Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6

Tema: Nerinda Hysa

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75

  Nerinda Hysa

  Ujera...

  Ne tufat heshtake te dimrit
  kane mbetur vetem guaskat e harruara
  ne skajin e reres baritore,

  Deti i perbaltur
  me ngjyren e zijosur jeshile
  dhe koralet pa shkelqimin e harlisur...  Arome...

  Ja me kujtohet...
  ajo me avitej me syte me pluhur,
  me harronte ne oborr, kujtohej
  dhe perseri me harronte...
  Ajo me beri ikona me duart e vogla,
  ajo me thirri,
  me solli lulen time,
  me thirri,
  me lemoi duart dhe me solli lulen time.
  Ujdhesa te dhimshme...
  (Sabrina)

  Ishte nje ane
  qe me kundershtohej,
  nje aureole gjigande
  me anashkalime te virgjera...
  Dhe aty linda une...
  Besoje!
  Une kam lindur ne krahet e endrres,
  aty ku pyeten
  per lumin dhe buzet e diellit
  Ai me thirri per dite,
  derisa me besoi te teren dhe plotesisht...
  Me ujiti me ujdhesat e veta
  dhe me solli
  vargjet e lules se vetme
  Ai mbeti gjalle dhe u largua tek une
  ai u ul diku ne krahet e nje ure te
  perulur
  dhe me pyeti per ty...
  Besoje!...  Shijet e njeriut te vetmuar

  Rruget e njeriut te vetmuar
  jane te mbyllura e te fshehta...
  Tunele te zhurmshem
  me eren e njerezve...
  Shetitjet e tij jane te ndaluara
  dhe te mbuluara
  me shije pluhuri
  dhe nikotine...
  Pluhur
  ne kalldremin e tjetersuar...  Fryme

  Ujdhesa te kendshme
  lumenj te ajrosur embel
  dhe dhera mortore
  rruge me qipariza
  dhe kembana fluturake
  Zera te vegjel
  Dhe qeshje foshnje
  Permbi lumin tim...


  Perpara virtytit...

  Ngadale muzgjet bien mbi flete
  Mbi shpirtin tim tundohet ky muzg
  i heshtur, i permallshem...,
  muzgu im...
  Ky muzg eshte teresisht shpirt
  dhe thellesi...


  E dije qe flisja ēdo nate me
  yllin tend...?
  qe hidhesha nga shkembinjte ēdo agim?...
  Vdisja ēdo nate, ngjallesha dy
  here... ne muzg...
  dhe varrosesha ne pluhurin e hijeve te tua?...
  E dije?
  Por ti tashme ke vdekur
  dhe je ngjallur ne muzgun tim...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75

  ...

  jane poezite ma te bukra te shkrueme prej dores se nji femnet qi kam lexue n' gjuhe shqype

  une ta shijoni edhe ju t' njejtin emocion

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Faleminderit per poezite "niēe". Te thjeshta dhe fluturake

  Mund te na thuash me shume mbi shkrimtaren ?! (ka shkruar libra apo jo ne Shqiperi, moshen etj)


  Dhe dicka, vura re se ne poezite me lart ishte perdorur shpesh fjala "Ujdhesa", te lutem me shpjego cfare do te thote nese e di (po zihem me veten tani por nuk jam shume e sigurt ne kuptimin e saj) - Faleminderit!


  Pershendetje!


  Fioralba

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  ujdhesė = ishull

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75

  per Fiorin...

  autorja ka botu' veē nji liber me titullin "Poezi" ne vitin '96 i cili asht laureu me ēmim kombetar... kohe qe autorja, me sa di ka pase moshen 15 vjeē...
  ka vazhdu' me shkrue besoj, por nuk boton ma, prejse ka kalue krizen Rembojane siē e dini Rembo- poeti adoleshent, (Arthur Rimbaud 1854- 1891) nuk shkroi ma poezi mbas moshes 19 vjeē dhe as proza mbas moshes 21...

  njeh shume gjuhe te hueja mirpo nuk zotnon ndonji erudicjon te gjane... perkundrazi...
  ka qene nji poeteshe femije e cila kur e pa qe s' ishte ma femije, pushoi se qeni edhe poete...

  megjithate ky liber e shpeton ate si poeteshe tue e vendose n' etazherin ma te nalte te letrave femenore shqipe...

  do perpiqem t' ju ēoj edhe ndonji poezi tjeter...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75

  ...

  siē e ka shpjegu' edhe zotni Shiu fjala ujdhese asht varianti shqip per ishull, prej uje- dhč... dhe mes ujit...
  asht nji fjale shume e bukur qi pčergjithsisht (gjynah) perdoret prej poetve, kur mund tu perdorte edhe prej gjeografise e ta zevendsojte krejt fjalen ishull, qi na vjen prej latinishtes insulis... e nuk e ka t' njajten bukuri as tingullore as etymologjike...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •