Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1

  Tania, nj ndrr shqiptare n Australi

  Vokalistja e Bachelor girl, dyshes m t njohur t popit sot n Australi, vajza e nj shqiptari dhe nj italianeje, mbrrin n Pogradec pr t takuar nga afr njerzit e gjakut. 25- vjearja Tania Doko, dikur studente e psikologjis dhe kriminologjis, sot mbretresh e muziks pop
  Tania, nj ndrr shqiptare n Australi

  Ajo kndon m mir se Britni. Ka nj list emrash kngtaresh, q jan m t mira se Britni. Por un plqej Tania Dokon e Bachelor Girl. Edhe pse n listn e ksaj fanseje t muziks pop, jan edhe emra si Lesli Karter, Shania Tuein apo Selin Dion, pikt e saj shkojn pr kngtaren australiane, me origjin shqiptare Tania Doko. Ajo q 7 vjet m par ishte studente n Universitetin e Melburnit pr psikologji dhe kriminologji, kosiderohet sot n kontinentin e largt mbretresh e muziks pop, nj vajz e kndshme me origjin ekzotike, me baba shqiptar dhe nn italiane.
  Dje ka mbrritur n vendin e saj t origjins, Pogradec, por pa mikun e saj, kolegun e Bachelor girl, James Rocho me t cilin u ngjit n sken pr her t par n vitin n vitin 1997. Me t mbrritur n Pogradec, ajo ka deklaruar se qllimi i ardhjes s saj ishte t njihte nga afr njerzit e gjakut. Ku i ati nuk mundi t shkelte pr vite me radh, duke mbajtur hapin deri n Korfuz, pa mundur t kaprcej prtej.
  Ardhja e kngtares Tania Doko n Shqipri u mundsua nga bashkia e qytetit t Pogradecit dhe Fondacioni kulturor Feridon Fejzollari. Do qndroj 12 dit n Pogradec dhe ka premtuar se do t jap nj koncert patjetr n odeonin e Pallatit t Kulturs s Pogradecit.
  Nuk do t kthehem prapa- kishte deklaruar n fillimet e saj muzikore Tania Doko. Dhe fillimi pr t ishte i uditshm ashtu si puthja e par, kur shtron pyetjen ishte vall?
  Doko dhe James Roche, kjo dyshe e popit kan njohur arritjen e merituar dhe vendin e vet n muzikn botrore t popit. Albumi i tyre debutues Duke pritur ditn doli n vitin 1998 dhe knga e par q u transmetua n radiot australiane ishte Buses and trains. Kjo kng sht vlersuar me mimin pr talentin e ri m t mir, nga ARIA (Australian Recording Industry Association). Pak pop, rock, soul dhe ritm bluz, tingujt e Bachelor Girl jan krejt origjinal. Ata u bn bashk shtat vjet m par dhe ishte Xheims ai q ftoi Tanian t kndoj. Ishte 18 vje ather studente n Universitetin e Melburnit pr psikologji dhe kriminologji. N vitin 1997, James and Tania u lidhn sriozisht me muzikn. Nuk jemi fansa t kngve boshe q nuk shkojn asgjkundi., deklarojn n intervistat e tyre Doko dhe Roche. Tania kujton nj nga kngt m t suksesshme t saj Im just a girl, kg pr nj vajz, por e shkruar nga nj djal. Knga prshkruan emocionet e trazuara femrore. Dhe t mendosh q n t shkuarn e saj jo t largt, kjo mbretresh e popit, me nj natyr q gjithmon analizon, n Universitet ka qen studente e psikologjis dhe kriminologjis.
  Nj nga kngt q mbahet mend nga ky grup sht edhe ajo e disa viteve m par Buses and Trains. Kngt kompozohen nga James Roche, ndrsa Dako sht vokalistja e pazvendsueshme. Grupi tashm ka nj sukses t padiskutuar n Australi dhe ka interpretuar edhe me nj tjetr kngtare t famshme, si Natali Imbrulia apo me nj grup t njohur sidomos n vitet 90 Eurythmics.
  Tani Bachelor Girl po prgatitet t bj krcimin n pjesn tjetr t bots. Kngt Lucky me, Blon away dhe Permission to shine jan tre kng t mrekullueshme me t cilat grupi u b binds pr potencialin q zotronte. Albumi i tyre i par ka gjetur treg n mbar botn Amerik, Angli, Gjermani, Japoni dhe n shum vende t tjera t Evrops dhe Azis.
  Muzika pop e tyre u regjistrua n albumin e dyt "Dysfunctional", nj regjistrim n studion e bands s Melburnit. Ata ftuan trion "The matrix" pr miksimin e albumeve "I'm just a girl" dhe "Rollercoaster". Ata jan fitues t disa mimeve n vitet 1999-2000; nj mim nga Industria e regjistrimeve muzikore australiane (ARIA), mim nga Industria e radiove dhe Shoqria e t drejtave t shfaqjeve australiane (APRA).
  e.d
  Marre nga www.shekulli.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Mjellma, je shume mbrapa me lajmet. Tania ne 12 korrik ka ikur nga Shqiperia..
  Reality is wrong, dream is for real

 3. #3
  Postuar m par nga Asteroid
  Mjellma, je shume mbrapa me lajmet. Tania ne 12 korrik ka ikur nga Shqiperia..
  Me mire von se kurre thuhet

  Te falem nderit

  Mjellma

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Nejse, artikulli eshte interesant .

  Te pakten ata qe nuk e dinin kush ishte Tania, tani e kane mesuar
  Reality is wrong, dream is for real

 5. #5
  Asteroid di edhe une te thumboj por nuk jam ketu per thumba me fal!

  Te pershdnes me nje .

  Me rrespekt
  Mjellma

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,936

  Pr: Tania, nj ndrr shqiptare n Australi


 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,936

  Pr: Tania, nj ndrr shqiptare n Australi


 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,936

  Pr: Tania, nj ndrr shqiptare n Australi

  Bachelor Girl performance, Sydney Opera House, Australia Day 2016


 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,936

  Pr: Tania, nj ndrr shqiptare n Australi  TANIA DOKO - Buses and Trains ( LIVE with Pub Choir )

  Tania performing live with the incredible Pub Choir at the Metro Theatre Sydney

  Maj 2019

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,936

  Pr: Tania, nj ndrr shqiptare n Australi  TANIA DOKO - Piece of Me ( Eurovision 2019 Australia Decides ) | LIVE GRAND FINAL


  https://eurovisionworld.com/national...a-decides-2019

  https://taniadoko.com/bio

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
 2. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 4. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •