dhe thote "JOOOOOOOOOO! Banka e ka gabim! Ne nuk duhet te kontrollojme inflacionin por papunesine!" Menjefjale te bejme ashtu sic na ka mesuar partia meme (komunizmi)

  Kjo ka dy shpjegime. Ose ishministri sdi sec thote, ose eshte nostalgjik i komunizmit.

  Te tille njerez gjenden ne opoziten shqiptare imagjinoni pastaj se cbehet nga pozita.
  loooooooool lum si ne per ta!
  PAUCA SED MATURA

Tema t Ngjashme

 1. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:39
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 20:27
 3. Foto ami, Shtrausit: Pa na dhn dmet e lufts, nuk ka marrveshje
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-12-2006, 01:46
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 06:26
 5. Historia e minoritetit grek ne Shqiperi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-10-2002, 14:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •