Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9

Tema: Drita Ēomo

 1. #1
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Drita Ēomo

  Drite qe vjen nga humnera (Drita Como)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nje nate shkurti te ftohte te vitit 1981, ne nje nga dhomat e spitalit onkologjik te tiranes, ndodhte nje skene e dhimbshme, teper e njohur ne keto mjedise: perbri shtratit te nje vajze te re njezetetrevjecare, qe ishte ne grahmat e fundit te jetes, nena e saj, e kerrusur nga brenga bente te vetmen gje qe shumica e te afermve e bejne ne kesi rastesh: i lagte buzet.
  Skena ishte dicka e perseritur qindra here ne kete ndertese te trishte. E vecante ishte se te dera e dhomes se vajzes qe po jepte shpirt, nenen e mjeruar e prisnin ne kembe dy oficere te policise se fshehte shqiptare. Ata nuk e fshihnin padurimin, madje njeri prej tyre i tha gruas te shpejtonte.
  Gruaja kerkoi te rrinte dhe pak, por shoqeruesit, fare shperfilles, e urdheruan haptas te ngrihej.
  Te dera ajo beri perpjekjen e fundit: "Une njoh Nexhmije Hoxhen. Me lejoni t'i telefonoj. Ajo eshte nene dhe do me kuptoje".
  Rojet qeshen me ze te larte:"Si shume e lart e vrake
  Dashke te shqetesosh edhe shoqen Nexhmije. Nuk thua faleminderit qe te lame dhe kaq".
  Gruaja uli kryet dhe doli.
  ***********************
  Vajza qe jepte shpirt ne spitalin onkologjik ishte Drita Como, nje nga letraret me interesante te brezit te vet, por ne ate kohe krejt e panjohur, per arsyen e thjeshte se te atin e kishte ne burg dhe nenen ne internim.Per ata qe e shihnin, ishte thjesht nje vajze teper e bukur, pakez e trishtuar. Ne udhen e jetes se saj i kishin dale heret, teper heret, dy nga perbindeshat me te zez te kohes:diktatura dhe kanceri.
  Nena , e cila nuk arriti dot t'i bindte rojet per ta lene edhe pakez me shume ne krye te vajzes, kishte qene vite me pare nje nga grate me te njohura e te fuqishme te vendit, anetare e Byrose Politike, portretin e te ciles e mabnin njerezit ne duar, ne festat e paradat e nje Majit.
  Libri:"Drite qe vjen nga humnera" , del ne drite 16 vjet pas fikjes se vajzes dhe ben pjese ne riperteritjen e endrres me te vjeter te njerezimit: rikthimit prej territ dhe asgjese. E ne kete rast ne i themi vajzes: mireserdhe ne jeten tende te dyte, ne ate qe snjeh as vecim, as ankth.
  (Fragmente nga parathenia e librit te Drita Comos "Drite qe vjen nga humnera")
  nga Ismail Kadare


  P.s. Kam perzgjedhur disa poezi te Drites, te gjitha te mrekullueshme dhe brilante ne dramen e tyre te zeze. Personalisht jam e bindur se nqs jeta do kish rrjedhur ndryshe per Driten, ajo do ishte sot nje Isabel Aljende shqiptare ose shume me teper. Kur mendoj se ne kohen kur jetoi ajo, u afirmuan poete qe nuk kishin as gjysmen e talentit te saj, me vjen shume keq per vendin tim qe pervecse nga mallkimi i te huajve, me shume ka vuajtur nga mallkimi qe i ka bere vetes. Ju lutem lexojini.
  Dikea

  ****************************************


  Skifteri I XH. Suiftit ( Per diktatorin)

  Ai nuk lindi shqiponje,
  Nuk enderron per qiej te kalter
  Ai ka nje sqep te stermadh, te llahtarshem
  Dhe me te kerkon te shqyeje te ardhmen

  Brezat qe vine, do ta quajne Don Kishot
  po s'do qeshin me te si me Don Kishotin
  Prej tij neveri do t'ju vije dhe ndot...
  Po c'them keshtu? Ata as do ta njohin!

  Ata do jene shume te paster per ta njohur ate
  Emri i tij se bashku me kufomen do varroset
  Pastaj ne shi, mbi varr, nje rrufe do bjere
  Sepse dheu s'do doje t'ia trese kockat.  Pa titull

  Per ditet qe ikin dhe nuk kthehen me
  Ditet qe bartin gezimin dhe dhimbjen
  Per pritjet e gjata dhe per cdo gje
  Qe akoma ka mbetur enderr

  Per dashurite e botes dhe per ata
  qe kerkuan dicka ne jete
  Per zhgenjimet e vogla dhe te medha
  Dhe per veten

  Per ndonje fyerje te vogel dhe heshtje te madhe
  Per durimin e dhimbshem pa fund
  Per femijet me bote te bardhe
  Qe pastaj bardhesine e humb

  Per cdo gje qe eshte e zakonshme
  Dhe qe ne na duket e bukur
  Per njerez me fytyra joshese
  Dhe me shpirtin qe nuk duket.


  Shi

  Shiu perplasi mbi xhama trishtimin
  Shiu perplasi ne xhama merzine
  Shiu i lagu te gjitha mendimet
  Per ditet qe iken dhe ato qe do vijne

  Mendime te lagura...si te jetosh
  Ne kete qullje te pergjithshem idesh
  Kur nuk gjen asgje te askush qe ta cmosh
  Kur nga brenda qan dhe gjithkujt i qesh

  C'mund te besh tjeter vec te qeshesh me zor
  Ne kete turp te dhimbshem dhe pa fund
  Te gjithe fjalet te bukura te thone
  Po askush nuk ngurron te beje c'te munde

  Fjale te bukura...Sa hipokrite,
  Njerezit dhe vetes i flasin bukur
  Njesoj ne dashuri, ne politike
  Te gjitha i mbehstjellin me lluster.
  18 nentor 1979

  Vetmia

  Vetmia eshte zilja e telefonit
  Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
  Vetmia eshet e diela e zbrazet
  Me biseda boshe dhe pa diell

  Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
  Njerez qe nxitojne ne mbremje
  Merzia e gjate para gjumit
  Dhe vapa ne netet pa hene

  Vetmia eshte te duash shume
  Dhe te mos kesh cfare te duash
  Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
  Dy fjale te mira te mos kesh kujt tia thuash

  Te jesh kudo i tepert, i huaj
  Mik i paftuar ne bote , hije
  Pa nje kujtim qe te beje te vuash
  Pa nje shprese per ate qe do vije
  Po ankthi i diteve te mia pa ty
  Ankthi im i perhershem
  Per te gjitha ato qe i di dhe s'i di
  -Kjo eshte dicka tjeter

  Minutat qe ikin ngadale-ngadale
  renduar nga ajo qe quhet pritje
  Renduar nga ai qe quhet mall
  Dhe qe nuk llogaritet...
  Mars 1979

  Mars  Nate pa gjume

  Mbreme prape nata ish e qete
  Permbi pisha erresira ra
  Nxorri koken hena qe nga rete
  Po askujt asgje ajo s'i tha

  Prape mbreme vezulluan yjet
  Prape klithi qyqja me trishtim
  Peshperiten fletet neper pyje
  Druret ulen deget, psheretine

  psheretima endje neper nate
  Psheretima mbi ballkonet ra
  Foli neper gjume nje nga grate
  Po askush nuk e kuptoi c'tha

  Fiku driten fqinji si gjithnje
  Mbylli librin heshtur, u largua
  Dhe pastaj...asgje, asgje, asgje
  Dhe keshtu me jave, dite dhe muaj

  1976

  Gjyshes

  Niobe fatkeqe ngurosur nga dhimbja
  C'zemerim perendish mbi supe te ra
  C'hyjneshe ke fyer me lumturine tende
  Qe pa driten e syve te la

  Pikellim i zi ne sfonde udhesh pa fund
  Mbi germadha kujtimesh ulerin pa ze
  Te levizesh e fryme te marresh si mund
  Kur ate...Kur ate...Kur ate...

  Po prape nxiton e sikur thyen kembet
  Sikur zgjat krahet t'i mbash e ata ikin, ikin...
  Sikur s'do ta besosh tere ate dhimbje
  "me rafte pika...me rafte pika..."

  Shtegtim i pafund nga nje tmerr ne tjetrin
  Tragjedi niobiane e shnderrimit ne gur
  Uleri drejt tokes, uleri drejt qiellit
  Deri kur? Deri kur?

  C'hyjneshe paske fyer me lumturine tende
  C'zemerim perbindeshash mbi supe te ra
  Qe te mbetesh keshtu, si nje shkemb dhimbjesh
  Pa ata...pa ata....

  (Hidherimi i gjyshes se drites ishte me te vertete pa kufi. Per 30 vjet me radhe diktatura i goditi pa meshire te 6 bijte e saj, te cilet bene afersisht 140 vjet internim dhe burgim. Vitet e fundit ajo u verbua, pa patur mundesi te kurohej nga okulisti, per shkak te dhenies me vonese te lejes nga Sigurimi)


  Dashuria

  Dashuria eshte ajo pisha e gjelber
  qe lekundet nen qiellin me hene
  Qe ngrin ne te ftohtin e janarit
  Si nje deshire e pathene

  Dashuria eshte bota pas xhamave
  Nxitimi i lire per diku...
  eshte qenia me 900 leukocite
  Qe ne carcafet e bardhe mendon per ty.

  Dashuria eshte telefoni i se merkures
  Dhe kopsa e qepur me pe gri
  Dhe kompostot e ngrena ne stol
  me nje pirun te dy

  Dashuria eshte apartamanti i qete
  i pagrindje dhe i lumtur sic mund te jete vec ne enderr
  jane fjale pa kuptim qe tingellojne aq te bukura
  Dhe heshtja e thjeshte qe kurre s'eshte e rende

  Dashuria ime je vetem ti
  Ne kete sfond ngaterresash pa fund
  Asnje arsye nuk e fshiu dot ate
  Asgje s'me beka qe ta humb

  Ajo eshte nje gje pafundesisht e bukur
  E kthjellet dhe krejt e paster
  Si lindi, si jeton, si mundet
  Ne kete bote te ndyre dhe te ashper

  Janar 1981

  Mars

  Pas xhamave te trenit kaloi nje kumbull
  Mbuluar me lule te bardha
  Ne sfondin e cveshur si nje enderr humben
  Perfytyrimi i bardhe i dashurise se pare

  Do ngrohet toka dhe lulet e bardha
  Do te lidhin frutet-kokrra
  Keshtu dashuria do te jepte frutin e saj
  Sikur ditet mos ishin aq te ftohta

  Ngrica i rrezon lulet pertoke
  Dhe deget mbeten krejt te zhveshura
  C'mund te thuash per lulet e bardha
  Te rena, te shkelura, te perqeshura...

  Pas xhamave te trenit kaloi nje kumbull
  Me lule te bardha mbuluar
  Ish teper e bardhe dhe teper e bukur
  Fatin e saj per ta duruar

  12 Mars 1980

  Muzg

  Ne rruge zbriten ngadale hijet
  Hijet po afrohen tek xhamat
  Muzgu te ngjall cdo lloj ndjesie
  Varet nga rrethanat

  Per mua muzgu eshte vetem mall
  Shqetesim dhe mall per ty
  Gjyshes kushedi se c'ndjenja i ngjall
  Kushedi c'merzi

  Reflekse roze dielli dridhen
  Si copera kujtimesh ne mallin tim...
  Sa e mjere gjyshja q vetem merzitet
  Si mund te jetosh me merzine

  Merzia per mua eshte bota - pa ty
  Pa diell, pa muzg, pa mengjes
  Si toka nen kembet e njerezve ne shi
  E lagura toke ne vjeshte

  Merzia per mua eshte jeta bosh
  Pa asnje enderr dhe deshire
  Kur s'ke asgje, perse te jetosh
  Te mos jetosh me mire

  Shume fjale per ato qe do vijne
  Veshtire te kene kuptim
  Nder to,sigurisht dhe fjala "merzi"
  Do te shihet ca me dyshim

  Merzi c'do te thote- do pyesin ata
  Kaq e madhe, pa fund kjo bote-
  Qe ta vleje jeten, te mos gjesh dicka
  Te jetosh pa asgje , c'do te thote.

  14 shtator 1979

  Per ty

  Lekunden pishat nen rete qe ikin
  Ikin e ikin rete neper shi...
  Une pres te shoh pas reve pak qiell
  Ashtu sic pres pasditeve , te me telefonosh ti

  Po ti s'dukesh gjekund. Ku paske humbur,
  Ka kaq dite qe pres. Dhe bie shi...
  Si mund te jetoj, pa pak qiell te kalter
  Si mund te jetoj, pa zerin tend, pa ty

  Ti do te vish, une e di, do vish patjeter
  Po une dua te vish tani , neper shi
  Pastaj rete do te ikin dhe do dale dielli
  Po une dua diellin te ma sjellesh ti

  24 mars 1978

  Vjeshtes

  Ajo vjen gjithnje me lot ne sy
  Dhe druret dhe qiejt zbehen, perloten
  Pastaj tok me eren uluri, uluri-
  Duket sikur qan per tere boten

  Ajo shpesh zbret si mbremja e arte
  Ne qiejt hena bredh e vetmuar
  Dhe peshperisin fletet mijera fjale
  Sikur te zbusin dhimbjen tende duan

  Ne shpirt mblidhet qetesisht trishtimi
  Ajo te sjell kaq ngushellim, kaq ngrohtesi
  A thua e kupton c'eshte Mjerimi
  E c'eshte Brenga duket se e di

  Vec kete vit sikur nuk po e njoh
  Si erdhi keshtu me kaq zymtesi
  C'po derdh mbi ne zemerimin e ftohte
  Vetm shi, vetm shi, vetem shi

  Dhe po me mbyt ky qiell i erret...
  Dua ta pyes perse me mban meri
  Dua t'i lutem te mos jete kaq i eger-
  Edhe pa te ne shpirt, kam kaq merzi.

  Dhe pa te mbi bote ka kaq akull
  Qeli te lageshta dhe hekura...
  Kur varrosen per jete te gjallet
  Si nuk ngrihen te bredhin te vdekurit.

  Dhimbja ime s'e duroka heshtjen
  Mua malli c'me zhuritka ne vetmi
  Ti eja, qajme bashke, moj vjeshte
  Eja, bashke te mallkojme neper shi.

  Nentor 1977

  Dashuri siberiane

  Po bie shi...dhe ti je kaq larg
  Po ndoshta dhe s'dua te jem me ty
  Ky qiell gri... Ne shpirt- kaq akull
  Kaq ftohte ne shpirt. Si ne Siberi.

  E megjithate, une te dua
  Dhe te dua shume , cuditerisht
  Po qe se te urresh eshte njesoj si te duash
  Te urrej dhe te dua njekohesisht

  Te urrej per ate , qe me prishe qetesine
  Te urrej, pse erdhe tek une
  Per cdo gje te vertete dhe cdo gje te dyshimte
  Te urrej dhe te dua kaq shume

  dhe ne shpirt kam dimer, gjithnje dimer
  Nje ftohtesi pa fund dhe pa ane
  Ne sa grade nen zero paske lindur
  Dashuria ime siberiane

  Ne te tere qenien time bie shi
  Dhe ti nuk je. Dhe ti je kaq larg
  Kam deshire per ty, kam nevoje per ty
  Dhe prape s'dua te jemi bashke

  9 shtator 1978

 2. #2
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  42
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ja ku erdhe perseri si vjet me pare

  Ja ku erdhe perseri si vjet me pare
  Thua se midis nesh asgje s'ka ndodhur
  Duket sikur malli te ka marre,
  Duket sikur pritja te ka lodhur.

  Syte prape digjen zjarr i kalter
  Si dikur me flet me peshperime
  Veē ne shpirtin tim tani ka akull
  (Ah, te mos e kisha shpirtin tim!)

  Dhe veshtroj e heshtur kaltersine...
  Ah,perse nuk ngrihesh e te shkosh?
  Mos me fol me kot per dashurine
  Une e di,ti s'mund te dashurosh.

  Ti me the se qenkam e ashper,
  Ti kerkon nga une nje te puthur?!
  S'mundem;si ti puth syte e kalter,
  Kur ne shpirt ke vec uje te turbullt?

  O,e di,ditet e latra ikin
  Dhe pas tyre vjen natyra gri
  Kaltersia,bari,zogjte zhduken...
  Vetem ti do mbetesh po ai.

  Maj 1976

 3. #3
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  “Dritė nė errėsirė”

  Drita Ēomo “rikthehet” nė Cėrrik

  Vajza e Liri Belishovės ishte njė nga viktimat e sistemit diktatorial. Nė kujtim tė saj, njė shkollė merr emrin “Drita Ēomo” nė Cėrrik. Me kėtė rast do tė shfaqet edhe dokumentari kushtuar Ēomos, “Dritė nė errėsirė”, i regjisorit Namik Ajazi

  Ata qė e njohin historinė e trishtė tė Drita Ēomos, vajzės sė Liri Belishovės dhe Maqo Ēomos, e dinė se nė rrugėt e Cėrrikut kaloi njė pjesė tė mirė tė viteve tė adoleshencės. Ndonėse ishte qyteti i internimit dhe ditėt nuk ishin gjithnjė tė bukura, ajo pėrpiqej tė jetonte. Jetoi deri sa sėmundja e lejoi. Simbolikisht ajo kthehet sėrish nė kėtė qytet. Mė 19 shkurt 1981, nė moshė 23-vjeēare ajo u nda nga jeta nė Spitalin Onkologjik tė Tiranės. Nė kujtim tė saj, nė qytetin e Cėrrikut, sot i jepet emri i saj njė shkolle. Pėrveē ceremonisė qė do tė organizohet me kėtė rast, do tė shfaqet edhe dokumentari “Dritė nė errėsirė”, kushtuar jetės sė Drita Ēomos, realizuar nga regjisori Namik Ajazi, me skenar tė Petrit Rukės. Si pėr ironi tė fatit, dokumentari do tė shfaqet nė “Kinoklubin” e qytetit, aty ku u bėhej “gjyqi”, intelektualėve tė internuar nė kėtė qytet. “Dritė nė errėsirė”, dokumentari i frymėzuar nga botimi pas vdekjes i librit tė Drita Ēomos, ėshtė njė udhėtim kronologjik dhe artistik nė kalvarin e vuajtjeve tė Ēomos. Internimi pėr tė nisi qė kur ishte 2 vjeēe dhe vazhdoi deri nė vdekje. Si ajo dhe i vėllai Petriti, kishin fajin e vetėm se ishin fėmijė tė ēiftit Belishova-Ēomo, ajo njė nga pėrfaqėsueset kryesore tė Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste dhe ai ish-ministėr, i cili u burgos nga 1965 deri nė 1990. Dokumentari, realizim i vitit 2008, hapet me shėnime nga ditari i saj dhe nga muaji i trishtė i shkurtit. Manjola Lloja lexon mes faqeve tė ditarit, ndėrkohė qė vesh petkat e poetes pėr tė na treguar ditėt e trishta nė spitalin onkologjik, udhėtimet me tren, shėnimet fletė pas flete nė ditarin e Ēomos, qė mbetet njė nga dėshmitė mė prekėse. Drita ishte vetėm 2 vjeēe kur u larguan nga Tirana. U nisėn fillimisht nė drejtim tė Guranxisė, njė vend i largėt nė Jug, ku Maqo Ēomo u ēua si drejtor ferme dhe mė pas u arrestua. Ndėrsa Liri Belishova filloi rrugėn e gjatė tė internimit, nė Progonat e mė pas, nė Cėrrik, ku qėndroi deri nė fund tė viteve ‘89, dhe nė vitet ‘90-‘91 ėshtė larguar nga Cėrriku. Gjatė kėtyre viteve, Petriti dhe Drita kishin jetuar fillimisht nė Lezhė te daja Agron Belishova, mjek i cili gjithashtu u fut nė burg pėr agjitacion e propagandė, dhe mė pas te daja tjetėr nė Elbasan, Fiqiri Belishova, deri sa iu bashkuan sė ėmės nė Cėrrik. Pamjet arkivore, por edhe rrėfimi i vetė Liri Belishovės, vėllezėrve tė saj, infermiereve tė spitalit, por edhe shoqeve tė Dritės (mes tyre edhe aktorja Rajmonda Bulku), sjellin nė kėtė dokumentar njė rrėfim prekės pėr njė vajzė, viktimė e atij sistemi. Pjesėt e ditarit tė saj qė shkruan pasi merr vesh pėr sėmundjen e rėndė mbeten mė tė dhimbshmet. Nė udhėtimet mes Cėrrikut e Tiranės, analizave dhe rrezeve tė shumta, trokitjeve nė Ministrinė e Arsimit pėr tė mbrojtur diplomėn qė nuk ia dhanė kurrė, ajo e mbyll jetėn e saj me dashurinė pėr G. Emrat e njerėzve tė saj tė dashur i shėnonte me iniciale, njė mėnyrė qė kishte gjetur pėr t’i mbrojtur. Nė fletėt e ditarit tė saj, shėnon pėr tė fundit herė bisedėn me G., propozimin e tij pėr martesė dhe bisedėn e fundit telefonike ku kishin folur vetėm pėr sėmundjen e saj. Vdiq e vetme, pa praninė as tė sė ėmės. Ky dokumentar do tė “rikthejė” edhe njė herė historinė e Drita Ēomos nė qytetin ku ajo jetoi pėr aq sa mundi.

  Shqip
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  43 falenderime nė 31 postime
  Dhe kurre nuk u kerkua falje apo u shfaq ndonje pendese per gjithe keto tmerre!

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Kėtu gjithēka tė duket sikur fle

  Kėtu nuk ka as pluhur e as zhurmė,
  As dhe oxhaqe s'ka, qė nxjerrin tym,
  Jo, nuk nxiton askush kėtu pėr punė,
  Askush nuk pret tė hyjė nė provim.

  Kėtu minutat s'rendin me nxitim
  Dhe orėt shpesh nuk ndjekin njėra-tjetrėn
  Njė muaj nata zgjat gjer nė agim,
  Mesdita plakė shpesh harron vetveten.

  Kėtu gjitjēka tė duket sikur fle
  Dhe pikat tundin kryet me trishtim
  Dhe qielli kėtu ėshtė pa re
  Dhe dielli kėtu ta shton mėrzinė.

  E prapė, qetėsia tė gėnjen
  E prapė jetė ka edhe kėtu
  E heshtur, por e fortė jeta zjen
  Dhe shpresė derdh ajo ndėr dhjetra sy.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  G... eshte djali i madh i nje ish udheheqesi te dikurshem te PPSH-se i cili u eleminua ne birucat e regjimit e familja e te cilit perfshire dhe G.... kaluan 40 e ca vjet internime e persekutime pafund.
  Sot G eshte ne USA me duket.
  I uroj Atij dhe familjes se tij dit te qeta e prosperitet.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Drita Ēomo “rikthehet” nė Cėrrik

  Vajza e Liri Belishovės ishte njė nga viktimat e sistemit diktatorial. Nė kujtim tė saj, njė shkollė merr emrin “Drita Ēomo” nė Cėrrik. Me kėtė rast do tė shfaqet edhe dokumentari kushtuar Ēomos, “Dritė nė errėsirė”, i regjisorit Namik Ajazi

  Ata qė e njohin historinė e trishtė tė Drita Ēomos, vajzės sė Liri Belishovės dhe Maqo Ēomos, e dinė se nė rrugėt e Cėrrikut kaloi njė pjesė tė mirė tė viteve tė adoleshencės. Ndonėse ishte qyteti i internimit dhe ditėt nuk ishin gjithnjė tė bukura, ajo pėrpiqej tė jetonte. Jetoi deri sa sėmundja e lejoi. Simbolikisht ajo kthehet sėrish nė kėtė qytet. Mė 19 shkurt 1981, nė moshė 23-vjeēare ajo u nda nga jeta nė Spitalin Onkologjik tė Tiranės. Nė kujtim tė saj, nė qytetin e Cėrrikut, sot i jepet emri i saj njė shkolle. Pėrveē ceremonisė qė do tė organizohet me kėtė rast, do tė shfaqet edhe dokumentari “Dritė nė errėsirė”, kushtuar jetės sė Drita Ēomos, realizuar nga regjisori Namik Ajazi, me skenar tė Petrit Rukės. Si pėr ironi tė fatit, dokumentari do tė shfaqet nė “Kinoklubin” e qytetit, aty ku u bėhej “gjyqi”, intelektualėve tė internuar nė kėtė qytet. “Dritė nė errėsirė”, dokumentari i frymėzuar nga botimi pas vdekjes i librit tė Drita Ēomos, ėshtė njė udhėtim kronologjik dhe artistik nė kalvarin e vuajtjeve tė Ēomos. Internimi pėr tė nisi qė kur ishte 2 vjeēe dhe vazhdoi deri nė vdekje. Si ajo dhe i vėllai Petriti, kishin fajin e vetėm se ishin fėmijė tė ēiftit Belishova-Ēomo, ajo njė nga pėrfaqėsueset kryesore tė Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste dhe ai ish-ministėr, i cili u burgos nga 1965 deri nė 1990. Dokumentari, realizim i vitit 2008, hapet me shėnime nga ditari i saj dhe nga muaji i trishtė i shkurtit. Manjola Lloja lexon mes faqeve tė ditarit, ndėrkohė qė vesh petkat e poetes pėr tė na treguar ditėt e trishta nė spitalin onkologjik, udhėtimet me tren, shėnimet fletė pas flete nė ditarin e Ēomos, qė mbetet njė nga dėshmitė mė prekėse. Drita ishte vetėm 2 vjeēe kur u larguan nga Tirana. U nisėn fillimisht nė drejtim tė Guranxisė, njė vend i largėt nė Jug, ku Maqo Ēomo u ēua si drejtor ferme dhe mė pas u arrestua. Ndėrsa Liri Belishova filloi rrugėn e gjatė tė internimit, nė Progonat e mė pas, nė Cėrrik, ku qėndroi deri nė fund tė viteve ‘89, dhe nė vitet ‘90-‘91 ėshtė larguar nga Cėrriku. Gjatė kėtyre viteve, Petriti dhe Drita kishin jetuar fillimisht nė Lezhė te daja Agron Belishova, mjek i cili gjithashtu u fut nė burg pėr agjitacion e propagandė, dhe mė pas te daja tjetėr nė Elbasan, Fiqiri Belishova, deri sa iu bashkuan sė ėmės nė Cėrrik. Pamjet arkivore, por edhe rrėfimi i vetė Liri Belishovės, vėllezėrve tė saj, infermiereve tė spitalit, por edhe shoqeve tė Dritės (mes tyre edhe aktorja Rajmonda Bulku), sjellin nė kėtė dokumentar njė rrėfim prekės pėr njė vajzė, viktimė e atij sistemi. Pjesėt e ditarit tė saj qė shkruan pasi merr vesh pėr sėmundjen e rėndė mbeten mė tė dhimbshmet. Nė udhėtimet mes Cėrrikut e Tiranės, analizave dhe rrezeve tė shumta, trokitjeve nė Ministrinė e Arsimit pėr tė mbrojtur diplomėn qė nuk ia dhanė kurrė, ajo e mbyll jetėn e saj me dashurinė pėr G. Emrat e njerėzve tė saj tė dashur i shėnonte me iniciale, njė mėnyrė qė kishte gjetur pėr t’i mbrojtur. Nė fletėt e ditarit tė saj, shėnon pėr tė fundit herė bisedėn me G., propozimin e tij pėr martesė dhe bisedėn e fundit telefonike ku kishin folur vetėm pėr sėmundjen e saj. Vdiq e vetme, pa praninė as tė sė ėmės. Ky dokumentar do tė “rikthejė” edhe njė herė historinė e Drita Ēomos nė qytetin ku ajo jetoi pėr aq sa mundi.

  Shqip
  E kam pare kete dokumentar dhe eshte vertet rrenqethes. I putha doren zonjes Liri kur mbaroi dokumentari , ne shenje respekti per vuajtjet e saj. Ajo grua qe kishte hequr aq shume mbahej ende e forte ndonese ishte rreth 90 vjec.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Drita Ēomo

  Poezia

  Ajo erdhi
  Dhe mė gjeti duke lozur.
  Njė ditė vere erdhi tek unė
  (Unė lėkundesha me shilarėsin e lodhur
  Era fletėt e gjelbėrta lėkundte).

  Ajo u shfaq para meje si njė ėndėrr
  Aq sa unė harrova tė lėkundem
  Pastaj hyra nė oborr duke rendur
  Dhe vėllait
  Iu luta tė shkruante.

  Njė kapak fletoreje i zverdhur
  Njė copė laps,
  Qė mezi mbahej nėpėr gishta…
  M'u duk se shpirtin nėpėr tė e derdha
  Gjithė bota,
  Nė atė copė letėr sikur ishte.

  Dhe nuk desha mė tė luaj "luftash"
  Dhe iu desh vėllait tė lozte vetėm
  U mėrzita duke bredhur fushės
  Prapa topit qė ai aq shumė e deshte.

  M'u mėrzit dhe kukulla sykaltėr
  Dhe kasollja e "indianit" s'mė pėlqente
  Desha yjeve t'u flisja natėn
  Hėnėn ta shikoja kur shkėlqente.

  Si vegim i kaltėr mė fanitej
  Dhe pas saj nė ėndėrrime humba
  Zura tė trishtohem, tė rri vetėm
  Gjyshja trembej: "Korba, ē'na ka ēupa?"

  Gjersa njė ditė, u lodha.
  Dhe ajo iku…
  Dhe prapė lodrat
  Tek unė zunė tė vinin
  Ajo iku… dhe pa tė unė u merzita
  Deri sa erdhi prapė, nje ditė dimri.

  Ish njė ditė dimri e bardhė, e heshtur
  Ajo erdhi tek unė
  Si njė ėndėrr e humbur
  Pas xhamave
  Bora flokėt e thinjur shmplekste
  Ajo shkundte trishtimin, nga supet e bukur.

  Ajo ishte e bukur
  E bukur si njė zanė.
  Kurrė nuk e kisha parė kaq tė bukur
  Nga malli ndoshta,
  Mė vinte pėr tė qarė
  Ose ndoshta mendoja,
  Se mund ta kisha humbur.

  Pastaj erdhėn ditė tė kaltra me diell
  Bora nėn kėmbėt tona kėrciste
  Ne bashkė fluturuam gjer nė qiell
  Dhe bashkė mbi akull rrėshqisnim.
  Ajo filloi tė vinte shpesh tek unė
  Unė u mėsova me tė
  Dhe si shoqe e desha.
  Bile nga shoqet atė e desha mė shumė
  Gjersa njė ditė prapė humbi
  E pas la vetėm heshtjen.

  Kaluan vite …
  Dhe mbeti pėr mua
  Si njė ėndėrr e kaltėr,
  lėnė gjysmė, qė priste…
  E ndeshja nėpėr libra, tė largėt, tė huaj
  Si njė qėnie tė bukur,
  Por qė mua s'mė pėrkiste

  Dhe prapė,
  Ajo trokiti nė dritaren time
  Kėtė herė
  Mė gjeti serioze, tė rritur
  Mbi tė i derdha gjithė brengat, shqetėsimet
  Dhe ajo mė premtoi
  Se mė s'kish pėr tė ikur.

  Ajo tok me mua hyri nė klasė
  Dhe u ulėm bashkė nė njė bangė
  Dhe tok me mua ēohej
  Ajo nė dėrrasė
  Dhe hartimet, detyrat,
  Prapė i bėnim bashkė.

  Ajo hyri
  Nė fletoren time tė shėnimeve
  Pėrgjithmonė mbeti tek unė.
  U pėrzie me ėndrrat, dėshirat, mendimet
  ndoshta prandaj dhe e dua kaq shumė.

  15 tetor 1976
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Drita Ēomo

  Do tė vij

  Do tė jetė mėngjes dhe unė do tė vi patjetėr,
  Pas avullit tė xhamave ti mė prit
  Do mė ketė rėnė pluhur mimozash nė flokė
  Dhe pluhur dashurie nė shpirt.

  Do dalė dielli dhe do tė jetė ngrohtė
  Avujt e ėndrrave do shkrijnė ngadalė
  Ne do tė presim pranė tyre pa folur
  Gjersa tė behen tė qarta, tė qarta si kristal.

  Pastaj s'do ketė mė as mėngjes, as botė
  Do jemi vetėm unė dhe ti…
  Ti do mė prekėsh me gishta nė flokė,
  Nė pluhur mimozash dhe dashurish.

  Mars 1978
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  2043 (19-11-2014)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •