Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713

  Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Postuar nga Konservatore  Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Duke biseduar para disa diteve me nje te afermin tim mes te tjerash u ndalem ne nje teme qe sic u tregua me vone i mori shume kohe diskutimit tone prej disa oresh. Behej fjale per nacionalizmin si nocion dhe shnderrimin qe peson ai ne zbatimin e tij ne praktike.
  Pyetja qe ne shtronim ishte nese sot ne bote ekzistojne njerez qe jane nacionaliste te mirefillte, madje pyesnim veten nese te tille kishte pasur ndonjehere.

  Duke u nisur nga ai konceptim qe une kisha per nacionalizmin ne rrjedhen e logjikimit tim futesha ne nje rreth vicioz qe gjithmone me nxirrte ne te njejtin perfundim, qe forma ne te cilen e kishte shfaqur nacionalizmi veten ne histori kishte qene pasoje e procesit te shnderrimit dhe e shoqerizimit te tij me oportunizem. Fakti qe sot ajo qe cmohet me shume ne rendin e ri boteror eshte zgjidhja e konflikteve me diplomaci ishte nje arsye me shume qe ma perforconte mendimin tim.

  Edukimi i cili kam marre ne familje me ka bere qe ne rrjedhen e viteve ta ndiej se qenia nacionaliste eshte nje pjese perberese e imja, madje ajo me gjithe qendrimin larg Shqiperise jo vetem qe nuk eshte dobesuar, por eshte perforcuar edhe me. Megjithate verej brenda kesaj nje lloj shnderrimi te cilin une e kam lidhur me faktin e jetes ne nje vend te huaj, me nje kulture tjeter nga ajo e jona dhe ne kontakt me njerez te nacionaliteteve te tjera. Kam vene re se nacionalizmi im ka marre nuanca te tolerances dhe kete ne disa momente e kam quajtur dobesim te vetes. Por kam patur disa pika referimi per te kuptuar nese ky largim nga pika fillestare nga ku nisa te mendoj me mendjen time ishte i rrezikshem dhe jam e lumtur kur kuptoj se ne keto drejtime bindja, deshira dhe vullneti per te punuar per nje ceshtje te drejte sic eshte ajo shqiptare vetem se me eshte perforcuar.

  Ne kete llogjikim timin do te deshiroja nje mendim te te gjithe atyre qe shkruajne rregullisht ne faqet e ketij forumi.

  Pyetjet qe une shtroj per diskutim jane:

  Si e gjykoni te ardhmen e afert dhe ate te mesme te zbatimit ne praktike te nocionit te nacionalizmit? (per kete do te deshiroja nje diskutim per gjendjen brenda dhe jashte Shqiperise)

  E shikoni nacionalizmin si te rrezikuar nga globalizimi, apo gjykoni se nacionalizmi eshte nje nga rreziqet e mundshme per deshtimin e ketij procesi?

  Duke qene se sic shkruan me te drejte Enip ne kuadrin e temes vertet interesante New World Order te hapur nga ReEdD, se diskutimi ka perfunduar ne nje sermon fetar JU ftoj edhe njehere te diskutoni, por duke Ju lutur qe t'i permbaheni dhe pyetjeve qe une kam shtruar me lart.

  Dhe nje lutje tjeter: Secili prej diskutanteve t'i pergjigjet me nje percaktim kardinal (pra me nje shifer) pyetjes se meposhtme:

  Nese do te mund te rendisnit ne nje shkalle vlerash qe nis nga 1 (me e ulta) deri ne 10 (me e larta) ndjenjen tuaj nacionaliste cfare note do t'i vinit asaj?

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 27-04-2002 mė 08:38
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Anton pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Postimet e deritanishme per temen - Marre nga Albasoul!

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 818
  (11/7/01 5:45:50 pm)
  Reply

  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Mjafton te shikosh se sa persona e kane vizituar dhe replikuar per te kuptuar se deri ne ē'fare pike ka degjeneruar ndergjegja jone kombetare.

  Megjithate,me sinqeritet,ne rast se do te votoja vetevehten,do ti jepja asaj me modesti voten 5.

  Me mire sinqeriteti sesa genjeshtra.Aq me teper kur genjen vehten.  konservatore
  Anetar i ri
  Posts: 38
  (11/9/01 8:13:45 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Ndersa e shoh qe askush nuk po tregon interes mendova se e kisha gabim, por ju ma perforconi me ate qe keni shkruar mendimin qe kisha krijuar:

  "Mjafton te shikosh se sa persona e kane vizituar dhe replikuar per te kuptuar se deri ne ē'fare pike ka degjeneruar ndergjegja jone kombetare."

  Dhe, Tirana me ato qe kam mundur te lexoj nga shkrimet tuaja do te thoja se meritoni me shume se 5. Megjithate sinqeriteti eshte ai qe duhet vleresuar me shume tek njerezit. Sa keq qe politikanet qe e zoterojne nje cilesi te tille jane aq te pakte!  tirana
  Ekonomist
  Posts: 827
  (11/10/01 6:55:13 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Noten qe vetevura,e vleresova duke konsideruar faktin qe une gjysmen e jetes e kam kaluar ne vend te huaj.Si pasoje,dashur padashur,jeta ime eshte ndare ndemjet vendit ku jetoj dhe atdheut.

  Natyrisht,vendi ku jetoj nuk pretendoj dhe e di qe nuk do te jete kurre atdheu im.Manzoni i Madh thote: non puņ avere una patria colui che non ha un posto dove piangere i suoi avi

  Nga ana tjeter,ajo ēka me mundon eshte fakti qe,ndonjehere,une ndiehem si i persekutuar nga atdheu im.Sikur jam i padeshiruar per te,Sikur ai me ka harruar dhe ne te nuk ka me nje copez vend per mua. Do te doja qe,dhe atdheu im te me vinte nje copez pese sikunderse une i vura ATIJ.Te me donte paksa,sikunderse une e dua.  anton1as
  i Djathte
  Posts: 701
  (11/10/01 7:39:12 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Te me falni qe po ju kundershtoj por tema eshte abstrakte dhe ne qofte se nuk marrin pjese shume njerez ne diskutim nuk mendoj se duhet te nxirren ato perfundime te thoni ju.

  Per te diskutuar keto tema njeriu duhet te kete kohe dhe qetesi.

  Nuk ka pyetje me te veshtira sesa ato ku kerkohet nje perkufizim nocioni apo me mire koncepti.

  Eshte nacionalizmi ndjenje?
  Apo ideologji?

  Nuk me kujtohet se ne cilin forum ishte ky diskutim perpara , do te ishte mire qe dhe ato te futeshin ketu.

  Shnet Anton!  konservatore
  Anetar i ri
  Posts: 41
  (11/10/01 10:54:37 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Tirana ajo qe keni shkruar eshte shume e ndjere dhe domethenese.

  Eshte me te vertete i trishtueshem fakti qe njerezit qe e duan me shume atdheun dhe qe do te ishin te gatshem te jepnin qofte edhe pak nga vetja e tyre per te miren e tij mbeten te mbuluar nga tisi i anonimes.
  Ngushellimi i vetem eshte qe te pakten ndjejne nje satisfaksion te brendshem qe dicka kane arritur me perpjekjet e tyre.

  Kam rastin te njoh nga afer nje njeri qe eshte gjithmone ne gjendje t'i jape fund nje bisede qofte edhe me miqte e njerezit me te afert nese preket sadopak interesi i asaj gjeje te madhe (dhe per te te paprekshme) qe eshte Shqiperia.

  Ndoshta se mundem te shoh shembullin konkret te nje njeriu te tille, me eshte krijuar bindja per te cilen kam folur edhe ne hyrjen qe kam bere per temen, per te luftuar me sa kam mundesi per nje ceshtje te drejte si ajo shqiptare.

  Perderisa politikane nuk jam dhe as qe kam ndermend te behem, mjeti im luftarak eshte fjala ime qe nuk ngurroj t'ia them cdo njeriu pavaresisht se ajo mund te lendoje dike. Cfare shperblimi do te deshiroja te merrja per kete? Asgje tjeter pervecse nga njerezit qe me njohin te konsiderohesha si nje shqiptare e mire.

  Cfare diference do te kishte midis qenies njeri i mire dhe shqiptare e mire?

  Nese do te isha ne Shqiperi cilesimi i dyte do te ishte i pavlere. Fjala patriotizem aty pat nje kohe qe percmohej aq shume (me kujtohen vitet e mireqenies 1994-1996) saqe te krenoheshe me nje gje te tille te merrej per budallallek.
  Viti 1997 ndryshoi shume. Ate vit pata mundesine te vezhgoja se cfare do te thote atdhedashuri dhe cfare do te thote tradheti. Ka pasur dite te tera qe nuk prisja gje tjeter vecse te hapja radion ne valet e Radio Kontakt dhe te degjoja bisedat me tema nacionaliste dhe zerat qe nuk ngurronin te therrisnin per kombin nderkohe qe ne perjetonim shperberjen e shtetit tone dhe greqizimin e institucioneve tona. Ka qene nje mesim i vyer per mua.


  Meqe une nuk ndodhem aty i lejoj vetes perpiqem qe ne marredheniet qe krijoj me njerezit te pakten te mos le pershtypje negative, do te ishte nje arritje e madhe nese do te konsiderohesha nje njeri i mire, por sidoqofte prej tyre do te mbahesha mend si "Vajza Shqiptare".
  Pra kjo Vajze do te tregonte qe eshte e afte qe pos atyre akuzave per qenien e pervuajtur, e rrezikuar nga ekzistenca ne vendin e vet, dhe e gatshme per te bere leshime morale nepr rruget e Evropes eshte ne gjendje qe te beje dhe dicka me vlere dhe te ece perpara me forcat e dijes.

  Kjo eshte ajo qe kam per qellim. Ndoshta eshte e paket, por nese kjo do te behej nga te gjithe ata qe une njoh qe gjenden jashte Shqiperise, pershtypja e tmerrshme qe ekziston per shqiptaret do te fillonte te ndryshonte. Intelektualet ( per veten time them: Ata qe jane ne rrugen e intelektualizimit) jane ata qe e kane me te veshtire, por qe kane ne dore te arrijne dicka.
  Ky do te ishte patriotizmi qe do te kerkoja une prej atyre qe kane vendosur qe ta jetojne jeten jashte Shqiperise.

  Tirana, Atdheu do te mbetet ne perjetesi abstrakt, por Ai ka nevoje per dashuri.Nese ne kembim prej Tij nuk do te marresh paksa dashuri, te pakten ate do ta marrin femijet e tu. Do te njihen si femijet e nje njeriu qe e deshi Atdheun dhe u mundua te bente dicka per te.

  Do te doja te vazhdoja po tani nuk kam mundesi prandaj po e mbyll

  Nderime
  Konservatore
  tirana
  Ekonomist
  Posts: 835
  (11/11/01 4:47:18 pm)
  Reply
  re

  E nderuar Konservatore.

  Dilema dhe mundimi im mental me i madh me ndodh kur ne rruge,ndaloj me makine neper semafore dhe shikoj kudo shqiptare qe kerkojne lemoshe.

  Kur shikoj neper keta semafore e rruge prostitutat shqiptare.

  Kur shikoj,me pak fjale,individe,te cilet,kundrejt nje shperblimi ne para,jane gati te shesin trupin e tyre,dinjitetin e tyre,e si rrjedhoje llogjike,atdheun e tyre,pasi,nje njeri qe shet keto gjera,nuk i behet vone te shese te afermit e tij,nenen e tij,atin e tij e si pasoje dhe atdheun.(dheu i atit)

  Kur kam qene femije,nje nga librat e mij me te preferuar ka qene libri "Zemer"(Cuore)i Edmondo De Amicis,nje veper me te vertete me vlera.Kujtoj tek ky liber nje fragment,i titulluar "Atdhetari i vogel Padovan" Ne kete tregim,De Amicis tregon per nje lypes,i cili lypte neper anijet transoqeanike lemoshe.Nje dite,i rastis te marre nje lemoshe te majme nga disa djem amerikane,te cilet,ne shoqeri te disa vajzave,u treguan zemergjere e i dhane disa te holla.E djaloshi Padovan,i kenaqur shkon te fleje. Nderkohe,djemte qe i dhane lemoshen,te mbetur vetem,filluan diskutimet.Fjala nxjerr fjalen e filluan te diskutojne mbi popullin dhe karakteristikat italiane.I pari,filloi ti quante te degjeneruar,i dyti filloi ti quante fshatare e injorante,I treti i quajti kusare,por i mbeti fjala pergjysem,pasi,nje grusht monedhash,i hedhur nga kati i siperm i ra si bresher ne koke.
  Tre djemte,gjysem te pire,ngriten koken siper me habi.Qe djaloshi te cilit pak me pare i kishin dhene lemoshen.Djaloshi,me zerin qe i dridhej,i thote;

  Merrini parate tuaja!Une nuk mund te pranoj para nga njerez te cilet perēmojne atdheun tim!.......

  Ky liber me kaq vlera edukative,nuk e di perse por Partia dhe shoku Enver,pas ca kohesh e ndaluan.
  konservatore
  Anetar i ri
  Posts: 42
  (11/13/01 6:12:04 am)
  Reply
  Re: re

  Megjithese tani dal plotesisht jashte temes............

  Kur une e kam lexuar ate liber Tirana kam vajtuar per zemermirin "Shkruesin e vogel fiorentin".

  Librin e kam pasur te blere qe nga kohe te hershme.
  Para nja dy vjetesh kam blere kopjen e re ne botimin e pas-diktatures. Eshte nje liber qe i ka qendruar kohes dhe akoma me shkakton emocion kur e lexoj.


  Sa te varfer qe kane qene, saqe frike edhe nga nje liber i bute dhe mesimdhenes si "Zemer" kane pasur. (Nuk e dija qe paska qene "i ndaluar".)
  tirana
  Ekonomist
  Posts: 845
  (11/13/01 8:50:48 am)
  Reply
  Re: re

  Mendoj qe nacionalizmi i jepet njeriut qe ne moshe te njome.Mendoj qe shkollat shqiptare dhe shtepite botuese
  duhet ti japin perparesi botimeve dhe ushqimit te brezit te ri me keto nocione.

  Po ē'mund te presesh nga nje vend ku pronaret e shtepive botuese jane ish-tregtare droge ne Zvicer???
  Enip
  Moderator
  Posts: 337
  (11/16/01 3:38:51 am)
  Reply
  Re: nje shkrim shume interesant

  Wow Anton ke sjelle vertet nje kryeveper me kete shkrimin e Prof. Krist Malokit.

  Nga cfare lexova (duke hequr ndikimin e forte te kultures gjermane te profesorit) mund te them se ajo qe me ngeli me shume ne mendje dhe qe me beri te reflektoj ishin 100 pyetjet qe profesori drejtonte rinise shqiptare mbi "problemin shqiptar" gjithashtu dhe keto parafrazime:

  Fati i njė kombi dhe ardhmenia e tij qendrojnė ndėr duer tė brezit tė ri; tė pajisunit e rinisė me idena tė shėndosha, e sidomos tė gjalla, i siguron kombit njė jetė tė gjatė e njė t'ardhme tė shkėlqyeshme.

  Jo, shpėtimi i kombit shqiptar varet vetėm nga ndėrgjegja e tij. Dhe kėtė ndėrgjegje mund t'a zgjojė dhe ta ndezė vetėm flaka dinamike e njė djelmėnije tė pastėr, tė njė djelmėnije vetėmohimtare dhe plot aktivitet shembėllor. Nga aparati mekanik qeveritar s'ka ēka pritet ndėr kėto punė.

  Kėtu pra asht pika ma pėrqendruese e ēdo aktiviteti tė djelmėnisė shqiptare: tė kėrkojė dhe tė gėrmojė se cilat janė meritat dhe cilėsinat e kombit shqiptar dhe cilat nga ato duhen kulturue dhe vue nė punė. Parimi kryesor i ēdo veprimi serioz e sistematik asht: me e pyetė veten se ē'kam nė dorė dhe ē'mund tė baj me te.

  "Problemi shqiptar" kėrkon njė mendje tė plotė dhe intuitive pėr me e kaptue nga tė gjitha anėt problematicitetin dhe brendshmeninė e tij, dhe kėrkon njė shpirt tė flaktė e krijues pėr me i paraqitė idetė qė vlojnė nė tė plot jetė e gjallėsiė. Nuk mjaftojnė, jo, disa thash-e-thana kafehanesh, apor do pėrshkrime skolastike e tė bamuna klishe, apor do lėvdata tė zbrazta albanofile, apor edhe do artikuj gazetash tė pėrditshme me njė vleftė efemere, jo, duhen traktate e libra, duhen krijesa artistike, qė t'i tundin dhe t'i dridhin shpirtrat, duhen vepra trumbėtonjėse qė ta zgjojnė shpirtin e vėrtetė shqiptar nga letargjija mijėvjeēare. Djelmnija e sotshme shqiptare s'ka gja nė dorė nga kėto tė gjitha, dhe as s'mundet me pasė, sepse asaj i mungojnė materialet ma fillestare, ma paraprake pėr me i hy njė pune me tė vėrtetė konstruktive. "Shpėtimtari i Kombit" nė kėtė pikėpamje (kulturore), duhej tė kishte sot njė fantazi krijuese si Platoni; njė panzofi konstruktive, si Aristoteli; njė shpirt plastik si Periklei, njė entuziazėm djalėrike si Alkibiadi, njė retori rrėmbyese si Demosteni, dhe - para sė gjithash - njė vullnet vetėflijues si Sokrati. Por kėsi shpėtimtarėsh tė kombit nuk mbijnė aq lehtė nė Shqipni e as tjetėrkund, sepse Zoti i dėrgon ata vetem nga njė herė brenda qindra e mijėra vjetsh dhe, edhe atėherė (i dėrgon) vetėm si njė kurorėzim tė njė pune tė gjatė kombėtare plot orvatje e mundime, apor si njė lulėzim tė shkėlqyeshėm mbi gjethe e gjėmba e ferra tė njė kopshti tė kulturuem kombėtar ...


  Disa mijė vjet historik shikojnė sot mbi djelmėninė shqiptare; amaneti i njė kombi shpirtmadh, i asht lėshue asaj nder duer. Ruejeni amanetin e kombit, ruejeni frymėn e trashigimin e tij! Ndizeni zjarrin e shenjtė mbi majėn e Tomorit ... dhe lėshojeni kushtrimin anembanė: Kombi nė rrezik!!! ...

  konservatore
  Anetar i ri
  Posts: 43
  (11/16/01 10:32:18 am)
  Reply
  Re: nje shkrim shume interesant

  Faleminderit Anton!
  Keni sjelle nje shkrim me te vertete me vlera.

  A keni provuar t'i pergjigjeni te pakten disa prej atyre pyetjeve qe shtorn Profesor Krist Maloki?
  Nese do te gjenit kohe, do t'ju lutesha te sillnit mendimin tuaj pre disa prej tyre.

  Per kete jane te lutur gjithashtu edhe:
  Tirana
  Enip
  Shqiptar
  ReEdD
  Frasheri
  qe kane nderhyre ne diskutimin e temes te shtruar, fillimisht ne Problematika Boterore dhe tanime ne Ceshtja Kombetare.

  Nderime
  Konservatore
  Enip
  Moderator
  Posts: 356
  (11/20/01 9:15:00 am)
  Reply
  Re: nje shkrim shume interesant

  Nga Mero BAZE 1998
  "Nacionalizmi Dhe Loja Me Te"

  Karta e nacionalizmit eshte ajo qe eshte luajtur e konsumuar me shume ne historine e gjate te kombit shqiptar. Kete karte e kane luajtur pashallare e feudale, mbreter e diktatore, kolaboracioniste e tradhetare, te gjithe me nje objektiv e me nje qellim, qe ne emer te nacionalizmit te mernin pushtetin e pastaj ta perjetesonin ate per interesat personale apo te klanit e klases qe ata perfaqesonin. E me pak perjashtime, fatkeqesisht, populli shqiptar u ka besuar dhe ka pesuar pastaj nga sundimi I tyre fatkeqesi te medha, te njohura ne historine e tij nga thellesia e shekujve deri ne funt te shekullit 20-te.
  Po aq pandershmerisht, egersisht e me cinizem te paskrupull, te ashtuquajtur politikane te gjithe ngjyrave perpiqen e luajne sot me karten e nacionalizmit, me te gjithe menyrat qe, kush e kush te marre ne dore flamurin e patriotizmit, e kjo behet ne emer te kombit kur ai ndodhet ndofta ne dite nga me te veshtirat te historise se tij. Ne emer te nacionalizmit nxiten artificialisht pa asnje motiv historik, kombetar, dallime midis krahinave e zonave te caktuara. Kush e kush nga qytetet e krahinat flet si me e perndjekura nga diktatura komuniste apo nga ajo e qeverise demokratike! I fryhet zjarrit te dallimeve fetare qe historikisht ne shqiperi skane ekzistuar.
  Dikush I shton germen “s” emrave te zagoriteve, apo korēareve dhe I quan ato jo shqipetare. Harrojne keta mjerane e sharlatane se nga e ēkane qene Anton Zako Ēajupi, Papa Kristo Negovani, apo Themistokli Germenji e Mihal Grameno, e te tjere si keta patriote te medhenj?
  Dikush arrin deri aty sa edhe Skenderbeun ta quaje agjent te Turqve e tjetri te hedhe balte mbi Żsmail Qemalin, nje tjeter e quan Esat Pashen patriot e rjedhimisht
  Avni Rustemin “tradhetar”. E te gjithe keto Shkruhen e zeza mbi te bardhen neper gazeta e transmetohen ne emisionet e radiove private te ashtuquajtura te pavarura dhe “intelektualet patriote” qe drejtojne keto emisione I falenderojne ata qe I thone keto marrezira, si mendime e zbulime me vlera te medha historike qe askush si paska ditur deri tani. Ne emer te pluralizmit, qe padyshim eshte nje fitore e madhe, kane mbire si kerpudha dhjetera parti e qindra shoqata qe besoj asnje vend I evropes 20 here me I madh se Shqiperia mun I ka. S’ka mbetur emer fshati e krahine pa e mare nga nje shoqate, qe pa paragjykuar qellimin e mire te tyre me duket se me shume se afrimit e bashkimit I sherbejne ndarjes e separatizmit. Eshte I ēorientuar opinioni jo vetem nga inkosekuenca, kohe pas kohe e qendrimeve te politikaneve e qeveritareve me te larte per obsionet e ndryshme te ēeshtjes se Kosoves, si problem I madh kombetar , por edhe nga lojerat e pandershme te nje pjese te opozites qe vetem e vetem per te fituar kapital politik kundershton ēdo obsion qofte edhe I drejte I Qeverise. Partite e shoqatat te ndara nga njera tjetra organizojne mitingje e simpoziume qe acarojne me tej situaten e brendeshme dhe I shtojne pike imezhit negativ te Shqiperise jashte. E me kete “nacionalistet e ndershem”” krenohen.
  Kur ne Kosove derdhet gjak ne lufte me pushtuesit e shovinistet serbe, forca te veēanta politike ne Shqiperi per te fitur nje kryetar komune ne Lazarat apo Lure, krijojne incidente deri me arme, per te marre 50 apo 100 vota me shume, sikur ai tjetri , po te zgjidhej nuk do te ishte shqipetar. Nje pjese e opozites ne kete situate te ndere e te tejngopur me halle e probleme kerkon zhgjedhje te parakoheshme, edhe pse u provua me zgjedhjet e pjeseshme lokale, se populli eshte I lodhur e I drobitur. Kesaj I thone: ”Fshati digjet ,..ajo krihet ”.
  Pseudonacionalizmi I disave arrin deri aty sa te mohojne gjithēka nga lufterat per liri te shqipetareve e u pelqen te thonee te shkruajne se Qemal Stafa vrau veten . Pas kesaj ska si te mos shpifin qe edhe Vojo Kushin mbi tanks e vendosen fashistet. Ne emer te “modernizmit” te tjere mohojne ēdo vlere kulturore te se kaluares, te gjuhes, te letersise, e te artit sikur Shqiperia deri me sot ka qene nje djerine, duke luajtur ne kete menyre karten e shovinisteve e armiqve me te eger te popullit e te kombit shqipetare.
  Enip
  Moderator
  Posts: 364
  (11/22/01 3:25:00 am)
  Reply
  Re: nje pyetje per Konservatore-n

  Kam nje pyetje,ne kete rubrike qe ke hapur kisha shkruar dicka ne fillim,por qe s'po e shoh me,a mund te di se ku ndodhet ai shkrim (gjithmone nqs e ke tranferuar gjekundi tjeter)

  Flmd.
  konservatore
  Anetar i ri
  Posts: 48
  (11/23/01 5:16:47 am)
  Reply
  Re: Re: nje pyetje per Konservatore-n

  Enip shkrimi juaj se bashku me disa pergjigje te tjera per temen e hapur fillimisht gjendet ne "Problematika Boterore".

  Duke qene se Shqiptar beri propozimin qe tema do te ishte me e pershtatshme per Forumin "Ceshtja Kombetare" bera kalimin e temes edhe ne forumin ku ndodhet tashme.
  Per pergjigjen e dhene prej jush dhe prej te tjereve bej falenderimin perkates ne hyrje te rubrikes ne kete forum.
  Transferim tjeter nuk kam bere.

  Nderime
  Konservatore
  ReEdD
  Moderator
  Posts: 643
  (11/24/01 5:02:18 pm)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!


  Pr. Maloki ka shkruar mjaft te verteta dhe ka prekur shume pika ne te cilat eshte e udhes qe te diskutohet. Shume nga problemet qe ai shtron dhe pyetjet qe ben, jane diskutuar edhe me pare ne kete forum, por qe kurre nuk do te ezaurohshin apo do ti dilte konkluzioni aq shpejt sa duam ne. Gjithcka duhet te filloje nga konceptet me qellim qe te mos ngaterroheshim neper udhekryqe nga ku mos te dime se c'rruge te marrim.
  Ai shkrim e thote mjaft qarte qe mungon ndergjegjesimi dhe mbizoteron idiferenca dhe injoranca ne Shqiperi. E verteta e madhe: Kombi eshte ne rrezik. Nje e vertete tjeter e madhe: Kombi gjithmone ka qene ne rrezik. Konkluzioni? Nje indiference per te vene kujen.(Kontradiktore por e vertete) Shpetimi: Ndergjegjesimi

  Neper shkrime te mia ne keto forume direkt apo indirekt i jam pergjigjur shume pyetjeve te ngritura ne ate shkrim dhe kete gje shume te tjere e kane bere shume me teper se une.

  Aty jepen dy ide ne lidhje me temen e hapur.
  Ideja e parė asht: patriotizmi apor atdhedashunia. Kjo ide e lindun ma fort nėpėr luftimet liridashėse tė kombėsive tė ndryshme nė Itali e nė Ballkan, e ka rranjėn e kuptimin e vet nė dėshirėn e flaktė me qenė i lirė nė njė shtet tė lirė. Shikue ashtu fort hollė kjo ide rrjedh nga kėrkesat e revolucionit francez (liberte, egalite, fraternite) e s'ka kurrfarė lidhje me idenė e nji kombi tė lirė: patriotizmi kėrkon e andrron njė shtet e jo njė komb tė veēantė.

  Po nė kėtė shteg ravgon edhe ideja e dytė: ideja nacionale. Fjala nation, nazione e ka po atė kuptim si fjalėt shqipe, "popull, shtetnor". Kombi asht nji kaptim etnik qė i kalon megjet e nji shteti. Kombi gjerman e populli shtetėror gjerman nuk janė nji; kombi shqiptar pėrmban 2 milion e gjysmė shqiptarė, kurse nacioni (shteti) shqiptar pėrbahet prej afro 1 miljon e 100 mijė. Idea nacionale, pra s'ka kurrfarė pune me idenė kombėtare. Kėsodore munden me qenė nacionalista tė flaktė edhe grekofonėt, vllehėt apo jevgjitė e Shqipnisė.

  Pra profesori me te drejte ka dhene dy ide per te thene se sa konfuzion behet me keto terma dhe koncepte.

  Per idene e pare mendoj qe, Patriotizmi eshte I njejti koncept si Atdhedashuria. Patriotizmi eshte I lidhur ngushte me nocionin Shtet dhe jo Komb. Psh Tito mund te quhet nje patriot I mire por jo nje nacionalist. Tuxhman mund te quhet I tille. Te dy ishin me Kombesi kroate por I pari persekutoi te dytin.

  Per idene e dyte mendoj qe eshte e gabuar kur thuhet qe ideja nacionale s'ka kurrfare pune me idene kombetare. Keto koncepte jane e njejta gje. Eshte e vertete qe Kombi eshte nji kaptim etnik qe I kalon megjet e nje shteti per edhe Nacioni te njejtin kuptim ka dhe nuk ka lidhje me nocionin shtet. Grekofonet, vllehet apo jevgjitet e Shqiperise mund te jene patriote te mire por kurrsesi nacionaliste pasi nuk I perkasin kombesise shqiptare.

  Pyetjeve te para nuk eshte shume e veshtire per tiu pergjigjur pasi kane te bejne me qenien tone si shqiptare dhe te kaluaren. Pra mund te pergjigjemi dhe debatojme per cdo pyetje te tille, por problemi eshte sic e ka thene edhe Pr. Maloki qe shumica as qe e dine se per cfare behet fjale, pasi nuk kane njohurite e duhura ne lidhje me kulturen, traditat, doket, zakonet, botkuptimin dhe bindjet e shqiptarit dhe per pasoje eshte shume e mundshme qe te biesh ne mediokritet. Pra pergjigja e atyre pyetjeve do te sillte ndergjegjesim tek shqiptaret ne pergjithesi, kudo qe jetojne ne Ballkan dhe ne Bote.
  Kurse pyetjet e dyta kane te bejne me te ardhmen dhe per rruget qe shteti i Shqiperise te perparoje dhe te zhvillohet dhe nuk kane shume lidhje me nocionin Komb ne pergjithesi, por vetem me ate atdhe, shtet (ai i Shqiperise) ne vecanti. Edhe atyre pyetjeve shume nga ne i kane dhene dhe do ti japin pergjigje ne te ardhmen por problemi qendron se sa ndergjegjesohen shqiptaret ne pergjithesi. Pare ne kompleks eshte e qarte qe nje zhvillim dhe perparim i shtetit te Shqiperise do te ishte nje avantazh jashtezakonisht i madh per ceshtjen kombetare, por duhet hecur paralelisht neper te gjitha trojet me maxhorance shqiptare. Problemet qe kane shqiptaret e Kosoves jane te ndryshme nga problemet e shqiptareve te Maqedonise, Shqiperise etj.
  Qellimi final eshte bashkimi i trojeve etnike shqiptare por perpara duhen shmangur barrierat e mentalitetit te gabuar qe shihet tek shume shqiptare sot, tek indiferenca, diferencimi qe i behet krahinave, kulturave, dialekteve etj. Gjithcka ka per te qene me e lehte kur vete ne shqiptaret te mos bejme diferencime midis Korcarit, Shkodranit, Pejanit, Ulqinakut, Camit etj. Perderisa jemi nje Komb, nje gjak duhet te perpiqemi qe te krijojme edhe nje Shtet dhe te kemi nje qendrim.

  Besoj se do te vazhdojme te diskutojme ne te ardhmen pasi jo te gjitha idete mund te shprehen menjehere sidomos ne keto tema qe jane impenjative.

  Konservatore, Enip dhe te tjere ju pershendes per perkushtimin dhe seriozitetin e treguar. Ne lidhje ne noten qe mund ti ve vetes, te jem i sinqerte as qe ja kam idene. Sado nacionalist qe te jem do te doja te isha me teper.

  Edited by: ReEdD at: 11/24/01 6:02:22 pm
  konservatore
  Anetar i respektuar
  Posts: 55
  (11/27/01 5:28:06 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Me thene te drejten ReEdD edhe mua me beri pershtypje percaktimi qe kombi qenka gje tjeter nga nacioni. Une
  jam nisur ne gjykimin tim nga pika qe kombi eshte i barazvlefshem ne kuptim me nacioni, nga italishtja "La
  nazione" dhe nga frengjishtja "La nation".

  Per pergezimet qe me jepni.
  Ate kohe qe kaloj duke shfletuar neper rubrikat e ndryshme te forumit e quaj si nje pjese te bukur te dites, sepse ballafaqohem me ato qe ndodhin me ne cdo dite, megjithe largesine qe me ndan nga Shqiperia, por qe permes internetit te pakten behet e kapercyeshme. Prandaj funksionin e Forumit e konsideroj te vertete te larte.

  Nese do te mund te ndihmoja sadopak ne shtimin e mendimeve do te ishte nje arritje, mbi te gjitha ama eshte nje kenaqesi te marresh pjese ne te.

  Nderime
  Konservatore
  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1352
  (3/2/02 10:26:12 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Dy diskutim mendoj se eshte nga me te miret deri tani ne kete forum.
  Me falni qe po dal nga tema desha vetem te mos ta harrojme.

  Anton!
  konservatore
  Deputet
  Posts: 114
  (3/4/02 6:38:49 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Faleminderit qe e kujtove Anton

  Kisha menduar vertet se ishte harruar......dhe me dukej se ishte mbyllur.  Meqe e risolle ne drite do te lutesha qe ti vete te shtoje dicka ne diskutim.


  Pershendetje
  Konservatore
  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1366
  (3/6/02 3:21:30 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Ke te drejte, por une kam kohe qe diskutimet e pergjithshme mundohem ti menjanoj, per faktin e thjeshte se jam i interesuar per gjera konkrete.
  Dhe me konceptet e pergjithshme komb popull atdhedashuri abuzohet gjithmone.


  Kam hapur nje teme " si vjen bashkimi i trojeve tona" kur deshiroj te diskutojme ide konkrete.

  Nul
  Po flas me vete.

  Ne jemi te zot te analizojme , por kur vjen puna per te marre vendime e per te realizuar...

  Anton!
  konservatore
  Deputet
  Posts: 122
  (3/7/02 6:31:57 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Anton nuk po flet me vete! (Ti e di qe ato qe shkruhen mbeten)


  Pyetjen qe ke shtruar, pra "Si vjen bashkimi i trojeve shqiptare " une e lexova, dhe do te te jap nje pergjigje si e mendoj une, por per mendimin tend te ri, PRA A duhet te futet Euro si monedhe ne Shqiperi do te mendoja se do te ishte me mire qe ta zhvendosje si nje pyetje te re tek rubrika Problematika shqiptare! ose edhe tek Ekonomi Biznes!


  Pershendetje
  Konservatore  Enip
  Moderatore
  Posts: 1063
  (3/22/02 2:57:27 am)
  Reply
  Re: Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!

  Nacionalizmi shqiptar legalizon bashkimin kombėtar

  Shkruan: Besim KRASNIQI, publicist


  Nacionalizmi shqiptar, si kategori kombėtare gjeti shprehje nė periudhat mė tė ndritshme historike tė popullit shqiptar, ndėr tė cilat mund tė veēojmė periudhėn e Arbėrisė qė simbolizohet me kthimin e Gjergj Kastriotit Skėnderbeut nė atdheun e tė parėve dhe me Kuvendin Historik tė Lezhės (1444), pėr t'u kurorėzuar fuqishėm nė periudhėn e Lidhjes sė Prizrenit, nė Komitetin Kombėtar tė Ali Pashė Vrionit, pa harruar nė asnjė moment emrin e nacionalistit tė madh Sami Frashėri, mė pastaj nė periudhėn e lavdishme tė monarkisė shqiptare, nėn udhėheqjen e Mbretit Shqiptar Ahmet Zogu. Gjatė LDB, nacionalizmin shqiptar denjėsisht e pėrfaqsuan organizatat nacionaliste "Lėvizja e Legalitetit" dhe "Balli Kombėtar". Me implementimin e politikės sllavo-komuniste, ēėshtja nacionale dhe nacionalizmi pėsuan njė rėnie tė jashtėzakonshme. Gjatė sundimit dyzetvjeēar tė diktaturės sadiste staliniste-enveriste-titiste nacionalizmi shqiptar pėrjetoi humbje tė mėdha nė rradhėt e fytyrave mė eminente tė nacionalizmit shqiptar, siē ishin Gjergj Fishta, Arshi Pipa, Mid'hat Frashėri, prof.Selman Riza, Halim Spahiu, Eqrem Ēabej, Lasgush Poradeci, Ymer Berisha, Gjon Serreēi e shumė fytyra tjera tė tjera nacionaliste qė me penė e pushkė e luftuan "kancerin" e popullit shqiptar-komunizmin. Kolosi ynė i veprave shqipe Gjergj Fishta, nė vargjet e veprės titanike "Lahuta e Malcisė", tė cilėn vepėr serbo-rusofili Enver Hoxha e cilėsoi si "apologji e shovinizmit mė tė tėrbuar shqiptar", kujton dėshmorėt e kombit si vijon:

  "O ata t'lumėt qė dhanė jetėn,
  o ata t'lumėt qė dhanė jetėn,
  o ata t'lumėt qė shkrinė veten
  pėr Atdhe e gjuhė tė t'Parėvet,
  pėr Shqipninė e shqiptarėvet".

  Pėrpjekjet e historiografisė sė falsifikuar shqiptare pėr tė shtrembėruar idenė e nacionalizmit nė kohėn e diktaturės pansllavo-komuniste ishin tė pandalshme e qė mund tė lexohet edhe nė pėrcaktimin negativ qė i bėhet nacionalizmit nė fjalorin e gjuhės shqipe ku shkruan: "Nacionalizėm/-mi: ideologji dhe politikė reaksionare e borgjezisė sė njė vendi, e cila i vė interesat e veta tė ngushta klasore mbi gjithēka, duke i paraqitur si interesa tė tė gjithė kombit, e quan kėtė mė epror ndaj kombeve tė tjera dhe ndez pėrēmimin e armiqėsinė ndaj tyre" -Arkivi Shtetėror tė RSH - Instituti i Gjuhėsisė, Tiranė 1984). Pėrkundėr goditjeve tė njėpasnjėshme nga komunizmi pansllavist, nacionalizmi shqiptar arriti t'i bėjė ballė kėsaj doktrine antishqiptare e antihumane, arriti tė mbijetojė tek shqiptarėt si ndjenjė mė e pastėr kombėtare. I ruajtur me fanatizėm nga lėvizjet atdhetare e patriotė tė shquar tė kėtyre lėvizjeve nė periudha tė lavdishme historike, e sidomos gjatė LDB-sė dhe pas saj, nacionalizmi shqiptar (pėr fat tė kombit shqiptar) ka filluar sot tė gjejė shprehje edhe nė Lėvizjen tonė mė tė re Kombėtare, qė pėr platformė tė saj politike ka bashkimin kombėtar. Krijimi i partive nacionaliste sot si Partia Lėvizja e Legalitetit (trashėguese e „Organizatės Kombėtare Lėvizja e Legalitet“ - O.K.L.L.), Balli Kombėtar nė Shqipėri, si dhe Partia Nacional - Demokratike Shqiptare), Partia Republikane etj., tregon faktin se ėshtė nė rritje vetėdija pėr liri e bashkim kombėtar, se shqiptarėt ngadalė por sigurtė kanė filluar ta ringjallin rrugėn e nacionalizmit qė do tė na siguronte bashkimin kombėtar.
  Disa rryma politike antinacionaliste shqiptare nacionalizmin tentojnė ta paraqesin si tė tejkaluar (tė vjetruar) sepse kėto rryma vetė janė tė brumosura me ideologji marksiste-leniniste e staliniste-enveriste, si dhe janė nė shėrbim tė doktrinave e ideologjive tė stėrvjetruara sllave, prej tė cilave shumė kombe e ndėr to edhe kombi shqiptar pati dėme, pasojat e tė cilave po i ndien edhe sot e kėsaj dite. Pėrkundrazi, nacionalizmin duhet marrė si njė die e pastėr qė pėrpara ēdo interesi personal, partiak apo krahinor e ka tė vendosur ēėshtjen e shenjtė kombėtare. Nacionalizmin shqiptar duhet kuptuar si mjet afrimi, frymėzimi kundėr pėrēarjeve ndėrshqiptare, tė cilat na duhen sot mė sė paku, dhe mjet kundėr perandorisė sė fundit komuniste nė Ballkan, shkatėrimi i sė cilės do t’i sillte popullit shqiptar Lirinė e merituar. Shteti i cunguar shqiptar nuk mund tė zhvillohet ekonomikisht dhe forcohet politikisht e ushtarakisht pa u bashkuar me pjesėt e tjera qė iu shkėputėn dhunshėm nga fqinjėt e tij me apetite tė mėdha gllabėruese.
  Nė kėtė kontekst, nacionalizmin duhet parė si koncept kombėtar, qėllimi politik i tė cilit ishte dhe ėshtė moslejimi i coptimit tė kombit dhe tė territoreve shqiptare nga sllavėt dhe grekėt dhe bashkimi i territoreve tė coptuara - territoreve etnike shqiptare. Nacionalizmi shqiptar pėrkufizohet si PARIM POLITIK qė kėrkon bashkimin e tė gjitha territoreve dhe etnitetit shqiptar nė njė shtet tė pėrbashkėt shqiptar.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Shkrimi nga Prof.Dr.Phil. Krist Maloki!

  Kete shkrim e pat sjelle Antoni ne forumin Albasoul.


  Une po e sjell serish si me poshte.

  Prof. Dr. Phil. Krist Maloki


  Ideja shqiptare
  Fati i njė kombi dhe ardhmenia e tij qendrojnė ndėr duer tė brezit tė ri; tė pajisunit e rinisė me idena tė shėndosha, e sidomos tė gjalla, i siguron kombit njė jetė tė gjatė e njė t'ardhme tė shkėlqyeshme. Me kėto fjalė tė marruna lirisht nga predikimet kombėtare tė filozofit gjerman Fihte (Reden an die deutsche Nation) s'e kemi menden me bam tregti ndėr qarqet intelektuale tė Shqipnisė, ku shkojnė e vijnė mendimet e thella si hutat nė Athinė. Vetė encikllopedistat e Tiranės e dijnė mjaft mirė se rinia e djalėria pervėlohen e pėrshpirtnohen vetėm me anė idenash, vetėm me paraqitje e pėrfytyrime hovdhanėse.

  Evet, puna qendron te ideja! Po cila ide, apor tė cilat idena u pėrdoruen deri mė sot pėr tė pajisunit e rinisė shqiptare? Duhet t'i mbėrthejmė pak flatrat historike e tė lidhemi andej kah Kongresi i Berlinit e te Lidhja e Prizrenit pėr me i njoftė ma hollė njato idena tė vjetra e pak a shumė tė daluna modet qi perdoren edhe sot ndėr ne pėr pėrftimin e t'ardhmes kombėtare.

  Ideja e parė asht: patriotizmi apor atdhedashunia. Kjo ide e lindun ma fort nėpėr luftimet liridashėse tė kombėsive tė ndryshme nė Itali e nė Ballkan, e ka rranjėn e kuptimin e vet nė dėshirėn e flaktė me qenė i lirė nė njė shtet tė lirė. Shikue ashtu fort hollė kjo ide rrjedh nga kėrkesat e revolucionit francez (liberte, egalite, fraternite) e s'ka kurrfarė lidhje me idenė e nji kombi tė lirė: patriotizmi kėrkon e andrron njė shtet e jo njė komb tė veēantė.

  Po nė kėtė shteg ravgon edhe ideja e dytė: ideja nacionale. Fjala nation, nazione e ka po atė kuptim si fjalėt shqipe, "popull, shtetnor". Kombi asht nji kaptim etnik qė i kalon megjet e nji shteti. Kombi gjerman e populli shtetėror gjerman nuk janė nji; kombi shqiptar pėrmban 2 milion e gjysmė shqiptarė, kurse nacioni (shteti) shqiptar pėrbahet prej afro 1 miljon e 100 mijė. Idea nacionale, pra s'ka kurrfarė pune me idenė kombėtare. Kėsodore munden me qenė nacionalista tė flaktė edhe grekofonėt, vllehėt apo jevgjitė e Shqipnisė.

  Jo, shpėtimi i kombit shqiptar varet vetėm nga ndėrgjegja e tij. Dhe kėtė ndėrgjegje mund t'a zgjojė dhe ta ndezė vetėm flaka dinamike e njė djelmėnije tė pastėr, tė njė djelmėnije vetėmohimtare dhe plot aktivitet shembėllor. Nga aparati mekanik qeveritar s'ka ēka pritet ndėr kėto punė. Qeverija mund t'i dorėzojė popullit mjete pėr kurim e pėrparim, porse s'mund tė kujdesohet edhe pėr pėrdorimin e vlefshėm tė tyre. Kėto tė gjitha janė punė ndėrgjegjeje, janė punė tė shpirtit. Dhe shpirti ndezet vetėm nga njė shpirt tjetėr, nga njė shpirt i flaktė ...

  Disa mijė vjet historik shikojnė sot mbi djelmėninė shqiptare; amaneti i njė kombi shpirtmadh, i asht lėshue asaj nder duer. Ruejeni amanetin e kombit, ruejeni frymėn e trashigimin e tij! Ndizeni zjarrin e shenjtė mbi majėn e Tomorit ... dhe lėshojeni kushtrimin anembanė: Kombi nė rrezik!!! ...

  To be or not to be, that's the question! ...

  Dhe nuk janė vetėm ato probleme tė maparėshme qė e bajnė studiuesin e vertetė tė ēashtjes shqiptare me e pyet veten shumė herė se: A ka shpėtim kombi shqiptar? I pėrjashtojnė kėtu fare problemet e politikės sė jashtme, sepse ato nuk zgjidhen dot nga na e nga forcat e pakta tona. A ma mirė: karshi kėrcėnimeve tė politikės sė jashtme mund tė mbėshtetemi vetėm nė mėshirėn e Zotit edhe nė tė "drejtėn" tonė. Porse edhe kjo e drejtė problematike kėrkon njė legjitimacon tė vetin nėpėr pak a shumė merita dhe cilėsina tė vlefshme tė kombit tonė.

  Kėtu pra asht pika ma pėrqendruese e ēdo aktiviteti tė djelmėnisė shqiptare: tė kėrkojė dhe tė gėrmojė se cilat janė meritat dhe cilėsinat e kombit shqiptar dhe cilat nga ato duhen kulturue dhe vue nė punė. Parimi kryesor i ēdo veprimi serioz e sistematik asht: me e pyetė veten se ē'kam nė dorė dhe ē'mund tė baj me te. Njė arkitekt i vertetė e serioz pyet ma parė se ē'material kanė ustallarėt nė dispozicion, ē'zotsi kanė ustallarėt vetė, cilat janė rrethanat tektonike, klimatike etj. tė vendit, dhe mbasi t'i ketė terezitė tė gjitha mirė e mirė e pėrpilon planin e binasė sė dishrueme. Mjerisht nė Shqipni bahen pothue tė gjitha pėr sė mrbapshti dhe prandaj s'ka muejtė me u ba deri mė sot ndonjė punė me tė vėrtetė konstruktive. Dhe ē'asht ba, ka mbetė nė hava si kanali i Kavajės, sepse nder ne bahen planet pa u kontrollue ma parė materiali e rrethanat e tij.

  Gabimin ma tė madh e ma tė trashė e bajnė nder ne disa fantasta, tė cilėt - tė marrun mendsh nėpėr studimet e shkencat e veta eoretike - xhixhilluese - pėrpilojnė plane politike -shtetnore pa u interesue aspak se a hyn nder ato kallepe (eoretike) materiali real i kombit dhe vendit (gjeografik e geopolitik) shqiptar. Kėta njerėz janė pėr t'u vue nė dajak dhe pėr t'u dėrgue mandej nder klaset e para tė shkollave shqiptare qė tė mesojnė sė paku geografinė dhe historinė e kombit shqiptar. Jo, zotni, pėr me ngrehė njė shtet, ashtu nė kuptimin e plotė tė fjalės, nuk jemi tė zot na tridhjetėvjeēarėt e sotėm. Dhe do tė kondendohemi edhe ma tutje me njė gjendje gjysmake, pėr mos me thanė provizore; sepse na - arkitektat fantasta - s'kemi haber mbi materialin real, sepse na s'e njofim as kombin, as vendin, as ...

  Sepse na kemi ndoshta shumė dije (dituri shkencėtare!) por jo mend e shpirt! ...


  * * *

  Dhe zgjidhja e "Problemit Shqiptar" kėrkon para sė gjithash shumė mend e shpirt. Djelmnia shqiptare asht mėsue me e shikue kombin e vendin e vet nėpėr syzat e do vagabondave tė tymosun kafehanesh, apor tė do pseudo - pedagogėve pedantė e skolastikė, apo edhe tė do shkrimtarėve tė huej qė nuk kanė pasė as zotsinė e nuk e kanė marrė kurrė mundimin e duhun pėr me i kushtue problemeve tona njė "vėmendje" tė plotė e objektive. Prandaj s'asht ēudi qė brenda djelmnisė shqiptare vlon njė anarki pikėpamjesh e mendimesh mbi kombin, popullin e vendin e vet. Dhe, "shpėtimtar i kombit" mund tė quhet me gjithė mend ai shpirtmadh qė i falė asaj djelmnie ideologjinė e vėrtetė tė "Shqiptarizmės" reale - kombėtare. "Neoshqiptarizma gjirokastrite" na dha tė kuptojmė nevojėn e njė ideologjije, por ideologji vetė s'na dha. Dhe gabimi i saj qe qė nuk gėrmoi nder mina tė kombit e tė shpirtit shqiptar, d.m.th. nuk u interesue aspak per materalin konkret e real, por ndėrtoi dhe perpiloi, nė bazė tė do teorive sociologjike tė shekullit tė kaluem, njė biną fare heteromone, njė biną pėr homunkulus, por jo pėr shqiptarė tė gjallė!

  "Problemi shqiptar" kėrkon njė mendje tė plotė dhe intuitive pėr me e kaptue nga tė gjitha anėt problematicitetin dhe brendshmeninė e tij, dhe kėrkon njė shpirt tė flaktė e krijues pėr me i paraqitė idetė qė vlojnė nė tė plot jetė e gjallėsiė. Nuk mjaftojnė, jo, disa thash-e-thana kafehanesh, apor do pėrshkrime skolastike e tė bamuna klishe, apor do lėvdata tė zbrazta albanofile, apor edhe do artikuj gazetash tė pėrditshme me njė vleftė efemere, jo, duhen traktate e libra, duhen krijesa artistike, qė t'i tundin dhe t'i dridhin shpirtrat, duhen vepra trumbėtonjėse qė ta zgjojnė shpirtin e vėrtetė shqiptar nga letargjija mijėvjeēare. Djelmnija e sotshme shqiptare s'ka gja nė dorė nga kėto tė gjitha, dhe as s'mundet me pasė, sepse asaj i mungojnė materialet ma fillestare, ma paraprake pėr me i hy njė pune me tė vėrtetė konstruktive. "Shpėtimtari i Kombit" nė kėtė pikėpamje (kulturore), duhej tė kishte sot njė fantazi krijuese si Platoni; njė panzofi konstruktive, si Aristoteli; njė shpirt plastik si Periklei, njė entuziazėm djalėrike si Alkibiadi, njė retori rrėmbyese si Demosteni, dhe - para sė gjithash - njė vullnet vetėflijues si Sokrati. Por kėsi shpėtimtarėsh tė kombit nuk mbijnė aq lehtė nė Shqipni e as tjetėrkund, sepse Zoti i dėrgon ata vetem nga njė herė brenda qindra e mijėra vjetsh dhe, edhe atėherė (i dėrgon) vetėm si njė kurorėzim tė njė pune tė gjatė kombėtare plot orvatje e mundime, apor si njė lulėzim tė shkėlqyeshėm mbi gjethe e gjėmba e ferra tė njė kopshti tė kulturuem kombėtar ...

  E kemi konvikcionin qė djalmėnija e sotme shqiptare e ka detyrėn me ju pėrveshė me gjithė mend e shpirt disa pyetjeve tė papėrkalueme e paraprake pėr ēdo punim tė pastajmė konstruktiv; disa nga kėto pyetje po i reshtojmė kėtu:

  1) Ē'do m.th. "komb", ē'do m.th. "nacjon", ē'do m.th. "popull" shqiptar?

  2) A kanė ndjenja tė pėrbashkėta kombėtare tė gjithė shqiptarėt, kudo qofshin nė botė?

  3) Prej nga burojnė ato ndjenja tė pėrbashkėta; nga njėsija e gjakut (racės), e historisė (fatit), e vendlindjes, e gjuhės, apor e kulturės (dokeve etj.)?

  4) Pse kanė sajue gjithmonė ushtarėt shqiptarė formacione tė veēanta qysh ndėr Perset e moēėm e deri ndėr kohėt e fundit (nėn Turqi)?

  5) A asht kombi shqiptar (nga raca!) ma fort gjerman (nordik) apor roman (mediteran)?

  6) Pse ndiejnė shqiptarėt njė simpati tė veēantė pėr kombin gjerman?

  7) Pse pranoi kombi shqiptar njė kanun gjerman si kanun tė vetėm kombėtar (= Kan. i Lekė Dukagjinit!)?

  8) A paraqet kombi shqiptar njė tip detarak (maritim), apor tokėsor (kontinental, - si pat thanė Weygand-i!)?

  9) A kanė qenė shqiptarė: Diokleciani me shokė, Teuta me piratėt e saj, sa e sa kapitena e detarė tė Venecies, tė Turqisė dhe tė Greqisė sė re?

  10) Pse nuk i njihet historia asnjė qyteti thjesht shqiptar nė buzė tė detit?

  11) Pse s'kemi kangė thjesht popullore, thanje, pėrralla, doke e zakone qė tė jenė lidhun ngushtė me detin?

  12) Ē'farė tipit psikologjik (mbas Ed. Spranger-it!) paraqet shqiptari: ma fort teoretik, politik, religjoz, estetik, social, apor ekonomik?

  13) Ē'farė temperamenti (mbas Kretschmer-it) ka shqiptari: ma fort skicotym (i hovshėm e i mpreft!), apor cyklotym (i pajtueshėm!)?

  14) Pse anon shqiptari ma fort kah krimet kundra jetės, se sa kundra kamjes?

  15) A paraqet shqiptari ma fort njė tip iniciator, apor gjurmues?

  16) A asht shqiptari ma fort prodhues (produktiv-genial), apor vetėm riprodhues?

  17) A ka shqiptari ma fort ndjenja urdhnuesi, apor ndigjuesi?

  18) A anon shqiptari ma fort pėr mekanizėm praktik apor pėr kontemplacione filozofike?

  19) A asht populli shqiptar ma fort bujk, apor blegtor?

  20) Pse nuk u kande studentave tė bujqėsisė me kthye ndėr tokat e prindve tė vet e me u marrė me bujqėsi?

  21) Pse ka mbetė bujku shqiptar teknikisht kaq mbrapa, kurse historia na rrėfen, dhe profesori Mark Graf, (Inden Bergen Albaniens) edhe pėr sot na dishmon, se malsoret shqiptarė kan njė genius tė veēantė pėr probleme teknike?

  22) Pse ndryshon bujku kosovar aq fort me atė tė Shqipnisė sė kėndejshme?

  23) A ka dasi fisit, apor ndjenjash ndėrmjet katundarėve, qytetarėve dhe malėsorėve shqiptarė?

  24)Ku qėndron ndryshimi ndėrmjet Gegėve, Toskėve dhe Kosovarėve; nė dialekt vetėm, apor edhe ndėr cilėsina (jo: Dasina) shpirtėrore?

  25) Pse i okupon problemi social ma fort Toskėt se Gegėt?

  26) Pse ka ma tepėr bamirėsa (filantropė) nė Toskėni se nė Gegėni?

  27) Pse kthejnė emigrantat e Gegnisė kaq rrallė nder vende tė veta?

  28) Pse paraqesin Shkodra e Korēa dy pole civilizatore - qytetare tė botės shqiptare?

  29) Pse i ka mbetė Vlorės, Elbasanit, Beratit, Tiranės etj, edhe sot njė hije ma fort pazari se qyteti?

  30) A anon shqiptari ma fort pėr njė jetė qyteti, katundi, apor vetmore?

  31) Si kuptohen qytetet e mėdha shqiptare para se me shkelė sllavėt nė Shqipni?

  32) A janė kullat tona, ndėr malėsina, trashigime sllave, frankonormane, veneciane, apor shqiptare?

  33) A ka shqiptari ndonjė kuptim tė veēantė pėr jetėn shtėpiake?

  34) Si e merr Shqiptari, familjen e vet; si njė kamje (patrimoniale), apor si njė shesh detyre (patriarkale!)?

  35) A ka shqiptari ma fort ndjenja kolektiviteti, apor individualiteti?

  36) A ka nė Shqipni kund institucione kolektiviteti, si "Mir-i" nė Rusi si "Zadruga" ndėr kroatėt etj.?

  37) Si kuptohet institucioni i "pashtrakut" e i sa e sa tė drejtave tė pėrbashkėta tė bajrakut nė Kanunin e Lekė Dukagjinit?

  38) Si e kupton shqiptari kolektivitetin; si njė lidhje ndjenjash sociale, apor vetėm juridike (contrat social!)?

  39) Si kuptohet institucioni i "kushtrimit" ndėr malėsina?

  40) Cili sistem ekonomik i pėrshtatet ma fort shpirtit shqiptar; sistemi i punimit tė ndamė (Arbeitsteilung!), apor i punimit krejt tė veēuem (geschlorene Hausvirtschalft!).

  41) A ka shqiptari pėrgjithėsisht ndonjė prirje pėr ēashtje ekonomike?

  42) A asht shqiptari ma fort njė tip producenti apor tregtar?

  43) A anon shqiptari mbrenda tregtisė ma fort pėr spekulacion, apor pėr spedicion (distribucion), apor komisioneri?

  44) Si kuptohet qiraxhillėku shqiptar gjatė sa e sa epokave tė historisė qysh nga koha e Fenikėve?

  45) Si e ndien shqiptari kamaten (uzuren) si njė shpėrblim tė natyrshėm, apor si njė pagesė nga nevoja e zori?

  46) Ē'kuptim kanė tė hollat e thesasueme ndėr teneqe vajguri?

  47) A asht shqiptari - nė pikėpamje monetare - ma fort metalist, apor kartalist?

  48) Pse u zhduk njė kohė pesė-frangshi letėr nga tregu shqiptar?

  49) A ka shqiptari ndonjė kuptim pėr rolin e kreditit?

  50) A e kupton shqiptari randsinė e kooperativave?

  51) Si duhet tė merren "fratelinat" historike shqiptare?

  52) Ē'kuptim kanė do festime tė pėrbashkėta tė zejtarėve (sidomos kristjanė) shqiptarė?

  53) A ka kund nė Shqipėni lėvizje sociologjike koorporative (Stande) bj. fj. ndėrmjet pronarėve, bujqve, nėpunėsave, arsimtarėve, priftave, mjekėve, avokatėve, mamicave, punėtorėve, studentave etj?

  54) Si e kupton shqiptari kamjen (pasuninė) pėrgjithėsisht; si njė mjet sundimi pėrmbi tjerėt (ma tė vorfėn), apor si njė mjet independence nga tė tjerė?

  55) Si i merr shqiptari njerėzit e tjerė; si njė objekt respektimi e me tė drejta tė njėjta, apor si njė objekt e mjet shfrytėzimi?

  56) Si kuptohet shpirti i thjesht demokratik nė Kan. e Lekė Dukagjinit?

  57) A asht bajraktari shqiptar njė "primus inter pares", apor njė "Fuehrer"?

  58) Si kuptohet fjala e ushtarėve shqiptarė para Katerinės sė Madhe nė Rusi: "Na jemi tė gjithė kapedana!"?

  59) A drejtohet shqiptari - ndėr punė politike - ma fort mbas parimesh, apor mbas personash?

  60) A i shtrohet shqiptari mbarėshtrimit publik ma tepėr nga arsyeja, apor nga zori?

  61) Si mujten me u drejtue aq mirė politikisht - (vetėm me Kan. e Lekė Dukagjinit) - malėsinat tona, gjatė sa e sa shekujsh, pa ushtri, policė e xhandarė?

  62) -------------------------------------------------------

  63) Nė cilat lėvizje tė jetės sė vet kėrkon shqiptari liri tė plottė?

  64) Ndėr cilat vise tė Shqipnisė kishte me plasė ma sė parit anarkia publike?

  65) Ndėr cilat punė tė shtetit rrėfen shqiptari rezistencė pasive?

  66) Si e merr shqiptari shtetin "pėrgjithėsisht, si njė person (d.m.th. si pushtet tė njenit a tjetrit person) apor si njė regullim asnjanės?

  67) A e do, apor e dron (e ka frikė) shqiptari xhandarin e detyrės?

  68) A mund tė priten sakrafica vullnetare (pėr shtetin) nga popullsia?

  69) Deri ku i detyrohet regjionalizma propagandės shkatrrimtare, deri ku shpirtit vetė shqiptar?

  70) Pse lėvdohen shkodranėt e korēarėt para tė tjerėve, me gjithė qė tė dy metropolet e Shqipnisė janė tė pėrmbytuna nga fanatizma fetare, d.m.th. janė tė pėrēamė nė tė mirė fort e nė tė keq fort.

  71) A ka shqiptari seder shtetėnore-kombėtare, apor tallet me vocrrinė dhe dobėsinė e shtetit tė vet?

  72) Si e kupton Shqiptari veten pėrgjithėsisht; me komplekse vogėlsie e pavleftėsie, apor me komplekse sipėrvleftėsimi?

  73) Pse e shikon shqiptari gruen (femnėn) me njėrėn anė, si njė objekt tė shenjtė e tė paprekshėm dhe, me tjetren anė, si njė kafshė me njė vleftė kafshe ordinere?

  74) Pse flet gojėdhana dhe kanga popullore aq rrallė e tek pėr ndonjė femėn tė famshme?

  75) Deri ku bazohet ruejtja e gjuhės shqiptare, e dokeve dhe e ndjenjave kombėtare nė karakterin e fortė tė grues shqiptare?

  76) Si kuptohen mbretneshat dhe amazonet shqiptare gjatė historisė sonė?

  77) Cili ndėr dy sekset skupohet ndėr ne ma fort nga ndjenjat mistike e religjoze?

  78) Si i kupton shqiptari fuqitė e mbinatyrshme; si bamirėse, apor si demoniake?

  79) Si e pėrfytyron shqiptari Perendinė: si njeri (antropomorf), si shpirt mistik, apor nė mėnyrė animiste - panteiste?

  80) A asht shqiptari ma fort jetėmohues, apor jetėgėzues (pagan) ndėr ndjenja tė veta religjioze?

  81) Si kuptohet paganizma brenda Kanunit tė Lekė Dukagjinit?

  82) Pse i jep shqiptari ma tepėr randėsi betimit: "Pėr qiellė e pėr dhe" se atij "pėr Zotin", "pėr Allahun", "pėr Krishtin" etj. (Shih librin e Vaso Pashės, pėrkthye e botue nga Mehdi Frashėri, 1935)

  83) Cila fe i pėrshtatet ma fort karakterit shqiptar, muhamedanizmi pėrgjithėsisht, shitizmi, sunizmi, ortodoksizmi, katolicizmi, apor protestantizmi?

  84) Cili shkak e ka protezhue bektashizmen nė Shqipni?

  85) Deri ku e pėrkrahė, apor e pengon feja (konfesioni) shqiptarin ndėr detyrat individuale e kolektive?

  86) Deri ku shtrihet influksi i hoxhės, apor i priftit shqiptar?

  87) Si kuptohet toleranca fetare ndėr malėsina dhe fanatizma dėrmuese ndėr qytete shqiptare?

  88) Si kanė mujt me qėndrue nėpėr sa e sa shekuj disa enklave katolike mrenda njė rrethi fare muhamedan?

  Kėto 88 pyetje janė - si kemi theksue edhe ma pėrpara - disa nga pyetjet ma fillestare tė "Problemit Shqiptar". Djelmnija shqiptare e ka me detyrė t'i pėrvishet kėtyne pyetjeve njė orė e ma parė me gjithė hovin e saj djalėrik, me gjithė mend e shpirt e me tė tana mjetet e shkencave pėrkatėse. Mėnyra, me tė cilėn ka me i zbėrthye e dritėsue kėto probleme, ka me i dishmue vleftėn djalėnisė sė sotme. Sidomos ata qė na kanė rrėfye deri mė sot njė savantllėk tė mahnitshėm tuj na paraqitė kėsi problemesh tė popujve tjerė, bj.fj. tė Kinezėve dhe Japonezėve, e kanė punėn fare tė lehtė. Sepse ma zori asht me i kuptue disa hollėsina shpirtėnore e disa msheftėsina zemre ndėr kombe tė huej, se nė kombin e vet. Pėrkundrazi kėtu mund tė vlojnė bashkė me njohunitė e dijes edhe institucionet e mendjes kthjelluese dhe avullimit e shpirtit bashkėtingllues. Nga dijetarėt e huej s'kemi ēka presim ndėr kėsi probleme, pse s'na kuptojnė. Dhe, me qenė qė kėto pyetje janė fare larg nga sfera politike, s'asht nevoja qė tė druhet kush para sosh. Sė paku njė sadisfaksion mund tė ketė ēdo hulumtues i kėtyre problemeve: s'mund tė quhet plagjator! ...

  Pyetjet e problemet qė vazhdojnė janė ma fort pyetje komplekse, tė cilat mund tė zgjidhen vetėm mbas atyne tė parave. Kėto pyetje trazohen ma fort me aparaturėn politike - shtetėnore e prandej kėrkojnė njė prirje tė veēantė politikane pėr mos me thanė universale. I drejtohemi, pra, vetėm disa tė pakėve tė botės shqiptare, dhe sidomos atyne me pėrgjegjėsi e kompetencė relative.

  89) Cili sistem arsimor - fillor i pėrshtatet popullit shqiptar; sistemi gjerman, roman, apor ai i shteteve ballkanike?

  90) Cili sistem arsimor i mesėm duhet tė dominojė ndėr ne; ai klasik, apor real - teknik?

  91) Ē'farė sistemi ekonomik - prodhimtar duhet tė zbatohet nė tė gjithė Shqipninė; bujqėsia, industria, apor blegtoria.

  92) Ē'farė sistemi administrativ i pėrshtatet shpirtit shqiptar; systemi gjerman me autonominė koncentrike (shtėpiake, bashkiake, komunale, provincale, shtetėnore), apor sistemi romak me centralizacion shtetėnor dhe hierarki?

  93) Pėr ē'farė sistemi tregtie ka nevojė Shqipnia; pėr liberalizėm, pėr neomerkantilizėm, apor pėr autarki?

  94) Cili sistem financar duhet tė zbatohet nė Shqipni; sistemi prokapitalist (me taksa proporcionale!), apor antikapitalist (me taksa progresive!)?

  95) Cili sistem agrar - reformator duhet tė zbatohet me doemos nė Shqipni;

  a) me tendenca sociale, sa pėr me e pėrmirsue gjendjen e mjerueme tė bujkut tė shkatėrruem,

  b) me tendenca politike, pėr me e fuqizue klasėn e bujqėve kundrejt klasės sė pronarėve,

  c) me tendenca juridike, tuj ndėrtue njė modus - vivendi ndėrmjet bujkut e pronarit, p.sh. nė formė tė njė sipermarrjeje emfiteutike, uzufruktuarje etj; apor

  d) me tendenca ekonomike, sa pėr me i dhanė ma tepėr rast iniciativės individuale (tuej i shpėrnda tokat ndėr shumė pronarė), pėr njė prodhim ma tė frytshėm se deri mė sot?

  96) Cili sistem punimi publik (botor, i detyrueshėm) i duhet sot Shqipnisė; sistemi i angarisė apor sistemi i njė puntorie armate (si e ka Bullgaria!)?

  97) Cili sistem eugenik (pėr shpėtimin e popullit nga shfarosja nėpėr sėmundjet ngjitėse dhe trashigimtare!) duhet tė zbatohet ma fort nė Shqipni, sistemi i ambulancave shėtitėse, sistemi i izolimit (internimit), apor sistemi i shterpėnimit (sterilizimit)

  98) Si duhet t'organizohet shėrbimi informativ dhe i propagandės kulturore pėr arsimin e gjithė popullit shqiptar (nėpėr botime, konferenca, argėtime, shfaqje etj) me liri tė plotė tė fjalės e tė shtypit, apor me censurė (kulturore) e me centralizacion propagandistik?

  99) Si duhet tė mobilizohet e gjithė pasunia - e tundshme e e patundshme - kombėtare, pėr njė prodhim ma tė frytshėm e dinamik; me anė propagande e konkurencash, apor me anė tė njė intervencioni shtetėnor, apor me anė tė njė sistemi plan - shtetistik?

  Zgjidhja e kėtyne (11) pyetjeve tė fundit, - tė cilat veē e veē paraqesin nga njė kazan plot pyetje e probleme - i detyrohet me deomos botės e sidomos djelmnisė sė sotme shqiptare ... po desht kjo mandej me ju pėrveshė problemit aq tė zorshėm si paraqitet nė pyetjen:

  100) A duhet tė kemi sot nė Shqipni:

  a) Diktaturė,

  b) Liberalizėm, apor

  c) Sistem Autoritar?


  Njėqind pyetje! ... njėqind-mij halle! ...

  Dhe para sė gjithash: Kombi nė rezik!!! ...

  Dihet se me kėto njėqind pyetje nuk shterret dot Problemi shqiptar. E do forca maggiore e rrethanave tė sotme, sociale, kulturore, politike etj, qė tė heshtim e tė lozim politikėn e struthit. Por si pat thanė historiaku Ranke? "Politika asht mjeshtria e shfrytėzimit tė posibiliteteve". Dhe me qenė se sot s'ka kurrfarė posibiliteti me u marrė me disa pyetje, madje fare a politike, si bj.fj. shekullimin e femnės shqiptare, problemin e koedukacionit ndėr shkolla tona, problemet monetare tė Bankės kombėtare etj. etj. - bajn mirė dhe e fusin kokėn nė ranė. "Alles zu seiner Zeit!" (tė gjitha kur u vjen koha!) thotė njė fjalė gjermane. Dhe ne duhet tė kemi durim, si mbas devizės: Saber selamet! ...

  Njė gabim tjetėr, qė bahet ma fort nga populli ynė naiv, thotė se ēdo njeri qė ka ndjenjė do kohė n'Avropė asht bam i kulturuem ...

  Edhe kėtu duhet ditė ma sė pari se edhe n'Evropė nuk janė tė gjithė tė kulturuem. Pėrkundrazi edhe n'Evropė ka njerėz (evropjanė tė lindun) tė dishėm e xhahila, tė mendshėm e tė marrė, efendilerė e hyzmeqarė, bejlerė e raja, qytetarė e katundarė, tė pastėr e tė ndytė, tė drejtė e tė poshtėr, me shpirt e pa shpirt, tė matun e tė lėshuem, shkurt: me kulturė e pa kulturė ... po njashtu si nė Shqipni. Evropa, pra, nuk tė ban me pahir tė kulturuem, jo, Evropa tė jep vetėm rastin, po pate veti e prirje kulturore, me i zhvillue kėto mė me dobi nė njė rreth ma tė gjanė e ma tė pėrparuem se nė Shqipni ...

  Disa sjellje tė kopjueme nga evropianėt - sidomos nga evropianėt e kafehaneve - japin me kuptue se je shumė - shumė njė majmun, por jo i kulturuem ...

  Por tė ndalemi ndopak qė tė marrim vesh se ē'do me thanė "kulturė"!

  "kultura" - tha njė ditė Mihail Zallari - "ėshtė njė ēėshtje shije!". Po me kėtė kuptim, si duket, foli para disa vjetėsh edhe ish presidenti i Austrisė, Mihail Hainisch, tuj thanė se kultura e njė njeriu (Bildung) paraqitet dhe duket nė ēdo veprim tė tij si njė ngjyrė krejt e veēantė e individuale, a ma mirė: si njė stil jeteset ("Lebensstil"). Do me thanė shkurt se: njė njeri me kulturė tė vėrtetė i pajisė tė gjitha veprimet e veta me njė shije, me njė lezet, me njė tertip e njė marifet tė veēantė qė mund tė dallohen lehtė (nėpėr atė formė = markė = vulė tė veēantė!) nga veprimet ordinere e vulgare tė ēdo kushi.

  Por kėto definicione estetikore nuk e dritėsojnė fare problemin. Prandej po mbahemi ma tepėr me dy pedagogėt e mėdhej tė kohės sė fundit, Pranger e Kerchensteiner, tė cilėt i kanė kushtue njė vėmendje tė veēantė problemit tė kulturės individuale ("Bildung"). I kulturuem asht ai njeri - thotė Spranger-i, - i cili asht i zoti me njoftė e me kuptue idena tė vlefshme ("Werte") dhe i cili e shtrėngon vehten me gjallue mbas atyne idenave. Pra shkalla e kulturės sė njė njeriu matet, nė njenėn anė, me njohunitė e tia pėr kah problemet e jetės dhe me tjetrėn anė me vullnetin e tij pėr konkretizimin e idenave tė nalta (tė drejtėsisė, tė bukurisė, tė vėrtetėsisė, tė mirėsisė, tė shejtnisė etj.) tė njerėzimit.

  Psikologjikisht mund tė dallohen dhe t'analizohen katėr elemente kryesore nė kulturėn individuale:

  a) elementi i intelektit, i cili asht i nevojshėm pėr me studiue e me njoftė idena tė vlefshme e tė pavlefshme.

  b) elementi i mendjes (= mens, meditatio), i cili gjykon dhe zgjedhė ndėr idenat e vlefshme ato qė janė ma tė nevojshmet e ma tė pėrshtatunat pėr rrethanat e njeriut.

  c) elementi i vullnetit, i cili e shtyn njeriun pėr zbatimin dhe konkretizimin e idenave tė pranueme.

  d) elementi i shijes, i cili i harmonizon idenat dhe veprimet e njeriut nė njė mėnyrė tė kandshme dhe fare individuale.

  Shkurt me thanė: i kulturuem asht ai njeri, i cili ka dijeni mbi ideale tė shėndosha e tė ndershme, i cili gjallon nėpėr e me ato ideale dhe i cili nuk e tepron asnjenin ideal nė dam tė tjerėve (kultura s'njef eksaltime e ekzagjerime!).

  Po kėtė definicion (tė kulturės individuale!) mund tė pranojmė edhe pak a shumė rreth kulturės kolektive. Njė shoqėni apor popullsi quhet e kulturueme, kur ajo pėrshkohet nga ideale tė shėndosha e tė ndershme dhe e ka vullnetin me gjallue mbas atyne idealeve. Ndryshimi mes kulturės individuale dhe kulturės kolektive qėndron aty qė misat e kolektivitetit shumė herė nuk janė tė zot me i studiue dhe me i njoftė hollėsisht idealet, tė cilat i kanė pranue trashigimisht dhe besimisht nga tė Parėt apor nga ndonjė prijės ideal. Kėshtu vazhdon kultura e ēdo kombi, brez pas brezi, shumė herė pa u kujtue kush pėr idealet qė vlojnė nė tė, dhe vetėm ndėr disa raste tė volitshme dhe tė perėndijshme shfaqet e konkretizohet ajo kulturė ndėr vepra tė dukshme "kulturore" apor artistike.

  Por kjo asht njė e vėrtetė e paluejtshme; ēdo komb ka njė kulturė tė veten, njė kulturė me pikėpamje e ideale tė pėrbashkėta kolektiviteti. Sepse pa ideale tė shėndosha e tė ndershme s'ka gjallni kolektiviteti, s'ka jetė kombėtare. Mundet qė kultura e njė kombi ka mbetė parėsore (= e pazhvillueme) dhe sjellė ndėr zemra kombėtare si njė prrue i humbun ndėr landė pyellore; porse ai prrue njė herė mund tė bahet edhe lum dhe ai lum derdhet ndėr liqene e dete kulture ku puthiten hana e yejt dhe pasqyrohet dielli i shpirtit kombėtar ...

  Dhe kėtu e kemi fjalėn te kultura shqiptare, a ma mirė: te kultura e kombit palo-shqiptar!

  Duhet dijtė se edhe kombi shqiptar - si ēdo komb tjetėr nė kėtė botė, - ka edhe ai kulturėn e vet, atė kulturė karakteristike arbėrore qė ja ka ruejtė frymėn, shpirtin e karakterin, atė karakter aq tė profiluem, nėpėr sa e sa mijėra vjetė historike. Njė ent etnik, si kombi ynė, nuk do tė kishte muejtė me i qindrue kurrė gjithė atyne rreziqeve dhe kėrcėnimeve tė njė fati tė pashpirt, po mos tė kishte vlue nė trupin e tij njė gjak i nxehtė kulturor, njė gjak plot hov e pastėrti morale-etike, njė gjak qė shumė herė shpėrthej nga zemra heronjsh e titanėsh.

  Po pyeti kush se ku njihet "kultura shqiptare", i pėrgjigjemi: ndėr doke e zakone, ndėr thanie karakteristike popullore, ndėr kallxime e pėrralla, ndėr kangė e valle, ndėr porosina e amanete tė tė Parėve, por sidomos n'amanetin ma tė ndritshėm tė shpirtit shqiptar: nė Kanunin e Lekė Dukagjinit!

  Dhe aty shofim se tre elementet fondamentale tė "kulturės shqipėtare" janė: Besa, Nderi dhe Burrnija!

  Pikėsėpari Besa e pasqyron naltėsinė morale-etike tė shpirtit shqiptar. Njė fjalė aq e shkurtė por e mbarsunė plot me kujtime heroizmash dhe kompleksitete tragjedinash, mjafton ai kaptim, dhe njė botė e pėrplotė titanike i paraqitet fantazisė sonė. Fjala e thjeshtė, "besa"! pėrmban nė vete njė forcė aq magjike - pėr shqiptarin e vėrtetė! - sa nuk i gjindet shoqja ndėr gjuhė tė hueja. Kur thoshin dikur tė Parėt tonė besa! apor pėr besė! ishin gati me i ba ballė ēdo zori a rreziku, madje edhe me lanė shėndet e jetė, me u shkimė me plang e shtėpi e me u shue me farė e fis ... pėr mos me e ēartė atė besėn e vet tė shkretė.

  Fjala Nderi apor Ndera ka pasė njė kuptim individualist, edhe njė kuptim fort tė hollė kolektivist. "Dy gisht nder nė lule tė ballit na i njiti Zoti i Madh" thotė Kanuni i Lekė Dukagjinit. Dhe kjo ndjesi nė lule tė ballit tė shqiptarit tė vėrtetė nuk drejtohet vetėm kah miklimi i krenarisė vetiake, porse paraqet edhe njė element tė flaktė shpirtnuer ndėr lidhjet familiare, shoqėrore e kombėtare - trashigimtare. Ndjesia e Nderit e ka ba shqiptarin (e vėrtetė!) me i mbetė aq besnik dokeve e zakoneve dhe gjuhės amtare. Nderi shqiptar e ka ba arbnorin me i ruejtė aq besnikisht amanetet e tė Parėve tė vet. Dy mijė e sa vjet tragjike kaluen mbi kombin shqiptar, dy mijė e sa vjet plot fortuna e shtrengata dhunimesh, kur thundra barbare e anmiqve e shtypi token arbnore, kur zjarri i luftrave tė pashpirtshme shkrumoj vendin pėr anė, kur njė zgjedhė e pamėshirshme e krrusi zverkun kombėtar pėr tokė ... ndėr dy mij e sa vjet! - por prap shqiptari mbeti shqiptar, njė njeri i lirė nė zemėr, nė shpirt dhe nė karakter, dhe i pastėr (= i ndershėm) ndėr doke e zakone e nė gjuhėn e vet. Vetėdia e krenaria e shqiptarit tė vėrtetė mund tė gufojnė me tė drejtė e plot hov nėpėr ato kujtime historike e para pėrfytyrimit tė Nderit shqiptar!.


  Prof. Dr. Phil. Krist Maloki

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982

  nacionalizmi si nocion

  Mesa di une,te gjithe te rinjte po te kishin mundesite te lexojne apo degjojne per fakte te nje ekzistence te nje nacionalizmi shqipetar,ne nje platforme te qarte,do ta kishin akumuluar me gjithe qejf.Por une kam pershtypjen,se kjo nqs ka ekzistuar ndonjehere ka qene qesharake,bombastike,e pa faktuar.Pervec disa figurave,qe i gjithe populli i njeh per patriote ne te gjitha koherat,qe nuk jane shume,pjesa tjeter jane nje hordhi karakteresh te turpeshme,neveritese,qe ta shpifin.Nga keto shume ka dhe nga periudha e fundit 10-vjecare.
  Te qenurit shqipetar,mesa duket,sjell nje veshtiresi te pamohueshme te te gjitha atyre fazave kohore,qe na kane sjelle ne deri ne ket' shekull.Nje udhekryq rremuje ikaq e kaq pushtimesh,perzirje kulturash,gjaku,ne nje kohekur ne ishim vetem te pushtuar dhe asnjehere dominues.Madje askush nuk thote,qe shume nga heronj te pranuar,ishin te tille per shkak te idologjive dhe interesave qe s'kane te bejne shume me atdhetarizmin.Megjithate une besoj ne nacionalizem,persa kohe kjo i sherben kombit ne mireqenien e tij psiko-fizike dhe jo diskriminimit,shovinizmit dhe verbezimit te tij.
  Une jam pak pesimist persa i perket edhe kuptimit te te qenurit nacionalistne e shoh ate nga kendveshtrimi fetar.Per mua ka raca e nacione por ne fund keto bashkohen ne te qenurit krijim.Eshte veshtire te gjesh ne praktike kufirin e asaj qe na ndan dhe na bashkon mes racash e nacionesh.Gabimi ne kete fushe te con diskriminim,krim.Do te isha kurioze te dija,se te cfaret do te ishin disa te forumit psh nqs me te njejtat ide qe kane per veten e tyre dhe te qenurit shqipetare,po te kishin lindur ne serbi apo greqi.Nqs do te na urrenin po me ate force qe urrejne tashti dhe po me ate trashesi,pse merziten kur keto kombe i bejne keto ndaj nesh?Ku eshte ndryshimi?Apo meqe ti je nga kjo ane duhet te shash apo urresh anen tjeter?Une besoj dhe mendoj se ku ka njerez ka mundesi per mirekuptim dhe harmoni,pamvaresisht nese jane keto perndimore,lindore.islamik apo te krishtere,shqipetare apo jo shqipetare.Destinimi i cdo personi apo kombi per te qene negativ apo pozitiv eshte nje ide sa e rreme dhe demoniake.Me respekt Klodi

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Seminarist pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Klod


  E lexova mesazhin tuaj qe diten e shtune dhe kisha ndermend qe te jepja nje pergjigje qe ate dite. Megjithate u ndala dhe thashe te mendohem pak me mire, ndoshta me duhet t'i bej njehere nje pyetje Klod-it vete dhe te shoh sesi ajo do te reagoje.


  Une jam pak pesimist persa i perket edhe kuptimit te te qenurit nacionalistne e shoh ate nga kendveshtrimi fetar.Per mua ka raca e nacione por ne fund keto bashkohen ne te qenurit krijim.Eshte veshtire te gjesh ne praktike kufirin e asaj qe na ndan dhe na bashkon mes racash e nacionesh.

  Jam shume dakord me kete. Ne jemi njerez te Zotit dhe per kete arsye ne qenien tone ne duhet te kuptojme se jemi te barabarte me te gjithe njerezit e tjere. Mbi kete arsyetim nuk duhet te jemi dakord me asnje forme diskriminimi, me asnje shfaqje racizmi, me shfaqjet e supremacise se nje kombi ndaj kombeve te tjera dhe me shfaqjen e shovinizmit.

  Por Klod mendojeni pak sa njerez nga ata qe ju njihni i plotesojne keto kushte?

  Qe te arrihet ajo qe thoni ju, qe eshte shume e thjeshte ne pamje te pare, kerkohet nje shpirt te bute e humanist, nje mendje e gjere, nje zemer e madhe dhe nje botkuptim universal.
  Do te ishte njesoj sikur te kerkoje perfeksion, nderkohe qe njerezit jane normale, pra me defekte te llojeve te ndryshme.

  Pra jemi normale dhe jo perfekte. Ne kuadrin e normales pra na lejohen gabime qe pales tjeter (gjithcka jashte nesh) mund t'i kushtoje shume. Ekzistojne nacionet si nje njesi mbi individin vete, qe lidhin nje teresi njerezish per arsye te disa cilesive, si gjuha, kultura, doket dhe zakonet.

  Ne kuadrin e marredhenieve nderkombetare sjelljen e ketyre nacioneve une do ta konsideroja si marredheniet ndernjerezore, ku sa me kompakt te jete nje komb aq me te madhe e ka mundesine ai per te ecur perpara dhe per te realizuar qellimet e veta.

  Pra kombet ne kerkim per te maksimizuar arritjet e tyre do te bejne c'eshte ne doren e tyre, duke perfshire ketu dhe lufterat me kombet (individet e tjere).

  Dhe ketu mberrijme tek trajtimi i shovinizmit.  Do te isha kurioze te dija,se te cfaret do te ishin disa te forumit psh nqs me te njejtat ide qe kane per veten e tyre dhe te qenurit shqipetare,po te kishin lindur ne serbi apo greqi.Nqs do te na urrenin po me ate force qe urrejne tashti dhe po me ate trashesi,pse merziten kur keto kombe i bejne keto ndaj nesh?Ku eshte ndryshimi?Apo meqe ti je nga kjo ane duhet te shash apo urresh anen tjeter?

  Une do te beja pyetjen e kundert KLOD

  Cfare do te benin serbet e greket sikur te mos ishin lindur ne vendet perkatese, por te kishin lindur ne Shqiperi.

  Si do 'u vinte atyre sikur te ishin te detyruar qe mbi shpine te mbanin emrin shqiptar. Si do t'i vinte grekeve-shqiptare sikur ne vazhdimesi te diskriminoheshin, sepse po punoni per buken e gojes, si do t'u vinte sikur organet shteterore t'ia kishin pushtuar fqinjet jugore, si do t'u vinte sikur ata t'u cenonin vazhdimisht territorin e tyre, si do t'u vinte sikur “ky shtet jugor te mos u njihte te drejtat leghjtimie pjeses se kombit te tyre qe jeton akoma ne kete vend jugor, duke mos pasur as te drejten e minoritetit, te drejten e gjuhes se vete, te drejten e prones.

  Si do t'u vinte serbeve-shqiptare nese fqinjete tyre veriore do t'i mbanin te pushtuara tokat e tyre per 100 vjet, do t'i kishin vrare e masakruar, ku nga cdo familje do te kishte patjeter se paku nje viktime nga dhuna e shtetit verior, sikur atyre t'u kishin gjymtuar trupat e te vdekurve, sikur t'u kishin helmuar femijte, sikur t'u kishin perdhunuar grate e vajzat.


  Vertet do te isha kurioze ta dija se cfare do te mendonin greket e serbet ne kete rast.

  Mirekuptimi arrihet nese ate e duan te dyja palet. Eshte budallallek nese njera pale lufton me dhune dhe tjetra lufton me paqe.
  Ajo qe lufton me paqe mbetet te jete gjithmone e perulura, e nenshtruara, ajo se ciles i rrezikohet ekzistenca e saj.

  Pra ekzistenca jone, qe dhe ju e permendni gjithmone ne rolin e te nenshtruarit dhe jo te pushtuesit, eshte ne rrezik.


  Idene se njerezit jane krijim i Zotit dhe per kete duhet t'i nenshtrohen Atij, jane njerezit te paret qe e hedhin poshte.
  Ndryshe nuk do te benin luftera, nuk do te vrisnin njeri-tjetrin dhe te gjithe do te jetonin ne paqe e harmoni, sikur te ishin ne parajse.

  Kete hedhje poshte besimit ne Zot njerezit e shfaqin jo vetem ne kuadrin e termit nacion, por dhe ate fetar.

  Desha te dija mendimin tuaj Klod ne lidhje me luften fetare.

  A nuk mendoni se kjo lloj lufte eshte me rrezikshme se cdo lloj tjeter per nje komb si ai shqiptar qe ne vetvete perban besimtare te te tre besimeve kryesore fetare?  Pershendetje!

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Nacionalizmi shqiptar legalizon bashkimin kombėtar

  Shkruan: Besim KRASNIQI, publicist


  Nacionalizmi shqiptar, si kategori kombėtare gjeti shprehje nė periudhat mė tė ndritshme historike tė popullit shqiptar, ndėr tė cilat mund tė veēojmė periudhėn e Arbėrisė qė simbolizohet me kthimin e Gjergj Kastriotit Skėnderbeut nė atdheun e tė parėve dhe me Kuvendin Historik tė Lezhės (1444), pėr t'u kurorėzuar fuqishėm nė periudhėn e Lidhjes sė Prizrenit, nė Komitetin Kombėtar tė Ali Pashė Vrionit, pa harruar nė asnjė moment emrin e nacionalistit tė madh Sami Frashėri, mė pastaj nė periudhėn e lavdishme tė monarkisė shqiptare, nėn udhėheqjen e Mbretit Shqiptar Ahmet Zogu. Gjatė LDB, nacionalizmin shqiptar denjėsisht e pėrfaqsuan organizatat nacionaliste "Lėvizja e Legalitetit" dhe "Balli Kombėtar".
  Me implementimin e politikės sllavo-komuniste, ēėshtja nacionale dhe nacionalizmi pėsuan njė rėnie tė jashtėzakonshme. Gjatė sundimit dyzetvjeēar tė diktaturės sadiste staliniste-enveriste-titiste nacionalizmi shqiptar pėrjetoi humbje tė mėdha nė rradhėt e fytyrave mė eminente tė nacionalizmit shqiptar, siē ishin Gjergj Fishta, Arshi Pipa, Mid'hat Frashėri, prof.Selman Riza, Halim Spahiu, Eqrem Ēabej, Lasgush Poradeci, Ymer Berisha, Gjon Serreēi e shumė fytyra tjera tė tjera nacionaliste qė me penė e pushkė e luftuan "kancerin" e popullit shqiptar-komunizmin. Kolosi ynė i veprave shqipe Gjergj Fishta, nė vargjet e veprės titanike "Lahuta e Malcisė", tė cilėn vepėr serbo-rusofili Enver Hoxha e cilėsoi si "apologji e shovinizmit mė tė tėrbuar shqiptar", kujton dėshmorėt e kombit si vijon:

  "O ata t'lumėt qė dhanė jetėn,
  o ata t'lumėt qė dhanė jetėn,
  o ata t'lumėt qė shkrinė veten
  pėr Atdhe e gjuhė tė t'Parėvet,
  pėr Shqipninė e shqiptarėvet".

  Pėrpjekjet e historiografisė sė falsifikuar shqiptare pėr tė shtrembėruar idenė e nacionalizmit nė kohėn e diktaturės pansllavo-komuniste ishin tė pandalshme e qė mund tė lexohet edhe nė pėrcaktimin negativ qė i bėhet nacionalizmit nė fjalorin e gjuhės shqipe ku shkruan: "Nacionalizėm/-mi: ideologji dhe politikė reaksionare e borgjezisė sė njė vendi, e cila i vė interesat e veta tė ngushta klasore mbi gjithēka, duke i paraqitur si interesa tė tė gjithė kombit, e quan kėtė mė epror ndaj kombeve tė tjera dhe ndez pėrēmimin e armiqėsinė ndaj tyre" -Arkivi Shtetėror tė RSH - Instituti i Gjuhėsisė, Tiranė 1984).
  Pėrkundėr goditjeve tė njėpasnjėshme nga komunizmi pansllavist, nacionalizmi shqiptar arriti t'i bėjė ballė kėsaj doktrine antishqiptare e antihumane, arriti tė mbijetojė tek shqiptarėt si ndjenjė mė e pastėr kombėtare. I ruajtur me fanatizėm nga lėvizjet atdhetare e patriotė tė shquar tė kėtyre lėvizjeve nė periudha tė lavdishme historike, e sidomos gjatė LDB-sė dhe pas saj, nacionalizmi shqiptar (pėr fat tė kombit shqiptar) ka filluar sot tė gjejė shprehje edhe nė Lėvizjen tonė mė tė re Kombėtare, qė pėr platformė tė saj politike ka bashkimin kombėtar. Krijimi i partive nacionaliste sot si Partia Lėvizja e Legalitetit (trashėguese e „Organizatės Kombėtare Lėvizja e Legalitet“ - O.K.L.L.), Balli Kombėtar nė Shqipėri, si dhe Partia Nacional - Demokratike Shqiptare), Partia Republikane etj., tregon faktin se ėshtė nė rritje vetėdija pėr liri e bashkim kombėtar, se shqiptarėt ngadalė por sigurtė kanė filluar ta ringjallin rrugėn e nacionalizmit qė do tė na siguronte bashkimin kombėtar.
  Disa rryma politike antinacionaliste shqiptare nacionalizmin tentojnė ta paraqesin si tė tejkaluar (tė vjetruar) sepse kėto rryma vetė janė tė brumosura me ideologji marksiste-leniniste e staliniste-enveriste, si dhe janė nė shėrbim tė doktrinave e ideologjive tė stėrvjetruara sllave, prej tė cilave shumė kombe e ndėr to edhe kombi shqiptar pati dėme, pasojat e tė cilave po i ndien edhe sot e kėsaj dite. Pėrkundrazi, nacionalizmin duhet marrė si njė die e pastėr qė pėrpara ēdo interesi personal, partiak apo krahinor e ka tė vendosur ēėshtjen e shenjtė kombėtare. Nacionalizmin shqiptar duhet kuptuar si mjet afrimi, frymėzimi kundėr pėrēarjeve ndėrshqiptare, tė cilat na duhen sot mė sė paku, dhe mjet kundėr perandorisė sė fundit komuniste nė Ballkan, shkatėrimi i sė cilės do t’i sillte popullit shqiptar Lirinė e merituar. Shteti i cunguar shqiptar nuk mund tė zhvillohet ekonomikisht dhe forcohet politikisht e ushtarakisht pa u bashkuar me pjesėt e tjera qė iu shkėputėn dhunshėm nga fqinjėt e tij me apetite tė mėdha gllabėruese.
  Nė kėtė kontekst, nacionalizmin duhet parė si koncept kombėtar, qėllimi politik i tė cilit ishte dhe ėshtė moslejimi i coptimit tė kombit dhe tė territoreve shqiptare nga sllavėt dhe grekėt dhe bashkimi i territoreve tė coptuara - territoreve etnike shqiptare. Nacionalizmi shqiptar pėrkufizohet si PARIM POLITIK qė kėrkon bashkimin e tė gjitha territoreve dhe etnitetit shqiptar nė njė shtet tė pėrbashkėt shqiptar.

 12. #7
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Nacionalizmi dhe Globalizmi

  Nacionalizmi dhe Globalizmi nuk perjashtojne njera tjetren

  Nese etapa ku ndodhet bota sot njeh organizimin e shteteve kombetare kjo nuk perjashton se nje organizim shteteror global do krijonte nje komb te vetem.

  Sot kombet i kane garantuar vetes nje ekzistence dhe zhvillim permes nje marreveshjeje boterore qe eshte Karta e Kombeve te Bashkuara.

  Ky organizem po merr gjithnje e me teper fuqi dhe ne vitet qe vijne do te marre me teper deri ne eleminimin e plote te shteteve kombetare dhe njekohesisht vendosjen e nje sistemi boteror qeverisjeje.

  E them se kjo nuk do te jete e larget. Bota po integrohet cdo dite dhe shkalla e organizimit dhe e kontrollit reciprok do te nxjerre jashte loje ushtrite

  Nje sistem boteror do ti kursente mjaft botes.

  Elementet kombetare te cdo individi dhe popullate do te zhvillohen lirisht pa pengesa ushtarake nga kombet e tjera

  Nderkohe qe ne etapen e sotme kombet, ndjenja dhe veprimi kombetar kane nje ndikim esencial dhe qe duhet shfrytezuar nga shqiptaret qe te fitojne ato te drejta qe kombet e tjere kane qene te afte tua mohojne me forma te ndryshme

  Ai qe mendon se ajo qe dikush i ben nje shqiptari eshte krim dhe nuk eshte e tille kur ja ben nje serbi apo greku nuk duhet perkrahur.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar baobabi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Baobab

  Sa mendon ti se eshte i realizueshem nje projekt i tille, e kam fjalen per ate te krijimit te nje kombi te vetem?

  Une do te thoja se realizimi i saj ne menyre qe te krijoje nje strukture stabile do te mund te ndodhte vetem nese te gjithe kombet te kishin te njejtin stad zhvillimi.
  Kombet qe tani e nxisin ate jane ata qe jane ne fazen e post-industrializimit dhe qe e shohin se e vetmja menyre per te shfrytezuar burimet qe tani ne vendet perkatese i kane te kufizuara eshte te zgjerohen ne rang boteror.

  Kjo eshte arsyeja e vetme qe ata e nxisin, nderkohe qe ndergjegjesimi ne vendet qe tani i perkasin akoma botes se trete eshte i paket per arsye se nevoja per te realizuar qellimet ekonomike i detyron t'i hapin kufinjte per vendet e zhvilluara. Eshte nje zhvendosje vetem me nje drejtim e fluksit te kapitalit, qe mundeson varesine e tyre nga vendet e zhvilluara.

  Nese keto vende arrijne nje stad te caktuar zhvillimi, mendoj se rreziku qe ato do te paraqesin per te tronditur strukturat mbi te cilat po ndertohet globalizimi sot nuk eshte per t'u lene pas dore.

  Sa per Shqiperine, ajo gjendet pikerisht ne poziten qe une permend me lart si nje nag vendet ne zhvillim, por cfaredo qe te bejme ne dhe cilado te jete sjellja jone, rreziku qe do t'i vinte procesit te globalizimit prej nesh do te ishte i paperfillshem.
  Si rrezik une permend Kinen, Indine, Pakistanin.


  Elementet kombetare te cdo individi dhe popullate do te zhvillohen lirisht pa pengesa ushtarake nga kombet e tjera
  Nuk jam aq e sigurte sac shfaqesh ti per kete gje.
  Une them se ne krye te 100 viteve njerezit do ta kene humbur ndjesine kombetare, krahasuar me nivelin qe e kane tani.
  Levizja e lire neper bote do te beje qe brezat e ardhshem te humbin lidhjen me ate qe ishte dikur atdheu i prinderve te tyre. dicka e tille (ndjenja kombetare) mendoj se do te mund te mbahet ne kembe vetem ne menyre te organizuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 04-06-2002 mė 13:05

 15. #9
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Shteti dhe Kombi

  Une nuk kam thene se Kombet do unifikohen, dhe se krijimi i nje sistemi boteror qeverisjeje do sillte unifikimin ne nje komb te vetem.

  Po edhe po te rezultonte kjo ajo do vinte si nje rezultante normale e nje procesi konvergjent. Ne fakt une nuk e mendoj se njerezimi do konvergjoje tek nje prototip dhe bota do kete nje gjuhe nje fytyre etj etj.

  Une besoj ne diversitetin dhe kjo do t'a shoqeroje njerezimin tere kohen. Vete njerezimi e zhvillon diversitetin sepse i duhet. Ne nje bote unike dhe pa diversitet cdo gje do ishte e merziteshme.

  Po sjell nje shembull, Lojrat Olimpike dimerore ne Salt Lake City.
  Keto lojra u hapen me bekimin e banoreve autoktone te fiseve te kesaj zone. Kjo e be me qellim. Amerika e ka kuptuar prej kohe fajin e saj te bere kohe me pare kunder indianeve te amerikes.

  Edhe zezaket kane zene vendin e tyre. Nje shtet ku kombesite rracat dhe kulturat jetojne ne harmoni, nen nje shtet te vetem.

  E njejta gje ska pse te mos imagjinohet per me gjere.

  Njerezit shkojne neper resorante te njeri tjetrit dhe shkembejne eksperiencat, shijojne ushqimet karakteristike, madje kane me teper mundesi me teper qe ti zhvillojne ato me teper.

  Ka shqiptare qe kane rigjalleruar tradita qe edhe ne Shqiperi i kishin lene me kohe.

  Kjo me tregon mua se jo vetem se elementet kombetare nuk do pesojne gje porse do zhvillohen me nje normalitet dhe jo te detyruar nga rreziku i ndonje kombi tjeter.

  Kjo eshte sa e vertete sa vete ekzistenca e shqiptarit. Aty ne Shqiperi gjen gjurmet e kulturave te vendeve perreth me shume se ne cdo vend tjeter. Shqiptaret i kene pervetesuar dhe madje i kane bere te vetat.

  Nje kulture pozitive per nje komb ka shume te ngjare qe te jete po aq pozitive per cdo komb.

  Zhvillimi i ketyre vlerave me menyre paqesore ndihmon gjithe njerezit.

  Eleminimi i ushtrive do ishte arritja me e madhe e koheve qe ne po jetojme.

  Une nuk jam i sigurte se kjo do arrihet sa te jem une gjalle.

  Porse sic e shoh une bota po ben progres me hapa te medhenj.

  Ka situata te rrezikshme sic eshte ajo e Pakistan Indi, porse lideret po veprojne. Vetem dje presidenti Rus morri iniciative per bisedimet dhe Musharaf eshte gati.

  Une e them, njerezit vete e kane ne dore qe te priren nga vellazerimi ose nga konflikti.

  Edhe lideret njerez jane, dhe ata mund te priren nga vellazerimi apo nga konflikti

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar baobabi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Baobab

  Per kunderpergjigjen ne fillim te mesazhit.
  Mua kete pershtypje me la nga mesazhi yt paraardhes, per kete arsye ta bera ate pyetje.

  Por perseri dhe ne mesazhin e fundit, shprehesh se beson

  se krijimi i nje sistemi boteror qeverisjeje do sillte unifikimin ne nje komb te vetem.

  Por me duket se nuk ka vlere te krijohet nje acarim ne dialog.


  Ne fund shprehesh

  Une e them, njerezit vete e kane ne dore qe te priren nga vellazerimi ose nga konflikti.

  Edhe lideret njerez jane, dhe ata mund te priren nga vellazerimi apo nga konflikti

  Mendimi im eshte se per sa kohe njerezit dhe rrjedhimisht shtetet si institucionet mbi ta te kerkojne te shtojne fuqine, forcen dhe pasurine e tyre, nuk do te arrihet ne nje qeverisje te vetme.

  Mua vete me duket sikur po imagjinon parajsen ne Toke, njerezit te ulur ne stola, duke degjuar muzike engjejsh, nderkohe qe ne e shohim se lufterat ndodhin cdo dite dhe as qe duket se do te kene ndonjehere te sosur, se edhe kur qetesia duket se ka rene, mjafton nje sulm terroristik qe te ktheje permbys gjithcka.

  Sidoqofte paqja qofte ajo qe do te fitoje nje dite.


  Ne fund te mesazhit te ftoj te lexosh tek Problemet Nderkombetare nje teme qe une e pashe vetem dje qe ishte hapur. Behet fjale per levizjen kundra globalizimit. Une deri tani vetem kam lexuar brenda saj.

  http://www.forumishqiptar.com/showth...=&threadid=955  Pershendetje!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 06-06-2002 mė 14:07

 18. #11
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Pak korrigjim

  Citimi yt eshte keqkuptuar.

  Ai nuk eshte ajo qe pohoj une porse eshte e kunderta.

  Pra une them se krijimi i nje shteti te vetem nuk do sjelle krijimin e nje kombi te vetem perkundrazi do sjelle zhvillimin e elementeve kombetare.

  Kjo eshte alternativa qe besoj une. Rezultantja eshte nje dicka qe do ndodhe dhe ne vec mund t'a imagjinojme dhe te shkojme drejt asaj qe ne duam.

  Sa per parajsen qe permend aty se pari duhet perkufizuar parajsa dhe mandej te barazohet ajo qe kam thene une me termin parajse.

  Eleminimi i shteteve do lironte njerezit nga perpjekjet e grupuara per tiu kundervene kombeve te tjera.

  Porse perpjekjet do perqendroheshin ne luftimin e krimit dhe zhvillimin e harmonise njerezore.

  Une nuk e shikoj boten statike dhe ajo nuk ka qene kurre e tille.

  Ja si e mendon ti te ardhmen e kesaj bote.

  Lista ime e alternativave

  1. Kombet do armatosen ne shtetet e tyre dhe nga lufta midis tyre do zhduket bota.

  2. Kombet do armatosen ne shtetet e tyre dhe pas kesaj lufte do mbetet fitimtar vetem nje komb

  3. Kombet do armatosen ne shtetet e tyre dhe do ruajne tere jeten njeri tjetrin vetem duke e shkrepur nga pak

  4. Kombet dhe shtetet e tyre do e kuptojne se nje shtet i vetem do i kursente energjite te gjitheve per tu armatosur e luftuar me njeri tjetrin.

  Po pate ndonje alternative tjeter rreshtoje ketu dhe zgjidh tenden

  Une besoj tek alternativa 4 dhe bej pjese ne ata njerez qe perpiqen ne arritjen e kesaj alternative me metoda demokratike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga baobabi : 06-06-2002 mė 15:23

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar baobabi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nuk besoj se bota eshte statike Baobab.
  Nuk e kam besuar kurre, do te ishte nje mangesi e madhe ne mendjen time, nese une do ta perkrahja nje gje te tille dhe une jam e ndergjegjshme per kete.

  Perkundrazi une them se dinamika e ben qe bota te jete ne levizje dhe me ben te mendoj se gjithe procesi i globalizimit mos te arrije te perfundoje ne paqe, per arsye se eshte dinamizmi ne baze te kesaj levizje. Ajo qe do te shfaqet do t'i perngjaje atyre probleme matematikore qe mbeten gjithmone te pazgjidhura dhe levizin ne nje rreth vicioz.


  4 alternativat qe ke parashtruar i lexoj dhe them se secila permban nga nje dicka ne vetvete, por e katerta i afrohet me shume edhe perfytyrimit qe kam.

  Kesaj alternative une do t'i shtoja qe ajo nuk mund te jete e qendrueshme ashtu sic nuk jane ekuilibrat ekonomike, nga ekuilibri dilet qofte edhe prej nje fatkeqesie natyrore, prej nje termeti, prej nje permbytje te permasave gjigande, prej nje lufte, prej nje deshire te nje kombi qe te arrije me shume ne krahasim me tjetrin.

  Nga ekonomia te permend optimumin Pareto. Per aq kohe sa te gjithe do te kene mundesi te perfitojne dicka, do te zgjerohen dhe do te shtrihen brenda globalizimit. Kur te arrihet ky optimum, atehere nuk do te mund te kete permiresim, pasi kjo do te shoqerohej me nje perkeqesim te tjetrit, ose jo mund te kete, por kjo do te sillte si pasoje konfliktin mes dy paleve.

  Qe ky optimum dhe ky ekuiliber (nje shtet i vetem, nje treg i vetem, dhe kombet brenda gjithe ketij sistemi te pare si individe me interesa personale) t'i rezistoje kohes do te duhej miresia njerezore, do te duheshin te mbizoteronin parimet e se drejtes (qe perseri do te kerkonte perkufizim), do te duhej qe njerezit te zbatonin parimet fetare dhe te kufizonin veten (po keshtu dhe kombet).

  Me thuaj nese beson vertet se njerezit jane te tille, se kombet jane te tille?

  Une vete nuk e besoj, me mjafton per kete te shoh rreth vetes dhe te kuptoj se nuk eshte keshtu. Ndoshta mund te zhvillohet dicka brenda ketij dinamizmi, por zhvillimi nuk do te jete ne te njejten mase per te gjithe njerezit(kombet) e per kete arsye nuk do te kete stabilitet.

  Do te shtoja edhe dicka. Duke thene se do te ekzistonte nje shtet i vetem dhe kjo per nje kohe te gjate me duket se bie ne kundershti me vetveten dhe dinamizmin qe duket se perkrah. Kjo do te perngjante me shume me dicka statizem.

  Ndoshta gabohem. Me korrigjo!

  Pershendetje!
  Dita

 21. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,541
  Postimet nė Bllog
  4
  Lexova neper te shkrimet tuaja te mesiperme dhe me duket se keni dale paksa nga tema. Prandaj une po e ritheksoj edhe njehere temen:

  Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike

  Tema eshte shume direkte dhe une po i pergjigjem ne menyre praktike:

  - Ai/ajo shqiptar/e qe asnje nuk i hedh poshte vellezerit e nje gjaku, pavaresisht nga dallimet krahinore, fetare, zakonore, ai/ajo eshte nacionast.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe flet gjuhen shqipe dhe mendon ne shqip ne cdo sec te jetes se tij, pavaresisht se sa larg fizikisht nga Shqiperia, ai/ajo eshte nacionalist.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe braktis gjithcka ne jeten e tij, dhe shkon prane Atdheut te tij per te dale ne mbrojtje te interesave kombetare, ai/ajo eshte nacionalist. Nacionalistet e vertete me te shenjte kane Atdheun e tyre dhe per te jane gati te sakrifikojne gjithcka, edhe familjen e jeten e tyre.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe di te beje dallimin midis interesave kombetare dhe interesave politike, ai/ajo eshte nacionalist. Interesat kombetare qendrojne gjithmone mbi interesat politike dhe i bashkojne te gjithe shqiptaret pavaresisht nga bindjet e tyre politike.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe ka nje deshire dhe endje te madhe te njohi historine, traditen dhe kulturen shqiptare, dhe tua percjelli ate edhe pasardhesve te vet, ai/ajo eshte nacionalist.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe ngre zerin e vet sa here qe dikush guxon te cenoje apo shese interesat tona kombetare, ai/ajo eshte nacionalist. Te jesh shqiptar nuk do te thote vetem te kesh lindur i tille, por te jetosh gjithe jeten tende me pergjegjesite qe vine me te qenit shqiptar.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe studion dhe mbaron nje shkolle ne Shqiperi apo ne Perendim, me deshiren per ti sherbyer Atdheut te vet neser, ai/ajo eshte nacionalist.


  Nacionalist nuk te bejne fjalet por veprat !
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Albo,

  E drejte sa thua me lart. Kishte nevoje per nje rikthim ne nacionalizmin shqiptar.

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #15
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Gezohem qe je per piken 4

  Me behet shume qejfi qe je per piken 4

  Nje redaktim te vogel do e bej per Albon. Do fus pak matematiken aty qe te ndihmohet problemi dhe sejcili te gjeje veten.

  Une nuk di te jap ndonje perkufizim te pa kundershtueshem per nacionalizmin, por di te them se duke i dhene 100% perkufizimit ideal per nacionalizmin secili ka perqindjen e vet te nacionalizmit.

  Pra do ishte me vend te pohohej se une psh jam 63% nacionalist apo rreth 60%, ose Albo eshte rreth 80% nacionalist.

  Se te gjithe 100% nacionaliste nuk do behen. Do kete edhe nga ata qe do jene 30%

  Une them se shqiperia ka nevoje per shumen e nacionalizmave te cdo shqiptari dhe jo vetem per shqiptaret qe kane maksimumin e nacionalizmit.

  Prandaj ata qe jane me teper nacionaliste se te tjeret mundesisht t'u bejne vend edhe atyre qe jane me pak nacionaliste

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar baobabi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2009
  Postime
  11
  NACIONALIZMI SHQIPTAR ME NE KRYE MID`HAT FRASHERIN

  Ne kete kohe te sotme kaq me rendesi te madhe, duhet qe shqiptaret te ndjejne me ndergjegje te thelle pergjegjesine e tyre kombetare.Bota an e mban gjendet ne flak; ne nuk mund te rrim indiferent. Nacionalizmi shqiptar ngre zerin dhe ky ze duhet te tingelloj thell ne zemrat e qdo shqiptari. Themi te qdo shqiptari se nacionalizmi i yne nuk eshte nje parti. Nuka eshte as dhe nje gup`eshte gumbull i madh i te gjith kombit shqiptar`, eshte lidhja e te tere Races Shqiptare, e krejt popullit qe flet gjuhen shqipe. Kjo race, ky Komb, ky popull e ndien veten e tije Vella dhe te pandar prej shoku- shokut dhe ka nje te vetum qellim, ky qellim eshte:
  - Te kete nje shqiperi te lire dhe Indipendent , Unike dhe e Bashkuar.
  -Te siguroj nje Shqiperi te perparuar, te zonjet per te jetuar, te nderuar e te vallezuar
  -Te ruaj kufijt e saje Etnik, te mbeshtjelle ne Atdhe djemet e saje
  -Te jene gati djemet e keti Kombi per qdo sakrific te mundeshme per te arritur qellimin Kombetar
  -Per te arritur kete qellim, duhet qe gjith shpresen ta kemime perpara te vetje e jone . Veten tone do ta shpetojm ne vete, me sakrificat tona , me perpjekjen tone , me vullnetin tone, me deshiren tone, dhe Zoti ka per te na ndihmuar
  -Nacionalizmi shqiptar deshiron qe me kombet dhe shtetet fqinje te kete mardhenje miqsore, te rroj ne harmoni me te. Kjo miqsi lypset te jete e themeluar mbi respektin e te drejtave te dy paleve.
  -Nacionalizmi shqiptar nuk qellon ti beje keq as kuj, por edhe don qe as kerkush mos ti beje te keqen Kombit Shqiptare. Done qe te mbroje veten.
  -Nacionalizmi shqiptar nuk bene lufte ideologjike. Primet e tije jane Patriotike dhe mundohen ta shtojne e ta forcoje kete patriotizum.
  -Sot, edhe vendi ne te cilin ideologjia ka gjetur nje zbatim, edhe ai vend po synon per kombesi dhe per atdhe. Prandaj edhe nacionalizmi shqiptar i keshillon krejt popullin ton te lere me nje ane ideologjit dhe te perpiqet vetem per Shqiperin, rreth flamurit te Skenderbeut, me patriotizem te pa tundur.
  Ky eshte qellimi i shenjt i Nacionalizmit shqiptar. Ky eshte sot dhe ky ka per te qen edhe neser, edhe gjithmon. Kjo rrug duhet ndjekur me intuziazem e me energji, se per kete kan punuar, jan munduar dhe kan shkrir veten e tyre ata qe na kan lan amanet kete Toke.
  Per te ndjekur keke rrug sot po e japim``Besen Shqiptare``.
  Ky ishte programi i nacionalizmit shqiptar i hartuar ne fillimet e vitit 1939 ne Shqiperi.

 28. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Shqiptaret e humben nacianlizmin kure u futen fet ne truallin ton, nese fet do vazhdojn te jen midis nesh, nacinalizmi do jet gjithmon ne ulje, dhe mos tju duket cudi ne nje periudhe afatgjate te shkrihemi si komb fare,duke u bere pjes e kombesive te tjera, dhe ky proces dhe kjo rjedhje ka shekuj qe ka nisur dhe vazhdon akoma dhe sot e kesaj dite, (dje myslimant u ben turq me miliona, sot ortodokst po i majn ise duke u ber grek me miliona).

  Njerzit behen natyrshem nacionalist, pa fet, sepse ne munges te feve ata do praktikojn vetem menyra jetese te vete tradites, por kure ke 200 fe ne shpi dhe secili praktikon menyre te ndryshme jetese ne baze te fes qe ai beson, rrjedhimisht e ka humbur ndjenjen nacionaliste dhe eshte bere skllav i fes ( kultures se huaj) .

  Nese duam te forcojm nacionalizmin ne vendin ton, gjeja e pare eshte te zhdukim fete, nese e bejm kete gje, mund te them me plot gojen se ja dolem mban.

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sulioti pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #18
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
  Shqiptaret e humben nacianlizmin kure u futen fet ne truallin ton, nese fet do vazhdojn te jen midis nesh, nacinalizmi do jet gjithmon ne ulje, dhe mos tju duket cudi ne nje periudhe afatgjate te shkrihemi si komb fare,duke u bere pjes e kombesive te tjera, dhe ky proces dhe kjo rjedhje ka shekuj qe ka nisur dhe vazhdon akoma dhe sot e kesaj dite, (dje myslimant u ben turq me miliona, sot ortodokst po i majn ise duke u ber grek me miliona).

  Njerzit behen natyrshem nacionalist, pa fet, sepse ne munges te feve ata do praktikojn vetem menyra jetese te vete tradites, por kure ke 200 fe ne shpi dhe secili praktikon menyre te ndryshme jetese ne baze te fes qe ai beson, rrjedhimisht e ka humbur ndjenjen nacionaliste dhe eshte bere skllav i fes ( kultures se huaj) .

  Nese duam te forcojm nacionalizmin ne vendin ton, gjeja e pare eshte te zhdukim fete, nese e bejm kete gje, mund te them me plot gojen se ja dolem mban.
  Shqiptarve nuk na vyn nacionalizmi ne shekullin 21. po na vyn atdhedashuria, atdhetarizem, patriotizem.

  Sepse nacionalizem do te thot te ja hypish vleren kombit tend dhe tjera pakica kombetare qe jetojn ne trojet tona te jen te shtypura.

  Po pergjetsi atdhedashuria ne bote eshte duku u zhduk sepse jemi ne kohen e materializmit dhe kapitalizmit, pra gezohemi me material, kapital (pare).

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Val9 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Citim Postuar mė parė nga Val9 Lexo Postimin
  Shqiptarve nuk na vyn nacionalizmi ne shekullin 21. po na vyn atdhedashuria, atdhetarizem, patriotizem.

  Sepse nacionalizem do te thot te ja hypish vleren kombit tend dhe tjera pakica kombetare qe jetojn ne trojet tona te jen te shtypura.

  Po pergjetsi atdhedashuria ne bote eshte duku u zhduk sepse jemi ne kohen e materializmit dhe kapitalizmit, pra gezohemi me material, kapital (pare).
  Cfare dashurie do te ngelin per atdhe, nese ja ke falur zemren dhe besimin nje feje te caktuar.

  A kuptove cfare thash une me lart apo jo??? DHJETE MILION U BEN TURQ----E DHJETE TE TJER GREK

  me heqjen e feve nuk behesh ultra nacionalist, por ngelet vend ne zemer per ATDHE.

  Njeriu qe nuk do traditen vendlindjen e tij, nuk ka vler, per asnje njeri.

  Kure nuk do veten tende si kerkon te duan te tjeret.

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sulioti pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #20
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Lexova neper te shkrimet tuaja te mesiperme dhe me duket se keni dale paksa nga tema. Prandaj une po e ritheksoj edhe njehere temen:

  Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike

  Tema eshte shume direkte dhe une po i pergjigjem ne menyre praktike:

  - Ai/ajo shqiptar/e qe asnje nuk i hedh poshte vellezerit e nje gjaku, pavaresisht nga dallimet krahinore, fetare, zakonore, ai/ajo eshte nacionast.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe flet gjuhen shqipe dhe mendon ne shqip ne cdo sec te jetes se tij, pavaresisht se sa larg fizikisht nga Shqiperia, ai/ajo eshte nacionalist.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe braktis gjithcka ne jeten e tij, dhe shkon prane Atdheut te tij per te dale ne mbrojtje te interesave kombetare, ai/ajo eshte nacionalist. Nacionalistet e vertete me te shenjte kane Atdheun e tyre dhe per te jane gati te sakrifikojne gjithcka, edhe familjen e jeten e tyre.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe di te beje dallimin midis interesave kombetare dhe interesave politike, ai/ajo eshte nacionalist. Interesat kombetare qendrojne gjithmone mbi interesat politike dhe i bashkojne te gjithe shqiptaret pavaresisht nga bindjet e tyre politike.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe ka nje deshire dhe endje te madhe te njohi historine, traditen dhe kulturen shqiptare, dhe tua percjelli ate edhe pasardhesve te vet, ai/ajo eshte nacionalist.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe ngre zerin e vet sa here qe dikush guxon te cenoje apo shese interesat tona kombetare, ai/ajo eshte nacionalist. Te jesh shqiptar nuk do te thote vetem te kesh lindur i tille, por te jetosh gjithe jeten tende me pergjegjesite qe vine me te qenit shqiptar.

  - Ai/ajo shqiptar/e qe studion dhe mbaron nje shkolle ne Shqiperi apo ne Perendim, me deshiren per ti sherbyer Atdheut te vet neser, ai/ajo eshte nacionalist.


  Nacionalist nuk te bejne fjalet por veprat !
  besoj se eshte perkufizimi i vetem ideal i bere (cuditerisht) prej jush............
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar cool_shqype pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Immanuel Kant
  Nga fisnik nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-09-2005, 04:21
 2. Dituri Praktike!
  Nga Zana e malit nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 27-07-2005, 23:14
 3. Filloj zbatimi i Marrveshjes se Ohrit ne Maqedoni
  Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-09-2003, 14:02
 4. Praktike (internship) per Studente.
  Nga Alize nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-12-2002, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •