Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5

Tema: Vorea Ujko

 1. #1

  Vorea Ujko

  Moment Arberesh

  E dua kumbonaren bizantine
  ne mes te qiellit te kaltert
  qe pingultaz zbret ne shpirtin tone
  ndersa mbremja merr ngjyra manushaqje
  dhe vajza e endrravet
  bisedon kokulur
  Ne pragun e deres
  Keshtu pergjumshem e vetmitar
  me vijne para sysh
  levizjet e femijnise
  dhe fytyra fatkeqe e Garantines
  Dhe arrin nga largesia e hijevet
  troku i kalit te Konstantinit
  qe qaset me shpatulla vdekje
  Dhe nje jehone arbereshe
  deperton ajrin e zemren
  e ngjitet perpjete si mister
  me flatrat e veta te lehta
  e rrok kacavarset e murit
  rrok heshtjen
  rrok gjakun tim


  Ulqini

  E zgjedhur
  ne veshtrim te pare
  e stolisur per mua
  per nje mbremje vallzimi
  Nata jote nje dite
  dita jote nje jete!
  E jeta ime rrumbullake
  shtrihet mbi aventuren e valeve
  duke harruar gryka ankthi
  te perhapura ndaj meje
  Neper rruget e tua
  une gjeta rruget e mia
  e shkova posi enderr
  ne shkelqimet e dites
  ne hije te mbremjes
  Degjova kenge te fjetura
  qe me celen buzen
  dhe drodha valle
  me hapa femijnie
  ne nje amfiteater te pakufishem
  perballe horizonteve te papritura
  Por ti je nuse apo moter?
  Shtepi ku une mora
  fryme tek ti do te kthehem
  qe ta shuaj etjen e shpresave
  ta fuqizoj ndiesine e vellezerve

 2. #2
  Fshatare e bukur

  Fshatare e bukur
  E zeshket nga dielli
  Ma jep nje puthje?
  Popo jo, trimi im,
  Pse keto peme nuk kerkohen
  Nuk shiten dhe dhurohen
  Po vilen me dy
  E po tash une vetem
  Fshatare e bukur
  E zeshket nga dielli
  Edhe une jam vetem
  E po vjelim me dy
  Popo jo, trimi im
  Pse keto peme jane te tharrta
  Jane ende aguridhe
  E po do te embelsohen
  Kur dashuria te bjere ne to
  Fshatare e bukur
  E zeshket nga dielli…
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Domenico Bellizzi (a.k.a. Vorea Ujko)  Burimi

  Duke ndjekur gjurmėt e stėrgjyshėve
  kam ecur pesėqind vjet
  me kėngė arbėreshe nė buzė
  e sot ua gjej burimin
  dhe i lisave, i erėrave
  i fshatarėve, i punėtorėve
  un jam vėlla.
  E shenjtė kjo tokė,
  i shenjtė ky qiell
  e nga tė gjithė unė ndihem i mbrojtur
  dhe juve jua fal kėngėn time.  Natyrė


  Tek vrapoja me nėntėdhjetė
  u ndesha me njė bagėti.
  Ndala sa tė kalonte
  e nga xhami i makinės
  unė vėshtroja fushėn e blertė
  dhe malet me borė pėrpjetė.
  Mė arriti nė flegrėn e hundės
  aroma e deleve
  e mė kapi njė lakmi
  jete tė thjeshtė.
  Nėse do tė kisha qenė mė i guximshėm,
  do ta kisha lėnė makinėn
  pėr tė ndjekur delet
  bashkė me barinjtė.
  Ēfarė kėngėsh,
  midis malit dhe fushės.
  Kėndova brenda makinės
  gjatė tėrė udhėtimit.  Nė aeroport


  Gusht i vonuar. E unė
  i kredhur nė zhegun
  e aeroportit tė Tiranės
  shijoja njė ditė fėmijnije
  duke kėrkuar fillin e bjerrė.
  Nga pista e fluturimit
  njė zė mė thirri:
  Mirė se vjen vėlla Vore!
  Prej kah vinte ai zė?
  Ishte vallė zėri i babės
  apo zėri i vėllait?
  Tė dallova e m'u duke
  njė shtegtar udhėtimesh tė gjata
  nėn qiej tė shndritshėm.
  Dėgjova pėrshėndetjen e ngrohtė
  dhe pashė fytyrėn e butė
  ku lexova sihariqe tė sigurt.
  Nga sa mot ne u kishim ndarė?
  Oh, rrahje zemre!
  Askurrė s'kam qenė ashtu i lehtė
  nė hovin tim tė pastėr.
  E mė rrethuan krahė.
  brenda njė rrethi vllazėrie.
  Pastaj vrapuam drejt Tiranės
  dhe e ndjeva veten njė zog
  me cicėrima dielli nė gjoks.
  Gra tė gėzueshme nėpėr fusha
  i buzėqeshnin birit qė kthehej.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Hapma deren zonja mėmė

  Edhe sivjet, moj nene
  Nga mergimi i shkrete
  me dogji malli per ty,
  Une e di qe ti e prisje
  birin tend te larget,
  e qave fshehurazi
  kur s'pate mundesi ta perqafoje.
  Ndjeme, o e paharruara,
  Mos qaj, pse mjafton sa qave
  per bijte gjate shekujve.
  Ti e di, nene Shqiperi
  Qe une s'kam asnje faj
  nese jetoj larg teje,
  ashtu ka qene fati i shkrete
  E eshte e kot t'i kujtojme hallet.
  Ererat kane fryre mbi mua
  Deborerat kan rene mbi mua
  si dhe mbi koken tende,
  Por mes ererave e deborerave
  fytyra jote e larget
  me forcoi e me ngushlloi.
  Ti paske qene dhurata
  qe nuk e bleva ne pazaret
  por me vinte nga gjaku,
  gjithmone e kerkuar
  te vorbulles e jetes endacake.
  U krenova melegjendat e tua
  dashurova me fjalet e tua
  Qava me vajtimet e tua
  E tash ne buze te se kaluares e seardhmes
  I drejtoj ende syt nga ti
  e prej se largu ndjek emrin tend
  dhe orvatem te te mbaj lart.
  Leri dyshimet e mos mendo,
  qe une do te doja te kisha
  nje pretendim te padrejte privilegji
  Une do te doja vetem te isha
  biri yt, si te tjeret
  Ashtu un e di
  e i ardhur nga lufta e jetes
  une i bie deres sate:
  Hapma deren, zonja mėmė
  Se yt bi jam une , o nene..

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Vorea Ujko

  ...ėshtė pseudonimi i Domeniko Beliēit. Vorea, ka lindur nė fshatin Frasnita (Frascineto, Kalabri, Itali) mė 1931. Ai ka qėnė prift si dhe ka studiuar pėr letėrsi dhe ka punuar si mėsues i letėrsisė nė Firmo.

  Poezia e Ujkos shquhet pėr pėrmallimin dhe krenarinė qė ndien poeti pėr Shqipėrinė. Ai bėn pėrpjekje, ashtu si pėrgjithėsisht tė gjithė poetėt e rinj arbėreshė, qė t'i afrohen gjuhės sė sotme shqipe.

  Krijimet e Ujkos janė publikuar nė antologji dhe publikime nė Itali, Shqipėri dhe Kosovė. Ai ėshtė pasardhėsi i shkrimtarėve arbėreshė tė shek. tė 19tė De Rada dhe Serembe, krijimet e tė cilėve ai i njihte mirė dhe i admironte. Nė krijimtarinė e Ujkos vihet re jo vetėm ndjenja atdhetare dhe romantike pėr Shqipėrinė, veti kjo e shkrimtarėve shqiptarė nė mėrgim, por edhe ndjenja e forte e lidhjes sė tij me kulturėn dhe paraardhėsit Ballkanas, edhe pse ata kishin pesėqind vjet nė dhe tė huaj.

  Vorea Ujko vdiq nė njė aksidenti automobilistik mė 26, Janar 1989.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •