Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558

  Alban Bala - Poezi

  Nė vend tė parathnies pėr brezin tim

  Po na djegin tė gjallė. Pėrtej kujtesės sė drurėve
  gjithsesi, pėrtej kujtesės sė ēdo gjėje
  po na djegin, duke na thėnė qetėsisht
  se zjarri ėshtė mė fisnik se kalbja
  dhe se tymi ėshtė fjala e fundit e pėrjetėsisė
  sidomos kur ngjitet nė qiell...

  Po na djegin; Tė gjallė e tė thyer
  si nyjen e mbushur me rrathė tė drurit
  me rrathė qė prej frikės sė kėtij zjarri
  kahmot
  kapėrthyer janė si flokėt e tė vdekurit urie.
  Po na djegin tė gjallė e ky pyll, - thonė
  vetėm pėr dru zjarri qenka mbjellė...


  Miqve

  Ne po ikim miq, ashtu si kujtimet
  drejt heshtjes sė vjetėr, asaj heshtjes sė butė
  qė jetojmė qysh prej lindjes... Koha po shprishet
  si njė flok i shkulur prej dhimbjes.
  Tash nė vend tė ajrit thithim mall
  dhe mes fjalėve tė fundit, nė ēantat e rėnda
  fshehėm lotėt.
  -Jetofshi miq, se toka e huaj ėshtė gjithmonė e njėjta;
  -Jetofshi miq, fatin tuaj
  qė nė njė puthje tė vogėl nganjėherė lindi dhe vdiq i paparė;
  -Jetofshi miq, aq mirė sa ua paēa zili;
  Se s' paska asgjė mė tė madhe nė botė
  se zemra, asgjė mė tė rėndė se malli
  vetė prej lėkurės sonė.
  Nė trena tė kundėrt do tė hipim, mbi dy sirena
  duart do t' i ngulim e mė vonė tė uritur
  lotėt do gėlltisim me lodhje si bukėn e ngelur.
  E tash, jetofshi miq
  aq mirė
  sa ua paēa zili!
  14. 4. 1992 München
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Alban Bala - "Lerme te hesht"- Poezi

  Shqiptari

  Mbi gjakun e njeriut qe u vra mbi shkembinj
  heshtur u ul shqiponja
  ...................................Te tjeret thane:
  - Ky eshte flamuri yne, ky eshte simboli
  i shtepive tona.
  Pastaj ngriten kenge.
  Dhe kur u ngriten prej kenges si prej nje
  ..........................................sofre te madhe

  iken arave te tyre heshtur
  duke folur me vete se kush do ta merrte
  token e atij qe sot ish vrare mbi shkemb.
  Me vone thirren feste, kenduan gjer vone
  rreth zjarresh te medha qe tmerronin
  ................................................ar miqte.
  Shqiponja ndukte lehtaz ballin e te vrarit
  pa u bindur dot ne mund ta hante njeriun...


  Nga gjaku i njeriut qe u vra mbi shkembinj
  heshtur, u ngrit
  shqiponja...

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Alban Bala - "Lerme te hesht" - Poezi

  Zbuloj veten

  Si nje rrobe pa vlere eshte lekura
  gjersa nen te rrjedh dhe buron gjaku...
  - Kujdes; kujdes me mua;
  Po provoj moshen e veshtire te te qenit
  per here te pare

  (...Nje dore e ngritur eshte direk anijeje
  nje dore e frikur thyhet si pikepyetje.
  Dhe dy duar te zgjatura, qofte dhe me dhimbje
  a nuk i ngjajne ato nje barazimi?...)

  Sot po perpiqem ta zhvesh lekuren time
  dhe ta hedh ne pirgun e gjerave te vjetra
  ne qofte se s'do t'ia fal me te varfrit te botes...
  Po, po. Ta zvesh lekuren time
  qe me largon nga njerezit,
  qe me mban ngrohte dhe s'ma le gjakun
  te derdhet
  ........................... vecse syve.
  Zbuloj veten dhe nuk e di as vete
  ne do te vdes pa u pare
  sypaster me njerezit.

 4. #4
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72

  Alban Bala

  Duke parė qiellin

  Shtėpia flen
  duke parė qiellin
  me ēatinė e kuqe
  si lėkura e syrit
  tė sfilitur

  verbohet
  dritarja
  poshtė reve
  terratisur

  tė tylta janė ditėt
  tė qelqta netėt

  qielli ėshtė i vetmi sy
  qė mund ta shohė vetveten

  krahė pa jetė tund era
  njerėzish tė mbetur
  mes mureve tė lėkurės
  ngjyrė dheu

  shiu rrėzon heshtjet
  qė varen dollapeve

 5. #5
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72
  KOMETA


  E pashė pėr herė tė fundit kur qe veē herė e parė.
  Pastaj duhej tė vdisja.
  Aq vjet janė shumė pėr njerėzit.
  Duhej tė ikja pėrpara se tė vinte
  E tė mė bėnte tė qaja…

  Kometa Halley! Kometa Halleee-yyyy!
  Koka ime risillet nė qiellin Halleee-eeeeejjjjj!

  Ēdo ditė mė pak kokė
  Mė shumė bisht.


  21.02.1994

 6. #6
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72

  Vdekja e Pulbardhes - Tregim

  VDEKJA E PULEBARDHES


  Tregim  Qyteti flinte i tėri nėn atė gri-kaltėr mėngjesi dhe ajo u ndje mė keq se mė parė. Ishte njė ngjyrė trishtimi,e zbrazėt, qė duke buluar nga rrugėt boshe dhe tė ajėrta, vishej pėr qiell. Kishte dhimbje. Jo vetėm ajo. Gjithēka pėrreth, rrėnjėt e puplave, krahėve, vendi ku duhej tė ishte tani sqepi (sa kohė kishte pa ngrėnė?!), rrugėt nė gjumė, horizonti i lagur mbi det…
  - Ka ardhur koha!- pranoi me vete duke filluar tė pastrohej ngadalė. Duhej tė dukej sa mė bukur, sidomos tani. Ajo ishte pulėbardhė. Ndoshta mė e vjetra e atyre qė silleshin mbi qytet. Sado e shkurtėr, jeta ėshtė e dhimbsur deri nė vetėpėrbuzje,- sqepoi dridhshėm,- si ēdo qėllim i arrirė. Tani duhej tė vdiste.
  Kur lumbardhat kanė dhimbje e dinė edhe vetė. Le qė ajo mjaft i ishte shmangur dhimbjes sė saj, duke ndenjur pa gjuajtur, duke u veēuar, shkurt duke mos qenė njė lumbardhė.
  - Duhet tė nisem,- kėlthiti duke sqepitur mbi heshtjen. Instikti e dinte aktin e thjeshtė ceremonial tė vdekjes dhe prej kėsaj ajo s’kish nevojė tė mendohej. U ngrit me dy pėrplasje tė shkurtra dhe e la veten tė binte nė njė elipsoidė tė gjerė, kaloi para ballkoneve tė njohur duke shtyrė ajrin mėnueshėm dhe klithi prapė. Pastaj u ngrit. Lumi ish veshur me gojėza prej erės dhe ajo ndjeu ftohtė. Humbi lartėsi. Kapėrceu matanė urės sė harruar hirtaz mbi ag si njė mėdyshje dhe iku. Po ecte shumė shpejt dhe ndjeu paksa frikė. Vdekja po e tėrhiqte shumė…
  - Prit! Desh ta shihte edhe njėherė botėn e saj. Pallatet ishin zvogėluar dhe ballkonet ngjanin si xhepat nė rrobat e verės. Poshtė saj- kėneta. E njihte prej ajrit se deri aty ku deti ėshtė i kaltėr, aq i kaltėr sa pėr tė pritur trupin e njė pulėbardhe, kishte ende njė copė rrugė tė mirė.
  - Lumbardhat vdesin nė det tė thellė!
  - Lumbardhat vdesin nė det tė thellė!
  - Prit! Donte ta shihte dhe njė ēast qytetin. Desh tė kthehej. U rrotullua nė pikiadė tė ngushtė, u ngrit…
  - PAAAAUUUUU!
  - Pulėbardha nuk hahet!- tha mė plaku. Bėre gabim.
  - Doja t’i shihja sqepin,- u shfajėsua rioshi. S’kam parė sqep kaq tė kuq ndonjėherė.
  - Kushedi ka dashur tė flasė,- nėnqeshi plaku duke marrė nishan me ēifte njė re nė qiell. Ishte njė re e kuqe nė atė ag tė pangjyrė…


  Alban BALA

  Maj 1994

 7. #7

  shkeputur nga "Lerme te hesht"

  Dita

  E shpejte qe sot dita si nje skice me laps
  Te gjithe vume nje vije, dikush beri hijet
  dikush s'beri asgje dhe kjo sipas kritikes
  quhet drita

  E nenshkruam te gjithe, pastaj rame te fleme
  Dike se zuri gjumi, se ē'vije te vere neser
  Ata qe bene hijet, neser kane pushim
  kurse ata te drites, fjeten

  E shpejte qe sot dita, si nje skice me laps.


  E bukura e dheut

  Vajzen me te bukur te botes
  Pas konkursesh dhe zgjedhjesh te medha
  ...........si ēdo njeri te rendesishem
  e vune ne mes dhe e pyeten:
  - Bukuria juaj, mund te na thoni ē'deshire ka?

  Qeshi nga pak e Bukura e Dheut
  - Kam frike te kerkoj me teper - tha
  M'u dhimbs vajza
  Zbrita ne rruge dhe thirra te dashuren...


  Largesi

  Larg prej teje
  dhe Toka rrotullohet ne krahun tjeter
  Te teperta jane duart per t'u veshur
  syte per te fjetur
  fjalet qe brenda meje bien si gjethe...
  Ishim prane; Oh, atehere
  qiellin mbeshtillja per trup me kopsat e yjeve
  rrugen tone e kisha rreth qafes si nje shall te hirte
  dhe ty si gjithmone diku prane fytyres
  brenda frymes sime, si brenda nje stine
  Po tani larg
  .....larg jemi
  Dhe toka rrotullohet ne krahun tjeter
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  Kėngė e dhimbshme

  Qemė;
  .......Atėherė kur dashuroheshim
  jetonim tė dy
  Pastaj nuk e di ē’hėnė ty tė thirri drejt detit…
  Ike
  .......Unė tė varrosa
  nė njė djep tė vogėl dhimbjesh mes brinjėve.
  Fshehur teje qava dhe njeriu s’i thashė
  Mė peshonte zbrazėt brenda gjoksit
  gjysma ime e majte.
  Dikur ėndėrroja ta mbushja me dallgė pastaj,
  pastaj ti ike.
  Nė rėrė m’u kthyen shkėmbinjt e brinjėve
  Koha ngadalė
  ngjyra tė reja vari horizonteve…

  Tani po pėrpiqem t’i kuptoj gjėrat dhe njėherė
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Nėse ti do tė zgjedhėsh tė mos jesh e imja

  Siē i pėrket mėngjesit vija e horizontit  Nėse ndalesh nė pragun tėnd prej vese dhe mė thua

  Se zogjtė

  nuk i bashkon asgjė me fluturimin dhe me erėn  Nėse zgjedh tė jesh veē gropa ku unė bie

  Njė herė nė njėmijė vjet

  Siē bien nga qielli- nė cdo fillim bote - detet  Nėse ti ul kokėn e shqipton lehtė “nuk mundem”

  Nėse ti

  Nga dhimbja pėrgjunjesh a thyhesh si njė pemė.

  Ka edhe pemė qė vdesin nė pranverė, e di?…  Nėse sheh nga ajri bosh e vjeshtėn derdh mbi sytė

  si gjethe pa u zverdhur, nėse zgjedh

  Tė ikėsh nė mosqėnie pėr t’u fshehur

  Pas njė loti qė s’mė le ta pi kur kisha etje.  Nėse thua se bota s’na pėrket, se ėshtė shumė vonė

  Me gishta tė trėndafiltė e largon horizontin.  Nėse zgjat’ tė thuash “unė” kur mendon “ne”

  Ke frikė ta jetosh dritėn si bekim

  e frikshėm zgjedh

  tė strukesh, tė lotosh, tė vuash vetėm

  a tė shkrepėtish mbi botė e verbėr si njė re,

  qė rri nė qiell e vetmuar, plot lumenj

  dhe gjarpėrinj tė nxehtė vet’timash qė nuk djegin.  Nėse ti do tė zgjedhėsh tė mos jesh e imja, nėse

  zgjohesh atė ditė,

  tė lutem mos mė zgjo. Atė ditė do tė vdes…
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 10. #10
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  KU PO SHKOJMĖ?
  nga Alban Bala mė 2011-08-18 nė orėn 9:54.PD

  Larg kemi shkuar, sa larg

  Nė kėtė botė qė ėshtė kaq e vogėl

  Larg nė njė kohė qė kurrė nuk mjafton

  Larg kemi shkuar e prapė larg horizonti

  I zemrės dhe i syve qė s’shohin.  Kėtu edhe ajri ėshtė si hapat

  I thėrmuar krejt

  Veē nesh ēdo gjė tjetėr pėrreth ėshtė e pėrsosur.  S’e mbaj mend kur vendosėm tė ecim pėrpara

  Nė kėtė rrugė tė panjohur  Po tash jemi larg e tė etur pėr qiell

  Brinjėt e botės ndajnė kohės. Aty humbim hapat.

  Jemi lodhur. O Zot, sa jemi lodhur

  Nė kėtė ecje tė verbėr pa cak.  Larg kemi shkuar nė kėtė botė kaq tė vogėl

  Sa gropa e njė peme qė e gjetėm tė mbjellė

  Dhe e braktisėm tė uritur, kur po lidhte sythe.  Tė jesh larg s’ėshtė fatale. Po ne jemi tė mjerė!  Larg kemi shkuar, mė larg sesa deshėm

  Pėrtej rrugės sė kthimit kemi humbur kujtesėn

  Tani vetėm ecim. Tani vetėm ecim. Tani

  Vetėm ecim

  Andej nga shkruan “humnerė”.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •