Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558

  Zef Zorba (1920-1993)

  HENE TE REJA

  Tash qiellnash enden
  me qindra hėnė
  tė reja.

  Njeriu s'krijoka tjetėr veēse kobe:
  Ēelik e gizė e refraktarė;
  zogjtė artificialė,
  lindur ndėr ofiēina-inkubatriēe,
  si hėna tokėn pėrgjojnė,
  e pėrpunojnė
  epshe tinzare
  trofesh e pėrdhunimesh.

  E kush s'i ka tė vetat kėto hėnė
  vihe e sendėrgjon
  namė e terratisje.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 2. #2
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  TJERA BLERIME

  - Terezės -

  Si lule dylli gjethet
  veshur me vapė e t'zberė
  e nuk lėvizin...
  e merrnin frymė me zor
  e...oh...
  S'andejmi
  ku paskeshim ngelur kujtesė brymore
  zgjohen flauri
  tjera blerime,
  rinore
  (A tė kujtohet? Atė verė
  burimet heshtja na i trazonte.
  Kėndoja vijat e fatit
  nė dorėn tėnde flakė.
  Endeshin rrugėsh tė ēuditshme,
  pa folė.

  Pastaj, n'teatėr; njė Gjido
  i larė me djersė
  pėrpėlitej i falisur.
  Ti shkuleshe n'gaz me tė madhe,
  por nė sy tė vetėtinte
  stuhia e Shtatorit..
  A tė kujtohet?)

  SHKALLA E KAKARRIQIT

  E kapėrthyer me lugetėr hėna
  njollat e territ pėrgjakė
  e nata,
  tinėzare fėrshėllen mbas pritash,
  si nė kohėn e cubave
  kur thika vetėtinte e ftohėt;
  e buzagaz me pezėm.

  Harbon pėrbindshėm rrėpira
  e ngeshme nė perspektivė
  pėr t'u qepur nė njė kėnd
  me qiellin e detin.

  (Mė rrashtė e mė tepėr ferr
  shkrepat ceporė,
  kėrcėnuese pėr m'u shprazė nė rrenojė
  pėrmbi eshtra
  qė vetėm lėkura i lidhė
  e vullneti).
  O natė, o natė,
  mos ky na qenka pikėsynimi?

  Tė ngrysura ėndėrrimet sėrish vėrshojnė
  lėvyrėse e me tė lutura,
  por ndalem nė vend:
  shuplake
  kulla picingule e katallanit tė lashtė.

  LODHJE

  Nganjėherė trishtimi fjollė mbidhet
  mullan nė zemra tė plasura,
  nganjėherė pėrmallimi bėhet liman vajtimesh
  ngushulluese;
  tė pėrgjumur ndehemi pėrmbi pellgje brengash
  ndehemi shtijakė ndėr gėzime qė s'kanė jetė
  e biem lėmuē
  - thėllėnza tė rreshkura - ndėr pasqyra.
  Cekonet qielli prej vigmash pikė-e-vrer,
  Cekohet guximi;
  ushton ndėr veshė e papushim
  "pusho nė paqe,
  pusho nė paqe..."
  Ah, s'mundem mė, nuk mundem;
  mė ēoni...

  NJE GOZHDE

  Njė gozhdė e ngulur thik nė mur, njė gozhdė
  e ngulur thik nė mur, njė gozhdė e ngulur...

  Njė gozhdė e futur thellė nė mur, njė gozhdė
  e futur thellė nė mur, njė gozhdė e futur.

  Njė gozhdė e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė
  e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė e mbetur.

  e ngulurthik...
  e futur thellė...
  e mbetur thatė...

  VAJTIMI I PLAKUT NE SHTEPINE E SHKRETUAR

  Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete;
  harrohem ndėr rrėnoja e ngushllohem.

  Deri kėtu - a dole shpirt! - me zor u kapa,
  gėrmuē e kalamendas anėsh sė rrugėve;
  (thellimin si me ēa m'e avull tė pakėt?)

  Tė zhigatura, por prap nė kėmbė kėto mure
  qėndrojnė
  kėtu nė qoshe sytė veri nuk i shikė
  e nė lotokan, lotojnė pėrmallė...

  Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete:
  "Qetėsia ndėr kthina jehonte,
  fėmia......."

  RRUGET NE VJESHTE

  Hone tė ndėrlikuar
  ku era faliset
  e mbledh ndėr praqe dyersh
  shtėllunga gjethesh tė thatė
  pėrralla tė marra.


  SHAKESPEARE

  Je kryqi im;
  ngėrthyer me pezėm,
  nė skaj tė murit, lart
  -shkarravinė e zezė
  pėrbluan pusi.

  Ah, shporru, shporru; ja, pritė!

  Por menjėherė
  fijet e kėputura vihesh e lidhė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 11-09-2003 mė 20:16
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #3
  Ne vend te hyrjes

  I erret ky shteg. Nuk mundem
  rrugen me gjete pa driten
  tande. (Cka me sembon?)

  Ne cep te gremines
  qe josh e ngujon
  a nuk shef si po lekundem?


  Kruja

  (e pare nga Fushe-Kruja, naten)

  Gjerdan margaritaresh
  mbi gjoksin tend
  t'irnuar

  o atdhe.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  Pa element

  Sado te largohemi
  o dhimbje
  mos ti cekohesh?

  C’e mjere
  kenaqesia jone
  dritshkurter


  - Alegro furioso -

  …e shpesh kam pa liqenin te shpupurishur
  kunder reve te mbarsura
  me shkreptira te dhunshme
  me kordha shumesh te pareshtura
  me gjithe sa kishte fryme
  sulmonte, e germushej;

  por shi vazhdoi me ra…
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •