Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683

    Ungjilli .......

    Marku 16 : 15 Pastaj u tha atyre: ``Dilni nė mbarė botėn dhe i predikoni ungjillin ēdo krijese;


    Jezusi po fliska per ungjill ?? Ka pasur ungjill ne ate kohe ??? MOs e kane shtuar padashur kete fjale autoret e Bibles ???
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Newhost : 06-09-2003 mė 12:30

  2. #2
    Ti je kaq i paditur o vella/moter sa nuk e kupton se fjala ungjill eshte fjale greke, dhe gjuha greke ishte gjuha e folur ne ate kohe.

    Ungjill: do te thote ne shqip -lajmi i mire. Dhe Krishti kete thote, dilni ne gjithe boten dhe predikoni-flisni per lajmin e mire. Dhe lajmi i mire eshte ky:"Perendia u be mish, jetoi, vdiq dhe u ringjall, dhe ne ringjalljen e tij do te ringjallen te gjithe ata qe besuan ne te."

    Ky eshte Ungjilli-Lajmi i mire.

    Mos bej pyetje retorike, sepse nuk di as si t'i besh. Te duket sikur ofendon, mirepo ne fakt shpreh sesa i paditur je vete ndaj nje feje qe nuk predikon vecse dashuri dhe jete.
    Pershendetje
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    o zonjushe te kuptoj kur ske ci ben fakteve sepse pyetja ime e trete eshte shume e qarte .... Po ca te besh qe ka njerez qe jane akoma te panxene dhe nuk kuptojne se per cfare flitet....

  4. #4
    Cilit fakt, se kam pershtypjen se keto epitetet po i perdor per veten tende me pyetjet dhe me komentet qe ben
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  5. #5
    Krishti eshte ungjilli-lajmi i mire, dhe thote, dilni dhe predikoni ungjillin-krishtin-lajmin e mire.
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    O zonjushe e nderuar dhe e respektuar !!! a e kupton qe je ne mjegull ?? Autoret e bibles mund ta kishin shkruar "lajm" dhe jo "ungjill" sepse emrin ungjill e ka marre me vone .... Me jep versete te tjera nga Bibla pra nqs Jezusi paska folur per ungjill ??? A e kupton qe nuk ben sens

  7. #7
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    The exorcist

    Une e kam perseritur shume here kete gje sepse nje teme me te njejtin kuptim e ka hapur dhe Ruud(qe nuk eshte dukur me) dhe disa te tjere qe nuk i mbaj mend.

    Dua ti jap nje pergjigje faktit te ungjillit dhe te kuptojme se ē'eshte ungjilli:

    Ne fakt fjala Ungjill do te thote mesazh i mire ose fjale e mire ose lajm i mire. por nejse nuk duhet te ndalemi ketu por te ecim perpara dhe te shikojme se per ke ungjill bente fjale Jezusi.

    Shume njerez dhe sidomos muslumanet mendojne se eshte kater ungjijte jane gabim dhe se nuk jane te vertete dhe ungjilli i vertete ka humbur. Une e kuptoj qe njerezimi i jep keto pergjigje vetes per ti dhene nje zgjidhje te shpejte duke mos kerkuar me ndonje lutje te vockel(vogel) por fillon e mendon siē jane ata tipa qe kur shikojne qe ndodh diēka fillojne dhe thone: pse Perendia lejoi kete, ate etj. dhe pastaj i japin pergjigje vetes se tyre se nuk egziston Perendia, e njejta gje ndodh dhe me keta persona qe i japin nje pergjigje vetes se tyre ndaj Bibles duke mos e kuptuar dhe duke u larguar.

    Perendia eshte aq shume i zgjuar sa ka perdorur dhe perdor gjithmon ēdo menyre qe te mund ta sjelle ne pendim dhe shpetim krijesen me te dashur(njeriun). Njeriu kete nuk e ka kuptuar dhe fillon ne paragjykimet ndaj Perendise dhe Fjales se Tij.

    Perendia perdori disa Ungjij por qe nuk jane te ndryshem por tregojne Mesazhin e Jezusit ne 4lloji formash:

    1- Ungjilli sipas Mateut e sjell Jezusin si Biri i Davidit.Ky eshte shkruar per Hebrenjte dhe jo per te tjeret qe nuk jane hebrenj. Kjo na e tregon tek menyra se si e hap duke filluar me geneologjine e Jezusit. Ne fakt keto gjera nje myslyman apo nje pagan apo nje jofetar nuk mund ti kuptoj sepse nuk eshte hebre. Per kete arsye Perendia perdori Mateun qe te shkruante Ungjillin per hebrenjte. Ketu ne fakt Mateu e sjell Jezusin si Mesia i premtuar i hebrenjve(hebrenjte e kuptojne se ēdo te thote kjo gje). Ne fakt Ungjilli sipas Mateut eshte shkruar ne fillim ne gjuhen aramaike nga vitet 40-50 dhe me pas eshte e ktheu ne versionin ne Greqisht rreth vitit 140

    2)- Ungjilli sipas Markut eshte Ungjilli me i shkurter ne Bibel, pikerisht sepse ky ungjill u shkruajt per johebrenjte(myslyman, pagan, jofetar, etj.)! Ungjilli sipas Markut duket qe eshte shkruar per keto lloji personalitetesh ose ketolloji njerezish sepse nuk e hap si Ungjillin sipas Mateut dhe flet shume pak per gjerat e Dhjates se Vjeter. Ketu Marku e sjell Jezusin si sherbetor i Perendise dhe veprues besnik. Ketu ne fakt nuk flet shume mbi profecite por gjerat qe flete(veprat e Jezusit) i tregon me te zberthyera se Ungjilli i Mateut. Ky Ungjill eshte shkruar rreth viteve 64-68

    3)- Ungjilli sipas Llukes eshte Ungjilli qe Jezusin e sjell si Birin e njeriut dhe eshte shkruar per te gjithe ata persona qe perdorin llogjiken mbi Shkrimet e Shenjta qe jane Skribet, farizente etj. dhe keta jane quajtur doktora te ligjit te Perendise. Per kete arsye Jezusi ketu eshte treguar ne formen e njeriu si Bir njeriu qe njerezit qe njohin shkrimin dhe perdorin llogjiken ndaj shkrimit nepermjet ketij Ungjilli ju shfaqet personaliteti i Jezusit dhe ne kete ungjill mund te kuptojne Jezusin. Ky ungjill eshte shkruar rreth viteve 58-63. Nese shikojme mire te tre Ungjijte e pare jane gati njelloje ne historite dhe i perserisin historite sepse jane shkruajtur per njerezit qe nuk kane njohur Jezusin se kush eshte.

    4) Ungjilli sipas Gjonit eshte quajtur Ungjilli i dashurise(ku Perendia tregon dashurine e Tij dhe na meson se si te duam) dhe gjithashtu eshte quajtur Ungjilli i bijve te Perendise. Ky Ungjill e eshte ungjilli qe tregon me hapur dhe me qarte se kush eshte Jezusi. Ky Ungill tregon se Jezusi eshte Bir i Perendise dmth qe ky eshte Ungjilli qe tregon karakterin, autoritetin, personalitetin e Jezusit me mire dhe me shkoqur. Kjo duket qe ne hap te pare te Ungillit. Asnje nuk mund te kuptoj keto Fjale nese nuk mund te kete njohur se kush eshte Jezusi: Gjoni 1:1
    "Ne fillim ishte Fjala(Jezusi) dhe Fjala ishte prane Perendise dhe Fjala ishte Perendi"
    Nese keto rreshta i lexon nje qe nuk e ka njohur jezusin, do ti duken gjera budallaleqe ose mistere te Perendise ndersa per ata qe kane njohur dhe pranuar Jezusin i kuptojne keto fjale dhe jane nje bekim per ta.
    --------------------------------------------

    Kjo eshte arsye qe une them se duhet te zgjedhesh ne fillim Ungjillin qe te perket dhe pastaj do te kuptosh se ēfare thote Bibla. Ato qe njerezimit i duket kundershtuese ne realitet nuk jane. problemi eshte pikerisht ky qe nuk i lejon qe te kuptojne Biblen por behen me te verber ndaj saja.

    Ne nje teme tjeter nje pjestari te forumi i kam keshilluar se ne fillim duhet te lexoj Ungjillin sipas Markut dhe pastaj ate sipas Gjonit dhe te vazhdoj me Veprat e apostujve Letra e Romakeve 1dhe 2 e Korinasve etj etj. duke i lene pa lexuar heren e pare te leximit te Dhjates se Re. Por nuk duhet te harroj se kur lexon duhet ti kerkoj dhe Perendise ate se ēdo te thote Perendia ne ato qe shkruhen(se ēfare kuptimi kane ne pergjithesi por edhe ne veēanti per ty qe e lexon). Pasi te jete bere kjo do te kuptohet Bibla dhe do te njihet personalisht se kush eshte Jezusi dhe atehere mund ti lexoni te gjithe Ungjijte me radhe.

    mos harroni se eshte nje Ungjill i vetem por i trazmetuar ne disa forma ne baze te formave te njerezve(karaktereve, mentaliteteve etj.) dhe ne fund me Ungjilline Gjonit do te kuptoje se Ungjilli eshte nje i vetem. eshte si nje lajme qe ndodhe be bote dhe kete lajme e degjojme nga kanalet televiziv CNN, Rai, TVSH etj. megjithese eshte dhene ne shume gjuhe por eshte i njejti lajme qe trametohet dhe qe trazmetohet ne baze te gjuhes se popullit qe eshte trasmetuar.

    kjo eshte si puna e Italishtes psh:

    Ne Italisht i thuhet, "Quanti anni hai?" po ta perkthejme fjale per fjale nuk ka shume kuptim ne shqip dhe do te thote, "Sa vjet ke?"ky eshte perkthimi fjale per fjale dhe eshte menyra se si flasin italinet ndersa kuptimi i sakt i kesaj shprehje eshte "Sa vjeē je?". E njejta gje eshte dhe me Ungjillin. Ai eshte shkruar ne Baze te personave por qe eshte i njejti.
    -----------------------------------------------------------
    -----------------------------------------------------------
    Me falni nese e zgjata si shume

    me respekt i krishteri!!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    a i shkreti ti qe sja ke haberin fare se per cfare flitet .... ti ben mire qe shkruan se te meson gishtat me tastieren ?!!!

  9. #9
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    The exorcist

    Fjala Ungjill eshte permendur shume here ne Bibel dhe po te permend disa qe te rrish urte dhe mos te flasesh kur nuk e njeh Biblen, ok?

    Marku 1:1
    Fillimi i Ungjillit tė Jezu Krishtit, Birit tė Perėndisė
    Marku 8:35
    sepse ai qė don tė shpėtojė jetėn e vet, do ta humbasė; por ai qė do tė humbasė jetėn e vet pėr hirin tim e pėr ungjillin, do tė shpėtojė.
    Marku 10:29
    Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them qė nuk ka asnjeri qė tė ketė lėnė shtėpinė, a vėllezėrit a motrat, a atin, a nėnėn, a fėmijėt ose arat pėr hirin tim dhe pėr ungjillin,
    Marku 13:10
    Por mė parė duhet qė t`u pėrhapet ungjilli gjithė popujve.
    Marku 16:15
    Pastaj u tha atyre: ``Dilni nė mbarė botėn dhe i predikoni ungjillin ēdo krijese
    jane mese 80 rreshta qe flasin per Ungjillin me emrin Ungjill, pastaj nuk ka shume rendesi se sa here eshte shkruar ose ku eshte shkruar dhe kur eshte shkruar por ka rendesi qe ky ungjill ju ka ndryshuar jeten shume personave dhe ju ka dhene paqe gezim dashuri shprese bekim hir dhunti etj etj qe nje nga keta qe ka marre keto gjera jam une dhe e deshmoj. Ti e di ate qe thote populli "Nuk ēalon gomari nga veshi.." keshtu pra nuk ka rendesi se sa here eshte shkruar etj por ka rendesi qe ky ungjill ka bere ato gjerat qe kam thene me pare.
    njerezit qe nuk e njohin dhe e urrejne duan te nxjerrin qimen ne veze ose duan qe te bejne qe qe gomari te ēaloj nga veshi pra te bazohet mbi gjerat qe nuk ka kuptuar dhe te mbahet forte edhe pse ka marre pergjigje.

    une si mik te keshilloj qe ti lesh keto lojra femijesh por te shtrohesh dhe te analizosh pse Bibla a ndryshuar gjithe keto jete dhe kush eshte arsyeja disa Biblen e mbrojne dhe disa e kundershtojne(nese do te ishte e gabuar nuk do te mbrohej dote nga njerezit dhe nuk do te bekonte jetet e njerezve).
    bej keto gjera dhe do te gjesh qetesine e nervave te tua dhe do te gjesh gjithashtu paqen ne shpirtin tend

    me respekt i krishteri!!!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  10. #10
    Postuar mė parė nga The exorcist
    O zonjushe e nderuar dhe e respektuar !!! a e kupton qe je ne mjegull ?? Autoret e bibles mund ta kishin shkruar "lajm" dhe jo "ungjill" sepse emrin ungjill e ka marre me vone .... Me jep versete te tjera nga Bibla pra nqs Jezusi paska folur per ungjill ??? A e kupton qe nuk ben sens

    Nuk e mori emrin Ungjill me vone, o njeri i paditur. Eshte fjale greke, dhe atehere gjuha e folur ishte greqishtja, dhe fjala eshte adoptuar sipas gjuhes se folur atehere.

    Dhe meqe po ben pyetje a ka ekzistuar ungjilli, po qe kur Adami me Even nuk iu binden Perendise dhe hengren nga fryti i ndaluar, Perendia iu premto shpetimin. Ky eshte ungjilli premtimi i Perendise ndaj njeriut qe me renien e tij per shpetim. Mos me pyet tani a ka ekzistuar ndonje fjale tjeter tani, sepse gjuha evolon me njeriun dhe disa fjale si Ungjill, mbeten, disa ndryshohen.

    Meso gjuhe njehere, rrenjet dhe formimin e fjaleve, dhe pastaj bej pyetje.

    Pershendetje
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  11. #11
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Nuk ka pse i hidheni ne gryke The Exorcist nese pyet per Ungjillin. Eshte njejte sikurse dikush kur pyet per Fatwa, apo martesat ne Islam etj.

    Besoj se, keni aq qetesi dhe respekt sa te sqaroni Ungjillin dhe permendjen e tij. Nuk mendoj se ofendimet ndihmojne ne qartesimin e askujt, sidomos kur kemi te bejme me gjera qe besimtaret e feve tjera mund t'mos i dijne.

  12. #12
    Postuar mė parė nga The exorcist
    O zonjushe e nderuar dhe e respektuar !!! a e kupton qe je ne mjegull ?? Autoret e bibles mund ta kishin shkruar "lajm" dhe jo "ungjill" sepse emrin ungjill e ka marre me vone .... Me jep versete te tjera nga Bibla pra nqs Jezusi paska folur per ungjill ??? A e kupton qe nuk ben sens
    Me fal ku je i pasigurt ketu....apo thjesht ti ke te drejten te fyesh dhe ofendosh dhe te tjeret te te bejne sehir.

    Nese di te besh pyetje per gjera qe je vertet i pasigurt, bujrum, jam me se e gatshme te te pergjigjem, por kur ti do te tallesh, une nuk do te rri pasive.

    Meso te mos pelqesh pergjigjet dhe te respektosh ata me te cilet bisedon, nese nuk di te besh kaq gje atehere kot sa hyn neper muhabete. Te kesh opinionin tend per fete eshte e drejta jote, te mos e imponosh ate opinion eshte respekti qe ti tregon.
    Sic e ke vene re une asnjehere nuk i jam referuar ndonje feje tjeter, sepse nuk dua te ul asnje njeri.

    Nese dhe ti mund te mbash te njejtin qendrim, atehere bisedat do te jene shume me ndryshe.

    Po te duash te hapesh ndonje teme "Jam krenar qe nuk jam i krishtere" hape dhe une nuk do te marr pjese aty, por kur ben pyetje, meso te respektosh dhe te mos ofendosh, sepse nuk do te jesh pa pergjigje.

    ASD kam pershtypjen se konflikti Palestine-Izrael, nuk eshte aq i dukshem sa ky ketu, por te pakten per ketu, mund te tregohesh me real ne nderhyrjet dhe mendimet e tua. Une nuk iu hodha njeriu ne gryke, dhe me pergjigjen time as nuk kam fyer njeri. Thjesht jam pergjigjur ne nje menyre qe The Exorcist mund te kuptoje. Ne amerike njerezit flasin anglisht, ne shqiperi shqip, me exorcistin-exorcist-ce.

    Pershendetje
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  13. #13
    Krishti, nuk i kundershtoi ata qe do ta varnin ne kryq, dhe as nuk e shfajesoi veten, megjithese ishte i pafajshem, por tha:"Ate fali se nuk dine se c'bejne!"

    Nuk mund te merresh me turmen, sepse aq di.

    Pershendetje
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Mendoj se, fjala "UNGJILL" ne shqip ka kuptimin: U ngjall. Pra ngjallja eshte thelbi i Evangelit, ose lajmit te mire. Myslimanet e kane te veshtire te arijne qe te njohin dhe kuptojne kete Fakt , pasi ata jane kundershtaret me te eger te Ungjillit (ngjalljes se Krishtit.)
    Le te shohim nje fakt te dhene prej Palit, tek letra e Galt:1:12.
    Pali i tregon kishes ne Galati duke ju thene se, Ungjillin qe une shpall nuk eshte sipas njeriut, sepse une nuk e kam MARE e as e kam MESUAR nga ndonje njeri, por e kam mare nepemrejt nje ZBULESE nga Jezus Krishti.
    Apsotulli Pal ishte nje nga kundershtaret dhe perndjekesit me te medhenj te kishes se Perendise. Ai, ashtu si te gjithe judenjte qe nuk e besuan Jezusin, pranonte se Jezusi u kryqezua, ( ky eshte FAKt ) por nuk pranonte se ai u ringjall. Kur ai digjonte nga dishepujt e Krishtit se , Jezusi ishte ringjallur, ai vihej ne nje perndjekje te eger ndaj cdo te krishteri. Por cfare ndodhi me pas me Palin? Kur ai u nis per te perndjekur te krishteret ne Damask, rruges ne shkretetire i doli nje DRIT e madhe, dhe Jezusi i foli nga Qiejt: Saul , Saul ( ky ishte emri i Palit perpara se ai te behej i krishtere) perse me perndjek? Pali i tmeruar i tha Zotit: cfare deshiron qe une te bej? dhe JEzusi i tha, me vone do te te tregohet se cfare duhet te besh. Pra apostulli Pal verteton plotesisht se Jezusi ishte ringjallur nga te vdekurit, dhe keshtu ai besoi plotesisht ne Jezusi,dhe u be nje nder apsotujt me te devotshem te Krishtit.
    Ai shperndau Ungjillin e Krishtit kudo, duke vertetuar me FAKte, te ringjallurt e Krishtit. Por Pali ishte njekohesit nje njohes i shkelqyer i Shkrimit, profeteve dhe ligjit te Perendise. Keshtu pasi atij Fryma e Perendise i hapi syte plotesisht, ai ishte ne gjendje qe te vertetonte Jezusin edhe me ane te shkrimeve, profecive dhe Ligjit te Perendise.
    deshmuesi

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    e njofim mire paulin si me poshte kur tregon per vizionin e tij te rreme :

    Romaket 3: 7 Prandaj nė qoftė se me anė tė gėnjeshtrės sime e vėrteta e Perėndisė e lartėson lavdinė e tij, pėrse unė gjykohem akoma si mėkatar?

  16. #16
    Me sa duket e ke zakon te gabosh

    Vargu me poshte 3:8 thote:"E perse te mos themi si disa qe duke shpifur pohojne se ne themi:"Te bejme te keqen qe te vije e mira?"Denimi i ketyre eshte i drejte."

    Pali e ka fjalen per ata njerez qe e shfajesojne veten e tyre ne gabimet e tyre, qe mendojne se bejne gabim per te bere mire, dhe thote se kushdo qe mendon keshtu e ka denimin te drejte.

    Pershendetje

    C'lidhje ka kjo me temen?
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-12-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    8
    Mjaft me keto pytje INORANTE.
    nese ju interresojne fete e tjera, dhe doni te dini dicka me teper,besoj se forumi nuk mude tju ndihmoje.
    gjithe te mirat.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    Postuar mė parė nga Manulaki
    Me sa duket e ke zakon te gabosh

    Vargu me poshte 3:8 thote:"E perse te mos themi si disa qe duke shpifur pohojne se ne themi:"Te bejme te keqen qe te vije e mira?"Denimi i ketyre eshte i drejte."

    Pali e ka fjalen per ata njerez qe e shfajesojne veten e tyre ne gabimet e tyre, qe mendojne se bejne gabim per te bere mire, dhe thote se kushdo qe mendon keshtu e ka denimin te drejte.

    Pershendetje

    C'lidhje ka kjo me temen?

    FLM manulaki se te gjithe krishteret qe kam pyetur kane dhene nga nje version ndryshe te kesaj ...Megjithate faleminderit

  19. #19
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    The exorcist

    Une nuk kuptoj nje gje prej tej: Pse nuk shikon te gjithe kapitullin se per ēfare flet por kapesh tek nje varge?

    Ishte njehere ne Itali nje histori qe thonin per Fracesko nga Sisi: "San Francesco ha dormito con una vecchia, coperta di lana". Ishin disa qe sapo degjuan vetem pjesen e pare "San Francesco ha dormito con una vecchia.." dhe sa e degjuan filluan te hapnin diskutime.

    e njejta gje ndodh edhe me ty. Ne fakt kjo ndodh me persona qe nuk e njohur me te vertete krishterimin dhe ngaqe jane fanatike ose sektare fillojne te fese se tyre pa njohur te verteten e krishterimit por vene pas genjeshtrave te fese se vete(qe flet keq kundra krishterimit).

    nejse une e kam thene qe njerezit fanatik jane te rrezikshem sepse ate qe flasin nuk eshte se e flasin nga dituria por nga fiksimi i fese se tyre(nga ajo qe ju ngulit ne koke feja e tyre kundra feve te tjerave).
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

Tema tė Ngjashme

  1. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
    Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
  2. Mbi Apokrifet
    Nga Tannhauser nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-05-2006, 11:11
  3. TRINITETI rrjedh nga PAGANIZMI
    Nga ardi_pr nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 176
    Postimi i Fundit: 16-09-2005, 17:15
  4. Katalog i Kodikėve Kishtarė Mesjetarė tė Shqipėrisė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 100
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 00:19
  5. Cili ishte ungjilli qe jezuesi po predikonte???
    Nga rudo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 16-03-2003, 06:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •