Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  At Anton Harapi (1888-1946)

  DUKE KUJTUAR ATĖ ANTON HARAPIN (1888-1946)

  Kanė kaluar mė shumė se 50 vjet pas zhdukjes sė njė prej intelektualėve mė tė shquar shqiptar tė kėtij shekulli, Atė Anton Harapi. Duke pasur parasysh faktin se pak prej shqiptarėve sot njohin kėtė njeri tė kulturės dhe politikės, i cili gjatė periudhės komuniste vetėm u pėrmend si ”tradhėtar dhe armik”, vendosa tė shkruaj njė lloj prezentimi tė tij, njėmend fragmentare dhe me boshlleqe.

  PAK FJALĖ PĖR JETĖN E ANTON HARAPIT
  Anton Harapi ka lindur nė Shirokė afėr Shkodrės. Pas mėsimeve tė para nė Shkodėr ai kreu mėsime tė larta nė Vjenė tė Austrisė. Shėrbeu sė pari si famullitar nė Grudė tė Malit tė Zi, mė vonė si drejtor i Kolegjės Franēeshkane tė Shkodrės, edhe si drejtor dhe profesor i filozofisė nė gjimnazin ”Illyricum” dhe nė vitet 1941-43 si provincial i franēeskanėve.
  Me 13 shtator 1943 emėrohet anėtar i Kėshillit tė lartė tė Regjencės, ku ka qėndruar deri nė fund tė vitit 1944. Ky post qeveritar nė kohėn e okupacionit gjerman nė Shqipėri vulosi fatin e Atė Antonit. Pas fitorės sė Ushtrisė nacional-ēlirimtare ai u detyrua tė fshihej nė pyjet e thella tė Dukagjinit, nė katundin Pulth-Plon, dhe prej andej ai bėri pėrpjekje pėr tė organizuar njė rezistencė nacionaliste kundėr pushtetit komunist.
  Nė qershor 1945 njė kompani ushtarėsh erdhi nė atė zonė pėr tė kapur priftin antikomunist, dhe nė ditėn e tretė e gjetėn nė atė shtėpi ku kishte marrė strehim. Ai u zbulua pėr arsye se kishte lėnė njė protezė dhėmbėsh nė njė gotė uji mbi parmakun e oxha ut. Mbrapa vatrės ishte njė vend i fshehtė ku rrinte patėr Anton Harapi.
  Me vendim tė datės 19 shkurt 1946 tė Gjykatės speciale nė Tiranė, Atė Anton ėshtė shpallur si kriminel lufte dhe armik i popullit, sabotator i pushtetit. Ai u dėnua me pushkatim dhe u ekzekutua po atė vit. Nuk dihet ku gjendet varri i tij.

  RĖNDĖSIA E ANTON HARAPIT SI SHKRIMTAR
  Pėrveē artikujve dhe studimeve nė fushat e kulturės, artit, filozofisė dhe sociologjisė Atė Anton Harapi ka botuar edhe librat Edukata ose Mirėrritja e Fėmijėvet (Shkodėr 1925), Vlera shpirtėrore (Shkodėr 1936) dhe romanin psikologjik Andrra e Pretashit qė mė parė u botua nė vazhdime nė revistėn Hylli i Dritės (1933-1940). Si vepėr e plotė posthume u ribotua nė Romė mė 1959. Nė vitet e fundit fondacioni Hylli i Dritės ka botuar njė vėllim me veprat Vlera shpirtėrore, Andrra e Pretashit dhe Valė mbi valė, qė mund tė porositet prej Kuvendit franēeskan nė Tiranė.
  Siē ka vėnė nė dukje studiuesi Shpend Shpata, Edukata ose Mirėrritja e Fėmijėvet ėshtė pėrkthim e veprės sė pedagogut A.Herget, tė cilin Anton Harapi ka ditur ti pėrshtasė moshės sė re shqiptare, duke pasuruar pedagogjikėn shqiptare me elemente tė pedagogjisė botėrore.
  Vepra e dytė e Harapit, Vlera shpirtėrore, ka pasur si qellim tė dėshmonte se besimi katolik nuk ėshtė kundėr diturisė e pėrparimit, as kundėr aspiratave tė njeriut, as kundėr ndjenjave kombėtare.
  Kryevepra e Anton Harapit, Andrra e Prekashit, i kushtuar bashkėveprimtarit tė tij tė dashsur Luigj Gurakuqi, ka vlerė tė madhe dokumentare, etnografike, psikologjike dhe filozofike mbi jetėn dhe idealet e shqiparėve tė krahinės sė Grudės, ku Harapi shėrbeu si famulltar nė vitet 1918-19. Nė kėtė vepėr ai jep pamje nga jeta e tyre tė pėrditshme por synimi i tij kryesor ka qenė thjesht kombėtar: fiset e Hotit dhe tė Grudės, tØmbetura jashtė kufirit politik tė sotėm, janė thjesht shqiptare. ”Me veprėn e pėrvuejtė tė virtyteve shqiptare do ta ngrehim madhinė e kombit tonė” shkruan Harapi.


  MENDIMET SHOQĖRORE-POLITIKE TĖ HARAPIT
  Anton Harapi me tė vėrtetė ishte kundėrshtar i rreptė i komunizmit nė formėn e bolshevizmit stalinist. Ai kishte kuptuar herėt, se prapa fjalėve mashtruese pėr barazi dhe drejtėsi shoqėrore fshihej njė realitet krejt tjetėr. Tragjika e Anton Harapit mbetet nė pranimin e tij tė tezės sė hidhur ”armiku i armikut tim duhet tė jetė miku im”. Ai pranoi pushtimin gjerman si mbrojtje kundėr komunizmit, sepse nazistėt gjerman ishin armiq tė betuar tė popujve sllav nė pėrgjithėsi dhe tė Bashkimit Sovjetik nė veēanti. Por dihet se nazistėt gjerman vazhdimisht kryenin krime tė tmerrshme kundėr vlerave mė tė larta tė njerėzimit. Kur gjermanėt dėshtuan dėshtoi edhe bota e Anton Harapit. Nuk dihet ēfarė pushtet real ka pasur ai si regjent, ēfarė pėrgjegjėsi kishte ai pėr ngjarje si ajo e 4 shkurtit 1944 kur u vranė shumė komunistė tė Tiranės nė shtėpitė e tyre. Njė gjė ėshtė e qartė: ishin komunistėt qė filluan masakrat dhe nxitėn luftėn civile. Gjermanėt nuk donin tė cenonin shqiptarėt me zaptimin e Shqipėrisė, vetėm donin tė luftonin kundėr forcave komuniste. Nė kėtė luftė nė shumicėn e rasteve ata qė u bėnė viktima ranė nė luftė midis komunistėve dhe nacionalistėve apo si viktima tė masakrave dhe represaljeve nė kėtė luftė civile.
  Roli i Anton Harapit gjatė Luftės sė dytė botėrore duhet ndriēuar nė mėnyre shkencore pėrmes njė hulumtimi objektiv. Pėr kėtė nuk egzistojnė ende parakushtet. Mė lehtė pasqyrohen parimet qė ka shprehur nė rrethana tė ndryshme, tė cilat dėshmojnė se kishte pikėpamje pėrparimtare patriotike. Shumė herėt nė studimet e mia tė shqipes, nė njė libėr mėsimi tė albanologut tė shquar gjerman Maksimilian Lamberc, gjeta njė tekst tė pėrsosur pėr Shkodrėn dhe Korēėn, nė tė cilin Anton Harapi tregon patriotizmin e tij shqiptar , pa rezerva krahinore apo fetare. Nė njė fjalim qė mbajti nė vitin 1936 nė njė rast shumė tragjik, kur dy shqiptarė nga jugu, patriotėt Ēerēiz Topulli dhe Mustafa Qulli, ishin vrarė nga dora mizore nė Shkodėr, Harapi jep qartė mendimet e tij pėr parakushtet e nevojshme pėr tė ardhmen e Shqipėrisė:
  ”Por para se tė niseni, eni kėtu, e mbi kėta eshtėn, shembllesė ideali, forcė dhe bashkimi, t’i shtrījmė dorėn shoqishojt, Toskė e Gegė, muhamedanė e tė krishtźnė, e me besėn e burravet, me besėn shqiptare, tė lidhemi pėr t’i a mbajtė shqiptarit tė paprekun nji Zot tė vėrtetė, nji atdhé tė lumtun, pėr ta bām Shqipnin e re, tė fortė e tė madhnueshme, tė denjė pėr Skanderbén. T’i diftojmė, po, botės se shqiptarėt janė njimend burra; se mund tė jemi Toskė e Gegė, muhamedanė e tė krishtźnė, e njiheri shqiptarė tė njimendėt.”
  Kur situata nė Shqipėri nė fund tė luftės u bė shumė e nderė pėr nacionalistėt, miqtė e Harapit e kėshilluan tė mėrgojė jashtė vendit por ai refuzoi:
  ”Kam punue pėr Shqipni e ballafaqas. Nuk pres shpėrblim, por as dėnimi nuk ka pasė me pret. Bashkatdhetarėt e dijnė se kurrė s’i tradhėtova. Me ta vuejta, pėr ta punova, me ta qindrova. Me ta edhe do tė vdes.”
  Pėr fatin e Atė Anton Harapit shkruan Prenk Gruda nė Ditarin e vet nga Tirana me datė 15 fruer (shkurt) 1946:
  ”Gati mbas nji vjeti torturash shnjerzore nėpėr burgje, nė Shkodėr nė fillim, mandej nė Tiranė, Pater Anton Harapin e gjykuen pėr vdekje, pa kurrfarė fajit dhe dje paradritet e pushkatuen.
  Kishės Katolike iu shtue nji i shźjtė e kombit shqiptar edhe nji martir i shquem. Atdheu mbeti pa nji patriot shumė tė madh, pa nji burrė me virtyte e tradita kreshnike tė lashta. Qe gjithmonė i gatshėm, me pėrpjekje e vepra nė shėrbim tė Shqipnisė, si askush tjetėr i kohės sė tij pa qellim shpėrblimi, gja qi dihet prej tė gjithė shqiptarėve.”
  Pėr patėr Antonin jepet kjo karakteristikė nė Ditarin e Prenk Grudės:
  ”Oratori i pėrvujtė, mėsuesi e edukatori i ndėrgjegjshėm, afruesi i vėllaznimit tė shqiptarėve dhe shkrimtari tejpasė e shumė i mprehtė, e njomi me gjakun e pastėr tokėn e tė parėve, tė cilės, bashkė me besimin nė tė Plotėfuqishmin, ua kishte kushtue jetėn dhe, pa droje aspak, u flijue pėr atdhe. E vranė tradhėtarėt mercenarė tė Moskės e tė Beogradit pėr hyllin e kuq tė pansllavizmit, sepse adhuronte Zotin e Shqipen e Gjergj Kastriotit. Zhdukėn hijen, por jo veprat monumentale tė Pater Harapit, tė cilat do tė pėrkujtohen gjithmonė me nderim prej shqiptarėve tė vėrtetė, ashtu sikurse e ēmojshin pėrherė edhe Patėr Antonin.”

  FATI TRAGJIK I NJĖ INTELEKTUALI ANTIKOMUNIST
  Gjatė procesit tė montuar politik Anton Harapi dha testamentin e tij shpirtėror pėrpara gjyqit, me kėto fjalė qė kundėrshtuan me krenari pretendimet komuniste:
  ”Nė qe se me u ndigjue ligjevet hyjnore tė Atdheut, me edukue rininė kah idealet e nalta tė sė Vėrtetės e me i nxitė kah e Mira; nė qe se me vuejtė pėr popull e me popull dhe me luftue pėr Fe e Atdhe asht punė e dobėt e tradhti, atėbotė jo veē unė por mbarė franēiskajtė e Shqipnis jemi tė dejė pėr dekė.”
  Dhe Prenk Gruda na kallėzon mė tej:
  ”Nė gjyq i hodhi poshtė akuzat e thaniet e trupit gjykues pėr dėnim si tradhėtar jo nga populli, por nga anmiqt e kombit qi trillojnė shpifje. Theksoi burrnisht me fakte pafajsinė, tue mos pranue me lypė falje. U tha: ”Zoti pastė mėshirė pėr ju, qi nuk jeni tue dashtė me dijtė se ēfarė krimesh po bani kundėr popullit e atdheut, jo vetėm pėr dėnimin tem e tė qinda tė tjerėve tė pafajshėm sikurse unė, por pėr tragjedinė qi keni vulosė kundėr tanėsisė kombėtare, nė dhunim shqelmues tė tagrit tė shqiptarėve pėr atdheun etnik. Mundimet dhe jeta ime i qofshin falė kombit!”
  Fjalėt e fundit e Harapit nė gjyq pėrmbajnė njė profetėsi: ”Shqipnija u fitue me gjak; me gjak edhe po mbahet e robnueme. Do tė vijė dita e me Paqe e Drejtėsi do tė fitohet.” Me pėrmbysjen e regjimit komunist nė pranverė tė vitit 1992 u vėrtetuan kėto fjalė.
  Regjimi i Enver Hoxhės ishte pa skrupuj, pa parime normale njerėzore. Dhe mė e keqja nė veprimtarinė politike tė Enverit ishte gatishmėria e tij tė flijojė tė gjitha vlerat kombėtare dhe humane pėr hir tė pushtetit. Serbomėdhejtė shpirtligė dinin me mjeshtėri tė pėrdornin persona si Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu pėr qėllimet e tyre, pėr tė shkatėrruar elementet mė tė mira tė popullit shqiptar qė ishin kundėrshtarė tė sllavo-komunizmin. Rrėfimi i Prenk Grudės nė Ditarin e ditės 20 shkurt ėshtė shumė kuptimplotė:
  ”Profesor Kolė Shiroka ka konfidencė tė madhe pėr ēdo gja me mue. Ka gruen ruse. Ajo asht pėrkthyese besnike e Enver Hoxhės pėr gjuhėt rusisht e serbisht. Si femėn nuk asht durue pa i diftue tė shoqit, nė besė, me njiqind porosi pėr me e mbajtė sekret tregimin e kobshėm, pėr ēka paska sajue me ba Beogradi nė Shqipni kundėr klerit katolik.
  ”Mbas vrasjes sė Patėr Anton Harapit, ambasadori jugosllav ka shkue pėr vizitė zyrtare te Enver Hoxha. Nė bisedė e sipėr, Enveri asht mburrė pėr zhdukjen e Harapit. Ambasadori i ka thanė se i gjithė kleri katolik shqiptar asht Patėr Antona, prandej pėr mbarėvajtjen e partive e tė qeverive tona motra, kam porosi tė shpejtė rezervate prej Beogradit, qi me ēdo mjet, duhet me i likuidue tė gjithė sa ma parė. Ata janė tė lidhun me Vatikanin, me atė ēerdhe tė spiunazhit tė kapitalistave imperialista.”
  Dhe Prenk Gruda bėn pėrfundimin:
  ”E atėherė a ka se si besohet shestimi i kėsaj katastrofe pėr ne prej Beogradit? Pse Enveri pranon me u ba vegėl serbe kundėr shqiptarėve? Ma nė fund, pse komunistat serbė nuk e hjekin qafet klerin e tyne, qi gjatė luftės pėrgjithėsisht ka qenė me ēetnikė?!...”
  S’kam kurrfarė dyshimi pėrsa i pėrket korrektėsisė se arsyetimit tė Prenk Grudės. Dora e ndytė e Beogradit ka infektuar, ka helmuar edhe jetėn shqiptare, jo njė herė por gjithmonė!
  Fati tragjik i Atė Anton Harapit na tregon: kur faktori i jashtėm negativ ėshtė shumė i fortė, vetėm njė faktor i brendshėm qė ėshtė mė i fortė dhe pozitiv mund tė shpetojė njė popull tė vogėl nga kiameti. Situata e Shqipėrisė nė fund tė luftės sė dytė botėrore ishte tejet negative. Kjo mund tė thuhet p.sh. edhe pėr Finlandėn, por populli finlandez u shpetua nga kthetrat sovjetike pėr arsye tė forcės sė bashkimit tė tij kombėtar. Edhe komunistėt finlandez, natyrisht me zemėr tė vrarė, shkuan nė luftė me ushtrinė kombėtare, kundėr armikut sovjetik! Ishte ky bashkim qė dėshironte Anton Harapi ndėr shqiptarėt, dhe pėr kėtė ideal luftoi dhe vdiq ai. Dhe realizimi i kėtyre idealeve ėshtė edhe mė i rėndėsishėm, edhe mė i ngutshėm nė ditėt tona, sepse edhe sot populli shqiptar ėshtė i ndarė, i copėtuar. Tė mos harrohet pėr asnjė ēast!

  ULLMAR QVICK  Literaturė e shfrytėzuar:

  Anton Nikė Berisha: Ēėshtje e porosi tė qenėsishme (”Rilindja” (Zvicėr) 10 gusht 1996
  Prenk Gruda: Ditari i nji zemrės sė lėndueme 1937-1975. 766+XXXI faqe. Detroit 1985.
  Atė Anton Harapi: Dy lotė e njė betim (”Rilindja” (Zvicėr) 10 gusht 1996
  Anton Harapi: Korēė e Shkodėr (nė Lambertz: Albanisches Lesebuch. Leipzig 1948.)
  Zija Kambo: Mbrojtja e pushtetit tė ri popullor (Rrėfimi ”Proteza e dhėmbėve). Tiranė 1980.
  Zef Simoni-Fritz Radovani etj.: Martirizimi i Kishės Katolike Shqiptare 1944-1990. 220 f. Tiranė 1993.
  Ullmar Qvick

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Po shtoj e une dy rradhe mbi Pater Antonin*

  Duke lexuar nje nga vleresuesit dhe njekohesisht koleg & shok i Pater Harapit O.F.M, prej At Danjel Gjeēaj, kam mesuar se Pater Antoni ishte biri i Loro & Ēile Harapit, lindur ne Shiroke. I vellai i tij, Marku u fut ne Kolegjen e Jezuiteve, nen Urdherin e Shen Saverit, kurse Gaspri, sic ishte emri i vene prej prinderve te tij, u fut ne Kolegjen e Franceskaneve dhe ishte nje nga nxenesit e At Gjergj Fishtes.
  Me pas ai shkon per studime ne Autri, dhe perkatesisht ne Tirol, Salzburg, ku studion per teologji, filozofi. Si bashke-studente te tij ne gjymnazet e shkollat ne Ausri kane qene dhe freterit, Justin Rrota, Anton & Leon Ashiku, Martin Gjoka, David Pepa apo Imzot Bernandin Shllaku..
  Me 1910 Pater Antoni kthehet ne Shkoder, ku tashme thirret nga te gjithe me emrin Anton dhe i perket brezit te studentave teologjike te arsimuar ne Austri, ndryshe nga brezi i meparshem i mesuesve te tyre, Fishta, Bardhi & Gjeēovi te edukuar ne Bosnje e Kroaci.

  Nder ngjarjet kryesore te Patros, permendim, Rrethimin e Shkodres (tetor 1912- prill 1913) i cili e gjeti ne Kuvendin e Arres se Madhe, ku banesen e priftave e kthen ne strehe per popullaten civile, te cilen e ndihmon me ushqim e u jep nje strehe mbi koke.
  Pranvera e 1916 e gjen duke luftuar kundra koleres qe kishte rene ne Dukagjin dhe duke u ardhur ne ndihme banoreve te Bjeshkeve te Dukagjinit.
  Kemba e tij shkel nder viset me te thella te Shkodres apo Malsise se Mbishkodres si ne, Theth, Ndersylaj, Kaprré, Gimaj, Lekaj e Curraj, duke predikuar fjalen e Zotit.
  Me 1918 Anton Harapi caktohet famulltar ne Grude, dhe kohen e vajtjes aty dhe ngjarjet kryesore te asaj periudhe i pershkruan shume bukur ne dy librat e tij, Vale mbi Vale & Andrra e Prźtashit.
  Me 1923 merr drejtimin e Kolegjes Franēeskane ne Shkoder dhe sjell nje fryme te re. Ja si e pershkruan punen e fratit Pater Gjeēaj: “Ne konceptin edukativ harapjan Frati shqiptar do te paraqitėte ne jete pervehtesimin e qarte te shpirtit kalerues te Shen Franceskut t’Assisi-t bashke me karakterin dallues te Pater Palit nga Matja qi ne kalan e rrethueme te Rozafes shkjeu flamujt hane-e-hyll tuj i xevendsue keta me shqipen dykrenare. S’e pat te veshtir me e ndikue kete ideal nder filizat e njome te Provinēes Franēeskane, qi i rriteshin nder duere: ai vete e pat mishnue qe perpara. Ne kete misjon nuk i munguen shembujt e kohevet te fundit. I viejten anekdotat e jetes se Fretenvet tiparė nder male e nder fusha. Ishin keto fetyra te shkelqyeshme, nder te cilat secili nga xanesat e vogjel me zhgun zgjidhte, mbas andje, Fratin, te cilit do t’i ngjante ne jete.”
  Pater Antoni ishte dhe drejtor i Liceut Illyricum dhe njekohesisht jepte mesim dhe ne Normalen Femerore te Motrave Stigmantine ne Shkoder. Ai ishte gjithashtu dhe anetar i Institutit te Studimeve Shqiptare me qender ne Tirane. Autor i me shume se 50 artikujve ne revisten prestigjoze Hylli i Drites, drejtor i se ciles dhe ishte prej 1930-1936, Pater Antoni eshte dhe autor i disa librave. Libri i pare i botuar prej tij ishte nje perkthim pedagogjik i profesorit austriak A. Herget, me titull, “Edukata asa Mireritja e Femijvet”, botuar me 1925. Me 1936 boton librin, “Vlere Shpirterore” qe permban 6 konferenca fetare te mbajtura po ate vit prej tij ne Korce. Dy libra te tjere te tij jane perkatesisht, “Vale mbi Vale” dhe “Andrra e Prźtashit”, ku i pari eshte nje pershkrim i udhetimit te Patres mbi Liqenin e Shkodres per ne Grude ku ishte emeruar si famulltar. Ndersa libri i dyte, jep nje pershkrim teper te bukur te ngjarjeve kryesore qe ndodhen ne Grude dhe Cem, gjate vitit 1918 ku Patri ishte famulltar. Ne to ai jep qarte karakteristikat kryesore te shqiptarit, jeten e perditshme, traditat e doket tona.


  Me 14 shkurt 1946 nje flete tjeter legjendare e historise sone kombetare gjakoset prej plumbave te pushkatareve te kuq, qe rane mbi trupin e Pater Antonit.
  Pater Anton ra per te mos u ngritur me ne kete jete, dhe amaneti i tij nukduhet harruar, ” Shqipnija u fitue me gjak; me gjak edhe po mbahet e robnueme. Do vije dita e me Paqė e Drejtesi do te fitohet”


  --------------------------------------------

  * Per te lexuar dicka me shume mbi Pater Anton Harapin, jeten e tij e c'ka shkruar ju ftoj te lexoni: ketu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 29-10-2003 mė 09:22

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Per respekt te Mikut tone te nderuar Uillmar, si dhe per gjithe ata qe kane admirim per figuren e atdhetarit te shquar Pater Anton Harapit, po postojme ne Forum ligjeraten (fjalimin) e Anton Harapit ne Shkoder, ne ceremonine e percjelljes se eshtnave te dy Atdhetareve tane te medhej, Ēerēiz Topullit dhe Mustafa Qullit, per ne vendlindjet e tyre, Gjirokaster e Leskovik.

  Ky fjalim brilant e i pashoq ne oratorine shqiptare, u mbajt ne 14 Shtator te 1936-es ne qender te Qytetit te Shkodres, ne pranine e mijra e mijra qytetareve Shkodrane si dhe te perfaqsuesve te qyteteve Gjinokaster e Leskovik e nga gjitha trojet shqiptyare.


  Teksti eshte kopjuar sipas revistes " Hylli i Drites", Shkoder 1936.  **********************  DY LOTE E NJE BETIM


  Ndalnju ! Ku veni, o burra ?!...

  Ēerēiz e Muēo, dy fjale ka me ju Shkodra kreshnike, ketu ne log te kuvendit, para se te ndaheni.
  Doni t'a leni Shkodren, te shkoni e te pushoni atje, ku se pari pat t'amblat rreze te diellit, ku, si filiza te shendoshe, gezueshem e rritet shtatin, atje prej kah Shqipnija u qiti edhe u ndriti !

  Le te levdohen, po, per ju Gjinokastra e Leskoviku, vendet ku ju u lindet per jete, por grime ma pak s'do te gezohet me ju Shkodra, vendi, ku ju nuk vdiqet, por u lindet per atdhe.
  Njimend se ato u dhane tamblin e gjiut, e u jane nana te natyreshme, por ju tashma, nuk jeni njerez te zakonshem, nuk jeni ēfardo shqiptaresh, jeni kreshnike, jeni burrat shqipetare; e si te tille u priti e ju mbajti, si te tille sot me gezim u percjell Shkodra, lama e nana e kreshnikise s'uej .

  Jo, nuk u leshon ju Shkoder lokja, ambel pa u puthun ne te dyja faqet, thekshem pa u lėmuem te dy krahet, permallshem pa u derdhun dy pika lotesh, lote gezimi e pikllimi, mbi eshtėnt t'uej.

  Eshtėn te pamort, u falem ! Te pavdekshem, po, pse nder veme t'ueja rueni nje visar te ēmueshem, njat ide e cila e patrandun do te jesė ndėr ne deri sa te jete Shqipnija.

  E udha e mbare u qofte !
  Veē, o burra, qi vdekun, flitni ; te mbetun, ngjalleni; te hupun, sot ndritni, kah rreth e rrokull t'i bini Shqipnise, deh, leshonje nje za, at zanin t'uej kumbues si te luajvet, diftoni djelmnise shqiptare shka u a ushqeu idealin, shka u a mbajti karakterin, shka u bani te pavdekshem.

  Diftoni, po, se ka e do te ket Shqipni deri sa te kemi e te mbajme nji Zot mbi vehte; ka, po, Shqipni deri sa te dalin Shqiptare fatosa; ka dhe do te kete Shqipni derisa gjaku i juej i kėrthnesėt e i gjalle te vloje ne kujtim e ndėr ndjesi te Shqiptarvet, deri qi ne Shqipni, pa ndryshim krahine e besimi, te ēmohen e te madhnohen themeluesat e atdheut.
  Kemi pse te jemi e te mbahemi Shqiptare, deri sa te shenjta te ruhen besė e burrni.

  Me tė tanė fuqine t'uej vigane m'i a bani nje urim Shqipnise; m'i ndillni te mbarė e perparim, pagjė e ngadhnim.
  Por dhe nje namė, si rrufeja, m'i a leshoni kulshedres se re, rrymvet derrmuese, qi po e brejne jeten shqiptare: atyne po, te cilet thone se po bashkojne e na shkaterrojne: levdohen per dashuni, e na qesin mėnin e fitmen, duen te na mesojne e po na zhburrnojnė.
  Heu ! ata mos qofshin, e Zoti i vrafte njata, te cilet duen t'i lane Shqiptaret pa bese ndėr vehte, duen t'i qesin nga morali dhe karakteri, nga familja e historia.

  Nuk po u pyes kush jeni e kah po veni. Kudo shkojshi, te bardhe qofshi ; ku ndejshi, flori ndritshi. Ideali i juej me tregon se kush jeni, vdekja e juej me dishmon se ku dueni. Nuk me duhet gja kush u vrau, por knaqem, kah marr me mend ate per shka ju rat preja e dores mizore. Nuk marr parasysh ē' krahine qet e ē' besim patėt, mė mjafton te dij se besuet ne nji Zot, e si kristal i kulluet rrodhi ndėr dejt t'uej gjaku shqiptar.

  Ju mesyt Shkodren per strehe atdhetarije, per lamė veprimi, per strofull sigurie. Edhe Shkodra me kėnaqė ju priti e iu dha nderimin qe ju perkitte: pa ndryshim ju rreshtoi nder fatosat e vet, nder te vdekunit e pavdekshem, krahas me nji Dedė Gjo' Lulė e tjerė sokola.

  Eh, moj Shkoder, moj mizore ! Si s'u ngine ma njihere me gjak ? Deri kur ma do te m'i a kendojsh kangen vdekjes e shemtimit?
  Shka asht ne ty, qi dukesh si tė ngadhnojshesh ma fort mbi vdekje se sa ne jete, si te gezojshesh ma fort per te mbetun se per te gjallė? Me shka ma mund do te shuhet ajo etja e jote, qi tashma sot te rreshkė e te pervlon?...

  Ti, mizore njimend, por fatose , pse sikurse ne djep t'and perkunde burrat e maleve, ashtu ne prehėn t'and mblodhe, ne votren t'ande rreshtove kreshniket e kombit. Mizore, po, por trimneshė, pse kurdohere ne vdekje pave shpetimin; ne therori ,fitimin; ne burrni, forcen. Mizore po, por fisnike, pse nderėr e burrni i pate gjithmone per piri.
  Zotnij te ndritshem ! Nuk due t'u ndali ma. Keni udhe te gjate. Mirrni kto visare te ēmueshme, e shkoni. Por para se te niseni, eni ketu, e mbi keta eshtėn, shėmblles ideali, force dhe bashkimi, t'ia shtrijme doren shoqishojt, Toske e Gege, muhemdane e te krishtene e me besen e burravet, me besen Shqiptare, te lidhemi per t'i a mbajt Shqiptarit te pa prekun nje Zot te vertete, nje atdhe te lumtun, per te bame Shqipnine e re, te forte e te madhnueshme, te denje per Skenderben.
  T'i diftojme, po, botes, se Shqiptaret jane njimend burra; se mund te jemi Tosk e Gege, muhamedane e te krishten, e njiheri Shqiptare te njimendėt.

  Zoti i vertete e atdheu le tė na bashkojne, Zoti e atdhu te na mbjane;
  Me Zot e me atdhe te lumnojme !

  ************************'

  veme - embrion
  per piri - per natyre, per doke.
  Marre nga "Hylli i Drites", 1936. Nr 9, fq 462.

  Brari

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Patėr Anton Harapi

  Nė vitin 1956 ėshtė botuar nė Gjermaninė Perendimore njė libėr me titull “Misioni i posacėm nė Juglindje- Raport i njė diplomati fluturues“. Autori i tij ėshtė Hermann Neubacher i cili ka kryer detyė n si „I plotfuqishmi i Ministrisė sė Jashtme pėr Juglindjen” Mė pėrpara ai ka qėnė kryetari i bashkisė sė Vienės.  Nė librin ė pėrmendur mė sipėr ai i ka publikuar kujtimet e tij gjatė periudhės sė ushtrimit tė kėsaj detyre nė vitet e Luftės sė Dytė Botėrore. Nė kėtė libėr shumė interesant i kushtohet njė vend shumė i gjėrė dhe Shqipėrisė sė asaj kohe.

  Interesant ėshtė fakti se nėpėrmjet Neubacher krijohet njė mundėsi krejt e vecantė pėr t’a parė Shqipėrinė e atyre viteve me sytė e njė tė huaji, konkretisht tė njė diplomati tė lartė gjerman.

  Duke lexuar shkrimin pėr Patėr Anton Arapin mė lindi dėshira tė kontribuoj sadopak nėpėrmjet pėrkthimit tė njė fragmenti nga libri i sipėrpėrmendur, qė bėn fjalė pėr disa detaje tė vogla nga jeta e tij. Sado tė vogla tė jenė kėto fragmente, besoj se kanė vlerė tė madhe sepse janė fragmente tė vogla nga jeta e njė njeriu tė madh.

  Pa dashur tė vazhdoj me komente po nis pėrkthimin e pjesės:

  * * *

  Shkodėr 1943: ajėr i rėndė, presione nate pėr para, vrasje nė mes tė rrugės, nė shtėpitė e vogla, nė kafene. Nė mes tė ditės! Nė njė rreth tė vogėl shqiptarėsh e gjermanėsh. Patėr Anton Harapi tregon se si natėn e kaluar tre burra tė njohur tė levizjes ilegale komuniste kishin shkuar tek ai nė manastir pėr tė zhvilluar njė debat politik me tė. Partia komuniste, thonin ata, nuk luftonte kundėr kishės. Komunizmi ėshtė nė njė fazė tė re zhvillimi, ai lufton pėr lirinė kombėtare dhe pėr njė demokraci tė vėrtetė. Cfarė kėrkon priori i franceskanėve patėr Antoni nė njė Kėshilli Regjence, i cili bashkėpunon me okupatorėt fashistė? Njė oficer gjerman policie, qė ishte i pranishėm. e kapėn ethet e gjuetisė:

  „ Sa interesante Patėr Antoni,! A do tė mund tė na thoni se kush ishin ata tre burra?”

  Fytyra e tij prej asketi si e gdhendur nė dru e me njė hundė tė madhe u nxi prej

  trazimit:

  “Mos harroni se unė jam shqiptar!”  Tė tre burrat, edhe pse tė pa ftuar, ishin miq nė shtėpinė e tij, pra ishin nėn mbrojtjen e tij gjatė kėsaj vizite.  Megjithatė komunizmi nė Shqipėri nuk i njeh mė vlera tė tilla. Pas tėrheqjes sė trupave gjermane nga Shqipėria, Patėr Antonin e kapėn nė njė strehė tek njė shtėpi miku, dhe ata tre burrat ka gjasė tė kenė qėnė midis gjykatėsve ose spektatorėve kur ai u var nė litar.

  * * *  Vazhdim prej njė fragmenti tjetėr tė librit
  * * *

  Pater Anton Harapi ishte nga Shqipėria e Veriut, arsimimin e mesėm e kishte kryer nė shkollat e manastirit nė MERAN dhe nė HALL tė Tirolit tė Jugut, nė Romė ai kishte studiuar Teologji.Ai i kishte parė edhe njė herė qytetet e rinisė pak para fundit tė tij. Udhėtimi i atėhershėm i tij pėr nė Tiranė ėshtė i habitshėm.  Ishte fundi i Qershorit tė vitit 1944, kur unė i ngopur nga kriza qeveritare, u largova nga Tirana. Pėr shkak tė “fqinjėsise” sė avionėve gjuajtės angleze nga ana tjetėr e Otrantos, mund tė ngrihesha me avion me mirė natėn. Avioni filloi tė lėvizė nėpėr rrugėn e rrethuar me llampa, kur personeli i bordit me vėshtirėsi e britma frenoi avionin. “C’ka ndodhur, kush ėshtė aty” “Pater Anton Harapi!”. Dhe menjeherė franceskani i vogėl u ngjit nė barkun e avionit dhe qėndroi i qeshur nė kabinėn e vogel tė pasagjerėve.  “Unė nuk mund ta duroj mė politikėn! Do tė fluturoj me Ju!“  Heinkel-i (tipi i avionit personal te Neubacher-shėnimi im) lėvizi pėrpara, u ngrit dhe fluturoi pėrmes luginės, mbi vargun e maleve, endej mbi masivet shkėmbore, ndėrkohė qė mbi faqet e tyre vezullonte purpuri i parė i kuq i diellit qė po lindte. Patėr Anton, qė me zhgunin e tij ishte ulur pėrballė meje, nxori nga canta e tij e dorės, qė ishte i vetmi bagazh i tij, librin e lutjeve dhe filloi tė lutej. Pėr disa ditė qėndroi si miku im nė Beograd. (Nė Beograd ka qėnė selia e Neubacher - shėnimi im). Unė e kam ende pėrpara syve shtatin e vogėl prej asketi me fytyrėn e zeshkėt si tė gdhendur nė dru, prej tė cilės dilte njė hundė e madhe, se si endej duke mbajtur nė dorė librin e lutjeve nėpėr kopėshtin tim madhėshtor e tė lulėzuar. Patėr Anton Harapi udhėtoi mė vonė pėr nė Vienė dhe nė Tirolin e Jugut. Pas disa javėsh ai u kthye nė Shqipėri, ku tashme e priste vdekja.  Asnje revolucion nuk mund ta shuajė kujtimin e njė njeriu tė tillė. Drita e amshuar tė cilės ai i ka shėrbyer e ndricoftė atė!  Marre nga http://www.mirdita.net/paterantonarapi.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 28-10-2009 mė 07:53 Arsyeja: korrigjim nė emrin e personit.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime

  At Anton Harapi, Martiri i Atdheut e Fese - 60 vjetori i vrasjes (17 shkurt 1946)

  I harruari i paharrueshėm: At Anton Harapi ofm, martir i fesė dhe i shqiptarizmės sė kulluar

  “A e dini se ēdo ndertese i vihen temelet n’dhe? Edhe pse n’varr, ne hijshem duhet t’jemi gurt e temelit t’njiasaj binaje t’cillin sot e quajm Shqypni”
  At Anton Harapi (1888-1946)

  marre nga www.albanovaonline.com

  nga Klajd Kapinova Manhattan, New York

  Njė sqarim i “vogėl” pėr lexuesit shqiptarė

  Kam lexuar para disa kohe me njė kujdes tė veēantė njė shkrim kuptimplotė tė publicistit tė mirėnjohur z. Mergim Korēa, nė gazetėn shqiptaro-amerikane “Illyria” nė Manhattan Neė York.

  Ju pėrgėzoj i dashur bashkėatdhetar, qė jeni shumė i shqetėsuar pėr mosfutjen e emrit tė veprės martire tė At Anton harapit nė fazėn e kanonizimit, qė Selia e Shenjtė nė Vatikan aplikon pėr meshtarėt e Krishtit. Dhe pikėrisht pėr atė ushtar besnik tė Urdhėrit tė Shėn Franēeskut, qė me sandale dhe varfėri qendroi pranė dhe mes popullit tė vet, ku gjithnjė pėr te Shqipnia ishte NJI.
  U privua nga kjo e drejtė e merituar, pikėrisht franēeskani i pėrvujtė, qė u pushkatua barbarisht me fjalėt e Krishtit nė gojė: “Fali o Zot se nuk dijnė ēka bajnė”, “Rrnoft Krishti Mbret!”, “Rrnoft Shqipnia edhe pa ne!”.

  Keni shumė tė drejtė i nderuari z. Korēa, kur thoni, se me At Antonin, do tė ndodhė njėsoj sikurse i ngjau Padre Piu-t, i cili, kur ishte nė jetėn tokėsore thoshte: “La Benedizione del Signore scenda su di te, sulla tua casa e su tutte le persone a te care”. Atėherė ē’vlerė ka pendesa, kur veprimi i padrejtė, pėr mosshėnimin e emrit nė listėn e martirėve shqiptarė ėshtė bėrė me dėshirėn e njė individi apo “komisioni” shqiptarėsh.
  Askush nuk ka drejtė t’i jap tė gatshėm nė tabaka Selisė sė Shenjtė, ku meshtar e meriton apo jo, qė tė bėhet martir i lterit!

  Me sa di unė, Komisioni i Rishqyrtimit tė Aktit tė Martirizimit tė Klerikėve Katolikė nė kohėn e masakrave tė komunizmit (sikurse nė tė gjithė vendet diktatoriale dhe komuniste tė ish - Evropės Lindore) nga Vatikani, ka kėrkuar prej Konferences Ipeshkvnore tė Kishės Katolike nė Shqipėri dokumentet (tė marra nga Arkivi Qendror i Shtetit, aktet e gjyqeve), dėshmi me deklarata autentike nga pėrsona qė dėshmojnė vėrtetėsinė e faktit tė kėrkuar, dhe jo tė paragjykohet nga gjyqi i dytė shqiptar, etj. “komisioni” apo individė, kushdo kjoftė, duhet t’i ketė parė pikturat ose arkivat, qė i kushtohen pushkatimit tė klerikėve katolikė, njė prej tė cilėve ėshtė edhe At Anton Harapi.

  Frati i pushkatuar e i anatemuar pa mėshirė, ka nevojė qė tė qitet nė shesh me dokumente autentike dhe jo tė marrė tė gatshme nga zyrat e ekzekutorėve etėrit dhe bijtė e tė cilėve ende drejtojnė Shqipėrinė dhe ende nuk kanė bėrė “mea culpa” pėr krimet qė kanė bėrė kundėr njerėzimit dhe popullit tė vet.

  Veprimi i njėanshėm dhe me tendenca diskriminuese qė kanė pėrdorur sot servilėt e sistemit qofshin kėto dhe me petk meshtarak, ėshtė njė shkelje ndaj martirėve tė krishtėrimit qė e kanė derdhur gjakun e tyre pėr ungjillizimin e popullit dhe dashninė e besimtarėve shqiptarė.

  Shpesh po abuzohet pa tė drejtė pėrmes njė fotografie, ku ka dalė frati qė ka kaluar nė amshim At Anton Harapi me njė gjeneral gjerman Fitstum asokohe tė Luftės Dytė Botėrore...
  Mirėpo, kushdo e di, se e gjithė hierarkia qė ka 10 vjet pushtet shpirtėror nė Shqipėri (25 Prill 1993-2003), pas vitit 1993 me pėrjashtim tė Shkėlqėsisė sė Tij imzot Zef Simoni Ipeshkėv (qė ka vuajtur kalvarin komunist pėr 12 vjet nė Spaē, Burrel, Sarandė, etj.), pėrsa i pėrket historisė sė martirizimit tė prelatėve tanė, nuk i njohin, dhe mendoj se nuk kanė tė drejtė tė vendosė apriori.

  Nuk ėshtė vonė tė bėhet dorėzimi i materialeve pėr fratin Anton Harapi nė Vatikan, mbasi drejtėsia herėt ose vonė do tė triumfojė... Do tė vijė njė ditė qė madhėshtia e Pader Anton Harapit, tė rritėt ashtu sikurse ngjau pas shumė dekadash me shenjtin Pader Piu-n.

  Faqet e historisė, tė mbshura me male kufomash tė pafajshme nga kmerėt e kuq tė polpotit tė Tiranės sė kuqe tė diktatorit largkjoftė, me heshtjen e tyre stoike po flasin dhe kėrkojnė drejtėsi. Opurtiniteti e konformizmi me xhelatėt ekzekutorė qė janė sot nė pushtet pas revolucionit jevgjito-komunist tė vitit tė zi 1997, do tė shkrihet si kripa nė ujė...

  Nė njė natė tė errėt e tė vranėt, u hapėn gropa tė mėdha kolektive. U gjakosėn qielli e toka, u thanė trungje shumėvjeēare. U vranė nga komunistėt, bijtė e kėsaj toke, qė shquheshin pėr nga lartėsia shpirtėrore, pėr nga zgjuarėsia e trimėria.
  Shumė klerikė katolikė u pushkatuan me gjyq fars dhe pa gjyq, u burgosėn, internuan dhe zhdukėn pa lėnė asnjė gjurmė.

  U vranė mizorisht 8 kryeipeshkėvij, 4 ipeshkėvij, 53 priftėrinj dioqezanė, 25 franēeskanė, 10 jezuitė, 10 seminaristė. Ata sė bashku kishin bėrė 881 vjet burg ose gati 9 shekuj vuajtje. Ata sė bashku kishin kryer 450 vjet studime nė 24 universitete tė ndryshme.

  Kėtė fat tė zi kishte edhe At Antoni. Nė kėtė mėnyrė, historia njerėzore mbetet njė meteor, qė shndritė pėrjetė veprėn e prelatėve tė kishės dhe tė kombit shqiptar tė mbisalvuar.

  Asnjė pėrkujtimore shkencore nuk ėshtė bėrė pėr pėrkujtimin e veprės dhe jetės sė tij nė dobi tė shqiptarizmės sė kulluar. Tash 14 vjet nė Shqipėri dhe pėr mė tepėr nė vendlindje nė qytetin e Shkodrės, nuk ėshtė bėrė asgjė, as nga Urdhėri Franēeskan qė e ka pėr detyrė tė pėrkujtojė martirėt e Shėn Franēeskut, njė shembėlltyrė e tė cilit ishte edhe frati shqiptar At Anton Harapi. Vetėm nė Prishtinė, revista kulturore “Jeta e Re” nė vititn 1997, i ka pėrkushtuar njė numėr tė veēantė At Anton Harapit. Asnjė pendesė, nuk ka nga ata autorė qė dje e mallėkuan me shkrime turpi dhe sot pėrsėri po rishkruajnė me metorėn e “realizmit social-komunist”, “Historinė e Letėrsisė Shqipe” (Antologjinė) dhe tė ashtėquajturėn “Histori e Populli Shqiptar” (2002), ku domonojnė “Prof.dr.” e komunizmit. Tashmė hipokrizia ka dalė sheshit dhe po han bukėn e marres sė vet nga pushtetarėt socialkomunist qė janė bėrė padronė shpirtėrorė, kulturorė, fizikė dhe ekonomik nė vendlindjen tonė e pėrtej saj...

  (vijon)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Kush ishte dhe mbeti At Anton Harapi

  Ai lindi nė Shirokė tė Shkodrės, mė 5 janar 1888. I biri i Loros dhe i Ēiles, shtoi gėzimin e familjes qė jetonte buzė valėve tė Liqenit piktoresk. Babai merrej me peshkim, tė cilin e kishte traditė. Nė fėmijėri bashkėmoshatarėt e thėrrisnin Gaspėr, sepse ishte i pagėzuar me kėtė emėr.

  Qė nė moshė tė re hyri nė Kolegjin e Jezuitėve dhe mė pas nė Kolegjin Franēeskan, qė ishte dhe mbeti shtylla e traditės sė mirėfilltė kombėtare shqiptare, duke qenė pėrherė njė pikė e mirėfilltė referimi pėr tė gjithė gjeneratat e mėvonshme, qė dolėn nga kjo qendėr e rrezatimit tė fortė tė gurrės sė pashtershme popullore fetare e atdhetare.

  Vocėrraku, aty mori njohuritė elementare tė teologjisė, rriti cilėsinė e mendjes sė vet, duke fisnikėruar zemrėn me kulturė fetare, u mėkua me dashurinė e thellė pėr Atdheun. Si fėmijė dallohej pėr mirėsi, butėsi, pėrshpirtėri, duke qenė njė dashamirės, me vepra tė lloj-llojshme mėshire.

  Rezultatet e larta nė shkollė i mundėsuan adoleshentit tė menēur, tė vijojė studimet e larta nė disa qytete tė rėndėsishme tė Austrisė, qė njihen si metropole tė rrezatimit tė kulturės sė lashtė e bashkėkohore botėrore. Kėtu rregullisht studio nė Villach tė Tirolit, Salezburg dhe Shvarc pėr degėn adhuruese tė tij teologji.

  Ai ishte njė enciklopedi qė ecte me dy kėmbė mbasi, preferonte shumė tė ishte nė kontakt me bibliotekat, si njė frekuentues shumė i rregullt dhe i azhurnuar me tė gjithė median e huaj evropiane qė vinte nė kėtė bibliotekė.
  Pranė profesorėve tė mirėnjohur austriakė dhe tė traditės fetare vendase, kėtu studioi pėr degėt e adhuruara teozofi e filozofi, ku menjėherė pėrfitoi njė kulturė tė shėndoshė oksidentale, dije tė qėndrueshme, pėrpikmėri tė dalluar tė stilit gjerman, qendresė tė shpirtit tė hekurt franēeskan.

  Duhet vėnė nė dukje se pikėrisht nga ky element i vlefshėm franēeskan, rezulton, se franēeskanėt nėtė tėrėsi, pa kursim derdhin energjitė e tyre nė kulturė, dije, pėrparim, cilėsi me vullnet pune dhe inisiativė tė lirė pėrsonale.
  Kėsisoj, mbi tė gjitha nė unitet dominoi bashkimi i tė gjithė virtyteteve pozitive, duke plotėsuar mė tej shpirtin e pastėr franēeskan, me tė cilin frati ynė ishte i edukuar qysh nė fillim...

  Gaspėri i ri, bėhet At Anton Harapi nė Shqipėri. Dijet e thalla akademike, qė ai i kishte akumuluar gjatė viteve tė studimeve akademike, nuk do ta tulatshin kujtesėn e tij tė freskėt, por do tė shpėrthenin valė - valė, gjithnjė nė nivele tė reja rritjeje, me njė dinamikė pėr t’u pasur zili, tė cilat falė aftėsive pėrsonale, do t’i reflektonte me finesė.
  Argumentet qė buronin nė mėnyrė tė natyrshme, nė ēdo kohė dhe rrethanė, do t’i parashtronte me njė logjikė tė hekurt gjermane. Kjo ishte aftėsi profesionale vetėm e njė gjeniu tė rrallė. Dhe njė njeri i tillė, dy herė nuk do tė pėrsėritet nė tokėn shqiptare. Mbi freskinė dhe mendimin e gėrshetuar filozofik, pėr stilin e matur karakteristik, tė lidhur me rrjedhshmėri, Dom Kolec Prenushi, na ofron para 67 vjetėve kėto rradhė vlerėsimi: “...mendje dialektike, qi shkruen kryeartikuj, nder cillt disa janė kryvepra. Dija e thell, arsytimi i lidhun, analizimi i holl, stili i peshuem, dallojn gjith shkrimet e tija. Mund tė jetė i thatė, i ftoht, por ai asht i drejt e i pafajshem” (Shih, “Hylli i Dritės”, 1936, fq. 583).

  Pėr tė gjithė ata qė hodhėn vrerė, pėr jetėn dhe veprėn e At Antonit (kujtojmė se posaēėrisht pėr tė ulur figurėn e martirit shqiptar franēeskan, pseudoshkrimtari Skėnder Drini, pėr tė pėrfituar poste dhe “merita”, zhgarravitė me urretjen e tij latente, dramėn pėrvese “Shembja e hidhujve” me pėrsonazh kryesor tė ashtėqujtunin “Harapi i Shkodres”, duke fyer edhe mė tej me skenarin e filmit dhe libretin e drames me te njejtin titull figuren e At Anton Harapit.

  Me ardhjen e demokracisė ky shkrimtar nė vend qė tė bėnte “mea culpa” u shpėrblye pėr bėmat e tij si Atashe Kulturor nė Konsullaten e Shqipėrisė nė Turqi shėnimi im K. Kapinova), qė vraponte shpejt pėr tė pėrhapur paqen, dashurinė pėr njeri - tjetrin, e drejtėsinė midis njerėzve, do tė ishte me vend, qė nga thellėsia e shekujve, t’u pėrgjigjemi me njė fjalė tė urtė tė skalitur nga Paskal: “Ndėrgjegja, ėshtė libri mė i mirė moral qė kemi dhe me tė cilin, duhet tė kėshillohemi mė shumė”.

  Si intelektual model, sillte me vete mentalitetin e misionarėve pėrparimtarė europianė, qė nė shumicė asokohe kishin nė zotėrim shartet e Provincės Franēeskane (shek. XII - XIII), qė po hidhte shtat me palcė e fizionomi shqiptare, tėrėsisht me taban solid, e cila gradualisht kishte ēelur gonxhe, qė shpėrthyen nė tė ardhmen lulėzimin e kulturės amtare shqiptare, ku nė rezonancė dominonte fryma e ngrohtė franēeskane “lutu e puno”.

  (vijon)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Veprimtaria fetare e atdhetare

  Nė vitin 1910, At Antoni kthehet nė Shqipėri dhe shugurohet meshtar, duke qenė deri nė flijim meshtar besnik i zhgunit tė Shėn Franēeskut e popullit qė e donte dhe e respektonte me veneracion. Ai punon si mėsues nė Kolegjin e Fretėnve, ku, kishte mėsuar qysh I vogėl. Si I ri, kishte ide e objektiva tė veēanta, duke I kanalizuar nė njė shtrat tė vetėm, formimin dituror tė rinisė sė ardhshme, me metoda tė tilla, ku, dallohet universaliteti I dritės, pėr t’i ndriēuar tė gjitha sė bashku pa dallim bindjesh, pėrkatėsish, krahinash, origjinė edukimi, lloje shkollash, duke nisur qė tė edukoj kėsisoj njerėz me virtyte, ku mirėsia, dashuria, feja, nacioni tė jenė bashkėudhėtarė tė pandashėm gjatė gjithė jetės tek shqiptarėt.

  Gjatė tetorit tė vitit 1912 deri nė prill 1913 (vite tė trazimeve tė mėdha tė Luftės sė Parė Botėrore), I pėrkushtohet shėrbesave fetare nė kishėn “Zoja Rruzare” nė Arrėn e Madhe nė Shkodėr, ku ishte edhe Kuvendi Franēeskan. Nė kėtė lagje u njoh dhe u ballafaqua me varfėrinė e tejskajshme, tė cilėn e pėrjetonte vetė, mes banorėve pa dallim feje. Viti 1916, pėr banorėt malėsorė tė Dukagjinit, ishte njė vit I vėshtirė, vit I sėmundjes epidemike tė kolerės, ku, njerėzit njeri pas tjetrit vdisnin dhe askush nuk u gjendej pranė nga frika e lėngatės. Por meshtari karizmatik, me shpirt tė pastėr fisniku, u gjend si shėrbetor pranė tyre, pėr t’i ngushėlluar dhe ndihmuar.

  Frati 25 vjeēar, me ndjenja tė holla tė humanizmit, ecte nė kėmbė, nėpėr katunde tė thella e tė ashpra malore, nė tė gjitha shtėpitė e bjeshkėve tė thepisura tė Dukagjinit (Malėsia e Mbishkodrės), pėr tė shpėtuar nga vdekja e sigurtė malėsorėt, duke I ndihmuar drejtpėrdrejtė nga ana profilaksike kundėr kolerės, kėsaj murtaje tė fillmshekullit XX, qė kishte pėrpirė miliona jetė njerėzish nėpėr botė...

  Viti 1918, fratin e Urdhėrit tė Shėn Franēeskut (vendosur nė Arbėri nė shek. XIII), e gjeti famullitar nė katundin Grudė. Binomi “Fe e Atdhe”, qe aorta e zemrės sė tij, e Gruda ishte terreni, ku edhe njė herė shpalosi zgjuarėsinė dhe dituritė e thella enciklopedike, tė cilat spikaten sipas mendimit tim, nė dy rrafshe: sė pari, nė fushėn e gjėrė politike, ku, pėr interesat e larta tė nacionit pranonte tė flijohej, pėr tė mirėn e pėrbashkėt; sė dyti, spikat me sukses nė lėmin e letrave shqipe, duke pasur pendė e mendim tė mprehtė, tė cilat admiroheshin nga qarqet preferuese tė sferės sė letrave albanologjike.

  Pėr tė tillė publicist, me polemikė rezultative dhe mendime tė reja, pohohet me tė drejtėn e qytetarisė, se epoka e njerėzve tė mėdhenj vulos me gjurmėt e veta tė pashlyeshme, ku, kėtu dallohen mirė njerėzit e ndritur, qė denjėsisht i pėrfaqėsojnė, nė paradėn e sė cilės, bėn pjesė edhe emri i ndritur i At Anton Harapit.

  Pa hyrė nė hollėsira e zgjatje tė tepėrta, nė kontekstin e kėtij shkrimi modest, dua tė nėnvizoj idenė e ndonjė mediokri, qė e trajton apo vlerėson si sakrilegj bashkėpunimin e Kishės Katolike nė Shqipėri me problemet nacionale, kur dihet historikisht, se nė shekuj kemi tė pėrcaktuar parimet kryesore tė kėtij uniteti nga etėrit dhe dijetarėt e shquar tė Kishės.
  Nė kushtet kur populli ynė jetonte errėsirėn mė tė gjatė mesjetare dhe njėkohsisht tė shoqėruar me plot kalvare pėrsekutimi, nėn pushtimin mė tė egėr tė barbarėve otomanė, nė veēanti klerikėt katolikė (nė trojet etnike shqiptare dhe shtetin amė), kanė qenė sistematikisht gjatė shekujve vetėdija e nacionit shqiptar, duke sjellė pėrherė zgjimin e ndėrgjegjės sė mirėfilltė nacionale. Nė kėtė kohė, shekull pas shekulli, kultura shqiptare u ngrit nė nivele tė reja, brenda kishės sonė, por qė gjatė pėrbuzjes sė gjatė, zėvendėsoi me dinjitet Akademinė e Parė Shqiptare brenda universit shqiptar
  .

  Sa pėr ilustrim, po sjellim njė shembull, tė cilin esencialisht po e trajtoi mė poshtė. Nė veprėn mė tė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės: “Angazhimi ynė shoqėror”, nė mėnyrė filozofike, autori i saj, prof. Giorgio La Piera (1904-1977), nėnvizon:"Nga pikėpamja katolike, politika ėshtė veprimtaria udhėheqėse e jetės njerėzore, qė ushtrohet nga shteti, gjinia ose nga klasat me plotėsinė e problemeve shpirtėrore dhe materiale tė individit dhe komunitetit”.
  Kėto dije tė kohės, I kishte si vizione tė kjarta At Anton Harapi dhe po udhėtonte nė rrugė tė sigurtė. Ai, pėrherė mendonte e vepronte nėn shembullin e idealeve, qė i kishte si pika referimi, se “...njerin e ban shpirti dhe ndergjegja, e paraqet sjellja, e vlerson puna; apostullin e rrit ideali, qendresa e guximit; bamirsin e krijon zemer-gjansija e vetmohimi. Para plumbit, qi e rrzoi perdhe, shqiptoi pa za: “Lumin e ep deka kunoren e ven varri”, - shkruan nė parathanien e vepres “Andra e Pretashit”, studiuesi i afėrt i tij Gjin Duka (alias At Daniel Gjeēaj)...

  Ai njohu me tė gjitha pėrmasat e saj zonėn e Grudės sė Malėsisė sė Madhe, koloritin e gjallė tė zakoneve, vajet, dasmat, epiken, psikologjinė origjinale tė trevave kreshnike tė marra nė studim, pra tėrėsinė klasike tė kulturės sė pasur nacionale ende tė palėvruar asokohe...
  Nė kėtė mjedis tė ri dhe tė pėrshtatshėm pėr mendjen dhe punėn e tij me pasion lindi dhe u rrit romani “Andra e Pretashit”, qė vlerėsohet nga vetė biografėt mė tė afėrt tė autorit, si njė ndėr kryeveprat e dorėshkrimeve, qė i la si pasuri tė paēmuar Atdheut tė vet. Ai ruajti me mjeshtėri kompozimin unik tė njė vepre letrare.

  Midis malėsorėve tė zonės sė Vajzės sė Kastratit (Malėsi e Madhe), spikat njohja e hollė e psikologjisė sė njerėzve, kultura e pasur dhe e gjerė fetare, si bari I popullit, duke qenė pėrherė nė shėrbim tė tij, pėr t’i pajisur ata me nivele tė reja tė civilizimit pėrparimtar. Zelli pėr kulturė qytetare ishte pjesė e edukatės, falė aftėsive tė lindura dhe tė kultivuara nė fushėn pedagogjike, pėr rininė shqiptare brenda famullisė, ku, ai posaēėrisht kontribuoi ēdo ditė nė formimin e tė krishterėve katolikė tė ndėrgjeshėm, tek e ktheu atė nė qendėr tė rėndėsishme tė akumulimit tė diturive tė reja perėndimore.

  (vijon)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Vijim...

  Nė rrafshin politik, mbeti njė zbulues i gjallė i fatit tė popullit shqiptar. Nė kujtesėn e historisė, kanė mbetur tė pashlyera shumė ngjarje, qė gjithsesi kanė emrin e kontributit tė meshtarit tė shqiptarizmės.
  Nė kohėn e turbullirave politike, midis tė cilave ishte mbėrthyer kontinenti i Europės, Fuqitė e Mėdha, hartonin harta tė reja, ku, pa tė drejtė, Shqipėrisė sė vogėl gjeografikisht, i cungoheshin arbitrarisht, njėra pas tjetrės disa treva tė trungut amė.

  A mund tė heshte frati i urtė, pėrballė kėsaj masakre, qė u bėhej ditėn pėr diell tokave shqiptare!? Normalisht, qė jo. I veshur me zhgun, me nismėn e vet, organizon menjėherė tre bajrakė, si: Gruda, Hoti e Triepshi dhe pėrmes tyre, i dorėzon Memorandumin e pėrgatitur nga ai vetė nė vitin 1918, komandantit francez nė Shkodėr (asokohe nė Shkodėr, kishin zyren e tyre konsullore 7 pėrfaqėsi tė huaja).

  Nė bashkėpunim me liberatorin e madh Luigj Gurakuqin dhe “Poetin Nacional” At Gjergj Fishta OFM, harton njė Peticion, tė nėnshkruar nga 200 pėrfaqėsues tė tre bajrakėve, drejtuar pėrkatėsisht Konferencės sė Paqes nė Paris, Ministrave tė Jashtėm tė ShBa-sė, Anglisė, Francės dhe Italisė.
  Nė pėrkrahje tė negociatave diplomatike, pėrfaqėsuesit e Grudės, Hotit e Triepshit nė Shkodėr, organizuan demostratėn te Ura e Maxharrit, duke brohoritur:

  “Hot e Grud kekan betue
  Pa gjak malet mos me i l’shue...”


  Frati ynė, kishte miq e dashamirė, duke bashkėpunuar ngushtė me At Marin Sirdanin, At Shtjefen Kryeziu Gjeēovin, Ēerēiz Topullin, Isa Boletinin, Fan Stilian Nolin, At Gjergj Fishtėn, Imzot Vinēenc Prennushin, At Donat Kurtin, Dr. At Gjon Shllakun, Dom Ndre Zadejen, Hilė Mosin, Mehmet Shpendin, etj., nė Jug e Veri tė Shqipėrisė.

  Cicėroni i oratorisė nacionale nė ligjeratat fetare e nacionale

  “Kjo ishte edukata harapiane. Ai ishte i kryqzuem n’Kryq per Fe e Atdhe”
  At Daniel Gjeēaj (1913-2002)


  Nė ligjeratat e tij tė famshme, tė mbajtura nė “Parisin e vogėl”, sikurse njihej nga intelektualėt asokohe qyteti kulturdashės Korēa, ndėr tė tjera At Anton Harapi u shpreh: “Jam fetar, por kam tager dhe detyr shoqnor”.

  E rėndėsishme pėr At Antonin, ishte fati i nacionit dhe i martirėve, tė cilėt pėr vemendjen qė i kushtonte rėndėsisė sė tyre, ishin pjesė e jetės sė tij.
  Populli i Shkodrės, kurrė s’do ta harrojė pėrshėndetjen e fundit tė titulluar: “Dy lotet e nji betimi”, si shembull i oratorisė klasike shqipe, nė pėrcjelljen e eshtrave tė martirėve nacionalė Mustafė Qullit dhe Ēerēiz Topullit, shtrėnguan duart nė shenjė betimi nacional: “Pėr nji Shqipni tė bashkueme e tė lidhun me idealin e herojve”.

  Ajo qė i jep konture tė plota portretit tė tij, ėshtė se ishte dhe mbeti si teolog, konferencier me mendim tė freskėt e cilėsi tė spikatur, ku nė mėnyrė tė dukshme shquhet nė drejtime parėsore fetare e nacionale. Gojėtaria e tij, ishte pėrherė e kjartė nė mendimet e shprehura, arsyetimin e lidhur mbi bazėn e njė logjike tė kristalizuar e tė ngjeshur mirė, ku ēfarėdo qė tė lexosh nga erudicioni solid, tė bie nė sy tema e kuptueshme dhe e pėrshtatshme e veprave qė shkroi dhe kumtesave historike qė ligjėroi para njerėzve me nivel pėrgatitjeje e dije tė ndryshme kulturore.

  Frati stoik, vazhdimisht ishte i pritur pėr njė bashkėjetesė paqėsore, vėllazėrore nė katėr besimet fetare (bektashi, myslimanė, ortodoksė dhe katolikė), ashtu sikurse ka vlerėsuar me tė drejtė biografi i pasionuar At Daniel Gjeēaj, ku, nėnvizon: “Kjo ishte edukata harapiane. Ai ishte i kryeqzuem n’Kryq pėr Fe e Atdhe”.

  Viti 1920, mbetėt pėr meshtarin e Shėn Franēeskut, kohė e ingranimit me lėvizjen atdhetare shqiptare, nė kushte e rrethana tė reja, falė enėrgjive tė pashtėrshme tė prelatit, mori njė shtytje dhe organizim tė ri. Mė 1921-1924, bėhet drejtues i grupit tė njohur atdhetar “Ora e Maleve”, sė bashku me poetin e njohur At Gjergj Fishtėn (1870-1940), demokratin liberator Luigj Gurakuqin, Dom Lazėr Shantojėn, duke qenė njėkohsisht themelues, drejtues e botues i aftė i fletores “Ora e Maleve”, qė rregullisht filloi tė nxirrte grupi nė fjalė.

  Pėr mė tepėr, liberatorit tė madh Luigj Gurakuqit, i pėrkushton veprėn e vet tė titulluar: “Andra e Pretashit”, ku shkruhet: “Luigj Gurakuqit- burrit vėrtetė burrė”.
  Mė 1924, u zhvilluan zgjedhjet e para nė Shqipėri, ku, gjendet mes “opozitės” sė kohės pėrkrah Gurakuqit, Fishtės, Bajram Currit, At Benardin Palaj, Nolit etj. , qė ishin pararoja e kėsaj lėvizjeje, duke sjellė njė mendim tė epėrm e veprim mė tė pėrshpejtuar racional pėr nacionin shqiptar.

  At Anton Harapi, ka meritė pėr organizmin politik tė kristiandemokratėve shqiptarė (1920) dhe qė lidhen pastaj me pėrpjekjet mė fisnike tė njė partie tė re Demokristiane shqiptare, mė 1930, e cila shquhej me programin e saj bashkėkohorė pėr palcėn me tipare tė thella atdhetare e humanizmi, duke pėruar dhe reflektuar parime tė shėndosha tė burime kristiane, duke mos qendruar pas nacioneve civilizuese me tradita tė lashta politike, si italianėt e gjermanėt, nė pėrputhje me nevojat e kohės.

  Me logjikė mė tė zhvilluar, demokristianėt e parė shqiptarė nė ide e shpirt, mė 1946, ishin tė njėkohshėm me De Gasperi-n nė Itali dhe Audenhaurin nė Gjermani, ku, shqiptarėt kristiandemokratė, paraqiten si alternativa mė shpresėdhėnėse nė periudha tė ndezura antifashiste e antikomuniste tė nacionit tonė tė rrėnuar nga Lufta e Dytė Botėrore...

  Pas rrėzimit tė Qeverisė sė Nolit, pėr shkaqe, qė tashmė dihen mirė, sikurse shumė tė tjerė, frati demokrat arrestohet 3 herė dhe burgoset sė bashku me At Benardin Palaj e mė vėllezėr tė tjerė nė Krishtin tė Urdhėrit tė Shėn Franēeskut, mbasi kishin pėrkrahur alternativėn e demokracisė liberale tė popullit, “Pėr njė Shqipni t’Lir e t’Perparueme”.

  Mbasi lirohet nga burgu, me vendosmėri dhe klajtėsi ideore, vijon pa ndėrprerje misionin e shenjtė, duke predikuar doktriminėn e krishtėrė. Si i Derguari i Franēeskanėve tė Veriut, i kėrkon Qeverisė sė Tiranės haptazi: “Flamurin Kuq e Zi, Gjuhėn Nacionale, Lirin e Pavarsin e plot t’popullit”. Edhe pse kishte detyren e rėndėsishme tė Provincialit, nuk e shkėpuste pėr asnjė ast veprimtarinė adhuruese atdhetare.

  Mė 1933, ishte drejtues i Kolegjit Franēeskan (Rektor), drejtor i Liceut “Illyricum” dhe pedagog nė Shkollėn Normale Femrore tė Motrave Stigmatine nė qytetin e Shkodrės (Gjuhadol).
  Nė harkun kohor tė viteve 1930-1936, ėshtė drejtori i sė pėrkohshmes prestigjioze revistes sė mirėnjohur nė Ballkan “Hylli i Dritės” (Botuar pėr herė tė parė mė 1913), bashkėdrejtues i gazetės “Posta e Shqypnisė”, revistės fetaro - kulturore “Zani i Shna Ndout” etj.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Me pendėn e fuqishme nė fushėn e letrave shqipe

  Frati, krahas pėrkushtimit fetar dhe vlerave tė ēmueshme sociale tė komunitetit, dallon me po atė madhėshti, nė filozofi, teologji, pedagogji, sociologji, publicistikė dhe letėrsi artistike.

  Homelitė e kėndshme, qė mbajnė peshėn e fjalėve frymėzuese tė At Antonit, si vlerė autentike zbukurojnė letėrsinė e pasur fetare tė traditės gegė, ku, nė tėrėsi kulmoi erudicioni esencial plot elokuencė elegante e me njė diksion tė kjartė.
  Nė mėnyrė tė rregullt, ndiqte rrymat e letėrsisė botėrore, lexonte nė origjinal autorėt e famshėm tė pedagogjisė moderne tė kohės, si: Pestaloc, Hergert, Frobel, Herbart, Forster etj. Midis librave dhe pėrherė pranė librave, mendonte se mendja e tij dhe e ēdo njeriu, nė pėrgjithėsi, duke lexuar bėn njė gjimnastikė tė mirė, sepse zgjeron dritaret e diturisė njerėzore, tė cilat pėrherė duhet tė jenė tė interesuara, pėr tė lejuar depėrtimin e njohurive tė reja bashkėkohore.

  Shpesh At Antoni porosiste: “Gjimnastika e mendjes, me ushtrimin e vullndeses, duhet tė shkojė krahas me penden, si krahet e shqipes, qi ket e naltojn n’ajer dhe e mbajn n’drejtpeshim”. Si pasojė e njė akumulimi tė dijeve dhe tė pėrvojės si pedagog, nė vitin 1925 boton veprėn e parė pedagogjike, e cila njiherazi mund tė cilėsohet, njė pėrshtatje tė leksioneve tė pedagogut A. Hergert, njė punim i mirėfilltė shkencorė, tė cilin e kishte pagėzuar me emrin: “Edukata ose mirėrritja e fėmijėve”.

  Synimi fisnik dhe final i tij, ishte qė brėnda lėvizjeve tė reja reformatore tė krijohen hapėsira pėr modernizimin e metodave mėsimdhėnėse, didaktika e shkollės sė re shqiptare, dhe nė veēanti kėtė rrymė tė kohės kėrkonte ta shpėrndante me pasion nė veēanti midis moshės sė re, duke i pajisur nė kėtė mėnyrė, me njė kujdes e maturi, me parimet progresiste tė shkollės sė traditės sė hershme demokratike e kulturore tė Evropės Perėndimore. Pėr ēudi, sot ende studiohen nė universitetet e vendlindjes autorėt e pedagogjisė sovjetike (pedagogė pedantė komunistė rusė) dhe jo pedagogėt e traditės shqiptare nė trojet etnike shqiptare.

  Siē pohojnė biografėt, meshtari shkrimtar e studiues i vėmendshėm, nuk harronte tė ishte i kujdeshėm, kur analizonte, se mė e rėndėsishme nė shpirtin e shqiptarit ėshtė bindja, si akti mė cilėsor dhe frytdhėnės, se sa dajaku e frika.
  Pikėrisht pėr kėtė edukatori At Anton Harapi, duke qenė mė pranė rinisė e kuptonte krejt mirė, se forca fizike e thyen shqiptarin, por nuk e lakon, porsi butėsia, si njė mirėsi e pėrhershme. Duke qenė drejtues pėr shumė vjet me radhė i disa revistave, me dorėn e vet nėnshkruan mbi 50 artikuj, editoriale, qė tė ndara nė disa tematika I pėrkasin disa lėmive shkencore.

  Ajo qė e lartėson mė shumė martirin At Anton Harapin, sipas mendimit tim, ėshtė elokuenca nė gojėtari dhe filozofi, aftėsi tė cilėn, nė mėnyrė tė merituar e shfaqi nė qytetin e Korēės, ku, spikati dukshėm para intelektualėve. Me anė tė 6 ligjeratave tė mprehta tė kohės, analizoi tė gjitha dukuritė e kohės, qė e shqetėsojnė shqiptarin. Sot pėr fat tė mirė, dhe falė vullnesės sė Zotit, ata gjenden tė ruajtura nė veprėn “Vlerė Shpirtnore”.

  Duhet vėnė nė dukje, se shtysė pėr autorin e kėsaj nisme tė guximshme, ishte ēasti i njė krize shpirtėrore nė Shqipėri, dukuri kjo me rrjedhime negative dhe shkatėrrimtare. Aty autori referues, analizoi me hollėsi shkaqet e kėsaj krize, duke bėrė gradualisht njohjen me etilogjinė dhe terapinė e kėsaj sindrome kanceroze, ku, si epidemi e rrezikshme kishte nderhyrė ideologjia shterpe dhe vdekje prurėse e marksizmit (Marx-it) edhe nė vendin tonė, shenjat e sė cilės i importoi nė Shqipėri Ali Kelmendi me kompani nė vitin 1936...Tashmė ndėrgjegja shqiptare ishte paralajmėruar nga frati At Anton Harapi, qė ndiqte me kujdes vėrshimet marramendėse tė reve tė zeza komuniste, qė mbillnin obskurantizėm, gjak, dhunė dhe ateizėm tė shfrenuar. Me deklaratėn e tij franēeskani shkodran, zbuloi se: “Por u pa n’Rusi, se si parimi i komunizmit, nė vend qė tė zhdukte tė zezat, u ba burim mjerimi”.

  Duke nuhatur dhe studiuar me kujdes rrezikun e shtrirjes sė kėsaj epidemie asfikėsuese nė Shqipėri, shpejt e kuptoi se Ballkani, i lodhur nga luftrat do tė pushtohet, mbasi po vėzhgonte lajmet, qė vinin me shpejtėsi nga Evropa Perėndimore, si alarme tė kobshme, se ēfarė po ndodhte nė stepat e Siberisė Lindore nė Rusi, ku, miliona rusė tė pafajshėm, atdhetarė, filozofė e kundėrshtarė tė regjimit tė sovjetėve po rezistonin si antikomunistė, klerikė tė besimeve tė ndryshėm, po pėrsekutoheshin pa mėshirė nga gijotina e armėve tė vdekjes, qė ishte ateizmi dhe diktatura e proletariatit me hekur dhe litar...

  At Antoni, kėrkonte tė ndėrtonte godinėn e re tė mendimit mė pėrparimtar nacional shqiptar. “Njė frat i thjeshtė, renditet pėrkrah mendimtarėve tė mėdhenj nacionesh tė tjera”, vlerėsin studiuesi e kritiku bashkėkohor Dr. Aurel Plasari.
  Frati ynė kishte shumė pasion letėrsinė e traditės dhe atė bashkėkohore tė shkruar nga Fishta, Naimi, Poradeci etj.

  Ai shkruante nė prozė tė ėmbėl nė gjuhėn e bukur dhe tingėlluese gegė, me njė stil tė kėndshėm, tė latuar e fin, ku shquhet larmia e argumenteve qė parashtronte. Kushdo sot kundron me kėnaqėsi thjeshtėsinė e tė shkruarit. Vepra e dytė “Andra e Pretashit”, si roman u botua pjesė - pjesė prej vitit 1933 - 1942, nė revistėn e njohur kulturore “Hylli i Dritės”, ne nėntituj: “Urti e Burrni nder banorėt e Cemit” dhe “Valė mbi valė”. Ajo u dėrgua pėr botim nė mėrgim, sė bashku me veprat e tjera tė letėrsisė sė kohės, pranė Insitutit tė Studimeve Shqiptare, nė Shtėpinė Botuese “Valecchi” tė Firencės (Itali), por shkaku i Luftės sė Dytė Botėrore, bėri qė kjo nismė qėllimmirė tė mbetet e paplotėsuar. Disa vjet mė vonė, nė vitin 1959, veprat nė fjalė u botuan nė Romė, nė saj tė kujdesit tė drejtpėrdrejtė tė albanologut tė shquar Prof. At Zef Valentinit dhe nga prozatori i famshėm shkrimtari i shquar i traditės ish-Ministri i Kulturės Prof. Ernest Koliqi dhe franēeskani i pėrkushtuar kulturės shqiptare At Daniel Gjeēaj ofm.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  p. Anton HARAPI

  Tri zānamare ase harmonija nder elementa tė nryshem nė Shqypnķ

  Lodhė e kėputė, u ula me pushue. Kahė mushknķt e mija merrshin e epshin sį ku muejshin, kahė me gjymtyrė, tue luejtė, kerkojshin vend e mnryrė si m’e e shkue tė lodhunt, disi pį u kujtue u gjeta mjedis nji bukurije e stolije, qi por nana natyrė āsht e zoja m’e e sajue: aty diku afer, prej nji shkami tė gjallė, ēurrel dikojshin pikat e ujit tė ftohtė, qi, tė prarueme prej rrezeve tė diellit tė bjeshkve, si t’ishin thermija ari e argjani bishin tė shkelqyeshme mbi at ledinė tė njomė; piptina e kerthnestė pervujtshem i gjallnote ato brija, e, mbi krepa e gur njimi herė tė motnuem, endte agimi e jetės prendverore.

  I ap vetit edhe njiherė, siellem nė tjetren anė, e syvet tė mij u shtrihen fushat e hapta, qi nė blerimin e vet, porsi plisa tė qindisun me gjithnduer njyrje e trajte, grabitshem mė tėrhiqshin me i kundrue, kahė thekshem e andshem prekshin ahtet e zemrės seme; mbi krye tem, tė rrebta posi vigana, ngrehun rrishin ato maje tė thepisuna, rendue e stivue pa simetri, por me nji perpjekje tė kanshme, si t’ishin motra tė kapuna dora-doras; kundrimi i tyne mat madhni e rrebsi disi mė shtite nji drojė e nji tramė, e cilla amel tue mė kerkue ndisit, mė knaqte e mė qetėsote, kahė flladi i erandshem dallkadalė m’i terte djersėt e mė pertrite fuqit, zogj gjinduersh kėrcejshin gemb mė gemb, e me ato levizje, me at shpejtsi e shkathtsi, qi janė vetun tė tyne, m’u bate se po gėzoheshin per mik t’ardhun, e me at za aq tāmel e plot kumbim, qi lėshojshin tue kėndue, kahė thejshin monotonin e perjetshme t’atij vendi, njiheri pajtoshshin nė mue ma t’imtat pejza tė thalbit tė jetės.

  Por menja nuk mė pushote, m’u bate se diē mė mungon e se tė gjith ajo bukuri e stoli natyre po mė thonė: Kerko ma pėrtej, se ke me e gjetė. Ngela e u vuna si nė pėrgjim; mat vetmi m’u bate se po ndiej nji za kange. Thue janė zanat, qi po kėndojn?... i ap vetit, e braf,- ēohem mė kamė; kur qe, mbi nji mogilė, aty afėr shi tre bari tė cillėt njeni ma i bukur se tjetri po u bijshin zanamareve me nji perkim tė binshem, me nji harmoni tė pashoqe, e si mos t’ishin ato tri zaje, mė nji po merrshin kangen e kreshnikut. U meka e treta, harrova tė lodhunt, s’dijta ma ku ishe:

  Barit ishin tre shqyptarė, njeni mysliman, njeni ortodoks e tjetri katolik. Mos t’i kishe pa tė tre me zanamare nė dorė, kishe ba be, se nuk janė tre, por nji qi po i bjen, njikaq perkueshem jehote zani i zanamarevet tė tyne.

  Fshana kthelltė, e sa ku muejta, brohorita me at fjalen e Arkimedit: Eureka! E gjeta. M’u freskue shpirti kahe m’u ba se po mė ēilet perdja e po shoh e po hetoj n’at harmoni tė bindshme tė tri zanamarevet shemullin e simboline kjartė e tė gjallė tė paqes e tė qetsis kombtare nder tre elementa fetarė tė nryshėm. Thaēė me veti, thue se na shqyptarėt do tė jemi qė mos kurrkush nė botė?

  Thue do tė jemi aq tė namun si mos tė muejm me rrnue porsi shokė e vėllazen si jemi, por do ta lajm buken me gjak, do ta shkojm motin tue ndejė bark e shpinė, e, me helmin e dasis, do tė prishim doke, giuhė e karakter, do tė shkojm kundra interesave tona e do tė t’rrenojm njata shka vetė Perendija na ka falė e bota marė na ka njohtė, njisin kombtare?

  Jo kurr, po n’at mnyrė si secilla zanamare, tue majtė kenen e cillsit e veta, bjen njiheri me tjerat motra tė nryshme, tue perftue kėnaqė e harmoni, njashtu tre elementat fetarė nė vendin tonė, pa ndeshė n’ata nė shka nuk perkojn, por tue u qandrue n’ata shka kan tė perbashktė, do tė formojn njatė harmoni kombtare, nė tė cillen jeta shqyptare do tė marrė frymė, do tė pushojė, do tė mkambet e do tė pėrparojė. Kush i thotė vetit shqyptar e don me rrnue i lirė nė shtet tė lirė, porsi gjytetas eporsi nenshtetas e ka me detyrė tė bashkohet me ne e tė punojė pėr perfitimin e harmonis sė jetės shqyptare, tė cillen kemi me e majtė e me e gėzue, jo tue marrė me i ra krahi njatyne tastavet, qi me disonancen e vet dajn e shkatrrojn; por tue intonue marė tė gjitha njato fille e veti tė jetės shqyptare, qi perbajn njisin e karakterit e t’interesavet tona.

  (vijon)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  (Vijim)

  Ketu, nji kahė ni, varg e vister mė dalin para gjith njato vshtirsi, tė cillat, shikjue me nji sy tė sqyet, i cenohen aq fort jetės e paqės fetare nė Shqypni, sa prej shum kuej mbahet i pamuejtun m’u ēue nė vend pjan e projekt per harmonin nershej t’elementave fetarė nė vendin tonė.

  Ndiej kahė vikasin sa ku munen shum ligjruesa e fletorarė tue kerkue tė zhbihet ēė do ndiesi fetare, pse si thonė,- i vetmi religjion i shqyptarit janė niesit kombtare. Kunrroj mirė rropamet e pedanterizmit sulmues, t’asajė shkallė kulture gjymsake, t’atyne qi dallė-pallė duen me modernizue Shqypnin e shqyptarėt, tue i qitė karakterit e burrnije, e, vleren e nderen shqyptare, tue i zhye me llomin e fundrrijat, me moden e formalitetet, tė cillavet qė kaherė u ka dalė fryma nder popuj t’Europės.

  Me gjith kėta, na do tė vijojm per mprojtjen e parimit ndertues e per dnimin e parimit rrenues. Por me folė tamam shqyp, po thomi, se nuk ka punė nė botė, sė cillės mos t’i gjendet rrfana, e mat mnyrė si gati tė tanė popujt e gjytetnuem, megjithse kan nė gji tė vet besime tė nryshme, kann gjetė mnyren me rrnue nė paqė me shoqishojnė, pa pasė nevojė me sulmue besimin nė parim, ashtu edhe na, me njė grimė vullnesė tė mirė, pshtetė nder parime t’arsyes, mund e sajojm nji modus vivendi e mund e majm fort mirė paqen e qetsin me shoqishojnė, megjithse jemi besimesh tė nryshme.

  Asht e vertetė shka na tregon historija, se me kurrsen nuk kje trazue ma nieshem, a ma mirė me thanė, nuk kje prishė ma keqas njisija e fjeshtsija e popujvet, se me perbindshin e paknaqsis, tė dasis e tė grijes fetare. Por asht edhe e vertetė shka thotė Goethe, se tė gjitha perjudhėt e kohvet, nder tė cillat besimi, nė qė farė do mnyre mrrijti me pasė dorė e fuqi tė parė, ato kjenė tė lulueshme e fisnike, pse e naltuen ma fort zembren e nierit. Kėta po e thomi pergjithsiht e per dhena tė hueja,- Por kurrnji popull ma fort se shqyptarėt nuk e ndien kobin e mjerimin, qi perftoi nder ta mosperkimin nė jetėn besimtare.

  Mjaft me kujtue, se dasija nė besim per mot e shekuj ushqei robnin, humi doke e veti karakteristike, majti nė kamė grijen vėllaznore, shkretnoi lagje e vise, la nana pa djelm, motra pa vėllazen, nuse pa burra e vu futen e zezė anekand, rreh e rrokull neper Shqypni. Kush nuk din mandej, sa fort pengohet e vonohet perparimi kultural nė Shqypni prej nryshimit tė shqyptarvet nė ket pikė?

  Po, por qė me diten e independencė sonė, si duel kushtrimi per atme e shtet, pėr jetė e gjallnim tė pėrbashktė, djelmt e Shqypnis, pa nryshim besimia krahine, kamė per kamė u rreshtuen nder lllogore e duelen nė ball tė luftės, dora-doras u kapen e hin nė parlament, vun ligjė e parime, sajuen pjane veprimi tė perbashktė, sistemuen tė tanė jetėn kulturale, shoqni tregtare etj, etj, nė mnryė qi gjithkush u bind per ket punė, e Europės i erdh fare papritun bashkimi i shqyptarve kaq i shpejtė.

  Madje u lypen flije e flije tė mėdha per me dalė secilli prej gervoje tė vet mas katerqind e sa vjetsh; edhe secilli, si kristjani si myslimani flijoi pikpamje, u ēili shteg rrymve tė reja, e ku me tė mirė e ku me tė vshtirė, iu pershtat jetės sė re shqyptare. Ky asht nji fakt, qi na zemron me ndiellė e me sartue per herė e ma mire per bashkimin kombtar e per paqen e qetsin vėllaznore ndermejt elementavet tė nryshem fetarė. As s’asht e vėrtetė fjala e atyne qi thonė, se na mungojn pikat perpjekse nder tė cillat mund tė perkojm e mund tė bashkohemi. Ma parė e ma dalė tė gjith sa jemi, kristjan e mysliman, e njohim Zotin per babė e atmen per nanė, prandej, tue dashtė e tue e drashtė Zotin, duem ata qi don Zoti – shokėt tonė, e ruhemi mos t’u bajm keq, pse na vret Zoti. Tie u orvatė manej secilli veēmas e tė gjith mė nji, per nam e nderė, per tė marė e tė mirė tė fisit shqyptar, tė gjuhės, tė vendit, t’interesavet e tė gjith atyne punvet, qi perbajn visarin tonė, na disi pa u kujtue gjindemi tė bashkuem. Pra kemi ku e nė shka bashkohemi, po deshtem me kenė konsekuent nder parime tė besimevet qi majm.
  Edhe pernjimen nė ket pikė asht ba nji perparim mjaft i madh, aq sa sod nuk ka shqyptar me mend nė krye e qi ka verte per ideal Shqypnin, i cilli nuk dishmon se lufta, kundershtimi e trazimi ndermjet nesh per ēashtje fetare, jo vetun janė fare tė kota po edhe na damtojn e na shnierzojn. Rreziqet e jashtme e anmiqt me kercnime tė veta na janė kenė shkollė e na kann ba m’u mbledhė tok mė nji, nė prehen t’atmes, porsi zogjt e pulės mlidhen nen krahė tė nanės, kur bjen skyfteri, me lak e me gjak xum me e majtė qetsin gjytetse e neper te majtem edhe qetsin fetare, tue lanė m’anesh qė do nryshim e pikpamje jete, e tue e qandrrue tė tanė kujdesin per me pshtue gjallė ekzistencėn e interesat tona jetsore.


  Nuk asht nė shekull gja ma e mirė se paqa, s’asht fjalė ma e amel, se ajo, e cilla kandshem i tregon nierit aftsin, qi ka per lumni, ajo i nenkupton e i plotson tė tana tė mirat, qi zembra mund tė dishrojė, ajo asht drita e mendes, forca e vullnesės, i vetmi gėzim i fjeshtė, qi nieri mund tė provojė nė ket jetė.

  Qe na sod, falemi nderės Zoti, gėzojm nji qetsi relativisht tė mjaftueshme. Pernjiherė nuk druem se po na kėrcen kush mė shpinė; anmiqt e jashtem njimend se nuk prajn, por me gjith kėta na sod jemi tė lirė me mendue per veti. Veēse posė paqės botnore tė jashtme, do tė shikjojm me e majtė sidomos paqen gjytetse tė mrenshme, ky do tė jet kahri ma i madhi, jo vetun i atyne qi kan frenin e shtetit nė dorė, por edhe i secillit shqyptar, qi don Shqypnin, pse pat thanė aj i moēmi Si vis pacem, para bellum, shterngoju nė do me e gėzue paqen; e na kurrsi nuk kemi me e ba ket gabim ma mire, se tue e shkue jeten me shoqishojnė nė bashkim e nė qetsi gjytetse.

  Vijon

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  vijim

  Shumica e inteligjetavet na kupton fare mire se shka duem me thanė, por shumica e popullit t’ultė, si nder mysliman si nder kristjan shqyptarė, nė rrethin e vogėl tė pikpamjevet tė veta e majn tė pamujtun ket bashkim e paqė, per tė vetmen arsye, pse tue pasė kene msue qė nė familje e nė vocrri me e shikjue e me e majtė, jo vėlla por anmik shqyptarin e besimit tjetėr, s’kann si e menojn paqen nė bashkimin e n’afrim, kurse s’kann ngim ta shohin huptė njatė, me cillin kann nji gjak, nji gjuhė, nji tokė, nji interesė, nji emen e nji nderė, nji mnyrė rrnese etj, etj.

  E qe se si ēashtja e besimevet nder ne jet e mlueme porsi gaca nen hi, e qė do anmik, i mrenshem a i jashtem, t’i ardhmen dita e t’i pamen gjasen, s’ka nevojė per tjeter, por me e ēprushė sa pakė at lvore qetsije me tė cillen jet i mluem tharmi i paknaqsis, e ka me i pasė shqyptarėt me i ēue peshė e me i pėrdorė kundra shoqishoqit per dam e per humje tonė e qe ngadhnimin e qellimevet t’anmiqvet. Knej rrjedhė nevoja e madhe tė studiohet mirė kjo pikė, prej sė cillės mvaret vijimi i marė jetės sonė kombtare, tq qiten nė shesh teoretikisht e praktikisht tė gjitha vshtirsit e tė ngrehet binari i aftė, mbi tė cillin na do shkojm nė paqe shoq me shoq.

  Kjo asht arsyeja, per tė cillen shum shqyptarė e shum tė huej rrin tue sartue zi e ma zi mbi ne; thonė, se myslimant e kristjant janė larg me shoqishojnė, sa tė lemt prej prenimi, prandej nuk kann si merren vesht e si rrnojn nė paqė.

  Po kėta a mund tė jenė ma larg e ma nė kunėrshtim, se janė kristjant me evrej, tė cillėt i dhan deken Krishtit, me sa myslimant nemose e nderojn tue e majtė si nji nder profetė?

  E pra nė Gjermani, n’Austri e gjithkun ku ka evrej asht gjetė mnyra e rrfanase si me e majtė paqen nierzore e gjytetse! S’ka jo, shtet nė botė, ku mos tė luftohet nder lamije ideale,e pakė janė shtetet, nder tė cillat nryshimi i besimit mos tė ket krijue pikpamje e rrymė tė nryshme jete; prandej ku ma shum ku ma pak, ku nė nji mnyrė ku nė nji tjetėr, gati gjithkund e gjejm nė kamė luftėn fetare, por me ket nryshim, se nder vende tė gjytetnueme kjo levizje merr nalt nė lamije tė ditunis, kufizohet mrena arsyes e bahet me mnyrė e mjete bujare, tue marrė nji pozicjon tė dejė per nierz tė gjytetnuem; me sa popujt e pagjytetnuem e barbar nuk dijn me luftue me fjalė e me shkrim, me meine e me arsye, por me pushkė e me shpatė; luftojn pėr fe tue ushtrue mizorit, qi ka mendja keq me i kujtue.

  Tė tanė pune pra asht kėt, qi tė gjytetnohet shqyptari, por tė gjytetnohet njimen, se manej asht nreqė edhe paq gjytetse e fetare.

  Prej se shum nder inteligjenta tonė nuk dijn as nuk duen me i da kėto dy lloj luftimi, mrrijn me punue sistematikisht per tė shuemt e qė do religjonit nė Shqypni, e me kaq kujtojn se e kann gjetė mnyrėn per me i krijue paqen vėllaznore e gjytetse nder shqyptarė. Knej rrjedhin kėrkesat, apelat, e kushtrimi i qitun prej disa fletorevet tona Mretit e Ministrive pėr tė hjekunt e mėsimit tė besimit nder shkolla fillore, knej tė lanut mas dore tė qė farė do shkasi, vlere a kontributi, qi mund i apin vendit, nierz tė zot e me kompetencė, porse fetare, knej paragjykimet e pa themel se besimia priori nuk mund tė trajtojė as mund t’edukojė, por shka tė prishė e tė rrėnojė etj, etj.

  E pra nierzt e shteteve t’Italis e tjera shteteve e kombeve tė gjytetnueme, qi pranojn per parim besimin nė shtet, e jo vetun e lanė fare tė lirė, si n’Amerikė, por e njohin besimin a besimet zyrtarisht, si n’Itali, nė Gjermani e tjera vende, kėta po thomi, qysh se pranojn nder shkolla tė veta mėsimin e besimevet tė nryshme, madje diku-diku e lypin edhe nė bazė ligjore, kėta sigurisht nuk e menojn punen si tė naltpermendunt inteligjenta shqyptarė, tė cillėt nuk barin kurrfarė besimi nė Shqypni,e kujtojn se pshtimi i Shqypnis asht tė zhbimt e ē do besimi nė vend tonė.

  Tash ma, botnisht po dihet, se Bolshevikėt e Rusis sistematikisht e me bajerak i kann shpallė luftė mendore e materiale ēė do besimi e per parim e programatikisht duen me ngrehė e me perhapė ateizmin; po kje kush nder inteligjenta e nder shkrimtarė tė fletorevet tona parimit tė Bolshevizmit; na nuk kemi fjalė me tė, as nuk kemi nevojė tė polemizojm, pse ata vetit i dėnon arsyeja e ēė do nieri me mend nė krye, ata i dėnon kryesija e shtetit tona e ligja e ēė do shteti t’Europės. Pra nuk mahet paqa gjytetse me ateizem, qi nė fund tė fundi s’asht tjeter por Bolshevizmi nė praktikė, as s’mbahet qetsija gjytetse tue e dermue shqyptarin nė njatė shka ka ma per zemer, nė besimin nė nji Zot, prej tė cillit dikojn niesit ma tė sinqerta e ma bujaret per jeten nierzore, por, prap po e thomi, ket paqė tė dishrueme kemi me e gjetė nė gjytetnimin e vėrtetė.


  vijon

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Por ta shikjojm punen ma per s’afermi e nė praktikė.

  1. Nder vende tė gjytetnueme gjem, se paqa e perpjekjet miqsore ndermejte gjytetasvet tė besimit tė nryshem shprehen teoretikisht me fjalėn tolerancė e mahen praktikisht, tue qitė nė punė e tue zbatue parimet e tolerancės, d.m.th. tue durue shoqishoqin.

  Njimen se fjala tolerancė, si thotė Ad. Harrack, asht ni fjalė mjaft e vrashtė per nierz tė gjytetnuem: “Toleranz ist eines intoleriertes Wort” (Aus Wissenschaft und Leben I.. „Giessen ,1911, 233.) , me gjith kėta, shikjue nder parime tė sė vėrtetės, nuk asht fjalė e pavend, e si motit ashtu nder ditė tė sodit me shum arsye mund tė pėrligjet. Edhe pernjimen, nji besim po nuk esht me i ra ndesh vetit e m’u ba i pakenun, der t’orvatet nemose me e perligjė arsyetisht ekzistencėn e vet, der tė mbajė sadopak ndonji shejzė a thermi tė sė vėrtetės, do t’i gjegjė me nji “jo” “Besojmės” sė nji tjetrit besim. Nė ket veshtrim secilli besim per parim do ta majė intolerancėn teoretike-dogmatike kundrejt besimevet tjera.

  Nder tė gjith elementat fetarė, qi kemi nė vendin tonė, ku ma shum, ku ma pakė asht perpajnue mjaft thellė menimi se “besimet i ka da Zoti”, d.m.th. se tė gjitha besimet, megjithse tė kunderta, janė njinji tė verteta. Nė popull rrjedhė ky gabim prej padije sikurse sa e sa gabime tjera, qi duen luftue me dituni e me gjytetnim.

  Por indiferentizmi fetar nder inteligjenta, me sa tė gjitha besimet mahen tė vėrteta si njeni-tjetri, mė gitet shum ma i paarsyeshem, se ateizmi, i cilli dogri e mohon zotin. Ky nemose asht leal, shka mendon njata e thotė sinqerisht, nuk shtihet, s’flet nji fjalė pėr nji tjeter, me sa aj, i cilli ndrron Zot per gjith rasė e per gjith gjurmė, per tė cillin Zoti zemermirė e Zoti mizuer, Zoti me dije tė pamarueme e zoti budall, Zoi i gjithpushtetshem e Zoti qolja e qoftja e nierzvet asht gjithnji, ky lloj nieri asht mėsallė me dy faqe, e pse vetė asht faqezi, rrencak e i pandershem, mendon m’e perdorė Zotin per pluhun sysh e porsi kavi e mjet gėnjimi e tradhtije (O. Zimmermann. Soll die Religion sein? ,Freiburg 1914, 14).
  Ka m’u gjetė kush, me thanė, se intoleranca teoretike-dogamtike, qi mprojm, rrjedhė prej rrethi tė vogėl tė njohtsive e prej zembres sė ngushtė, qi kemi na tė Hyllit por na u a kthejm dalė fjalen ktyne zotnive e u thomi, se dobsi e ligshti nuk asht qindresa nder parime e lealiteti, por paqindresa e indeferentizmi fetar, i cilli edhe gjytetnisht m’e shikjue, asht poshtersi e mungessė karakteri. Nji niei i ndershem do ta luftojė gabimin e rrenenm, tė cillat nė ndergjegjen tonė janė porsi dy kulshedra, tė cillat u rrin per ball sė vertetės e drejtis. E qe, sese permrena nesh veti prej veti nisė dyluftimi menduer e ndiesuer.

  Tashti, nji nieri i sinqertė nuk e mohon as per jashta kundershtimin, qi ndien per gabimin e rrenen, prandej nuk ka si i thotė marshalla sė keqes e gabimit me tė menueme, per pa fye edhe randė ligjen e moralit, qi asht karakteri, ndergjegja e arsyeja. Na nuk do tė durojm, qi e zeza tė thirret e bardhė, e shtremta tė mahet e ndrejtė, paudhsija per drejtsi, terri per dritė etj, prandej e kemi me detyrė mos m’e pranue as mos me iu perulė kurr sė keqes; porse nė ket luftim, nji nieri sikush perdore mjete e mnyrė tė deja per nji t’urtė, as s’ban kurr qi e drejta tė mprohet me rrena, ndersa me tė shame e me poshtnime, vertetsija me shpifje e paudhsi, nji ideal aq i naltė, si asht religjioni, tė mahet e tė ngadhnjejė neper tė shame, fjalė tė poshtme e tjera mnyrė tė padeja.

  Ēė do nieri e ka detyrė ta ndjekė ndergjegjen e vet t’informueme mirė, veēse nė ndjekje e nė mprojtje tė persekucjonit tė vet, do tė ket per zemer tė verteteten e jo poshtnimin e shoqit, namin e vet, nemuzin e damit etj, etj.
  Shteti jonė ka xanė e man porsi trazuesin e qetsis gjytetse e shtetnore nji kedo, qi qet pishat e kallė anmiqsi nder elementa fetar tė nryshėm.


  2. Sa mprojm intolerancėn teoretike-dogmatike, aq jemi per tolerancėn praktike-gjytetse. Mas kėtij parimi do tė dijm me da punėt prej personavet, gabimet e ata qi gabojn.

  Na do ta dnojm rrenen e gabimin, por vetjet gabuese do t’i ndjekim me dashtni tė sinqertė e me nderim. Kjo detyrė themelohet nė ligjen e moralit tė pergjithtė, a ma mirė me thanė, nė natyrė tė nierit, masn sė cillės na veti prej veti shtyhemi me njohtė disa tagre nder tjerė (nderimi), me ndie tė mirėn e tė keqen e tyne (dashtnija). Kjo ligjė natyre nė nji nieri tė gjytetnuem asht e zhvillueme nė ma tė nalten shkallė. Pra vetė ligja e natyrės na mėson me e dashtė e m’e nderue nji nieri ēė do besimi tė jet; me kulturė e gjytetnim kjo dashtni mund tė mėrrijė m’u kapė deri nė shkallėn heroike.

  Ket nderim e ket dashtni per nierz, pa nryshim besimi, nji kristjan e ka per ideal, si e shofim b.f. nder smuetore, ku motrat e dashtnis u sherbejn njinji tė gjith tė smuetve; nji per nji ndodhė nder tė gerbulun, ku fretent, pa kursye jeten as fare, u sherbejn tė prekunvet prej soje, me gjithė se nuk janė nji besim me ta.

  E jo vetun asht nji ideal, por per nji kristjan asht edhe nji detyrė e randė tė shkojė mirė me nierzt e besimevet tjera, aq sa, nuk asht mireme Zotin, nji kristjan, i cilli man tė keq me kėdo tjeter qė farė do besimi. Qe se shka dishmon nji protestant (Dr. Pfaunküche, Frankfurter Zeitung Kallnduer 1926 N.29.30.) mbi ket punė: “Kisha katolike tue pasė ba fort me vend nji nryshim ndermjet intolerancės dogamtike e tolerancės gjytetse, ka gjetė udhen praktike e mnyrėn e mjaftueshme perme shkue motin nė paqė nierzt e besimevet tė nryshme”.
  S’kemi tė drejtė ta perbuzim persuazjonin e kurrkuj as s’do t’i perbuzim vetjet, qi nryshojn prej nesh me perzuacjone e me besim, mu ma teper do tė ndiejm per taposi per nji vėlla. Kjo tolerancė nuk ndalet kėtu. Edhe athere kur shoqi e ka gabim hin sherrija e vullnesa ekeqe, as athere nuk do tė mungojė dashtnija, pse de internis, mbi ndergjegje s’ka hat nieri, por vetun Zotit do t’i lehet me gjykue. Kush don me kenė durue do tė dije edhe me durue, e na qi lypim tolerancė do tė dijm me tolerue tjerėt. Kjo mnryė rrnese shoq me shoq asht nji virtyt shoqnuer fort i naltė e vin sa tė gjitha tjerat virtyte shoqnore, pse tregon e nekupton burrnin, zemren e mirė, zotsin vetjake, madhnin shpirtnore e tjera tė mira nierzore tė pashoqe.
  Sikurse pra intoleranca teorike-dogmatike pshtetet nė vertetsi, ashtu toleranca gjytetse e praktike do tė pshtetet nė dashtni.

  3. Po ka edhe nji tjeter mnyrė se si mund rrnojn nė paqė nierz me besime tė nryshme, e kjo asht toleranca shtetnore-politike.

  Kjo nuk i perket drejtpėrdrejti nėnshtetasvet, siu perket toleranca gjytetse, por asht fill punė e shtetit e ligjvet shtetnore. Kundrejtė njia shum besimevet, shteti nė mnyrė t’arsyeshme cakton praktikisht mnyren e rrnesės e pėrpjekjet me to nė tri mnyrė: ja ua njehė organizimin si e kann e u ep fuqi ligjore, ja ua kufizon neper mjet tė nji marrveshjes a tė konkordati, ase sjelljet, e mnyren e rrnesės sė besimtarvet tė nryshem i man porsi doke tė vendit e len tė vijojn m’u majtė. Kjo tolerancė mund tė mėrrijė deri paritetase nė barazimin a kundrimin e paanshem tė besimevet prej ane tė shteti. Shumherė edhe nder shtet, tė gjytetnueme, ku pariteti i besimevet asht nė parim, praktikisht i mahet krahia salvohet msheftas njeni besim a tjetri, e kėta ndodhe prej nryshimit tė vetjeve qi e kann ligjen nė dorė, si janė deputett, ministrat e tjerėt zyrtarė tė naltė.

  Shteti shqyptar u deklarue afetar, per me muejtė kėshtu me shue e me fikė anmiqsit e kundershtimet, qi do tė kishin bijtė, po t’ishte deklarue per njenin besim a per tjetrin. Porse shteti jonė, tue u deklarue afetar, nuk u deklarue ateist, si gabueshem kann muejtė me kujtue disa, por me kaq diftoi se nderon tė gjitha persuazjonet fetare tė myslimanvet edhe tė kristjanvet, e perpara shteti nuk ka preferencė as njeni besim as tjetri,pse shteti asht afetar d.m.th. i paanshem kundrejt besimvet.

  Hylli i Dritės.
  Nr. VI. 1930

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Rrymė tė reja arsimore

  Anton HARAPI, Botuar mė 1933

  Nierzt e sotēėm - tė zotėt a tė pa zotsi, si do kjoshin - janė nė prendim. Po a mund e dijm nopak vlerėn e zotsin e nierzvet tė nesėrm, tė cillvet ka m'u ra. mbi krye kjo shpi e madhe, qi asht Shqypnija? Ata, tė cillėt nesėr kan me kenė dinami i jetės shqyptare, a kan me i pasė nė veti ato cillsi e at energi, qi u pėrket me pasė! Thue se do tė mund e qesin shqyptarin prej rrymės asimiluese e pedante nė tė cillėn regton sod, e do tė mund e venė nė at shkallė, qi vetė tė mendojė, vetė tė punojė, e kso dore, tue e shti nė shpirt kulturėn botnore, tė pėrftojė cikullime tė reja jete ideale e praktike, prej kahė tė dikoje kultura e re shqyptare?
  Kundrejt kėtyne pvetjevet gjindemi porsi para nji problemi, jo vetun tė pashvilluem, por ende tė pa paraqitun si duhet, Ignoramus!
  Der mos tė parashtrohet kjartė e mos tė vendohet mirė ēashtja e trajtimit tė breznis sė re, nuk kemi si i parashohim nierzt e nesėrm, nuk mund t'apim nji gjykim tė themeluem mbi problemin e madh, qi asht fati i Shqypnis.
  Dy sidomos janė faktorėt e trajtimit tė breznis: ambjenti shoqnuer d.m.th. tregimet e frymzimet e pėrditshme mbrenda tė cillavet valltojm, e shkolla edukuese.
  Nuk duem tė jemi pesimista; asht kundra natyrės sonė tė shartojm zi, vetun duem tė prekum me dorė e tė kjajm me lot gjaku varret, qi e cenojn'e egzistencen e fatbardhsin tonė.
  Ankojm pėr krizin financjar e ekonomik, qi ka marrė nė tė tanė botėn, por ma arsye kemi tė ankojm pėr krizin moral tė vehtjevet e tė shumicės; jetojn nė nji kohė, qi tė merr malli me ndeshė nė nji nieri si kush, nė tė cillin idea e definicjoni i moralit e i nderės tė ketė shprehjen e vet reale tė njimendt. Sod nuk don me dijt kush si je, por si dukesh e si paraqitesh. Po duem me thanė, na, me tė gjitha reklamet e katikulet e modės, gjindemi nė nji ambjent shoqnuer aq tė dobtė, sa me tė vojtė mendja se kultura e pėrparimi janė ma fort pėr shkatrrim e rrenim, se pėr trajtim e pėrmirsim tė jetės nierzore.
  Kjo rrymė dėrmuese nė botė, e ka ba reperkursjonin e vet edhe nė Shqypni. N' at mėndyrė si muerem akraballekun e hypokrisin prej zotnimit tė orjentit, edhe po e zbatojm me ma tė madhen mjeshtri, tue e vu per system, ashtu prej Europe xum shum sherri, prej tė cillavet duel e muer dhen korrupcjoni, njaj perbindsh, qi s'po len kend as vend pa flligė. Ndera e vlera e nji nierit botnisht po matet mbas kėtij parimi: lum kush mundet, e mjerė kush s'din... me vjedhė, me kenė i pa besė, i pa ndėrgjegje.
  Po kjo e vėrtetė fjala e tė moēmit, se shka len prej mice gjuen mi ēė farė nierzsh, thue do tė dalin prej kėtij ambjentit shoqnuer, nė tė cillin, jo vlera e zotsija morale e ditunore, por "rushati" e "nen-dora" jane timoni i jetės?
  Kjo rrymė e shikjueme nė pikpamje vehtjake, ditunore e kombtare, ka shum giase se do tė na apin nierz tė pazotsi, individualista- ekstrem e atdhetarė reklamista, me kene tė pakėt e me dukė tė madhe.
  At herė e dijm shqyptarin tė trajtuem porsi vehtje, kur aj tė bahet i zoti t' a krijojė iden, e, me fuqi tė veta, t'i apė jetė e t'a realizojė.
  Trajtimi verte shoqnuer nė nji nieri, ban qi aj tė ndiej ma fort pėr tjerė se pėr veti, t'i kuptojė kjartė e mirė relacjonet e jetės, tė jet i zoti me e dhanė kontributin, qi kolektiviteti ka tagėr tė kerkojė prej si, as mos tė kursejė gja per ket punė, por ideali e ndera e tij tė jetė "flija per tjerė".
  Trajtimi kombtar asht vijimi e plotsimi i trajtimit vehtjak e shoqnuer: shqyptari, shqyptar i vertetė, asht nji vehtje e kryeme, nji gjymtyrė e aftė e e dejė shoqnije,e cilla nė mend e nė zemėr, derptue prej hijeshije t'atij ideali tė endun e tė ravizuem me doke, me histori, me giuhė, me natyrė e interese tė gjith atyne nierzvet, tė cillėt, porsi aj e mbajn vetin tė vllaznuem, e nji mendimi janė tė lidhun me i vue sbashku nevojtė e jetės; kjo vehtje, kėshtu e prekun, e gati si me thanė e harlisun prej kėtyne ndiesivet, nė fjalė e nė punė, ballafaqe e nė shpirt tė vet, per mbas Zotit, nuk ka kėnd as send ma per zember se fatbardhsin e kombit.
  Nierzt e sotēėm janė ata si janė; nuk kemi si u a presim kryet per me u vu tjetėr, pse rrin e vertetė fjala: qeni plak gjuetar nuk bahet.
  Realizimin e trajtimit shqyptar do t'a fillojm me shkollėn edukuese. Nder ne kultura materjale po i shkon shum para kulturės shpirtnore. Per tė gjitha egzigencat e jetės kemi hapė lamije tė reja edhe kemi ba hapa vigajsh: asht punė e mirė fort tė ēilen rrugė e tė hiqet ajo hije deke, monotonia e pėrmotshme ndėr krahina e vise shqyptare, tregtis e industris duhet t'i apim ma tė madhin shkas, pse po s'patėm gji nė bark, as met s'mund i kemi nė vend; t'i shfrytsojm fuqit e pasunit qi nana natyrė na i ka ruejtė nė prehen tė tokvet, ndėr rrymė t'ujnavet e ndėr blerime tė malevet; t'a pėrmirsojm gjejen e rrnesen e popullit me rregullim e administratė tė mirė; t'a shtojm edhe numrin e inteligentavet me studenta universitarė, shkurt tė punojm e tė bajmė si ndėr vende tė qytetnueme.
  Ndėr tė gjitha kėto mėndyrė i ndimohet popullit tė mkamet, porse gjith kjo ndimė asht, si me thanė, e jashtme; sado t'i apim popullit bukė e pun, po s' e bam edhe tė zon e vetit, mos me pasė nevojėn e tjetėrkuj, nuk i kemi ndimue sa duhet; per nji shkak a per nji tjetėr ndima e jashtme mund tė prajė, e aj at herė do tė gjindet keq. Me sa, po krijuem nė gji tė popullit fuqi mendore e morale nė vėshtrim tė njimendt, po pėrftuem nierz vėrte tė zotėt e mendimit e tė punės, popullit i kemi dhanė visare tė pashpikshme; po i ra edhe m'u gjetė ngusht, aj, me fuqi tė veta, ka me kenė i zoti, prej asgjaje, si i thone nji fjalės- me e krijue ata shka i duhet.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime

  “Pse pranova me u bā Regjent”

  “Pse pranova me u bā Regjent”  Njerėzit e mėdhenj mbeten gjithmonė “dritė” qė “ndriēojnė” mendjen tonė, shpirtin tonė edhe pse njerėzit e “vegjėl” sulen kundėr tyre nga smira e xhelozia pėr t’i hedhur nė humnerėn e harresės. Ata mbeten idealistė tė vėrtetė qė na ftojnė tė shkelim nėpėr kalldrėme rrugėsh pėr tė pėrftuar mendimin dhe historinė e ēdo populli, tė ēdo njėrit prej nesh. Njė “dritė” ishte dhe ėshtė Įt Anton Harapi
  bashkė me brezin e tij “ndriēues” e udhėheqės nėpėr rrugėt e pashkelura asnjėherė.

  Edhe pse ishin “dritė” dhe “ndriēues” ranė nėn mėninė e “errėsirės”, ata bashkė me nxėnėsit e tyre, sepse jetuan dhe vepruan pėr njė Shqipėri ndryshe nga ajo qė erdhi mė vonė. Jeta dhe shkrimet e tyre na ndriēojnė sot si asnjėherė tjetėr ne qė kemi nevojė pėr mendimin e tyre pėrgjatė rrugėtimit tonė, sepse sot jetojmė simbas opinioneve e jo simbas idealeve. Ja, pse njerėzit e mėdhenj na nevojiten pėr tė na drejtuar pėrgjatė ecjes tonė, nė formimin e mendėsisė dhe tė idealeve tona, nė organizimin e jetės vetiake e shoqėrore.

  Mbas rėnies sė komunizmit nė Shqipėri, filluan tė rivlersohen ato personalitete qė kishin bėrė gjithēka, derdhur mund dhe djersė, dije dhe kulturė, jetė e sakrifica pėr zhvillimin mendor dhe moral tė popullit shqiptar. Fatkeqėsisht nė Shqipėrinė tonė tė atyre kohėve ndodhėn gjėra nga mė tė ēuditshme e antagoniste mes tyre. Nėn udhėheqjen e ideologjisė komuniste shumė nga kėta personalitete u gjykuan si tradhėtar, regresista dhe antishqiptarė, qė kishin punuar jo pėr interesat e vendit tė tyre por pėr interesa tė huaja. Njėri ndėr kėta personalitete ishte edhe Įt Anton Harapit qė i ra fati i zi tė shihej si i tillė, e madje e pagoi me jetėn e vet.

  Fati i tij qe me tė vertetė tragjik, sikurse edhe koha postharapiane u bė me tė vertetė tragjike dhe e pamėshirshme pėr dijetarin Franēeskan, e hodhi pa mėshirė me atė kryeneēėsinė mizore nė limbin e harreses bashkė me idealet e shenjta tė tij tė parealizuara. I njėjti fat pothuajse po i ndodh edhe sot kėtij shkrimtari, prozatori e publicisti pse duke e quajtur se “asht marrė mė uratė e me ungjill” po thonė se veprat e tij nuk kanė shumė vlerė letrare, gjuhėsore, etj. Prandaj ėshtė detyrė e studiuesve, letrarve tė sotėm qė ta paraqesin kėtė ikonė tė madhe tė kulturės shqiptare para publikut shqiptar.

  Janė botuar tani kohėt e fundit veprat e tij ato mė kryesoret, siē ishin “Vlera Shpirtėrore”, “Andrra e Prźtashit”, “Valė mbi Valė”, proza e tij, etj. Ėshtė zgjuar njė interes pėr shkrimet e tij por jo ashtu siē duhet.

  Jeta e Įt Anton Harapit ėshtė e lidhur ngusht me zhvillimin dhe pėrparimin e popullit shqiptar, ku pati kaluar nėpėr faza tė ndryshme, nėpėr ato mė tė rėndėsishmet tė formimit tė shtetit shqiptar. Duke u nisur nga misioni i tij si Franēeskan pėr Fe e Atdhe, ai e mishėroi kėtė ideal, duke e bėrė motivin kryesor tė jetės sė tij. Ja, ku i gjejmė edhe arsyet e kavijet e verteta pėr pjesėmarrjen e tij nė jetėn politike e shoqėrore tė asaj kohe. E gjithė analiza qė mund ti bėjmė veprimtarisė sė tij si franēeskan dhe si atdhetar do tė ishte shumė e gjatė pėr njė shkrim tė tillė. Ne do tė pėrqendrohemi te pjesėmarrja e tij nė jetėn politike nė “Kėshillin e Naltė tė Regjencės” ku ai ishte njėri ndėr katėr antarėt e tij, si pėrfaqėsues i katolikėve.

  Tė gjitha citimet e mėposhtme do t’i marrim nga revista “Hylli i Dritės”, kallnduer 1944 vjeti XX. fq. 5-12.

  “Keqkuptime” mbi pjesmarrjen e Harapit nė Kėshillin e Regjencės

  Ėshtė folur, shpėrfolur e prrallisur me tonet nga mė tė ndryshme kjo pjesėmarrje e tij nė kėtė qeveri tė pėrkohshme. Ėshtė kritikuar ashpėr Įt Harapi, siē e quan ai vet pėr kėtė akt sakrifice qė e ka shtyrė tė hyjė shnė kėtė keshill si Regjent, nga rrethe tė ndryshme intelektuale. Ėshtė konsideruar kjo pjesėmarrje madje si njė akt tradhtie, ose njė perzierje e kotė nė politikė, ose mė keq, si njė akt i tij me ambicje dhe me njė dėshirė eskluzivisht personale. Por ka pasur edhe nga ata studiues e intelektualė tė ndershėm qė e kanė vlerėsuar kėtė pjesėmarrje tė Įt Antonit nė politikė, bile e kanė konsideruar tė nevojshme e humane. Kėtu mė poshtė do tė mundohemi tė hedhim dritė mbi pjesėmarrjen e tij nė Regjencė duke u nisur nga “Fjalimi” qė vetė Įt Anton Harapi mbajti si antar i Kėshllit tė Naltė mė datė 13-01-1944 tė botuar nė revistėn “Hylli i Dritės”, kallnduer 1944 vjeti XX. Fq. 5-12. Nė kėtė fjalim mund tė gjejmė pėrgjigje pėr tė gjithė “shpėrfolsit, kritikuesit, kundėrshtuesit”, e tij, pra pėr ata qė nuk e kuptuan arsyen e vertetė qė e shtyu Įt Antonin tė merrte pjesė nė Kėshillin e Naltė tė Regjencės. Ne mendojmė, pa i mbajtur anėn asnjėrit, se pjesėmarrja e Įt Anton Harapit nė Kėshillin e
  Regjencės nė atė kohė tė vėshtirė qė po kalonte Shqipėria ishte akti mė sublim qė njė njeri mund t’i dhuronte vendit tė tij.

  Eprorėt i japin leje

  Nė atė periudhė trazirash e pasigurish, nėn trysninė e njė gjendeje kaotike, gjermanėt vendosėn qė tė krijonin njė Kėshill ku do tė merrnin pjesė nga njė pėrfaqėsues i Feve nė Shqipėri. Nė kėtė kėshill u zgjodhėn Lef Nosi, Mit’hat Frashėri, Maliq Bushati, Įt Anton Harapi. Tė tre tė parėt e kishin pranuar detyrėn, ndėrsa pėr Įt Anton Harpin duhej leja e Eprorve tė tij. Si bir i Shėn Franēeskut i veshur me zhgun e i ngjeshur me konop ai nuk mund tė pranonte kėtė detyrė pa lejen e eprorėve tė tij. Pėr kėtė arsye asamblea kombėtare i bėri njė telegram Selisė sė Shenjtė duke i kėrkuar qė ti jepte leje Įt Harapit qė tė marrė pjesė nė kėtė Kėshill tė pėrkohshėm. Selia e Shenjtė ia dha lejen Padėr Antonit qė tė merrte pjesė dhe tė ishte antar i Kėshillit tė Regjencės, si pėrfaqėsues i katolikėve. Pėr dhėnien e lejes ekzistojnė dokumente origjinale nė Arkivin Franēeskan nė Shkodėr, si dhe nė Arkivin e Kuries Gjenerale nė Romė.

  Nė “Hyllin e Dritės” ėshtė e botuar kėrkesa italisht drejtuar Selisė sė Shenjtė nga Asamblea Kombėtare. Siē konstatuam nga dokumentet Įt Anton Harapi nuk veproi me iniciativėn e tij, ose siē mendohet nė krye tė vet, pėr te realizuar ambicjet e tij personale, ose qėllime personale. Qėllimi i vetėm i Įt Anton Harapit mbasi mori pėlqimin prej eprorėve tė vet ishte zhvillimi kulturor, moral, shoqėror e politik i Shqipėrisė.

  Mė tej nė kėtė tė pėrkohshme botohet fjalimi i P. Anton Harapit, O.F.M. tė mbajtur pėprara Parlamentit me rastin e betimit si Regjent. Pėrpara se tė kalojmė nė analizimin e fjalimit tė tij, duhet tė vėmė nė dijeni lexuesit se ky program qė parashtron Įt Anton Harapi para parlamentarėve nė Tiranė ishte krejt programi i veprimtarisė sė tij 30 vjeēare. Dhe kėtė e vėrtetojmė nėse lexojmė shkrimet e tij, dhe sidomos nėse shfletojmė revistėn “Hylli i Dritės” tė viteve ‘30, ku nėpėr faqet e saj gjejmė shumė shkrime tė Įt Antonit si njė bashkėpuntor i rregullt i kėsaj tė pėrkohshme, qė pėr disa vite ishte edhe drejtues i saj.

  Kushtrim pėr me dalė nga lufta civile

  Nė atė kohė tė turbullt dhe tė vėshtirė qė po kalonte Shqipėria, vendi ishte pothuajse nė njė anarki tė plotė. Ja dhe kushtrimi i Įt Anton Harapit pėr paqe, dashuri e vėllazėri mes njėri tjetrit: “Kushtrim, djalėri; kushtrim, burra tė pjekun; qytetas e katundarė kushtrim, Shqiptarė, tė ēdo krahine, tė ēdo besimi a shkalle shoqnore! Lėshoni, armėt, pash Zotin, pse mjaft gjak asht derdhun, mjaft shėmtim asht ba, mjaft futa e zezė asht vū. Ja, se mija dyerėsh u mbyllėn me ferrė, qinda e qinda votrash mbeten shkret e qyqja po kėndon mbi trojet shqiptare. Ndigjoni gjamėt e nanavet, njehsoni lotėt e bijavet shqiptare, shikoni atė hije vdekjeje qi asht shtri mbi familjet t’ona. Kundroni se si po humbasim si komb e si shtet dhe, po nuk patet mende me u kujtue, tė keni sė paku zemėr me ndie”.

  Įt Harapi: Marr pjesė nė Regjencė “pse nuk mujta t’a shoh Shqipnķn n’anarki”.


  Pikėsėparit, Įt Antoni pėr tė larguar ēdo hije dyshimi pėr zgjedhjen e tij qė kishte
  bėrė, thotė:“Mė rrenė mendja se nuk ka zog shqiptari, qi tė mendojė se unė e mora kėtė barrė pėr kolltuk, pėr interesė a pėr ndonji intrigė”, - por shton pėrseri -“Ja arsyeja pėr tė cilen pranova tė marr pjesė n’auktoritetin shqiptar: pse nuk mujta t’a shoh Shqipnin n’anarki. Nė kėtė kohė dhe ndėr kėto rrethana, pėr ne Shqiptarėt anarkija asht nji turp dhe nji delikt: po, turp asht tė ngatėrrohemi shoq me shoq dhe vetė tė krijojmė Babylonin shqiptare, pa qenė tė zotėt t’i a gjejmė fijėn lamshit; delikt asht nė ketė moment kaq kritik pėr botėn mbarė tė vejmė pėr ideal vllavrasjėn, pėrmbysjen e katundeve, humbjen e gjas dhe shkatėrrimin e familjevet… Pra m’u dhimbt populli e m’u dhimbt Shqipnija”. Mė kėtė premisė qė nė fillim Įt Anton Harapin largon ēdo hije dyshimi pėr vendimin qė kishte marrė qė tė bėhet Regjent, pra jo njė pėrzierje e kotė nė politikė, jo pėr interesa personale a pėr kolltuk por, si njė akt fisnikerie, dashurie e sakrifice ndaj atdheut. Duke u nisur nga pohimet e tij pėr detyrėn qė kishte pranuar, si mision i kishte vėnė vetės:“tė pėrpiqemi me tė gjitha fuqitė pėr t’a pakėsue mjerimin dhe shėmtimin shqiptar”.

  Kjo detyrė qė mori mbi veti Padėr Antoni i solli jo pak vėshtirėsi e armiq, sepse nė muajt e parė tė detyrės ai i shpėtoi njė atentati qė komunistėt kishin pėrgatit ndaj tij. Kėsaj rruge qė i kishte hyrė dhe se ku do tė pėrfundonte e dinte Padėr Antoni dhe ishte i vetėdijshėm pėr tė gjitha pasojat qė do ti vinin, por deshi mė shumė Shqipėrinė se vetveten. Me tė vėrtetė Shqipėria po jetonte njė kohė shumė tė vėshtirė, dhe pėrveē luftės ekzistonin fraksione, ndarje e pėrēarje tė brendshme qė pėr hir tė ideve personale shkatonin ērregullime dhe pėrēarje mes shqiptarėve, duke shkuar deri nė eliminime fizike tė kundėrshtarve. Kjo ishte njė gjė e trishtė pėr atė kohė, ku vihej nė dukje shpirti individual i kėtyre njerėzve pėrpara tė mirės sė pėrbashkėt.

  Duke vazhduar mė tej hulumtimin nė fjalimin Įt Anton Harapit dalin pėrpara edhe arsye tė tjera nė angazhimin e tij publik nė qeverinė e pėrkohshme. Duke vėnė nė rrezik prestigjinin personal pėr tė mirė tė atdheut, ose siē e quan ai: “se sa me rrezikue vehten pėr ēashtjen e pėrbashkėt. Anishka– thashė – rroftė populli edhe pa mue, rroftė Shqipnija”. Nga ky angazhim pėr tė mirė tė atdheut dhe pėr tė nxjerrė Shqipėrinė prej njė anarkije vėllavrasėse, Įt Harapi kaloi prej rrafshit idealistik nė atė praktik, duke sakrifikuar ide e pikėpamje personale pėr tė mirėn e kombit. Nė kėtė akt tė guximshėm tė Įt Antonit bashkohen idealet kristiane me ato njerėzore nė mbrojtje tė njeriut dhe tė drejtave tė tij.

  Njė fjalė edhe pėr komunistėt

  Gjatė fjalimit ai u drejtohet edhe komunistėve qė nė atė kohė kishin fituar shumė terren nėn petkun e atdhetarizmit. Ja, se ēfarė u shkruan atyre:

  “Edhe komunistave due t’u a tham nji fjalė, por kjartė e shkurt. Unė jam i bindun se pak janė ata Shqiptar, tė cilėt vėrte e kuptojnė doktrinėn komuniste, por, tashma tė gjithė po e shohin dhe po e njohin organizatėn dhe veprėn komuniste nė Shqipnķ. Kjo asht vertetė, e kjo don me thanė se gadi tė gjithė komunistat shqiptar veprojnė me krye nė thesė pa dijtė shka bajnė dhe pėr shka veprojnė. Por, po thonė se e kanė pėr Shqipnķ, e vetėm pėr Shqipnķ. Unė due t’u besoj, por ky dallim midis doktrines komuniste e vepres komuniste me formen kombėtare – sikurse i kam ndigjue unė vetė tue dishmue organizatoret komunista – mue mė ban me dyshue pėr sinēeritetin e kėsaj rryme shqiptare: pse, vallė, komunistat veshen e ngjeshen me zellin atdhetar, kurse atyne mbi tė gjitha u intereson doktrina dhe jo atdheu? Masat terroristike, mandej, vllavrasja, lidhnija e ngushtė deri nė dependencė tė plotė prej dorės sė huej, dhe pėrdorimi i ēdo mjeti pėr qellim nuk i lanė vend dyshimit. More, me kobure nė gjoks nuk bahet kush vlla, as shoq, por skllav, ja mizuer apo hypokrit. Gjithmonė tue rrenue nuk ndertohet”.

  E kjo qė pat thėnė Pader Anton Harapi mbi komunistat u vėrtetua plotėsisht: ishte njė profeci. Me ardhjen e tyre nė krye tė shtetit shqiptar, lėvizjen e parė qė bėnė sa erdhėn nė pushtet, ishte eliminimi i kundėrshtarėve dhe sakrifikmi i Shqipėrisė pėr doktrinėn e tyre. Shqipėria nėn drejtimin e organizimin e tyre po fillonte njė kalavar tė ri pesėdhjetėvjeēar.

  Analizė e gjendjes politike e shoqėrore
  Vazhdon pėrsėri Įt Antoni duke ftuar pjesėmarrėsit qė dėgjonin fjalimin e tij, tė kinin kujdes pėr rrezikun qė mund tė jetė nėse vihemi nė krah tė njėrit apo tjetrit, sepse:“e vetmja rrugė shpėtimi asht, tė ruhemi, mos tė marrim ndonji shtjelėm andej a kėndej, prej njenit a prej tjetrit, dhe tė bahemi tė paqenun; tė hupim pa shenjė e pa dukė”. Pra, njė bashkim i tė gjithėve nėn njė ideal per mirėqenien e Shqipėrisė.

  Ndėrsa nė lidhje me politikėn e brendėshme ai veēon tė metat e saj qė i pėrmbledh nė tre pika: “1. Disorjentimi ynė; 2. Demoralizimi ynė; 3. Reaksioni nacjonalist, aq pėr tu lėvdue nė moshėn e re, filloi me tė vertetė me njė ideal, por mjerisht degjeneroi nė pasjon”. Janė kėto tri plagė qė Įt Anton Harapi i vė nė pah, pėr tė gjetur mbasandej rrugėn e daljes, zgjidhjen e problemeve e daljen prej tyre.

  Thamė mė lart se vendi nė vitin 1944 ishte pothuajse nė njė anarki tė plotė, kjo pėr dy arsye: e para se Shqipėria pėr gati pesė vjet ishte e pushtuar; e dyta se edhe brenda jetės politike e kulturore shqiptare egzistonin rryma tė ndryshme me ide tė kundėrta nė lidhje me formėn, drejtimin, dhe si do tė qeverisej shtetit shqiptar mbas lufte. Edhe kėtyre Įt Antoni u drejtohet:“Rymėt e soēme po bajnė nji gabim tė randė: ato po ndėrlikojnė rendin ndėr idé dhe ndėr punė”. Me ēka pamė deri tani shohim se analiza qė Įt Harapi i bėn gjendjes sė Shqipėrisė sė asaj kohe ishte me vend dhe e drejtė. Pėr kėtė lypej kohė dhe mund, sakrifikim idesh, mohime dhe sakrifica personale pėr tė krijuar njė jetė te re simbas idealeve ku si arritje ėshtė e mira e pėrbashkėt e liria personale e individuale e ēdo njėrit. Kėtė kėrkonte sociologu dhe konferencieri Įt Anton Harapi pėr tė vėnė vendin nė binar tė drejtė, nė rrugėn e progresit dhe tė zhvillimit.

  Hartimi i programit politik pėr tė ardhmen
  Tani tė kalojmė te hartimi i programit qė parashtroi Franēeskani pėr rimkėmbjen morale, kulturore, shoqnore e ekonomike tė popullit shqiptar. Ai kėtė program e parashtron pak a shumė nė tre rende, qė kanė vlerėn e tyre edhe sot e gjithė ditėn.

  Qe, tre pikat e programit tė tij: 1. “T’a krijojmė nji fuqi morale nė Shqipni… lypet t’a rindertojmė ndėrgjegjen t’onė vehtjake dhe kolektive”. 2. “T’a krijojmė fuqinė shtetnore me nji mobilizim shpirtnor dhe trupuer, me nji dishiplinė tė shtėrngueshme dhe me nji organizim tė vėrtetė”. 3. “Tė gjitha kėto ēohen nė vend dhe plotėsohen me nji fjalė dhe me nji vepėr tė vetme: tė sakrifikohemi. Mjaft kemi sakrifikue tė tjerėt; sot t’i a nisim nga vehtja e jonė. Ju atdhetarė, qi levdoheni se bani vdekjen pėr Shqipnķ, tė jeni tė zotėt tė sakrifikoni pikėpamjet dhe pasjonet, rrymėt dhe idét, oportunitetin dhe komoditetin vehtjak, po deshėt t’i shpėtojmė rrezikut qė na rrin mbi krye”. Jo vetėm kaq. “Ky asht imperativi i ditės pėr tė gjithė ata, qi ndiejnė pėrmbrenda si njerėz dhe si shqiptar. Shpėtimi i ēashtjes sė pėrbashkėt asht bashkimi, por nuk kemi si tė bashkohemi deri sa tė mbajė seicili tė vetėn. Ase kemi sakrifikue pikėpamjet t’ona, ase do tė sakrifikojmė Shqipnķn. Kjo asht sakrifica shpirtnore e vetmja pėr t’i a mrrijtė qellimit”.

  Tė ruhemi thotė ati franēeskan dhe tė mos kujtojė kush se “e ban Shqipķn Hajmalķ apo privativė tė vetėn”. Edhe pse kanė kaluar tashmė mė shumė se gjashtėdhjetė vjet qė nga ky apel i Pader Antonit, besoj se janė aktuale edhe sot e gjithė ditėn keto fjalė tė tij pėr tė gjithė ata shqiptar vullnetmirė qė e duan dhe dėshirojnė me tė gjitha mjetet tė mirėn e Shqipėrisė.

  Me shpirt e zemėr nė dorė i zhveshur prej gjithēkaje nga ēdo paragjykim, i frymzuar nga ideale tė larta u drejtohet tė gjithė shqiptarve: “Sod qi jemi mė kuti tė pėrmbysemi me t’eger e me tė butė, nė ketė pėrmbytje tė fundit, pėr ne nuk do tė ketė germanofila, anglofila, italofila: s’ka njerėz tė djeshėm e tė nesėrm, sot do tė jemi shqiptarė e vetėm shqiptarė, tė zott tė ēveshemi e tė harrojmė gjithshkafėn, vetėm e vetėm pėr tė shpėtue komb, shtet e popull. Urrah tė bashkohemi, se mbaruem; tė prajnė fjalėt e arsyetimet. T’a bajmė monumentin kombėtar: bashkimin e shqiptarve”. Kjo qe deshira, - testamenti i fundit nėse mund ta quajmė kėshtu qė na la Įt Anton Harapi: bashkimi i shqiptarėve.

  Pėr hir tė sė vėrtetės duhet thėnė e nuk duhet heshtur se krejt krijimtaria e kėtij atdhetari ka pasė si qėllim tė vetėm lartėsimin e formimin mendor, moral, shpirtėror, politik e shoqėror tė popullit shqiptar. Nga ky qėllim qė ishte kthyer nė njė formė jete modus vivendi nė shpirtin e mendjen e kėtij franēeskani, mund tė kuptohet pjesėmarrja e tij nė jetėn politike nė Shqipėri nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore.

  Fati i tij tragjik

  Fjalėt e tij nuk mbetėn thjesht ide tė bukura tė shkruar nėpėr copa letrash dhe tė shpallura para njerėzve, ose tė botuara nė tė pėrkohshme. Ai besonte nė ato qė shkruante, sepse kishte orientuar krejt jetėn e tij nė shėrbim tė idealeve tė larta fisnikėrie e atdhedashurie. Ai u kthye nė Shqipėri, edhe pse ishte kėshilluar nga miqtė e tij tė mos kthehej se tė parin qė do tė vrasin komunistėt do tė ishte ai. Por, Įt Antoni duke qenė njeri i drejtė dhe qė kishte punuar gjithmonė sipas programit tė Franēeskanėve, qė nuk e kishin braktisur kurrė vendin e tyre edhe nė momentet mė tragjike e tė vėshtira, thotė: “Unė kam punue gjithmonė pėr tė mirėn e popullit tem, i kam dhurue krejt jeten teme, edhe nėse mė duhet ta jap jeten pėr Shqipnķ, unė e jap”.

  Njė muaj para sė tė pėrfundonte lufta ai u kthye nga Austria, e dha jetėn pėr Fe e pėr Atdhe. U arrestua nė Dukagjin nga komunistėt bashkė me dy regjentėt Lef Nosin e Maliq Bushatin qė i kishte marrė me vete pėr t’i mbrojtur. Pushkatohet nė Tiranė mė datėn 15 shkurt 1945 sė bashku me dy pjestarėt e tjerė tė Regjencės. Fatkeqėsisht ende sot nuk i dihet vendi i varrimit, e si rrjedhojė nuk i janė gjetur as eshtrat pėr t’i bėrė nderimet e duhura kėtij burri tė nderuar qė lindi Shkodra dhe Shqipėria.

  Edhe pse kanė kaluar shumė vite nga martirizimi i tij, ne sot kemi ēfarė tė marrim nga Frati ynė. Zėri i tij kumbon bindshėm pėr tė nderuar Shqipėrinė. Idetė e tij pėr rimkėmbjen e popullit shqiptar janė aktuale dhe tė nevojshme sot e pėrherė, d.m.th. tė sakrifikohemi pėr tė mirėn e pėrbashkėt tė pupullit shqiptar. Tė krijojmė njė forcė morale dhe njė kulturė tė fortė pėr zhvillimin mendor, moral e organizimin politik tė shqiptarėve. T’i lėmė menjėanė interesat vetiake dhe klanore e ta ndėrtojmė ndėrgjegjen dhe shpirtin e popullit shqiptar. Kėsisoj jetojmė ashtu siē duhet tė tashmen e ndėrtojmė nė themele tė sigurta tė ardhmen.

  At Vitor Dema
  Milosao


  FOTO:
  1-Instituti i studimeve shqiptare, Tiranė 1942
  Ne foto tė ulur nė tavolinė janė: nė krye nga e majta: Vangjel Koēa, Aleksander Xhuvani, Anton Paluca, Įt Anton Harapi, Xhevat Korēa, Mustafa Merlika Kruja, Ernest Koliqi, Dhimiter Berati, Įt Giuseppe Valentitni, Karl Gurakuqi, Ekrem Vlora, Nicola La Russo e Dom Lazer Shantoja.
  2-Įt Anton Harapi, Lef Nosi, Maliq Bushati para gjyqit ushtarak, Tiranė 1945, pak ditė para pushkatimi


  .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga puroshkodran : 28-06-2009 mė 13:36

 16. #16
  Albanian Maska e OROSHI
  Anėtarėsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Asht me te vertete elita e kombit shqiptar!
  Shum patriot dhe i zgjuar!
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  kush mundet me na e sjelle fjalimin e famshem ne shkoder te pater anton arapit ne ceremonine e percjelljes se eshtnave te cerciz topullit e muco Qullit per gjinokaster..


  fillon me fjalet... ndalnju burra...  At Anton Harapi (1888-1946)

  “A e dini se ēdo ndertese i vihen temelet n’dhe? Edhe pse n’varr, ne hijshem duhet t’jemi gurt e temelit t’njiasaj binaje t’cillin sot e quajm Shqypni” At Anton Harapi (1888-1946)


  Nju Jork, 3 shtator 2003 / Nga Klajd KAPINOVA


  Njė sqarim i “vogėl” pėr lexuesit shqiptarė

  Kam lexuar para disa kohe me njė kujdes tė veēantė njė shkrim kuptimplotė tė publicistit tė mirėnjohur z. Mergim Korēa, nė gazetėn shqiptaro-amerikane “Illyria” nė Manhattan Neė York.

  Ju pėrgėzoj i dashur bashkėatdhetar, qė jeni shumė i shqetėsuar pėr mosfutjen e emrit tė veprės martire tė At Anton harapit nė fazėn e kanonizimit, qė Selia e Shenjtė nė Vatikan aplikon pėr meshtarėt e Krishtit. Dhe pikėrisht pėr atė ushtar besnik tė Urdhėrit tė Shėn Franēeskut, qė me sandale dhe varfėri qendroi pranė dhe mes popullit tė vet, ku gjithnjė pėr te Shqipnia ishte NJI. U privua nga kjo e drejtė e merituar, pikėrisht franēeskani i pėrvujtė, qė u pushkatua barbarisht me fjalėt e Krishtit nė gojė: “Fali o Zot se nuk dijnė ēka bajnė”, “Rrnoft Krishti Mbret!”, “Rrnoft Shqipnia edhe pa ne!”.

  Keni shumė tė drejtė i nderuari z. Korēa, kur thoni, se me At Antonin, do tė ndodhė njėsoj sikurse i ngjau Padre Piu-t, i cili, kur ishte nė jetėn tokėsore thoshte: “La Benedizione del Signore scenda su di te, sulla tua casa e su tutte le persone a te care”. Atėherė ē’vlerė ka pendesa, kur veprimi i padrejtė, pėr mosshėnimin e emrit nė listėn e martirėve shqiptarė ėshtė bėrė me dėshirėn e njė individi apo “komisioni” shqiptarėsh. Askush nuk ka drejtė t’i jap tė gatshėm nė tabaka Selisė sė Shenjtė, ku meshtar e meriton apo jo, qė tė bėhet martir i lterit!

  Me sa di unė, Komisioni i Rishqyrtimit tė Aktit tė Martirizimit tė Klerikėve Katolikė nė kohėn e masakrave tė komunizmit (sikurse nė tė gjithė vendet diktatoriale dhe komuniste tė ish - Evropės Lindore) nga Vatikani, ka kėrkuar prej Konferences Ipeshkvnore tė Kishės Katolike nė Shqipėri dokumentet (tė marra nga Arkivi Qendror i Shtetit, aktet e gjyqeve), dėshmi me deklarata autentike nga pėrsona qė dėshmojnė vėrtetėsinė e faktit tė kėrkuar, dhe jo tė paragjykohet nga gjyqi i dytė shqiptar, etj. “komisioni” apo individė, kushdo kjoftė, duhet t’i ketė parė pikturat ose arkivat, qė i kushtohen pushkatimit tė klerikėve katolikė, njė prej tė cilėve ėshtė edhe At Anton Harapi.

  Frati i pushkatuar e i anatemuar pa mėshirė, ka nevojė qė tė qitet nė shesh me dokumente autentike dhe jo tė marrė tė gatshme nga zyrat e ekzekutorėve etėrit dhe bijtė e tė cilėve ende drejtojnė Shqipėrinė dhe ende nuk kanė bėrė “mia culpa” pėr krimet qė kanė bėrė kundėr njerėzimit dhe popullit tė vet. Veprimi i njėanshėm dhe me tendenca diskriminuese qė kanė pėrdorur sot servilėt e sistemit qofshin kėto dhe me petk meshtarak, ėshtė njė shkelje ndaj martirėve tė krishtėrimit qė e kanė derdhur gjakun e tyre pėr ungjillizimin e popullit dhe dashninė e besimtarėve shqiptarė. Shpesh po abuzohet pa tė drejtė pėrmes njė fotografie, ku ka dalė frati qė ka kaluar nė amshim At Anton Harapi me njė gjeneral gjerman Fitstum asokohe tė Luftės Dytė Botėrore...

  Mirėpo, kushdo e di, se e gjithė hierarkia qė ka 10 vjet pushtet shpirtėror nė Shqipėri (25 Prill 1993-2003), pas vitit 1993 me pėrjashtim tė Shkėlqėsisė sė Tij imzot Zef Simoni Ipeshkėv (qė ka vuajtur kalvarin komunist pėr 12 vjet nė Spaē, Burrel, Sarandė, etj.), pėrsa i pėrket historisė sė martirizimit tė prelatėve tanė, nuk i njohin, dhe mendoj se nuk kanė tė drejtė tė vendosė apriori.


  Nuk ėshtė vonė tė bėhet dorėzimi i materialeve pėr fratin Anton Harapi nė Vatikan, mbasi drejtėsia herėt ose vonė do tė triumfojė... Do tė vijė njė ditė qė madhėshtia e Pader Anton Harapit, tė rritėt ashtu sikurse ngjau pas shumė dekadash me shenjtin Pader Piu-n.

  Faqet e historisė, tė mbshura me male kufomash tė pafajshme nga kmerėt e kuq tė polpotit tė Tiranės sė kuqe tė diktatorit largkjoftė, me heshtjen e tyre stoike po flasin dhe kėrkojnė drejtėsi. Opurtiniteti e konformizmi me xhelatėt ekzekutorė qė janė sot nė pushtet pas revolucionit jevgjito-komunist tė vitit tė zi 1997, do tė shkrihet si kripa nė ujė...


  Nė njė natė tė errėt e tė vranėt, u hapėn gropa tė mėdha kolektive. U gjakosėn qielli e toka, u thanė trungje shumėvjeēare. U vranė nga komunistėt, bijtė e kėsaj toke, qė shquheshin pėr nga lartėsia shpirtėrore, pėr nga zgjuarėsia e trimėria.

  Shumė klerikė katolikė u pushkatuan me gjyq fars dhe pa gjyq, u burgosėn, internuan dhe zhdukėn pa lėnė asnjė gjurmė. U vranė mizorisht 8 kryeipeshkėvij, 4 ipeshkėvij, 53 priftėrinj dioqezanė, 25 franēeskanė, 10 jezuitė, 10 seminaristė. Ata sė bashku kishin bėrė 881 vjet burg ose gati 9 shekuj vuajtje. Ata sė bashku kishin kryer 450 vjet studime nė 24 universitete tė ndryshme. Kėtė fat tė zi kishte edhe At Antoni. Nė kėtė mėnyrė, historia njerėzore mbetet njė meteor, qė shndritė pėrjetė veprėn e prelatėve tė kishės dhe tė kombit shqiptar tė mbisalvuar.

  Asnjė pėrkujtimore shkencore nuk ėshtė bėrė pėr pėrkujtimin e veprės dhe jetės sė tij nė dobi tė shqiptarizmės sė kulluar. Tash 14 vjet nė Shqipėri dhe pėr mė tepėr nė vendlindje nė qytetin e Shkodrės, nuk ėshtė bėrė asgjė, as nga Urdhėri Franēeskan qė e ka pėr detyrė tė pėrkujtojė martirėt e Shėn Franēeskut, njė shembėlltyrė e tė cilit ishte edhe frati shqiptar At Anton Harapi. Vetėm nė Prishtinė, revista kulturore “Jeta e Re” nė vititn 1997, i ka pėrkushtuar njė numėr tė veēantė At Anton Harapit. Asnjė pendesė, nuk ka nga ata autorė qė dje e mallėkuan me shkrime turpi dhe sot pėrsėri po rishkruajnė me metorėn e “realizmit social-komunist”, “Historinė e Letėrsisė Shqipe” (Antologjinė) dhe tė ashtėquajturėn “Histori e Populli Shqiptar” (2002), ku domonojnė “Prof.dr.” e komunizmit. Tashmė hipokrizia ka dalė sheshit dhe po han bukėn e marres sė vet nga pushtetarėt socialkomunist qė janė bėrė padronė shpirtėrorė, kulturorė, fizikė dhe ekonomik nė vendlindjen tonė e pėrtej saj...

  Kush ishte dhe mbeti At Anton Harapi

  Ai lindi nė Shirokė tė Shkodrės, mė 5 janar 1888. I biri i Loros dhe i Ēiles, shtoi gėzimin e familjes qė jetonte buzė valėve tė Liqenit piktoresk. Babai merrej me peshkim, tė cilin e kishte traditė. Nė fėmijėri bashkėmoshatarėt e thėrrisnin Gaspėr, sepse ishte i pagėzuar me kėtė emėr. Qė nė moshė tė re hyri nė Kolegjin e Jezuitėve dhe mė pas nė Kolegjin Franēeskan, qė ishte dhe mbeti shtylla e traditės sė mirėfilltė kombėtare shqiptare, duke qenė pėrherė njė pikė e mirėfilltė referimi pėr tė gjithė gjeneratat e mėvonshme, qė dolėn nga kjo qendėr e rrezatimit tė fortė tė gurrės sė pashtershme popullore fetare e atdhetare.

  Vocėrraku, aty mori njohuritė elementare tė teologjisė, rriti cilėsinė e mendjes sė vet, duke fisnikėruar zemrėn me kulturė fetare, u mėkua me dashurinė e thellė pėr Atdheun. Si fėmijė dallohej pėr mirėsi, butėsi, pėrshpirtėri, duke qenė njė dashamirės, me vepra tė lloj-llojshme mėshire. Rezultatet e larta nė shkollė i mundėsuan adolishentit tė menēur, tė vijojė studimet e larta nė disa qytete tė rėndėsishme tė Austrisė, qė njihen si metropole tė rrezatimit tė kulturės sė lashtė e bashkėkohore botėrore. Kėtu rregullisht studio nė Villach tė Tirolit, Salezburg dhe Shvarc pėr degėn adhuruese tė tij teologji. Ai ishte njė enciklopedi qė ecte me dy kėmbė mbasi, preferonte shumė tė ishte nė kontakt me bibliotekat, si njė frekuentues shumė i rregullt dhe i azhurnuar me tė gjithė median e huaj evropiane qė vinte nė kėtė bibliotekė.

  Pranė profesorėve tė mirėnjohur austriakė dhe tė traditės fetare vendase, kėtu studioi pėr degėt e adhuruara teozofi e filozofi, ku menjėherė pėrfitoi njė kulturė tė shėndoshė oksidentale, dije tė qėndrueshme, pėrpikmėri tė dalluar tė stilit gjerman, qendresė tė shpirtit tė hekurt franēeskan.


  Duhet vėnė nė dukje se pikėrisht gga ky element i vlefshėm franēeskan, rezulton, se franēeskanėt nėtė tėrėsi, pa kursim derdhin energjitė e tyre nė kulturė, dije, pėrparim, cilėsi me vullnet pune dhe inisiativė tė lirė pėrsonale.


  Kėsisoj, mbi tė gjitha nė unitet dominoi bashkimi i tė gjithė virtyteteve pozitive, duke plotėsuar mė tej shpirtin e pastėr franēeskan, me tė cilin frati ynė ishte i edukuar qysh nė fillim...

  Gaspėri i ri, bėhet At Anton Harapi nė Shqipėri. Dijet e thalla akademike, qė ai i kishte akumuluar gjatė viteve tė studimeve akademike, nuk do ta tulatshin kujtesėn e tij tė freskėt, por do tė shpėrthenin valė - valė, gjithnjė nė nivele tė reja rritjeje, me njė dinamikė pėr t’u pasur zili, tė cilat falė aftėsive pėrsonale, do t’i reflektonte me finesė.

  Argumentet qė buronin nė mėnyrė tė natyrshme, nė ēdo kohė dhe rrethanė, do t’i parashtronte me njė logjikė tė hekurt gjermane. Kjo ishte aftėsi profesionale vetėm e njė gjeniu tė rrallė. Dhe njė njeri i tillė, dy herė nuk do tė pėrsėritet nė tokėn shqiptare. Mbi freskinė dhe mendimin e gėrshetuar filozofik, pėr stilin e matur karakteristik, tė lidhur me rrjedhshmėri, Dom Kolec Prenushi, na ofron para 67 vjetėve kėto rradhė vlerėsimi: “...mendje dialektike, qi shkruen kryeartikuj, nder cillt disa janė kryvepra. Dija e thell, arsytimi i lidhun, analizimi i holl, stili i peshuem, dallojn gjith shkrimet e tija. Mund tė jetė i thatė, i ftoht, por ai asht i drejt e i pafajshem” (Shih, “Hylli i Dritės”, 1936, fq. 583).

  Pėr tė gjithė ata qė hodhėn vrerė, pėr jetėn dhe veprėn e At Antonit (kujtojmė se posaēėrisht pėr tė ulur figurėn e martirit shqiptar franēeskan, pseudoshkrimtari Skėnder Drini, pėr tė pėrfituar poste dhe “merita”, zhgarravitė me urretjen e tij latente, dramėn pėrvese “Shembja e hidhujve” me pėrsonazh kryesor tė ashtėqujtunin “Harapi i Shkodres”, duke fyer edhe mė tej me skenarin e filmit dhe libretin e drames me te njejtin titull figuren e At Anton Harapit. Me ardhjen e demokracisė ky shkrim nė vend qė tė bėnte “mia culpa” u shpėrblye pėr bėmat e tij si Atashe Kulturor nė Konsullaten e Shqipėrisė nė Turqi shėnimi im K. Kapinova), qė vraponte shpejt pėr tė pėrhapur paqen, dashurinė pėr njeri - tjetrin, e drejtėsinė midis njerėzve, do tė ishte me vend, qė nga thellėsia e shekujve, t’u pėrgjigjemi me njė fjalė tė urtė tė skalitur nga Paskal: “Ndėrgjegja, ėshtė libri mė i mirė moral qė kemi dhe me tė cilin, duhet tė kėshillohemi mė shumė”.

  Si intelektual model, sillte me vete mentalitetin e misionarėve pėrparimtarė europianė, qė nė shumicė asokohe kishin nė zotėrim shartet e Provincės Franēeskane (shek. XII - XIII), qė po hidhte shtat me palcė e fizionomi shqiptare, tėrėsisht me taban solid, e cila gradualisht kishte ēelur gonxhe, qė shpėrthyen nė tė ardhmen lulėzimin e kulturės amtare shqiptare, ku nė rezonancė dominonte fryma e ngrohtė franēeskane “lutu e puno”.

  Veprimtaria fetare e atdhetare

  Nė vitin 1910, At Antoni kthehet nė Shqipėri dhe shugurohet meshtar, duke qenė deri nė flijim meshtar besnik i zhgunit tė Shėn Franēeskut e popullit qė e donte dhe e respektonte me veneracion. Ai punon si mėsues nė Kolegjin e Fretėnve, ku, kishte mėsuar qysh I vogėl. Si I ri, kishte ide e objektiva tė veēanta, duke I kanalizuar nė njė shtrat tė vetėm, formimin dituror tė rinisė sė ardhshme, me metoda tė tilla, ku, dallohet universaliteti I dritės, pėr t’i ndriēuar tė gjitha sė bashku pa dallim bindjesh, pėrkatėsish, krahinash, origjinė edukimi, lloje shkollash, duke nisur qė tė edukoj kėsisoj njerėz me virtyte, ku mirėsia, dashuria, feja, nacioni tė jenė bashkėudhėtarė tė pandashėm gjatė gjithė jetės tek shqiptarėt.

  Gjatė tetorit tė vitit 1912 deri nė prill 1913 (vite tė trazimeve tė mėdha tė Luftės sė Parė Botėrore), I pėrkushtohet shėrbesave fetare nė kishėn “Zoja Rruzare” nė Arrėn e Madhe nė Shkodėr, ku ishte edhe Kuvendi Franēeskan. Nė kėtė lagje u njoh dhe u ballafaqua me varfėrinė e tejskajshme, tė cilėn e pėrjetonte vetė, mes banorėve pa dallim feje. Viti 1916, pėr banorėt malėsorė tė Dukagjinit, ishte njė vit I vėshtirė, vit I sėmundjes epidemike tė kolerės, ku, njerėzit njeri pas tjetrit vdisnin dhe askush nuk u gjendej pranė nga frika e lėngatės. Por meshtari karizmatik, me shpirt tė pastėr fisniku, u gjend si shėrbetor pranė tyre, pėr t’i ngushėlluar dhe ndihmuar.


  Frati 25 vjeēar, me ndjenja tė holla tė humanizmit, ecte nė kėmbė, nėpėr katunde tė thella e tė ashpra malore, nė tė gjitha shtėpitė e bjeshkėve tė thepisura tė Dukagjinit (Malėsia e Mbishkodrės), pėr tė shpėtuar nga vdekja e sigurtė malėsorėt, duke I ndihmuar drejtpėrdrejtė nga ana profilaksike kundėr kolerės, kėsaj murtaje tė fillmshekullit XX, qė kishte pėrpirė miliona jetė njerėzish nėpėr botė...

  Viti 1918, fratin e Urdhėrit tė Shėn Franēeskut (vendosur nė Arbėri nė shek. XIII), e gjeti famullitar nė katundin Grudė. Binomi “Fe e Atdhe”, qe aorta e zemrės sė tij, e Gruda ishte terreni, ku edhe njė herė shpalosi zgjuarėsinė dhe dituritė e thella enciklopedike, tė cilat spikaten sipas mendimit tim, nė dy rrafshe: sė pari, nė fushėn e gjėrė politike, ku, pėr interesat e larta tė nacionit pranonte tė flijohej, pėr tė mirėn e pėrbashkėt; sė dyti, spikat me sukses nė lėmin e letrave shqipe, duke pasur pendė e mendim tė mprehtė, tė cilat admiroheshin nga qarqet preferuese tė sferės sė letrave albanologjike.

  Pėr tė tillė publicist, me polemikė rezultative dhe mendime tė reja, pohohet me tė drejtėn e qytetarisė, se epoka e njerėzve tė mėdhenj vulos me gjurmėt e veta tė pashlyeshme, ku, kėtu dallohen mirė njerėzit e ndritur, qė denjėsisht i pėrfaqėsojnė, nė paradėn e sė cilės, bėn pjesė edhe emri i ndritur i At Anton Harapit.

  Pa hyrė nė hollėsira e zgjatje tė tepėrta, nė kontekstin e kėtij shkrimi modest, dua tė nėnvizoj idenė e ndonjė mediokri, qė e trajton apo vlerėson si sakrilegj bashkėpunimin e Kishės Katolike nė Shqipėri me problemet nacionale, kur dihet historikisht, se nė shekuj kemi tė pėrcaktuar parimet kryesore tė kėtij uniteti nga etėrit dhe dijetarėt e shquar tė Kishės.

  Nė kushtet kur populli ynė jetonte errėsirėn mė tė gjatė mesjetare dhe njėkohsisht tė shoqėruar me plot kalvare pėrsekutimi, nėn pushtimin mė tė egėr tė barbarėve otomanė, nė veēanti klerikėt katolikė (nė trojet etnike shqiptare dhe shtetin amė), kanė qenė sistematikisht gjatė shekujve vetėdija e nacionit shqiptar, duke sjellė pėrherė zgjimin e ndėrgjegjės sė mirėfilltė nacionale. Nė kėtė kohė, shekull pas shekulli, kultura shqiptare u ngrit nė nivele tė reja, brenda kishės sonė, por qė gjatė pėrbuzjes sė gjatė, zėvendėsoi me dinjitet Akademinė e Parė Shqiptare brenda universit shqiptar.

  Sa pėr ilustrim, po sjellim njė shembull, tė cilin esencialisht po e trajtoi mė poshtė. Nė veprėn mė tė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės: “Angazhimi ynė shoqėror”, nė mėnyrė filozofike, autori i saj, prof. Giorgio La Piera (1904-1977), nėnvizon: “Nga pikėpamja katolike, politika ėshtė veprimtaria udhėheqėse e jetės njerėzore, qė ushtrohet nga shteti, gjinia ose nga klasat me plotėsinė e problemeve shpirtėrore dhe materiale tė individit dhe komunitetit”.

  Kėto dije tė kohės, I kishte si vizione tė kjarta At Anton Harapi dhe po udhėtonte nė rrugė tė sigurtė. Ai, pėrherė mendonte e vepronte nėn shembullin e idealeve, qė i kishte si pika referimi, se “...njerin e ban shpirti dhe ndergjegja, e paraqet sjellja, e vlerson puna; apostullin e rrit ideali, qendresa e guximit; bamirsin e krijon zemer-gjansija e vetmohimi. Para plumbit, qi e rrzoi perdhe, shqiptoi pa za: “Lumin e ep deka kunoren e ven varri”, - shkruan nė parathanien e vepres “Andra e Pretashit”, studiuesi i afėrt i tij Gjin Duka (alias At Daniel Gjeēaj)...

  Ai njohu me tė gjitha pėrmasat e saj zonėn e Grudės sė Malėsisė sė Madhe, koloritin e gjallė tė zakoneve, vajet, dasmat, epiken, psikologjinė origjinale tė trevave kreshnike tė marra nė studim, pra tėrėsinė klasike tė kulturės sė pasur nacionale ende tė palėvruar asokohe...

  Nė kėtė mjedis tė ri dhe tė pėrshtatshėm pėr mendjen dhe punėn e tij me pasion lindi dhe u rrit romani “Andra e Pretashit”, qė vlerėsohet nga vetė biografėt mė tė afėrt tė autorit, si njė ndėr kryeveprat e dorėshkrimeve, qė i la si pasuri tė paēmuar Atdheut tė vet. Ai ruajti me mjeshtėri kompozimin unik tė njė vepre letrare.


  Midis malėsorėve tė zonės sė Vajzės sė Kastratit (Malėsi e Madhe), spikat njohja e hollė e psikologjisė sė njerėzve, kultura e pasur dhe e gjerė fetare, si bari I popullit, duke qenė pėrherė nė shėrbim tė tij, pėr t’i pajisur ata me nivele tė reja tė civilizimit pėrparimtar. Zelli pėr kulturė qytetare ishte pjesė e edukatės, falė aftėsive tė lindura dhe tė kultivuara nė fushėn pedagogjike, pėr rininė shqiptare brenda famullisė, ku, ai posaēėrisht kontribuoi ēdo ditė nė formimin e tė krishterėve katolikė tė ndėrgjeshėm, tek e ktheu atė nė qendėr tė rėndėsishme tė akumulimit tė diturive tė reja perėndimore.

  Nė rrafshin politik, mbeti njė zbulues i gjallė i fatit tė popullit shqiptar. Nė kujtesėn e historisė, kanė mbetur tė pashlyera shumė ngjarje, qė gjithsesi kanė emrin e kontributit tė meshtarit tė shqiptarizmės.

  Nė kohėn e turbullirave politike, midis tė cilave ishte mbėrthyer kontinenti i Europės, Fuqitė e Mėdha, hartonin harta tė reja, ku, pa tė drejtė, Shqipėrisė sė vogėl gjeografikisht, i cungoheshin arbitrarisht, njėra pas tjetrės disa treva tė trungut amė.

  A mund tė heshte frati i urtė, pėrballė kėsaj masakre, qė u bėhej ditėn pėr diell tokave shqiptare!? Normalisht, qė jo. I veshur me zhgun, me nismėn e vet, organizon menjėherė tre bajrakė, si: Gruda, Hoti e Triepshi dhe pėrmes tyre, i dorėzon Memorandumin e pėrgatitur nga ai vetė nė vitin 1918, komandantit francez nė Shkodėr (asokohe nė Shkodėr, kishin zyren e tyre konsullore 7 pėrfaqėsi tė huaja). Nė bashkėpunim me liberatorin e madh Luigj Gurakuqin dhe “Poetin Nacional” At Gjergj Fishta OFM, harton njė Peticion, tė nėnshkruar nga 200 pėrfaqėsues tė tre bajrakėve, drejtuar pėrkatėsisht Konferencės sė Paqes nė Paris, Ministrave tė Jashtėm tė ShBa-sė, Anglisė, Francės dhe Italisė.


  Nė pėrkrahje tė negociatave diplomatike, pėrfaqėsuesit e Grudės, Hotit e Triepshit nė Shkodėr, organizuan demostratėn te Ura e Maxharrit, duke brohoritur:

  “Hot e Grud kekan betue
  Pa gjak malet mos me i l’shue...”

  Frati ynė, kishte moq e dashamirė, duke bashkėpunuar ngushtė me At Marin Sirdanin, At Shtjefen Kryeziu Gjeēovin, Ēerēiz Topullin, Isa Boletinin, Fan Stilian Nolin, At Gjergj Fishtėn, Imzot Vinēenc Prennushin, At Donat Kurtin, Dr. At Gjon Shllakun, Dom Ndre Zadejen, Hilė Mosin, Mehmet Shpendin, etj., nė Jug e Veri tė Shqipėrisė.

  Cicėroni i oratorisė nacionale nė ligjeratat fetare e nacionale

  “Kjo ishte edukata harapiane. Ai ishte i kryqzuem n’Kryq per Fe e Atdhe”
  At Daniel Gjeēaj (1913-2002)


  Nė ligjeratat e tij tė famshme, tė mbajtura nė “Parisin e vogėl”, sikurse njihej nga intelektualėt asokohe qyteti kulturdashės Korēa, ndėr tė tjera At Anton Harapi u shpreh: “Jam fetar, por kam tager dhe detyr shoqnor”. E rėndėsishme pėr At Antonin, ishte fati i nacionit dhe i martirėve, tė cilėt pėr vemendjen qė i kushtonte rėndėsisė sė tyre, ishin pjesė e jetės sė tij.

  Populli i Shkodrės, kurrė s’do ta harrojė pėrshėndetjen e fundit tė titulluar: “Dy lotet e nji betimi”, si shembull i oratorisė klasike shqipe, nė pėrcjelljen e eshtrave tė martirėve nacionalė Mustafė Qullit dhe Ēerēiz Topullit, shtrėnguan duart nė shenjė betimi nacional: “Pėr nji Shqipni tė bashkueme e tė lidhun me idealin e herojve”.

  Ajo qė i jep konture tė plota portretit tė tij, ėshtė se ishte dhe mbeti si teolog, konferencier me mendim tė freskėt e cilėsi tė spikatur, ku nė mėnyrė tė dukshme shquhet nė drejtime parėsore fetare e nacionale. Gojėtaria e tij, ishte pėrherė e kjartė nė mendimet e shprehura, arsyetimin e lidhur mbi bazėn e njė logjike tė kristalizuar e tė ngjeshur mirė, ku ēfarėdo qė tė lexosh nga erudicioni solid, tė bie nė sy tema e kuptueshme dhe e pėrshtatshme e veprave qė shkroi dhe kumtesave historike qė ligjėroi para njerėzve me nivel pėrgatitjeje e dije tė ndryshme kulturore.

  Frati stoik, vazhdimisht ishte i pritur pėr njė bashkėjetesė paqėsore, vėllazėrore nė katėr besimet fetare (bektashi, myslimanė, ortodoksė dhe katolikė), ashtu sikurse ka vlerėsuar me tė drejtė biografi i pasionuar At Daniel Gjeēaj, ku, nėnvizon: “Kjo ishte edukata harapiane. Ai ishte i kryeqzuem n’Kryq pėr Fe e Atdhe”.

  Viti 1920, mbetėt pėr meshtarin e Shėn Franēeskut, kohė e ingranimit me lėvizjen atdhetare shqiptare, nė kushte e rrethana tė reja, falė enėrgjive tė pashtėrshme tė prelatit, mori njė shtytje dhe organizim tė ri. Mė 1921-1924, bėhet drejtues i grupit tė njohur atdhetar “Ora e Maleve”, sė bashku me poetin e njohur At Gjergj Fishtėn (1870-1940), demokratin liberator Luigj Gurakuqin, Dom Lazėr Shantojėn, duke qenė njėkohsisht themelues, drejtues e botues i aftė i fletores “Ora e Maleve”, qė rregullisht filloi tė nxirrte grupi nė fjalė.

  Pėr mė tepėr, liberatorit tė madh Luigj Gurakuqit, i pėrkushton veprėn e vet tė titulluar: “Andra e Pretashit”, ku shkruhet: “Luigj Gurakuqit- burrit vėrtetė burrė”.

  Mė 1924, u zhvilluan zgjedhjet e para nė Shqipėri, ku, gjendet mes “opozitės” sė kohės pėrkrah Gurakuqit, Fishtės, Bajram Currit, At Benardin Palaj, Nolit etj. , qė ishin pararoja e kėsaj lėvizjeje, duke sjellė njė mendim tė epėrm e veprim mė tė pėrshpejtuar racional pėr nacionin shqiptar.

  At Anton Harapi, ka meritė pėr organizmin politik tė kristiandemokratėve shqiptarė (1920) dhe qė lidhen pastaj me pėrpjekjet mė fisnike tė njė partie tė re Demokristiane shqiptare, mė 1930, e cila shquhej me programin e saj bashkėkohorė pėr palcėn me tipare tė thella atdhetare e humanizmi, duke pėruar dhe reflektuar parime tė shėndosha tė burime kristiane, duke mos qendruar pas nacioneve civilizuese me tradita tė lashta politike, si italianėt e gjermanėt, nė pėrputhje me nevojat e kohės. Me logjikė mė tė zhvilluar, demokristianėt e parė shqiptarė nė ide e shpirt, mė 1946, ishin tė njėkohshėm me De Gasperi-n nė Itali dhe Audenhaurin nė Gjermani, ku, shqiptarėt kristiandemokratė, paraqiten si alternativa mė shpresėdhėnėse nė periudha tė ndezura antifashiste e antikomuniste tė nacionit tonė tė rrėnuar nga Lufta e Dytė Botėrore...

  Pas rrėzimit tė Qeverisė sė Nolit, pėr shkaqe, qė tashmė dihen mirė, sikurse shumė tė tjerė, frati demokrat arrestohet 3 herė dhe burgoset sė bashku me At Benardin Palaj e mė vėllezėr tė tjerė nė Krishtin tė Urdhėrit tė Shėn Franēeskut, mbasi kishin pėrkrahur alternativėn e demokracisė liberale tė popullit, “Pėr njė Shqipni t’Lir e t’Perparueme”.


  Mbasi lirohet nga burgu, me vendosmėri dhe klajtėsi ideore, vijon pa ndėrprerje misionin e shenjtė, duke predikuar doktriminėn e krishtėrė. Si i Derguari i Franēeskanėve tė Veriut, i kėrkon Qeverisė sė Tiranės haptazi: “Flamurin Kuq e Zi, Gjuhėn Nacionale, Lirin e Pavarsin e plot t’popullit”. Edhe pse kishte detyren e rėndėsishme tė Provincialit, nuk e shkėpuste pėr asnjė ast veprimtarinė adhuruese atdhetare.

  Mė 1933, ishte drejtues i Kolegjit Franēeskan (Rektor), drejtor i Liceut “Illyricum” dhe pedagog nė Shkollėn Normale Femrore tė Motrave Stigmatine nė qytetin e Shkodrės (Gjuhadol).

  Nė harkun kohor tė viteve 1930-1936, ėshtė drejtori i sė pėrkohshmes prestigjioze revistes sė mirėnjohur nė Ballkan “Hylli i Dritės” (Botuar pėr herė tė parė mė 1913), bashkėdrejtues i gazetės “Posta e Shqypnisė”, revistės fetaro - kulturore “Zani i Shna Ndout” etj.

  Me pendėn e fuqishme nė fushėn e letrave shqipe

  Frati, krahas pėrkushtimit fetar dhe vlerave tė ēmueshme sociale tė komunitetit, dallon me po atė madhėshti, nė filozofi, teologji, pedagogji, sociologji, publicistikė dhe letėrsi artistike.

  Homelitė e kėndshme, qė mbajnė peshėn e fjalėve frymėzuese tė At Antonit, si vlerė autentike zbukurojnė letėrsinė e pasur fetare tė traditės gegė, ku, nė tėrėsi kulmoi erudicioni esencial plot elokuencė elegante e me njė diksion tė kjartė.


  Nė mėnyrė tė rregullt, ndiqte rrymat e letėrsisė botėrore, lexonte nė origjinal autorėt e famshėm tė pedagogjisė moderne tė kohės, si: Pestaloc, Hergert, Frobel, Herbart, Forster etj. Midis librave dhe pėrherė pranė librave, mendonte se mendja e tij dhe e ēdo njeriu, nė pėrgjithėsi, duke lexuar bėn njė gjimnastikė tė mirė, sepse zgjeron dritaret e diturisė njerėzore, tė cilat pėrherė duhet tė jenė tė interesuara, pėr tė lejuar depėrtimin e njohurive tė reja bashkėkohore.

  Shpesh At Antoni porosiste: “Gjimnastika e mendjes, me ushtrimin e vullndeses, duhet tė shkojė krahas me penden, si krahet e shqipes, qi ket e naltojn n’ajer dhe e mbajn n’drejtpeshim”. Si pasojė e njė akumulimi tė dijeve dhe tė pėrvojės si pedagog, nė vitin 1925 boton veprėn e parė pedagogjike, e cila njiherazi mund tė cilėsohet, njė pėrshtatje tė leksioneve tė pedagogut A. Hergert, njė punim i mirėfilltė shkencorė, tė cilin e kishte pagėzuar me emrin: “Edukata ose mirėrritja e fėmijėve”.

  Synimi fisnik dhe final i tij, ishte qė brėnda lėvizjeve tė reja reformatore tė krijohen hapėsira pėr modernizimin e metodave mėsimdhėnėse, didaktika e shkollės sė re shqiptare, dhe nė veēanti kėtė rrymė tė kohės kėrkonte ta shpėrndante me pasion nė veēanti midis moshės sė re, duke i pajisur nė kėtė mėnyrė, me njė kujdes e maturi, me parimet progresiste tė shkollės sė traditės sė hershme demokratike e kulturore tė Evropės Perėndimore. Pėr ēudi, sot ende studiohen nė universitetet e vendlindjes autorėt e pedagogjisė sovjetike (pedagogė pedantė komunistė rusė) dhe jo pedagogėt e traditės shqiptare nė trojet etnike shqiptare.

  Siē pohojnė biografėt, meshtari shkrimtar e studiues i vėmendshėm, nuk harronte tė ishte i kujdeshėm, kur analizonte, se mė e rėndėsishme nė shpirtin e shqiptarit ėshtė bindja, si akti mė cilėsor dhe frytdhėnės, se sa dajaku e frika.

  Pikėrisht pėr kėtė edukatori At Anton Harapi, duke qenė mė pranė rinisė e kuptonte krejt mirė, se forca fizike e thyen shqiptarin, por nuk e lakon, porsi butėsia, si njė mirėsi e pėrhershme. Duke qenė drejtues pėr shumė vjet me radhė i disa revistave, me dorėn e vet nėnshkruan mbi 50 artikuj, editoriale, qė tė ndara nė disa tematika I pėrkasin disa lėmive shkencore.

  Ajo qė e lartėson mė shumė martirin At Anton Harapin, sipas mendimit tim, ėshtė elokuenca nė gojėtari dhe filozofi, aftėsi tė cilėn, nė mėnyrė tė merituar e shfaqi nė qytetin e Korēės, ku, spikati dukshėm para intelektualėve. Me anė tė 6 ligjeratave tė mprehta tė kohės, analizoi tė gjitha dukuritė e kohės, qė e shqetėsojnė shqiptarin. Sot pėr fat tė mirė, dhe falė vullnesės sė Zotit, ata gjenden tė ruajtura nė veprėn “Vlerė Shpirtnore”.

  Duhet vėnė nė dukje, se shtysė pėr autorin e kėsaj nisme tė guximshme, ishte ēasti i njė krize shpirtėrore nė Shqipėri, dukuri kjo me rrjedhime negative dhe shkatėrrimtare. Aty autori referues, analizoi me hollėsi shkaqet e kėsaj krize, duke bėrė gradualisht njohjen me etilogjinė dhe terapinė e kėsaj sindrome kanceroze, ku, si epidemi e rrezikshme kishte nderhyrė ideologjia shterpe dhe vdekje prurėse e marksizmit (Marx-it) edhe nė vendin tonė, shenjat e sė cilės i importoi nė Shqipėri Ali Kelmendi me kompani nė vitin 1936...

  Tashmė ndėrgjegja shqiptare ishte paralajmėruar nga frati At Anton Harapi, qė ndiqte me kujdes vėrshimet marramendėse tė reve tė zeza komuniste, qė mbillnin obskurantizėm, gjak, dhunė dhe ateizėm tė shfrenuar. Me deklaratėn e tij franēeskani shkodran, zbuloi se: “Por u pa n’Rusi, se si parimi i komunizmit, nė vend qė tė zhdukte tė zezat, u ba burim mjerimi”.


  Duke nuhatur dhe studiuar me kujdes rrezikun e shtrirjes sė kėsaj epidemie asfikėsuese nė Shqipėri, shpejt e kuptoi se Ballkani, i lodhur nga luftrat do tė pushtohet, mbasi po vėzhgonte lajmet, qė vinin me shpejtėsi nga Evropa Perėndimore, si alarme tė kobshme, se ēfarė po ndodhte nė stepat e Siberisė Lindore nė Rusi, ku, miliona rusė tė pafajshėm, atdhetarė, filozofė e kundėrshtarė tė regjimit tė sovjetėve po rezistonin si antikomunistė, klerikė tė besimeve tė ndryshėm, po pėrsekutoheshin pa mėshirė nga gijotina e armėve tė vdekjes, qė ishte ateizmi dhe diktatura e proletariatit me hekur dhe litar...

  At Antoni, kėrkonte tė ndėrtonte godinėn e re tė mendimit mė pėrparimtar nacional shqiptar. “Njė frat i thjeshtė, renditet pėrkrah mendimtarėve tė mėdhenj nacionesh tė tjera”, vlerėsin studiuesi e kritiku bashkėkohor Dr. Aurel Plasari.

  Frati ynė kishte shumė pasion letėrsinė e traditės dhe atė bashkėkohore tė shkruar nga Fishta, Naimi, Poradeci etj. Ai shkruante nė prozė tė ėmbėl nė gjuhėn e bukur dhe tingėlluese gegė, me njė stil tė kėndshėm, tė latuar e fin, ku shquhet larmia e argumenteve qė parashtronte. Kushdo sot kundron me kėnaqėsi thjeshtėsinė e tė shkruarit. Vepra e dytė “Andra e Pretashit”, si roman u botua pjesė - pjesė prej vitit 1933 - 1942, nė revistėn e njohur kulturore “Hylli i Dritės”, ne nėntituj: “Urti e Burrni nder banorėt e Cemit” dhe “Valė mbi valė”. Ajo u dėrgua pėr botim nė mėrgim, sė bashku me veprat e tjera tė letėrsisė sė kohės, pranė Insitutit tė Studimeve Shqiptare, nė Shtėpinė Botuese “Valecchi” tė Firencės (Itali), por shkaku i Luftės sė Dytė Botėrore, bėri qė kjo nismė qėllimmirė tė mbetet e paplotėsuar. Disa vjet mė vonė, nė vitin 1959, veprat nė fjalė u botuan nė Romė, nė saj tė kujdesit tė drejtpėrdrejtė tė albanologut tė shquar Prof. At Zef Valentinit dhe nga prozatori i famshėm shkrimtari i shquar i traditės ish-Ministri i Kulturės Prof. Ernest Koliqi dhe franēeskani i pėrkushtuar kulturės shqiptare At Daniel Gjeēaj ofm.

  Shqipėria dhe 72.000 izraelitėt qė u mbrojtėn nga merita e At Anton Harapit

  Shpesh servilėt tė ashtėquajtur as profesorė dhe as doktorė tė regjimit tė polpotit tė Shqipėrisė, i kanė ofruar dhe vėrbuar sytė brezave tė tėrė shqiptarėsh, me njė foto, ku, shquhet njė takim i At Antonit me gjeneralin gjerman Fitsum, si ndėr “trathtitė” mė tė mėdha qė paska bėrė Kleri Katolik dhe prelati i lartė franēeskan dhe prandaj tė gjithė duhet tė pėrshkohen nė litar dhe tė kalben nėpėr burgje.

  Gjatė seancave tė gjyqit, pas shumė dekadave, duke biseduar me njerėz, qė e kanė njohur nga afėr Pader Anton Harapin ofm dėshmojnė sot, se njė pjesė e “prof. dr.”, pėrveē se pėrvetėsuan shumė dorėshkrime origjinale tė klerikėve katolikė franēeskanė nė kohėn e kataklizmave tė tyre (morėn gradat e pamerituara shkencėrisht nga “veladonėt e zi” siē i quanin ata), filluan nė ish-kinema “Rozafat” tė lėshonin britma pėr gjak dhe litar, me thirrje histerike: “Tė gjithė nė litar!”, “Plumbin ballit!”, “Hakmarrje-Hakmarrje!”.

  Sot kėta tė “rinj” militantė komunistė, qė kanė kryesuar edhe tė ashtėquajturin “revolucioni kulturor kinez” nė Shqipėri, shtypin komunist, si: “Ze(h)ri i popullit”, “Bashkimi”, “Puna”, “Drita”, “Hosteni” etj., dhe si kryetar komisionesh pėr sekuestrimin dhe “luftėn kunder fesė dhe zakoneve prapanike”, janė nė pension dhe gėzojnė tė gjitha tė drejtat dhe privilegjet, si shėrbestorė besnik tė regjimit, qė i lindi dhe i rriti pėr vete...

  Asnjėherė, sikurse vė nė dukje publicisti z. Mėrgim Korēa, pseudoshkenca komuniste dje dhe sot, nuk flet dhe shkruan se ēfarė i ka thėnė gjeneralit gjerman At Anton Harapi, ku ai i kujtoi ushtarakut tė lartė pushtues se: “Marrėveshja me Reichun, ishte qė trupat gjermane do tė kishin territorin shqiptar vetėm si urė kalimi pėr nė Greqi, pa i cėnuar dhe pa ndėrhyrė nė ēėshtjet e brendshme shqiptare!”.

  Ėshtė e drejtė tė mendohet, se vetėm Shqipėria (72.000 ēifytė) dhe Danimarka, janė dy shtet nė botė, qė nuk kanė dorėzuar asnjė ēifut (izraelit) nė duart e shumė kėrkuesve gjermanė. Pse heshtet pėr ketė aspekt tė rėndėsishėm dhe si njė meritė e Kėshillit tė Lartė tė Regjencės Shqiptare, ku, njė meritė ka edhe antari i saj At Anton Harapi!? Po jetė shqiptarėsh nuk janė shpėtuar nė kėtė rast!? Sigurisht qė shumė dhe historia herėt ose vonė do ta ndriēojė kėtė aspekt tė rėndėsishėm edhe tė fratit nacionalist.

  Komunistėt gjithnjė dhe pėrherė, sipas profesionit tė tyre leninist “shpif shpif se diēka do tė mbijė”, pėrhapėn njė propagandė tė shfrenuar vetėm nė klishenė zi, pėr tė justifikuar dashurinė, qė ata kanė pėr simotrėn e saj Jugosllavinė komuniste asokohe, e cila porosiste polpotin e kuq tė Tiranės, se “nėse doni qė tė qeverisni gjithnjė, pa asnjė ferrė nė kėmbė, duhet tė zhdukni me rrėnjė ēerdhen e saj, klerin katolik dhe besimtarėt e saj besnik nė Shkodėr e gjetkė”.

  At Anton Harapi, shprehet hapur, pse e pranoi detyrėn e regjentit: “E pranova detyrėn se nuk mujshem m’e pamun Shqypninė tė pushtueme prej anarkijet...nuk dojshem tė krijohej nji Babiloni shqyptare me luftė vllavrase qi zhgatrronte katundet, tė humbej bagtija e tė zhgatrroheshin familjet...ndjeva mėshirė, si pėr popull e gjithashtu edhe pėr Shqypni...Si mund tė preferojshem m’e pshtue jetėn t’eme pėr ēashtjen e perbashket? Le tė ndodhė ajo qi ka me ndodh, thashė, me vedi, rrnoftė populli edhe pa mue, rrnoftė Shqypnia!...E fillueme me nji poezi e po e perfundojmė me nji tragjedi me iu dhimbtė kujdo...e vetmja gja m’u bamun asht m’e pshtuemun Shqypninė edhe popullin. Mjafton t’i paralizojmė fajtorėt tė mos bajnė ma dame...Nuk duhet tė ekzistojnė filogjerman, anglofila apo italofila. Duhet t’jena veē shqyptarė...”.

  Pra, mbi tė gjitha frati i paharruar, kėrkonte tė shpėtonte Shqipėrinė dhe nė tokėn tonė tė mos kishte tė huaj, sikurse qė shihet edhe nė tekst qė historiografia komuniste dhe paskomuniste ka nxjerrė nė tregun e rrėmujės politike, ekonomike e gjithēkaje tjetėr, qė ēdo ditė po ndodh pėr fat tė keq nė shtetin tonė amė...

  At Anton Harapi - martir i shqiptarizmės tė kulluar

  “Shqipnia u fitue me gjak; me gjak dhe po mbahet e robnueme. Do tė vij dita e me Paqe e Drejtsi do t’fitohet”

  At Anton Harapi

  Martirizimin e klerikut tė nderuar, veēse Shekspiri i madh do tė gjente forcė pėr ta pėrshkruar nė mėnyrė mė dramatike, si njė tabllo e vėrtetė e njė historie tė trishtuar, tė shkaktuar nga komunistėt, tė cilėt, nuk deshtėn fjalėn e lirė tė klerikėve katolikė. Nė njė ēast tė caktuar tė historisė, pėr ridimendionimin e lirisė dhe tė drejtave tė njeriut nė tėrėsi, buri i shquar amerikan George Washington, u shpreh haptas para bashkėkombasve tė vet: “Njė komb, duhet tė jetė i virtytshėm, po tė dojė tė jetė i lirė”.

  Por koj fjalė “liri”, aq e shtypur dhe e nėpėrkėmbur nė Shqipėri, gjatė monizmit kishte njohur veēse barbari. Kėsisoj, frati atdhetar e largpamės, analizonte ngjarjet e historisė sonė: “Vllavrasja, asht rrėnimi ynė fizik, moral, ekonomik dhe politik...Tė dhunoj shqiptari- shqiptarin nuk asht zakon...”.

  E ashtėquajtuna lufta “NĒ” e internacionalistėve partizanė, nė vend qė tė bėnte ēlirimin e vendit, u kthye nė njė luftė tė kobshme vllavrasėse, ku skenaristėt e tragjedisė ishin projektuesi e drejtuesi i drejtpėrdrejtė Enver Hoxha me klikėn e tij sadiste.

  Mirėpo martiri ynė, shtronte kushtrimin, qė ēdo shqiptar i ēdo krahine, besimi ose shkalle civilizimi, t’i thėrrasin arsyes, tė mos humbasim si komb e shtet, por tė ndiejmė me zemėr, se jemi vėllezėr tė njė gjaku e gjuhe, miq, dashamirės, shokė. Ne duhet tė na bashkojė njė shpirt i vetėm, shpirti shqiptar: njė vend, njė zakon, njė interes dhe njė flamur.


  Gjuetinė mė tė madhe kryefashisti i kuq Enver Hoxha e filloi me meshtarėt katolikė e intelektualė. Albanologu i mirėnjohur italian Prof. At Zef Valentini shkruan: “Duke kenė tė kulturuem me arsim, shumė tė ngritun, katolikėt shqiptarė gjithmonė u patėn ngjallė zili disave... Vranėsi antikatolik Hoxha e pranonte kėtė, duke i ba nder katolicizmit, por katolicizmi dhe nė veēanti kleri katolik, ishin pengesa ma e madhe pėr triumfin e komunizmit”.

  Epilogu

  Historia e vrasjes sė At Anton Harapit ėshtė sa e dhimbshme, aq edhe e lavdishme. Fratin e Shėn Franēeskut deri nė flijim, e kėshillojnė qė tė ikė nga Shqipėria, sikurse bėnė shumė njerėz kundėrshtarė tė rregjimit tė diktatorit stalinist Enver Hoxha, qė dhunshėm dhe me mashtrime erdhi nė pushtet. Fakti ėshtė se Frati kėtė kėshillė e hodhi poshtė prerazi, duke thėnė me krenari: “Kam punue pėr Shqipni ballfaqas. Nuk pres shpėrblim, por as denimi nuk ka pse m’pret. Bashkatdhetart e dinė fort mir se kurr nuk i trathtova. Me ta vuajta, me ta punova, me ta qindrova, me ta gzova. Me ta edhe do des. Eshtent e mi, n’token e t’parve t’jen testamendi em”.

  Nė muajt e fundit tė jetės sė tij, ai u strehua nė fshatin Kir (Dukagjin-Malėsia e Madhe e Mbishkodrės, shėnimi im K.K.), mė parė, duke u shoqėruar nga martiri i kombit Lef Nosi dhe pastaj nė katundin Plan, nėpėr malet e ashpra tė Veriut, nė mes tė tė cilave kishte punuar gjatė viteve kur ishte meshtar nė famulli. Kėshtu i ndjekur nga kriminelet e kuq tė veshur me ngjyrėn e barit dhe njė yll nė ballė, frati ynė At Antoni, u strehua nėpėr shpellat e maleve, pėr njė kohė tė gjatė, duke qendruar me uratė nė duar dhe me njė bllok shėnime ditar... Befasisht u zbulua...nė njė shtėpi nga pretenza e dhėmbėve... (Pėr kėtė histori do tė shkruaj nė ta ardhmen, shėnimi im K.K).

  Ai i gjykua dhe u dėnua nga Gjyqi Ushtarak nė Tiranė, ku kryesonte procesin gjyqėsor kryetari i saj Koli Xoxe dhe si Prokuror Gjeneral ishte Bedri Spahiu (tė cilėt, e pėsojnė nga bisha komuniste, qė hante kėlyshėt e vet)... Kjo u realizua nė mėnyrė tė pėrpiktė, me porosi tė drejtpėrdrejtė tė kryexhelatit antishqiptar Hoxha, qė ēdo ditė jetonte mes ekstanzave dhe sadizmit perves dhe kishte vėnė shuma tė mėdha pėr ta kapur tė gjallė ose tė vrarė pa dalur jashtė Shqipnisė...

  Pretenca e gjyqit ishte kulmi i njė poshtėrsie dhe fabrikimi tė pashoq, tė njė sistemi qė i lindi. Por ēudia nuk soset me kaq. Dosja e fratit tė urtė, ėshtė e mbushur fill e mbarim me akuza shpifėse, trillimi i sė cilės ishte pėrgatitur me kohė nga kuzhina ndėrkombėtare jugosllave e shqiptare, qė asnjėherė nuk deshtėn nacionin dhe fytyrat e ndritshme tė nacionalizmit shqiptar.

  Ishte mėngjez i vranėt. Binte shi. Nė orėt e para tė datės 14 shkurt 1946, u nxor nga qelia e burgut tė vogėl, frati fisnik, qė me duart e bashkuara nė parzėm, me krye tė varur dhe sytė gjysmė tė mbyllura nga torturat e rėnda , ndaj tė cilit me intensitet tė lartė ishin ushtruar pa ndėrprerje nga gardianėt xhelatė, qėndronte me stoicizėm, si sfidė, duke thėnė Lutjet e fundit, kur e ēuan nė periferi tė Tiranės pėr ta ekzekutuar...

  Frati i pėrvujtė, por krenar hidhte hapat me kujdes, duke ngritur herė-herė kindet, pėr tė mos u stėrpikur nga balta qė e rrethonte. Njė prej ekzekutorėve barbarė i tha: “Mos ki dert, o prift reaksionar, se te balta ke me perfundue. Nė ēast reagoi nga drita shpirti i tij shėmbullor: “Atje tek shkoj biri im, dua tė shkoj i panjollė, siē jam kenė tanė jetėn”.


  I bekoi vrasėsit e tij, i fali pėr aktin qė do tė kryenin nėn shembullin e Jezu Krishtit. Kėtė dėshmi feje tė dėshmitarėve martirė, ku asnjė nuk e mohoi fenė, e pasuruan librin e “Martirologjisė Romane”, duke i shtuar njė faqe tė shkėlqyer fesė sė Kishės sė Shenjtė Katolike nė Shqipni.

  Ky Dishepull i pėrvujtun i Shėn Franēeskut, qė i ka tė tretuna eshtnat e tij, nėpėr zallishtet e Tirones, i fliste shqiptarėve me kėtė vepėr tė martirizimit pėr “Fe e Atdhe”: “Po tė mos i zeni besė fjalve t’mia, ja tek keni vepren teme pėr peng sigurie”.

  Marrė nga libri nė dorėshkrim i autorit.

 18. #18
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,027
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Klikoni ne videon me poshte, nje reportazh gjerman-28 nentor 1943, ku mund te shihet Anton Arapi. Reportazhi per Shqiperine ne kete video fillon pas nje minute.  http://www.archive.org/details/1943-...atsschau-Nr.22

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  [QUOTE=Brari;2463270]
  kush mundet me na e sjelle fjalimin e famshem ne shkoder te pater anton arapit ne ceremonine e percjelljes se eshtnave te cerciz topullit e muco Qullit per gjinokaster..


  fillon me fjalet... ndalnju burra...
  Kam harruar: a mundet ndonjė t'ma kujtoj se Kush ishte dėrguar nga Gjirokastra pėr t'i sjellė eshtrat e Ēerēiz Topullit dhe tė Mujo Qullit? Mė duket edhe tė Bajo Topullit, ė?

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marinari Lexo Postimin
  Klikoni ne videon me poshte, nje reportazh gjerman-28 nentor 1943, ku mund te shihet Anton Arapi. Reportazhi per Shqiperine ne kete video fillon pas nje minute.  http://www.archive.org/details/1943-...atsschau-Nr.22
  E pashė ore burrė kėtė farė fashisti tė cilin nuk ėshtė dashtė ta varin por ta ngrehin zvarrė nė tėrė Shqiperinė dhe jo pėr traktor por pėr qerre me demė ( kie). Por pėrkulja e tij para pushtuesve ma kujtoj njė pėrkulje tė njejtė tė atij qė nuk duhet pėrmend emrin e qė hėngri fiq e diq me serbėt e Gorazhdecit, qė po njėsoj pėrkulej; nuk ėshtė e quditshme qė tė gjithė ......... tubohen nė plehrat e qytetit!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Fishta
  Nga Kallmeti nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 11:26
 2. At Anton Harapi OFM
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-02-2007, 02:32
 3. Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 26-01-2007, 14:14
 4. Kėnga e Gjergj Elez Alisė
  Nga Ullmar Qvick nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 06:29
 5. Kontributi Katolik per tolerance eshte i paarritshem
  Nga FLORIRI nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •