Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 193
 1. #1
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713

  Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?

  Kjo eshte nje teme qe ka kohe qe me rri ne mendje.
  Nuk eshte nevoja qe te zgjatem shume per te treguar se ka ndikim te madh te grekerve sepse besoj qe dihet nga te gjithe, por mendoj se ka ardhur koha qe te mendojme se cfare duhet bere per ta ulur kete ndikim.
  Qe kjo nuk eshte ne te miren tone besoj qe eshte jashte diskutimit.
  Sigurisht qe gjeja me e mire do te ishte te hiqeshin komunstat nga pushteti e keshtu hiqej dhe pjesa me e madhe e ndikimit, por duke pare zhvillimin e sotem kjo nuk eshte e mundur kaq shpejt.

  Pra ceshtja shtrohet cfare mund te behet ne keto kushte?

  Ju ftoj qe te diskutojme per kete problem madhor.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. #2
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Postime
  212
  Anton,

  Kjo teme ngelet gjithmone aktuale per sa kohe qe gjendja ne Shqiperi eshte ne thundren Greke, por e verteta e hidhur duhet thene qe edhe PD ja dhe opozita perfshire edhe ish Presidentin i kane bere favore te jashtzakonshme Greqise, saqe favoret e tyre e kane cuar situaten aty ku eshte sot.

  Keta qe jane sot dihet jane totalisht falangat e tyre, per kete ska asnje diskutim.
  Keta kane ardhur ne pushtet me kontrate dihet ajo. Fatosi doli nga burgu per te kryer detyrat qe ata i kane caktuar.
  Por Janullatosin Berisha e ka bekuar duke ja mbjellur kancerin Shqiperise nuk e di per sa kohe. Berisha i hapi shkollat greke vend e pa vend.
  Gjerat duhen pare me realizem se vetem ashtu mund te shpresohet te kemi pak shprese per crrenjosjen e Grekeve nga Shqiperia. Ata kane ne dore gjithcka tani;ekonomine, naften, telekomin, telefonine celulare po perpiqen te marrin te gjitha bankat, te njejten gje po bejne edhe me energjitiken, pra ne jemi shenderruar ne skllever ne atdheun tone. Nuk ka me keq se kaq. Ky eshte fundi. Pushtimi ushtarak eshte me dinjitoz se krijon nje ndjene kombetare nje revolte nga poshte qe e kthen situaten ne favor me kalimin e kohes.
  Tani Anton vetem ne te dyve na ka ngelur qe njeri te quhet Vasilis e tjetri Janis
  Zoti e shpetofte Shqiperine
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iceberg : 25-04-2002 m 18:56

 3. #3
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  I nderuar,

  na dole tek temat e kaluara.

  (nuk dua te diskutoj se cfare ka bere Berisha se eshte teme tjeter , por nuk e pranoj ne asnje menyre qe te jete dhe ai fajtor per ndikimin grek ne RSH , ai u mbrojt si mundi dhe ne fakt une jam i mendimit qe per futjen e burg te spiuneve grek ;sikur vetem kete te kishte bere; ate ne duhet ta respektojme si atdhetar te madh)

  Ceshtja eshte cfare mund te behet sot?

  Ti thua kemi marre fund.

  Une them kemi shume mundesi, por te djathtet presin as vete nuk e dine se cfare presin.

  Duket naive, por une psh sa here jam ne RSH bojkotoj prodhimet greke.
  Ku degjoj muzike greke iki duke share.

  Mendo per nje cast qe te djathtit qe pretendojne se jane shumica ne popull te benin te njejten gje psh.

  A mund te bejme gje tjeter?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e alumni
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  203
  http://www.shekulli.com.al/ekonomia/...l2002/BK.shtml

  Paralajmrimi
  Zevndsministri i Financave tha para 60 ditsh se krijojn monopol n sistemin bankar

  "Bankat greke, larg nga Banka e Kursimeve"


  "Ne jemi t interesuar q n tregun bankar shqiptar t futet nj bank austriake, pasi ka njfar monopoli t bankave greke". Kjo ishte deklarata supriz e zvendsministrit t Financave, Luan Shahollari para dy muajsh kur procesi i privatizimit t Banks s Kursimeve ishte n fazn e par t shprehjes s interesit nga bankat e huaja.

  N nj prononcim pr mediat, Shahollari, i cili prfaqson pronarin ligjor t Banks s Kursimeve, Ministrin e Financave, tha se "grekt zotrojn njfar monopoli n tregun bankar. Pr kt arsye po bhen prpjekjet pr t promovuar BK-n n institucionet prkatse". M tej, numri dy i financave shqiptare tha se "realisht qeveria nuk niset nga kritere nacionaliste. T gjitha bankat mund t vijn dhe t krkojn pr t bler BK-n, por mir sht t mos ket monopol n drejtim t nj vendi, sepse kjo mund t sjell probleme. Nuk duam t na ndodh si n Turqi, por, nga ana tjetr, nuk mund t'u themi bankave t mos konkurrojn. Ato (bankat greke) duhet ta kuptojn vet q, ndoshta, nuk duhet konkurruar pr kt bank".

  Shahollari ishte zyrtari i par i guximshm q foli zyrtarisht kundr nj procesi monopolizues t nisur nga katr bankat greke q veprojn n Shqipri. Deklarata e Shahollarit bhej ndrkoh q institucionet financiare ndrkombtare q asistojn Shqiprin u shprehn jozyrtarisht kundr monopolizimit t tregut bankar shqiptar nga bankat greke. Burimet nga Banka Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH bn t ditur se, megjithse jan dy banka greke t interesuara pr blerjen e Banks Kombtare Tregtare, mundsit e tyre jan minimale. Gjithashtu, than t njjta burime, Banka e Pireut ishte interesuar para pak kohsh pr privatizimin e Banks s Kursimeve, por sht refuzuar me t njjtin argument, pra i dominimit t tregut bankar. Bankat greke n kt mnyr u prjashtuan nga privatizimi i Banks s Kursimeve n fazn e shprehjes s interesit.

  Por tashm q tenderi nuk mund t zhvillohet pa pranin e t paktn 3 bankave, e vendosur kjo n ligjin pr privatizimin e BK-s, mundsit e pjesmarrjes s ktyre bankave jan reale pasi shprehja e interesit pr Bankn e Kursimeve prfundoi te dy banka italiane dhe nj austriake, tashm t trhequr nga gara. G. Osmani


  http://www.shekulli.com.al/ekonomia/...2002/bk2.shtml
  Burime t besueshme than se disa lobe po punojn kundr privatizimit t BK-s duke prhapur informacione t rreme

  "Sulm politik mbi Bankn e Kursimeve"

  "Bank of Austria" trhiqet. Tenderi do t filloj nga e para

  Pyetja q shtrohet tani sht se far e shtyu Bankn e Austris t trhiqet n kt mnyr nga tenderi, ndrkoh q ajo mund t vazhdonte deri n fund duke hedhur nj ofert simbolike, dhe duke shptuar kshtu procesin e privatizimit t BK-s nga dshtimi.

  Ky sht rasti i dyt q investitort perndimor prjashtohen ose largohen nga tregu shqiptar. N vitin 1999 "Deutsche Telekom", nuk mori dot pjes n tenderin pr blerjen e AMC-s, pasi zyrtart shqiptar nuk pranuan dokumentat e saj pr arsye proceduriale.

  Gert Osmani
  Gjergj Erebara
  "Kali i Trojs" n privatizimin e Banks s Kursimeve rrezikon monopolizimin edhe t nj tregu tjetr n Shqipri, atij bankat, nj nga tregjet m t rndsishme n ekonomin e nj vendi. Sipas burimeve jozyrtare nga Ministria e Financave, trheqja e Bank of Austria nga procesi i privatizimit mund te ket ardhur si pasoj e shantazheve nga segmente t interesuara t politiks dhe biznesit t lidhura me privatizimin e BK-s. "Nuk ka ndonj arsye tjetr m t fort pr trheqjen e austriakve pasi procesi i hapjes s zarfave pr shprehjen e interesit shkoi shum normalisht dhe konsiderohej si hapi m i madh n procesin e privatizimit", tha nj burim nga Ministria e Financave. Nga ana tjetr, burimet jozyrtare nga Banka e Kursimeve, q jan suprizuar nga trheqja e njrs prej bankave pretendente, than se "ekziston mundsia e sulmeve subversive ndaj procesit t privatizimit t Banks s Kursimeve", pas botimit n disa gazeta n t njjtn mnyr, me gati t njjtin tekst t "dokumentit" pr "shtyrjen nga ana e Bank of Austria t fazs s Due Diligence". Pra rrjedhimisht pr trheqjen e gjigandit austriak nga procesi.
  "Edhe m par, ka t dhna se struktura t ndryshme t administrats shqiptare, kan prhapur informacione t rreme mbi procesin e privatizimit duke u folur kandidatve pr blerjen e BK-s pr "kufizim t konkurencs n tender", apo pr "paracaktim t fituesve pr shkak t vendimeve politike", - than disa punonjs t BK-s q nuk pranojn t identifikohen. Bank of Austria njoftoi n mnyr krejtsisht t papritur dhe pr arsye jo shum konkrete largimin e saj nga gara pr blerjen e Banks s Kursimeve. "Njoftimi i disa gazetave vendase nuk u b zyrtarisht nga Ministria e Financave dhe shumica e komenteve ishin anonime. Kshtu q mendoj se edhe mediat duhet t tregoheshin m pozitive dhe m t kujdeshme me manipulimet", tha nj zyrtar i Financave shqiptare. Ekspertt e BK-s japin dy skenare t mundshme t arsyeve q larguan Bankn e Austris: skenari i par sht q lojtar t caktuar t politiks po shkaktojn destabilizimin e qeveris aktuale pr t prfituar kredite politike pa marr parasysh interesat e vendit. Skenari i dyt i mundshm sht aktivizimi i nj lobi q punon pr interesat e fqinjit ton jugor. I njjti lobing ka krkuar m par "ndarjen rajonale" t Banks s Kursimeve dhe shrbimeve q kjo bank mbulon n favor t bankave t tjera q veprojn n Shqipri.

  "Pr probleme t brendshme trhiqemi", - than zyrtart e Bank of Austria. Problemi sht se ky akt jo vetm prjashton nj investitor potencial nga tregu shqiptar, por detyron Ministrin e Financave t'ia nis edhe nj her nga e para t gjith tenderin. Gjigandi austriak plotsonte numrin minimal ligjor pr hapjen e tenderit, tre. Trheqja e ksaj banke vjen n astin kur u krijua prshtypja se lobingu politik i krijuar pr t shmangur bankat e "padshiruara" greke nga ky proces, ia kishte dal mban. N tender nuk merrte pjes asnj bank greke. Pyetja q shtrohet tani sht se far e shtyu Bankn e Austris t trhiqet n kt mnyr nga tenderi ndrkoh q ajo mund t vazhdonte deri n fund duke hedhur nj ofert simbolike, dhe duke shptuar kshtu procesin e privatizimit t BK-s nga dshtimi.
  Banka e Kursimeve iu ofrua Banks s Austris n nj takim t organizuar nga ish ministri i financave Anastas Angjeli n Vien. Banka e Austris njoftohet se sht n prpjekje pr t hyr n tregun e Evrops Jug-Lindore edhe n dy raste t tjera. Nga ana tjetr, presidenti i republiks Zoti Rexhep Meidani ia ofroi Bankn e Kursimeve bankave nga Italia. Si pasoj e ktyre dy prpjekjeve, n tender shprehn interesin si Banka e Austris ashtu edhe "Intesa BCI & San Paolo IMI". Kjo bank e fundit italiane sht krijuar nga shkrirja e dy bankave me qllim krijimin e gjigandit t par t Apenineve n tregun financiar botror.

  Ky sht rasti i dyt q investitort perndimor prjashtohen ose largohen nga tregu shqiptar. N vitin 1999 Deutsche Telekom nuk mori dot pjes n tenderin pr blerjen e AMC-s pasi zyrtart shqiptar nuk pranuan dokumentat e saj pr arsye proceduriale. (Dokumentat qen dorzura disa or m von se afati prfundimtar). Athere nuk u mor parasysh as krkesa e kancelarit Gerhard Shrder, i cili n nj takim zyrtar dhe publik me kryeministrin shqiptar, "shprehu mbshtetjen politike t qeveris q prfaqson" pr blerjen e AMC-s nga Deutsche Telekom.
  alumni,

  gjithmone nxenes

 5. #5
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Postime
  212
  Kjo verteton edhe nje here me se miri faktin qe qeveria e Shqiperise eshte qeveri kukull apo kuinslinge me qender dhe padrone ne Athine..thjesht fare

 6. #6
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477

  atedhetarismi ne gritje!!!

  Pershendetje!
  kjo pavarsi do te vije kur shqipetaret ta risin me shume ndjenjet e atedhetarismint, mos te mendoje vetem si ti mushin cepat, po gje e pare ose detyr mi detyra te jet atedheu(shqiperia) pastaj cepat. mos te shesin lekuren, derin per ca para te qelbura. piksjunimi i pare i te gjithe shqipetareve te jete shqiperia e bashkimi i saj. ne e kemi atedhetarizmin zero deri tani, jo te gjithe por shumica, ne ia shesim grekut e lem grekun te na hyje e te na urdhoje vetem te na jap ca dhramije... te nderojem falmurin e jo ta gjuajm "coper reck" nderin e gjakun e ati vendi. greku ka infulence e nderhyn tek ne se gjen njerez shume te dobet, qe nuk kan ndjenja atedhetarizmi, e patriotizmi, por vetem dashuri e respekt per parane..... po e le me kaq se dihen shume mire gjerat.
  me shume respekt
  eda

 7. #7
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Me poshte vijojne pergjigjet qe kjo teme ka marre deri para pak kohesh ne forumin Albasoul.  alku11
  Anetar i respektuar
  Posts: 93
  (7/20/01 5:07:06 pm)
  Reply ndikimi grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Per mendimin tim e para gje qe duhet te behet eshte rrezimi i qeveris pro-greke ne Shqiperi.


  anton1as
  Deputet
  Posts: 101
  (7/20/01 5:17:20 pm)
  Reply Re: ndikimi grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Sigurisht,por mendimi im eshte qe dhe pa e realizuar kete mund te ndermerren inisiativa kunder ndikimit grek.

  Psh bojkotimi i produkteve greke

  Ky eshte nje shembull, por mund te punohet ne shume drejtime.

  Nje inisiative mund te jete si hap i pare mbledhja e informacionit mbi kete ndikim.
  Sigurisht keto pune behen ne bashkepunim me bashkatdhetare qe jane ne Shqiperi dhe Greqi e jo vetem nga ne qe jetojme jashte.

  Une kam dhe ca ide te tjera, por deshiroj qe te dij mendimin tuaj.

  Shnet Anton!


  anton1as
  Deputet
  Posts: 107
  (7/21/01 4:25:37 am)
  Reply greket ,ishte thjesht stervitje e rojeve tona
  --------------------------------------------------------------------------------
  Skafi grek, plumba mbi skafin shqiptar

  Ndricim Nero
  Gjirokaster - Lufte detare ne Gjirin e Sarandes mes grekeve dhe shqiptareve. Ngjarja ndodhi ne oren 21.00 te dites se diel, kur nje skaf i Policise greke diktoi nje skaf shqiptar qe ne te vertete levizte ne ujerat territoriale shqiptare. Askush nuk jep prononcimin e sakte si nisi konflikti mes dy skafeve, por burime zyrtare nga qyteti bregdetar i bene te ditur "KJ" se sulmi me arme i rojeve kufitare greke mbi skafet shqiptare qe qarkullojne dyshimtas mbi ujerat e Jonit gjate oreve te nates nuk perben ndonje ngjarje te vecante. Por ajo qe te ben pershtypje eshte guximi i rojeve greke, te cilet panjohur asnjelloj kompleksi hyne ne ujerat territoriale shqiptare te Jonit pa hequr gishtin nga kembeza e armeve, deri madje ne zonen e Marines Ushtarake shqiptare. Sic njoftojne te njejtat burime, por sic mesohet edhe nga deshmitare okulare te ngjarjes se ndodhur, rojet bregdetare greke pasi u afruan ne bregun afer Marines vazhduan te godisnin pa pushim me armet e tyre ne drejtim te ekuipazhit te skafit shqiptar. Keta te fundit te tmerruar e braktisen ate dhe nxituan te fshihen ne hendeqet dhe vendet e mbrojtura per t'i shpetuar plumbave te rojeve greke. Kunderpergjigjja nuk ka vonuar me ne fund dhe nga pala anonime shqiptare. Nuk dihet se keto arme u takonin skafisteve apo banoreve te ndryshem te qytetit bregdetar, por sipas burimeve me keto krisma u bashkua edhe roja shqiptare i Marines. Shkembimi i zjarrit zgjati per disa minuta pa nderprerje deri sa aty u pane te afroheshin me llambushken e ndezur te sinjalit policor rojet detare te policise vendase. Me te diktuar Policine shqiptare, skafistet greke u larguan me shpejtesi ne drejtim te ujerave te tyre territoriale duke lene pas si gjithmone shijen e hidhur te ligjvenesit ne shtepine e botes. Ngjarja u percoll me shqetesim nga banoret vendas, nderkohe qe asnje prononcim zyrtar policor, ende nuk eshte bere i ditur. Ne pranvere te ketij viti incidente te tilla ishin aq te shpeshta saqe u bene objekt i niveleve te larta midis dy policive detare nderkufitare. Qendrimi shqiptar asnjehere nuk ka qene i prere, por dyshues dhe si i tille ka cuar ne perseritjen e ketyre incidenteve. Incidenti i 2 prillit te ketij viti, kur humbi jeten nje refugjat shqiptare ishte paraprire vetem disa dite me pare nga nje sulm i pamotivuar i rojeve greke qe qelluan atehere per gati dy ore pa pushim mbi faqen jugore te malit te Sarandes. Ne menyre te perseritur keto goditje kane shoqeruar njera-tjetren dy nete rresht dhe askush nga banoret e qytetit te vogel bregdetar nuk i shpetoi nje frike ne drejtim te pamotivuar.
  "Ishte thjesht stervitje e rojeve tona,

  ka qene prononcimi cinik i zyrtareve te larte greke te Policise se Korfuzit gjate nje takimi te atehershem me drejtorin e policise rajonale te Vlores, kolonel Besnik Bregu. Nga ana e tij zyrtari shqiptar u kerkoi me perulesi homologeve te tij kohezgjatjen e fillimit te goditjes se rojeve greke mbi skafistet kontrabandiste sarandiote. Te zbresin njehere ne toke emigrantet dhe pas kesaj te veprohet deri ne goditje me arme pasi vetem keshtu mund te evitohen katastrofat ne radhet e klandestineve pa faj", mesohet te kete thene Bregu atehere, pa pasur guximin, ndoshta nga mosdija ose ndonje porosi e eproreve te tij per t'u kujtuar grekeve marreveshjen e kontrollit te perbashket te ujerave detare. Marreveshja me afate te kufizuara u nenshkrua per here te pare nga ish-ministri i Rendit, Perikli Teta, por ne nivel kryeministrash mes Metes dhe Simitis kjo gje eshte diskutuar vetem ne fillim te ketij viti dhe modalitetet pas kesaj jane sqaruar nga dy ministrat homologe te vendit. E drejta greke per te qarkulluar ne ujerat territoriale shqiptare parashikon nje ekuipazh te perbashket rojesh shqiptaro-greke. Nuk dihet ku eshte ngecur per zgjidhjen e ketyre modaliteteve, nderkohe qe tashme nuk perben asnje cudi perseritja e ketyre incidenteve qe kane per protagoniste rojet kufitare greke dhe skafistet shqiptare.


  A ka nevoje per koment?

  Shnet Anton!  Jakup Feri
  Anetar i respektuar
  Posts: 67
  (7/21/01 12:31:09 pm)
  Reply re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndikimi grek mund te ulet shume thjeshte. Burgosje e perjetshme per Anastas angjelin, fatos nanon ilir meten dhe larot e tyre me nje garanci te firmosur qe te mos merren me kure me politike per gjithe jeten e tyre ndryshe te egzekutohen.


  anton1as
  Deputet
  Posts: 110
  (7/21/01 2:26:08 pm)
  Reply Re: re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  E kush ti denoje se?
  Cila gjykate?

  Po e theksoj dhe nje here qe me interes do te ishte te diskutonim per projekte konkrete qofshin dhe te vogla sepse dhe keto kane rendesine e tyre.


  Shnet Anton!
  Jakup Feri
  Anetar i respektuar
  Posts: 69
  (7/21/01 11:48:06 pm)
  Reply kush mund ti denoje?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une ti, dhe te gjithe shqiptaret qe i thone vehtes shqiptare te krijojne gjyqin dhe ti gjykojne. ne qofte se kjo nuk ndodh ateher te krijohet nje force guerile si ne kosove e maqedoni ne menyre qe te luftoje per rrezimin e qeverrisjes pro-greke anti-shqiptare ne tirane. Une i pari jam vullnetar...
  anton1as
  Deputet
  Posts: 115
  (7/22/01 1:54:56 am)
  Reply Re: kush mund ti denoje?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Perkulem para gadishmerise qe jep.(se mos keqkuptohemi perkulem ne shenje respekti)

  Dhe nuk do te isha kundra.

  Tani ne kete moment nuk ka kohe por te shkruaj me vone.

  Shnet Anton!
  Jakup Feri
  Anetar i respektuar
  Posts: 73
  (7/22/01 4:47:31 pm)
  Reply re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Mirepres pergjigjen tende Anton...

  mirditori
  Anetar i ri
  Posts: 30
  (7/22/01 6:36:49 pm)
  Reply si mund t ulet ndikimi grek n Shqipri
  --------------------------------------------------------------------------------
  M keni prekur n kallo,tamam aty ku duhet.
  Pr mendimin tim rruga me e drejt,dhe m e shpejt,dhe shum e vshtir por me shum frut-do t ishte krijimi i nj organizate t mir organizuar(ska nvoj pr shum persona)por pr njerz q jo ve e duan drejtsin por luftojn me do mjet per drejtsin Shqiptare.
  Un jam trsisht dakort q ti lm kto shkrime dhe t vazhdojm veprimet tona konkretisht"pa u menduar dy her"jam i gatshm dhe shum optimist deri n fund.


  Respekt

  Jakup Feri
  Anetar i respektuar
  Posts: 74
  (7/22/01 6:49:27 pm)
  Reply Mirditori
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje. Jam dakort me ju. Le te fillojme dhe mund te flasim me e-mail ose edhe me telefon. e-maili im Jakupferi@yahoo.com, e-mailin tuaj nuk e di por mund te flasim.
  tung
  mirditori
  Anetar i ri
  Posts: 32
  (7/23/01 4:15:46 pm)
  Reply adresa ime
  --------------------------------------------------------------------------------
  E-mail mirditori@bluewin.ch
  Duhet t kontaktojm

  anton1as
  Deputet
  Posts: 126
  (7/23/01 4:51:05 pm)
  Reply Ndikimi grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une sic e kam theme dhe me lart nuk jam kundra cfaredo rruge.

  Por mendoj qe diskutimi i ketij problemi nuk duhet lene ne asnje menyre sepse ka shume menyra e rruge per te luftuar kete ndikim.

  Me sa shof nuk po marrin shume vete pjese ne kete diskutim, por une shpresoj qe kjo te ndryshoje se shpejti.

  Shnet Anton!

  Jakup Feri
  Anetar i respektuar
  Posts: 76
  (7/24/01 12:36:01 pm)
  Reply Mirditorit
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje. Ju kam derguar nje e-mail.


  mirditori
  Anetar i ri
  Posts: 35
  (7/24/01 1:55:44 pm)
  Reply Ju falenderoj Jakup
  --------------------------------------------------------------------------------
  e mora dhe ju kam kthyer nj prgjigje.
  Do doja t dija dhe pr E-mail t Antonit,do isht mir

  RRoft Shqipria

  anton1as
  Deputet
  Posts: 137
  (7/24/01 4:40:23 pm)
  Reply Dhe nje lere po ju lutem
  --------------------------------------------------------------------------------
  Te dashtun bashkatdhetare ,

  dhe nje here po ju lutem te jepni idete tuaja sesi mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?

  Shnet Anton!

  mirditori
  Anetar i ri
  Posts: 36
  (7/24/01 5:07:46 pm)
  Reply Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndikimi grek n Shqipr ulet me asgjesime,ANJHER ME FJAL. SHNET

  rycki2001
  Moderator
  Posts: 193
  (7/24/01 10:07:23 pm)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  Anton un e kuptoj shqetsimin tuaj dhe do ta quaja at t ligjshm. Por par nga e prgjithshmja pr kt gj zgjidhje t pjesshme nuk mund t ket. Nuk mund t them se qeveria e Sali Berishs nuk ka gabuar n marrdhniet dypalshe. Pra ajo mund t ket gabuar, ndrsa qeveria e Nanos sht qeveri e miratuar nga Athina. M thuaj nj pushtetar t lart shqiptar q t mos ket kaluar nga Athina e t mos jet pagzuar prej tyre (Kupto pagzuar jo n Krisht por n pushtetin q ata gzojn). Sipas nj proverbi shqiptar, qeni leh atje ku i hedhin pr t ngrn. Pra e keqa nuk qndron tek nj ndikim grek por tek nj dominim grek. Dhe e djathta nse duhet t fitoj nj dit duhet t'ia bj t qarta kto gjra popullit shqiptar q u jep votn "grekve"(megjithse ata ja marrin vet e nuk kan nevoj tua japsh. Pra i nderuar Anton peshku sht qelbur nga koka. Andej duhet ta filojm....


  anton1as
  Deputet
  Posts: 140
  (7/25/01 2:09:54 am)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  E kam thene dhe lart se kjo eshte e qarte, por jam i bindur se mund te bejme dhe dicka kunder pa pasur pushtetin e djathta.

  Keto jane probleme madhore e nuk zgjidhen me nje te rame te sopates.

  Dhe sic po shifet e djathta nuk ka per te ardhur ne pushtet dhe 4 vjet.

  Duhet te presim ne?

  Ne mund te bejme shume, qofte dhe duke shkruar artikuj kunder ketij ndikimi.


  Shnet Anton!

  anton1as
  Deputet
  Posts: 141
  (7/25/01 2:15:09 am)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  Dhe a e dini nga ku fillohet?

  Supozoni se po flisni me nje njeri qe nuk e ka idene se cfare behet ne Shqiperi.
  Si do tia argumentonit atij qe Shqiperia eshte nen dominimin grek dhe pse eshte kjo e demshme?


  Shnet Anton!
  anton1as
  Deputet
  Posts: 193
  (8/5/01 4:02:03 pm)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte kjo teme pa interes?

  Shnet Anton!

  Illiristika
  Anetar i ri
  Posts: 31
  (8/6/01 1:13:11 am)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  per kete theme, nuk flitet me pseudonome, por balleperballe
  duke e njohur njeritjetrin mire dhe duke u lidhur besa-bese!

  e kush eshte per kete?

  NAIM FRASHERI
  Anetar i ri
  Posts: 39
  (8/8/01 1:06:22 pm)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  MOS PERMENDNI VETEM INFLUENCEN GREKE. PERMENDNI EDHE INFLUENCEN ITALIANE. E DINI PSE KETO VENDE KANE INFLUENCE NE SHQIPERI? SEPSE GJYSMA E SHQIPERISE PUNON NE KETO DY VENDE, DHE DERISA KAQ SHUME SHQIPETARE TE PUNOJNE NEPER KETO DY VENDE, KJO INFLUENCE DO JETE E MADHE. KTU PERMENDET VETEM INFLUENCA GREKE, SE I KA DALE NAMI FATOS NANOS PER GREK. POR NEJSE. NE TE VERTETE ITALIA KA PASUR ME SHUME EFEKT MBI SHQIPERINE SESA GREQIA. PO TA VINI RE, POTHUAJSE GJITHE RINIA SHQIPETARE, TE PAKTEN, KUPTON ITALISHT DHE MADJE SHUMICA EDHE E FLET. SA VETA NJIHNI QE FLASIN GREQISHT DHE E KUPTOJNE, DHE SHOHIN TELEVIZIONIN GREK C'DO DITE. SA E SA FJALE ITALISHT JANE SHTUAR NE FJALOTIN TONE TE PERDITSHEM. GREKERIT PO QE ZHVILLOJNE NJE TAKTIKE TE POSHTER. ATA U KERKOJNE SHQIPETAREVE TE NDRYSHOJNE EMRAT OSE MBIEMRAT QE TI MARRIN NE PUNE. DHE NGA VARFERIA TE SHKRETET E BEJNE. HAJDE TE ZHVILLOJME SHQIPERINE, JO TE MERREMI ME POLITIKE PA KOKE.

  NAIMI

  anton1as
  Deputet
  Posts: 205
  (8/9/01 1:15:11 am)
  Reply Re: Anton
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ore koke e madhe po italianet nuk e duan gjysmen e Shqiperise si greket as nuk te kane vrare oficere e ushtare shqiptar ne territorin tone.  Shnet Anton!

  Amanti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 6
  (8/10/01 8:30:58 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndikimi ose me mire sundimi grek ne shqiperi cdo dite merr permasa te reja . Pushtimi grek shiehet te shtrihet ne te gjitha nivelet, qe nga biznesi i rende , i lehte si dhe deri te muzika greke (sidomos ne jug te shqiperise). Mund te thuhet me plot gojen se GREKU NA KA KAPUR PER FYTI. Jam i mendimit se ata jane te organizuar shume mire dhe zbatojne me perpikmeri urdhrat nga athina. Grekofilet shqiptar te perpunuar ne athine dhe te mbeshtetur financiarisht prej saj e kane nxjerre shpaten per te prere dhe hedhur poshte cdo gje shqiptare, qe nga gjuha ,kultura etj. Nje detaj i vogel : nje lokali, ne llogora te vlores, greket i kishin kerkuar ti hiqte emrin shqiptar dhe ti vinte emrin OMONIA se ne kete menyre do ta ndimonin financiarisht; ne disa plazhe te vlores muzika greke zinte rreth 50% te programit ndoshta sipas sistemit te financimit.Eshte bere megjithmend e padurueshme.
  Duhet vepruar sot se neser do te jete vone.
  Lufta qe ben greku kundra nesh eshte e pa drejte sepse ajo zhvillohet me mjete financiare ne nje moment kur Shqiperia eshte nje shtet i varfer.... njeriu eshte i vogel.....
  Mendoj se dredhis greke duhet pegjigjur me trimerine shqiptare.
  Ndoshta nje UCK ne shqiperi qe do te kunderpergjigjej ne te gjitha nivelet????????

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 538
  (8/10/01 8:48:45 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Per fat te keq,ka ardhur pika kulminante.Ne kete pushtim grek,do te duhej nje 1920 ashtu si per italianet.

  Une nuk jam violent por mendoj qe,ne kete pike,e vetmja gje qe mund te behet eshte ti hedhim pertej kufirit.

  Me vjen keq se te paret e mi i kane trajtuar mire argatet greke por me sa duket,greket,si rrace e bastarduar qe jane,e paskerkan ne gen ligesine.

  anton1as
  Deputet
  Posts: 235
  (8/10/01 1:12:37 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ketu me rri,

  Pra ne na duhet te mbrojme jugun sa nuk eshte vone.

  Ide konkrete?

  Shnet Anton!

  Xhamlliku
  Deputet
  Posts: 130
  (8/10/01 2:42:51 pm)
  Reply Janullatosi mashtron besimtart e vet.
  --------------------------------------------------------------------------------
  --------------------------------------------------------------------------------

  Bashkohem me mendimion e Antonit, Italia nuk e do gjysmen e Shqiperise.Pjese nga "Gazeta55" :

  Rishfaqen ethet e "vorio-epirit", pr t harruar amrin

  Nga Petrit Kucana


  -Pse Janullatosi nuk u kthen prgjigje besimtar ortodoks
  shqiptar, q krkojn q predikimi n kishat ortodokse t bhet
  n gjuhn shqipe dhe nga priftrinj shqiptar?
  -Pse Stefanopollus do t vizitoj "vendlindjen e tij"?
  -Pse autoritetet greke u bn thirrje lobeve greke n t gjith
  botn, q t ndihmojn kishn greke n Shqipri?
  -Sa e sa kisha greke jan ngritur q nga Vermoshi deri n
  Konispol dhe predikimi bhet n greqisht dhe nga priftrinj grek?
  -Pse janullatosit shqiptar q mbajn pyshtetin, heshtin
  prball ksaj tragjedie?

  Nga Petrit Kuana

  Pjesa jugore e Shqipris zyrtare, vazhdon q t jet nn
  thundrn skllavruse t janullatosve. Ky sht lajmi m i hidhur
  pr do shqiptar q ndonse nn varfrin ekstreme t ardhur si
  pasoj e fuqizimit t mafias greke n do segmernt t jets n
  Shqipri. Por kjo nuk ndodh vetm n jug.
  N baz t konventave ndrkombtare pr lirit dhe t drejtat
  e njeriut. Por kur msohet se sllavizimi i vendit sht pjes
  e skenareve greke, kjo kalo do cak durimi. Kjo quhet shkatrrimi
  i dinjitetit kombtar.
  Kur aspiratat e shqiptarve pr realizimin e ndrrs shekullore
  u duket se krijuan nj terren t prshtatshm sidomos pas
  lirimit t Kosovs nga okupatori serb, skenaret e Athins nuk
  po shohin t ndalur. Kolonizimi i Shqipris ka qen dhe vazhdon
  t jet shija e hidhur e gjellve t Athins, q po srviret me
  rigorozitet nga pushtetart tan. N t gjitha aspektet e jets
  politike, ekonomike, sociale apo kulturore, prania e shijes greke
  sht pashmangshme. Tragjedit q po ndodhin n tokn shqiptare
  e kan zanafilln n Athin dhe kjo sht e qart pr t gjith.
  Kur shpresat e shqiptarve pr integrimin e Shqipris n
  familjen evropiane dhe kur Shqipria u gjend m afr se kurr
  pran Evrops, do t mjaftonte nj skenar dhe nj klan i tipit
  Nano q t realuizohej nj revolucion komunist dhe Shqipria t'i
  thoshte prgjithmon lamtumir evrops dhe t mbetej n trastn
  greke. Shkatrrimi i Shqipris ishte njri prej objektivave t
  lobeve greko-serbe, por kjo nuk do t mbaronte me kaq.
  Shkatrrimi i Kosovs ishte ana tjetr e medaljes s ktij
  revolucioni. Por vetm fal vendosmris s komunitetit
  ndrkombta dhe lufts s UK-s u arrit q t lirohej Kosova,
  edhe pse greko-serbt manifestonin n kundr ndrhyrjes s NATO-s
  pr parandalimin e mizorive Milloshevijane. Tani Shqipria sht
  br pseudonimi i korrupsioni dhe kontrabands, kjo fal ndihms
  s madhe t mafias greko-shqiptare q sht ligjruar n vendin
  ton. Kjo mafie po vazhdon q t kontrolloj do segment t jets
  n Shqipri. Kshtu edhe kryeministri nuk mund q t punoj pa
  patur nj kshilltar grek. Faktet t shumta mbi veprimtarin e
  mafias greke, sado q mundohen q t fshihen nga pushtetart
  flasin qart pr pozicionin q ka Shqipria n torbn greke.
  Dorheqja e eas, tregoi qart fuqin e mafias greke n
  karburante. Fuqia e mafas greke nuk sht e prqndruar vetm n
  sektorin ekonomik, ku privilegji q u bhet firmave apo
  biznesmenve grek sht i padiskutueshm, ku hapja e bankave
  greke n Shqipri sht nj obligim i lart i qeveritarve. Edhe
  interesimi i madh grek pr Paktin e Stabilitetit tregon qart
  interesat e tyre mbi SHqiprin q vazhdon q t jet peng i
  skenareve greke. Prania e forcave ushtarake greke n Shqipri
  vulos fuqin greke. Megjith protestat e shumta pr largimin e
  tyre prsri "komandot greke", vazhdojn q t gjejn
  legjitimitetin e tyre fal prkrahjes s pushtetarve.
  Kur amria vazhdon q t jet pr autoritetet greke "shtje e
  mbyllur" takimi i Mets me Simitisin n Presp, vulos pikpamjen
  greke mbi amrin dhe hap dyert e legjitimitetit t mafias greke
  nprmjet Paktit t Stabilitetit pa prmendur ktu edhe kryetarin
  e komisionit parlamentar pr kt shtje Nanon, q siguron
  Greqin n do dshir t saj.
  Nj hap tjetr i mafias greke sht helenizimi i toks shqiptare.
  Nuk sht rastsi q n do vend t Shqipris t'i shikosh q po
  lulzojn kishat ortodokse greke. Liria e besimit sht njra nga
  lirit themelore t njeriut, por kur mson se predikimi bhet n
  gjuhn greke, kjo t ln shum pr t dshiruar. nuk mund t jet
  kurrsesi e rastsishme vizita e Stefanopullis-it n "vendlindjen
  e tij. Ethet greke pr vorio-epirin, afrojn rrezikun e
  prsritjes s viteve t kaluara, kur shovnistt grek vran
  oficert dhe ushtart shqiptar n kufirin shqiptaro-grek.
  Nuk mund q t jen kurr t rastsishme thirrjet q atoritetet
  e larta greke u bjn refugjatve grek npr t gjith botn q
  t ndihmojn n ngritjen e kishave greke n territoret shqiptare.
  Nuk mund t jet kurr e rastsishme qndrimi i politikanve
  shqiptar q vazhdojn q t mbajn Shqiprin larg Evrops dhe
  ta afrojn at me Kinn apo Rusin, sepse nuk mund q t
  diskutohet qnja skllave e Greqis.
  Kur kufinjt mbushen prplot me shqiptar t torturuar n mnyr
  shtazarake nga autoritetet greke, do t gjindet nj Milo q do
  t qetsoj gjakrat duke br sikur nuk ka ndodhur asgj. Dhe kjo
  vazhdon q t prsritet sa her q "hidhrohen" grekt.
  Tragjedia pr Shqiptare vazhdon q t prhapet si nj er e keqe
  tani kur amria sht nj shtje q krkon zgjidhje.

  Gazeta 55


  Posht Filogreket dhe greket bashke!

  Xhamlliku
  Deputet
  Posts: 131
  (8/10/01 2:55:45 pm)
  Reply GREECE IS PLAYING DANGEROUS GAMES OVER ALBANIA
  --------------------------------------------------------------------------------
  INAF News Bulletin

  15th March 2001
  by Dr. Ismail Bardhi

  "Albanians have a long history of their presence in the Balkans, starting from early times to the present days. During the time of the Ottoman Empire they embraced Islam in large numbers, and so contributed to the Islamic culture. But, the Ottoman Empire came to its end, and Muslims started declining due to great injustice done to them both on geographic as well as on political aspect."

  "One of the greatest injustices was done to the Albanians at the end of 19th century, especially during the Berlin Conference, when they were considered as Turks based on their religious belonging. This Conference was a sort of preparation for purging Albanians from their territories, something that was done with other Muslim people as well. Latter, after the London Conference the territory of the Albanian State was divided in several parts and given to Greece, Macedonia, Serbia, Montenegro and one separate part, Kosova, inhabited only by Albanians, was left inside the Kingdom of first Yugoslavia."

  "That part of Albanian territory and people that was given to Greece presently creates a lot of headache to the Albanian State. Through this territory Greece is imposing itself in Albania through force; it arms Albanians, supports crime and terrorism, and makes the Christianisation of the population. The same was done in Montenegro where the Albanians are assimilated to large extent."

  "As for other parts of Albanian territories, each of them needs a separate study, because there is much to say for each of them. Yet, it is important to note that those parts of the Albanian territory in Macedonia, Kosova as a whole and the part in Serbia have preserved their Islamic religious culture. But, this division of territories for many reasons has made Albanians a political, cultural and religious phenomenon."

  "Facts show that the territory of the Albanian State that is surrounded by Italy (through the Adriatic Sea), Greece, Macedonia, Kosova and Montenegro has 28.748 km2. Kosova has 10.887 km2, and if we take into account the territories in Greece, Macedonia and Montenegro inhabited by Albanians, than we get a wide Albanian territory of some 55.000 km2."

  "Major part of the Albanian population live in the Republic of Albania, some 3.5 million, then in Kosova 2 million, in Macedonia 700.000 etc. If we add to this number the remaining of the Albanians living in Montenegro, Southern Serbia and amria in Greece, the total number exceeds 6.5 million. Another important phenomenon, beside the national assimilation of a part of Albanians, is that of emigration with main destination being Turkey, where some million Albanians beside living in major cities have their villages where Albanian language is spoken; then Western Europe, and lately Greece and Italy. Naturally we should not forget America and Australia as continents where Albanians have emigrated in large number. It must be noted that these migrations have started during this century, and are still continuing. From religious aspects it is a fact that most of the Albanians are Muslims. 75% of the Albanians in Albania are Muslims, in Kosova more than 95%, in Macedonia over 99% of the Albanians are Muslims; in Montenegro also the number of Albanian Muslims is very high."

  "Today we have an Albania economically poor, culturally tired and religiously wondering. The Orthodox Church, with the open support coming from Greece and Serbia today, it is in a situation of running Albania on government level. Almost the entire state apparatus, starting from the Primeminister, Fatos Nano, Greek by origin, Foreign Minister, Paskal Milo, as well as many other ministers, politicians and (non)government officials is under the clear influence of Pan-Hellenism. It is more than obvious that they have many institutions in their hands, from pure religious to others that shouldn't have anything religious, like church hospitals. It should be noted here that the leader of the Albanian Orthodox Church is Anastas Yanulatos, Greek by birth and citizenship. This Church, beside the religious conversion, makes the national assimilation of Albanians as well. They have great influence upon Albanian immigrants in Greece, whose number is more than 300.000."

  "The border between Albania and Greece is the major line of arms smuggling in the region, where great amount of weapons were sold very cheap, beside those destroyed by the Albanians. Also the espionage network is astonishing. In fact, Greece knows everything that is happening today in Albania even before it happens, because it has put its "son" as Prime minister of Albania."

  "Greek Orthodox Church, beside the fact that Albanian Archbishop is her man, makes every effort to put her priests on high positions in every city of Albania. Even the Macedonian Orthodox Church is acting similarly within Albania, especially in those parts that are near the Albanian-Macedonian border. In that direction, there are 7 Albanian Orthodox students studying at the Faculty of this Church in Skopje. Both these Churches are strengthening their influence on the religious as well as political scene. According to the facts of the previous Albanian government, Greek Orthodox Church has co-operated, and continues to co-operate with Albanian criminals. Their way of acting is by indoctrinating Albanian workers in Greece through media propaganda, especially the local radio programs that openly call to Christianity, to wage war against the "Turks" (Muslims) and to cleanse the country from them."

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 539
  (8/10/01 3:19:17 pm)
  Reply Re: GREECE IS PLAYING DANGEROUS GAMES OVER ALBANIA
  --------------------------------------------------------------------------------
  Anton Vellai!

  Kur isha i vogel dhe gjyshja(mbaruar liceun e Gjirokastres)me tregonte perrallat e Andersenit apo vellezerve Grim apo fabulat e La Fontaine te perkthyera nga N.Frasheri e Noli(ky ka qene dhe kontakti im i pare me kulturen boterore)dhe ngadonjeher,me tregonte dhe luften e Vlores(ate kohe te paret e mi jetonin ne Vlore per eshtie pune,tregtie jo spiunlleku:-)si u zhvillua kjo lufte,cilat qene shkaqet dhe gjithashtu,me kendonte kengen qe shqiptaret me fustanella kendonin e kercenin:

  Burra permbi Itali-iii
  burra permbi italiane
  ta marrem,ta marrem
  ta marrem prape Sazane

  Ky qe momenti i dyte i Rezistences popullore,nderkohe qe forcat e Komandantit Guzzoni kishin rimarre Sazanin dhe bombardonin Kaninen.

  Lufta me Italine qe me e veshtire pasi italianet kishin nje fare trimerie ndersa greket jane minj gjirizi.

  Une o Anton,ne rast se me beni thirrje,jam gati te rrok armet si te paret e mi e ti fus plumbin Grekut.Me perpara grekerve te Shqiperise.Numeroni nje ushtar me shume.I kam lene milionat qe kam bere menjane,do te le dhe karrieren.Mjafton qe grekeve tu tregojme vendin.
  Por mendoj qe,perpara se te ndermarrim kete,me pare duhet te ekzekutojme filogreket shqiptare.Kollona e peste eshte ajo me e rrezikshmja.Keshtu thote dhe arti ushtarak Napoleonian.

  SHQIPNIA E SHQIPTARVET,VDEKJE TRADHTARVET

  Qysh prej Tivarit,gjeri m'Prevezet
  gjithkund lshon dielli drit edhe rrezet
  asht toka jon,t'part na e kan lan
  kush mos na e preke se desim tan

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 540
  (8/10/01 3:22:14 pm)
  Reply Re: GREECE IS PLAYING DANGEROUS GAMES OVER ALBANIA
  --------------------------------------------------------------------------------
  Edhe dika tjeter per te sqaruar ate karafilin qe shkruan me shkronja te medha:

  Italia,historikisht,nga te gjithe fqinjet,eshte treguar me njerezore dhe me bashkepunuese me shqiptaret sesa grekerit e sllavet e ndyre.

  burimuji
  Anetar i respektuar
  Posts: 84
  (8/11/01 6:07:15 am)
  Reply Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Per te ulur ndikimin grek ne Shqiperi duhet edhe nje hap juridik i rendesishem:

  ANULLIMI I REFORMES AGRARE TE VITIT 1991 !

  Ate qe greket nuk e kane marre dot me politike, ushtri, e kale troje - pa zor moren tokat ne Dropull e gjetke dhe iu dha tapia e nje trualli qe nuk u takon.

  Nga ana tjeter, Greqia problemin CAM nuk e njeh fare, as edhe pronat e tyre atje. Madje i ka damkosur "kolaboracioniste" dhe nuk abrogon formalisht e zyrtarisht ligjin e luftes me Shqiperine.

  Qindra mijra shqiptare kane merguar, nje pjese e mire jane vendosur ne pjese te ndryshme te Greqise; ne vend qe te helenizohen, ata duhet te gezojne te drejta si ne arsimim, kulture, etj, ne menyre qe te mos asimilohen e te kthehen ne "arvanitas" te shekullit 21-te.

  Kisha Ortodokse Shqiptare duhet shkeputur perfundimisht e nje here e mire prej Patriarkanes Cirilike.

  :hat
  nga jugu
  Deputet
  Posts: 143
  (8/11/01 12:25:58 pm)
  Reply Per ndikimin grek.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pyetja qe shtrohet ne lidhje me uljen e ndikimit grek ne Shqiperi mendoj se duhet ndare ne dy
  aspekte te ndryshme, njeri prej te cilave duhej te punonte ne favorin tone. Per tjetrin, kam idene se duhet bere nje dallim midis qendrimit zyrtar grek e atij jozyrtar ne te cilin perfshij kishen greke, organizatat joqeveritare fashiste e nacionalfashiste, si dhe opinionin publik grek i cili bombardohet nga disinformacin apo informacion 80% antishqiptar, e i ushqyer me pasionet qe burojne nga shek i kaluar e nga fillimi i XX, (Megal-idhea e Koletit e Venizelosit) arriti deri aty sa te
  "shprehet" 95% kunder nderhyrjes se NATO ne favorin tone e ne dem te "vellezerve historike" serbe,
  ortakeve te tyre te dikurshem per ndarjen e Shqiperise. Akti me i fundit e me provokues per ceshtjen tone kombetare (e jo vetem) eshte peticioni qe 77 parlamentare nga i gjithe spektri politik, me ne krye ata te KKE (binjakja e PPSH-PS) i derguan komunitetit nderkombetar ku protestohej per dorezimin e kriminelit Miloshevic ne Gjyqin e Hages, nen masken e drejtave te njeriut, sovranitetit te brendshem te Serbise, etj, etj. Antiamerikanizmi i tyre shkon shume me larg se kaq... Keta hipokrite te degjeneruar nuk e hapen gurmazin kur te njejten gje beri edhe Kroacia e Bosnja, ne nje demonstrim te pashembullt cinizmi i antihumanizmi, se sic dihet,ne Hage nuk gjykohen vetem kriminelet e popullit shqiptar, por krimi kunder njerezimit ! Kesaj ngjarje, por edhe pjesmarrjes aktive te grekeve kryesisht te majte, ne site te krijuar per mbeshtetjen nderkombetare te kasapit Mil., fatkeqesisht pak vemendje i eshte kushtuar...
  Nejse, qe te mos dal nga tema, do doja te thoshja se qendrimi zyrtar grek edhe ndaj ceshtjes shqiptare ne KOsove e Maq. eshte 90% ne emerues te perbashket me ate perendimor. Ne qeverine greke kryeministri, min. i jashtem e ai i mbrojtjes ( me te rendesishmit) jane properendimore e si te tille shprehin qendrimin e NATO e KE per ceshtjen ne fjale. Ai 10% qe mbetet le vend per fuqizimin e interesave greke ne Ballkan te cilin, duhet theksuar, se qeverite e 10 viteve te fundit e bejne jo me nepermjet armeve por rruges klasike te depertimit te kapitalit grek e krijimit te truallit te favorshem per te. Kjo eshte me se normale per nje shtet kapitalist e kete nuk e ben vetem Greqia.
  Ajo eshte ajo qe po ndodh edhe ne Shqiperi tregon se keto perqidje ndryshojne; duke mbajtur ne pushtet satelitet e tyre Nano & Co. kane arritur te marrin ne dore pjese te madhe te infrastruktures tone nen ndertim, etj. Sikur te mos kishte garniturat ushtarako-politike, konkurenca e ligjshme me kapitalin italian, gjerman, etj duhet te sherbente ne favorin tone. Persa i perket mafies greko-shqiptare qe lulezon ne Jug, une do thosha se ajo eshte pjese e pandare e jetes ekonomike te te dyja vendeve, e ajo tani po shperblehet per rolin qe luajti gjate 1997. Per keto ngjarje, kam mendimin se nuk eshte vetem Asfalia greke pas tyre. Kujtoni perplasjen e Berishes me atasheun ushtarak amerikan, emerimin e Xhon Tened (himariot ne origjine) si Drejtor i Pegjithshem I CIA, etj. Perplasja e qendrimeve ne lidhje me sa do pasonin ne Kosove, solli rezultatet qe dihen. Fenomeni, i ushqyer fuqimisht nga anarkia vendase e nga ndonje koke e nxehte e sherbimeve sekrete greke mori permasa shqetesuese, aq sa e detyruan Min e Jashtem italian t'i jape doren nje krimineli ordiner si Zan Caushi...
  Pyetja qe shtrohet eshte a e duam uljen e ndikimit te paster ekonomik grek ne konkurrence me te tjeret,(s'kam asgje kunder tij) apo duam ne pergjithesi t'i themi jo cdo gjeje greke ? Dmth do na shqetesonte njelloj nje qeveri satelitore (ekonomike) italiane apo gjermane ? Neve na duhet te dallojme pozicionet krejt te kunderta te zyrtareve greke me ato te plehrave fashiste qe duan kufirin ne Shkumbin. Asnjehere zyrtarisht ato nuk kane gjetur mbeshtejte. Ky eshte fakt. Ligji i gjendjes se luftes ka pasur karaktere administrativ, per te ushqyer me fondet e vecanta te kesaj gjendje ushtrine e ushtaraket greke qe nuk duan te sherbejne ne kufij, pergjithesisht. Kam jetuar ne Greqi per rreth 9 vjet e mund ta them me siguri nje gje te tille. Min i Jashtem grek planin e paqes qe u miratua ne Maq. e ka hedhur si ide "nonpaper" para rreth 3 muajsh (kuptohet nen patronazhin amerikan). Gjithashtu si anetare e NATO Greqia sherbeu si baze per trupat tokesore te NATO-s. Dua te them se jo gjithmone fakti i te qenit grek duhet ta klasifikoje nje politikan apo nje kapitalist te mirfillte, ne armiqte tane...
  Qeverive greke nga ana tjeter i duhet te ushtroje ndikim e saj ne opinionin grek, te c'mitizoje ate nga perrallat e se kaluares, i duhet te ndaje rreptesisht pozicionin e saj me Kishen Greke e t'i jape fund
  kolonializmit te Janullatosit, i duhet te luftoje me me vendosmeri ndaj fashisteve vendas. Nota te kesaj klime mund te ndjeje dikush ne shtypin grek. por ato vazhdojne te jene te pakta. Sic mund ta kuptoje ndokush, Greqise i duhet te luftoje me veten e saj mesjetare, obskurantizmit kishtar bizantin
  antiameriaknizmit te shfrenuar qe rrafshon cdo gje, paragjykimeve majtisto-anarkiste, etj, etj.
  Si perfundim do t'i thoshja "po" kapitalit te ndershem grek, atij qe hyn nga dera e jo nga dritarja, e do t'i thoshja nje "jo" te prere mafjes shqiptaro-komunisto-greke qe po na ze frymen, e gjithashtu Janullatosve me shoke qe duhet ta kuptojne me se fundi se kemi kishe autoqefale e respekti ndaj trashgimise se Nolit nje dite duhet te na coje ne "percjelljen" deri tek dera te ideatoreve te Patrikanes, armikut me djallezor te shqiptareve ne shekuj !
  Te gjitha keto, te nderuar bashkekombas nuk mund te behen derisa ne krye te jete dinastia e Nano fshatarit te qyteteruar, apo ajo e Milos, Angjelis, e te tjere me "-is" ne fund te mbiemrit e ne krye te trurit !
  Gjithe te mirat !

  Amanti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 7
  (8/12/01 3:04:45 am)
  Reply Re: Per sundimin helen
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me vjen keq, por me e "pasterta" ne shkrimin tuaj na doli qeveria greke.
  Ata na qenkerkan pro perendimor sepse :
  <<Greqia sherbeu si baze per trupat e Natos ne Kosove>>
  dhe ky ishte argumenti i vetem qe nxorret.
  Po cfar mund te bente lepuri grek kur edhe qeveria e filo serbit Lamberto Dini ,ose pacifistet e Joshka Fisherit i u desh te kercenin carlestonin e gjigandit amerikan.
  Na nxorre me modern ministrin e JASHTEM dhe ate te BRENDSHEM:
  nuk po sorrollatem shume se nuk kuptohet fare se cfare themi dhe tingellon pastaj KALLA KALLA,por po permend vetem politiken e ministrise se jashtme ne dhenien e vizave ku Ademit nuk i dilte viza dhe Jorgos PO . Kjo nuk eshte perendimore por Megaloide.
  Cfar te te tregoj per ministrine e brendeshme kur shoket tane kan nga dhjet vjet ne Greqi qe punojne pa dokumenta dhe fshihen se mos i kap FSHESA GREKE kjo nuk eshte perendimore mor mik i dashur por BARBARE.
  Na i ngaterrove shume mendjen me forcat fshiste , komuniste,janullatiste,ipastertkapitaliste,qeverit ariste,fashiste.
  Ne kete vargan te koklavitur grek nuk dihet se ku eshte fundi dhe ku fillimi.Pastaj ju vet e thate <<ne mesjeten obskurantiste bizantine ne te cilen ndodhet Greqia>>:
  Thonjeve te pist te kapitalit Grek dhe bashke me te sundimit helen ne shqiperi une i them JO. Keto thonj, duar, krah, duhen prere sa me pare sot, se neser ato mund te behen burim i nje lufte civile ne Shqiperi.
  Njatjeta!

  anton1as
  Deputet
  Posts: 240
  (8/12/01 3:43:27 pm)
  Reply Re: Per sundimin helen
  --------------------------------------------------------------------------------
  Puna eshte si?

  Shnet Anton!
  shigjeta
  Anetar i respektuar
  Posts: 98
  (8/12/01 5:36:56 pm)
  Reply Re: Per sundimin helen
  --------------------------------------------------------------------------------
  Sa per ata qe e vene baraz Italine me Greqine le te ndalen vetem pak dhe te shikojne situaten legale te shqiptareve qe jetojne ne keto vende. Ne itali shqiptaret nje pjese e madhe marrin dokumenta, ndersa ne Greqi vetem ata qe pranojne nje prejardhje greke e kane kete mundesi, ata duhet te ndrojne emrin dhe te quhen vorioepiriot. Eshte e kote te zgjatemi se sa dinake dhe me qellime dominuese sillet Greqia ndaj Shqiperise, pasi vetem ata qe jane shitur tek greku mund te kene dyshime per kete. Le te ndalemi tek fakti se cfare mund te bejme per ta ndalur ndikimin grek. Une propozoj si fillim qe me shume njerez duhet te shkruajne dhe drejtojne shqetesimet e tyre masmedias, qe te bejne me te ndjeshem opinionin pasi influenca e medias luan nje rol shume te rendesishem ne ndergjegjsimin dhe informimin e njerezve. Duhet te behet e qarte se nuk jane greket qe po na mbajne me buke, shqiptaret paguhen per punen qe bejne, ne mos paguhen me pak, pra jane greket ata qe dalin te fituar. Edhe nje here dua te theksoj rendesine e ngritjes se ketyre problemeve dhe opinioneve ne masmedia.

  brari
  Deputet
  Posts: 996
  (8/12/01 7:47:56 pm)
  Reply Une nuk do ha zarzavate greke.
  --------------------------------------------------------------------------------

  Une do shkonje ne Shqiperi dhe si anetar i organizates tuaj jap fjalen qe nuk do fus ne goje asnje zarzavate greke.
  Namin do benj.


  Duhet pak humor edhe ne mbledhje serioze se cu pa pastaj.
  Dakort jam me cthoni juve.
  Na prij Anton si qemoti.
  Edhe Fishta e pat parashiku nji ngjarje te ketill e shkroi..


  Cka po thot heu njaj antoni
  me at kry porsi drangoni
  conju burra mos pritoni
  e mos fleni n'dyshek najloni
  ka lshu zanin si bubllima
  ata sy porsi vetima
  i ka mbledh ata trimosha
  boll ma ndejet neper kosha
  tu shit rrush e zarzavate
  kush sallat e kush patate
  tana krejt ardh prej greqije
  marrja zotit pik burrnije
  ju kam dhi ne njato kuleta
  pa atdhe sna duhet jeta
  ka shku fjala te Shigjeta
  vrik e nkam a cu e shkreta
  pasha qiell e pasha dhe
  Ti Anton bash mir e ke
  I ka than ajo zan shqiptare
  pa ju dridhun syni fare
  ka shku fjala ke tirana
  djal ma tmir nuk ka ba nana
  a cu nkamb e drejt ne dollap
  shpat'n e gjyshit e ka kap
  e ka ly e ka pastrue
  e ne pazar a nis me shkue
  Prit he burr thot mirditori
  cka kje dhima cka kje zori
  a mos vapa ment ti mori
  po ti fol cfar halli ke
  a po don ndoj derr me pre?
  cka po thu or nip shupali
  u ka nxe aj tiran djali
  A ske ndi ti per kushtrim
  ec me mu mirditor trim
  n'log te kuvendit pret antoni
  me u mbledh si asht zakoni
  me pleqnu kto hallet tona
  e me mbet shqipnija e jona
  e tjan nis dy djemt azgana
  n'njato arm si kapidana
  tash kushtrimi kish marr dhen
  prej delvine ne prizren

  njiher tjeter e vazhdoj
  emrat e juj nuk i kujtoj
  se me shkrujt nji poezi
  duhet pak dhe histori
  tash lexoni e mos shani
  ket humor brari e bani

  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 57
  (8/12/01 9:42:36 pm)
  Reply Re: Lum e lum vorio epiri
  --------------------------------------------------------------------------------
  Lkundet turpi thahet bari
  kah po flet t'madhe Brari!
  at siklet une po ta hjeku,
  ty t'i paska pi ment greku!

  T'ka dhane pune dhe shpi
  taman si me kane n'Greqi!
  Kto fjal nuk jan prralla
  q po t duken si kopalla:

  Ai shqiptar shqipe me flet
  ila vetit ka me mi gjet -
  mos me ndejte harambash
  tue pi ven tu pi hashash!

  Po me dal sikur Zan mali
  ngo ti mir o bre Brar djali:
  s'asht mir me ba hajgare
  me gjuh e doke shqiptare!

  Po ruej mir djal ato pare
  se pa i dhane nuk ke are,
  pr me gjet ti nji mercenar
  ta nxan vendin sa ma par!

  Ose del djal n tjetr an
  e t shohim krejt sa jan,
  se na u ka ba pak tymnaj
  nuk po din kend e ke Rraj!

  M'sue me fol mir Junane
  si me ken' goj Sano Pane,
  A ka sot kund ma zi pr ne,
  se me ndrrue emn e atdhe!

  Me iu ba sot teslim grekut -
  si nji pleh n'fund t'hendekut
  e ku edhe n'Shipnin ton -
  me ia shit grekut po don!

  Shqip e vajton nana djalin
  e greqisht ia thon telallin!
  Le shqiptar e vdes si grek
  sikur cungu n nji hendek!

  Pr nji pun kafshore marrje
  si me ken n nji litar varrje!
  Delni zana e t'madhe kjani -
  se na u ba ky Flamuri - Jani!

  Po ky Brari kush na ish -
  duket i pshtjellun nanfish
  n'vend se ushtar i Epirit -
  po na del si i Vorio Epirit!

  N'vend se ushtar i Pirros
  po na del nji Janullatos -
  n'vend se t'del i ri Fishta
  pr ty Brari 'ngjet bishta'!

  E ke ndij ti kund kt fjal?
  Prej xhaxhit tand ka dal,
  mos m'u prish me shkja
  mos me hy ma n bela -!

  M'i harru gjakun e Tivarit
  po njisoj si fjala e Brarit!

  M'falni njihere sepse ika
  vaj me m'gjet Illiristika,
  edhe n'kjoft iu thot gja
  thueni s'dijm ka u ba...

  se vaj medet
  pr kt poet!

  ReEdD
  Deputet
  Posts: 163
  (8/12/01 10:05:37 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Kengetarja Eli Fara ne nje interviste te dhene revistes Spekter, midis te tjerave thekson: "Une jam adhuruese e muzikes greke, me pelqen, por kjo qe ndodh ketu ( ne Shqiperi ) eshte e pabesueshme. Dhe cfare mendon nje i huaj qe vjen ne Shqiperi? Sigurisht qe do te kete ngaterruar avionin".

  anton1as
  Deputet
  Posts: 243
  (8/13/01 7:20:47 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Po buzeqesh me humorin, por per fat te keq tema eshte shume serioze dhe i vetmi humor qe i pershtatet eshte humori i zi anglez.

  Po ajo ideja e bojkotimit te prodhimeve greke nuk eshte e keqe.
  Une sa here qe kam qene ne Atdhe e kam realizuar.
  Sikur te kishte shume si une nuk do te ishte keq.

  Shnet Anton!

  nga jugu
  Deputet
  Posts: 145
  (8/13/01 6:09:53 pm)
  Reply Per Amantin
  --------------------------------------------------------------------------------
  Aman, ore "Aman-ti", ku e lexove qe nxorra perparimtar ministrin e brendshem. Shqip i kam shkruar
  te shkretat, e po qe se te ngaterrohet koka me ato pese gjera qe kam shkruar, mund te zgjedhesh rrugen e te heshturit, dmth inonjore postin ne fjale, ose, po qe se merr persiper te debatosh, eshte
  me se e nevojshme te kuptosh se c'kam shkruar...
  Qe te te ndihmoj per vazhdimin, po te perseris se kam jetuar 8 vjet aty dhe mund te them se shkalla e njohjes se realitetit grek eshte mjaft e mire. Duke u bazuar ne te si dhe ne gjithe mentalitetin tim,
  brumosjen, idete, bindjet qe kisha pa emigruar aty po te them se:
  1. Ja njoh shume mire "shijen" minist. se brendshme pasi, pas kalimit te malit 4 here qe prej 1991, dokumentin e pare leshuar nga organ grek qe me njihte te qenit te ligjshem arrita ta ve ne dore vetem ne fillim te 1999...! Kam qene fillimisht anetar e pastaj sekretar i Forumit te Emigranteve Shqiptare aty, e si i tille mund te te pershkruaj shume pervoja te jetuara e mund te te them se e kam jetuar nga dore e pare si racizmin e ksenofobine, ashtu edhe indiferencen e apatine e qeverive shqiptare per te na perkrahur moralisht e ekonomikisht ( kerkonim nje numer telefoni e marrjen me qera te nje ambienti qe mund ta perdornim per zyre...) Nejse. Pikerishte ne saje te kesaj pervoje jam duke te perseritur se ne Greqi ka shume "pushtete" e ai zyrtari vertet eshte me i pastri ne krahesim me to. T'i permenda pak a shume se cilat jane...
  2. Nuk kam as me te voglin kompleks per thonjte e piste te kapitalit grek dhe e cilesoj se jam pro atij qe i nenshtrohet ligjeve, qe hyn nga dera, qe konkurron e ngre cmimet e tenderave te paster e te ligjshem, shkurt, i them po konkurrences se kapitalit grek me ate te vendeve te tjera. Arsyeja eshte
  e thjeshte; perfiton vendi, konsumatori shqiptar. Nuk duhen ngaterruar realiteti i tanishem me ate qe po mundohem te shpjegoj.
  3. Mafia ekonomiko-politike eshte pjese e pandare e jetes greke, e lulezon njelloj si ajo italiane apo turke. Si e tille ishte nga te parat qe nxitoi te merrte pjesen me te madhe ne kaosin shqiptar ku s'njeh qeni te zotin. Do prisja qe nje shqiptar i ndershem te shqetesohej njelloj edhe per firmat fantazma italiane apo per biznesin e "shendetshem" turk, etj, etj. Te te bej pershtypje vetem ajo greke, mban pak ere kompleks...
  4. Ministri i Jashtem grek eshte nje nga me perparimtaret qe mund te kete pasur Greqia ndonje here.
  Mjafton te hedhesh nje sy ne idete e tij, e do shohesh se "nepermjet" tij shprehen qendrime amerikane, duke filluar qe nga Wash. e deri tek ambasada e tyre ne Athine. Ky eshte nje fakt. Per te
  ta konkretizuar; qendrimi zyrtar pro bombardimeve, nderkohe qe mund te shpallte asnjanesi per arsye politike, historike, etj, etj, ashtu sic beri Italia kur nuk lejoi kalimin ne hapesiren e saj ajrore te aviacionit aleat apo britanik (?) gjate goditjes ne Libi. Gjithsesi ka shume menyra per te mos marre
  pjese "zyrtarisht" ne nje konflikt. Deklaratat e tij se pavaresia e Kosoves nuk duhet pare si nje utopi apo gogol, mjafton qe te arrihet paqesisht ishin gjithashtu nje tjeter tregues. Por me i rendesishmi eshte ai i "nonpaperit" ketu e tre muaj me pare ku hidheshin per testim pikerisht ato pika qe sot u miratuan ne planin e paqes.
  Qe te mos e zgjat, qeveria greke ben ne Shqiperi e Ballkan ate qe kane bere te gjitha shtetet kapitaliste kur krijojne ambiente te pershtatshme qe i hapin rruge kapitaleve te tyre. Me se e logjikshme. Por si greke qe jane, kete e "pasurojne" me garniturat e ndryshme qe te gjithe i dime e qe mund te priten vetem kur te ikin keta kelyshe filogreke qe na qeverisin tani. Ne Tirane kemi nje qeveri te vendosur e ndihmuar prej tyre, qe e vetmja gje qe nuk jane eshte patriote.
  Ne shkrime te miat te meperparshme mund te gjesh me bollek analiza qe bej ne lidhje me kete teme.
  Ndoshta mund te te ndihmoje te mos ngaterrohesh e t'i shohesh si KALLA-KALLA, sic shprehesh. Te siguroj se jane shqipe e paster nga shqiptar i paster, qe origjina krahinore e tradita familjare e bejne te ndihet krenar per qenesine shqiptare.
  Miqesisht "nga jugu". P.S. Nuk besoj se te qenit gjeografikisht me afer Greqise me ben "filogrek" !
  Torollaku
  Anetar i respektuar
  Posts: 84
  (8/13/01 11:22:30 pm)
  Reply Re: Pergjigje te gjitheve.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Mendoj se tema qe hapi Anton1as, po kalon ne faza te tjera nga ajo qe duhej te diskutojme.Nga mendime se si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi po kalojme ne shovinizem deri dhe ne bojkotime zarzavatesh!!!!????
  Tirana-"lufta me Italine qe pak e veshtire, ndersa me greket eshte me e lehte se jane minj gjirizi?"
  Keta "minjte e gjirizit" qe thua ti Tirana ne 1940, megjithese te zhveshur dhe te armatosur keq i morren zvarre italianet dhe nje zot e di ku do ta kishin mbajtur vrapin,ne Tirane apo ne Rome vete,po te mos kishte zhvilluar Wehrmahti gjerman operacionin "Marita"- sulmin ndaj Greqise. Pikerisht keta "minjte e gjirizit" u rezistuan gjermaneve 1 muaj, ne kohen kur shtete me potencial ushtarak kolosal si Franca dhe BRSS nuk rezistuan me teper se 2 jave.(Franca u pushtua per 14 dite, BS humbi 1 milion ushtare per 1 muaj- shih te dhenat historike).Keta "minj gjirizi" kishte ne mendje kryeministri britanik Churchill kur tha ne 1940:"Trimat luftojne si greket".Dhe historikisht afersia e Italise (dhe dashuria e saj per vendin tone) njihet me sulmin e saj burracak ndaj nje vendi sovran 700 mije frymesh te cilin e aneksoi ne 7 prill 1939.Kaq afer na qendroi Italia sa qe na beri nga nje shtet te pavarur ne protektorat te saj.Ne se per ty kjo gje eshte qendrim i afert per mua (ashtu si dhe per shumicen e shqiptareve) eshte pushtim.Sa gjak shqiptari u derdh nga italianet gjate periudhes se pushtimit 1939-1943?
  Sa shqiptare antifashiste te majte apo te djathte u internuan nga italianet neper ishujt e shkrete te saj? Apo historikisht qendrimi i Italise afer nesh ishte kolonizimi i Shqiperise me kolone italiane?
  Anton1as - vertet greket duan gjysmen e Shqiperise,(qarqet shoviniste si duket nenkupton, se qeveria greke 50 vjetet e fundit kerkon vetem respektimin e minoritetit grek, asnje pellembe te territorit shqiptar nuk ka kerkuar), por mos harro se dhe qarqet tona "shovinisto- nacionaliste" sic quhen nga greket kerkojne territor nga Greqia.Nuk me thua kur paska qene Cameria pjese e territorit shqiptar? Se ne prill te 1912 kur greket i shpallen lufte Turqise(Lufta Ballkanike) dhe hyne ne Epir(Cameri), Shqiperia akoma nuk ishte shpallur si shtet, pra nuk ekzistonte.Si na moren dicka greket kur ne akoma nuk e kishim shpallur shtetin dhe nuk ishte njohur kufiri? Jane gjera te ndryshme toka shqiptare dhe toka te banuara nga shqiptare autoktone.Cameria kurre nuk ka qene toke shqiptare, por e banuar nga nje shumice shqiptaresh(atje ka pasur edhe greke te cilet ishin minoriteti ne ate zone dhe per ta hyri ushtria greke ne Epir.)
  Sa per ushtaret dhe oficeret e Ushtrise Popullore u vrane vertet ne incidente kufitare ne perpjekje per te mbrojtur forcat e ELAS-it(c'kishte mbetur nga ai) te cilat terhiqeshin nga Greqia drejt Shqiperise dhe here pas here provokonin forcat qeveritare greke.(lufta civile ne Greqi 1944-1949).Nuk rane ne krye te detyres per mbrojtjen e Shqiperise por shkuan si derr ne thes per te mbrojtur homoideatet e tyre qe u shpartalluan nga ushtria e ligjshme.
  Greqia si vend i NATO-s me potencial ushtarak nga me te medhenjte ne aleance te themi realitetin e ka 30 minuta Shqiperine.(550 tanke greke super modernet, modele USA dhe gjermane ,perkundrejt 150 tankeve shqiptare te ndryshkur te kohes se Stalinit-220 aeroplane F-16,F-15,Mirage 2000 super moderne dhe nja 300 te vjeteruar perkundrejt 23 Mig 21, Mig19 dhe Mig 17 shqiptare -Flote detare me 8 nendetese dhe 29 luftanije( modele te fundit) perkundrejt 2 nendeteseve(punojne akoma?) dhe 4 luftanijesh(shumica dragamina)- me 200mije ushtare me moral te larte perkundrejt 40 mije ushtareve tane te demoralizuar komplet).Megjithate edhe pse ka gjithe kete epersi forcash kurre nuk e ka kercenuar ushtarakisht vendin tone.Bile dhe ne situatat me serioze ne marredheniet midis dy shteteve nuk ka bere asnje aludim per perdorim force ushtarake. Nga i nxirrni konkluzionet qe Greqia do gjysmen e Shqiperise nje zot e di!
  Le ti leme menjane pra keto se jane per foshnjat qe nuk dine te diskutojne.
  Per sa i perket ndikimit ekonomik grek ai eshte i varur nga marreveshja e fshehte qe ekziston me Italine.Keshtu kapitalet greke perkundrejt kapitaleve italiane ne Shqiperi duhet te kene kete proporcion:Ne Sarande 100% greket,Ne Gjirokaster 90% greket-10% italianet, ne Korce 90% greket-10% italianet,ne Vlore 80% italianet-20% greket,ne Durres dhe ne Tirane 90% italianet-10% greket, ne Shkoder 100 italianet.Ne rang republike torta e ekonomise shqiptare( per sai i perket investimeve greko-italiane) eshte ndare 70% italianet-30% greket, ndersa ne Shqiperine e jugut 70% greket-30% italianet.Keto te dhena jane marre nga raporti vjetor per investimet ne Ballkan te Bankes Kombetare te Greqise per vitin 1999.(Raporti eshte i vitit 2000, me parashikime per 2001 dhe rezultatet per 1999).Per tu shenuar eshte se investimet greke ne FYROM do te zene 85% te totalit te gjithe kapitaleve te huaja te investuara ne Maqedoni.Ne baze te ketyre shifrave mund te nxirrni dhe konluzione pse qeveria greke perkrah sllavo- maqedonasit dhe jo shqiptaret.Ka shume mundesi qe qeveria socialiste e Nanos me kompani te jete ne dijeni te kesaj marreveshjeje dhe ta kete aprovuar.(Ja pse e mbeshtesin Nanon greket dhe italianet bashke). Tezat e tjera, jo emra lokalesh greke ne Vlore, jo vorio-epiri dhe Cameria, jo Janullatosi me prifterinjte, jo debuan kaq klandestine sot dhe aq neser,jo po brigada greke iku e fundit dhe ajo portugezja e para jane vogelsira qe ngaterrojne.Thelbi eshte marreveshja e mesiperme.Te gjitha te tjerat jane loja per tu hedhur hi syve atyre qe nuk dine dhe per te mbeshtetur lojen e secilit te interesuar.Ne keni force per te ulur ndikimin grek apo dhe ate italian, fillimisht forconi ekonomine e vendit, shtetin demokratik dhe ligjor dhe pastaj merruni me historirat e vjetra.
  Me mirekuptim Toro.

  ReEdD
  Deputet
  Posts: 164
  (8/14/01 1:16:25 am)
  Reply Re: Pergjigje te gjitheve.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ah sikur te ishte kaq e thjeshte sa thoni Ju. Por nuk e besoj nje gje te tille. Greqia nuk eshte eq idiote sa te sulmoje Shqiperine tani ushtarakisht dha te aneksoje jugun e saj, apo Epirin e Veriut. Perse ta beje nje gje te tille? Perse???
  Tashme jugu i Shqiperise flet greqisht, ndjek kulturen dhe zakonet greke, pelqen muziken greke etj. 600mije shqiptare jetojne ne Greqi, shumica e te cileve kane nderruar fe dhe emer dhe pas disa vitesh do te jene shtuar me ane martesash dhe lindjesh. Nese nje dite Shqiperia do te fuqizohet ekonomikisht, ata do te kthehen dhe do te cilesohen si minoritet grek ne Shqiperi. Meqe Ju torrollak jeni kaq i mireinformuar persa i perket shifrave zyrtare te qeverise greke, me thoni se sa eshte numri i minoritetit grek ne Shqiperi sipas qeverise greke dhe sa eshte sipas teje. Me thoni se pse PBDNJ vuri kandidate per deputete edhe ne Mirdite, Mat, Shkoder etj etj etj, ku kanditatet e saj kishin emra myslimane?
  Nuk dua te zgjatem me tej sepse nuk dua te bej debat me Ju per kete teme, por ato qe thoni jane pak naive ne lidhje me inteligjencen tuaj. Me sa kuptoj keni jetuar, apo jetoni akoma ne Greqi dhe e kuptoj qe ndikoheni pak a shume nga ajo politike, por gjerat duhen pare ne kompleks. A e dini se cfare me tha nje shok qe ka qene ne Greqi per disa vite, para disa ditesh? Kur po shikonim lajmet se cfare po ndodhte ne Palestine midis izraeliteve dhe palestinezeve, Ai me tha " cfare kane keta izraelitet qe sillen keshtu"? Pse i thashe une? Cdokush ne ate vend pretendon qe ajo toke i perket atij.Ai me tha;" Ajo toke dikur ka qene greke, Greqia e lashte ka qene e shtrire deri aty dhe tani jane te tjeret qe luftojne per nje toke qe nuk i perket"
  Pra, Ai e kishte lene Shqiperine fill pas 92 dhe nuk kishte dijeni per cfare po fliste, perves asaj qe kishte degjuar ne Greqi. Propaganda shoviniste greke eshte mjaft e forte dhe tani ka rene pak ne qetesi meqenese Greqia dhe Europa ne pergjithesi po kalon nje periudhe te qete dhe mireqenie ekonomike. Por eshte veshtire qe te jete gjithmone keshtu. Nese punet do te shkojne keq, nese ekonomia europiane ne pergjithesi dhe ajo greke ne vecanti do te shkojne keq, atehere keni per ta pere se cfare do te thote shovinizem. Kur udheheqjen e partive kryesore greke ti marrin qarqet shoviniste dhe te jene ato qe te qeverisin, atehere te shikojme ne armatimin dhe ushtrine greke. Tani qeveria greke interesohet per fatet dhe kushtet e minoritetit grek ne Shqiperi, por me thoni Ju se kush eshte ai minoritar grek qe ka mbetur akoma ne Shqiperi dhe nuk ka vajtur ne Greqi, duke patur parasysh se cfare lehtesirash emigrimi siguron Greqia per bashkombasit e vet. Kurse Partia greke na futet edhe ne parlament dhe ne qeveri. Greqia nepermjet nje diplomacie dhe dinakerie te vecante po mundohet te helenizoje dhe asimiloje jugun e Shqiperise. Ne Itali para 2 muajsh ishte nje qeveri e majte, kurse tani nje pjese e qeverise komandohet nga Lega Nord ( besoj se e dini se cfare mendimi ka kjo Parti per emigantet ne pergjithesi dhe shqiptaret ne vecanti ). Ne Austri para 1 viti ishin ne fuqi te majtet dhe papritur fitoi Haider( besoj se e dini se cfare mendimi dhe rryme politike mbeshte Ai. Megjithese une personalisht mbeshtes te dy keta personalitete dhe te dyja keto rryma politike). Me thoni se pse ne nje te ardhme nuk mund te vine ne pushtet qarqet apo personat ultranacionaliste qe jane mbeshtetes te politikes ekspansioniste shoviniste ne Greqi.

  ulise33
  Deputet
  Posts: 132
  (8/14/01 3:48:06 am)
  Reply re.
  --------------------------------------------------------------------------------
  'Torollaku' na jep pasqyrimin e situates nga prizma e shikimit te grekerve, dhe kjo eshte nje gje shume e mire,pasi duhet te dime edhe cfare mendojne sepse edhe ata jane njerez ne fund te fundit.Tani duhet vleresuar se sa e drejte dhe e sakte eshte kjo prizme.Une nuk e di cfare thote qeveria apo shtypi grek per kete,por kam biseduar me shume greke dhe mund te them se menyra se si i shikojne ata keto gjera eshte krejtesisht e shtremberuar.Ne fillim fillojne te lehin...Ne fund te fundit ata japin gjithmone nje variant 'grek' te politikes amerikane dhe europiane ,gje qe i ben me te vertete qesharake.Qesharake i gjej edhe fantazirat qe qarkullojne ne Greqi per fuqine e trupave ushtarake greke dhe se si ata jane me te forte se turqit, kur te gjithe e dine se Turqia ....Mendimi im personal eshte se greket si te gjithe ne ballkanasit ,jane si puna e atij 'jevgjitit' qe i ka zene b... gjalpe, dhe keshtu duhet te jemi vigjilente sepse mund te ndodhi cdo gje.

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 542
  (8/14/01 4:03:47 am)
  Reply Re: re.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ulisse
  Ajo puna e jevgjitit eshte qe: kur bie ne gjalpe me bollek,lyen dhe b....

  Me falni se dola nga tema:-)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 30-04-2002 m 06:10

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Vazhdim!

  Vazhdimi i pergjigjeve


  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 59
  (8/14/01 3:43:36 pm)
  Reply Re: pergjegje torollakut
  --------------------------------------------------------------------------------
  ...ka rendesi te madhe kur din dhe e kupton me kend flet, me kend bashkvepron...tash, e kam te qarte krejtesisht. Njehere mendova se ti Torollak, me ate pseudonom, do te na befasosh per mire dhe me kete shkrimin tend progrek, kur tenton ta eshe edhe kete forum progrek - vertet, qenke torollak! Kete ta them me sinqeritetin me te madh!

  Nese per ty e politiken greke jane ato argumente historike kur thua aso marrinash "franca e BRSS nuk qendruan as dy jave, e ...greqia jote paska bere aqe nam te madh kunder gjermaneve e italianeve"...ato per mua personalisht jane shifra aqe feminore, foshnjore, sa mund te qeshi me ty dhe me ato "fshehtesi ushtarake greke" edhe femia i sotem 7 vjecar shqiptar!

  Por, parase te vazhdoj, dua te dij pergjegjet tuaja o torollak
  nga pyetjet qe tu bene nga tjeret, e tevona flasim bashk...nuk paska gje me veshtire, se sa ta mendoshe njeriun te mencur (ne baze te dsa shkrimeve) dhe te dali kaq torollak!

  Ta them me gjithe fuqine e sinqeritetit dhe dinjitetit tim personal, se ato shifra tuagreke, jane vetem nje fluske sapuni
  ne eterin shqiptar ballkanik sot!

  shpresoj se do ta vazhdojme biseden, pa iu nderhy tjereve
  derisa te bejne qejf me ty torollak!

  nga jugu
  Deputet
  Posts: 147
  (8/14/01 7:02:56 pm)
  Reply Per hir te se vertetes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Meqe historine e shkruan fituesi, e ne Cameri fitues ishin greket, ka shume menyra interpretimi
  te problemit cam. Torollaku, ato qe kane ndodhur ne Cameri nen masken e luftes kunder gjermaneve
  bashkpunetore te te cileve u shpallen camet, krahasohen vetem me masakrat serbe ne Kosove, e
  Bosnje. Lexo dokumentin e hartuar e derguar ne OKB-ne e atehershme (s'ja mbaj mend emrin), ne lidhje me masakra, shperngulje, shpronesime, egersi te papara nga "trimi" gjeneral Zerva, qe greket e
  mbane per hero kombetar ! Aty kemi vazhdimin e genocidit te filluar nga serbet. Situata ishte e pershtatshme, te gjithe e kishin mendjen tek frontet e medha. Ajo qe ndodhi aty ishte perkufizimi
  i termit shfarosje kombetare ! Sa per ate se administrativisht Cameria nuk ishte toke shqiptare, por e banuar nga shqiptare, sic thoni, te njejten gje mund te themi edhe per ish vilajetin e Kosoves, apo jo? Tradhetia qe u beri kelyshi i Titos cameve, si dhe fakti qe Greqine e kishte "qejf" Curcill, beri qe lapsi ta perfshinte ne anen e te fituarit. Megjithate, per te pare nivelin e vertete te popullit lirideshes
  grek, shiko se c'pasoi clirimin e se c'trajtim kishin majtiset apo djathtistet shume kohe pas mbarimit
  te luftes civile. Greket jane aq te pompuar me idene e madheshtise se dikurshme, me te cilen i lidh vetem hapesira gjeografike ku jetojne, saqe edhe daten e festes kombetare, kane zgjedhur daten e fillimit te luftes me Italine, te nje lufte qe nuk dihej si do mbaronte.Asnje popull ne Evrope nga ata qe luftuan fashizmin, nuk ka si date perkujtimore daten e fillimit te luftes por ate te clirimit ! E nqs do ta
  dish, kjo date u "caktua" shume me vone diku aty rreth 1948, per t'ju bere "qejfin" partizaneve te majte te Peloponezit, e per tu paraqitur me nje date zyrtare ne miratimin e planit Marshall, prej te cilit
  perfituan, atehere $ 900 milion !Sa per luften qe kane bere, ajo eshte fakt, mjafton qe historia e tyre te mos permende ekskluzivisht si te vetmit qe luftuan fashizmin bashke me serbet ne Ballkan ! Nejse kjo eshte tjeter teme... Askund nuk kam degjuar nje pendim apo ndjese ndaj atyre qe ndodhen ne Cameri. Kjo eshte pjese e emancipimit te nje shoqerie, te ndarjes se saj prej se keqes e pasioneve megaloideatore te asaj kohe, qe rritet e brumoset te besoje se eshte me e lavdishmja, me trimja,
  me e ditura, asaj qe mbart brenda vetes komplekse te vjetra qe nga koha e Bizantit...
  Sa per forcen ushtarake qe na bejne "nder" e nuk e perdorin si kercenim, apo per moralin e "larte" te ushtareve te tyre te mesuar me frape tek *****, kete lere me mire. Ekuilibrat e ketij lloji per ne i ka mbajtur gjithmone Aus-Hungaria, Italia e Truqia...
  Ndikimi i demshem grek( se ka edhe te mire) do ulet vetem atehere kur qeveritaret shqiptare te kuptojne se mbi te gjitha jane shqiptare. Greket edhe nje here akoma gjeten shesh e bejne pershesh, tamam alagrek, aq sa na ben te themi se qeveria e tyre eshte me e mira gje qe ofron receta e tyre e persheshit !!!
  Ne lidhje me "ndarjen" e baes shqitare 70% me 30% nqs eshte e vertete, eshte nje pisllek i padegjuar, per te cilin shpresoj nje dite, ata matrapaze qe paskan rene dakort, te pergjigjen !
  Githe te mirat !

  Torollaku
  Anetar i respektuar
  Posts: 87
  (8/14/01 9:49:34 pm)
  Reply Re: Per hir te se vertetes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  ReEdD- Per mendimin tim nuk ekziston rreziku i asimilimit te emigranteve shqiptare qe jetojne ne Greqi.Ndofta ne se ata kthehen nje dite ne atdhe, mund te kete ndryshim te raporteve fetare ne Shqiperi ne kurriz te myslimaneve.Sa per emrat qe nderruan, e kam thene dhe do ta them gjithmone, fajtore nuk eshte Greqia, por shteti i korruptuar shqiptar i cili ne vitet 1991-1993 leshonte pasaporta fallco dhe certefikata lindjeje te bardha me tonelata.Keshtu befasisht u paraqiten ne Greqi rreth 500 mije "minoritare" me dokumente te shtetit shqiptar!!!!.Tani me kur nje pjese e tyre jane ligjesuar llogaritet qe "minoritare" me leternjoftime speciale jane rreth 250 mije("vorioepirote") dhe me karta te gjelberta rreth 330 mije(shqiptare).Pervec tyre llogariten dhe rreth 150 mije(shqiptare) te tjere qe nuk perfituan nga legjislatura dhe qe jane te paregjistruar.
  Sipas shifrave greke minoriteti grek ne Shqiperi eshte rreth 300 mije.Jane kaq (sipas tyre) sepse llogarisin per greke edhe nje pjese te shqiptareve ortodokse.[Kombi sipas filozofise greke perbehet nga dy elemente gjuha dhe feja].Sipas mendimit tim minoriteti grek ne Shqiperi eshte jo me shume se 50 mije persona.Ketu perfshihen ata qe banojne ne rrethet e Gjirokastres dhe Sarandes(te njohur nga Shqiperia nga Marreveshja e Korfuzit e vitit 1925) si dhe 2 fshatra ne krahinen e Himares( nga 7 qe ka gjithsej, 5 jane shqipfoles dhe 2 grekafone) jo te njohur si minoritet nga Shqiperia.(shume drejt sepse nuk parashikohen ne Marreveshjen e Korfuzit).
  Pse PDNJ vuri kanditaturen ne veri te Shqiperise?Ne se duam te ndertojme nje demokraci ne Shqiperi gjeja e pare qe duhet te bejme eshte te respektosh pakicen, me te dobetit, ata qe nuk kane perkrahje.Kjo te pakten eshte demokracia ideale.Sinqerisht qe nuk e di pse e vune atje kandidaturen, por mund te them nje variant: Masin pulsin, thone jemi dhe ne ketu! Une habitem se pse per kunderpergjigje organizata "Cameria" nuk vuri kandidature ne te gjitha zonat e minoritetit grek! Dhe me emra ortodokse bile! E vrara me pambuk te dhemb me shume se ajo me kallashnikov.
  Dhe ne qofte se do te vijne nje dite qarqet shoviniste greke ne pushtet, nuk mund te levizin dot bishtin nga karroja e B.E. Shembulli me konkret ishte qeveria "socialiste" e PASOK-ut qe ne baze te direktivave te Evropes u detyrua te bente privatizime( ndersa ne fushaten elektorale kishte thene te kunderten per te fituar zgjedhjet).Politika e jashtme greke perkundrejt vendeve qe s;jane ne 15, eshte e diktuar nga Evropa.Nuk e kane me privilegjin te veprojne si te pavarur!
  Dhe dicka tjeter.Kemi fatin apo fatkeqesine qe shume ministra apo deputete te jene me origjine greke.Megjithate ky fakt nuk reklamohet aspak nga asnje qeveri shqiptare, nderkohe kur Greqia ne historine e saj nuk ka pasur ndonjehere minister turk apo mysliman!
  Ulise33- Ke shume te drejte kur thua se jane si puna e jevgut.Te njejten gje u kam thene shume bashkebiseduesve greke kur me permendnin "superioritetin" e tyre ndaj shqiptareve.Por si duket e ka fajin zona ku banojme(Ballkani).Sa per ushtrine greke, njihet qe eshte nga me te pergatiturat( me teper se turqit), por ua kane friken turqve sepse ata kane epersi shume me te madhe se Greqia ne armatime dhe ne njerez(Turqia posedon uzine te prodhimit te aeroplaneve F-16 me prodhim vjetor 220 cope!!!)Forca ushtarake e Turqise ne rast mobilizimi i kalon 1,5 milion trupa!!!

  Iliristika-Greqia nuk eshte e imja , se nuk ma ka sjelle im ate peshqesh, po hap ndonje liber historie(jo te historise qe ka shkruajtur merhumi Enver , te lutem) dhe lexo per popujt qe luftuan kunder Boshtit dhe ata qe ishin me Boshtin.Ne se do te bejme nje bisede te kulturuar , fol me te dhena historike dhe jo me ndjenje dhe paragjykime.Dhe nuk jam ketu per te kthyer forumin ne progrek, por te shprehur nje mendim te ndryshem nga ai i bashkebiseduesve te mi.Eshte me se demokratike besoj.


  Nga jugu-Jam dakort me ty se historine e shkruajne fituesit. Si dhe qe greket kane akoma si popull enderra per "megaloidene" dhe Bizantin.
  Por e verteta eshte se nje pjese e cameve bashkepunuan me italianet. Sa per genocidin qe shpertheu mbas luftes , po ,krahasohet, me ate te serbeve ne Kosove. Dhe do te shtoja se ai genocid u vazhdua dhe ne Shqiperi prej Enverit dhe kelysheve te tij.Camet qe kerkuan mbrojtje ne atdheun meme, u internuan , u burgosen dhe u tortuaruan dhe ata me me shume fat u pushkatuan.(them me me shume fat se nuk u pane syte mizorite qe hoqen prej vellezerve te tyre te nje gjaku). Dhe tani kemi paturpersine te akuzojme Greqine per genocid ndaj cameve, nderkohe kur ate e kemi bere dhe ne njelloj si greket.Dhe c'eshte hipokrizia me e madhe: qe asnje akuze nuk eshte ngritur kunder "shqiptareve" qe derdhen gjak shqiptari.Cfare te presim me? Te na kerkojne greket falje? Ata ferkojne duart qe kelyshet e Enverit u bene punen.Faleminderit ndoshta mund te na e thone.
  Daten e 28 Tetorit e festojne sepse atehere ata konsiderojne qe filluan rezistencen ndaj Boshtit. Nuk konsiderojne veten qe u cliruan, sepse gjermanet nuk i perzune me shkelma apo i hodhen ne det, ata u terhoqen per arsye strategjike nga Greqia. Te tilla merita i kishte vetem Enveri "ine" qe vuri te njejten date clirimi me ate te jugosllaveve, meqe planifikonte bashkimin e Shqiperise me Jug.
  Me mirekuptim ndaj te gjitheve Toro.

  anton1as
  Deputet
  Posts: 249
  (8/16/01 3:23:17 am)
  Reply Re: Per hir te se vertetes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  "po kalojme ne shovinizem deri dhe ne bojkotime zarzavatesh"

  Ne jemi te detyruar ta bejme kete sepse ne qeveri kemi sherbetore greke.

  Bojkotimi i prodhimeve greke do te ishte nje hap minimal.

  Une nuk e kam fjalen per te gjitha prodhimet dhe nje bojkotim total e absolut,por fakti eshte qe ne per shkak te politikes te poshter bujqesore(do te thoja kriminele) importojme prodhime te cilat mund ti prodhonim vete bile mund ti eksportonim.
  Te gjith e dime qe ia falem tokat grekerve me reformen agrare te berishes.
  Cfare ndodhe ne jug por dhe ne veri, tokat lihen djerre dhe fshataret shkojne e punojne tokat e grekerve.

  Sikur te preisim te te ndryshoje politika e socialisteve atehere ...

  Pra jemi te detyruar te vetorganizohemi dhe ta marrim vete inisiativen.

  anton1as
  Deputet
  Posts: 250
  (8/16/01 3:51:51 am)
  Reply Re: Per hir te se vertetes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Ne keni force per te ulur ndikimin grek apo dhe ate italian, fillimisht forconi ekonomine e vendit, shtetin demokratik dhe ligjor dhe pastaj merruni me historirat e vjetra."

  Keto jane te qarta,por puna eshte si forcohet ekonomija e vendit.

  Monopoli i karburanteve eshte ne duart e grekut po ashtu i telefonise. Keto jane dy shembuj te tmershem.
  kujtoni faktin qe ai ministri Preci u hoq per 24 ore sapo filloi te diskutonte per licencat e karburanteve.

  Po ju nis nje interviste te tij:

  Ministri i Ekonomis dhe i Privatizimit jep argumentet e tij
  Prei: M hoqn tregtart qeveritar t karburanteve

  TIRANE Jam shkarkuar, sepse nuk kam pranuar t bhem pre e klaneve mafioze
  n qeveri. Ministri Zef Prei ka sqaruar dje arsyet e konfliktit me kryeministrin, duke
  thn se nuk ka lejuar zgjatjen e licenss s importimit t karburantve pr firmat
  ANOIL, t Lazar Angjelit, IAP, t z. Kuana, dhe Braka Oil, t zotit Braka.
  Prei ka folur jo me tone shum t ashpra kundr kryeministrit, duke shtuar se n
  Shqipri sht br tradit t flassh pas humbjes s kolltukut ministror, dhe un nuk
  dshiroj t bie n kto pozita". Ai shtoi se nuk bn pjes n ndonj parti politike dhe
  se nuk kishte ndrmand ti bashkohej ndonj partie ose grupimi politik. Prei tha se
  pr t tashm kishte marr fund marrdhnia me kryeministrin aktual dhe se nuk i
  interesonte m vendimi i presidentit Meidani. Kryeministri m thirri n zyrn e tij,
  dje pasdite, m datn 10 janar 2000, dhe mbshtetur mbi nj aktkontroll t sajuar
  nga vartsit e tij t ngusht, m komunikoi se nuk kam respektuar krkesat e disa
  tregtarve t karburanteve". Fjala sht pr nj ankes drejtuar atij m dat 5 janar
  2000 nga shoqrit ANOIL, e zotit Angjeli, IAP, t zotit Kuana, dhe BRAKA
  OIL, t zotit Braka. Kto krkesa, pr hir t s vrtets, kishin t bnin me zgjatjen
  e vlefshmris s licensave provizore t tyre, pr t ciln kishte pengesa ligjore, dhe
  do hap i imi n favor t tyre do t ishte krejtsisht i paligjshm dhe me pasoja, n
  radh t par pr mua personalisht", u shpreh ministri i Ekonomis dhe i Privatizimit.
  Sipas tij, kjo sht evidentuar edhe nga kontrollort e kryeministrit, n materialin q i
  ishte dhn prej tij, q jan shprehur se refuzimi i lejes sht i ligjshm pr
  mosplotsimin e kapaciteteve t depozitave dhe kapitalin e depozituar". Pra, zoti
  kryeministr nuk kishte patur durimin t lexonte as far kishin shkruar kontrollort e
  tij. Shtoj se vartsit e zellshm t kryeministrit tentuan t marrin fizikisht dokumentet
  origjinale t MEPP, gj q u dokumentua dhe u refuzua kategorikisht nga MEPP",
  shtoi Prei. Ministri pohoi se dokumentet jan t bllokuara n nj kasafort t
  MEPP, dhe elsat disponohen nga npunsit e kryeministrit, gj q po pegon edhe
  prgatitjen e observacionit rreth materialit t paraqitur nga grupi i kontrollit. Prei
  akuzoi kryeministrin se kishte minuar drejtprdrejt ose trthorazi prpjekjet e tij pr
  liberalizimin e tregut t karburanteve, sipas tij, gjoja n emr t mbrojtjes s
  interesave t biznesit q ka investuar miliona dollar n pajisje dhe depozita". Prei
  tha, gjithashtu, se situata e vshtir n tregun e karburanteve po i faturohet atij,
  ndrsa prgjegjsin e kan ata q bn ligjin pr t favorizuar shoqrit tregtare q
  qndrojn pas tyre dhe se prpjekjet e tij ndeshin me rezistencn e qarqeve q iu
  preken drejtprdrejt interesat ekonomik, si rezultat i hapjes s tregjeve". Sipas
  ministrit t shkarkuar, n Shqipri nuk ka rregulla t qarta loje dhe ku institucionet
  shndrrohen n instrumente t intersave ekonomike t ushtruesve t funksioneve
  publike. Prpjekja pr t qen konstitucional dhe besimi i verbr tek institucionet e
  shtetit, m bjn t jem viktim e idealizmit tim, se po kontribuoja n t mir t
  ndrtimit t shtetit dhe se n ndrtimin e shtetit duhet idealizm", u shpreh dje ministri
  Prei. Ministri tha se hapi i tij fatal" kishte qen nj shkres zyrtare drejtuar
  Ministris s Rendit Publik dhe Drejtoris s Doganave, ku ishin shnuar me emr
  shoqrit e mbetura ligjrisht importuese t karburanteve , t pajisura me licensa t
  prhershme. Mendoj se hoqa de jure mundsin e ngritjes s traut t doganave
  edhe prtej afatit ligjor t skadencs s licensave provizore", u shpreh ministri. Kam
  punuar vetm 36 dit n Shqipri dhe 18 dit jasht shtetit", tha Prei, duke u br
  thirrje organeve t prokuroris q t hetojn gjith veprimtarin e tij si ministr.  Pra nga ana institucionale ne nuk mund te bejme asgje.

  Mbetetet vetem nje rruge ajo e organizimit privat.

  tjeter fakt

  "Para disa ditesh Roma zyrtare nepermjet perfaqesise se saj ne Shqiperi i ka dorezuar nje "Pro - Memorie" qeverise se Tiranes neprmjet te ciles akuzon perfaqesues te saj qe, me veprimtarine e tyre administrative po pengojne ecurine e punimeve ne segmentet e korridorit tete qe konsiderohet edhe si me i rendesishmi persa i perket strategjise se zhvillimit, jo vetem ballkanik. "
  kjo eshte nje pjese e marre nga nje artikull te Klan.

  Une kam shkruar tek " ne po humbim te ardhmen tone per perpjekjet greke per te eliminuar korridorin 8.

  Ky eshte nje fakt tjeter i tmerrshmen.

  Shqiperija duhet te kishte realizu me kohe rruget e ketij korridori,por cfare ndodh...

  Nje tjeter projekt strategjik me rendesi te pakufijshme do te ishte rruga e shkruter Durres-Kukes sepse po te forcohen lidhjet Rep. Sh. me Kosoven automatikisht ulet ndikimi grek ,por cfare ndodh...
  Eshte fakt tmerrues qe shqiptaret nga kosova jane te detyruar te marrin tragetin nga italija ne greqi neper maqedoni per te shkuar ne Kosove.

  ( une kam hapur nje diskutim per kete teme asnje nuk ka dhene mendim)

  Shnet Anton!

  ( nuk dua ti hyj diskutimit Greqija apo Italija sepse per mua eshte absurd per vete faktin qe Italija eshte fuqija e peste ne bote, pra eshte marri po te mos bashkepunonim me te por me greqine qe ne saje te ndihmave europjane mbahet.)

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 545
  (8/16/01 4:50:46 am)
  Reply Re: Per hir te se vertetes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Italise,kurre nuk i ka interesuar Shqiperia.Edhe ne Mbledhjen e fshehte te Londres,ministri i jashtem italian deklaroi qe Italise nuk i interesonte ajo "toke barinjsh".Ishte po ai minister,i cili,me te njejten gjuhe fliste per Siiline,imagjino sa ju interesonte Shqiperia.

  Italise,shqiperia i interesonte vetem si ure kalimi per ne Greqi

  Amanti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 8
  (8/16/01 3:32:37 pm)
  Reply Re: Per " nga jugu"
  --------------------------------------------------------------------------------
  Aman ore nga jugu aman , po nga e more vesh ti qe paskam komplekse, po e uruara teme "si te ulet ndikimi grek ne shqiperi " ishte dhe jo ai turk e italian.Por neqoftese desheron te dish mendimin tim : Jam kunder cdo lloj ndikimi qe do , te gllaberoj e ckombetarizoj Shqiperine.Dhe une keto karakteristika, i shoh te ndikimi grek.
  Ne baze te kushtetutes greke,kisha ortodokse greke eshte pjese e shtetit, dhe gjithe financimi qe i behet asaj , politikes se Janullatosit, perben per mua politiken zyrtare greke.Qe nga vendosja e saj ne vendin tone dhe deri me sot ka qene nder agjenturat me te forta ne vend dhe ka punuar e luftuar per helenizimin e jugut te shqiperise dhe shtrirjen e ekspansionit grek.
  Ja cfare thot gazeta Stohos nje nga gazetat extremiste greke:
  Vitet qe po vijne jane vitet e helenizimit,i cili perseri do te luaj rolin e tij krijues e historik.Per te luajtur kete rol helenizimit i duhet te fitoj ne rradhe te pare tokat e humbura te cilat aktualisht ndodhen sot jashte kufijve te greqise ne drejtim te veriut ne vijen: lumi shkumbin...............

  Ja cfare thot presidenti grek stefanopullos me rastin e krishtlindjeve:
  Une shtoj bindjen time se e greqia mirepret shekullin e ri me kujtimet e luftes se pergjakshme per helenizim, per clirimin e te gjihte grekerve skellever....... dhe lindjen e cudise se madhe te diteve tona ate te qenit grek jashte vendit.Sot lulezimi i komuniteteve greke ne bote ,uniteti i kalitur mes nesh ,nen mburojen e kishes greke dhe keshillit boteror te heleneve, eshte nje shprese e madhe kontributi dhe shprese per helenizim .

  Ne ditet me te veshtira qe po kalonte shqiperia ne 1997 greqia mbeshteti fuqimisht shkaterimin e shqiperise dhe djegjen e jugut duke mundesuar edhe pushtimin final te shqiperise.

  Ja cfare i thot ministri i jashtem grek Pangallos CNN ne 1997 kur ne te njejten kohe aeroplanet grek(ndoshta nga ata F-16 e torollakut) hidhnin trakte ne jug te shqiperise:
  Ne rradhe te pare greqia duhet te mbroje komunitetin qe ka ne jug te shqiperise te cilin ne e quajme Vorio-epir( dhe ti e di sa eshte V-E per greket),dhe me pas duhet te mundohemi te marrim pjese ne zgjidhjen e krizes shqiptare.
  Nderhyrja e greqise ne punet e brendeshme te shqiperise ka arritur deri ne ate mase sa vete qeveria greke kerkon te bej rishikimin e historise shqiptare ne menyre qe tu servir brezave te ardhshem versionin grek te historise, ndoshta si ajo pjesa qe na serviri torollaku per camet, por genocidi grek kundra cameve nuk filloi ne 43-in ,qe ne 1913 -en tmeret qe ata ben nuk kishin te pare.Duke krijuar banda hajdutesh ,gjoja per tu shkarkuar nga pergjegjesia zyrtare ,te kryesuar nga kriminelet e neveritshem Delijanaqi,Harilago s`lane gje pa bere mbi shqiptaret.Njerezia merrnin arratine nga te mundeshin ose fshiheshin pyjeve per ti shpetuar vrasjeve mizore.Vajtimi i grave ,ulurima e foshnjave ne gji te memave ,tmerr...Po edhe autoritetet zyrtare nuk mbeteshin pa pune : me urdher te kolonelit Ebitis,u vrane mjaft came ne prill te vitit 1913 ........Drama Came (per fajin e tyre,greqisht).

  Ne dhjetor te 1999 u themelua Qeveria e epirit e drejtuar nga princi Alexander ne tekstin e themelimit thuhet: ka ardhur koha te kerkojme ,qe epirit ti jepet mundesia e ushtrimit te vetvendosies,e drejt e cila i perket.Tani qeveria e epirit ka si detyre te siguroj qe te drejtat e epiroteve te mos shtypen nga forcat pushtuese te shqiperise.Qeveria po aplikon per ne UNPO dhe po kerkon njohje nga qeveri te tjera.Kerkohet ndihma juaj per te siguruar te drejtat e epiroteve.Lajmeroni perfaqesuesit e qeverise suaj dhe ju shprehni mbeshtetjen per nje referendum per pavaresine e epirit.

  Ne kete pershesh grek hajde gjeje ti kapitalin e pastert grek.
  Me the se ke simpati per ministrin grek por, ki kujdes se diplomatet jane si kurvat thone jam e ndershme jam e ndershme pastaj bejne zanatin.
  Jam i mendimit se ne kete gjendje cdo shqiptar i ndershem nuk duhet te heshti por duhet te ngrihet ne kembe.
  Me nderime, Amanti

  Amanti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 9
  (8/16/01 4:14:25 pm)
  Reply Re:Per torollakun
  --------------------------------------------------------------------------------
  Heu torollaku ce mprehi shpaten
  dhe nje here o per situaten .
  Kjo eshte shpata qe i rri ke kria
  gjith armiqve qe ka greqia.

  Heu torollaku e heu tu ngjat jeta
  ne ato male e ne ato shkrepa
  zanin greqis nalt ja ngrite
  gjith at popull ne drite e qite.

  Torollaku, me duket se dole fare nga tema,ajo ishte si ta ulim ,dhe jo si ta rrisim ndikimin grek ne shqiperi.
  Do te me falesh per ate vogelsin e atij lokalit ne Vlore por ,kur ma tregoi pronari i tij historine mu droth mishi(ndoshta sepse jam shqiptar)prandaj dhe e solla shqetesimin tim ne forum.Por ty mesa duket ,ne atdheun tjeter ,i mbrojtur me tanke e me aeroplane ,nuk te beka me pershtypje.
  Me mirkuptim Amanti

  Amanti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 10
  (8/16/01 5:19:32 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Jam shume dakord per krijimin e nje organizate "Jugu i Shqiperise".Ajo duhet ti kishte deget e saj ne te gjitha shtetet ku jeton diaspora shqiptare si dhe ne te gjitha qytetet e shqiperise.Duhet te krijohet nje fond per financimin e saj dhe ne qe jetojme jashte shtetit mund te japim ndihmen tone ne kete drejtim.Dhe ajo me kryesorja eshte fryma ,a ka mundesi ne kete fillim shekulli te ngjallet dhe nje here fryma e shenjte shqiptare ? Ajo fryme qe do ta ngrinte dhe nje here larte emrin e shqiptarit. Une them se ka mundesi ,kush beson ne kete ideal ?

  Torollaku
  Anetar i respektuar
  Posts: 96
  (8/16/01 10:55:34 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Amanti faleminderit per kengen e Enverit, por nuk kam ndermend te behem si ai.Ta kthej mbrapsht bashke me gazeten "Stohos" qe lexon.Une nuk lexoj organin zyrtar te organizates neofashiste "Hrisi Avgji" e cila ka si platforme politike rrahjen e emigranteve shqiptare, zezake, pakistaneze, por edhe studenteve anarkiste dhe te majte greke.Me akuzon se po rris ndikimin grek? Po ti je ai qe i financon neofashistet greke duke u blere gazeten dhe duke cituar ata ne kete forum , jo une.Ndofta po e bej . pa dashje me menyren time te arsyetimit, por plehrat qe nuk i blejne as vete greket ,une nuk i blej.
  Ndodhesha ne Greqi deri ne 2001 dhe isha i azhornuar me shtypin grek, por asnje gazete serioze greke("stohos"-in jua kam lene juve ta shfletoni) nuk ka shkruar kurre per "qeveri te Epirit" me kryetar princin Aleksander??!! Si duket miqte tuaj neofashiste ju kane genjyer.Keshtu e paten dhe ne '97 ata kur ne faqe te pare me germa kapitale shkruanin:"Gjirokastra,Saranda dhe Tepelena ngriten flamurin grek dhe shpallen autonomine" "30 mije vullnetare nga Greqia do te shkojne ne V.Epir per mbrojten e autonomise"(faqen e pare te gazetes e lexova ne qioshk , duke blere cigare, nuk bleva komplet gazeten!)Per cudine time asnje kanal grek qe mbulonte ngjarjet ne Jug(ata ishin te vetmit) nuk jepte te tilla lajme.As CNN nuk kishte dicka te tille.Lajme te tilla gjendeshin vetem ne kokat e semura te plehraxhinjve te "Stohos".I tille eshte dhe lajmi per "qeverine e Epirit", o amanti.Apo thua te jete i vertete si lajm dhe princi Aleksander te jem une, i maskuar si "Torrollaku" per tua marre shqiptareve kalane nga brenda.Conspiracy theory!
  Kushtetuten greke ose lexoje me vemendje ose meso me mire greqisht dhe paraqiti "faktet" e tua.Me kushtetute kisha ortodokse eshte kisha dominuese, d.m.th. kisha e shumices dhe eshte e ndare nga shteti(Shteti grek aprovon lirine fetare me kushtetute).Shteti paguan rrogat e prifterinjve( si nepunes shteterore qe quhen ashtu sic paguan dhe rrogat e hoxheve dhe te myftinjve te minoritetit turk ne Greqi).Kisha greke si institut eshte i ndare nga shteti dhe ka pasurite e saja.
  Pangallos, si arvanitas qe eshte, beri nje deklarate me ton shume te ulet.Ku ka gje me elementare qe shteti meme, kur minoriteti i tij ne nje shtet tjeter te kercenohet nga banda hajdutesh dhe shteti ku ndodhet minoriteti nuk ekziston me, te beje deklarata per mbrojtjen e tij.Turqia aneksoi gjysmen e Qipros kur iu kercenua minoriteti turk atje ne 1974.Apo Greqia duhet ti linte dhe ata minoritare qe kishin ngelur ne Shqiperi ne dore te krimineleve, ashtu sic la Fatos Nanoja kosovaret ne duart e serbeve te Milloshevicit?
  Meqe varianti im i genocidit te cameve te duket si variant grek(une kam shkruar qe Enveri i trajtoi ata ashtu si greket, mos me keq se greket), te ftoj te gjesh nje cam ne Shqiperi (ne se do ti gjesh atje ku i ka degdisur merhumi) dhe ti pyesesh se si i trajtoi atdheun meme dhe pse i deboi greku.
  Sa per 1913 te cilen ma permend, harron te na permendesh faktorin kryesor, qe camet nuk u bashkuan me greket kunder turqve, te cilet ishin pushtuesit 500 vjecare, por luftuan per te mbrojtur Turqine(e cila i perdori si mish per top camet dhe i braktisi ne momentin e fundit ashtu sic ka bere cdo here me Shqiperine).Ne se luften do ta fitonte Turqia(eshte fjala per luften e II ballkanike) a nuk do benin camet te njejten gje , qe bene greket me ta?

  Torollaku
  Anetar i respektuar
  Posts: 97
  (8/16/01 11:08:17 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  He Amanti se harrova! Ne kete atdheun qe jam une ketu , jo vetem mua po asnje njeriu nuk i ben pershtypje se c'emrash ka lokali ku pi kafe.Dhe eshte me te vertete i mbrojtur me tanke dhe aeroplane(disa ia ka dhene borxh apo me qira Greqise).Dhe se si shqiptar i vetem qe je(aludon se une nuk jam), mund te me thuash se ne cilin lokal e pije kafene ne Tirane apo ne Athine kur aeroplanet e ketij shteti ku jam une benin ate qe ti nuk e bere: Clironin Kosoven nga serbet!

  Amanti
  Anetar i ri
  Posts: 11
  (8/17/01 3:40:02 am)
  Reply Re: Per torollakun
  --------------------------------------------------------------------------------
  Torollaku , mos nuk e ke kuptuar valle shkrimin tim? Nuk me besohet.
  Te citova qarqe te ndryshme ne greqi per te treguar se jane ne sintoni me njera tjetren .

  Pse te citova Stohosin nuk do te thot se e lexoj ate.

  Fjalen e presidentit te republikes me rastin e krishtlendjeve mund ta degjoje ne televizor . Ka shume mundesi qe ta kete publikuar dhe Stohosi pasi pozicionet e tyre ishin shume te peraferta ne ate pike ,"helenizimi".

  CNN mund ta gjesh ne cdo gjuhe te botes. Shfleto ne arkiva dhe mund ta gjesh daton 8 Mars 1997.

  Sa per qeverine e epirit mund ta gjesh ne faqen (www.geocities.com/epirus in exile)humori jot kesaj rradhe se mos je ti Alexandri la per te desheruar.

  Greqia cliroj kosoven !!!
  Ky nuk eshte me humor por ky eshte torollakllsi.No coment
  Por me sa duket njeriut te qyteteruar mjafton ti kruake ate pluhur te holle te qyteterimit dhe dilka natyra e tij primitive.

  Me mirkuptim Amanti

  anton1as
  Deputet
  Posts: 253
  (8/17/01 4:13:21 am)
  Reply koha
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pse merreni me diskutime personale qe nuk na cojne perpara?

  Xhamlliku
  Deputet
  Posts: 136
  (8/18/01 3:04:18 pm)
  Reply "flamuri"
  --------------------------------------------------------------------------------
  A e dini c'eshte ky flamur? flamuri i "epirit te veriut"
  Torollaku
  Deputet
  Posts: 106
  (8/19/01 1:53:32 am)
  Reply Re: Mbi ndikimin grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk e dija se te shprehesh duke pasur si baze paanesine dhe duke citur fakte historike, te cilat na pelqejne apo jo ato jane qenka qendrim progrek!
  Amanti, i nderuar zoteri, nuk kam thene kurre qe Greqia cliroi Kosoven(lexo me mire pikepamjet e te tjereve).Ne se nuk e kupton qarte shqipen time, ShBA i ka dhene hua dhe me qira aeroplane Greqise.Ketu ndodhem une tani!
  Xhamlliku,Nuk eshte e nevojshme per kaq hollesira.Ata qe jane te interesuar per kete flamur qe na fut ne kete faqe e kane te varur ne shtepine e tyre , nuk presin nga ty qe tia u tregosh se cili eshte!!!!!!!!!!Ndofta pa dashje po ben te kunderten e asaj qe po diskutojme ketu.

  Anton1as, kerkoj ndjese per ndryshimin e temes qe solle ne forum( nga argumentime per ndikimin grek ne mosmarrveshje personale).
  Gjithashtu desha te them se mohimi ose injorimi i rruges se ndjekur deri tani nga te gjitha qeverite shqiptare( te majta apo te djathta kjo nuk ka rendesi) na ka sjelle ne ate atdhe qe ne njohim sot(28 mije km katrore dhe nje atdhe te cunguar nga veriu ne jug, nga lindja ne perendim).Une nuk do te filloj qe nga 1900-ta por nga 1990 te cilen te gjithe e kemi jetuar dhe i njohim nga pervoja personale faktet historike:
  1) Mosdenimi i atyre shqiptareve qe persekutuan camet mbasi ata erdhen ne Shqiperi, nuk ben gje tjeter vecse ne heshtje te aprovoje ato qe bene greket ndaj tyre.Mosdenimi i tyre te cilet me qellim ose jo, kane bere lojen e grekut per mua do te thote te rritesh ndikimin e grekut.(mendim personal)
  2)Nga ana ushtarake.Mbas 1997 qeveria shqiptare e Fatos Nanos ne bashkepunim me Nato-n(!), u dhane grekeve ne dore riorganizimin e ushtrise shqiptare.Ky riorganizim ne se Greqia do te kishte nje qendrim aleat perkundrejt interesave shqiptare nuk do te krijonte asnje dyshim dhe do te ishte i drejte.Por interesat greke ne Ballkan jane krejtesisht te kunderta me ato te Shqiperise.Atehere me cfare kriteresh u lejua ky riorganizim nga greket?
  3)Bashkebiseduesit e mi thane se greket kane marre monopolin e sherbimeve telefonike ne Shqiperi.Kur Shqiperia nuk eshte e zonja per te organizuar vete keto sherbime dihet qe Evropa "bahcen" shqiptare ia ka lene ne dore shtetit grek.Shqetesimi im nuk qendron se kush do vjelin fitimet(ajo dihet ata qe kane investuar), qendron se deri dhe bisedat telefonike te qeverise apo te SHIK-ut do te jene ne dore te grekut.
  4)Shqiperia(nenkupto qeveria socialiste) i ka dhene turqve per te rindertuar bazen detare te Pashalimanit(Vlore), pa marre asnje lloj garancie nga Turqia se kjo baze ne rast konflikti greko -turk NUK do te perdorej kunder Greqise.Keshtu greket ate qe nuk moren me hir( nuk donin ne asnje menyre qe te kishin nje baze te turqve mbrapa shpines se tyre) e moren me pahir(perdoren sherbimet sekrete, te ashtuquajturin EYP, Zan Caushin dhe kriminelet e tjere) Ne rast konlikti greko -turk, Turqia si shtet aleat i Greqise, jane te dyja forca te NATO-s , dihet qe do gjeje nje zgjidhje me Greqine dhe si zakonisht te na lere ne dore te grekut, sic ka bere gjithmone, eshte fakt historik.Perdorimi i Pashalimanit na implikon dhe NE.Ne cfare zgjidhje do te gjejme , kur akoma nuk kemi zgjidhur ceshtjen e sulmit te 1940 dhe heqjen e ligjit te luftes(atehere ishim protektorat i Italise dhe gjetem nje justifikim, po tani qe jemi nje shtet "sovran"?)
  5)Akuzave te qarqeve shoviniste greke se "kosovaret jane te vajtur ne Kosove pas sllaveve(!) dhe asnje lidhje nuk kane me iliret", deri tani asnje organ zyrtar shqiptar nuk iu eshte pergjigjur me fakte historike.SHIK-u merret me eleminimin dhe diskretitimin e kundershtareve politike dhe jo me ate qe duhet te merret: gjetjen qofte dhe me pagese te gazetareve te cilet te mbrojne ose te shkruajne per interesat tona ne shtypin grek.Bile ka dhe gazetare te ndershem greke,( te cilet mund ta benin pa para fare) ne kohen kur e gjithe Greqia demostronte kunder NATO-s, paten kurajo te shkruanin se" Milloshevici ishte nje kriminel dhe perkrahja e Greqise ndaj ketij krimineli, ul autoritetin e popullit grek". Pikerisht keto raste ngelen te pashfrytezueshme dhe ndikimi grek kesaj rradhe iu be emigranteve shqiptare te cilet nuk kishin burime te tjera informacioni, pervec se ato greke.(politika e kontrollit te shtypit te huaj nga sherbimet sekrete zbatohet me sukses nga CIA, Mosad-i dhe MI6(anglezet)- pse jo dhe ne?????????!!!!!!!!)

  Arsyet e mesiperme mua me duken me teper serioze sesa banalizimi i diskutimit me emra kafenesh dhe me lloje muzikash qe degjojne shqiptaret.
  Bojkotimi i mallrave greke(folem per zarzavatet greke) kur behet nga 800 veta qe jemi ne Forum, nuk ka asnje vlere.Ne se duhet te behet nje bojkotim i tille ai duhet te jete panshqiptar dhe me nje arsye, jo keshtu kot se keshtu na u shkrep neve nje dite.Duhet dhe nje arsye e forte dhe flagrante.Personalisht nuk e mbeshtes kete bojkotim per arsyet e meposhtme:
  a)ne se kujtohemi "befasisht" te bejme nje bojkotim te mallrave greke, keshtu "befasisht' dhe greket do kujtohen qe kane disa qindra mijera emigrante klandestine ne Greqi, per tu bere fshesen e zakonshme.
  b)Ne sektorin bujqesor grek 90% e punonjesve jane...shqiptare.Ata duhet te ngelen pa pune?
  c)Greket pasi tu kthehen mallrat do marrin demshperblimin e zakonshem nga Bashkimi Evropian, keshtu qe ferre nuk do tu hyje ne kembe.
  Propozimi im nuk eshte bojkotimi , por...DISKRETITIMI i mallrave greke, si te prishura, pa standarte, me cilesi te dobet etj.Ka vlere me te madhe dhe jehona e ketij diskretitimi nuk perfshin vetem konsumatoret shqiptare, por edhe ata evropiane!!!
  Me mirekuptim Torollaku.

  anton1as
  Deputet
  Posts: 272
  (8/20/01 4:27:05 pm)
  Reply Re: Re: Mbi ndikimin grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Toro"
  te lutem lexo ato qe kam shruar me lart dhe ate intervisten e ish-ministrit Preci.


  Per te gjitha ato qe shkruan ke te drejte por e keqja eshte qe ato qe ngre duhet te zgjidhen ne menyre institucionale gje qe nuk e kemi ne ne dore.

  Prandaj une e shtroj pyetjen cfare mund te bejne qytetaret pa pushtet kunder ketij ndikimi?

  A nuk te ishte me mire qe fshataret shqiptare te punonin tokat e tyre e jo te grekut?

  A nuk ka mundsi qe me mini-projekte te ndihmohen ata fshatare qe deshirojne kete dhe familjet tona te shkojne e te blejne te ta e jo te tregtaret me prodhime greke?

  Ato emrat e lokaleve kane rendesi te madhe sepse nga ulja e ndikimit fillon tek pavaresija ekonomike e shtreses se ulet te popullsise.

  Pra le te diskutojme dhe per gjerat e vogla konkrete se nuk eshte pa gje.
  Te bejme cfare mundemi eshte me mire se te diskutojme se cfare mund te bejme.


  Shnet Anton!
  shigjeta
  Deputet
  Posts: 113
  (8/20/01 4:49:11 pm)
  Reply Re: Re: Mbi ndikimin grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ka rendesi se nga gjerat e vogla formohet nje ndikim i tere. Sot lufta behet me invazime kulturash dhe jo me force armesh. Me sa di une Franca ka nxjerr nje rregull qe ndalon vendosjen emrave te huaj ne lokale

  anton1as
  Deputet
  Posts: 276
  (8/20/01 4:55:31 pm)
  Reply Re: Re: Mbi ndikimin grek
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ke te drejte.

  Shnet Anton!  Torollaku
  Deputet
  Posts: 110
  (8/20/01 11:38:43 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Anton1as.Gjerat e vogla qe permend, jane pjese e nje skenari te studiuar me kujdes dhe qe ofrohen me takt.Eshte vija nga "lart".Kur peshkut i qelbet koka( nenkupto qeveria), bishti nuk ka se cfare te beje(nenkupto populli, turma, masa).
  Si popull pagan qe jemi , pa ndonje fe tonen qe te na bashkoje, jepemi me pasion pas cdo gjeje te re (qe ka interes financiar) qe na ofrihet ashtu si "pa dashje", e teprojme, pastaj e hedhim poshte, bile dhe e shajme.Duke pasur njekohesisht dhe popullin te percare ne tre kulte fetare, fuqite e medha por edhe fqinjet, secila per interesin e tyre jane perpjekur te terheqin secilin kult nga ana e tyre, duke e ndersyer ndaj kulteve te tjere.P.sh. Turqia ndersente myslimanet kunder ortodokseve dhe grekeve.Greqia vinte ortodokset kunder myslimaneve.
  Ndikimi i "kultures" greke( per mua nuk eshte kulture) sot eshte direktive nga "lart".Asgje nuk eshte e rastesishme.Eshte nje politike sistematike e diktuar me gjakftohtesi nga qeveria.Une , ti apo te tjeret si individe nuk mund te bejme dicka konkrete dhe thelbesore qe ta luftojme.Bojkotimi i kafenese me emer grek ne Vlore, duhet te behet nga i gjithe populli vlonjat, jo nga 2-3 individe te vecuar, nese duam qe te kemi rezultat.
  Termi banal i kesaj politike se qeverise(per ndikimin grek) eshte :"moda".
  Te te kujtoj se 45-50 vjet me pare ishin ne "mode" me direktiva nga "lart"...ruset.Muzika ruse, shkrimtaret ruse, fizikanet ruse,"ushtria e lavdishme sovjetike", menyra e te veshurit si ne BS.Menyra e qeverisjes ishte ruse.Madje dhe lokale me emra ruse(te kujtohet BAR "Vollga" ne Tirane).Studentet shqiptare qe vinin nga Moska ose te rusizuar ose te martuar me ruse.Sa vazhdoi kjo "mode" ruse? 15-20 vjet, aq sa lejohej nga direktivat qe vinin nga "lart".Mos kujto se ka ndonje ndryshim, atehere ishim diktature dhe sot jemi "demokraci".Ndryshon vetem menyra se si te ofrohet(imponohet).Ruset, dje,iu imponuan me force shqiptareve,greket, sot, me para.Politika eshte e njejte.Tek dikush do te kacavirremi se vete nuk ecim dot me kembet tona, duam "paterica".Ai dikushi sot eshte greku.Do te vazhdoje te jete derisa te dale ndonje "paterice" tjeter, ku te kacavirremi.
  Nuk dua te jem pesimist, por historia ka vertetuar kete qe po them .Te thirrurat e nje individi kunder kesaj gjendjeje, mbulohen nga oshetima e turmes,mases.Nga ajo mase e cila manipulohet kollaj, nga "lart".
  Me respekt Toro.
  P.S. Rrezimi i qeverise eshte me efikas, se sa te bindesh te gjithe popullin se nuk duhet te ndikohet nga greku.
  Kur ne te gjitha kanalet ne televizor transmetohet e njejta reklame, ke dy zgjidhje:Ose rri prit sa te mbaroje dhe te filloje filmi(nenkupto zgjedhjet), ose mbyll televizorin(hidh qeverine).Reklamen do s'do je i detyruar ta shikosh, ate te ofrojne apo te imponojne.

  Amanti
  Anetar i ri
  Posts: 13
  (8/21/01 4:55:52 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------

  Nje sqarim te vogel, qe te mos gezohen disa. Nuk ka ne Vlore lokal me emer grek, te pakten une nuk di.
  Shqetesimi i pronarit ishte i tille: Greku i kerkoi ti ndryshonte emrin lokalit ne omonia .Nga bashkia ( ku dihet se ka depertuar elementi grekofil ,i ardhur ne vlore) i vjen nje projekt
  i shtrenjte per lokalin qe atij i duhet ta zbatoj. Greku i thote ndryshoi emrin te te ndihmoj . Pronari deri tani nuk ka pranuar ,por sa do duroi , me lokalion mban shtepine.
  Skenari me duket i njejte me politiken greke ne rang kombetar, kur i ngrinte ndihmat e BE per te diktuar politiken helenizuese ne shqiperi. Kesaj rradhe vampiri grek merret dhe me vogelsira.
  Elementi grekofil qe merr pensione ,bursa nga athina , perpunohet ,fanatizohet atje dhe vihet ne sherbim te plot te padronit.
  Akutshmeria e formimit te nje organizate qe do ti jepte pergjigjen e merituar edhe ketij elementi ka arritur piken e vlimit.

  anton1as
  Deputet
  Posts: 278
  (8/21/01 8:30:12 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Dhe kete e kam degjuar qe greqija i paguan pensione njerezve ne jug.

  E keqja jone eshte qe nuk kemi lidhje me njerez qe jetojne ne Shqiperi e keshtu qe nuk kemi shume informacion prandaj do ti lutesha te gjitheve ,por ne vecanti atyre qe kane te aferm ne jug qe te pyesin se mos marrim ndonje informacion me te gjere per ndikimin grek.


  Shnet Anton!

  anton1as
  Deputet
  Posts: 279
  (8/21/01 8:31:10 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ore pse te mos ta ndihmojme ne ate pronarin?

  Shnet Anton!
  tirana
  Ekonomist
  Posts: 554
  (8/21/01 11:49:00 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une di qe tokat e familjes time ne jug,me ligjin e dhenies ne perdorim te Nanos ne 1991 dhe miratimit te Berishes ne 1992,u jane dhene grekeve te cilet pretendojne ti kene te vetat.Fshataret greke rrojne si pashallare atje nderkohe qe,im ate paguhet me rreth 60.000lek te vjetra pension.

  A nuk eshte per te vene kujen??

  shigjeta
  Moderator
  Posts: 118
  (8/21/01 4:46:53 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte plotsisht e vertet qe ka persona ne Shqiperi qe marrin pension nga greqia.Mbi cfare baze e japin nuk e di por me siguri e kane gjetur nje arsye.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 30-04-2002 m 06:18

 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Vazhdim  nga jugu
  Deputet
  Posts: 152
  (8/21/01 6:50:03 pm)
  Reply Konkretisht !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Para se te hedh idene time se si mund te bejme dicka konkretisht per te ulur ndikimin grek , nje pjese shume e madhe e te cilit ushtrohet tek emigrantet shqiptare qe gjenden ne Greqi, do thoshja se po, vertet qeveria greke jep nje pension per persona qe ne baze te "standarteve" greke, jane bashkatdhatare, dmth me prejardhje greke. Arsye te pastra interesi kane bere qe edhe shume shqiptare te bejne c'eshte e mundur te futen ne kete kategori. Kjo do na dale perpara pas disa vitesh, kur te degjojme raporte zyrtare ne lidhje me numrin e qytetareve shqiptare me origjine greke...
  Nejse, qe te kthehem tek titulli i replikes, nqs doni me te vertete te ndihmoni ne kete drejtim, ka dicka qe mund te behet, mjafton te heqim dore nga fjalet e medha e nga dyshime tipike shqiptare: ne Greqi ekziston nje forum emigrantesh shqiptare qe qe perbehet nga te gjitha grupmoshat e profesionet e deri ne studente. Kur, fillimisht zbulova Albasoul, ju drejtova te gjitheve nje thirrje per ndihme. Forumi ne fjale quhet "Forumi i Emigranteve Shqiptare". Eshte nje organizate e pavarur qe qellim te vetem ka ndihmen e mbrojtjen e dinjitetit shqiptar qe shkelet cdo dite, sqarimin e ligjshmerise greke te legalizimit, ndihme ligjore ( bashkpunim me juriste te ndershem qe ofrohen shume here vullnetarisht), etj, etj. Kushdo qe deshiron hollesira ne lidhje me Forumin, jam gati ta sqaroj duke ju njohur me statutin e organizates, qe eshte e vetmja e legalizuar nga Ministria perkatese greke. Gjendja financiare e forumit eshte me se e keqe, pa zyre, telefon, pa te ardhura, etj. Te vetmet te ardhura jane kuotat e anetaresise. Gjendja politike ne Greqi, frika e shqiptareve ndaj pjesmarrjes ne org. se mos largohen nga policia, si dhe indiferentizmi e ndergjegja e kultura e ulet e organizimit, bejne qe forumi ne fjale te detyrohet te gjeje strehe ne ne zyrat e nje organizate greke qe quhet "Rrjeti i mbeshtetjes se emigranteve" (ne perkthim te lire) ku bejne pjese pothuajse te gjitha forumet e emigranteve nga gjithe bota qe aktivizohen ne Greqi. Shume here i jemi drejtuar ambasades shqiptare e qeverive (kemi edhe ministri emigracioni (!), apo jo ?); pervec fjaleve te bukura, asgje. Dhe kemi si rezultat paradoksin qe te gjenden te pakten 500 mije emigrante shqiptare e njekohesisht, organizata e vetme e krijuar per te mbrojtur intersat e tyre, e njohur ligjerisht, te mos kete te ardhura te mjaftueshme te paguaje nje telefon apo nje qera zyre...!!! Ideja eshte se, kush deshiron te beje dicka konkrete, mund t'i jap info te nevojshme e mund te gjendet nje rruge per mbeshtejte finaciare vullnetare, si shqiptari shqiptarit ne diten e hallit. Kuota e aneteresise aty eshte 1000 gdr, dmth, rreth $3 ne muaj. Kam idene se kujtdo mund t'i "teperoje" kjo shume qesharake, per standartin amer., me se jetike per forumin ne fjale ! Do t'ju propozoja, qe pasi te njiheshit me statutin, permbajtjen, qellimet, etj, te beheshit antare virtuale te tij, e te ndihmonit, qe kur duam te bejme nje mbledhje te hapur, psh, te kemi mundesi te nxjerrim nje afishe, e jo te vemi goje me goje me shqiptaret e sheshit "Omonia" qe sa degjojne forum, kthejne krahet, apo neper stacione treni, parqe, rruge etj, ku midis te tjerash duhet te ruhesh edhe nga policia...
  Nqs e shikoni si me vlere kete propozim, jam gati te botoj statutin e t'ju ve ne kontakt me Forumin. Do ishte me te vertete nje gjest shpirmadhesie e nje ndihme e konsiderueshme per organizimin e emigracinit qe kur te kuptoje madhsine e forcen, ndoshta nuk do kete me nevoje per "lemosha" si kjo !
  Gjithe te mirat ! P.S. Mos kerkoni shpjegime e shkaqe se pse qeverite shqiptare nuk ndihmojne. Arsyet jane me se te dukshme...

  Amanti
  Anetar i ri
  Posts: 14
  (8/22/01 3:37:25 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------


  Me pelqen kjo ide dhe jam gati ta mbeshtes ate. Do te me pelqente te dija dicka me teper per statutin e forumit .

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 280
  (8/22/01 3:59:47 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Jam shume dakort qe te behem anetar.

  me nis cfare duhet ne adresen:

  anton1as@yahoo.de

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 287
  (8/22/01 6:27:41 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------

  Sa per tokat e dhena grekerve eshte me te vertete tragjike.

  Por faktet jane ato qe jane, bile tani per tani mendoj se nuk ka rruge tjeter pervec se riblerja e tyre.


  "tirana" ne rast se vendos ta besh kete megjithese eshte e papranueshme , por i ulet ndikimi grekerve me thuaj se do te ndihmoj me sa kam mundesi.

  Shnet Anton!

  PS ky do te ishte projekt interesant:
  Krijimi i nje fondi per tia ble tokat grekerve.
  Por per kete duet te dime sesa ha jane ne dore te tyre, prandaj kush ka ndonje informacion te le shkruaje.
  tirana
  Ekonomist
  Posts: 557
  (8/22/01 10:30:11 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte budallallek te blesh dy here pronen tende Anton. Si njeri i afarit, nuk do te me linte principi ta beja.

  Pastaj,pronari i ligjshem sipas letrave jam une,vetem qe ne perdorim e kane ata.Tapite e pronesise dhe emrin ne kataster i kam une.Pra,ne rast se do te ribleja tokat e mija,do t'ia bleja vetevehtes.Do te isha si shitesi,ashtu dhe bleresi.

  Greket qe i kane ne perdorim,nuk u lejohet te shesin pasi nuk jane pronare por perdorues.

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 289
  (8/22/01 2:06:26 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  OK po pse nuk mund tia marrish kur je pronar?

  Shnet Anton!

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 558
  (8/23/01 3:00:19 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ta shpjegoj une:

  Ne 1991,greku Nano,vuri ne fuqi ligjin per dhenien ne perdorim te tokes fshatareve.Berisha,duke mos kuptuar rendesine e prones ne nje sistem demokratik kapitalist,e la ne fuqi kete ligj.Pastaj,me vone filloi te na jepte alternativa te ndryshme ne pronareve,te cilat ishin nje tallje me ne.Nderkohe,ngrihet Komisioni i kthimit te pronave,prane te cilit ne kemi depozituar kerkesen per kthim bashke me tapite perkatese qe ne vitin 1995.Nuk kemi marre akoma pergjigje.Me hypjen ne pushtet te komunisteve,ky shqyrtim eshte pezulluar.

  Alternativa e pare qe kompensimi i pronareve shqiptare me letrat me vlere famekeqe,te cilat u refuzuan.

  Me vone,Berisha na paraqiti alternativen e dyte:dhenien e 1HA per familje.Nje tallje e paturpshme,e cila,dhe kjo u kontestua nga pronaret.

  Ne 1996,Berisha nxjerr vendimin per rikthimin nderkohe te kullotave,ndersa toka bujqesore mbeti akoma nen shqyrtim.

  Me ardhjen e komunisteve filogreke e antishqiptare,shqyrtimi eshte pezulluar.

  Ndersa pronat ne qytet i kemi marre,por me nje mije probleme dhe shpenzime.

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 291
  (8/23/01 5:05:06 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Prandaj kur ta takoj nje here Berishen do ti them dy fjale.

  Ne kemi nje toke ne bllok ne durres e megjithese jeni pronare nuk na lejojne as me e pa.

  Kur shkojne keto komunistat akoma per pushime atje megjithese kane fitu miliona dollare me vjen me vjelle.

  Shnet Anton!

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 564
  (8/24/01 3:28:04 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Berisha,gjate udheheqjes se tij,ashtu si dhe te gjithe bashkepunetoret e tij,i perkisnin nje shterese e cila ka qene e zhveshur nga prona.Si pasoje,nuk i dhane rendesine asaj.Ne rast se Berisha do te kish zgjidhur qe atehere problemin e prones,do te kish eleminuar elementet marksiste qe e rrethonin dhe kontribuan ne renien e tij,sot nuk do te kishim rene ne batakun e Ilir Metes,Nanos e sorollopit te tyre.

  Problemi i prones eshte me kardinali ne Shqiperi.Jo vetem se une jam pronar tokash.Por,me kete dhunim prone ne shqiperi,toka shqiptare do te jete gjithmone mobilis dhe e pavlere.Nocioni i prones,i kapitalit,eshte humbur dhe kjo eshte per te ardhur keq.Fshataret shqiptare,Enveri i mesoi te punojne e i mesoi te vjedhin.

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 293
  (8/24/01 4:38:13 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Kemi dale prape nga tema, por problemi i prones eshte i nje rendesije te vecante.


  Une jam ne pritje te informacioneve permbi ate shoqaten e shqiptareve ne greqi.

  Por dhe permbi ate pronarin ne Vlore se ndoshta mund ta ndihmojne ne prapara se te pranoje ndihmen greke.

  Shnet Anton!

  shigjeta
  Moderatore
  Posts: 126
  (8/25/01 5:10:49 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Forumi i krijuar ne Greqi me duket nje inisiative shume e mire. Edhe une jam ne pritje te nje informacioni me te plote per organizaten dhe se ku mund te drejtohemi per te ndihmuar.

  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 65
  (8/25/01 9:05:52 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  per forumin e emigranteve shqiptare ne greqi, jam i interesuar
  por, separi duhet te publikohet statuti e programi i saj ketu, te shohim se cila eshte fillesa e ndihmave, kend po ndihmojme
  kush jane ata organizatoret etj...nuk e dij cfare roli ka ajo nen tutelen greke atje...duhet ta shkepusim si te pavarur, sepse eshte ne interes kombetar tonin...ai qe ka informacion, e qe u paraqit ketu, le te shpejtoje...

  per ato tokat e 'tiranes' ne jug, toka i takon atij qe e punon, nese pronari flene...nuk e dij cilet njerez te vet ka tirana atje!

  ndikimi grek eshte ne fuqi jovetem ne jug te shqiperise, por edhe ne diaspore...ne fl shqiptareve iu ka mundesuar greku te punesohen ne fabrika greke, iu kane dhene shtepi me pagesa mujore (te blera), iu kane dhene ndikim feje, ceremonite familjare te martesave, kurorezimet, funeralet, pershendetjet e fundit te te vdekurve shqiptare, (fe greke, pune greke, sigurim i ekzistences nga greku, shqiptari pagezohet si grek me emer, vdes si grek pa asnje fjale shqipe ne funeral etj. (une jam deshmitare i shume rasteve te tilla ne Florida e kudo ku shqiptaret iu hyjne prapa grekeve si rriqnat) punetoret shqiptare ne restorantetgreke flasin greqisht...( a nuk behesh keshtu nje vegel greke, jovetem, me ndikim grek?) ky eshte tmerr...ja si jane shqiptaret me qafe nen tehun grek kudo, ata qe jane te tille...edhe nuk kane dert aspak pse grekizohen edhe ne diaspore...!

  Me kane uditur disa shqiptare,qe gezohen se iu ndihmon greku
  me pune, me shtepi, me fe, me identitet, me emertim, me fejese, me martese, edhe thote se gezohet kur ia fejon motren greku...mohon shkencen shqiptare, kur nxierr ne shesh historine e vertete (si ai derri grek me pseudonomin tr2)??? Atehere ka pret prej ketyreve...?

  greket bejne mos qe shqiptaret e jugut te jene te mvarur prej tyre, vegla te tyre, ta zgjerojne rrjetin omonia deri ne shkumbin e kudo ne diaspore...uditem pse disa shqiptare, si iu futen pas si rriqnat ne prapanice atyreve qe jane ne radhe...
  per interesa personale e familjare...ka te duhet ekzistenca nga greku? Ata skllevere te grekeve, kur lexojne keto fjale edhe qeshen dhe nuk iu hane palla, pse kane humbur identitetin persona, kombetar, fetar, gjuhen, kulturen arberore...!!!

  Per 30 mije grek ne shqiperi hapen edhe universitete greke eper 500 mije emigrante shqiptare ne greqi, e per mbi 3 milion ame arberore, nuk iu lejohet as te flasin shqip!!! E shihni sa larg eshtjes jemi? Te ka hyre greku si akrepi vdekjeprues ne gjak! Te ka hyre ne politike, ne udheheqje, ne pushtet, ne gjuhe, ne histori, ne kombetarizem...Ndoshta dikujt i duken keto shprehje si shume pesimiste, por realiteti eshte ky!

  p.s. nuk e kuptoj pse nuk e paraqitni realitetin edhe me pseudonome!!! A duhet bere dika konkrete? Kjo theme duhet te ngjallet me te gjitha fuqite kombetare!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 301
  (8/26/01 1:03:58 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "per ato tokat e 'tiranes' ne jug, toka i takon atij qe e punon, nese pronari flene...nuk e dij cilet njerez te vet ka tirana atje"

  Nuk deshiroj te dal prape nga tema por koncepti per pronen e shprehur ne ate fjali eshte shume i cekte.

  Nje nga shkaqet e forcimit te ndikimit grek dhe te mos zhvillimit te REpublikes se Shqiperise eshte pikerisht mos respektimi i pronesise.
  Per fat te keq nuk e kam me nje statistike te botuar permbi tokat djerre dhe te dhena me qira ne RSH ,por ne kujtese kam nje shifer shume te madhe. Dhe eshte realitet i njohur ai qe shume toka mbetet djerre e fshataret kane ikur ne Greqi.

  Keshtu reforma agrare e 1992 nuk solli asnje te mire perkundrazi.

  Por faktet jane ato qe jane prandaj duhet te mendojme se cfare mund te bejme ne keto kushte.


  Nje ide do te mund te ishte krijimi i nje fondi dhe nje organizate qe ne bashkepunim me pronaret e fshataret do te ndihmonte ne ngritjen e fermava te vogla per prodhime bujqesore.
  Per mendimin tim lufta kryesore duhet te jete ajo ekonomike.

  Ndersa ai fakti qe shqiptaret dhe ne diaspore bien nen ndikimin grek me ben te trishtuar.

  Shnet Anton!

  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 71
  (8/26/01 10:37:00 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "prandaj ku ta takoj njehere Berishen do ti (t'ia) them dy fjale"

  vertet kjo fjali me duket qesharake, sikur heqesh se ke aq iminitet ne Republiken Shqiperise...:-), po edhe sikur te ia thojshe ato "dy fjale" cfare do te bejshe, kur Berisha eshte ne opozite...?

  Prona i takon atij qe e punon dhe kjo fjali eshte ne Te Drejten Nderkombetare, qe percaktohet me nje periudhe kohore...Problemi nuk eshte vetem te thohen dy fjale goje, por te veprohet konkretisht! Perderisa nuk eshte konstituimi i shtetit juridik, mungesa e anetareve familjare ne tokat e trasheguara perkatese, shkakton problematike pronesoro-juridike! Prona kerkon pronarin dhe prona pa pronar te vertete, mbetet ne dispozicion te atij qe e shfrytezon (ose te shtetit), derisa te formohet nje 'jura in realiena' ose te mbetet nje 'servitute'...(per ate thash, ka dikend 'tirana' atje)? E sikur te ishte i formuar shteti juridik shqiptar, pronari i vertete, mund ta shfrytezoje sipas te drejtes se pronesise private (por qe ia percakton statusi personal te cilin e mbane ne shtetin ku jeton sot)...!

  Komplekset e tokave ne Jug te Shqiperise, per tu standardizuar
  juridikisht sot eshte e pamundur, per ate duhet nje veprim konkret, tue pase per baze dokumentimin e te drejte se trashigimise pronesore...

  ps. pra anton1as, mos te dalim me teper jashte theme!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 305
  (8/26/01 1:54:32 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk e di ku ke studiuar ti drejtesi ,por me sa di une toka si cdo forme e prones private trashegohet e pronesija nuk ka lidhje hic me ate qe e punon.
  "tirana" e ka shpjeguar se i posedon te gjitha dokumentet e pronesise.

  Sa per ate thenien per Berishen ishte vetem ironike sepse nuk kam nder mend ti shpjegoj Berishes se cfare gabimesh ka bere dhe nuk kam asnje ambicje per tu marre me politike.

  Shnet Anton!

  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 80
  (8/26/01 8:29:16 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  si dukesh ne shprehje "ti" anton nuk ke studjuar asgje!

  une kreva dy fakultete paralel ne Universitetin e prishtines (drejtesi dhe albanologji)(1980), mbase me pyete me ti!

  Per pronen private, nuk e dij sa e kuptove 'tiranen', kur spjegoi
  kohen e berishes e te nanos...
  Dokumentacionin per pronesine juridike e percakton juridiksioni shteteror, ne te cilin gjindet prona!

  Pergjigju separi pyetjeve e tevona vazhdo me tjerat...dhe mos dil me jashte theme!

  post skriptis: nuk kemi nevoje per 'thenie ironike tuajat' kur dikush ka hallet e veta serioze, qe jane shume sikur 'tirana'...
  kujdes! Thema: si mund te ulet ndikimi grek, e jo si mund te ulet njeritjetri, antoni!

  ReEdD
  Deputet
  Posts: 208
  (8/27/01 1:48:19 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Illiristika, problemi i pronave ne Shqiperi ka qene disi i nderlikuar. Ne njeren ane kane qene pronaret e para 46 te cilet dispononin dokumentet perkatese, kurse nga ana tjeter kane qene pronaret e 46, pra te reformas agrare qe u krye nga Enver Hoxha. Te paret kane qene bej dhe agallaret e dikurshem, kurse te dytet kane qene fshatare te thjeshte qe reforma e 46 i pajisi me toke. Pas renies se komunizmit lindi problemi i pronesimit te pronareve. Por te kujt? Per nje coper toke normalisht kane qene dy pronare, ku njeri praqiste tapite e kohes se para luftes kurse tjetri ato te 46. Keto te fundit qene shume me teper ne numer se ato te paret, per kete arsye PD dhe kujdo force politike ( pervec PR me c'kujtoj ), qene ne favor te dhenies se tokes kryesisht atyre qe dispononin tapite e 46, por duke lene pronare edhe ata qe kishin uzurpuar pa dashje tokat gjate komunizmit, pra qe ua pati dhene shteti. Psh kur njerezit shpernguleshin nga nje qytet ne nje tjeter dhe aty ku shkonin shteti ju jepte nje apartament. Pas 91 te gjitha apartamentet apo shtepite private ju dhane banoreve egzistues praktikisht falas( me perjashtim te banesave relativisht te reja), pasi Ai i kishte paguar qira shtetit per vite me rradhe. Problemi i pronave nuk ishte aq imediat ne jug apo veri te Shqiperise sa c'ishte ne pjesen qendrore te saj, pasi dihej qe dikur nje zone te Tiranes ka patur vetem nje pronar dhe ne 91 apo sot aty banonin mbi 10mije vete. Atehere cfaredo te behej? Kuptohet qe asnje force politike nuk mund ti jepte pronen 1 personi ne kurriz te 10mije te tjereve. Kjo do te thoshte vetevrasje politike, prandaj edhe PD ndoqi ate politike. PS as qe behej fjale qe mund te ndiqte ndonje politike me te mire. Une i kujtoj si tani debatet parlamentare midis deputeteve te PD me ata te PS, por zgjidhje me te mire duke patur parasysh realitetin nuk mund te pritej. Nuk ishte faji i PD qe Partia e Punes gjate 50 viteve e zhvendosi popullsine nga qyteti ne fshat. Pas 50 vitesh cfare do tu thuash atyre qe i kane paguar shtetit qira per 50 vjet? Ik tani se toka eshte e imja dhe me te une bej cfare dua? Problemi i tokes ne Shqiperi ka qene dhe eshte mjaft delikat. Une apo familja ime ka patur dhe ka toka ne vende mjaft strategjike per turizmin nga ku mund te nxirren perfitime kolosale, por eshte e kote qe te luftosh per ate gje. E mira do te qe sikur te djathtet shqiptare te mos shikonin perfitimet vetem tek pronat, por cfare ata mund te benin sot, pra cfare mundesish nje force e djathte mund te na krijoje te gjitheve ne per tu pasuruar.
  Tiranen apo kujdo nga diskutuesit e kuptoj komplet. Edhe mua me gjithe shpirt me vjen keq per kete situate por nuk kam cfare te bej. Mentalitetin komunist ne si popull e kemi patur dhe do ta kemi derikur nje njeri qe ka dicka do te shikohet me perbuzje dhe zili nga ato qe nuk kane asgje. Ky eshte mentaliteti komunist. Ne kapitalizem, i zgjuari dhe i zoti kane dicka dhe te tjeret punojne per te. Po te mos e kishim kete lloj mentaliteti atehere do te mendonim ndryshe, njelloj si shoqerite perparimtare; bravo i qofte atij qe ka krijuar kete apo ate, apo qe ka dicka dhe do te mesonim se si ta arrinim dhe jo duke e shkaterruar ate qe eshte i zote dhe qe mundet te ngreje dicka.

  Me falni per diskutimin jashte teme, por nuk desha te hap teme te re, per arsye se eshte me e veshtire qe ti merret kuptimi. Moderatoret nese munden mund ta trasferojne diku tjeter, apo te hapin teme te re.
  Me falni


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 309
  (8/27/01 5:10:38 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Tani me lexo me kujdes "iliristika":

  "Pastaj,pronari i ligjshem sipas letrave jam une,vetem qe ne perdorim e kane ata.Tapite e pronesise dhe emrin ne kataster i kam une.Pra,ne rast se do te ribleja tokat e mija,do t'ia bleja vetevehtes.Do te isha si shitesi,ashtu dhe bleresi."


  Keto i ka shkruar "tirana"

  Meqe ke dy fakultete nuk po te shpjegoj me.

  Une nuk dua te ul njeri dhe ajo "ti" ishte thjesht konfidenciale.

  Temen per ndikimin grek e kam hapur vete dhe eshte nje teme shume e rendesishme e nganjehere ironija eshte mjaft domethenese e jo gjithmone tallese.

  Pra se pari lexo me kujdes se cfare shkruhet e pastaj...

  Ndersa meqe i hyre personalisht: une kam fakultetin e matematikes ne Tirane dhe te psikologjise ne Gjermani.

  Por fakultet nuk kane asnje rendesi ne fund te fundit.

  Pra pasi po e mbyll reagimin personal le te kalojme tek tema jone.


  Ceshtja e tokava eshte nje ceshtje qe lidhet me ndikimin grek ne Shqiperi sepse me 1992 iu falen me ligj toka qytetareve shqiptare me kombesi greke.

  Nje gabim trashanik qe sa te jene komunistat ne pushtet nuk korrigjohet si ligj, prandaj i takon te djathteve ne bashkepunim me pronaret te perpiqen te gjene rruge te tjera per te rrimare pronen e vet e keshtu per te ulur ndikimin grek.

  Lufta per pronen per mendimin tim eshte dhe lufta per te drejten sepse klasa pronare pesoi padrejtesite e regjimit komunist e ne rast se nuk mund te shlyen vuajtjet e kaluara te pakten prona e grabitur me ligj por pa drejtesisht duhet ti kthehet pronareve te ligjshem.

  Nuk jam per kthimin 100% por ka mundesi kompromisi sic eshte bere ne Hungari.
  Plus asaj une kam permendur nje fakt shume te rendesishem por qe u harrua.

  Shumica e tokes qe fshtaret e moren dhurate gjendet o e dhene me qira ose djerre( kjo eshte nje statistike qe per fat te keq nuk e kam me).
  Pra per cfare arsye te mos ta kene pronaret?

  Shnet Anton!


  shigjeta
  Moderatore
  Posts: 129
  (8/27/01 9:57:46 am)
  Reply Re: Nje sugjerim
  --------------------------------------------------------------------------------
  Anton perse nuk hap nje teme tjeter per pronen eshte nje debate interesant po ketu po e con diskutimin ne nje drejtim tjeter nga ai qe eshte nisur .
  Pershendetje


  arian1
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 3
  (8/27/01 2:12:54 pm)
  Reply si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Djema! Une jam plotesisht dakort me ju. Me ne fund u kujtuam per kete problem. Mendimi im eshte qe derri do plumb, keshtu qe mbeshtes nxehtesisht Jakupin me Mirditorin. Megjithate edhe per ndonje fushate disi me pak radikale si ajo qe sugjeron Antoni nuk eshte keq. Me pelqen mendimi i tij kur thote se mund t behet nje bojkotim produkteve greke.


  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 86
  (8/27/01 6:24:04 pm)
  Reply Re: si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  REdD, jufalemnderit pe skjarimin teper konkret,per te cilin duhet shume te mendojme, mbase eshte diskutabile ceshtja e prones private, ku ve termi 'prone private' ishte per 50 vjet ne shenjester!
  Vertet, eshte komplikim juridiksional, kur dihen dy pronare per te njejten prone dhe tash shtrohet pyetja, cili ka te drejten e trashigimit, ai para '46, si prionar i disa pronave te copetuara te cilat iu dhane fshataresise, apo, keta te fundit...Per ate theksova se prona private sanksionohet sipas juridiksionit shteteror ne te cilin gjendet!
  Sipas mendimit tim, poqese, nxierret nje aline kushtetuese, per rregullimin e pronesise, ku mund t'i jipet e drejta e prones private ne dispozitiv te nje kompromisi, nga ai dokumentacioni i para '46 dhe me kete tjetrin pas '46, do te krijoheshe nje e drejte servitute, qe do te percaktonte vlerat e te dy dokumentacioneve ne fjale! Kete do ta rregullonte vetem nje
  institucion juristesh me nje dekret pronsoro-juridik, respektivisht edhe duke u bazuar ne Kushtetuten e sotme!
  Sikur te bazohen ne te drejten trashigimore, duhet te meteshin te kenaqur edhe ata pronaret para '46, edhe keta te mevonshem, por qe kriteret e sotme diktojne me shume per humbje te vlerave juridike te dokumentacionit, para Luftes II. Ne Kosove kemi pase disa raste, kur prona private me 1977, eshte njohur me proces gjyqesor edhe per pronaret te cilet posedonin 'tapi' dhe jam deshmitar, ku eshte rregulluar pronesia private, e cila iu kishte dhene shtetit pa te drejte!

  Tash, kur nje pronar kishte pronen ne te cilen sot jetojne mbi 10 mije persona (pronare tjere), sikur theksove, tok me levizjet e pronareve qytet-katund, poashtu edhe keta te fundit kane te drejten e tyre dhe ai pronari me i hershem do ta fitoje nje perqindje pronesore, sepse nuk ka ku te gjeje zbatim juridik ai dokumentacion feudalesh ne teresi, ose e drejta trashigimore e prones do te perfundoje edhe pa ndonje shperblim...

  p.s. dolem nga thema, por edhe kjo eshte e nje rendesie te vecante, sikur e theksuan diskutantet e meparshem...
  .............
  e JU matemacienti e psikologu im anton1as, nuk duheshe te me nxiteshe (tani te jeshe me ekzakt - jo iliristika, por Illiristika, mbase ke kryer nje shkence ekzakte:-), por nuk duheshe te thoshe, kur ne kete theme nuk jeni profesionist...heu, medet, kur perzihen edhe matemacientet, psikologet e mjeket ne politike e drejtesi...per kete na ka gjetur kjo qe nuk po mundemi assesi te dalim nga krizat...
  Do te ishte me e arsyeshe ta falenderosh REdD, per skjarimin
  me siper e te shpreheshe me heret ekzakt, e jo me 'konvencione' ( e dini ju matemacient, fare do te thote fjala - konvencionale, ne rastin tuaj?)...dhe ajo theoria jote 'te bllokojme tregun grek, exportin grek te pemeve e perimeve:-), me duket komike dhe nuk e rroke as psikologjia e tregut dhe mos te shkruajme ketu vec hajt se po shkruaj dicka...

  Tirana, e paraqiti ceshtjen e vet e ju sikur me injorime e konvencione...derisa u nxehe pakez deri tek psikologjia jote e tregut...Sikur, nuk e lexove aspak shkrimin e REdD-it, ku permes fjales se lire dha nje tabllo reale te prones private para e pas Luftes se II boterore...e cila ceshtje nuk mund te rregullohet deri ne formimin e shtetit juridik shqiptar!

  Ketu bre anton1as (po me nxierr pune me ate 1, sikur antoni numer 1 edhe as, dy perparesi absolute qe ia perkushton vetvetes:-), mund te na ndihmosh si psikolog edhe per rimatjen e tokave (pronave) me mathematike (me fal, me gjeometri), mbase pronat private tonat jane pa forma gjeometrike!

  anton 1 as - perseri i perskrove mendimet e 'tiranes' dhe nuk jape asnje skjarim juridik (me fal, matematiko-psikologjik)...

  e tash te shohim sa psikolog je!

  p.s. keni ndonje mendim tjeter konkret per uljen e ndikimit grek ne Shqiperi?

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 312
  (8/28/01 1:38:48 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Pastaj,pronari i ligjshem sipas letrave jam une,vetem qe ne perdorim e kane ata.Tapite e pronesise dhe emrin ne kataster i kam une.Pra,ne rast se do te ribleja tokat e mija,do t'ia bleja vetevehtes.Do te isha si shitesi,ashtu dhe bleresi."

  Ky eshte sqarimi i "tirane" -s dhe lexo dhe nje here se cfare kam shkruar per pronen.

  Prape nuk po me kupton ore njeri i drejtesise, si duket emocionet po te erresojne shikimin dhe nuk po lexon i qete.

  Une nuk kam qellim te fyej njeri.
  Ato komentet personale jo matematika e jo psikologjija jo kur perzihen psikologet ne drejtesi...(interesant se po perzihesh vete ne psikologji ku nuk je profesionist: keto kunderthenie jane shenje e keqe?) jane vetem kohe e humbur.

  Ajo ideja e bojkotimit te prodhimeve greke nuk eshte aspak e keqe.
  Nuk e kuptoj pse duhet te jemi kundra.
  Nuk behet fjale per bojkotim total e kam shpjeguar dhe me lart ,por bojkotim te prodhimeve te cilat mund ti prodhonim vete.

  Deri tani je marre vetem me diskutime personale dhe nuk ke dhene propozime konkrete sesi mund te ulet ndikimi grek.

  Shnet Anton!

  PS le ti lene diskutimet personale por te diskutojme argumentet.

  une po hap nje diskutim te ri per pronen.


  Illiristika
  Anetar i respektuar
  Posts: 95
  (8/28/01 11:19:32 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  ndegjo mire ti anton1as ("aleihselat e selam":-),

  para se te flasesh per ulje te ndikimit grek, duhet e flasesh per mosuljen e prestigjit personal te shqiptarit, sepse mendimet tuaja nuk spjegojne ndonje kryerje universitare!
  Mat e cmat nuk kryhet puna!

  2. parase te bojkotohen prodhimet greke ne shqiperi, duhet te bojkotohen pordhimet e fjaleve boshe dhe te pavlera, edhe ketu boterisht, kur flet sikur me qene dikund vetem...e nuk po kuptoni se ketu maten fjalet boterisht, sa sikur ta dijshe ti e disa tjere, se sa e cfare njerezish i lexojne keto shkrime, do te paloheshe ne fund ode te burrave e do te jepshe ne sherbim vetem uje e gaca burrave te burrave (lexo: sikur grate qe kane burra edhe burrat kane burra, ka burre e permbi burre, thone tek na ne kosoven martire:-)! Po nganehere njeriu i cekte behet trim (duke menduar se nuk e sheh as e ndegjon kush i "fshtire" ne fjale, qe te dieg e t'pervlon n'vend! (me fjale po mendoj, se ty me mujte ta rriti jeten 1000 vjet, apo sa nje dite te zotit, qe thone...:-)!

  3. Une i lexoj shkrimet aqe me vemendje sa ty nuk ta merr mendja fare (polemika ka rendesi globale kur eshte konstruktive dhe kane cka te mesojne disa tjere)! Emocionet i preferoj, kur jane me vend dhe herrin barin e demshem ne lulishten tende, qe te ben dem jovetem ty, por edhe thema e thene, me konstruktive, me fjale banale mund te behet komike, boshe, me qeshe nje bote. Nuk e thone kot fjalen 'mos e dvet se te kallxon vet'! Disa shqipfolesa, po kallxojne vet pa hjeke keq me i pyet kush...hudhin helm e vnere mbi ato studime shqiptare qe nxierrin perendite antike me spjegim shqip, mohojne strateget e prijesit legjendar shqiptar-illirian, me keq se sa ata qe i pervehtesuan pa asnje te drejte historike (vetempse ishin te medhenj shqipot ballkanik dhe po tregohen aqe te frikshem, sa edhe sikur te ishte vet gjyshi i disave, nga frika e te huajve, thonese ai nuk ishte hero shqiptar, por grek a sllav "se po thote bota sa rrota", sepse nuk sheh tej hunde vetem aqe sa ka lexuar pordhimet historike greko-sllave dhe i bojkoton prodhimet flakada te SKENCES SKIPE:-)! (anton duro:-)

  4. per themen, si te ulet ndikimi grek ne shqiperi, une pasi lexova te gjitha shkrimet lidhur me kete, nuk pashe asnje mendim te thukte, produktiv, se lene me shkencor, me vetem nje argument, pervec atij te grykholles!
  Per mendimin tim, ndikimi grek ne shqiperi mund te ulet, duke u ulur para burrave Tuaj ne gjunj, duke i respektuar e nderuar
  mendimet e mencura, (se na ishim shume dietare per boten, e pak te mencur per vetveten), duke e ngritur mendimin e thelle, e jo duke e tejkaluar gjoja nuk e pava, duke e bere duk te lidhur - injorancen, ziline, kapriciozitetin, duke e ngritur mendimin pozitiv te shqiptarit, duke ia dhene krahun te mirit e duka ia thyer qafen te keqit - duke u ulur ne gjunj para shoqishoit, si para vllaut te dashur te zemres, duke ia rritur jeten njeritjetrit e jo duke e mbushur vner, duke punuar per 'kom e jo per shkom' (kur nuk ta ngrehe pela, ulu e pusho, jepi uje e ndigjoi burrat)! Atehere ulet vetiu ndikimi grek e sllav ne shqiperi e kudo mbi tokat shqiptare!

  5. Kur te hyjsh ne ode burrash shqiptar (thome na ne kosove, se per burrneshat ende eshte te bajne uje e buke edhe disa burra te forte me to, e burrecat ne balle oxhaku, ne 'shkom komi') - (a po merni vesh ju tjeret, nuk po flas vec me antonin) - njeriu qe eshte kalores i mire, parase te ia qet vrapin, shkon njehere ngadale trok, duke e kontrolluar terrenin e meidanit, e pasi ta kontrolloje mire, ia leshon vrapin (po dikush ka vrap pele e dikush vrap ati:-)
  Ndikimi grek e i huaj ne shqiperi e kudo ne trojet tona, ulet, kur secili shqiptar punon ne profesionin e vet, 'zanatli ne zanat tandin', kur secili/la vepron aty ku mundet, din e guxon, sikur bletet e nje zgjoni (a thua cfare sistemi shoqeror kane bletet?) - as nuk ka ndikim grek e sllav, as nuk flet kush gjuhe tjeter pervec Shqipes se Zotit ne Illiri, as nuk guxon kush me i kqyre as me sy tokat shqiptare, se lere me me pase ndikim e me ta ba shqypnine mjegullos grekos e sllaviqos...:-) E mos del tek "prona" se gjysma e shqiperise sot eshte prone greko-sllave edhe duke u bere 1000 kopili mashtrime politike, vetempse te gjithe i drojne hutes se Hutinit!

  post skriptis: populli tha: kerraxhia (qerrepunuesi), shkon ta zevendesoje ne pune sahatxhine (orepunuesin) dhe posa filloi
  e shkaterroi nji sahat (ore) dhe i rane te gjitha veglat e pjeset
  ato rrotlla te vogla neper toke, se nuk i shihte mire se leneme t'i ndreqi ne vend...sepse ishte mesuar me rrote kerri te medha
  me kuta e spica e shina (sa rrathet e kacave te rasoit moti:-) e keshtu ia fali dreqit ate punen e oreve! Pra, ishte ne zanate te h-u-a-j, bre anton1as ("alehiselateselam":-)!

  Njeni pyeti n'gjakove: sa asht larg udha deri ne Xerxe? Ky i tha: nji vrap kali. Po une jam me pele - ia ktheu ai i pari. Atehere bani dy vrapa pele se mberrine boll ne Xerrxe:-)

  Mos nis tjeter pune (per Pronen) pa e krye njehere kete qe e filluam! Se te gjitha jane te lidhura vrag, aparat si rrotllat e ores, qe e ndihmojne njeratjetrn ne levizje e veprim, po nuk po mundemi me i numerua 'tespihet' deri tek kokrroshi i madh:-) o ti anton1as!

  yhh cka paski ba ketu adaletin e zotit:-) vet the anton se ironia nganjehere eshte e domosdoshme, e ta mbarova qejfin!
  Ku me e gjete tash antonin ne prona duke i matur me math!


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 314
  (8/28/01 3:09:22 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "para se te flasesh per ulje te ndikimit grek, duhet e flasesh per mosuljen e prestigjit personal te shqiptarit, sepse mendimet tuaja nuk spjegojne ndonje kryerje universitare!"


  Me falni zoti gjykates!

  Ju lutem shume mos humbni kohe me mua por diskutoni me ndonje tjeter.

  Shnet Anton!


  "ndegjo mire ti anton1as ("aleihselat e selam":-)"
  Pse permend iliret e me flet nje gjuhe te pushtuesve dhe te shkaterruesve te shqiptareve per mbi 500 vjet?


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 319
  (8/28/01 4:28:56 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nje ide tjeter per ulur ndikimin grek do te ishte ndihma ndaj mjeteve kombetare( ne kuptimin nacionalist) te informimit.

  Psh sikur te krijohej nje fond per te ndihmuar radion kontakt qe te degjohej dhe ne te gjithe Jugun e RSH

  Shnet Anton!


  ulise33
  Deputet
  Posts: 157
  (8/29/01 5:18:42 am)
  Reply re.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une mendoj se nje shkak per influencen greke eshte numri i madh i emigranteve shqiptare atje.Une mendoj se kjo gje nuk eshte me vitale per Shqiperine ,keshtu qe duhet te luftohet per paksimin e tyre,Kjo detyre i vjen shtetit shqiptar.Duhen rritur taksat doganore per kalimin ne Greqi.Duhet fuqizuar ushtria ne kufi dhe te mos lejohen emigrante te paligjshem.Te shtohem marredheniet me Italine ,keshtu qe kushdo mund te shkoje te punoje ne Itali.T`i garantohet pune ne SHqiperi cdonjeri qe e ka nje pune stabile ne Greqi.Bankat shqiptare te mos punojne me me dhrahmi greke,dhe te ulet vlera e dhrahmise ne Shqiperi.
  Do ta vazhdoje kete teme nje here tjeter.
  Keto masa duken te dhimbshme ...por mendoj se jane e vetmja rruge.


  burimuji
  Anetar i respektuar
  Posts: 88
  (8/29/01 6:03:01 am)
  Reply Re.: Si ... ?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndikimi grek ne Shqiperi, kujt i shkon per shtat, kujt i intereson, e kujt i prish pune.

  Nese mund te thuhet se ndikimi grek ne Shqiperi ka marre
  permasa deri intsitucionale, ahere a na lind e drejta, e a duhet qe ndikimi shqiptar te rritet ne Greqi?

  Greqia pretendon se ka afro 500 mije shqiptare emigrante,
  merr ndihma nga BE per kete qellim, e u jep me ato pare pensione himarioteve hallexhi (e faqezi), ka nje fuqi pune te pacmuar, si ne spektrin fizik ashtu dhe intelektual, dhe per mua problemi qendron thjeshte:

  Shqiptaret emigrante ne Greqi cfare rrezatojne ne Shqiperi, dhe qe ta permbledh, si mund te rritet ndikimi
  Shqiptar ne Greqi?

  :hat

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 566
  (8/29/01 10:28:30 am)
  Reply Re: Re.: Si ... ?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Illiristika!

  Nuk thuhet post scriptis por post scriptum


  Tapite e 1946,po ajo qeveri e cila i nxorri,po ajo i nxorri te pavlefshme pas koperativave.

  Meqenese ti ke mbaruar drejtesi,supozoj seduhet te dish patjeter se 'eshte nje tapi

  Une jetoj ne Itali dhe po te jap perkufizimin e saj kostitucional ne kodin Civil:

  .......eshte nje kontrate shitblerjeje e nenshkruar nga shitesi dhe bleresi.Keta te fundit,mund te jene,individe,shoqeri apo institucione PRIVATE.Kontrata eshte e vlefshme vetem ne rastin kur ajo perpilohet perpara nje NOTERI dhe ne brendesi te nje zyre notarile.

  Tapite e 1946,u perpiluan dhe firmosen jo nga notere por nga partizane injorante.


  Illiristika
  Deputet
  Posts: 102
  (8/29/01 7:27:56 pm)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Tirana,

  POST SKRIPT eshte koncepti per nje shtese nje letre, qe ne lat. eshte post skriptum, i shtohet sufiksi latin - um, por para tij eshte sufiksi - is, dhe us, keshtuqe nuk luan rol sufiksi.

  Une dhashe mendimin tim, se pronen private dhe te drejtat e pronarit, i percakton juridiksioni i shtetit ne te cilin gjindet prona. Ato prona ishin private, si feude, e behen prona shoqerore apo socialiste pas '46, ku edhe vet dokumentacionin
  perkates te pronareve, e kane cveltesuar sistemi kooperativ, duke iu ndare disa pronareve tjere. Keshtuqe, te drejten e kthimit te prones pronarit te meparshem, e ka pezulluar vet ai sistem pas '46, ne menyre qe mos te kene asnje te drejte ligjore metutje, pronaret e meparshem, mbi pasurit e tyre te patindshme, gjoja si sistem i ri shoqeror. Por, ekziston mundesia, qe permes Tapive, si dokumentacion turk mbi te drejten e patundshmerise, (ato tapi turke i kane pranuar disa shtete socialiste deri me 1980, por qe ato prona te pronareve te meparshem, ishin prona shoqerore dhe jo individuale) mund te realizohet permes gjyqit, e qe duhet t'i merr per baze (tash, kur thohet se edhe ai sistem socialist nuk ekziston me). Prona juaj ka kaluar ne sistemin e trete, por problemi ekziston se, nje prone e nje pronarit te meparshem te para '46, ka kaluar ne disa pronare
  dhe sa eshte ne dispozitiv ligjor, mund te vendosi gjyqi, te cilit duhet te ia paraqitni dokumentacionin tuaj! Ne Shqiperi sot kjo ceshtje eshte shume problematike. Nuk e dij a keni provuar ta kerkoni pronen tuaj derisot! Apo, e keni lene pezull!

  Cdo kontrate eshte e plotfuqishme, kur regjistrohet ne juridiksionit shteteror, te notari zyrtar dhe ate plotfuqishmeri juridike, mund ta beni me dokumente origjinale, tapi apo kontrate, por, kjo do te arrihet nese do te fillojne proceduren
  disa pronare te meparshem bashke dhe te merret nje proces gjyqesor me ndikim.
  Une mendoj se ne '46, jane firmosur kontrata e jo tapi, nese i keni ato te vjetrat mund te filloni procedure gjyqesore...!

  Ligji mbi pronesine, nuk duhet te ndryshoje! Por, mund te bejne
  gjithcka pushtetaret...


  Torollaku
  Nderi i Kombit
  Posts: 155
  (8/29/01 8:29:55 pm)
  Reply Re: Anton1as
  --------------------------------------------------------------------------------
  Te lutem shume ndryshoje titullin e temes, nga "Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi" ne "Sharje dhe ofendime ndaj grekeve dhe shqipfolesve".
  Se ndonje propozim konkret per temen qe hape pak po shohim.Me shume lexojme fyerje prej Iliristikes drejtuar bashkebiseduesve qe nuk mendojne si ai( thua je komunist Iliristika?), sesa po diskutohet per ndikimin grek.
  Me respekt shqipfolesi.


  Illiristika
  Deputet
  Posts: 105
  (8/30/01 3:33:58 am)
  Reply Re: Anton1as
  --------------------------------------------------------------------------------
  e tash torollaku, me beri te qeshi:-) u harxhuan baterite a? Jo bre torollaku, sikur te ishja komunist,do t'i doja greket, nuk po fyej askend, por e verteta eshte me kryeforte se na! (lexuesit e kane fjalen)!

  anton1as, sinqerisht te them, se qenke djale i mire! E ullise33
  me ka befasur, edhepse i fola, e mu drejtua se ka deshire te beje
  dialog e polemika...edhe njehere ju them sinqerisht, se jeni te mire, e ate konceptin arab (as) ne thojza, ta bera te ngacmoj:-) eee

  torollaku e beri torollak punen per titullin e themes, po ani, se heret eshte te njihemi ne principe. Une erdha me se voni prej juve ne kete forum, por koha nuk pret dhe duhet shpejtuar, ta vjelim, sepse askush tjeter nuk punon per neve! Torollako, puna ka pune...!

  Perndryshe, asgje personale me asnjerin nuk kam, por vetem
  si te kthjellohemi nga mjegullat ide qe te formohet vertet, nje bashkebisedim vllazerish e jo vllahesh! Kuptohet se vllazerit hasin ne kontradikta, kunderthenie, por jane te embla ne fund!

  e toro, si te duash, mund ta hapesh vet nje theme tjeter, pikerisht per Leken e Madh:-), ne www.dr-savescu.com/history
  lexova keto fakte:"certain political interests have conferred e greek origin to Philip II, Alexander the Great's father, considered at the time 'the Greeks' worst enemy', and to Alexander the Great 'the absolute conqueror of all Greeks and destroyer of the Persian Empire. Herodotus wrote that Alexander I, the son of Amanta, king of Macedonia, was denied participation in the Olympic Games because he was not a Greek".
  Tash, shih si ishte ndikimi grek qe nga antika e perciellin derisot methoden e grekizimit, qe as ne Lojerat Olympike, nuk i kane lene tjeret, pa (u nenshkruar)pa u bere grek (prej se e kane pushtuar Olympin pellgazgjik) dhe me kujton sot kur mbi 500 mije shqiptare tone ne greqi, per te punuar per ekzistence, me mbete gjalle, duhet ta nderrojne emrin, fene,(dikush kombin)...krejt kjo, per nje leje pune! E zyrtarisht, greqia ata shqiptare te sotem i paraqet si grek dhe tash: a me mendua se vertet jane grek edhe keta punetore shqiptare te sotem mbi 500 mije?
  Nuk duhet me i sha greket prej shpati, por me veprim konkret!
  1. Me u lidhe masovikisht me shoqata shqiptare ne greqi, me organizime punetoresh tane atje, me shkrime, publicistike, per qitje ne shesh bote te padrejtat qe iu behen shqiptareve emigrante atje, reflektimit te unitetit ne popullesine tone atje...
  2. Me organizua programe kulturore ne Jug te Shqiperise
  3. Me ndikua kombetarisht tek shqiptaret qe marrin rroga e pensione e shkollime nga greket (se nuk u vyen ato para, ato shkollime greke brenda shqiperise!
  4. Me ndikua ne menyre publicistike e kombetare tek qeveria e sotme shqiptare, qe ato 'fuqi' importi ekonomike greke, te zevendesihen nga tjera burime (me te largeta e me vlere e nder).
  5. Me organizua diaspora shqiptare pushime sa me masovike ne jugun shqiptar ne interes te bisnesmenve shqiptar atje!
  6. Me i ndihmua ne punesim vet bisnesmenet shqiptare ne diaspore, shqiptaret (kur kemi tonet)
  7. Me u lidhe ne nje lidhje kombetare (jovetem permes internetit) dhe me shkua delegacione panderpre ne shqiperi ne menyre te organizuar...
  8. Me bisedua gjithkah me shqiptare, qe jane te mvarur nga greku (edhe ne diaspore)...
  9. Me ndikua e cdo firme (dyqan, ekonomi te vogel...) per vendosjen e firmave ne gjuhen shqipe zyrtare ne gjith shqiperine!
  10. Me ndihmua ne formimin e shtetit juridik ne shqiperi!
  (ose po presim e po vdesim)
  E tash, ky 'dekalog' a mund te realizohet? Faktet e fatet flasin ndryshe! Po, a duhet ndryshuar dicka - duhet! Perpjekje!
  Per secilen pike nga keto, secili shqiptar e ka pergjegjen ne majegjuhe, negative edhe pozitive! Zgjedhe!
  Poqese behemi nje fuqi kombetare, situata ndryshon gjithkah ku ka shqiptare!

  Dashuri Vllazerore!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 321
  (8/30/01 4:01:33 am)
  Reply Re: Anton1as
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte e natyrshme qe ndremjet nesh te ndodhin debate dhe te kete ndonje shkembim fjalesh jo te kendeshme, por kjo nuk besoj e ka kaluar kufirin e normales.

  Per ulur ndikimin grek ne Shqiperi ka shume mundesi dhe duhet shume pune.

  Realiteti eshte se shume detyra institucionale nuk realizohen sepse institucionet jane ne dore te bashkepunetoreve te grekeve.

  Ceshtja shtrohet:

  Cfare dueht te bejne ata shqiptare qe e kuptojne kete realitet dhe i ka mbetetur nje pike krenarije kombetare.

  Une kam shprehur deri tani tre ide:

  Bojkotimi i prodhimeve greke
  Shikimi i mundesive per te ndihmuar pronaret shqiptare tokat e te cileve i kane greket sot
  Ndihma ndaj mjeteve kombetare te komunikimit per tu degjuar dhe ne jug

  Qellimi i im nuk ka qene ndertimi i nje strategjije kombetare sepse nuk i kam mundesite dhe kjo detyre do ti takonte nje institucioni qe merret me sigurine kombetare.

  Dikush thote se duhet rritur ndikimi shqiptar ne Greqi.
  Mire do te ishte dhe po presim qe ai qe shkruajti permbi ate shoqaten te jape me shume informacion.
  Por mendimi im eshte qe perpara se te mundohemi per te ndikuar ne Greqi duhet te mbrohemi ne Shqiperi mire.

  Pra le te vazhdojme diskutimin,

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 326
  (8/31/01 2:29:18 am)
  Reply I lumte grekerve
  --------------------------------------------------------------------------------
  Biznesi shkodran nj hap
  m afr tregjeve helene

  SHKODER

  Biznesi shkodran po sheh nj rritje drejt marrdhnieve me Greqin". Ka qen ky prononcimi q ka dhn kryetari i Dhoms s Tregtis, Anton Leka n n nj konferenc pr shtyp, t dhn paraditen e s enjtes n hotel Rozafa.

  N pranin e ambasadorit grek Dimitris Ilopoulos, t presidentit t Dhoms s Tregtis s Mesinias, Karadatos, Anton Leka ka treguar zhvillimet e fundit mes Shkodrs dhe Greqis n fushn e biznesit. "Momentalisht kemi marrdhniet m t mira prsa i prket rangut t ambasadorve n Shqipri. Ambasadori grek, jo vetm q na ka mbshtetur, por ai ka vepruar konkretisht pr krijimin e hapsirave pr biznesment tan". Kshtu Leka ka treguar prmirsimin pr dy vitet e fundit. "Kemi arritur t krijojm besimin reciprok dhe t lidhim marrdhnie konkrete bashkpunimi. Me knaqsi pohojm se ambasada greke, na ka lehtsuar shum n dhnien e vizave. Gjysma e biznesmenve shkodran q jan t regjistruar n Dhomn e Tregtis, kan marr viza 6-mujore shumkalimshe". Sipas Leks kjo ka br q marrdhniet me homologt e tyre grek t shkojn drejt normalizimit. "Duhet t pohojm nga ana tjetr q marrdhniet tona me biznesin grek kan qen t pakta. Kjo sht dhe arsueja q mbase pr momentin nuk kemi ndonj investim konkret grek n Shkodr". Me sy pozitiv shihet dhe pjesmarrja e shkodranve n panaire. Pr dy vite radhazi, ata jan pjesmarrs n panaire. Kshtu n tetor sht konfirmuar pjesmarrja e Dhoms s Tregtis s Shkodrs n panairin e Kavadhisit, ku nj pavion t veant do t ken dhe prodhimet nga Shkodra.

  gazetari

  Marre nga GSH

  Ne flasim greket punojne.

  Prandaj do te humbim.

  Shnet Anton!


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 340
  (9/3/01 4:16:54 am)
  Reply Re: I lumte grekerve
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Grat shqiptare lindin vetm me operacion sipas urdhrave nga Greqia dhe dshirs s gjinekologve shqiptar pr t'i rrjepur nga lekt familjet shqiptare. Grekt i kan br llogarit shklqyeshm pasi me operacion njeriu (gruaja) mund t lind vetm 2 her me operacion (n raste t veanta edhe 3). Me an t nj llogarie t thjesht i bie q 1 burr + 1 grua = 2 vet q trashgojn 2 fmij (pra popullata nuk rritet). Duke llogaritur numrin m t lart t vdekshmris n Evrop q sht tek ne si dhe vrasjet, gjakmarrjet, aksidentet, emigrimin i bie q pas nj shekulli do t kemi 1.5 miljon shiptar.
  Urdhri q sht lshuar nga Athina pr ministrin e shndetsis (ministri sht me origjin greke) sht i qart: "MOS U NDJENI DHE MOS MERRNI MASA NDAJ GJINEKOLOGVE SHQIPTAR Q MARRIN LEK NGA LINDJET"
  Si dihet n gjith botn (ashtu si dhe n Shqiprin para 1990-ts) lindjet me operacion jan jashtzakonisht t rralla (n 250 gra vetm 1 lind me operacion) dhe n raste t tilla mjeku duhet t bj relacion pr shkaqet se prse gruaja lind me operacion dhe jo normalisht.
  Ndrsa n Shqipri sot n 500 gra vetm nj lind normalisht. Gjinekologt prfitojn duke e dramatizuar gjendjen e gruas para lindjes n mnyr q t paguhen nga familjet e grave viktima. E gjith kjo tragjedi e papar
  kalon n heshtje pasi kshtu i vjen prshtat edhe ministrit t shndetsis s Shqipris i cili sht me origjin Greke.
  Mjek t till grash (gjinekolog) duhet n mos t pushkatohen t dnohen me burgim t m t lart se 15 vjet pasi kjo mnyr lindjesh sht nj krim kundr njerzimit.

  Shpjegim: prse grat lindin vet dy her me operacion.

  Fmija zhvillohet n barkun e nns n Uterus i cili ka formn e nj foleje pak a shum t rrumbullakt. Uterusi rritet me rritjen e bebit n bark. N muajin e nnt n rast se bebi nuk ndodhet n pozicionin e lindjes (normalisht me kok posht nga vagina por ndonjher edhe me kmb posht) ather bebi lindet me operacion. Kjo ndodh n 1 ose dy raste n 250 gra. N rest se Uterusi ahet pr t br t mundur lindjen ather tek vendi i arjes formohet nj plag n formn e vijs ku sht br operacioni.
  N shtatzanin e tret (shpesh edhe n n dytn) kur Uterusi fillon t fryhet prap me rritjen e bebit, ka raste q ky (Uterusi) ahet tek vendi i operimit dhe fmija vdes n barkun e nns. Kjo sht vdekjeprurse pr nnn vet, prandaj "gjinekologt" apo ndryshe vampirat shqiptar u mbyllin kanalet e kalimit t vezve grave (pas lindjes s dyt) me qllim q ato t mos ngelin m shtatzna.

  Doja ta dija se a do ishte m mir q t dnohen kta gjinekolog vampira me eksperienc (pra t gjith ekzistuesit megjith infermiere) dhe n shtpit e lindjes (martenitetet) n Shqipri t pranoheshin gjinekolog t rinj me m pak eksperienc por me frym, kultur dhe energji t reja n kuptimin pozitiv t fjals. "


  Kete shkrim e gjeta ne internet.
  Pa koment.

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 375
  (9/7/01 4:07:37 am)
  Reply Re: I lumte grekerve
  --------------------------------------------------------------------------------
  Prse duhet t sajohet
  Ministri i minoriteteve  N prpjekjet pr t knaqur me poste qeveritare gjith partit e koalicionit, kryeministri Meta sht duke br nj gaf q pritet t'i kushtoj shum jo vetm kabinetit t tij por dhe gjith qeverive shqiptare q do vijn pas. Shtypi afr kryeministrit ka konfirmuar krijimin e nj portofoli t padgjuar ndonjher m par n Shqipri: ministrin e shtetit pr pakicat kombtare.
  Meta kishte dhjetra mnyra pr t'i dhn nj makin me targ RSH, partis s Melos. Duke krijuar nj portofol t till ka treguar miopi. Ende nuk dihet saktsisht se far ka ndikuar n ngjizjen e nj sajese t till. Pak dit m par, Nano deklaroi n hotelin Hilton t Athins se kishte diskutuar me Papandreun pr mnyrn e prfaqsimit t minoritetit grek n qeveri. Ndrkoh pak dit para ktij takimi, Simitis bashk me urimin i drgonte Mets mesazhin n t cilin krkohej prmirsimi i mtejshm i gjendjes s minoritetit grek. Megjithat nuk dihet saktsisht sa kan ndikuar kto dy fakte n projektlistn e kabinetit t ri "Meta". Asnj shqiptar normal nuk sht kundr respektimit deri n fund t t drejtave t minoriteteve. Por sajimi i nj portofoli t till qeveritar krijon nj domethnie negative. E para n Shqipri numri i shtetasve q i prkasin pakicave kombtare nuk e kalon shifrn 100 mij. Shqipria nuk sht republik multietnike si Maqedonia. Tirana ka nnshkruar gjith konventat ndrkombtare q i prkasin ksaj fushe dhe gjith raportet e vzhguesve ndrkombtare dshmojn se n Shqipri respektohen t drejtat e pakicave kombtare. N do vend t bots mund ket ministra pran kryeministrit pr shtje t paracaktuara. Por kto shtje prbjn sfidn m t madhe t qeverisjes, si mund t jet tani pr qeverin shqiptare procesi i integrimit evropian apo kriza energjitike. Krijimi i nj portofoli qeveritar pr pakicat kombtare mund t sjell efekte t paparashikueshme. Meta, ndoshta pa e kuptuar as vet, mund t ket nxjer shejtanin nga shishja: t krijoj n Shqipri imazhin e problemeve q nuk ekzistojn. Ndoshta n amokun e krijimit me ngut t qeveris, duke dashur t mbyll vrimat q i hapeshin sa nga partia e tij dhe partit e tjera t koalicionit, e ka knaqur Melon me nj dika q as ky i fundit nuk e kishte menduar. Gjithsesi, Meta ka ende koh pr t br korrigjimin. Tek e fundit, ende nuk jan shteruar mundsit pr t zgjedhur nj rrug tjetr q partia e Melos t ket nj portofol tjetr ministror.


  more po i lumte qe ...
  Anton!

  Fatmir
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 2
  (9/12/01 4:59:25 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje,

  Nuk kam pare ndonje qeveritar shqiptare deri me sot, te pozites apo opozites te shqetesohet per perdorimin ne jeten e perditshme te Dhrahmise (monedhes greke) ne jug te Shqiperise.

  Varesia dhe turpi yne fillon qe aty. Duhet te ushtrohet presion pikerisht per nesh ne qeverine shqiptare qe monedha greke te mos perdoret si mjet kembimi ne jeten shqiptare pervecse ne tregjet valutore.

  Nje vit e me shume me pare e kam theksuar ketu qe asnje perparim nuk mund te kemi ne heqjen e varesise nga Greqia nese nuk marrim masa konkrete. Edhe ne menyre virtuale mund te ushtrojme nje presion shume te madh. Duhet vetem angazhim serioz.

  flori2
  Deputet
  Posts: 209
  (9/13/01 8:14:10 am)
  Reply greket
  --------------------------------------------------------------------------------
  Duhen hequr socialistet per te ulur ndikimin grek,bile bile edhe ndonje sabotim i vogel ne Greqi nuk do te ishte keq.Sikur te binte bursa greke psh.

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 428
  (9/16/01 9:26:44 am)
  Reply Re: greket
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Kam nj studio n bodrum. Kryesisht merrem me transferimin e videokasetave nga sisteme t ndryshme t bots n at amerikan dhe anasjelltas. Mjaft shqiptar vijn e u kryej shrbime t tilla . Kam gadi tre vjet q e bj kt pun dhe m jep knaqsi. Madje, shum shqiptarve ua kthej falas kasetat. Kam vn re se mjaft kaseta gazmendesh familjare q u vijn nga Shqipria, jan redaktuar me muzik greke n sfond, si t mos qe mjaft q edhe ashtu orkestrat mundohen t luajn muzik greke a turke npr gzime t tilla. T'ju them t drejtn, m neverisin, jo aq shum nga muzika se sa nga absurditeti. Imagjino: N mur fotografia e vjetr e Sinanit me Rafijen q martojn Zenunin me Hatixhen , jan nga Peshkopia, dhe n sfond redaktori i ka futur muzik greke. Disa nga ju ndoshta e kan dgjuar emrin e ktij personi(redaktor?): Dfrim Methasani, korespondent i Radio Tirans. Ky qe vetm nj shembull,por ka aq shum, saq m vjen sa pr t qeshur aq edhe inat. Un nuk paraplqej t gjykoj guston e tjerve, por, tek shoh kta preferenca pr grekrit, arrij n konkjuzion (ndoshta i gabuar) se kta njerz nuk kan karakter. Mendo pr nj ast nj grek sado shqiptarodashashamirs t jet, t ket redaktuar kasetn e dasms s vet me kng t Fitnete Rexhs. Apo nj kinez t'a redaktonte me kng labe.(kjo e dyta ndoshta do ishte m e pranueshme llogjikisht). Pr mua sht njlloj. Ka nja dy vjet q nuk dgjoj t'i bjn me muzik serbe. Tani vetm i blejn kasetat e Cecs, e veja e Arkanit, mu n mes t Tirans. Nuk ka ndonj gj, vese nuk e marrin vesh se far thot. Nj xhaje mu ke SHeshi Sknderbej shiste qofte me karroc dhe magnetofoni buiste serbisht ( m 1998-n). I afrohem dhe e prshndes serbisht (un e flas serbishten):
  -Dobardan! Kako ide? Da si prodao neshto?
  M prgjigjet:
  - H h,no, no ....io Albanski.
  -Shqiptar je?- i them.
  - Ashtu e pra mo fol , se m'mene.
  - U mene? Pse mer xhaje, po ti nuk po mene me kt kongtar q s'e merr vesh fare, pse po t'menkam un me dy llafe?
  -Aaa, o muzika bukur shum...
  Sivjet n mars isha n Shqipri. Udhtova shpesh me furgona. Kudo ku hypje, dgjoje, o Sinan Hoxhn me muzik greke e tekst shqip, ose greke t pashqipruar hi. I them nj taksixhiu:
  - E vshtir jeta gurbetit, ?
  -Pse?
  -Jo, po e shoh se nuk paske t ngop me muzik greke, duhet t jesh prej andej. Po mir q paske msuar shqip.
  -a flet ti o un... po t plqeu nigjoje, po s't plqeu zbrit....
  E kstu nuk kan t sosur....


  A ka njeri n kt forum q mund t'i japi dum ktij fenomeni n Shqipri?
  Do vij prap t shoh ktu pr prgjigje "

  Ky esht nje postim i nje diskutuesi qe muduk shume domethenes.

  Shnet Anton!

  Torollaku
  Nderi i Kombit
  Posts: 214
  (9/16/01 2:41:06 pm)
  Reply Re: greket
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me te gjitha keto qe parashtrohen ne diskutimin e mesiperm per degjimin e muzikes greke nga shqiptaret, me perforcohet mendimi qe Shqiperia po nuk konsolidoi vete shtetin dhe ndergjegjjen kombetare, nuk ka si akuzon greket per veprimtari dhe propagande antishqiptare.
  Ndofta eshte ajo qe ke thene ne tema te tjera Anton, qe kemi paaftesi racore dhe per rrjedhoje inferioritet ndaj cdo gjeje te huaj(ne kete rast me greket).Te gjitha gjerat ne shqiptaret i bejme me budallallek dhe me teprice.Kemi huar shume gjera nga greket, por kemi "harruar" ate me kryesoren, qe greket e lashte ua mesuan gjithe botes:"PAN METRON ARISTON"="CDO GJE ME KARAR,ME METRO".
  Keshtu dhe puna me shqiptaret.Ne vend te marrin nga greket ato qe ata kane me te mirat dhe qe ia kane eksportuar gjithe botes, shqiptaret bien ne nivelin e jevgjve duke degjuar kenge jevgjish(cifteteli) te cilat vete ne Greqi perbuzen.
  Kthimi i shqiptareve ne fene e krishtere(katolike apo ortodokse kjo nuk ka rendesi) do te ishte nje hap ku do te dallonte me te vertete shqiptaret nga greket,sepse i vetmi kriter qe do te ngelej qe ata te dallohen do te ngelej ...gjuha.Sot ne Greqi mbizoteron opioni se te gjithe ortodokset jane greke, ndersa myslimanet shqiptare!!!Kthimi i shqiptareve ne fene meme te krishtere , do ta hidhte poshte automatikisht kete opinion.Vetekuptohet qe ne kisha do te perdoret shqipja si gjuhe , jo greqishtja.
  Se sa krenare mund te jene besimtaret myslimane per fene te cilen ua imponuan pushtuesit 500 vjecare turq me force, vetem ata mund te na e shpjegojne.
  Me mirekuptim ndaj te gjitheve,Toro.


  anton1as
  i Djathte
  Posts: 690
  (11/9/01 3:58:26 am)
  Reply Sa mire!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Si duket greket nuk paskan mundur ta zhdukin fare kete teme.


  Shume mire le te vazhdojne aty ku e lame.


  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 747
  (11/22/01 6:18:53 am)
  Reply Re: Sa mire!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Greket nuk e zhduken por dhe ne te mos e harrojme kete teme.

  Ata nga greqija nuk po shkruajne me!

  Di gje njeri se cilat fusha te ekonomise jane te varura me shume nga greqija pervec karburanteve qe i kane ne dore ata dhe bankave qe i kam pare ne Tirane e Durres?

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 753
  (11/24/01 11:33:07 am)
  Reply Re: Sa mire!
  --------------------------------------------------------------------------------
  ARISTIDH P. KOLIA
  1944-2000

  Jurist, shkrimtar e studiues i shquar,
  president i Arvanitasve te Greqise
  i vrare me metoda misterioze nga
  qarqet ultranacionaliste greke.
  ______________

  Kjo faqe ne internet u kushtohet arvanitasve
  te medhej qe me trimerine, menurine,kulturen
  e dijet e tyre bene emer ne histori, ne historine
  e pergjakur jo vetem per lirine e pavaresine e
  Greqise por edhe per te drejtat e lirite qe duhet
  te gezoje populli arvanitas per gjuhen, kulturen,
  traditat dhe folklorin e vet, te cilat Greqia
  gjithnje, egersisht e dinakerisht ua ka mohuar...
  Por populli arvanitas qe ka bere emer ne
  histori kurr nuk do te shperftyrohet, kurr nuk do
  te harroje gjuhen, traditat e kulturen e vet.
  ______________

  THE ARVANITES

  ... Arvanitika has never been included in the
  educational curricula of the modern Greek state.
  On the contrary, its use has been strongly
  discouraged at schools (and in the army)
  through physical punishment, humiliation,or,
  in recent years, simple incitation of the
  Arvanitika users (Williams,1992:86; Trudgill,
  1983:130-1). Such attitudes have led many Arvanite
  (as well as Vlach, and Macedonian) parents to
  discourage their children from learning their
  mother tongue so as to avoid similar discrimination
  and suffering (Trudgill, 1983:130).

  from: http://www.greekhelsinki.gr/<br /> ...arvanites.html

  Miresevini ne faqet e Revistes ne
  Internet "ARVANITET"
  mjafton te shtypni kete link:

  groups.yahoo.com/group/arvanites


  Shnet Anton!
  anton1as
  i Djathte
  Posts: 798
  (11/30/01 3:05:46 am)
  Reply Re: Sa mire!
  --------------------------------------------------------------------------------
  RREZIKU GREK SHT N PRAGUN E DO SHQIPTARI!  Nj miku im, emigrant n Greqi, m thoshte: Kur nnave greke u qanin fmijt dhe donin ti qetsonin, prdornin gogolin prbindsh: Pusho se t hngri shqiptari! Fmija pushonte. Kur i pyesja kto nna, thonin se q n vogli, prifti i kishs dhe msuesi i shkolls, u kishin thn se Shqiptart jan vampir, prbindsha!. Djali i pronarit tim plak, ishte gati 5o vje, po ai sa hapi nj stacion t muziks angleze, plaku sa nuk u ngrit ta kapte pr fyti. Un q isha paraqitur te ai, si ortodoks me origjin ruse, ndrhyra, Qirio! Ishte nj muzik tepr e mir, pse t mos dgjohet!

  - Pse ti, atje n Rusi e dgjon muzikn e huaj?

  - Po, dgjoj si t them, muzikantt e mdhenj, Moxart

  - Lri ata se kushdo i bn n shkoll. Edhe do grek. Edhe nga ata q thua ti, asnj nuk ka thn, se greku sht m i mir se ne! Pra, skam pse ti dgjoj dhe ti dua. Ti q i dgjon nuk je rus i plot, po gjysm. Je tamam si nj shqiptar.

  Ai q preferon m shum muzikn e nj populli tjetr nga ajo etij, nuk sht prvndin e tij. Esht kundr muziks dhe vndit t tij. Un ndrhyra t dija kish me shqiptart, pse i urrente dhe fliste me aq mllef, duke i quajtur edhe mbi zvarranik, mbi hiena, nsa dgjojm prdit dhe kurdoher muzikn greke, edhe at q shan dhe mallkon shqiptart.

  N Greqi pash se egrsia ndaj shqiptarve nuk shfaqej vetm nga plaku q adhuronte vlern e muziks dhe kulturs s vndit t tij, po edhe te t rinjt, sidomos t priftrinjt e kishave, te shtetart e administrats, t msuesit skolastik t shkollave, te politikant, diplomatt dhe gjeneralt shoven.  Bastardt q hapn kufijt pr hasmt,  N vitin 1997, Greqia, Serbia, gjith ata q i prkrahnin jasht e brenda vndit ua ndezn urrejtjen dhe flisnin vetm kundr Shqipris dhe shqiptarve. N jug, u uln flamurt shqiptare dhe u ngritn ata greke. Kjo bhej n prani t brokeve, imameve , koive, qilimeve, ruve, pllumbve, majkove, alive, etj bastard q hapn kufijt pr hasmt.

  Ndrsa n Shishtavec, nn urdhrat e Dokles ngrihej flamuri i bardh, i turpit. Dhe ky dorzim ndaj hasmit sllav, bhej nga shqiptart, ku t part e tyre e kishin mbrojtur me nder dhe burrri, tokn q u bnte bukn, u jepte lumturin, u ndezte energjit, u mbante n gji emrin dhe legjendn e t parve; flamurin q u kish rrit5ur krenarin; gjuhn q u prcaktonte etnin, lavdin n breza dhe n shekuj. Po pr udi, eposin e t parve, shpirtin atdhedashs q nj deledash Dokle kish arritur tua shprbnte, deri n vrasjen e burrris, shqiptarizmit, t mohonin dhe t ktheheshin n frikacak t prbaltur.

  Pa u dukur armiku, ata ngritn flamurin e burrrimit, tamam si nj ushtri tradhtare n front. Milot, lazrit, andont, himariotve t qndress n shekuj, t bess dhe nacionalizmit, u than se tradhtia e toks, emrit shqiptar, dokeve dhe zakonit, sht nder, sht burrri. Dhe ata pranuan t ulej flamuri i tyre dhe t ngrihej ai i pasardhsve t Zervs, q i kish zhuritur n momentin q do t jepte shpirtin e zi l amanetin; Vrijini shqiptart e ngel. Jam krenar q vdes se pas lash: grmalla, hi, viktima, dhe zi!

  Dhe kt dshir t mndur, e rindezn te grekt, shqipfolsit pamoral, infermieri kuqalash askushi Broka, zioshi i urrejtshm Gjinushi, grekofili vrass Rui, t tre levantin, por e gnjyen Labrin e Selamit, Lepenics, Gjoleks, birbilenjve. Dhe lebrit i than grekut fute ushtrin dhe shpjere n Tiran t mbrosh shrbtort q vure n pushtet.

  Ngriji kishat ku t duash, nj si n fshatrat e tuaDhe tani lebrit i shikojn si t habitur. Paditin vetveten pr at q bn, n dm t nderit t tyre, t lavdis s t parve. Vjellin mllef se pr ato q ju than t bheshin, nuk u bn. Levantint bandit q morn pushtetin u kthyen n kurvar, mafioz, kusar t pangopur, n vrass. T gjith n shrbim t grekut e serbit.

  Nprmjet askushve si njerz, por levantin t zinj si: Broka, Gjinushi, Dokle, Rui, lebrit tani prcaktojn ligsin e gjith bands, edhe t Mets q dogji Beratin dhe u tha bandave t skraparllinjve: vrisni cilin t doni, villni t mundni; Meidani q lau Crrikun me gjak, q veshi qyrkun e presidentit e tha: Un sdi t komandoj, po do vras aq sa dua. Nanon q ishte kryebanditi i partis s krimit dhe u tha shqiptarve: Mjaft kini shikuar nga Tirana, tani shikoni nga Athina!.

  Dhe tani, lebrit, tr shqiptart i njohin mir, ata q i prun gjemn Shqipris: grekun, serbin, mafien. Vetm ata vendosn n pushtet bandn e tyre kolaboracioniste t Nano-Gjinushi-Meta. Dhe shum nga kta bandit u urdhruan t flisni edhe si shqiptar, q t quheshin t till. Kshtu kryemafiozi Nano brtiste Shqipria jon e dashur!, arixhiu i Pejs, Meidani, Do ta bjm Shqiprin!, dhijari i Skraparit, Meta: Do bhem si Riza Cerrova, q ta pataks Shqiprin!, por q s bashku prbjn kryetradhtin, kryemafien, kryekrimin. Dhe jan fajtort n histori, se i hapn rrugt grekut dhe tradhtuan interesat kombtare.  Shqipfolsit shitur: Greqia na mban me buk!  Greku me do kusht do Shqiprin. Bashk me armt e vrasjes, priftrinjt dhe asfalia e grekut na prun me mijra kaseta t muziks s andartve, na prun tonelatat e ushqimeve t kalbta, t helmta, marr nga hedhurinat e Europs.

  Na pruri varfrin, smundjet, pasigurin, na vrau shpresn pr t qen t qet dhe t lir. Propaganda e grekomanve n pushtet, e komunistve injorant dhe t shitur n nder dhe etni t hasmit t zi, pr nj cop buk q fitohet me gjak dhe prbuzje, krahas pushtimit grek me ushtri tebdile, me priftrinjt, i mshojn s ndyr: Greku na mban me buk!

  Shqiptart naiv besojn s nuk jan t aft t bjn krahasime me shtetet humane: Italia, Gjermania, Anglia, ku shkojn shqiptar, po atyre nuk ua ndryshojn emrin n katolik, protestant, nuk i ndalin t kndojn, t flasin n gjuhn e nns, t thon se jan shqiptar, si ua bn greku; u mohon emrin, gjuhn, kombsin dhe pa thn se je Vorio-Epiriot, nuk mund t zn vend n Greqi.

  Ka ardhur koha q shqiptart ta bjnkt krahasim dhe t kuptojn se greku dhe kasha e mesjets s ortodoksisgreke jan rreziku real i sotm dhe i nesrm pr shkatrrimin e kombit shqiptar. Pra, i vetqnies vitale t tyre. Faktet duhet t bindin t madh e t vogl, t shkolluar e t pashkolluar, Brenda dhe jasht vendit, por q sht e ngelet shqiptar. M shum alarmin pr rrezikun e egr dhe t shpejt, duhet taq japin lebrit. Tr shqiptart, por m shum se atyre u jan drejtuar armt e mashtrimit, korruptimit e mashtrimit, korruptimit dhe t vrasjes n pabesi. Ata sduhet ti lshoi burrria dhe trimria q u kan mkuar t part.

  Pr katr vjet q sundon banda grekomane, Greqia gati arriti ndrrn e Megaloidhes. Tani muzika greke po e mbyt at shqiptare. N do qoshe t Tirans e qytete t tjera, n do klub e kafen, t paguara nga janullatosat shqipfols, ulrima e kngs helene t shurdhon dhe t neverit. Ka dyqane e magazina, ujrat, vajrat, pakot ushqimore, parullat, emrat, mimet shkruhen greqisht.

  Tani greku nga njerzit e paskrupull, tradhtar e mohues t etnis quhet dajko. Dhe ndonj dit kta levantin t neveritshm do ta quajn baba, por ai si grek q sht do ti prbuz dhe do i quaj skllevr t pavler. Dhe pr udi lexon: Taverna Dajkua! Shqiptart din ta prcaktojn rrezikun, po tani han mastie e kastravec, si thoshte i madhi Fishta. N Shqipri po mbyllen shkollat shqipe dhe happen ato n gjuhn greke. Kishat dhe manastirt shqiptar, me ligjet e bands grekomane po gllabrojn mijra ha tok n tr Shqiprin, me tapi t ligjruara: Pron e Kishs Greke!  Shqiptart e besimit mysliman i trmben Janullatosit!  T gjith e din se Janullatosi ka ardhur n Shqipri si biri i djallit, po ai nuk sht vetm. Djalli i zi ka lidhje edhe prtej oqeaneve, ose nga Patrikana e Stambollit (Konstandinopoja), n Uashington, t lobit grek. Dega e Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare n SHBA, sht vn trsisht n shrbim t lobit grek n Amerik. Gjoja n emr t Zotit dhe pr t mos u dukur dora e fsheht e priftit asfalias, pr hapjen e kishave greke n Shqipri po kontribuon edhe dega e Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare n SHBA dhe drgon ktu edhe emisar pr t thn se Janullatosi ssht djall po ngjll dhe ngritja e kishave u bka me vullnetin e shqiptarve ortodoks n Amerik!?

  do gj q realizohet nga lobi grek, kudo q sht, kundr Shqipris, bhet sipas planeve dhe projekteve t priftit primitiv t lashtsis, ardhur nga Athina. Dhe ja, projekti i Janullatosit hidhet pr zbatim edhe n malsin e Tirans, n fshatrat Dershen dhe Selme. Ktu pra, ngrihet kasha e Janullatosit, gjoja me kontributin e njerzve t zotit prtej deteve! Del pyetja, nqoftse kta ortodoks shqiptar n Amerik, pse nuk bjn nj kish t re n nj fshat me prbrje ortodokse, po n fshatrat 100% myslimane? Athere nqoftse kjo kish bhet pr llogari t Janullatosit (dhe kshtu sht), a duhet demaskuar ortodoksit n Amerik, pr kt ndrhyrje n punt e brendshme. Ose q sht nj veprim antishqiptar, si dhe i Janullatosit?

  Kjo sht lufta e hapt e shovene kundr Shqipris ka vn n pararoj t saj kishn e Janullatosit dhe tr segmentet e fsheht. Zbatuesi i projektit t Janullatosit n Dershen, nj prift i ardhur nga Amerika, bhet n baz t studimeve, q jan shfaqje tr antishqiptarve shqipfols. Ata kan br me saktsi testimin e prgjumjes s turpshme. Si shqiptart e jugut q heshtin, se u premtohet nj cop buk e helmt, nga ca para t flliqura edhe n fshatrat e tjera, deri n Dershen dhe Selm, heshtet dhe kishat greke ngrihen pa asnj rezistenc t besimtarve musliman, dhe jo vetm t muslimanve, po shqiptarve q nesr do u mohohet etnia, historia, lavdia, legjenda, eposi dhe n shqiprin e nesrme do dgjohet gjuha e Zervs, Venizellosit, Papandreut. Dhe kjo fitore helene do t arrihet vetm po nuk u zghuan shqiptart.

  Secili ta kuptoj se kasha kaure, tani po vendos minn n themelet e xhamive, q nesr ti shkuli trsisht. Dhe bashk me to do shkuli edhe kshtjellat shqiptare, ku i ndrtuan dhe i mbrojtn bijt e shqipes n shekuj. Shqiptart qysh nesr, sa ssht von duhet ti shkulin kishat greke nga vndi q su takon.

  Kjo nuk e prish harmonin e feve, prkundrazi kt e bn Janullatosi. Por shqiptart nuk do ta len nj djall me kamillaf t zi t prishi traditn historike t feve shqiptare. Janullatosi sht nj djall dhe sdo ta ndaloj luftn. Sot vazhdon ti poshtroj shqiptart se nuk i pyet jan dhe sua prfill vitalitetin, duke mohuar edhe pragjet. Meq gjer sot nuk e ka provuar kundr mnxyrs q na bie, shpreson se pasi ti nnshtroj shqiptart, do arrij ti zhduki dhe ti hapi rrugn helenizmit djall. Mesa duket, shqiptart e besimit mysliman, po i trembn Janullatosit.  T hiqet pushteti ilegal i Shqipris dhe t shpallet pushtimi ilegal!  Me nj mandat t bands grekomane, Greqia arriti ndrn munduese shekullore. N Shkumbin e tutje, me urdhrin grek, banda e Mets dhe e Nanos nuk lejuan t fitonte asnj deputet nacionalist, por t gjith grekoman. Shqiptart prsri do flen dhe, ndoshta, nuk do ta vlersojn rrezikun q u troket n der, n mandatin e dyte, po qe se banda e Mets do rimbahet me terrorizm, ku grekut i duhet t qndroj medomosdo edhe n mandatin e dyte t grabitur.

  N kt mandat greku mendon t ngrer kishat edhe n veri dhe kjo do ndodhi nqoftse shqiptart do han purrie dhe do knaqen me muzikn e valltart grek, q do krcejn mbi varret e t parve te shqiptarve, me priftrinjt grek q japim mesh n gjuhn greke. Thua se greku do hedhi vrtet valle kaq lirshm n tokn e arbrve?!

  Tani qeveria greke studion situatn, se sht para presionit t reaksionit antishqiptar, Qeveria Vorio Epiriot, e krijuar n mrgim, Organizata revolucionare Epiriote, organizatat e tjera antishqiptare Lotos, Mavi etj, i bjn presion qeverise q ta heqi politikn e pushtimit ilegal mbi Shqiprin, t krclliti dhmbt me ligjin e lufts dhe t shpalli pushtimin legal, t saj. Por Simitiset, Papandret, Janullatoset, presin t plotsohen kushtet q tua lehtsojn agresionet e heshtur.

  Ndaj qeveria greke, meq trmbet nga revoltat e ahqiptarve, kundr bands grekomane q quhet qeveri, ka vn n lvizje tr segmentet antishqiptare, qysh nga asfalia, konsullatat, ambasada, priftrinjt, afaristt, investitort, kshilltart e tregtart, q me ann e nnpunsave grek n Tiran, t hedhi n dor sektort jetik t ekonomis, t vazhdoj t thelloj krizn, t nnshtroj gjith vendin.

  Thithja e buxhetit nga fushata pr rimbajtjen e pushtetit nga bandat grekomane ishte urdhr i Athins, q t thellohet varfria dhe t ikin sa m shum shqiptar. Ata q kundrshtojn t vihen nn tehun e terrorizmit t grekofilve t Mets dhe Nanos.

  Manastiri i Zvrrnecit u shrben punve t zotit, apo asfalis?  Grekrit n Shqipri jan n aktivitetin antishqiptar nga mngjesi n dark. Krert kryesor t asfalis i ka nxjerr n pararoj. Meqe i trmbet shqiptarizmit, sidomos atij jugor, n Vlor sht caktuar njeriu i djallit, Janullatosi. Ky manastirin e Zvrrnecit e ka kthyer n shtabin e asfalis kundr jugut, q sht n plan t gllabrohet sa m par. Pr tu justifikuar, njeriu i djallit ka mbledhur nja 120 lebr t tradhtuar pr tu br bandit, duke u veshur veladonin e zi dhe kamillafin.

  Janullatosi nga nj an punon t shkolloj priftrinjt e rinj, nga ana tjetr, her pas here n Vlor, organizon mbledhje t ish-sigurimsave, t oficerave, nnpunsave, t atyre q morn pjes n rebelim 1997 si dhe rrogtart q greku u ka prgatitur arkun, si atyre t fshatit edhe t qytetit me pensionet e turpit. Qllimi i ktyre mbledhjeve sht testim nga asfalia dhe njeriu i zotit, Janullatosi. Me kto testime duan t prcaktojn shkalln e shqiptarizmit n rrethin e Vlors, n tr jugun e Shqipris.

  Vrtet ka ardhur koha q shqiptart t zgjohen sa nuk sht von. Banda kolaboracioniste, do q t shpejtoj dhe egrsoj terrorizmin mbi popull, q ta lehtsoj m shum deprtimin grek, sidomos n ata rrethe, ku shqiptarizmi sht shprehje solide e shqiptarve.

  Hapur greku lufton t gllabroj sektort e ekonomis, pastaj institucionet q kan rndsi jetike pr t. Do e pranojn vrtet skllavrin dhe zhdukjen e shqiptarve, tani n shekullin e ri?

  Vitaliteti i tyre u ka qndruar egrsis s shekujve dhe shpresn se ka humbur te qnia dhe liria. M n fund, shqiptart e kan kuptuar forcn, nderin dhe dinjitetin pr ti mbrojtur me trimri. Ndonj levantin frikacak nuk i takon vlers s shqiptarizmit n shekuj dhe ai do jet i prbuzuri i kohs. Tani kurveleshasi, vlonjati, gjirokastriti, sarandioti, devolliti, shishtavecari dhe himarioti duhet ti njohin m mir ata q u prun kobin n vatr, q u vran qetsin, u ndaln kamjen: Nanon, Metn, Meidanin, Gjinushin, Cekn, Doklen, Ruin, Brokn e djajt e t tjer shqipfols.

  Shqiptart, duhet t din si tua krkojn llogarit e kriminelve, kusarve, tradhtarve. Sdo ket shqiptar t mos e kuptoi se banda q pruri greku n Shqipri, pr hesapet e tij, erdhi pr vete dhe kundr Shqipris e shqiptarve. Ndaj sa erdhi n pushtet ajo vrau, s pari Azemin, Heroin Kombtar, dhjetra demokrat.

  Izoloi Tropojn dhe vrau mbi 130 djem, se ishin shqiptar, vrau nxnsit e shkolls s mesme me bomb, arrestoi Azgan Haklaj dhe pr hakmarrje terroristt mafioz t Mets i shkuln edhe thonjt si hakmarrje ndaj kundrshtarit t kryemafiozit.

  Tani q populli e zgjodhi deputet dhe Haklaj nuk pranoi milionat e Mets t heshte, terroristt e djallit t Skraparit hodhn n er pallatin ku banonte kundrshtari, duke mos pyetur pr viktimat e pafajshme.

  Banda e paprgjegjshme q erdhi n pushtet shkatrroi i vodhi parat e popullit n fondacione, banka, thesarin, pruri skamjen, varfrin, przuri mbi 1 milion shqiptar dhe po ta ln, edhe ata q kan ngel nuk jan t sigurt n shtpit e tyre.

  A duhet ln m tej kjo band? Kush nuk zgjohet sot, sdo t ket koh t marr frym. Ai q e do jetn e tij, t fmijve, duhet t ta przr bandn q sht kundr qeshjes, lumturis, kundr jets.  Musa Tartari

  Marre nga rimekembja

  Anton!

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Vazhdim


  reflektim10
  Anetar i ri
  Posts: 42
  (2/5/02 1:27:34 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Antoni e ka mire qe kerkon ide konkrete per kete pune. Ideja e pare eshte organizimi i emigranteve shqipate ne Greqi, te kerkojne shkolla fillore ne shqip per femijet e tyre, te denoncojne ne menyre sistematike ne institucionet perkatese evropiane shkeljet elementare te te drejtave te njeriut qe u behen shqiptareve ne Greqi. Ne qofte se ndonje pjesmarres i ketij forumi jeton aktualisht ne Greqi le te na furnizoje me fakte dhe mund te bashkepunojme per shkrimin e peticioneve per t'ia derguar Keshillit te Evropes ne Strasburg, Parlamentit Evropian, Amnesty International, Human Rights Watch. Ky presion duhet te jete i vazhdueshem qe te jape nje fare efekti.

  Edited by: reflektim10 at: 2/5/02 1:30:22 pm

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1165
  (2/7/02 3:03:44 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me behet shume qefi qe u kujtua dikush per kete teme!

  Une vete jam shume dakort te bejme dhe dicka konkrete ne kete drejtim.

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1205
  (2/14/02 11:15:41 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Oktapodi" grek shtrin tentakulat dhe ne Berat


  Ne qytetin e Beratit, ku papunesia ka kapur shifrat e 30% te
  fuqise aktive pr pune, detyrimisht te vetmet te ardhura, qe
  me qindra e mijera familje beratase i shtyjne ditet e javes me
  buke, jane vetem te ardhurat nga emigracioni qe ua sigurojne
  djemte e vazjat qe punojne ne Greqi, Itali e ne vende te
  ndryshme te botes. Jane me qindra Sokole qe jane bere Sotire,
  jane me dhjetra Vjollca qe jane bere Vangjeli ne Greqi, se
  ndryshe nuk gjen dot pune, e nuk e ndihmon dot familjen ne
  Berat. Atje dihet se si paguhen djemte e Shqiperise, 5-6 djem
  marrin sa merr nje grek i vetem, kur dihet se si punon greku e
  si punon shqiptari. Por nuk i kane thene me kot se fukaralleku
  eshte kemishe prej zjarri dhe te con dhe ne dere te hasmit.
  Nejse, shume apo pak, me ato qe kane marre, kane mbajtur
  frymen gjalle. Por dhe keta para qe sjellin djemte e Beratit
  ne qytetin e tyre, greku ja gjeti anen dhe ja merr qe atje ose
  ja grumbullon ne Berat nepermjet bankes se re, qe po hap ne
  kete qytet. U shtua me shume ky oreks kur u ndryshua monedha
  greke.
  Keshtu shqiptaret e paguar me Euro; keto Euro do t'i kembejne
  ne banken greke nepermjet se ciles dhe do te vijne ne Berat.
  Keshtu qe oktapodi i financave greke e shtriu dhe nje
  tentakule tjeter ne qytetin e virgjer te Beratit. Me perurimin
  e kesaj banke, (filial i Alpha Bank) shtohet me shume numri i
  kembeve te oktapodit qe ze per fyti ekonomine shqiptare.
  Mendoni pr nje cast se fare shteti "ndertuan" socialistet:
  tere bankat e Greqise! Nderlidhja celulare po Greqise!
  Telefonia e instaluar, telekomi, po behet gati ti jepet
  Greqise! Tregtia eshte nen kthetrat greke! Bujqesia po ashtu,
  ne PS dhe ne qeveri gelojne grekofilet. Nuk qe pa bisht prapa
  kerkesa e Nanos dikur pr ta bere Shqiperine protektorat te
  nje "shteti europian" (Nanua kishte parasysh Greqine si
  tutore) ndersa sot, ne jemi kthyer ne koloni greke, perderisa
  Arta e te tjeret urdhrat i marrin nga greket. Ne vertete qe
  Italine e kemi partner "strategjik", vertete Italia na jep
  fonde, por tregtine me te madhe dhe tenderat na i fiton vellai
  i vogel greku! Paka se Italia eshte njeqind here me e
  zhvilluar se greku, me e ndershme, ne preferojme mbeturinat
  greke, se jemi lidhur me te qe ne kohen e qoftelargut dhe
  femijet nuk dalin dot kunder prinderve.
  Keshtu dhe ne Berat, Eurot do te shkojne ne Greqi, sepse qe
  andej vijne!


  Bujar Orizaj


  Marre nga 55

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1251
  (2/19/02 6:02:51 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Ambasada ne Athine nuk eshte per ne"
  Ndricim Nero Gjirokaster - Emigrantet shqiptare ne Greqi i kujtuan te dielen, gjate nje proteste, Ambasades Shqiptare ne Athine misionin e vertete per te cilen ajo paguhet nga taksapaguesit shqiptare. Rreth 100 emigrante shqiptare, te grumbulluar ne stacionin hekurudhor "Megara Muziqi", nisen protesten e tyre para godines diplomatike shqiptare ne kryeqytetin grek. Emigrantet mbanin ne duar parullat ku denoncohej korrupsioni si dhe vemendja e saj e ulet per mbrojtjen e interesave te emigranteve shqiptare te punesuar ne Greqi. Kerkesat qe i ishin paraqitur me pare perfaqesise me te larte te shtetit shqiptar ne Greqi nga komisioni organizator i shoqatave dhe sindikatave te emigranteve nuk ishin thjesht te nje karakteri teknik, sikunder nxituan te shpallnin zyrtaret e Ministrise se Puneve te Jashtme ne Tirane. Pagesa e taksave me monedhen euro dhe jo me dollare, ulja e taksave dhe tarifave konsullore per legalizimin e dokumentave, apo ndryshimin e orarit te pritjes se emigranteve, nuk perbenin thelbin e kerkesave te emigranteve. P`rkundrazi mbrojtja e interesave dhe te drejtave te tyre si dhe dhenia fund e praktikave korruptive ne marredheniet mes administrates diplomatike dhe emigranteve, ishte shqetesimi qe detyroi protesten e emigranteve para selise se ftohte diplomatike shqiptare ne Athine. "Qendrimi inaktiv i ambasades ndaj problemit te emigranteve shqiptare eshte padyshim shprehje e nje politike te mefshet te qeverise shqiptare ne rrafshin diplomatik", kane pohuar per "KJ" gjate disa intervistave te meparshme perfaqesues te shoqatave te emigranteve shqiptare ne Athine. Ne Greqi jeton gati 1/3 e popullsise shqiptare, por Ministria e Puneve te Jashtme ka zgjedhur per cudi nje minoritar grek me emrin Jani Dako ne nje nga funksionet kryesore te perfaqesise sone diplomatike te Athines. Nuk ka pse te kete paragjykim ne kete perzgjedhje, por ajo behet dyshuese kur ky person si ish-kryetar i Keshillit te Rrethit ne Gjirokaster, gjate mandatit te kaluar, mbahet mend me se shumti si nder te vetmit ne kete post, qe vetem disa dite ne vit vizitonte zyren e tij te punes. Shperfilles ndaj pushtetit brenda territorit te Republikes se Shqiperise, ai nuk mund te jete mbrojtes i interesave te emigranteve shqiptare ne shtetin me te cilin nuk ndan thjesht kombesine, por edhe interesat ekonomike. Nga ana tjeter guximi i diplomateve tane ne Greqi kufizohet thjesht ne raportimin rutinor te ngjarjeve ne shtetin helen. Pak nga zhdervjelltesia e nje organizmi diplomatik, drejt te cilit duhet te mbanin syte rreth 1 milion shqiptaret e Greqise, ka treguar Ambasada shqiptare e Athines. Si per te shtuar brengosjen e emigranteve te paperfillur nga institucioni i vetem i perfaqesimit te shtetit te tyre ne Greqi, procedurat konsullore duket sikur jane bere enkas per t'u plasur buzen. Marrja ne konsiderate e tyre me ne fund nga Ministria e Puneve te Jashtme te Shqiperise eshte nje hap i vleresueshem, por mbulimi i qellimit te protestes para Ambasades shqiptare ne Athine (qe per perkitje ngrihet vetem pak metra larg Ambasades Amerikane), eshte shenje e nje hermetizimi te kuq, trashegimi i internacionalizmit proletar.  Anton!
  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1269
  (2/21/02 4:04:21 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Var vehten pse greket grisin vizen
  Gezim Ashimi Korce - Policia greke i gris pasaporten nderkombetare me vize shengen dhe nje 46 vjecar i jep fund jetes me vetvarje. Hajdar Mustafa nga fshati Kamenice i rrethit Korce, eshte vetvarur ne banesen e tij rreth ores 17.00., te dites se marte. Burime zyrtare te policise, thane se 46 vjecari e ka kryer aktin e vetvrasjes me rripin e pantallonave te tij duke e perforcuar edhe me nje tel te lidhur tek trari i murit te shtepise se vjeter, ne nje lartesi rreth 2 metra. Nga hetimet e para te policise ne vendngjarje ka dale se viktima ishte me te meta mendore dhe kishte 4 femije. Per burime te "Koha Jone" nga grupi hetimor, thane se shkaku i vertete i vetvarjes se 46 vjecarit Mustafa, ka qene grisja e pasaportes se tij nga policia greke ne vendkalimin kufitar te Kapshtices. Te njejtat burime, sqaruan se ky person ishte paraqitur pak dite me pare ne dogane me synimin per te shkuar si emigrant ne Greqi, por policia helene, duke dyshuar se ky person ishte pajisur me vize te fallsifikuar, i ka grisur pasaporten. Me shpresa te shuara per te arritur nje mireqenie me te mire, 46 vjecari nga fshati Kamenice i cili jetonte ne nje gjendje te mjerueshme sociale, u vetvar ne banesen e tij. Sipas te dhenave nga grupi hetimor, viktima kishte paralajmeruar edhe me pare kryerjen e nje akti vetevrasjeje ne fshatin e tij, i shtyre me shume nga gjendja e keqe ekonomike se sa nga shqetesimet mendore. Por, fati i keq e donte qe policia greke te mos e kishte problem qe te perseriste me te ate qe ka bere dhe bene me mijra shqiptare qe shkelin ne token greke duke i grisur dokumentat. Edhe kryeministri Majko tre vjet me pare ne nje takim me autoritete greke deklaroi me ironi se edhe vet kishte frike se mos gjate vizites ne Greqi i grisin pasaporten. Ngjarja e fundit e verteton mese miri kete situate e cila perfundoi ne menyre tragjike. Ne te njejetn kohe kjo ngjarje duhet te shnderrohet ne nje apel per te gjitha strukturat e shtetit grek ne menyre qe raste te tilla te mos perseriten. Ne vendin tone ka shume njerez qe nuk shkojne ne Greqi vetem e vetem se e ndjejne vehten te diskriminuar. Greqia, ky shtet qe e cileson vehten demokratik, eshte i vetmi nga vendet e perendimit qe prodhon rracizem. Grisje pasaportash nuk ndodhin as ne Gjermani, as ne Angli e Hollande por vetem ne Greqi. Vetvrasja e emigrantit per shkak te grisjes se vizes shengen tregon nivelin e ketij shteti. Nga ana tjeter shume emigrante kane shprehur indinjate por edhe proteste ndaj policise greke per ngjarjen e fundit duke kerkuar mos perserisjen e ngjarjeve te tilla.  Koha Jone 2001 All Rights reserved


  Ca te thuash!

  Anton!

  vlora67
  Moderator
  Posts: 73
  (2/21/02 1:49:54 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------

  Greqia para disa ditesh aprovoi ne parlament nje plan $ 650 milion dollare per zhvillimin e Ballkanit. Ku mendoni se ato para do te shkojne?

  Per te blere qeveritaret tane.


  Fajin s'e kane greket, fajin e kemi vete qe s'u presim kokat atyre qe i kemi brenda shtepise e na bejne politiken e grekut.

  Vlora67

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1280
  (2/23/02 7:25:24 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Gjuha arvanitase qe flitet ne Greqi eshte gjuha e heronjve tane qe bene kryengritjen e vitit 1821. Eshte gjuha e heronjve te lashtesise dhe si e tille duhej te ishte e respektuar dhe e shenjte . . . Fatkeqesisht "Arvanitet" dhe "Gjuha e Perendive" nuk jane perkthyer ne shqip. Shpresoj qe heret e avone do te perkthehen. Do te isha i lumtur te shoh keto vepra te botohen ne Amerike..."
  INTERVISTA  - Qe ne krye te kesaj bisede, zoti Kolia, ju falenderojme per mundesine qe na dhate per t'ju intervistuar dhe per te realizuar nje cikel fotografish, te cilat jane te destinuara per shtypin e diaspores shqiptare ne SHBA, lexuesit e te ciles, per fat te keq, nuk kane akoma njohuri te plota mbi vepren tuaj studimore si dhe veprimtarine tuaj.
  A.KOLIA: Ju falenderoj gjithashtu dhe gezohem qe kjo interviste do te behet shkak qe te njihem me shqiptaret qe jetojne e punojne ne Amerike.  - Jeni i njohur ne boten shqiptare dhe i vleresuar si nje nder perfaqesuesit me te shquar te arvanitasve (Arberesheve, sic quhen ne Shqiperi, Kosove e Itali) te Greqise. Cfare ka qene zanafilla e ngacmimi per te ardhur deri tek dy veprat madhore

  sic jane: "Arvanitet" dhe "Gjuha e Perendive" ?
  A.KOLIA: Qe nga shekulli i kaluar, ne Greqi jetuan studiues te vecante, te cilet u perpoqen te hidhnin drite ne histori per te njohur racen shqiptare e gjuhen e saj. Ajo ishte logjike, sepse nje pjese e madhe e popullit grek e ka prejardhjen e tij nga Epiri i sotem e nga Shqiperia dhe jane njohur si arvanitas.

  Jane pikekrisht ata arvanitas qe dhane thuajse shumicen e heronjve te vitit 1821, ata ishin gjithashtu krijuesit e shtetit te ri grek. Kjo e vertete, vecanerisht vitet e fundit, i eshte fshehur popullit grek per shume arsye. Emri "arvanitas" ne Greqi duhej te ishte titull nderi e jo te perfundonte pothuajse i share. Vecse krejt keshtu ishte katandisur dhe emri "grek" ne fillim te viteve bizantine. Ky ishte shkaku kryesor qe nxiti te shkruaj librin "Arvanitet dhe prejardhja e grekeve" duke i bere nje vrojtim tere historise greke qe nga lashtesia me pellazget e deri ne kryengritjen e vitit 1821.

  Historianet greke, bashkekohes te mi, shkruajne historine e Greqise dhe i nxjerrin jashte tyre: pellazget ne lashtesi dhe arvanitet ne historine e re. Por, nje histori greke, e cila nuk merr ne konsiderate te saj pellazget dhe arvanitet, ajo nuk eshte as greke dhe as histori nuk mund te jete. Nderkohe ne librin tim te dyte "Gjuha e perendive" (I glossa ton Theon) nuk mund te jete vecse nje kapitull i librit tim te pare e ku percillet, ne essence dhe ne permbatjen e tij, adhurimet e grekeve te vjeter dhe pellazgeve, udherrefyes ne kete teme eshte etimologjia e emrave te perendive, te adhurimeve dhe perkufizimi i toponimeve madje dhe thjeshte emrat e heronjve e gjysmeperendive . Perpjekjet e reja te tanishme sjellin qe etimologjia te shpjegohet jo vetem me ndihmen e antikitetit grek, latin e te sanskrishtes, por dhe te arvanitasve (pra shqipes se vjeter). Edhe gjuha arvanitase, sic do te konkludoje lexuesi, eshte nje zbulim i vertete ne kete perpjekje .  - Vepra se shumti nuk shkeputet me njeriun - krijuesin e saj, prandaj pa u shkeputur prej saj na lejoni tju pyesim dicka mbi trungun tuaj familjar si dhe emocionet e femijerise ne mjediset arvanitase ku jeni lindur e rritur.
  A.KOLIA: Prejardhja ime eshte nga nje fshat 20 km. ne perendim te Thivas, atje ku gjendeshin Thespieset e lashte. Fshati quhej Kaskaveli, por tanime shumica e fshatrave kane nderruar emra per shkak te ndonje nenpunesi burokrat injorant, keshtu qe fshati im quhet Leontari.

  Te gjitha fshatrat e krahines se Thivas dhe vete Thiva, jane arvanitase. Ne kete vend kalova vitet e mia te para dhe kam kujtime shume interesante. Atehere mungonin shume nga te mirat te cilave u gezohen njerezit sot, por zoteronte gezimi, e qeshura, ngrohtesia e marredhenieve njerezore te sinqerta e te ciltra. Njerzia dinte se c'donte, dinte si te gezonte ate qe kishte.

  Gjysherit e pashkolle si dhe gjyshet tona, kishin nje mencuri te admirueshme dhe nje ngrohtesi njerezore, qe shprehej ne jeten e perditshme te tyre, ne histori, ne perrallat, kenget, vallet e ne vajtimet e tyre.

  Natyrisht qe ne mes tyre flisnin gjithnje ne gjuhen arvanitase, vecse me ne femijet flsinin, aq sa dinin te flisnin, ne greqisht qe e konsideronin gjuhe te shkollimit, te dijeve e te ardhmes ne pergjithesi. Pavaresisht nga ky kushtezim, gjuha e pare me te cilen u shpreha ishte gjuha arvanitase. Kur u rrita, ne gjimnaz, fillova te dalloj ngjashmerine e disa fjaleve me gjuhen e Homerit dhe latinishten, por nuk kasha kuptuar akoma lidhjen e thelle te saj me keto gjuhe.

  Njohurite tona rreth temes "Arvanitet" dhe "gjuhes arvanitase", atehere ishin jo vetem te kufizuara por pothuajse nuk ekzistonin. Mbizoteronte erresira. Ato pak vepra qe ishin shkruar per kete teme, per ne ishin krejt te panjohura. Ne asnje prej librave te njohur nga femijet ne gjimnaz, por edhe ne universitetet, nuk behej fjale per arvanitet dhe gjuhen arvanitase. Personalisht une, ne dekaden e 1960, kontaktova keto probleme dhe fillova t'i studioj, keshtu qe me 1983 nxorra vepren time "Arvanitet dhe prejardhja e grekeve", te cilit ju be nje pritje shume e mire dhe tani ndodhet ne ribotimin e 7-te.
  -Ceshte per ju Thiva, kjo krahine tipike arvanitase? Cila eshte shtrirja e arvanitasve ne hapesiren e Atikise e me gjere ne Evia, Peleponez e gjetke?
  A.KOLIA: Thiva dhe ne pergjithesi krahina e Thives ku qe nga shekulli i 14-te banohet vecanerisht prej arvaniteve, ka nje histori shume te lashte. Thiva pra konsiderohet sot nder qytetet me te vjetra te botes, e cila vazhdimisht dhe ne menyre te panderprere ka qene e banuar. Themeluesi i Thives, sic dihet, konsiderohet Kadmos, te cilin Herodoti e quante Fenikas, duke besuar cka i thane finikasit ne nje udhetim te tij ne Lindjen e Mesme. Ky mendim mbizoteron akoma. Por, ne qofte se do te studiosh ne thellesi te miteve te antikitetit grek, historia e Thives, do te konstatosh se Kadmos nuk ishte finikas, por nje prej shume te ardhurve te races se madhe pelazgjike qe kishin strehet e tyre ne male te Epirit te sotem dhe Shqiperise. Kete kam theksuar ne librin tim te pare, gjithashtu jam ne perfundim te nje studimi analitik per kete teme te cilin do ta botoj se shpejti. Duke shqyrtuar me kujdes mithin e Kadmit, do te shikosh menjehere lidhjet e ngushta te Thives me Ilirine.

  Kur Kadmi kthehet merr gruan e tij dhe shkon te jape shpirt ne atdheun e tij. Nuk shkoi ne Finik, por ne Iliri. Atje beri familjen e tij te fundit te quajtur Ilir, thote mitologjia qe do te lidh Iliret me Kadmin. Gruaja e tij Armonia, eshte nga Dardania (Kosova e sotme) dhe mitologjia thote se ajo eshte motra e prijesit te dardaneve, Dardanit. Ne Thespoti, ekzistonte nje lume Kadmos ne lashtesi. Me vone kur u be lufte ne mes te Thives e te Argosit dhe fituan Thivasit, u detyruan te shperngulen. Dhe ku mendoni se shkuan? Ne Iliri! Me vone erdhen ne kete krahine biotet, pak me vone se lufta e Trojes. Dhe nga ku mendoni se erdhen? Prape nga Iliria. 2500 vjet me vone, nga i

  njejti vend, erdhen ne krahinen e Thivas arvanitet. Sic shihet, te gjithe te ardhurit ne kete krahinen time, por edhe ne te gjithe Greqine e Jugut, erdhen nga vendet e Epirit te sotem dhe te Shqiperise. Per kete kam nxjerre konkluzionin se, prejardhja e races grekopelazgjike eshte nga keto vende. Ekzistojne natyrisht shume fakte te verteta dhe dokumenta, por nuk mund te permblidhen ne nje interviste. Arvanitasit, pra, te cilet erdhen te grupuar ne shekulllin e 14-te, u ngulen ne te gjitha vendet ku banonin greket e lashtesise dhe qe atje u shperndane ne te gjitha ato vende ku kishin ngulmimet greket e vjeter: Italia e jugut dhe Sicilia, Azia e Vogel etj. Historia pra ka nje vazhdimesi dhe perseritet ne menyre te mahnitshme me te njejtat motive.

  Ja vlene te theksojme se greket qe kishin rezistuar ne Greqi, kur erdhen arvanitet, ishin pak e ndiqeshin nga forcat e Perandorise Kristiane Bizantine, nga uria dhe shkaterrimet e ndryshme qe po mbulonin ate vend. Ata pak greke te perndjekur u unifikuan me Arvanitet dhe u treten ne komunitetet arvanitase te fshatrave. Keshtu, ne Atiki, Biotia, ne ishujt e Argosaronikos, ne Argolia, Korinth, Evia dhe pergjithe- sisht ne hapesirat e Peloponezit, ku kish lulezuar lashtesia greke, mbizoteroi Gjuha arvanitase dhe gjaku i ri arvanitasve te shekullit 14-te. As te mos mendohet se ne kete periudhe keta greker qe shpetuan ishin te ditur e artiste si ata te shekullit te 4-te para Krishtit. E kunderta, me perndjekjet, varferine, fatkeqesite, ishin katandisur ne nje popull analfabet, por krenar, ashtu sic ishin dhe gjysherit tane. Prandaj u unifikuan plotesisht me arvanitet, pavaresisht se nuk njihnin lidhjet e thella nderracore ndermjet tyre. Mjafton t'ju sjell nje tregues qe

  ne vitin 1479, ne nje raport te venedikasit Marko Varvarigu derguar qeveritareve venedikas, thuhet fjale per fjale keshtu: "Arvanitasit dhe greket jane nje popull, qe urrejne cdo te huaj".
  -A rron folklori arvanitas? Apo kenga arvanitase aq e pasur dhe burimore ka heshtur?
  A.KOLIA: Ndodh dicka e cuditshme, thuajse tragjike, me folklorin arvanitas. Me krijimin e shtetit te ri grek, kur traditat e arvanitasve ishin te shumta e te medha, shume nga keto u bene perfaqesuese te folklorit te ri grek. P.sh. fustanella arvanitase konsiderohet veshja kombetare e grekeve, vallja camiko konsiderohet vallja kombetare greke. Veshjet e grave arvanitase jane krenaria e veshjeve greke. Shume mite arvanitase, legjenda, gojdhena, konsiderohen si pjese e kultures se re greke.

  Persa i perket kenges, aty ka ndodhur dicka tragjike. Muzika nuk ka humbur, por vargjet jane perkthyer prej kohesh ne gjuhen greke, por fatkeqesisht pa u ruajtur, ne te shumtat e rasteve, vargjet e vjetra arvanitase. Te gjitha kenget me te vlefshme te vjetra arvanitase, sic e pohojne kerkuesit e vjeter, jane perkthyer ne greqisht duke u bere me vone si folklor i shtetit te ri grek, dhe vargjet arvanitase, me kohe, humben pergjithmone. Keshtu per fat te keq humben kenget suljote, pervec 3 - 4 prej tyre. Ky eshte nje krim tragjik dhe faji bie mbi intelektualet arvanitas qe ishin te paret qe e percmuan kulturen popullore dhe gjuhen arvanitase.

  Arvanitet kane prirje dhe talent per poezne. Kur isha i vogel nuk mundesha ta konceptoj madheshtine dhe vecantine e vetkrijimeve te pafundme te dasmave, te gezimeve si dhe te hidherimeve. E konsideroja si shume te thjeshte e te natyrshme te krijosh vargje dhe kenge neper gezime, vajtime. E konsideroja shume te natyrshme qe dikush te ndjente nostalgji per jeten e tij dhe ta shprehte kete me vargje e kenge, si gjyshja ime tek thurte endete nen zhurmat e veglave te endeses. Tani e kuptoj se ato per te cilat thjeshte gezohesha, si kenaqesh nga ujerat e fresketa, ishin gjera te vecanta dhe te admirueshme qe deshmonin per nje popull, i cili mund te ishte analfabet, por kishe tradita kulturore shume te rendesishme, ndjenja poetike qe nuk gjendeshin ne popujt e tjere.

  Tani pra, rralle degjohen vetkrijime arvanitase nder gezime. Vetem disa plaka vajtojne ne gjuhen arvanitase nder morte. Jam larguar shume vjet me pare nga fshati im dhe kur dy - tri vjet me pare u rigjenda atje ne nje varrim dhe degjova te vajtojne ne greqisht, u befasova dhe me erdhi t'ja plas te qeshurit. eshte njesoj si te shikosh te vallezojne vallen came me rrobe banje.
  - Kur i keni nisur studimet e para mbi arvanitet ?
  A.KOLIA: Nxitja perfundimtare qe me shtyti te merrem sistematikisht me arvanitet, ishte nje liber i vogel i te paharruarit Kosta Rodi me titull "Arvanitet zgjohen" me 1978. Grumbullova te gjithe bibliografine arvanitase, por nuk u mjaftova tek kjo. Fillova studimet, kuptova se duhej t'beja nje veshtrim te tere historise greke qe te kuptoja problemet e arvanitasve dhe sa munda, i permblodha dhe dhashe mendimet e mia ne librin "Arvanitasit dhe origjina e grekeve" qe u botua me 1983.


  (vazhdon)
  Intervistoi: K.Traboini ne Athine, korrik, 1995

  Botuar ne ILLYRIA faqe.13 # 555, 15-17 gusht, 1996


  www.geocities.com/traboini/autor.html

  ARISTIDH P. KOLIA
  1944-2000

  Jurist, shkrimtar e studiues i shquar,
  president i Arvanitasve te Greqise
  i vrare me metoda misterioze nga
  qarqet ultranacionaliste greke.  Sikur te kishta pasur 10 nacionaliste shqiperia veprat e tij duhet te ishin ne te gjitha programet shkollore, por as ne shqip nuk jane perkthyer.

  Te mos flasi kush per nacionalizem nder ne.

  Shnet Anton!

  anton1as
  i Djathte
  Posts: 1285
  (2/23/02 11:35:07 am)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  I nderuar Z. Kryetar i Kuvendit Popullor,
  I nderuari Z. Kryeminister,
  Jam nje shtetas Shqiptar me punesim te perkohshen ne SH.B.A.
  Lexova nepermjet nje njoftimi te "Athens News Agency" te dates 28 qershor 1998, mbi takimin e Z. Hajdaraga Minister i Mbrojtjes i Shqiperise me Z. Tsohatzopoulos Minister i Mbrojtjes i Greqise. Jam shume i shqetesuar ne lidhje me deklarimin e Z. Hajdaraga mbi zgjatjen afatit te qendrimit te dy misioneve ushtarake greke ne Shqiperi.
  Mbase largesia dhe shpesh mungesa e informacionit me ben te jem i cuditur mbi egzistencen e nje misioni te dyte ushtarak ne Shqiperi.
  Sidoqofte do te thoja se Z. Hajdaraga nuk ka asnje kompetence per te hyre ne marreveshje te tilla, kur dihet se zgjatja e afateve te misioneve ushtarake ne Shqiperi jane kompetence e Kuvendit Popullor.
  Po keshtu shpreh indinjaten time te thelle ne lidhje me qendrimin e ketyre misioneve ushtarake ne Shqiperi, kur dihet se ato jane nga nje shtet fqinj i cili ka pretendime territoriale ndaj vendit tone, te shprehura me Paktin e Mbrojtjes se Perbashket midis Greqise dhe Qipros vitit1993.
  Ky pakt i rrezikshem, i kritikuar ashper nga NATO dhe SHBA, parashiko "perdorimin e ushtrise greke si mburoje per mbrojtjen e karakterit helenik te 'vorioepirit' (sic)".
  Kjo dispozite jo vetem eshte nje dhunim i rende i se drejtes nderkombetare, por eshte nje akt i rrezikshem luftenxites dhe provokues, qe cenon sovranitetin dhe integritetin territorial te Shqiperise, dhe ve ne pikepyteje serioze maredheniete dhe miqesine shqiptar-greke.

  Nga ana tjeter kreret ushtarake te Greqise kane shprehur ndjenja antishqiptare si ne lidhje me Shqiperine e Jugut ashtu dhe me Kosoven.
  Ministri Tzohatsopoulos, dhe Shefi i Shtabit te Pergjithshem Tzoganis kane kerkuar vazhdimisht ngritjen e monumenteve per varret e ushtare greke te vrare gjate luftes italo-greke, kur dihet boterisht se qellimi perfundimtar i Greqise ne ate kohe ishte aneksimi i Shqiperise se Jugut. Gjithashtu, keta njerez jane te lidhur ngushte me armaten serbe. Per kete te pakten informacioni ketu ne Sh. B. A. eshte i plote dhe i besueshem.
  Ju lutem Z.Kryetar i Kuvendit Popuillor, Ju lutem Z. Kryeminister, te perdorni influencen tuaj ne sherbim te interesave Kombetare Shqiptare, qe keto dy misjone ushtarake te largohen menjehere nga Shqiperia, ne menyre qe neser te mos gjendemi perballe te papriturave te cilat mund te vene ne rrezik egzistencen e Kombit tone, si dhe prishu imazhin e mire qe egziston per personalitetin tuaj..
  Me respekt ,
  Andon Sotiri 1998

  Duke u munduar te vendos rregull ne artikujt e mbeldhur gjate viteve gjeta dhe kete leter.
  Di njeri me shume permbi ate paktin e 1993?

  Sigurisht qe kete patriotin nuk e degjoi njeri dhe greket ndenjen ne Atdhe.

  Anton!


  Eda H
  Anetar i respektuar
  Posts: 91
  (4/5/02 7:25:17 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje!
  Ndikimin e greqise, ne shqiperi se pari duhet te fillohet te luftohet me vete ne shqipetaret. se ka shqipetare qe kan mesuar ca llafe greqisht e na thone se jan grek e emohjne se jan shqipetare. Kjo eshte nje, perkraje apo ndihem qe i japim ne grekut, ne vete me dashje apo pa dashje. Ne ne nga vendet e jugut kam pare se perdorim, dhramin me shume se lekun shqipetare, kjo eshte nje ndihem tjeter qe ia japim ne grekut. Kur u bene votimet ne shqiperi greku u dha ca para ca palove, edhe ata pa pike ndyshimi i dhan voten partise greke ne shqiperi (minoritares). Kjo ishte nje ndihme e madhe, e shume e ulet nga vete ne shqipetaret. Greku kur gjen shesh pse mos te beje pershesh. Kur na ka ne (mashanin, pse te perdore duart).
  Greku ka bere nje propragant te madhe kunder nesh me vite e vite e jo sot, qe ne jemi popull i eger, popull mosmirejohes, nuk dim te qeverisim, prandaje kemi nevoje te na kete dikush nen kujdes( si pershebull vete greku) ne nuk na shtrihen interesat e kombit me shume se llagja ku banojme ose shume shume vendi ku banojem. Keto propraganda jan bere me qellime, edhe ne tani keto vitet e fundit po i tregojme botes, se paka shume jan te verteta. Por ama ku vertetim nuk vjen nga populli i vertete shqipetare, por nga ca te shitur, qe e kan shitur nderin e likurn, grekut e serbit. Ne me ato vrasjet ne kreqi, jan nje akt i shemtuar per ne shqipetaret, por ato vrasje jan te organizuara me qellime, qe te na paraqisin ne shqipetareve ne sy te botes, tamam ashtu sic e ka bere propagaten, greku me serbin, per ne. Pra tradhetia fillon qe nga brenda me vete ne shqipetaret, vertet keta mund te jen edhe jan pakica, por keta po e luajen rolin shume bukur, populli thote "me mire syri se sa nami". Ka me turp per ne shqipetaret, kur greku, na perdore e na shfryteson ne vete shqipetaret, per te shkateruar e copetuar shqiperin. Me thuaj cili grek, mund te shesh kreqin, apo serb ta shes serbin. Ate Misollovicin inat ta kesh sa te duash por, ama cdo gje qe ka bere e ka bere per serbine, kur vjen puna tek serbia e tek populli serbe ai te shqyen, nuk te le ai ti percmosh apo it pershkelesh. Ne kemi ca palo duke filluar me ate Fatosin, qe tha ne greqi, pse luftojem ne mo per nje "cop recke" per flamurin. "cop recke" flamuri e cfaje na greku ne, pasi ne kemi keta horra ne qeverisje. Si mund qeverija mos te doje vendin e vete, atedheun e vete, hiqi vize. Greku me shoke na i kan marr kalan na brenda.

  llokumi
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 3
  (4/8/02 10:29:29 pm)
  Reply Re: Si mund te ulet ndikimi grek ne Shqiperi?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Duhet me i vra greket !

 11. #11
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Postime
  212
  Ekspansioni grek ne Shqiperi
  Nga Anthony Coughan*/ Nje nga paradokset me te dukshme te politikes se sotme shqiptare eshte se ndersa nga njera ane Shqiperia dhe shteti shqiptar vazhdojne te kene akoma probleme ende te pazgjidhura me fqinjet, kane si partnere me kryesore pikerisht vendet fqinje ose me sakte Greqine. Sot Greqia kontrollon pjesen me te madhe te ekonomise shqiptare duke kaluar ne kete drejtim edhe shtetet e fuqishme te Evropes si Italia, e cila deri ne vitin '97 ishte partneri

  kryesor i Shqiperise sidomos ne fushen e investimeve, Gjermanine, disa kompani te fuqishme te se ciles u penalizuan nga autoritetet shqiptare persa i perket projekteve te tyre ne Shqiperi sic ishte rasti i nje firme se ciles iu hoq e drejta per rikonstruktimin e aeroportit te Tiranes dhe deri diku Frances, e cila ishte nje partner i privilegjuar perendimor i periudhes se Enver Hoxhes. Ekspansioni ekonomik grek ne Shqiperi u intensifikua me ritme te shpejte sidomos pas ngjarjeve te vitit '97 gje qe perkoi dhe me ardhjen ne pushtet te Partise Socialiste te Fatos Nanos, i njohur per deklaraten e perbashket me Andreas Papandreun ne vitin 1993 per nje "Ballkan te ballkanasve" dhe kunder cdo pranie amerikane. Prania teper e rritur greke ne ekonomine shqiptare sot, duket se i ka rrenjet qe ne ditet e para te revoltave te vitit '97, kur ne qytetet e jugut te Shqiperise, valet e shkaterrimeve perfshine kryesisht investimet italiane, gje qe beri te largoheshin rreth 60% e kompanive dhe firmave te ketij vendi, qe deri atehere dominonte persa i perket pranise ne Shqiperi. Ne menyre te cuditshme, asnje nga kompanite modeste greke, ose dhe ato qe ishin "joint venture", te instaluara ne jug te vendit nuk u prek. Natyrisht, me fillimin e normalizimit te situates ne Shqiperi, vakumin italian filloi ta mbushte kapitali grek, i cili filloi te shtrihej ne te gjithe vendin duke u kujdesur me shume per jugun, te cilin, pavaresisht nga politikat zyrtare, lobe te fuqishme greke vazhdojne ta pretendojne si pjese te Greqise. Ne menyre konsistente, pak nga pak, kapitali grek, ndonese jo kompetitiv pushtoi gjithe sektoret jetike te ekonomise shqiptare. Duke mos i kushtuar kohe produkteve ushqimore dhe nje pjese te mire te mallrave te konsumit te gjere qe jane "Made in Greece", greket tashme zoterojne sektoret vitale te ekonomise shqiptare dhe kur te desherojne mund te krijojne nje kolaps te pergjithshem ne kete vend qe vazhdon te jete nje klient i bezdisshem per Evropen e te ardhmes. Deri tani, Greqia eshte furnizuesi kryesor i Shqiperise me energji ne periudhat e zgjatura te krizave energjitike te cilat jane kronike per vendin i cili dikur eksportonte energji. Ne kete aspekt, nje kontribut jo te vogel kane dhene dhe politikat energjitike te drejtuesve shteterore te ketij sektori, te cilet ne vend qe te investonin per ndertimin e termocentraleve duke blere nafte bruto qe kushton shume me lire se nafta greke e transformuar ne energji elektrike.Gjithashtu, Shqiperia ndonese njihet si nje vend i cili tradicionalisht ka pasur marredhenie te shkelqyera me vendet arabe duke qene dhe nje partner i pelqyeshem per ta, 95 perqind te naftes per te plotesuar nevojat e saj e importon nga rafinerite greke. Edhe sot, te gjitha kompanite shqiptare qe tregtojne karburante ose jane thjesht filiale te kompanive greke te ketij sektori, ose jane kliente te rregullt te tyre. Duke filluar qe para disa vitesh, disa depozita greke u bene problem pasi kishin bllokuar portin me te madh te vendit i cili figuron dhe si nje nga pikat nevralgjike te "Korridorit Lindje-Perendim". Gjithashtu, nje nga sektoret e pakte fitimprures te ekonomise shqiptare, telefonia pa tela (celularet) keto dy vitet e fundit perfundoi ne duart e kompanive greke. Grekja "Panafon" dhe partnerja e saj "Cosmote", kane ne duart e tyre gjithe sistemin e telefonave te levizshem ne Shqiperi duke zhvilluar nje konkurence ndoshta dhe me te ashper se ne vete vendin e tyre. Keshtu, sot sipas shifrave zyrtare te tyre, "Panafon" ka shtuar ne vendin fqinj vetem gjate tete muajve te aktivitetit 50. 915 kliente ne kohen qe rivalja e saj "Cosmote" ka shtuar vetem 33.417. Nderkohe, ne Greqi "Panafon" ka arritur te shtoje jo me shume se 80 mije kliente te rinj. Tani te gjitha simptomat tregojne se edhe telefonia me tela e perfaqesuar nga koncerni shteteror "Albtelekom", do te perfundoje ne duart e grekeve. Gjate viteve te shkuara zyrtaret shqiptare kane refuzuar ofertat per shitjen e "Albtelekom" partnereve te tille "Telecom Italia", i cili arriti te fuse ne dore telekomin serb, apo "Dojce Telekom" i cili kishte zoteruar atehere pjesen kryesore te aksioneve te "Croatia Telekom" dhe kerkonin te plotesonin kornizen me sistemin telefonik shqiptar. Por, jo te gjitha perfundojne me kaq. Nje sektor tjeter ku greket kane dominim te padiskutueshem eshte dhe ai bankar. Qeveria shqiptare e vitit '97 licensat e para per te zhvilluar aktivitet privat bankar ua akordoi bankave greke. Si rrjedhim, sot ne Shqiperi operojne kater banka private greke "Alfa Credit Bank", "Tirana Banka", "National Bank of Greece" dhe

  "Intercommercbank". Sipas llogaritjeve keto kater banka kontrollojne rreth 57 perqind te parave shqiptare. Sot sipas shifrave zyrtare te institucioneve shqiptare, nje nga keto banka greke, "Tirana Bank" renditet e dyta fill pas "Bankes se Kursimeve" persa i perket sasise se depozitave te akumuluara. Pas alarmit qe coi ne terheqjen masive te depozitave te shqiptareve nga "Banka e

  Kursimeve" nje pjese e parave te terhequra do te ndryshonin destinacion duke kaluar ne banken greke "Tirana Bank", por edhe ne sportelet e partnereve te tjere helenike. Mbi te gjitha bankat greke plotesojne dhe pjesen e dyte te ciklit te qarkullimit te parave te emigranteve shqiptare duke i derdhur serish ne buxhetin grek dhe duke bere qe ne Shqiperi te mos mbetet asgje. Ne kete sens, ishte me e logjikshme qe bankat shqiptare te hapnin filialet e tyre ne Greqi per te mbledhur parate e emigranteve ne menyre qe keto te investoheshin ne sipermarrje te sigurta ne Shqiperi e jo te sherbenin ekskluzivisht per zhvillimin e Greqise. Por ajo qe eshte me e rendesishmja lidhet me urine greke per te gelltitur sa me shume thela te sektorit bankar shqiptar. Bankat greke shfaqen si konkurent sa here tregu ofron aksione te bankave shqiptare sic eshte rasti i Bankes se Kursimeve. Nese greket arrijne te fusin ne dore dhe kete banke, atehere 90 perqind e parave te shqiptareve do te jene totalisht ne duart e operatoreve bankare greke. Dhe atehere do te krijohen kushte ideale qe shteti shqiptar te jete totalisht i varur nga Athina duke realizuar keshtu ne menyren me perfekte endrat e ithtareve te helenizmit qe kerkojne aneksimin e territoreve shqiptare. Do te mjaftonte vetem nje mbyllje e sporteleve te bankave greke qe ne Shqiperi te kthehej kaosi i vitit 1997, madje me pasoja edhe me te renda. Por, perballe kesaj tendence per ekspansion te grekeve, duket dhe me absurde qetesia me te cilen zyrtaret shqiptare percjellin kete proces te dorezimit te pavaresise ekonomike te vendit ne duart e nje vendi si Greqia, i njohur edhe per preferencat ndaj fqinjeve te tjere me te cilet Shqiperia vazhdon te kete probleme shekullore. Ne cdo vend tjeter, lideret politike do te alarmoheshin nese ndonje banke e huaj do te arrinte t'i afrohej cakut te 50 perqindeshit persa i perket depozitave te klienteve vendas. E njejta gje mund te thuhet dhe per opinionin publik shqiptar ne pergjithesi, i cili ndoshta i pamesuar me efeket e ligjeve te ekonomise se tregut dhe te politikave te hapjes, nuk reagon ndaj shperdorimit te pasurive kombetare. I revoltuar, nje intelektual shqiptar, antikomunist i njohur arriti deri aty sa te shprehte publikisht simpatine ndaj ish-diktatorit komunist ne kete drejtim. Megjithese "dashuria" per Greqine mund te kete filluar edhe qe nga koha kur botohej libri i tij "Dy popuj miq".

  (*Botuar ne "Dakota Sun", SHBA
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 12. #12
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Eurodeputeti grek persekuton Tiranen
  Nga Viron Gjymshana Bruksel/ Tirane-Jane kthyer pothuajse ne praktike pune akuzat e vazhdueshme qe disa eurodeputete greke ngrene kunder Shqiperise ne seline e Parlamentit Europian ne Bruksel. Shqiperia akuzohet here si mbeshtetese e nacionalizmit shqiptar ne Ballkan, here si strehuese e terrorizmit islamik dhe here si shkelese e te drejtave te pakices greke qe jeton ne jug te vendit. Rasti me i fundit eshte ai i eurodeputetit grek, Stavros Xarchakos. As me shume dhe as me pak ai shkruan dhe flet per persekutime te pakices greke ne Shqiperi.

  Por sikur te mos mjaftohej me kaq, eurodeputeti grek Stavros Xarchakos merret drejtpersedrejti edhe me vete komisionerin Kris Patten. Ai shprehet haptas i pakenaqur ndaj pergjigjes qe komisioneri i BE-se i kishte dhene atij me 22 janar te ketij viti, kur ai kishte akuzuar autoritetet shqiptare per shkaterrimin e shtepive dhe pronave te grekerve qe jetojne ne Himare. Sipas Xarchakos keto te dhena nuk ishin marre fare parasysh nga komisioneri Patten, madje ishin vene ne dyshim nga ai. Sipas eurodeputetit grek, pergjigja e Kris Pattenit ve ne pozite te veshtire vete Komisionin Europian. Aq me shume, qe, sipas eurodeputetit Xarchakos perndjekja e pakices greke ne Shqiperi ka filluar qe ne kohen e regjimit komunist dhe vazhdon edhe sot. Per me shume Stavros Xarchakos eshte zemeruar nga pergjigja e komisionerit Patten, i cili i ka thene atij se qendrimi i autoriteteve te Tiranes ndaj pakices greke ne Shqiperi eshte konstruktiv dhe se organizatat nderkombetare atje nuk jane ne dijeni te ndonje lloj perndjekjeje te pakices greke.

  -Si eshte e mundur qe Bashkimi Europian vazhdon te mbeshtese ekonomikisht dhe politikisht Shqiperine, pa kerkuar me pare qe ajo te respektoje te drejtat e pakices greke atje? - kembengul ne letren e tij te fundit eurodeputeti grek.

  Dhe me pas gjuha e eurodeputetit Xarchakos shkon atje ku i dhemb dhembi.

  Ai i kerkon Komisionit Europian t'i thote me saktesi se sa eshte numri i shkollave ne gjuhen greke ne Shqiperi dhe ne sa zona jane shtrire ato? Sa para Bashkimi Europian i ka dhene Shqiperise gjate ketyre 10 viteve te fundit dhe me cfare kushtesh jane dhene keto ndihma? "A eshte ne dijeni Komisioni Europian se si jane perdorur fondet qe ai i ka dhene Shqiperise, dhe a eshte ai i sigurt se keto para nuk jane perdorur per te perkrahur levizjet nacionaliste ne Kosove dhe Maqedoni? Dhe se fundi a e respekton Shqiperia Protokollin e Korfuzit, - pyet Xarchakos komisionerin Patten. (Sic dihet Protokolli i Korfuzit, i nenshkruar ne fillim te shekullit te kaluar, perkrahte pretendimet territoriale greke ndaj Shqiperise).

  Por, komisioneri Kris Patten nuk impresionohet nga toni dhe zemerimi i shprehur nga eurodeputeti grek. Pasi nenvizon se respektimi i te drejtave te pakicave kombetare ne vendet e Europes Juglindore mbetet nje perparesi e vecante per Bashkimin Europian, ai deklaron perseri prerzi se sipas te dhenave qe Komisioni Europian disponon nuk ka vend te flitet per "persekutime" te pakices greke ne Shqiperi. Po ashtu, ai rithekson se ne pergjithesi Shqiperia tregohet shume bashkepunuese ne fushen e respektimit te te drejtave te minoriteteve, megjithese ne kete drejtim ka ende gjera qe duhen permiresuar.

  Kris Patten ve ne dijeni eurodeputetin grek se ne Shqiperi ekzistojne 30 shkolla fillore ne gjuhen greke, 40 shkolla te mesme ku mesohet edhe greqishtja dhe 2 shkolla te larta ku mesimi behet ne gjuhen greke. Ndersa ndihma e pergjithshme per Shqiperine gjate ketyre 10 viteve te fundit arrin ne 1 miliard euro. Komisioni Europian e ka mbikeqyrur perdorimin e ketyre te hollave dhe ka konstatuar se ato jane perdorur per qellimin per te cilin jane destinuar. Per sa i takon ankesave te eurodeputetit grek, komisioneri Patten spjegon se pervec autoriteteve te Tiranes respektimi i te drejtave te pakicave kombetare ne Shqiperi mbikqyret edhe nga Delegacioni i Komisionit Europian ne Tirane, nga zyra e OSBE-se atje, nga Keshilli i Europes dhe Agjencia e Kombeve te Bashkuara per Refugjatet UNHCR, nga Misioni Monitorues i Bashkimit Europian UEMM dhe Bashkimi i Ambasadoreve ne Tirane.

  Pergjigja e komisionerit Patten eshte edhe nje here tjeter e plote dhe e qarte. Por ajo qe nuk eshte e qarte eshte qendrimi i disa qarqeve greke qe ngrene akuza te perseritura ndaj Shqiperise, si rasti i mesiperm, qe fale qendrimit korrekt dhe te paanshem te komisionerit europian u hodhen poshte edhe nje here tjeter. Mbetet e paqarte po ashtu qellimi i ketyre insinuatave si dhe koha kur ato ngrihen. Aq me shume qe, keto akuza nuk jane te vetmuara dhe as perfaqesojne vetem nje krah te politikes greke. Jo shume kohe me pare ishte eurodeputetja socialiste greke, Anna Karamanu, qe e konsideroi nacionalizmin shqiptar si kercenim te paqes ne Ballkan.

  Por, nderkohe qe kerkojne me te madhe respektimin e te drejtave te pakices se tyre ne Shqiperi, faktet kane treguar se vete greket nuk respektojne aspak te drejtat e minoriteteve ne vendin e tyre. Kane qene disa europarlamentare, si psh eurodeputeti, Miquel Mayol i Raynal, i cili e ka ngritur kete ceshtje edhe ne institucionet e Bashkimit Europian ne Bruksel. Shembulli me i fundit eshte ai i eurodeputetes belge Nelly Maes, e cila deshmon per denimin e nje gazetari pjestar te pakices turke ne Greqi, Debe Abdulahim, vetem sepse ne radion e tij nje degjues i quajtur Boshkurt, kishte kerkuar transmetimin e nje vepre muzikore. Meqe emri i tij, do te thoshte "Ujqit Gri", organizate terroriste kjo ne Turqi, akuza e konsideroi kete akt si kriminal dhe si "tradhti ndaj Greqise", prandaj edhe gazetari me origjine turke u denua nga nje gjykate greke e shkalles se pare, me 4 muaj burg ne mungese.

  Nga te gjitha keto kuptohet se nacionalizmi ne Ballkan vazhdon te mbetet shkaku kryesor i tensioneve ndershteterore dhe baze konfliktesh. Por ai nuk eshte monopol i shqiptareve. Perkundrazi. Kesaj semundjeje nuk i kane shpetuar dot as edhe vendet qe tashme jane anetare te Bashkimit Europian.  Koha Jone 2001 All Rights reserved
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Athine(Greqi)
  Postime
  2

  Per: Si mund te ulet ndikimi grek ne RSH?

  Postuar m par nga Anton
  Kjo eshte nje teme qe ka kohe qe me rri ne mendje.
  Nuk eshte nevoja qe te zgjatem shume per te treguar se ka ndikim te madh te grekerve sepse besoj qe dihet nga te gjithe, por mendoj se ka ardhur koha qe te mendojme se cfare duhet bere per ta ulur kete ndikim.
  Qe kjo nuk eshte ne te miren tone besoj qe eshte jashte diskutimit.
  Sigurisht qe gjeja me e mire do te ishte te hiqeshin komunstat nga pushteti e keshtu hiqej dhe pjesa me e madhe e ndikimit, por duke pare zhvillimin e sotem kjo nuk eshte e mundur kaq shpejt.

  Pra ceshtja shtrohet cfare mund te behet ne keto kushte?

  Ju ftoj qe te diskutojme per kete problem madhor.
  Eshte vertet nje problem madhor.Une jetoj ne Greqi dhe nese Shqipetaret ketu do te kishin te pakten gjysmen e te drejtave qe kane Greket ne Shqiperi do te ishte shume me ndryshe.Por si mund te ndaloje ky ndikim???Per mendimin tim duke filluar nga besimi fetar.Nuk them qe Shqipetaret te mos besojne te zoti por eshte mese e dhimshme fakti qe kryepeshkopi eshte Grek gje e cila ka nje ndikim mese te madh ne popull,per te mos permendur ndikimet e tjera po e mbyll duke pritur nje pergjigje..

  me respekt.....

 14. #14
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Jam shume i gezuar qe me se fundi nje shqiptar qe jeton ne greqi po shkruan ne forum.

  Tani jam ne nje mungese te theksuar kohe , por do te shkruaj sapo te kem nje sek kohe.

  Vetem kaq :

  Kemi shume me teper mundesi sesa mendojme.

  Mjafton qe te bashkohemi disa qindra.

  E para na duhet informacion dhe kontakte me njeri-tjetrin.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 15. #15
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  "Anastas Angjeli, mik i armiqve te Shqiperise"

  Geri Kokalari eshte me prejardhje shqiptare. Emri i tij eshte i lidhur ngushte me lobin shqiptar ne Amerike, duke qene nje nga zerat e forte te Shqiperise ne SHBA. Shquhet si nje ekonomist me aftesi. Ne intervisten e tij, ai shpreh shqetesimin e madh te ekspansionit ekonomik grek ne Shqiperi. Kete ai ia faturon direkt politikaneve shqiptare, duke permendur Anastas Angjelin si nje nga "perfaqesuesit". Ai shprehet se Nicolas Cage, i perfolur si ndermjetes per takimin e Korfuzit Nano-Meta, eshte nje armik i Shqiperise.

  Si ju duket situata politike ne Shqiperi?

  Jam shume i shqetesuar per ndikimin e forcave te jashtme, vecanerisht qe vijne nga jugu i Shqiperise, influencohen tek qeveria juaj ashtu edhe tek ekonomia shqiptare. Une e kuptoj realitetin qe per arsye te pozicionit strategjik ata jane te interesuar per ekonomine shqiptare. Por Shqiperia nuk mund te dominohet nga nje force e vetme.

  Kete shqetesim tuajin e mbeshtesni ne ndonje fakt apo emer konkret?

  Ne te gjithe ne Amerike kemi degjuar per zotin Angjeli, i cili eshte i perfshire me interesat greke. Une di qe ne nje rast ai ka qene i ftuar i z.Nicolas Gage ne SHBA. Eshte po ky njeri qe vizitoi zonat jugore te Shqiperise ne raundin e fundit te zgjedhjeve dhe ishte i shoqeruar nga ambasadori amerikan. Sipas meje kjo ishte nje fyerje per shqiptaret sepse Nikolas Gage eshte armik i betuar i Shqiperise. Ai njeri drejton nje organizate te quajtuar "Panepirike". Ai e quan Shqiperine jugore si Epiri verior dhe per mua kjo eshte ceshtje e sovranitetit kombetar per Shqiperine. Si mund te leme nje njeri te tille te veproje? Si ka mundesi qe nje anetar i qeverise shqiptare te takoje kete njeri?

  Ju po flisni per z. Anastas Angjeli ish-ministrin tone te financave apo jo?

  Pikerisht per kete njeri. Ministri i financave Anastas Angjeli ishte i fuar i z.Gage ne konferencen vjetore Panepirike. Kjo eshte e vertetuar, mund te gjeni materiale edhe ne interenet, por une kam degjuar edhe per takime dhe kontakte te tjera mes tyre, por nuk mund t'i konfirmoj ato megjithese nuk habitem te jene reale.

  Z.Angjeli edhe here te tjera eshte diskutuar per lidhje te tij me biznesin grek dhe lejimin e ekspansionit te kapitalit grek ne Shqiperi qe ne disa fusha eshte dominues. Cili eshte komenti juaj per kete?

  Ne rast se eshte folur, pasi une nuk e di, mendoj qe eshte e gabuar. Pjese e problemit ne Shqiperi eshte se anetaret e qeverise suaj nuk e kuptojne se ku perfundon misioni i tyre si anetar qeverie dhe ku fillon pjesa e biznesit. Dicka tjeter eshte te jesh anetar qeverie dhe tjeter te jesh biznesmen. Nuk ka asgje te keqe te merresh me biznes, por ne rast se do ta besh, perkushtoju vetem atij. Nuk duhet perdorur pushteti politik si minister per te demtuar interesat e shqiptareve, nuk mund te veprosh per interesa egoiste personale ne dem te shqiptareve. Dhe ai po ben pikerisht kete dhe kjo eshte absolutisht e gabuar.

  Ne rast se keto situata monopolizuese jane te verteta a ka ndonje rrezik politik ne to?

  Sigurisht qe ka rrezik politik. E ndiej si dicka shume llogjike qe Nano nga njera ane akuzoi shume hapur Angjelin dhe Meten si persona te korruptuar dhe e kunderta ata akuzuan Nanon, tani ata po perqafohen me njeri- tjeterin. Pse ndodh kjo? Ata mendojne se keto shfaqje dhe deklarata jane te nevojshme dhe po perpiqen te manipulojne qeverine shqiptare dhe ekonomine shqiptare. Ne rast se mendojne keshtu eshte vertet e gabuar.

  Cili eshte mendimi juaj per ekonomine shqiptare ne pergjithesi?

  Shume vjet qe kam ardhur ketu qe nga 1994-a, shoh progres. Per here te pare kam ardhur si anetar i nje misioni humanitar ndihme. Nga kjo organizate erdhen ne Shqiperi 10 milion dollare ndihme. Heren e pare qe erdha cdo gje ishte e trishtuar, Shqiperia ishte e pis-_ndertesat e shakterruara, njerezit e varfer, spitalet ishin pa drita, cdo gje ishte e deshperuar. Sa here qe vij shoh progres. Per here te fundit kam ardhur ne vitin 2000. Shoh rruge te ndertuara biznese private qe rriten dhe kompani shqiptare. Kjo eshte inkurajuese, por problem ngelet ajo qe e ushqen kete ngritje ekonomike. Dhe pjesa e padukshme e kesaj ekonomie nuk eshte e shendetshme.

  Marre me shkurtime nga Top Chanel


  Koha Jone 2001 All Rights reserved

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876

  ?

  "Italia eshte vendi qe po i jep me shume Shqiperise ndihma nderkombetare,por qeveria e Tiranes nuk eshte "mirenjohese" dhe nuk jep mbeshtetjen e duhur investimeve private italiane".Shprehet keshtu ish presidenti i shoqates se sipermarresve italiane ne Shqiperi,Luigi Fabri."Sic kam pasur rastin te njoftoj dhe autoritetet shqipetare,ne italianet jemi te detyruar te jemi te burgosurit e investimeve tona.Klima per ne ishte shume e favoreshme deri me 1995-96,sot jo me,megjithe ndihmat qe vine nga Italia.Me duket se ka me shume kujdes per sipermarresit greke,megjithese impenjimi i asaj qeverie eshte ne menyre te ndjeshme me i vogel".

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Athine(Greqi)
  Postime
  2

  ndikimi grek

  Greket e dine fare mire mundesite qe kemi ne shqipetaret prandaj duan te kene nje ndikim sa me te forte ne Shqiperi
  Duke kerkuar ate qe ata e quajne <<vorio epir>> e ve ne thonjeza sepse dua te thekesoj qe ajo eshte nje toke shqipetare dhe asgje tjeter nese njerezit qe jetojne aty mund te quhen greke te mos harojne per asnje moment se ajo eshte toke shqipetare dhe ata natyrisht qe jane te mikpritur ne shqiperi duke cilesuar dhe nje here nje nga zakonet tona ikpritjen

  With love from Athens...........

  Te dua Shqiperi me shume se cdo gje ne bote
  nuk do te jete e larget koha kur do te vij te ty perjet

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  407
  Une kam mendimin se e vetmja menyre qe te ulet ndikimi Grek ne Shqiperi eshte qe te rritet ndikimi shqiptar ne Shqiperi

  Ne vete e shqyem kufirin per te vajtur e punuar tek greku apo italiani e matane oqeanit

  Nuk erdhi e na mori greku me force

  Ju vjen keq ju qe po arrijne te huajt te behen pronare ne shqiperi

  Po tju vinte keq juve se te huajt po behen pronare ne shqiperi beheshit vete pronare te shqiperise dhe nuk canit derrasa tash 12 vjet qe kur u hap shqiperia dhe hyri kapitalizmi

  Vete ju i bete edhe PS-ne edhe PD-ne

  Asnje prej tyre qe vete ju i keni bere nuk po can koken per tju bere juve pronare

  Qeverite shqiptare kane me teper interes tua shesin pronat qe ka shteti ne pronesi te huajve sesa shqiptareve

  Vetem demokrate te vertete qe besojne se kapitalizmi eshte nje sistem i drejte do tua JEPNIN ne fillim ndermarrjet shqiptareve dhe jo te huajve

  Po besove se Majko apo ndonje fillestar do i vere ne pune ndermarrjet ne shqiperi je thjesht nje qorr

  Ai qe ska drejtuar kurre ndonje ndermarrje ska si si ti drejtoje te tera ato

  Prandaj ose tua shperndaje keto ndermarrje atyre qe i punojne si administratore ose te hapi krahun e ta beje dikush tjeter kete pune

  Po te ishte se menexhohej gjithe ajo pasuri nga nje dore e vetme e kishte bere Enveri me kohe ate dhe nuk priste te lindete karabushi Majko

 19. #19
  BASHKEKOMBASIT E MI TE DASHUR.

  jemi te gjithe koshient per gjendjen qe ekziston ne Shqiperi.
  te gjithe e dime se cilet jane pergjegjes per te.
  nuk eshte me e mjaftueshme te diskutojme per shkaqe, shkaktare, pasoja etj. pasi ato jane te ditura boterisht.

  DUHET TE VEPROJME.DUHET TE VEPROJME.DUHET TE VEPROJME.

  eshte koha qe te ndihet zeri yne, te ndihet zeri i SHQIPETARIT.

  Antoni ka te drejte ku thote se mund te bejme me shume.

  Anton te ftoj nqs. e mundur qe te flisnim bashke.

  Po citoj perseri "me PUSHKE e PENE per MEMEDHENE"

  SHQIPETARE TE NDERSHEM BASHKOHUNI RRETH FLAMURIT


  LABUSHI
  TIRANE
  me pushke e pene, per
  memedhene

 20. #20
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Patjeter:

  Me shkruaj

  Anton Ashta

  anton1as@yahoo.de

  Hidhi nje sy kesaj faqes sone, ne jemi disa tashme.

  http://www.geocities.com/sosalbania/hyrje.html
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 4. Bashkim Gazidede prononcohet n media pr ish-detyrn si kreu i SHIK
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 13:17
 5. Ahmet Zogu dhe lufta n emigracion me Mithat Frashrin
  Nga rudo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •