Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 92
 1. #1
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Gliko (Liko :) )

  dini gje behen gliko arre ketu ne us,,, dhe si e kan emrin ?
  LuM i RrEmByEr

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ^VJOSA^ pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  sorry,

  une e di se si i bejne permetaret.

 4. #3
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pa na e trego Eni njeher si i bejne permetaret te mira apo jo?
  Me sa di une ata vetem rakine kane te mire )))))))))))))
  Discover me like emptiness.......

 5. #4
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  hihihihi edhe un e di si i bejne permetaret po puna eshte se nuk i bej dot ne US...po u pa puna do porosisim ne Permet edhe ca raki rrushi per ty dime...
  LuM i RrEmByEr

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ^VJOSA^ pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  ^Vjosa^ nje menyre pak a shume te "sakte" se si mund te besh Gliko Arre apo Gliko Imoniku (shalqini) e gjen tek tema e Embėlsirave .

  Ndersa te gatshme ne Amerike kerko tek seksioni i "International Foods" tek Meijer ose dyqane boshnjake, aziatike etj (te huaj me pak fjale). Meijer edhe pse jo gjithmone, nxjerr gjera te tilla te vecanta nje here ne vit po te jesh me fat mund te rastisesh te kerkosh ate nje here ne vit kur ata i kane nxjerre ne shitje.  p.s. ^Vjosa^ edhe nga Pėrmeti edhe nuk je e sigurt nese Gliko Shalqini behet me gėlqere apo jo Kur te kesh kohe shkruaj ate mėnyrėn e veēantė si e bėni ju nė Pėrmet glikone e arrės, se ku i dihet e vjedhim receten dhe hapim ndonje dyqan Shqiptar kėtu ku jemi....

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Fiori i kam zene me radhe qe tek maqedonsi aty ne Ryan ene ke arabi ene skam gjet...
  ps po i them mamit ti shkruj recetat e glikove , amon vidhi dhe bej ate dyqanin ti se aty me ke perdit

  by the way un pervete jam disaster per te gatu, i missed that part nga Permeti, s'di me gatu hic ndaj i kerkoj te gatshme lol ( turp kur them jam nga Permeti, po do mesoj kur te rritem )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ^VJOSA^ : 07-04-2003 mė 13:01
  LuM i RrEmByEr

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ^VJOSA^ pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Anėtarėsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ajo nuk mesohet pōr "vidhet"
  keshtu thone andej nga permeti
  nuk ka formule te sakte ai qe do te mesoje duhet ta marre me sy
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 12. #8
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Bravo Juliano,

  "nuk mesohet, por vidhet"

  Glikoja e arres behet andej nga mesi - fundi i majit, pasi arrat akoma nuk e kane formuar levozhgen e tyre.

  Keshtu jeni akoma ne kohe per te "vjedhur" receten

  plus ju paralajmeroj se procedura e pergatitjes se kesaj glikoje tradicionale made in Permeti zgjat ca, dmth shkon prej 15 diteve (receta e shpejte) deri ne 40 dite (menyra tradicionale), dite ne te cilat arrat ruhen ne uje, i cili nderrohet perdite, ne menyre qe arrave t'u dali hidhesira.

  Pra kush ka nerva, forca
  virjuni punes se kopjimit :P
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 08-04-2003 mė 12:38

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Eni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #9
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  39
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Une kam ngrene vetem nje here gliko arre dhe ka qene nja nga gjerat me te shijshme qe kam provuar...... jam vullnetar i gatshem per cdo vjedhje te recetes.

 15. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Po une per te vjedhuren po flas qe ne fillim Ork po jo te gjithe e lexojne shqipen fjale per fjale. E vetmja e keqe ketu ne Amerike eshte se nuk gjen kaēka se po te gjenim ato dhe nje gliko do ja gjenim anen si ta benim.

  Thone nuk eshte shpata por eshte dora e Skenderbeut, megjithate me duket se pa shpate fare Skenderbeu ska me cfare te luftoje


  p.s. Sigurisht agjente do futja Vjosen meqenese njeh shume permetare

 16. #11
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Sa e vrisni mendjen dhe ju.
  Me sa di une permeti i ka djemte dhe vajzat me shumice.
  Martohuni me nje Permetar/e dhe mos kini frike se do kenaqeni me gliko me arra e shalqin sa tu krimben dhembet.

  Po ta kini mire me vjeren (teme tjeter kjo) mbase u tregon dhe receten.

  Mos kerkoni ta vidhni. Glikoja vjen bashke me pajen ne Permet.

  Gliko/Reēele behen dhe me cipat e portokalles, fiq, kumblla, qershi etj. Glikoja te krimb dhembet prandaj shoqerohet dhe me goten e rakise.

  Po ta hani rregullisht u embelson dhe zemren. Eshte ilac per nuset e liga.

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar edspace pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #12
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  39
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Ne cfare date zhvillohet miss Permeti ?????.....hahahaha

 19. #13
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  p.s. Sigurisht agjente do futja Vjosen meqenese njeh shume permetare

  hihiihih do te te prezantoj ndonje.?


  edspace ...pse aq e lehte eshte te martohesh me Permetar/e ..hihiih duhet te mesosh te besh gliko arre njeher
  (sidomos ato nuset e liga) le qe permeti nuk ka nuse te liga , sipas vendit dhe kuvendi...ai vend i zgjedh nuset hahahha shaka lol

  meqe tha orku... ne Permet nuk behet miss Permeti sepse kan veshtiresi ke te zgjedhin ,,,te gjitha gocat jan si trendafilat e Permetit...po me duket behet miss gliko arre akoma tek glikot e kam mendjen une.
  LuM i RrEmByEr

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ^VJOSA^ pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-01-2003
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  37
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Liko Portokalle

  Me ka vajtur mendja per nje liko (jo recel) portokalle sa vet e di. Di ndonje nga ju shefat e afte te forumit se si behet saktesisht?
  Pres sugjerime...
  Te jetosh eshte dicka e rralle, shumica e njerezve vetem ekzistojne

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar apollonia1982 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #15
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  - Gliko me portokalle -

  1 kg portokalle me lekure te trashe
  1 kg sheqer/1 liter uje

  Pergatija:

  Portokalleve u ferkojme ne rende pak lekuren, sa t'u iki shkelqimi siper i lekures. Portokallet e kaluara ne rende menjehere hidhen ne nje ene me uje te ftohte, ne menyre qe lekura e tyre siper te ruaje freskine dhe te mos nxihet a zbehet.
  Pastaj i ndajme ne copa, kjo varet nga madhesia e portokaleve, ku te medhate kryesisht ndahen ne 6 copa e te voglat ne kater.
  Pasi i kemi ndare ne copa, keto te fundit i shtrydhim qe t'u dale pak lengu.
  Pas ketij procesi, copat e prera i hedhim ne nje tenxhere dhe pasi marrin vale, i leme dhe per nja 5 minuta duke vluar e pastaj i hedhim ne nje kullorse. Ky proces perseritet nja 3-4 here, sa t'u dale portokalleve hidhesira.
  Me pas pergatitet sherbeti, duke hedhur ne nje ene per vlim 1 liter uje e 1 kg sheqer. Shikojme me sy kur sherbeti arrin masen e duhur te trashjes dhe i shtojme copat e portokalleve.
  Kete mase e leme te vloje per disa kohe, derisa sherbeti rifillon serisht te trashet. GJate kohes se vlimit te glikose, me nje luge te paster, i heqim shkumen siper qe procesi i vlimit krijon ne siperfaqe te mase qe vlon.
  Me pas e heqim nga zjarri dhe pas nja 8-10 oresh kete mase e veme dhe nje here te marri vale, ne menyre qe glikoja te njehsohet per nga embelsia. Pra t'u kete hyre sheqeri ne masen e duhur portokalleve.


  Keshtu e bej une glikone e portokalleve.
  Ka ca qe ne vend te copave te portokalleve, bejne gliko po recel cipat. Personalisht kete recel me cipat e portokalleve s'e kam qejf.
  Preferoj glikone me frutin.

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Eni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #16
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nena ime eshte mjeshtre ne berjen e likove ,une do vecoja ne vecanti ate te arres.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar kolombi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #17
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Gliko, gliko.

  Ajo me ftonj me ka pas pelqyer shume ...

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 28. #18
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ate te arres permetaret e mbajne si numri 1 dhe eshte krenaria e tyre neper gostira. Dhe ne fakt nuk e kane gabim

  Mua me pelqen me shume nga te gjitha, glikoja me qershi.

 29. #19
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po gliko me limona ka provuar njeri?
  Me duket se behet keshtu:
  Merren limonat dhe leren te thahen ne diell.
  I hidhet 2 kile sheqer i zier ne uje
  Ja hedh sheqerin limonave(normal pasi i ke prere ne vesh te vegjel) dhe i le dy dite,pasanej ndez furen e co 239 grade dhe per 15 minuta leret aty.I hudh dhe nje cik kripe sa per lezet,pastaj i shton copa fiku te vyshkura mundesisht nga viti i kaluar.I fut dhe nje te zime tjeter me long makaronash del speciale fare,ne fund fare kur e hedh ne pjate e sperkat me sherbet errushi.


  ps.Pervec recetave te glikove vej re dhe nje tip "feud" mes Vjoses dhe Fiorit.Ky "feud" me kujton ate te Britney v Christina
  Discover me like emptiness.......

 30. #20
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga dimegeni
  Me duket se behet keshtu:
  Ore dime, mos ki turp ore! Te jesh krenar qe ua ke kaluar femrave per gliko. Do kesh ndonje damar nga Permeti.

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •