Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273

  T'i ngritet nj lapidar n Prishtin, kolonel Ahmet Krasniqit

  T'i ngritet nj lapidar n Prishtin, kolonel Ahmet Krasniqit


  --------------------------------------------------------------------------------

  Cyrih, 17 qershor 2002 - Agim Mehmeti, ish-zvndsministr i Ministris s Mbrojtjes t Republiks s Kosovs, n nj letr drguar institucioneve m t larta t Kosovs, propozon q t "inicohet, debatohet dhe aprovohet n form institucionale rivarrimi n Kosov i t ndjerit, kolonel Ahmet Krasniqit, ministr i Mbrojtjes n Qeverin e Kosovs me rastin e katrvjetorit t vrasjes s tij".

  Poashtu, n vazhdim t propozimit, ai thot se n shenj nderimi dhe respekti pr t ndjerin Ahmet Krasniqin, n nj afat t caktuar kohor t'i ngrihet lapidari n njren nga sheshet kryesore t kryeqytetit t Kosovs.

  N vazhdim t letrs z.Mehmeti thekson meritat, sakrificat dhe veprimtarin e Ahmet Krasniqin pr Kosovn. "N cilsin e ministrit t mbrojtjes dha nj kontribut shum t mueshm n organizimin e rezistencs s armatosur pr lirimin e vendit. Vrasja e ministrit e organizuar nga qarqet m t errta antikombtare e dmtoi shum organizimin e lufts s armatosur n Kosov.

  Heshtja e kobshme e organeve shtetrore dhe e shetit shqiptar, nuk mund ta zbeh rolin e rndsishm dhe figurn e ndritshme t atdhetarit t madh t kombit shqiptar, kolonel Ahmet Krasniqit", shkruan ndr t tjerat Agim Mehmeti.

  Ai n vazhdim shkruan se duhet t llogaritni edhe n ndihmn e pakursyer dhe t sinqert n organizimin e rivarrimit si dhe n ngritjen e lapidarit t t ndjerit n njrin nga sheshet kryesore t Kryeqytetit t Kosovs.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  LLAPI sic e shikon nuk eshte Forumi qe te persekuton ty por ti je provokator e grindavec.

  Po flet nji luftetar sic eshte Agim Mehmeti dhe po nderon nji atdhetar i cili u vra ne pabesi.

  Ti LLAP mbron vrasesit e pabese..ata qe vrane naten ne rrugicat e erreta te TIRANES..
  LLAP... po tregon karakter te ulet.


  Ka te drejte AKADEMIKU i nderuar IDRIZ AJETI per kte llojin tuaj qe e pershkruan si anti kombetar e anti human.

  LLAPI ti je nji fshatar i thjeshte por dhe vet REXHEP QOSJA nga qe nuk degjonte popullin dhe kujtonte se eshte me i mencuri te gjitheve beri gabimet e pa falshme duke u bashkuar me Hajdutet e Vlores e Tiranes si IDAJET BEQIRIN dhe Zan CAUSHIN.

  llapi mos harro si e shperbleu populli Kosoven dijetarin e madh QOSEN..
  E la pa Vota..

  Dhe kishin te drejte..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  LLAPI c'far mendon per ata qe vrane Komandant DRININ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e dylkosova
  Antarsuar
  05-06-2002
  Vendndodhja
  kosov
  Mosha
  65
  Postime
  20

  Red face Per ata si e vran Ahmet Krasniqin dhe Drinin.

  Kush e vrav Drinin dhe Ahmet Krasniqin ende nuk dihet ata si i kan ekzekutuar e din shum mir se per ka i ka ekzekutuar.
  Ahmet K. ai dihet se kurr nuk ka luftuar ne Kosove por ka ber betimin gjitheher ne Shqiperi e luft ne Kosove kurr ai ka qen FRAKIST i cili kurr nuk e ka desht luften dhe per ate e ka marr plumbin dhe hallall i qofte.
  dyli

 5. #5
  Krasniqin e kan vra ata qe shiten edhe Kosoven tek Serbia para 50 vitesh.
  Edhe atehere kosovaret e besuan fjaleve te bukura ashtu sic po u besoni edhe ju tani.

  Kur tua fusin thiken pas shpine, sic ua futen Shaban Palluzhes me mijera te tjere, atehere kujtohuni edhe ju te mbroni vrasesit e shqiptareve.
  Shkoni dhe lidhuni me Fatos Klosin e kompanine e tyre se hajrin keni me ja pa.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  N Vushtrri me nj akademi prkujtimore u shnua 4-vjetori i vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit

  Vushtrri, 20 shtator - Sot n Vushtrri u mbajt nj akademi prkujtimore me rastin e 4-vjetorit t vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit, ministr i Mbrojtjes n Qeverin e Republiks s Kosovs. Muharrem Shabani, kryetar i Kuvendit komunal t Vushtrris, duke folur pr figurn e Ahmet Krasniqit, th se ai me mish me shirt punoi pr krijimin e nj ushtrie profesionale lirimtare dhe formoi bazn pr arritjen e sukseseve n luftime, por u vra nga nj dor mizore.
  Poashtu pr figurn perj atdhetari t Ahmet Krasniqit foli edhe Hajzer Krasniqi, antar i Kryesis s LDK-s.
  Ndrkaq kolonel Tahir Zemaj, bashkpuntor i Ahmet Krasniqit, tha se lavdia u takon atyre q e dhan jetn, nderimi atyre q luftuan me t gjitha mjetet, ndrkaq mirnjohja e prjetshme pr aleatt e Kosovs q vendosn fatin e lufts.
  N kt akademi foln edhe Zeqirja Cana dhe i vllai i Ahmet Krasniqit, Behxhet Krasniqi.
  N fund u dha nj program i zgjedhur artistik.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Enveristet kosovare (ose emigrantet ) jane 4 grupesh.

  1- Grupi pare jane ata qe te pakenaqur nga rrjedhimet politike ne Kosoven e pas luftes u arratisen nga Kosova dhe duke kaluar malet me bore mbrriten ne Shqiperine e Enver Hoxhes.
  Ata ulen koken dhe ju pershtaten rregjimit te Enverit dhe me mendje (sepse me vepra nuk mund te benin asgje) aspiruan gjithe jeten per nji Kosove te lire e te perparuar. Ky grup ka ndjekur (ndonse ne kushte te renda) zhvillimet ne Kosove dhe ka perkrahur cdo zhvillim pozitiv ne Kosove nga paslufta e deri sot ashtu sikurse kane denuar ne heshtje ose me ze cdo zhvillim negativ ne dem te Kosoves. Ne 2 dekadat e fundit ky grup perkrahu daljen e LDK-se dhe veprimtarine e LDK-se ne fushen politike e diplomatike ne te gjitha fazat. Zakonisht ky grup nuk ka ushqyer iluzione ne regjimin e Enverit sepse provuan ne kurrizin e tyre poshtrime nga me te ndryshmet duke filluar nga kampet e punes ne CERME e LLAKATUND e deri birucat e Spacit e Burrelit.
  Ky grup perkrahu qe ne fillim dhe demokratizimin e Shqiperise dhe ne pergjithsi u bene perkrahes te Sali Berishes dhe PD-se.

  2-Grupi dyte jane ata Kosovare qe iken nga Kosova per motive politike ose ordinere dhe erdhen ne Shqiperine e Enver Hoxhes dhe duke mos perballuar statusin e bujkrobit ne Cerme ose Llakatund u bene dashje pa dashje vegla dhe pjese e aparatit te sigurimit ne mbikqyrjen e grupit te pare.
  Kjo kategori shkeli mbi vllezerit e tyre kosovare ne Shqiperi dhe per nji rroge ose grade beri dhe rolin e Spiunit, provokatorit, diversantit e xhelatit.
  Kjo kategori perkrahu cdo demagogji te PPSH-se per te sabotuar zhvillimet pozitive ne Kosove gjate periudhave te ndryshme dhe me servilizem i sherbeu PPSH-se ne cdo fushe duke perfshire dhe ato kulturore e agjenturore.
  Natyrisht ne mesin e tyre ka dhe nga ata qe dikur u penduan dhe e kthyen pllaken dhe treguan simpati per Rugoven ose Berishen dhe sot nji pjese nga ata mund te quhen atdhetare te mire.
  Por ka dhe nga ata qe deri ne fund mbeten sherbetore besnik te Nomenklatures dhe sherbyen e sherbejne dhe sot Te keqes.

  3-Grupi trete jane nacionalistet Kosovare qe ne Kosoven e pasluftes te detyruar nga terrori Serbo-komunist iken ne Boten perendimore si psh Europe, Turqi e Amerike etj.. Keta nuk paten fatin te provojne nga afer regjimin e Enverit por paten shancin qe ne Boten e Lire ti kushtohen aspiratave te tyre atdhetare pa u penguar nga censurat staliniste te Lindjes.
  Ky grup ka nji veprimtari me te pasur e origjinale ne periudhen 1945-90. Ketij grupi i takon merita te jene nismetare te njohjes se problemit te Kosoves ne diplomacine boterore dhe kane qene te paret ne demonstrata e protesta per ceshtjen e Kosoves..
  Ky grup perkrahu si LDK-ne ne Kosove ashtu dhe demokratizimin e Shqiperise dhe ne pergjithsi ishin dhe mbeten simpatizante te Rugoves dhe Berishes.
  Por ne mesin e ketij grupi ka dhe te tille qe duke u nisur nga fakti se Kosova ishte nen regjimin TITIST filluan te simpatizojne regjimin anti-Titist te Enverit . Ky grupacion u peshkuan nga agjentet e sigurimit te Ambasadave shqiptare si ne Turqi, Amerike e Europe dhe te genjyer ose te paguar u bene vegla te sigurimit shqiptar ne Bote.
  Keta u indoktrinuan dhe u bene nji faktor percares ne mesin e Emigracionit Shqiptar. Ata sherbyen per 30-40 ose 50 vjet rrjesht si ndihmes te zbulimit dhe ambasadave shqiptare ne punet e tyre jashte shtetit. Ndonse ishin bij fshataresh ose dikur atdhetare nacionaliste ata u ben te kuq dhe u enverizuan kok e kembe.
  Ne dy dekadat e fundit kjo kategori enveriste kundershtoj si LDK-ne ne Kosove e diaspore ashtu dhe lindjen e pluralizmit dhe ndryshimet demokratike ne Shqiperi. Ky grupacion vazhdon dhe sot te jete nji detashment besnik i ish nomenklatures staliniste dhe Biznesmeno-socialiste sot.

  4- Grupi katert jane ata kosovare te cilet jetuan ne Kosove dhe gjate studimeve ne kosoven Titiste duke aspiruar per ceshtjen kombetare dashje pa dashje e barazuan kete atdhetarizem me dashurine ndaj atdheut "nene" pra shqiperise dhe Regjimit Enverist ne Tirane.
  Ky grup nuk shikonte fare se c'fare eshte ne interes te Kosoves por cfare eshte e pelqyshme per Tiranen staliniste.
  Nga kjo kategori enveristesh profesora ose studenta qofshin Kosova nuk pa ndonji perfitim pervecse ngaterresa dhe autogola gjate viteve 1960 deri me 1990 e ketej.
  Qofte ata qe ndejte ne Kosove si dhe ata qe dolen ne europe, nga kjo lloj kategorie, perfitimi kombetar eshte shume minimal sepse ata energjite e dinakerite i vune ne sherbim te "pavdekesise " se regjimit stalinist te Tiranes.
  Per kete kategori Kosova ishte thjesht nji sfond ne sherbim te Tiranes enveriste e jo qellim ne vetvete.
  Ky grup ju bashkangjit enveristeve te vjeter te Diaspores dhe u ingranua ne veprimtarin agjenturore te ambasadave shqiptare jashte dhe mbajti qendrim te eger negativ si ndaj LDK-se ne Kosove dhe ndaj procesit demokratizues ne Shqiperi.
  Fanatizmi i ketyre shkon deri atje sa, perfaqsues te ketij grupacioni, per faqen e zeze te tyre, u gjenden ne 1997 ne mesin e banditve te paguar nga Asfalia qe digjnin shtetin shqiptar. Nejse. allahu i marrofte ata.
  Cjane ky lloj enveristi...?
  Keta jane kopila. Keta ne vetvete, thelle ne ndergjegjen e tyre e dinin qe Shqiperia nuk eshte e mire per te jetuar vet aty. Kolkozi enverist nuk ishte per ta aspak i lakmushem. Ata duke qene katundare ne pergjithsi (kjo kategori nuk ka idealizem dhe njef DojcMarken per zot) nuk e hengren ate ko-qe ulliri te kalonin malet me bore si ata budallenjt e pare e te beheshin antar koprative ose bujk rober llakatundi e CERME por zgjodhen nji rruge tjeter. Ata shkuan me pasoshat e Titos ose ilegale ne Europe, si ne Gjermani, Zvicer, Amerik etj.
  Ata mbanin portretin e Stalinit dhe Enverit ne krye te vendit..te che guevares e Mao cedunit. Hanin dollaret e Amerikes e Markat e gjermanise si dhe ato "rrogat" nen dore te ambasadave dhe kakarisnin gjithe kohes per "Kosoven" e me kete nenkuptonin Stalinin Shqiptar.

  Keto pak a shume jane kater pamjet e Diaspores Kosovare.

  Sigurisht cdo grup ka dhe perjashtime.

  Nji pjese e madhe e Kosovareve..pamvaresisht nga Simpatirat e dikurshme por duke ndjekur llogjiken historike dhe interesin e Kosoves dhe Atdheut ne pergjithesi diten te orientohen drejt e te jene ne sherbim te ceshtjes e te zhvillimeve pozitive qofte ne Kosove ose Shqiperi.
  Lavdi ketyre atdhetareve te cilet meritojne Respekt.

  Mundem dhe me emra te karakterizoj kto grupe por nuk eshte vendi.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Kosovari!

  Mos ja fshi te lutem shkrimet zotni Dylkosoves.

  Nuk ka problem se cfar ka than Dyli, boll qe po shkruan shqip.

  Une kam me e ba Dylin qe me hjek fotografine e Stalinit prej odes miqve atje ne katund e me vnue foton e Rugoves. lol.


  Cfare eshte kjo gazeta "EPOKA e RE" ?
  Kush e drejton?

  Ne Trepca lexova..

  .....................

  Sqarim pr opinion

  Un, Elez Niki, nuk jam arrestuar dhe nuk gjendem n burg


  --------------------------------------------------------------------------------

  Reagim ndaj shpifjeve t ulta t gazets "Epoka e re" n shkrimin pamfletist "Truproja kryesore e Dr. Rugovs, Elez Niki, edhe ai n burg!", botuar m 30 shtator n faqe t par dhe n faqen 10.

  Prishtin, 30 shtator 2002 / TN / Elez Niki

  Gazeta pamfletiste "Epoka e re", m 30 shtator 2002, botoi edhe nj shpifje t ult n vazhdn e shpifjeve sistematike kundr Presidentit Rugova dhe shrbimit t Presidencs. Ksaj radhe kjo gazet e insinuatave t ulta botoi n faqe t par rrenn me titull bombastik:

  "Truproja kryesore e Dr. Rugovs, Elez Niki, edhe ai n burg!".

  N vazhdim t ksaj shpifjeje t ult, thuhet se un, Elez Niki, ka koh q nuk shihem n opinion dhe se sipas konstatimit t gazets "Epoka e re" qenkam arrestuar, meq kinse paskam grushtuar dik".

  Pastaj vazhdohet me spekulime e shpifje t tjera, ku nuk ngurrojn q t citojn edhe zdhnsin e policies s UNMIK-ut, Beri Fleer. Me shpifjet e ulta t ksaj gazeta nuk dua t merrem, sepse ajo sht e ndrtuar mbi t pavrteta e njollosje t personaliteteve shqiptare n stilin e mediave serbe.

  Mirpo, pr hir t opinionit shqiptar, lexuesve q mund t bien viktim e ksaj dezinformate t paskrupullt, dhe pr pr hir t informimit t drejt, po e theksoj se un, Elez Niki, shef i Sigurimit t Presidentit t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, nuk jam arrestuar dhe as q gjendem n burg, por jam duke e kryer deyrn time t sigurimit edhe sot e ksaj dite pa asnj penges dhe pa asnj vrejtje.

  Kt reagim e bj pr t ndrprer spekulimet e mtutjeshme t gazets s shpifjeve t ulta, si sht "Epoka e re", dhe mundsin q kt shpifje t shumzuar ta transmetoj edhe ndonj gazet apo medium tjetr.

  Po ashtu, bj me dije se asnj truproje e Presidentit Rugova nuk sht arrestuar kto dit, si gnjen kjo gazet.

  Elez Niki
  Shef i Sigurimit t Presidentit Ibrahim Rugova
  M 30 shtator 2002

  ------------


  U msune kaq shpejt dhe kto lej-fenat e Kosoves me botue gazeta rrenacake.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Brari,

  - Ahmet Krasniqi ishe nj figur e ndritur. Nuk mund te lejoj q secili DYL ta vras pr s dyti e s treti e keshtu me radhe. Po t ishte Ahmeti n jet nuk do ta mbroja prej asnj DYLI. Sikur DYLI t kishte dhn ndonj kritik me vend e me baz pr Ahmetin nuk do t'ia fshija postimet, por sharjet nuk ia duroj. Kaq mund te bj.

  - Gazeta "Epoka e re" pavarsisht se far ka shkruar pr z. Nikin, pr mua sht "Epoka e errt". Kjo gazet sht trashiguese e fondeve t gazets s studentve t Univesitetit t Prishtins "Bota e re". "Botn e re" e ka udhhequr Muhamet Mavraj, i cili sot sht boss i "Epoks s errt".

  Gjat lufts: "Zri i Popullit"-Tiran, "Bota e re"-Prishtine dhe "Zri i Kosovs"-Zvicr i kan rn nj teli dhe kan pasur t njejtn redaksi dhe t njetit ideolog. Secila n mnyrn e vet dhe t trijat bashk e kan vrar disa her moralisht Ministrin e Mbrojtjes Ahmet KRASNIQIN, t cilit i kan shpallur luft pr s vdekuri.

  Shndet Brari!
  Ndryshuar pr her t fundit nga kosovar : 01-10-2002 m 23:43


  Durimi sht m e madhja trimri.


Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?
  Nga Cimo n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 284
  Postimi i Fundit: 19-01-2015, 10:36
 3. Tito dhe shqiptaret e Kosoves ?
  Nga Petrit_AK47 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-07-2011, 18:43
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •