Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e bursa33
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    64

    Art apo fallco?! E nga ta dime ne... ?!

    s`ja vlen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bursa33 : 19-06-2002 mė 03:50

  2. #2
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Arti - ekonomia ... nje lemsh maceje, humbje kohe per ate qe admiron "gjene" ,burim biznesi per ate qe di te llogarise.

    Ne kete kohe kur dhe ajri dhe uji kushton shtrenjte, asnje gje nuk eshte cudi. Por crendesi ka kush eshte origjinali, sipas ligjit © te te drejtave te autorit (heren e fundit kur kam kerkuar mbi kete), nje veper eshte akoma prone e autorit deri 50 vjet pas vdekjes se tij, e perderisa pas vdekjes ne akoma e dime se si nenqesh Monalisa dhe kush e pikturoi origjinalin - 1000 piktore te tjere ta rikrijojne krejtesisht si origjinali, cdo rikrijim do kete nje vlere te re - pasi asnjeri nga ata nuk ka per ta pikturuar kurre me te njejtin qellim me te cilin Da Vinci pikturoi Monalisen.

    Po per mua si vezhguese sa rendesi ka kush eshte ne te vertet origjinali?! Asnje. Nq se une shikoj te njejten nenqeshje, te njejtin ton ngjyre, si rrjedhim do marr te njejtin mesazh.

    Ndersa "historianet" - ah nq se me te vertete te gjithe historianet do luftonin per "mbrojtjen" e vlerave historike atehere ndoshta dhe njerzit do dinin me shume te verteta mbi historine.

    Une, njeriu i thjeshte vazhdoj te admiroj aq sa mund te shikoj ... me leket e teperta po blej nje akullore dhe historine do vazhdoj tu a le ne dore historianeve.


    p.s. meqenese permende Monalisen po hedh dicka nga forumi i vjeter ketu (nuk e mbaj mend nese e kam hedhur me pare, ne ndonje teme tjeter).

    Nje pyetje qe akoma "historianet" apo analistet e artit nuk kane mundur ti pergjigjen. Ke kishte parasysh Da Vinci kur pikturoi Monalisen, ndoshta veten e tij?!


  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    395

    Hijet fallco.

    ..."akulloret" jane te perkryera dhe freskojne shume shpejt,kurse nje liber eshte i veshtire,duhet jo vetem ta shijosh si "akulloren"por dhe ta vezhgosh me vemendje te madhe;mbase nen hijen e nje peme kur pak me pare keshijuar nje "akullore" te miire.

Tema tė Ngjashme

  1. Shėn Kozma Etoliani i Barabarte me Apostujt - 24 gusht
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 24-08-2023, 15:22
  2. Emigrantet shqiptare ne Greqi ndryshojne emrat
    Nga Orku nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 01-12-2006, 05:47
  3. Bilardo
    Nga oiseau en vol nė forumin Lojra dhe rebuse
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 25-12-2005, 09:53
  4. Si te dallojme faqet fallco nga ato te verteta
    Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-07-2004, 23:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •