Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32

Tema: Ndre Mjeda

 1. #1
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Ndre Mjeda

  E kandshme asht hana
  Kur del me zana
  E ne toke me drite perndahet
  Yjzit qe shndritin
  E qe shetitin
  Jane te bukur faret

  Kur del agimi,
  E rruzullimi
  Me nji drite kuqloshe mblohet
  E permbi kashta
  Shndrit pikalashta
  Zemra me mall gazmohet

  Po si ngjet qiellit
  Nuk i ngjet prillit
  As fllad' qe shetit lulet
  E me erna veshet
  Foshnjes qe i qeshet
  Nanes, kur mbi te perkulet

  **********************

  Nga "Andrra e jetes"

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dikeafajtore pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Lokja

  U shty vjeshta e krizantemi
  Vetun vorreve lulzon
  Lande e pyje gjithe sa kemi
  Tue fry veri po i cungon

  Ndrron prej dimnit landa veshen
  E mban petk qe para pat
  E n'ate muzg nji vegim heshtje
  Lokes n'voter lehte iu qas

  Permbi plaken krahet uli
  Dhe n'gryke t'shuemen e shtrengoi
  E buze te shpulpueme ne balle ia nguli
  U ndal drita dhe ajo mbaroi...

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dikeafajtore pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585

  Ndre Mjeda

  Vaji i bylbylit

  Po shkrin bora,
  dimni po shkon,
  bylbyl i vorfėn
  pse po gjimon?

  Poshoi murlani
  me duhi t’vet,
  bylbyl i vorfėn
  ēou, mos rri shkret.

  Gjith fushėt e malet
  blerimi i mbėloi,
  livadhi dhe pema
  gjithkah lulzoi.

  Ndėr pylla e orgaja,
  n’ma t’mirn vend,
  me rreze dielli
  po e gėzon gjithkėnd.

  E tui gjimue
  shkon rreth e rreth
  nji prrue qi veret
  rrjeth nėpėr gjeth.

  A’ ēilė kafazi.
  bylbyl flutro,
  nder pyje o agraja
  bylbyl, shpejto.

  Kėrkush ma hvin
  atje s'ta pret
  me zeher hajein
  kerkush s'ta qet

  Kafaz ke qiellin,
  epshin pengim,
  e gjith ku t'rreshket
  shkon fluturim.

  Nėpėr lamije
  ke me gjetė mel,
  pėr gjith prandverėn
  nj'ajo bukė t'del.

  E kur t'zite edi
  nder prroje pi,
  te nj'ato prroje
  qi ti vetė di.

  Tash pa frigė ēerdhen
  ban m'ndoj lis,
  nuk je si i nieri
  qi nuk ka fis.

  E kur t 'vin zhegu
  kur djelli shkon,
  ti ke me kėndu
  si ke zakon.

  Rreth e rreth gjindja
  me t'ndie rri,
  prej asi vendit
  dahet mezi.

  A'ēilė kafazi,
  bylbyl, fluturo,
  ndėr pyje e ograja,
  bylbyl, shpejto.

  Ndėr trandofile,
  ndėr zamakė nga,
  ku qeshet kopshti
  idhnim mos mba.

  Po shkrihet bora,
  dimni po shkon,
  bylbyl i vorfėn
  pse po gjimon?

 6. #4
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Ndre Mjeda
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar drini_nė_TR pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 8. #5
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Ndre Mjeda (1866-1937)

  Lindi nė Shkodėr mė 1866. Si i ri me intelekt tė zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tėrhoqi vėmendjen e jezuitėve, tė cilėt menduan ta bėnin prift. Ai vazhdoi mė pas studimet fetare nė Spanjė, Itali e Poloni. Qė nė kohė e studimeve, Mjeda i ri shkroi vjershat e para. Poemthi "Vaji i bylbylit" u botua me 1881. Ndėrsa nė vitin 1937, Mjeda botoi poemthin "Liria". Ai shkruajti dhe poemthat me tingėllima "Lissus" dhe "Scodra", kjo e fundit e papėrfunduar.

  Mjeda e kaloi gati gjithė jetėn e tij si prift nė krahinat e Shkodrės, sidomos nė fshatin Kukėl, ku u vendos mė 1906-1907. Aty krijoi dhe poemėn "Andrra e jetės". Mjeda dallohet pėr lirizmin e tij, stilistikėn e vargut dhe forcėn pėrēuese tė mesazhit. Vdiq nė Shkodėr mė 1 gusht 1937.

  Poezia e Mjedės

  Poezia e Mjedės shėnoi kalimin nga letėrsia e Rilindjes romantike, me problematikė kryesisht atdhetare, te letėrsia e Pavarėsisė, ku mbizotėroi problematika shoqėrore dhe realizmi. Ndre Mjeda lindi mė 20 nėntor 1866 nė Shkodėr nė njė familje tė varfėr. I ati ishte njė barģ, i zbritur nga fshati. Ai vdiq herėt dhe e la Mjedėn tė vogėl. E ėma mbeti e vč, pėr tė mbajtur dy fėmijėt u detyrua tė lante rroba te familjet e pasura tė qytetit.
  Aftėsitė e rralla qė shquanin Mjedėn qė nė fėmijėri, tėrhoqėn vėmendjen e jezuitėve, tė cilėt jo rrallė zgjidhnin kuadro nga shtresat e varfra dhe i futnin nė seminare. Ata e futėn nė seminarin e tyre italian tė Shkodrės. Meqenėse edhe kėtu Mjeda i ri u shqua pėr zotėsi, e dėrguan tė ndiqte studimet e larta nė Spanjė, Poloni, Kroaci dhe Itali. Kėsaj rrethane poeti i detyron njohjen e gjuhėve tė ndryshme tė huaja dhe kulturėn e gjerė klasike, qė do t'i vlejė shumė gjatė veprimtarisė sė tij tė mėvonshme letrare. Nė formimin e personalitetit tė Mjedės ndikuan dy faktorė: nga njėra anė shkolla fetare, qė pėrcaktoi deri diku botėkuptimin e tij, nga ana tjetėr idealet kombėtare me tė cilat ra nė kontakt herėt e qė, si bir i popullit tė thjeshtė i ndiente thellė. Kėto ideale qenė pėr tė riun flaka qė e ushqeu talentin e tij poetik. Mė 1887 Mjeda 21 vjeēar botoi "Vaji i bylbylit", njė elegji qė ėshtė njėkohėsisht edhe njė kėngė shprese. Nė kėtė poemth rinor, plot fluturime romantike, jepet dhembja pėr fatin e kombit tė robėruar dhe optimizmi pėr tė ardhmen e tij. Ndėrkaq Mjeda e ndiente veten tė ndrydhur nga rregullat e shoqėrisė jezuite.
  Konflikti ndėrmjet tij dhe urdhėrit ku bėnte pjesė, arriti nė pikėn mė tė lartė, pas dy vjetėsh, kur poeti i ri, qė kishte mbaruar studimet dhe ishte dėrguar tė jepte mėsim nė njė shkollė tė lartė fetare nė Itali, detyrohet tė largohet. Duke e ndier veten tashmė mė tė lirė, ai iu kushtua me njė zjarr tė dyfishuar ēėshtjes kombėtare dhe zhvilloi njė veprimtari tė gjerė atdhetare e kulturore. Themeloi shoqėrinė kulturore "Agimi." Mori pjesė nė njė kongres gjuhėsor lidhur me ēėshtje tė shqipes nė Hamburg. Ai shkroi pėr mirditorėt njė memorandum, drejtuar pėrfaqėsuesėve tė fuqive tė mėdha nė Shkodėr, ku ankoheshin kundėr qeverisė osmane. Poeti ngriti zėrin me rastin e mbylljes sė shkollės sė mesme shqipe nė Korēė nėpėrmjet njė vjershe qė ėshtė njė kushtrim i hapur, etj. Kjo veprimtari nuk mund tė mos i binte nė sy qeverisė osmane, e cila mė 1902 e arrestoi poetin dhe gati sa nuk e internoi nė Anadoll (ky rast i dhimbshėm i jetės sė Mjedės gjeti pasqyrimin poetik nė poemthin "I tretuni").
  Edhe pas kėsaj, poeti nuk pushoi sė punuari pėr ēėshtjen shqiptare, qoftė nė fushėn letrare, qoftė nė fushėn gjuhėsore. Nė kėta vjet, nėn ndikimin e hovit tė madh tė lėvizjes atdhetare si edhe tė kontaktit tė pėrditshėm me jetėn e fshatarėve, lindėn krijimet e tij mė tė mira.
  Si shumė rilindės tė tjerė, Mjeda shpresonte se ēlirimi kombėtar do tė sillte pėrmirėsimin e gjendjes sė masave. Njė mendim i tillė pėrshkon poemėn e fuqishme "Liria" e shkruar nė vitet 1910-1911, pra nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė. Ngjarjet pas 1912-ės pėr Mjedėn qenė njė zhgėnjim i hidhur.
  Nė tė vėrtetė, qė kėtej e tutje, ai do t'i kushtohet kryesisht veprimtarisė gjuhėsore.
  Mė 1917, Mjeda mblodhi dhe botoi nė vėllimin "Juvenilja" krijimet poetike, tė shkruara gjatė Rilindjes qė pėr shumė shkaqe s'kishin mundur tė shihnin dritė mė parė. Ai hyri kėshtu nė letėrsinė tonė si poet i shquar. Nė vitet 1920-1924, Mjeda u zgjodh deputet i opozitės, i krahut demokratik. Pas ardhjes sė Zogut nė fuqi, Mjeda u largua nga jeta politike. Ai vazhdoi tė ishte famulltar i thjeshtė nė fshatin e vogėl Kukėl, gjersa nė vitet e fundit tė jetės sė tij kleri e mori si mėsues tė shqipes nė gjimnazin e vet tė Shkodrės. Mjeda iu vu atėherė me tėrė energjitė e veta edukimit tė rinisė me dashuri tė veēantė pėr gjuhėn dhe pėr kulturėn shqiptare. Pak muaj para vdekjes, (1 gusht 1937), botoi, si testament poetik tė rrallė pėr bukuri e forcė, poemthin "Liria".
  Mjeda shkroi shumė krijime poetike, shkrime pėr fėmijės si dhe proza me karakter didaktik fetar. Por ai mbetet kryesisht poet. Veprat e tij kryesore janė "Juvenilja", "Liria", "Lisus", "Scodra".
  Dy poemthat e para "Vaji i bylbylit" dhe "I tretuni" paraqesin interes jo vetėm si fillime tė krijimtarisė letrare tė Mjedės, por edhe pėr vlerėn atdhetare dhe artistike, si edhe pėr mundėsinė qė na japim tė ndjekim zhvillimin e personalitetit artistik tė poetit. "Vaji i bylbylit" ėshtė krejt lirik dhe shtjellohet nėpėrmjet njė simboli; bilbili i mbyllur nė kafaz ėshtė shqiptari nėn zgjedhėn osmane.
  Ndonėse vepra mbėshtillet me tisin e hollė tė melankonisė, i kuptueshėm pėr moshėn dhe pėr gjendjen shpirtėrore nė tė cilėn u shkrua, pėrfundimi i saj ėshtė thellėsisht optimist, pasqyron ligjin filozofik tė pėrparimit tė jetės, qė frymėzon edhe besimin nė tė ardhmen e Shqipėrisė.
  "I tretuni" dėshmon pėr njė pjekuri mė tė madhe ideoartistike. Melankonia e "Vajit tė bylbylit" kėtu ėshtė shndėrruar nė dhembje krenare, stoike, e cila shprehet mė sė miri nėpėrmjet paralelizmit me natyrėn nė shtrėngatė, qė e hap poemthin.
  Ndryshe nga poemthi i parė, ky ka njė subjekt tė dhėnė nė forma lirike; fatin e njė atdhetari shqiptar, tė internuar nga pushtuesit. Poeti do tė ketė menduar se ky mund tė kishte qenė edhe fati i tij. Nė kėngėn e parė qė pėrshkruan ndarjen e tė mėrguarit me qytetin e lindjes, Shkodrėn dhe me atdheun, duken qartė elementėt autobiografikė. Po Mjeda nuk mbeti nė shtjellimin e thjeshtė tė njė materiali jetėsor; ai diti ta pėrgjithėsojė e t'i japė vlerė aktuale. Heroi i poemthit ėshtė njė fshatar i varfėr. Dhe tek zgjedhja e njė protagonisti tė tillė, ndihet dashuria e Mjedės pėr masat fshatare, ndjenjė qė do ta shtyjė gjatė tėrė krijimtarisė sė vet t'i zgjedhė heronjtė nga rradhėt e fshatarėsisė. Te "I tretuni" ndeshen figurat dhe mjetet e njohura romantike tė pasqyrimit tė realitetit si: ngjyrat e forta nė pėrshkrimin e natyrės, stuhia nė pjesėn e parė, qė ka edhe njė kuptim simbolik, bregdeti i ashpėr shkėmbor, ku ka qėndruar heroi duke kujtuar atdheun, ndonjė simbol, si lejleku qė e lidh me vendlindjen. Kėtu gjenden edhe elementė tė riprodhimit besnik tė mjedisit, nėpėrmjet kujtimeve tė protagonistit dhe sidomos vizatimi i figurės sė nėnės. Lirizmi dhe epizmi shkrihen nė mėnyrė tė harmonishme. Variacioni nė vargje e strofa pasqyron botėn shpirtėrore tė trazuar tė protagonistit. Poemthi mbyllet me njė frymė tė lartė burrėrore dhe optimiste: heroi nuk pendohet pėr rrugėn e zgjedhur, po ėshtė krenar se vuan pėr hir tė atdheut. Nėpėrmjet figurės sė nėnės tek "I tretuni", qė del nė kėngėn e fundit, lartėsohet figura e nėnės shqiptare, e dhembshur dhe kreshnike, qė rrit bij trima dhe atdhetarė. Qė nė kėtė poemth tė hershėm, shohim atė qė do tė jetė njė meritė e rėndėsishme e veprės sė Mjedės: pasqyrimin e denjė tė figurės sė gruas shqiptare, veēanėrisht si nėnė. Ndėr lirikat e ndryshme tė pėrfshira ose jo nė veprėn "Juvenilja" ka njė varg vjershash me tė cilat poeti ndjek traditėn e Rilindjes ku himnizon bukuritė e atdheut ("Malli pėr atdhe", "Mikut tem Pal Moretti"), duke i kėnduar gjuhės si mjet zgjimi tė ndėrgjegjes kombėtare ("Gjuha shqipe"), ku i kushton njė vėmendje tė veēantė problemit themelor tė luftės pėr pavarėsi, qė ishte bashkimi i shqiptarėve ("Bashkonju", "Shqypes arbnore").
  Mjeda, gjithnjė nė vazhdėn e Rilindjes, ngre lart figurėn e heroit kombėtar, si simbol bashkimi dhe burim besimi nė fitore. ("Vorri i Skanderbeut", "Shqypes arbnore", "Bashkonju", "Pėr njė shkollė shqype mbyllun prej qeverisė otomane", "Mikut tem Pal Moretti", "Lisus", "Liria"), duke theksuar nė kėtė poemė tė fundit lidhjen e thellė tė Skėnderbeut me popullin, me masat fshatare.
  Nė vjershėn "Mikut tem Pal Moretti", Mjeda jep njė gjykim tė drejtė e tė mprehtė jo vetėm pėr rėndėsinė e Skėnderbeut, si shpėtimtar i qytetėrimit evropian, po edhe pėr politikėn dredharake tė fuqive tė mėdha tė Evropės sė kohės sė vet, qė, pėr interesat e tyre, mbanin nė kėmbė perandorinė e kalbur osmane. Qė nė kėtė vjershė romantike atdhetare vihen re nota shoqėrore. Motive shoqėrore janė vėnė nė bazė tė dy vjershave tė "Juvenilias": "I mbetuni" dhe "Shtegtari". Aty preken dy plagė tė dhimbshme tė Shqipėrisė sė kohės si: kurbeti dhe qėndrimi mospėrfillės i klasave tė pasura ndaj njerėzve tė thjeshtė tė popullit, bartės tė luftės pėr ēlirimin e vendit. Po trajtimi i kėtyre problemeve nga pozitat e romantizmit me gjurmė sentimentalizmi dhe fryma e humanizmit kristian qė i pėrshkon vjershat i ka zbehur deri diku dhe ka bėrė qė kėto vjersha tė mos kenė forcėn e vjershave realiste tė Ēajupit dhe tė Asdrenit, me tė njėjtėn tematikė.
  "Lisus" (botuar mė 1921) dhe "Scodra"(1940) janė vepra, ku thelbi romantik vishet me njė formė klasiciste. Kėta dy poemtha liriko-epike karakterizohen nga njė stil i kėrkuar dhe retorik. Poeti himnizon kėtu tė kaluarėn e lashtė tė popullit tonė (te "Lisus" pėrmes materialit historik, kurse te "Scodra" nėpėrmjet legjendės). Interes ka te "Lisus" paraqitja e figurės sė Skėnderbeut, qė poeti ka dashur ta bėjė sa mė njerėzore.
  Origjinaliteti dhe fuqia e vėrtetė e talentit tė Mjedės kanė gjetur shprehje nė krijimet ku ai arrin nė realizėm, si nė vjershėn "Mustafa Pasha nė Babunė", nė poemthin "Liria" dhe nė kryeveprėn e tij "Andrra e jetės".
  Tek e para, duke u nisur nga njė fakt historik, tradhtinė e Mustafa Pashė Bushatlliut, poeti e ka tipizuar me forcė, duke e pėrshkruar "mbi thasė tė florinjve, ndėr valle jevgash" figurėn e feudalit tė zvetėnuar, anadollak, parazit, qė ėshtė kurdoherė gati tė bėjė fli interesat e atdheut pėr tė vetat. Vjersha merr kėshtu njė kuptim tė gjerė pėrgjithėsues, duke tingėlluar si akuzė e fuqishme kundėr tė ashtuquajturve atdhetarė, pėrfaqėsues tė shtresave tė larta, qė pėrfitonin nga sakrificat e popullit. Figurės sė Mustafa Pashės poeti i kundėrvė masėn e fshatarėsisė sė ngritur nė kėmbė pėr mbrojtjen e atdheut, duke u bėrė zėdhėnės i urrejtjes sė saj kundėr feudalit tradhtar.
  "Liria", poemthi epiko-lirik, i ndėrtuar me tingėllima, me problematikė politiko-shoqėrore, ėshtė, ndofta, vepra e Mjedės qė ka ide mė tė fuqishme. Nė tė ndihet jehona e kryengritjeve tė malėsorėve tė Veriut mė 1911, qė tingėllon me forcė qė nė vargjet e para:
  "Lirim, lirim bėrtet gjithkah Malcia" dhe vjen duke u rritur nga njė tingėllimė nė tjetrėn. Poeti frymėzohet nga lufta pėr pavarėsi e amerikanėve kundėr kolonizatorėve anglezė, qė ishin edhe pronarė tokash, dhe ua tregon shqiptarėve si shembull. Nė mbylljen e poemės, ku paralajmėrohet shpėrthimi i kryengritjes sė pėrgjithshme shqiptare nėpėrmjet njė mjeti tė dashur pėr rilindasit, paraqitjes sė hijes sė Skėnderbeut, qė ngrihet nga varri. Poeti thekson se heroi kombėtar shkon "Ksollė pėr ksollė". Nė kėtė poemth ka vargje qė dėshmojnė pėr afrimin e Mjedės me idetė demokratike. Kėshtu, ai pohon se kryengritėsit mundėn "kėshtjellat atnore", gjejmė aluzione pėr shfrytėzimin e fshatarėsisė ("...s'ka me dalė ushtari me i grahė bulkut si kaut me sjeēe t'begut"). Kėto mund tė dėshmojnė se Mjeda e sheh lirinė tė fituar prej amerikanėve jo vetėm nė plan kombėtar, po edhe nė plan shoqėror dhe shpreson se populli shqiptar do tė shkundė shfrytėzimin e egėr bashkė me zgjedhėn feudale.
  Nė kėtė poemė shkrihen konēiziteti dhe forca shprehėse. Krahasimet dhe antitezat janė tronditėse ("lirinė e keni ju/ ne hekra kemi...", "Posi berra qė bleu mishtari vemi"). Romantizmi ia ka lėnė vendin njė realizmi ngjethės, njė pasqyrim plot dramatizėm tė gjendjes sė atdheut.
  Vargu ėshtė njėmbėdhjetėrrokėshi, i cili krijon atmosferėn e madhėrishme, pėrdorimi i bartjeve i jep dinamizėm stilit dhe shoqėron alternimin e ndjenjave dhe tė mendimeve. Lloji i zgjedhur i organizimit tė vargut nė tingėllima i disiplinon shpėrthimet lirike. Gjuha ėshtė e pasur, megjithatė veēoritė krahinore e vėshtirėsojnė leximin e lirshėm.

  -- pėrgatitur nga: Denis Zavalani

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar drini_nė_TR pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #6
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Liria

  - I -
  O shqipe, o zogjt' e maleve, kallzoni:
  A shndrit rreze lirie n'ato maja;
  mbi bjesh' t'thepisuna e n'ograja,
  ku del gurra e gjėmon pėrmallshėm kroni?

  A keni ndie ndikund, kah fluturoni
  ndėr shkrepa, me ushtue kangėn e saj?
  A keni ndie nji kangė tė patravajė?*)
  O shqipe, o zogjt' e maleve, kallzoni!

  "Lirim, lirim!" -- bėrtet gjithkah malsia.
  A ka lirim ky dhé qė na shkel kamba,
  a veē t'mjerin e mblon anemban' robnia?
  Flutro shqipe, flutro kah ēelet lama,
  sielliu maleve pėrreth qė ka Shqipnia,
  e vėshtroje ku i del lirimit ama.
  .................................

  - VI -
  Por nuk u shuejt edhe, jo, shqiptaria:
  Lodhun prej hekrash qė mizori e njiti,
  lodhun prej terri ku robnimi e qiti,
  shpreson me e zgjue fluturim mėnia.**)

  E kqyre: Ndėr male po pėrhapet shkėndija
  e lirimit t'Atdheut; fshehtas shėtiti
  kasoll' pėr kasoll' rreth buneve***) e soditi
  frymė tė re tue zbrazun pėr gjithkah, hija

  e Skanderbegut. Qė ndėr djepa rritin
  nanat e Hotit djelmėnin' ushtore
  e idhnim n'armikun nėpėr gji iu qitin.

  E nalt, ndėr maja, bukuri mbretnore.

  *) pa vuajtje, pa mjerim.
  **) urrejtja
  ***) banesave

  ....................

  Gjuha shqipe

  Pėrmbi za qė lshon bylbyli,
  gjuha shqipe m'shungullon;*)
  pėrmbi er' qė jep zymbyli,
  pa da zemren ma ngushllon.

  Ndėr komb' tjera, ndėr dhena tjera,
  ku e shkoj jetėn tash sa mot,
  veē pėr ty m'rreh zemra e mjera
  e prej mallit derdhi lot.

  Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
  jan' tė bukra me themel
  por prap' kjo, si diell pa hije,
  pėr mue t'tanave iu del.
  ................................

  Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
  me zbardh, Shqipe, zanin tand,
  e ku Drinit a burimi
  qė shpėrndahet kand e kand.

  Geg' e tosk', malsi, jallia**)
  jan' nji komb, m'u da, s'duron;
  fund e maj' nji a Shqipnia
  e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

  Qoftė mallkue kush qet ngatrrime
  ndėr kto vllazėn shoq me shoq,
  kush e dan me flak' e shkrime
  ēka natyra vet' pėrpoq.***)

  Por me gjuhė kaq t'moēme e mjera
  si nj'bij' kjo qė pa prind mbet:
  pėr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
  s't'kishte kush pėr motėr t'vet.

  E njat tok' qė je tue gzue,
  e ke zan' tash sa mij' vjet,
  shqiptaria, qė mbet mblue
  sot nėn dhe, edhe shqip flet.
  ................................

  *) mė ushton thellė, oshėtin
  **) fusharakėt
  ***) bashkoi

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar drini_nė_TR pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-08-2003
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  57
  Postime
  29
  Per mua Ndre Mjeda mbetet nje nga poetet shqiptare qe i vlejne edhe kohes se sotme, eshte i pa vdekshem.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar nikshi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #8
  I tretuni

  Nuk kalon nji natė e n'andėrr
  porsi zgjandėrr
  e shof nanėn kėtu pėrbri;
  me krye vjerrte, me lot pėr sy
  rri tue shfry
  njat idhnim qė don me e gri

  Ndejun m'duket prap te votra
  ku me motra
  n'dritė t'kandilit qepte e arnote
  por njat gaz ka qė i shndritte
  kur goditte
  petkat e djalit e shendote

  Kqyr njat vend ku n'mbramje rrishe
  kur nuk kishe
  fije idhnimi nėpėr ftyrė
  e ngurron, si t'kenke gurit
  e, pshtetė murit
  lot' i dalin rrkaje tuj kqyrė

  "T'kishe dekė ma mirė, o i mjerė -
  thotė sa herė, -
  Afėr nanės qe t'desh e t'ruejti;
  t'kishe mbyllė me duer te mia
  kėtu te shpia
  njata sy qe mordja shuejti

  Afėr vorrit tand nan-shkreta
  porsi bleta
  ishte sjellun tue gjimue
  e n'at bar qe kishte qitė
  pėr gjithė ditė
  ndonji lule kish kerkue..."

  ...E mandej, si del nji krue
  tue bumue
  rreth e rreth prej brijes s'malit
  rrkaj i ulen lot' per rrudha
  - Nuk asht udha
  nanė, m'u idhnue per t'zeza t'djalit

  Kur n'kėt shekull n'drit' e qite
  kur e rrite
  me njat mund qe nep hitia (kujdes i madh)
  "Nji nanė tjetėr, - thoshe, - ke,
  bir n'kėt dhe
  nana jote a shqiptaria

  Mend e zemėr pėr tė shkriji
  e pėrtriji
  nam e lavd kur t'i vijė dita"
  Mbas fjalėsh t'tua pėrherė shkova
  e t'ndigjova:
  shqiptarin' nuk e korrita

  1917


  Ne nje breg te eger pertej detit, pushtuesi turk ka internuar patriotin shqiptar, por prangat, largesia dhe vetmia nuk e shuajne dot mallin e "te tretunit" per Atdhe dhe familje.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #9
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Gjuha Shqype
  Kjo vjershe e Mjedes i kushtohet Gustav Meyer-it albanologut te shquar (1850-1900), autor i shume studimeve per gjuhen shqipe dhe me te cilin Mjeda mbante leterkembim. Vjersha u shkrua ne Krakov (Poloni) ne dhjetor 1892

  Permbi zą qi leshon bylbyli
  Gjuha shqype m' shungullon
  Permbi ere qi nep zymyli
  Pa da zemren m'a ngushllon

  Nder komb' tjere , nder dhena tjera
  Ku e shkoj jeten tesh sa mot
  Vec per ty m'rreh zčmra e mjera
  E prej mallit derdhi lot

  Njikto gjuhe qi jam tui ndie
  Jane te bukra me temel
  Por prep kejo , si diell pa hije
  per mue t'anave ju del

  Edhe zogu kerkon lisin
  Mbi shpi t'arte ku rri me mbret
  E shtegtari dishron fisin
  Permbi vend qi s'asht i vet

  O Shqypni e mjera Shqypni
  Plot me burra e trima plot
  Ti'j dit'ishe , por lumnija
  Qi ke pasun nuk ą sot

  Nen njat toke qi t'a shkel kamba
  Zan' e t'mocmeve veshtro
  Per bij t'tashem , porsi e ama
  E t'korritunve, gjimo!

  Nam e zą , qi kishe, t'treti
  E vec turpi e marrja t'mbeloj
  Per lumni vec kore t'mbeti
  Qysh se fara e mire mbaroj

  Por gazmo nder gjith kto t'vshtira
  Perse ende s'sharove kret
  Dicka t'mbet nder ato t'mira
  Mbas dymij e ma shume vjet

  T'ka mbet gjuha qi po ndihet
  N'fush' e n'mal qi ti zotnon
  Gjith 'ku hija e jote shtrihet
  Ku shqyptari ząn' e leshon

  Prei Tivarit e n'Preveze
  Nji ą gjuha e Kombi nji
  Ku leshon dielli njato rreze
  Qi vec tokae jote i di

  Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
  Me zbardhe, Shqype zanin tąand
  E ku i drinit ą bunimi
  Qi shperndahet kand e kand

  GEG E TOSKE,MALCI, JALLIA
  JAN NJI KOMB M'U DA S'DURON
  FUND E MAJE NJI ą SHQYPNIJA
  E NJI GJUHE T'GJITH N'A BASHKON.

  Kjoft mallkue kush qet ngatrime
  Nder kto vllazen shoq me shoq
  Kush e dan me flek' e shkrime
  Ca natyra vet perpoq

  Kur nji burre u cue n Austri
  E me sy gjithkund t'kerkoj
  Gustav Meyer-i asht emni i tij
  Emni i burrit qi t'madhnoj

  Porsi dielli tui flakue
  Shperndan terin qi na mbelon
  Njashtu Meyer-i tui kerkue
  Kah ke dal po ta difton
  ....................
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #10
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  per mua poezia shqipe numeron vec dy poet, Nder Mjeden dhe Lasgushin.
  I treti eshte ne numrin shumes, po qe ende nuk ia dime emrin!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #11
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375

  Scodra

  Kushtrimi i Kodrit neper fushe e male: Leni ēė do punė e rrani me temelue gjytetin mbretnuer te Iliris. E me gjak te kulshedres vizati kufijt e Shkodres.

  Kumboi njitas nder malet ilirike
  E nder fushore t'b'gatuna n'grunaje,
  Zani i kasnec'e e j' brohori jetike,
  Qi jehona perdridhte maje n' maje.


  E thirrte Kodri: "O djelmeni kreshnike,
  Me dhen gur e permend, leni n'bungaje
  Spatat e ngulme, leni tok't fisnike,
  E leni berret qi kullosin n'zaje;

  E hiqni thekshem, kah i t'parve a shkambi,
  ku n'vetima perher' Frombja defrehej;
  Se nji t'rejes seli po i shtohet lami".

  E permbi suken mrekullore u njiti,
  E t' gjytetit mbretnuer rrethin, ku t'ngrehej,
  Me gjak t'kulshedres, tue vizat', shetiti.


  Te gjith Ilirt, Labeatt, Parthint, Autarjatt, iu veshen Shkodres me hiti, e gjimote dheu prej kangve te puntoris qi vėlote te suka si bleta nė zgjue, tuj ngrehe ledhat qi nji hyjni mizore rrzote naten.

  Prei krahinet ku i mujshem Labeati
  Banon me shqype, e ku, perte, e Parthinit,
  Kullot grigja e mrizon Autarijati,
  Berret e lame neper ujra t' Drinit:

  Porsi cuna t' nji shpis qe i fton i jati,
  Avulluesa sinjoreve t' Shkodrinit
  Ju veshen Ilirsit me hiti, ku fati
  I atmes ma t'lergum ja perkrahte fqinit.

  E kndoshin ēetat tui u zbrit, e ushtoshin
  Fush' e lugje t' gjelbrueme e shena e prroje,
  N'brohorije t'ushtris kur n'pun u lshoshin.

  E 'j popull i pa far' rreth suket v'lote,
  Porsi shemet e bletve neper zgjoje
  Tui ngreh shka naten hyj mizuer do t' rrxote.


  ----------------------------
  Labeatt - banoret e rretheve te Liqenit te Shkodres
  Parthint - popull kah Shqiprija e Mesme
  Autarjatt - popull kah gurrat e Drinit te Bardhe
  hiti - kujdes e shpejt
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angeldust pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #12
  C O B sanguin Maska e whisper
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028
  nga Mjeda...

  molla t'kputuna nji deget
  dy qershija lidhun n'nji rrfane
  ku fillojne kufijte e Geget
  rrijne dy cika me nji nane...

  ps. brilante!!!
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar whisper pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #13
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Dimni

  Po vjen dimni me kose ne dore
  Gjeth e bar i ka kosite
  Qet balkoni pjalm me bore
  Plak shkreta tue merdhite
  I thote vedit me za pak
  Struku, struku i shkreti plak  Neper fush e neper male
  fryn murlani me stuhi
  O murlan ti frymen ndale
  Ndal ti akull mos me ngrij
  Mos ma ngrini nji ket pike gjak
  Struku, struku i shkreti plak...

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #14
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Si fillim kerkoj falje per ndonje pasaktesi apo mungese gjuhesore sepse po e shkruaj ashtu sic e mbaj mend.
  --------------

  VELLAVRASI

  Neper terr qe leshonte nata
  ngarkue teshat kaliboē
  neper nji pyll ku s'ra kurr spata
  ndiqte udhen nji djaloē

  Landet e pyllit si nji ujk ju dukshin
  qe prej ujet ne mal luron
  cuba te rrebte qe ne prite u strukshin
  gjethet e lisave kujton

  Oh Shqypni gjimonte i mjeri
  pyjet mbushe me gjuetare plot
  kesolle e bardhe ku porsi mbreti
  shkon barija jete e mot

  O ju lugje te Prevezės
  per ju zemra po m'vajton
  te ju Hana me drite t'rrezes
  shtigjt udhtarit ja kallxon

  Shpi e bardhe ku n'drite dola
  afer detit te pa-pshtjellim
  fis i ambel ku s'parit fola
  ne krahet e nanes tue gjete pushim

  Njikshtu thote e me trimni
  u nis rruges udhtari prap
  fishklloj landa tue u pėrzi
  e prej friket ngau djali vrap

  Por m'nji cub mbas gardhit hasi
  "Ndalu"- i thote - "nuk ke kah mba"
  nji kubure n'brinj ja rrasi
  e pa fryme mbi toke e la

  ..... VIJON............

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #15
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  ....... Vijon nga postimi i meparshem......


  "Oh nane shkreta" - i shuemi briti
  e permbys u leshu mb'nji curr
  "qe 3 vjet e shkreta m'priti
  e tashma nuk me shef ma kurr"

  "Por jot amė" - si per qesti, (qesėndi - shenimi im)
  i thot vrasesi idhnim plot
  "ti me difto ku rrin me shpi,
  fjala e jote nuk humb dot"

  Ne skaj te Shqypnise shkon vorfenisht jeten
  e pa djem e shkreta mbet
  dy ma te medhajt ne luftra mbeten
  e i treti qe ku po jet

  "Pat edhe nji" - fija e zanit
  ju drodh djalit e gjimoj
  u dridh vrasesi ai fare luanit
  menjiher pushken ne toke e leshoj

  "Pat edhe nji qe ajo e donte
  per mbi driten e syrit t'vet
  kurr nga prehri nuk e leshonte
  shoke nder cuba vojt e gjet

  "Vella" - i pergjegji zemerveshtiri,
  njiktu t'vrava e njiktu po vdes
  nuk kam sy me me pa ma nieri
  bashke me ty ketu po mbes

  "Jo! Por ti fill tek shpija,
  tek nane zeza fluturo
  pa asnji femij e mbyt vetmia
  e mbulon skami" - mos e lesho

  "E ēka ti them une nanes se ngrate
  ne qofte se me pvete per ty ndoj send"
  "Thueji se mora nji rruge te gjate...
  e bashke ne Qiell dikur xame vend!"


  FUND

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Labeati pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 29. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Njė poezi e panjohur pėr tragjedinė habsburgase (NDRE MJEDA)

  Botohet pėr herė tė parė nė shqip, me rastin e 68- vjetorit tė vdekjes, njė poezi e panjohur e Ndre Mjedės

  Njė poezi e panjohur pėr tragjedinė habsburgase


  Edion Petriti


  Sot mbushen 68 vjet nga vdekja e poetit tė madh Ndré Mjeda (1866 – 1937) dhe nė njė ditė si kjo ia vlen qė jo vetėm tė kujtosh artin e tij, por, mbi tė gjitha, tė nxjerrėsh nė dritė thesare ende tė pa zbuluara tė krijimtarisė sė tij. Nuk ėshtė aspak e ēuditshme qė edhe veprat e Mjedės, gjatė periudhės sė diktaturės, i janė nėnshtruar ēensurės. Kėtė fat tė mbrapshtė ka pasur edhe poezia “Meyerling”, e botuar pėr herė tė parė nė manualin Hoepli « Lingua Albanese (Dialetto Ghego) : Grammatica – Saggi di Letteratura, Fraseologia e Proverbi» Milano 1931. Pėr shkak tė fabulės, prej nga ishte frymėzuar poeti, kjo poezi, nuk u pėrmend asnjėherė gjatė viteve tė diktaturės dhe nuk u pėrfshi nė asnjė antologji letėrsie.
  Meyerling, njė kėshtjellė gjuetie afėr Badenit, dhe dymbėdhjetė milje afėr Vienės, ka qenė skena e njė prej ndodhive mė tronditėse tė dinastisė Habsburge. Kėtu arkiduka Rudolf, princi i kurorės dhe djali i vetėm i perandorit Franz Josef dhe i Elizabetės (tė famshmes Sissi) vdes nė rrethana tė mistershme nė 1889. Zėrat qė u pėrhapėn nė ato kohė thonė se vdiq nga apopleksia, ose u vetėvra, siē thotė edhč poeti . Dikush tjetėr e bėn viktimė tė njė rivali si pasojė e marrėdhėnjeve tė jashtėligjshme me baroneshėn Vecsera, e cila vdes edhč ajo pėrkrah tij. Arkiduka Rudolf kishte lindur mė 1858 dhe kish marrė pėr grua princeshėn Stephanie, tė bijėn e Leopoldit II, mbretit tė Belgjikės. Kjo ode historike na sjell ndėr mend traditėn e gjatė nė letėrsinė italiane dhe atė europiane. Mjafton tė pėrmendim kėtu odet e mrekullueshme tė Carduccit « Per la morte di Napoleone Eugenio » dhe « Miramar », tė cilat Mjeda i njihte mjaft mirė. Teknikisht e pėrkryer, ajo evokon me gjallėri dhe imagjinatė tė habitshme, kėtė ndodhi tragjike tė derės Habsburge, tė kėsaj dere qė la pas nė histori njė vazhdė tė gjatė zije dhe
  dhimbjesh, mes tė cilave vdekja e arkidukės Franz Ferdinand d’Estes, nipit tė Franz Josefit I nė Sarajevė, i cili u vra bashkė me tė shoqen mė 28 qershor 1914 nga dora e njė anarkisti serb, ngjarje qė shėrbeu si shkak pėr shpėrthimin e Luftės sė Parė Botėrore. Njė tjetėr fatkeqėsi ishte vrasja e Maksimilianit, Perandorit tė Meksikės, vėllai i Franz Josefit I dhe fundi i dhunshėm i Elizabetės, qė do tė vdesė mė 10 shtator 1898, e therur me limė nga njė farė Luigi Lucheni. Kjo poezi u botua pėr herė tė parė nga Fulvio Cordignano S.J., nė manualin Hoepli « Lingua Albanese (Dialetto Ghego) : Grammatica – Saggi di Letteratura, Fraseologia e Proverbi» Milano 1931. Pėr shkak tė frymės sė saj pro-austriake, e cila binte ndesh me ideologjinė politike tė regjimit komunist tė kohės,
  kjo poezi do bjerė nė harresė dhe nuk do futet nė pėrmbledhjet e shumta tė poezive sė Mjedės, as nė atė tė Mark Gurakuqit, i cili njihte mirė dhe citonte prej botimit tė Cordignanos, ose tė Rinush Idrizit. Kėtė fat patėn edhe disa krijime mė pak tė arrira tė
  tij si : “Bija e verbtė ē’prei t’lémi”, dhe “Kānga e Mahmud Pashės”, botuar (mes poezive tė tjera tė Mjedės nė Shahiri Elierz. Do bejta qi ka qķt N. M. i S.J.) si shtojcė e njė lķbėrze fetare nga Jak Junku nė Kulshedra e Shpirtit, zblue t’rijve prei P. J. Junkut t’Shoqnķs Jezu. Deri mė sot nuk kemi njė pėrmbledhje tė veprave tė tij nė prozė, studimet e tij pėr shkrimtarėt e vjetėr tė Veriut dhe pėrkthimet si “Jeta e shejtit sh’Njon Berchmans”, “T’pergiamit e Zojs Bekueme”, “Katekizmi i madh” nė tre vėllime, “Historija Shźjte”, etj. Sot, Ndré Mjeda ka pėrvjetorin, tė shpresojmė qė kjo ngjarje tė mos kalojė nė harresė.

  MEYERLING.

  E prį gjith shźnd e lule
  Ē ‘sė parit kjo jetė ty t ’ shndriti ;
  Nder drandofille t ’ priti
  E nder zymyla

  Plangu mbretnuer. Bylbyla
  T ’ kėndoshin rreth djepit arit ;
  Vajin e fėmijve sė parit
  S ’ e provove.

  Ti nji mbretnķ gazmove
  Me t ’ lémin tānd, o i njomi
  Pinjuell i Absburgut. Kombi
  I laracue*

  E zźmrat t ’ pįbashkue
  Nė nji gėzim per ty shperthyene ;
  Mbretin e rķ nė ty rrfyene
  E male e dédi.

  Ąnderr nuk ish : mbķ védi,
  Pezull prei qiellet, shifshe
  Kunorė qi zdrypte, e njifshe
  Oren e Austrisė

  Projtun prei sį mbshķn vise
  Vistulla e Adriatiku,
  E para sįj anmiku
  Unjshem heshtote ;

  E duert prei tejet ēote
  Nji popull i pį farė** ;
  E ty Evropa mbarė
  Hetote e pritte.

  Mbķ shkam*** mbretnuer t ’ soditte
  Ē atėhernaj e lumote
  Se ’j djal ’ i trashigote
  Urtķn e shkambin

  Prindi i moēnuem, qi t ’ mbramin
  Rrźm t ’ brźzit vet bujįr
  Mbret e gjytetės e ushtįr
  Me t ’ lānė gazmote.

  E prį ty zźmra t ’ gėzote
  Jeten sį herė fajtorit
  Me i pshtue, e lott te gjorit
  Prind o femī

  Perdllimshem me ja shī ;
  E shźndin qi u pertrīte
  Nder ta, ty vetė t ’ a ndīete
  Ora mbretnore.

  Sot me njatė dorė mizore,
  Gjaksi i vetvedit, fike
  Jeten, qi dor ’ anmike,
  O ēet ’ e trueme

  T ’ biemit t ’ kunorės s ’ shugrueme****,
  Prūjshem ndéroj e ruejti ;
  Sot pushka e jote t ’ shuejti,
  O i mjerė, gjallimin,

  E t ’ barazoj me t ’ īmin
  Fajtuer. Ti u farmakove
  Zźmer e jetė, e u shove
  Prindvet t ’ shkretnuem,

  Shka kishin nė botė t ’ dishruem,
  E ndijesķt qi jeta
  Suell n ’ ató zźmra, e t ’ shkreta
  I lae pergjithmonė…

  N ’ brigje t ’ Ēamrijes s ’ onė
  Ju bje barķve n ’ mriza
  Gjāmen qi bān Eliza*****
  Čra jugore.

  E permbķ rrasė mortore
  Qi fajin tand kį mbėlue,
  Nji plak rri tui vajtue
  Pį mźnd, pį gojė.

  Mā ti nderģm e drojė
  S pate per Bās t ’ natyrės ;
  Ti zānin e detyrės
  Nuk e ndigiove.

  Epshin per cak shźnjove,
  E dorė ndeshkuese s dreshte ;
  Gjygj ’ e gjygjtįr kujteshte******
  Andrra t ’ harrueme.

  Ti zān ’ e ligjės s ’ amshueme
  Qi priqet perendore
  Baras me kėsollė vorfnore
  Shklet e soditė,

  Shpinove tui shpotitė.
  Prandej jo nqiellshit ēue
  Fuqķ, o n ’ tokė vźndue,
  T ’ vrau dora e jote.


  * I laracue : lara-lara, shumėngjyrėsh, i pėrbėrė nga popuj dhe kombe tė ndryshme.
  ** I pį farė : i panumėrt.
  *** Shkam : shkėmb ; kėtu me kuptimin fron.
  **** Bandė konspiratorėsh.
  ***** Ēamėria, pėrballė Korfuzit. Nė kėtė ishull nėna e Rudolfit, Elizabeta kishte njė pallat, qė mė pas i kaloi perandorit tė Gjermanisė.
  ****** Kujtove, nė aorist, nga forma me kujtashė, qė gjendet akoma ndėr Dedajt e Barbullushit (Mjedja). 30 janar gjenden tė vdekur mė 1889. Kėshtjellės mbizotėron edhe sot teza e vetėvrasjes sė Elizabetės sė Bavarisė.

  01/08/2005
  KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 31. #17
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Bukuri e virtyt
  Ndre Mjeda

  Porsa ditës i pat xanë filli,
  Drandofillja muer me cilë
  Gjetht e vet e andej prej qielli
  Pritte voesen per shtat t' vet.
  Kqyra n' nesret, gjetht kish' mshilë,
  Dikush ksajë shpejt tash i a shklet.

  Vrojta 'i halë, s' cillës i kercnohen
  Diell e borë e erë e shi:
  Rrajtë e saja vec forcohen
  E kahë qiella ajo lshon shtat;
  Qinda vjetsh kjo pau duhi,
  Por duhija c' i ban s' pat.

  E virtyti asht shemllesa
  Ajo halë qi s' lodhë stuhija;
  Drandofillja, qi e kohës kmesa
  Kputë, hijeshin na perfytron.
  - Kalojn ditt e bukurija!
  Vec virtyti m' tokë qindron. -
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 26-12-2005 mė 23:22

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Veshtrusja pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 33. #18
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Grueja shqyptare
  (Amë e bi)

  Ndre Mjeda

  Ka ra rrezja nder bajama!
  T' bin e vet kshtu e pvetë e ama:
  - C'ke, moj bi, qi kjan e fshan?
  Kjan e fshan, e vetllat vran? -

  - Kjava shum, mori lum nana,
  Tuj qindisë e m' ra gjylpana;
  M' ra gjylpana nen balkue,
  E jam ulë tash me e kerkue. -

  - Po cka kje qi lodt t' i xori?
  Ku kje dhima, a ku kje zori?
  A por, drue, mos m'je harlisë,
  Qysh se kjan - o tuj qindisë.
  Pasha nanen nuk mund t' bari,
  Qi të me ndezet bija zhari!
  Do t' a dije e zeza nanë,
  Pse ti vetllat shpesh m' i vranë;
  Pse c' kah mot, moj, buza s' t' qeshet
  E n' argtime zemra s' t' ndeshet. -

  - Nuk a' gja, moj nanë s' a' gja;
  Por po t' tham, se as kot s' jam vra:
  Dicka vlon n' ket cerdhe zanash;
  Vlon dashtni, si n'bija nanash!
  Nane, dashtnija m' ka molisë,
  Prandej kjaj - o tuj qindisë! -

  - T'u thafët goja, bi, c' po thue?
  A kaq shpejt ti m' je terbue?
  Po shikjo, moj bi kercuna,
  Se, po bana 'i herë e t' xuna,
  Bana e t' pava tuj m' dalë n' derë,
  Nuk m' ke pshtim, jo metsha e mjerë! -

  - Jam shqyptare e bi shqyptari,
  E ato fjalë, nanë, s' mund i bari:
  S' ke me m' pa, jo, tuj dalë n' derë,
  Si kujton, pse m' ke per nderë;
  As, moj nanë, nuk jam harlisë
  Vec pse kjaj - o tuj qindisë,
  E shka n' zemer m' ka pengue,
  Asht gja e dejë, o nanë, per mue. -

  Fillon nana tash me u vra:
  Dicka nakel së mjerës i asht ba;
  Don me cilë të ngriten gojë;
  Por dro e mjera mos t' gabojë:

  - Fol, moj bi, mos m' len nder grepa,
  Mos më mshef gja, moj, se do djepa
  I kam luejtë der tash e m' ke
  Dhelpen t' vjeter: Ty sot be
  T' paca lshue, tash me m' diftue,
  Se pse zemra peshë t'asht cue. -

  - Nanë, dashtnija m' ka molisë,
  Prandej kjaj - o tuj qindisë. -

  Bindej nana, gja s'kuptote,
  Por, te miren kah i a dote
  Muer me t' amel e i tha e mjera:

  - Mori bi, moj si prendvera,
  Pash njat diell e pash njat hanë,
  Pash njat Zot, qi kthiell e vranë,
  M' difto sot, c' sokol ke xanë? -

  - C' farë sokolit thue, moj nanë?
  T' thacë, moj, t' thacë se s' m' a ban ndera,
  S' m' a ban shpija, as s' m' a ban dera
  Me luejtë mendsh, moj nanë, mas kuej:
  S' i kam dhanë, jo, fjalë kurrkuej.
  E po t' tham: Se n' t' endun t' motit,
  Po t' tham, po, me besë të Zotit,
  Ty due fjalët me t' i ndigiue,
  As s' kam mend me t' u largue.
  Zemren dysh un s' mund e daj:
  M' len t' qindisi, m' len të kjaj! -

  U ngri nana, lodt i pshtuen;
  Para s' bis fort syt i u xuen.

  Kaluen dit e kaluen net,
  Vajza ma me gojë s' po flet:
  Me gojë s' flet edhe na a' smue,
  Rat e mjera a' tuj lingue:
  Lingon keq n' at shtroje deket
  E shpesh paket edhe meket.
  Ftyra e sajë porsi flok bore;
  Mndash, gjylpanë s' i hjekë prej dore;
  Por punon e tuj punue,
  Shef pelhuren se a' marue:
  I lshon syt mi te me mall
  Edhe e puthë e e ven në ball.

  Nana vajzen tuj dihatë
  Shpesh e ndien e: - Mori e ngratë,
  A njimend s'don me m' diftue,
  Se pse zemra peshë t' asht cue? -

  - Nanë, dashtnija m' ka molisë;
  Kjava mjaft-o tuj qindisë!
  Kjava mjaft... - Ma desht t'ligjrojë,
  Por i u kput ksajë fjala n' gojë.
  Si fjalë tjera nuk mund të xori,
  Mndash, gjylpanë prap n' dorë i mori;
  Por dy duerët, porsi florini,
  Mi pelhurë deka i a ngrini.

  - Kuku nana kjan me lot,
  Se c' me gjet mue t'meren sot!
  Se c' e gjet të zezen nanë
  Nen ket diell e nen ket hanë! -

  Merr pelhuren, qi pat enë
  Bija e sajë; kishte pasë kenë
  Kuq e zi e m' te qindisë
  Gjet dashtnin qi e kisht' molisë.
  N' krye t' flamurit kisht' punue,
  Per rreth shqypje, m' dorë prarue,
  Fjalët e hershme, fjalët e të Parve:
  Se Shqypnia asht e Shqyptarve;
  E nder skaje fjalët "liri".
  Merr nanë-shkreta e pshtiell at bi,
  Qi, pa njofët tjeter dashtni,
  Ishte shkri vec per Shqypni.

  Eni bija, zana malit,
  Ju qi kjani n' dekë t' njij djalit,
  E, permysë mi ket bujare,
  N' te nderoni bin shqyptare;
  E tuj puthë e mall e vajë
  Njat flamur, qi dora e sajë
  Diejti aq bukur me qindisë,
  Pse dashtnija e kisht' molisë;
  Lidhniu tok: Per herë dashtnija
  Per vend t' uej t' u jet stolija;

  Pe, po kje qi, si kjo bi,
  Rriten vashat në Shqypni,
  N' vend do të shkojë-o fjala e t' Parve,
  Se Shqypnia asht e Shqyptarve.
  Lidhniu tok, si bajshin motit
  Ato bijat e Kastriotit,
  E broh'ritni n' gzim e n' vajë:
  Rrnofte Shqypnija e flam'ri i sajë

 34. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Veshtrusja pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 35. #19
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Shqypni e s’ ke!
  Shqyptari e Bylbyli
  Ndre Mjeda
  Baladë

  Se c’ do t’ ket mali, qi gjimon?
  C’ do t’ jet kjo valle, qi jehon?
  Rrethue me lule t’ blera,
  Me ‘i zemer si prendvera,
  Atdheut Shqyptari,
  Si i a la i Pari,
  I kndon sot valle:
  Shqypnin madhnon,
  Kah valle kndon.

  - Si t’ del, o i mjerë, ty kanga sot?
  A s’ban ma mire me derdhun lot?
  Shka t’ viejnë ty kangë e valle,
  Kur zija i mlon kto zalle? –
  Bylbyli pvetë.
  Shqyptari i shkretë,
  Permallshem ra
  N’ kujtim e kjau.

  Por s’i dha gjatë atij mjerim;
  - Shqyptar, tha, un jam, nuk njof ligshtim.
  Bylbyl, ti pse m’ trazove?
  Pse valet m’ i pengove?
  Ah! m’ len t’ dishmoj
  Se n’ vaj e n’ mjerim,
  Si n’ditë me gzim
  Shqyptar un jam. –

  Kndo pra, Shqyptar, si zemra t’ do,
  Vijo nder valle e mos pusho:
  Diftoj ti botës krenare,
  Se s’ ka me zemer shqyptare;
  Se ka Shqypni
  Se lir do t’ rrnojë,
  Se, pose Shqyptarësh,
  Kush s’do t’ a gzojë.
  Vetë Perendija
  Tha, se Shqypnija
  Asht per Shqyptarë:
  Shqyptari e gzoftë.

  - O plang, ku zanat bajn kuvend,
  Ku cerdhen Shqypnia e ngrehë njimend,
  O dheu i em e i t’ Parve,
  O nderë e gjith Shqyptarve;
  O nanë fatlume,
  Shqypni e gzueme,
  Falë t’ kjosha sot
  E per gjith mot! –

  Shka ka prap mali, qi gjimon?
  Po fusha e mali pse po ushton?
  E qiellve ndritë pasqyra;
  Kerthneset mare natyra,
  E ‘i za tu’ ushtue,
  Shkon tuj lajmue:
  Shqypni e s’ ke,
  S’ ke kund mi dhe!

 36. #20
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Fuqija e uratës
  Ndre Mjeda

  A s’shef sa thellimi
  Per rreth na kercnohet?
  Sa lodja dikohet
  Mi botë, qi ti shklet?

  N’ valë t’ mndershme t’ ktij shekull
  Perhidhet nier-shkreta,
  E idhtë i shkon jeta:
  Vec toka s’ pelset!

  Sa kobe e t’ papritne
  Mi te kan randue,
  E ‘i dorë, pa pushue,
  Nder t’ vshtira e pershkon.

  Heu! Peshen e mkatit
  Aj ndien e krahnori
  Dishmon, se mkatnori
  Mi tokë ka pse dron.

  Ke ra kurr nder faje?
  Co menden kah qilli
  Njandej kah vjen kshilli,
  E thirri Tenzot.

  E lypi Atij të Lumit,
  Me fe e me shpnesë,
  Me vaj e me dnesë
  Pendimin c’ me sot.

  A balcem urata
  Per zemer t’ pendueme;
  Pendimi e ban t’gzueme
  Pse mkatesh u shkep.

  Ma t’ kandshem asht t’ flaunt
  Qi, vetë Zemra e Zotit,
  Rreth gjireve t’motit,
  Fajtorit i nep.

  Prandej perherë lutu,
  Uratës mos i a daj:
  N’ per t’ lutna e me vaj
  Me t’ Naltin pajto.

  Pajto, sa a’ tuj t’pritun,
  Pajto, e ato faje
  Pendesa t’ i laje;
  N’ pajtim mos vano!

  Pajto? – Kam pajtue
  Pse vetë Perendija
  Shljeu fajet e mija
  E shpirtin m’ a gzoi.

  E shof; nderës i falem
  Ulë ballin per dhe,
  Me shpnesë e me fe,
  Pse m’ njalli edhe m’pshtoi.

  Per mue, dikur t’mjerin,
  N’ kto lugje morrizit
  Filluen dit Parrizit
  C’ se pagja po m’ kthen!

  Por n’ qiell pres plotsimin
  E ktyne lumnive,
  Atje, mas stuhive,
  A ‘i Zot, qi shpreblen.

  Ktij due me i sherbye,
  E i tij due me metë
  N’ tallaze t’ ksajë jetë,
  Nder kobe e n’ mjerim.

  O jetë, jetë e lume:
  Me dashtë gjithmonë Zotin,
  Tu’ e dashtë me e shkue motin
  Ktu n’ tokë e n’ amshim.

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Veshtrusja pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •