Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Patellxhane te mbushur

  Pėr 4 vetė

  Duhen:

  - Patėllxhanė 1 kg
  - qepė 7 kokrra
  - hudhra 2 kokrra
  - kripė, piper, majdanoz

  Gatimi:

  Patėllxhanėve u hiqet bishti dhe lėkura nė tre rripa nga tė dyja anėt. Priten pėr sė gjati te pjesa e sipėrme deri nė mes tė tulit dhe vendosen nė ujė me kripė pėr gjysėm ore. Ndėrkohė skuqet qepa e grirė nė formė gjysėmrrethi, shtohen domate tė qėruara dhe tė prere nė forme kubike; vazhdon kaverdisja nė zjarr tė ngadalshem nė mėnyrė qė qepa tė zbutet. Nė fund shtohen hudhra tė grira, majdanoz, kripė, piper dhe pak uthull. Patėllxhanet kullohen, shpėlahen dhe skuqen nė tigan me pak vaj pastaj rreshtohen nė tavė, hapen nė vendin e prerė dhe mbushen me masėn e pėrgatitur. Sipėr u vihet nga njė fetė domate.Shtohet fare pak ujė dhe piqen pėr njė orė nė furrė jo shumė te nxehtė

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Estella pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  VloraCity Maska e Novi
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  United Kingdom
  Mosha
  37
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hmmmmm mce me ka vajt mendja keq per palticane
  Per liri e per flamur Ngjeshur armet Trimeria Cili je ti more Burre qe na vjen nga shqiperia Un jam Ismail Qemali Qe kerkon vatanet e mija Do ti marr se sesht pune esht e jona Shqiperia

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  je larg se do te te ftoja ndonje dite per dreke nga une te nxirrje mallin.

 5. #4
  alvi
  i/e ftuar

  Estelles

  O rrusho ku je ti qe qeke afer te gjihtve se un kom 6 vjet pa honger asigjo shqiptare, kudo qe te jesh vje avioni, se per zotin per i drek alla shqiptare deri ne fun te Amerikes vij.
  P.S. Un jam ne Idaho.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk je larg vetem disa ore fluturim.


  edhe me Fed-Ex apo UPS apo Express Mail do te te dergoja ndonje cope byrek, me c'fare e do me qepe domate dhe mish te grire. me spinaq, me kos dhe me veze.
  P.S Njera nga menyrat per te fituar nje mashkull eshte me ane te guzhines........uuuuuuuummmmmmmmmmm.......( Se kiah me ty jo thjesht me lindi ne koke)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Estella : 13-07-2002 mė 14:18

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Estella pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #6
  alvi
  i/e ftuar
  Origjinalja eshte: Rruga per ke zemra e burrit kalon nga stomaku. Po te vendosesh nje tenxhere me gjelle ne fobe, cdo dite nje burre do vije se s'ben ne ora 6 masdite, dmth pas pune qe ta haj i pjate.
  Faleminderit per oferten e byrekut. Megjithese e pamundur eshte shume e vleresuar. Thnx, Alvi!

 9. #7
  alvi
  i/e ftuar
  O Estella, mrom bona ca patllixhona te mush mas recetes tate, vetem se me mish te grim. Damn! Rrofsh se na ke neru. Faleminderit, ishin bo me lepi gishtat.

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  Belgjike
  Mosha
  41
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ca dreqi qenke ti mi Estella. Patjeter do jesh pe Korce...
  Zogjte jashte kendojne me hare
  Po zemra do me plase mua ne gji
  I vetmuar shkoj jeten tek ky dhe
  Merzitem ne katund, ne vetmi

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Orkide pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Hahahahahaahha,
  Jo sjam Korcare....E hongre....


  Alvi ca recete tjeter do, edhe byrekun mund te ta tregoj si ta besh vete.
  Nuk eshte nevoja te tollesh pete, Thank God to "Pilsburry".

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Estella pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #10
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  45
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Estelles

  Na shkoi goja leng. E kam me te preferuaren. Ajo receta qe ke: po t'i fus ca mish te grire, duhet ta ndryshoj?

  Kam bere disa here, por perdor vetem nje qepe ose dy.

 15. #11
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  45
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ika ika se ma hape oreksin.

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skerdi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #12
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Mqs jemi tek patellxhanet

  nje recete e imja


  Patellxhane tave me peksimadhe (galeta)


  1 kg patellxhan

  2 kokrra te medha qepe

  1 koke hudher

  250 gr mish i grire

  250 gr speca jeshil

  250 gr domate te mishta

  kripe, piper, rigon, majdanoz sipas deshires

  1-2 luge gjelle salce domatesh

  2 gjethe dafine

  copa peksimadhesh (galetash - buke e thekur) te shtypura ne havan apo te grira ne makinen grirese
  -----------------------------------------------------------------------------------

  Pergatitja:

  Pasi i kemi qeruar patellxhanet i presim per se gjati ne copa te gjata, me pas i skuqim.
  Pas skuqjes i leme menjane.

  Pergatisim salcen duke skuqur ne fillim ne vajin e nxehte (mundesisht ate ku kishim skuqur patellxhanet, pasi aroma qe kane leshuar patellxhanetne vaj eshte e shijshme. Por kuptohet vaji s'do jete i njejte ne mase, por me pak) pra skuqim qepet e prera holle dhe hudhrat e i kaurdisim deri sa te marrin nje ngjyre si te verdhe. Me pas i shtojme specat jeshile te prere ne copa - copa te vogla, duke vazhduar me skuqjen e kaurdisjen e tyre ne tigan a tenxheren e skuqjes.
  Pasi edhe specat te jene skuqur disi, ku lekuar e tyre zbutet shtojme masen e mishit te grire dhe i trazojme.
  Me pas shtojme domatet e qeruara nga lekura dhe te prera ne copa dhe i hedhim mases piperin, kripen dhe erezat sipas deshires, plus salcen e domates
  Tere masa fillon e kaurdiset dhe te leshohet disi nga domatet e shtuara me pas i shtojme pak uje aq sa te mund te zihet mishi.
  Pasi shohim se salca eshte gati, masa e saj duhet te jete disi e trashe fillojme pergatitjen e patellxhaneve per ne furre.

  Keshtu, ne nje tas apo pjate kemi te grira imtesisht apo te shtypura peksimadhet.

  Lyejme me pak yndyre tepsine ku do vendosim patellxhanet dhe pasie kemi lyer ciopat e patellxhaneve fillimisht me galete te grire i vendosim ne tepsi radhe radhe ne menyre qe teer siperfaqja e tepsise te mbulohet me patellxhane. Siper me pas u hedhim salce duke e shtruar tere siperfaqen e patellxhaneve. Me pas siper salces e sperkatim me galetat e grira holle.
  Keshtu vazhdojme me masen tjeter te patellxhaneve e siper tyre salcen me pas pluhurin e galetave te grira derisa te mbarojne patellxhanet e salca

  I shtojme diku ne tave 2 gjethet e dafines dhe tepsine me pas e fusim ne furre ku e leme te piqet nen nje temperature te 180 °.

  Pasi tava eshte pjekur para se t'i servirim patellxhanet ne tryezen e shtruar, i presim ne copa katrore jo shume te medha.

  Ju siguroj se do te kenaqeni me kete gjelle, megjithese per nga kalorite eshte mjaft e bollshme

  Atehere Buon Apetit !!!

 18. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Patellxhane te mbushur me mish

  Patellxhaneve u hiqt bishti duke e lene ate 2 cm ose 3/4 e 1 inch te gjate, u qerrohet lekura ne 3 cipa siper dh nga te dyja anet, ndersa poshte lihet me lekure. Ne pjesen e siperme, ku eshte hequr lekura, i behet nje prerje per se gjati deri ne mes te tulit, pastaj vendson ne uje me kripe per gjysem ore, kullohen dhe skuqen lehte ose mudn te vihen edhe ne furre sa te zbuten pakez, duke i sperkatur me van dhe uje. Vihen ne tepsi dhe mbushen. Mbushja behet duke kaurdisur me yndyre qepen, mishin e grire, pastaj domatet e qeruara dhe te grira holle. U hidhet kripe, piper, majdanoz i grire holle, flete dafile, pak uje dhe lihen te zjejne per 10-15 minuta. Neper vendet bosh te taves hidhen domate te grira dhe futet ne furre per 30-40 minuta.

  Na nevojiten
  patellxhane 1 kg ose 2.2lbs. mish i grire rreth 200 gr, qepe 2-3 kokrra, vaj 3 filxhane kafeje, domate 4-5 kokrra, kripe, piper, majdanoz, flete dafine.


  Nje darke te kendshme.
  Kjo shkon vecanerisht me vere te kuqe.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Estella pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #14
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime

  Involtini di melanzane alla mediterranea

  Jane te vegjel dhe te shijshem , perfekte per tu sherbyer si antipast. Mund te konsumohen te ngrohte ose te ftohte, fillimisht pergatiten ne grille disa feta paterllxhani te prere vertikallisht, pasi jane gati lyhen me salce domateje , ullinj te grire, borzilok dhe mozzarella te prene ne forme kubesh. Pas nje pjekje te shkurter ne furre qe do te shkrije mozzarellen, mund te vendosni gjethe te fresketa borziloku, per me teper arome.

  Pergatitja :

  Ne fillim i lajme dhe i pastrojme bishtrat, me pas i presim ne feta rreth gjysem centimetri secila, i kriposim dhe e pas i skuqim ne nje ene ne forme grille pa i shtuar vaji.  Hedhim salcen ne nje kupe te vogel, shtojme ne te kripe, piper, rigon dhe pak vaji ulliri, i trazojme. Fetat e patellxhanit te pergatitur, i vendosim mbi nje ene dhe ne pas i vendosim siper salcen qe pergatitem, i grije siperdisa ullinj te zinj te prere holle, disa kubenj te vegjel djathi mozzarella dhe per te perfunduar nje gjethe borziloku te prete holle.

  Rrutullojme feten e patellxhanit rreth vetes ne formen e nje cilindri, te cilen do e rrotulloni ne nje ene me pak vaji. Te njejten procedure per te gjithe cilindrat e patellxhanit. I vendosim ata ne nje tave pjekjesh dhe me pas i vendosim ne furr te
  nxehur, i leme keshtu per 15 min. Pas heqjes nga furri , i vendosim ne pjaten e sherbimit, vendosim perreth gjethe te njoma borziloku dhe kalojme siper tyre nje fije te holle vaji ulliri.  Per tu sherbyer !

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #15
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Bukur duken nga foto, por tek foto e fundit patellxhanet nuk duken aq tender, per te qene aq te shijshem, sa c'e presim ne.
  Thanks
  Where does a thought go when it's forgotten?

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MI CORAZON pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #16
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  La parmigiana kjo lart, behet shume e shijshme.

 25. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Te mbetet ti provosh MI CORASON .
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 26. #18
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  une keto patllixhanet kam fillu i bej feta feta, I laj, , i kripos, i vej me rradhe ne grill, i le aty te piqen ca, i marr i grij copa copa, i fus ca ereza, uthull, vaj ulliri, ca ereza prape, e bej si tip sallate, me pak fjale. Shpejt e shpejt, se sa te behet tave, na iku oreksi ne. LOL
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Tema tė Ngjashme

 1. Kėshilla pėr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga Mina nė forumin Tė jesh prind
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
 2. Tradita ilire tek shqiptarėt e Maqedonisė
  Nga alibaba nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 3. Kumanova, informacione tė pėrgjithshme
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 4. Poezia, armė e mbushur me tė ardhme - krijime tė miat
  Nga DI_ANA nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 20-09-2007, 04:47
 5. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 18-10-2003, 14:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •