Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

  Vendi me i mire eshte Atje ku TI ose une ingranohemi.
  Shqiperia smund te jete.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

  Citim Postuar mė parė nga Xcon Lexo Postimin
  KAm jetuar 12 vite ne USA 5 vite ne Canada dhe kam vizituar shum shtete gjat viteve sepse e kam nostalgji per Te pare vende dhe kultura tjera per Vec asaj Qe Ti di...gjat 12 viteve ne USA kam qen ne 24 shtete Te amerikes dhe vendi me I mire per Te jetuar ne USA Qe kam pare esht San Diego California ky vend Akoma me mbetet fiksim...gjat kohes Qe isha ne amerik kisha problem me letra dhe e vetmja mundesi per mua ishte Te levizja nga amerika dhe erdhi koha Qe Te marr nje vendin Se Ku Te shkoj Kisha degjuar gjat viteve Se canadja kishte nje sistem shum Te mire ekonomik Po edhe demokratik Por une nuk Kisha qen asnje Her me par ne Canada Po e dija Se vetem 4 vende kishte per Te emigruar me kategorin Qe kerkoja une, shtetet Qe une mendoja Qe Ja vlen Te emigroj ishin canadja Australia amerika Qe me doli nga mundesia edhe Finlanda.. Aryja Qe une sundoja keto shtete... Une Doja Te jetoja ne nje shtet anglisht foles Se me ate isha rritur une dhe Ajo ishte e pershtatshme per mua.. Por une sundoja nje shtet Qe esht shtet demokratik me Te drejta Te barabarta emonomi Te mire passaport Te fort edhe shtet Qe lun rrol kryesor ne bote... Kto jan gjera kryesore per mua edhe canadaja ishte perfect... Canadaja kishte passaporten #2 me Te Fort ne bote me 173 shtete visa free Por esht me e rrespectuar nga shtetet tjera Se Sa USA sepse USA Ka shum konflikte me shum shtete Te botes dhe kan shum urrejtje karrshij amerikes...Canadja Ka marllenje shum Te mire ne bote dhe nifet per krenarine Qe canadezet kan Qe nifen ne listen e shteteve Qe udhtojn me shum...ne pergjesi candezet ulltojn Te pakten 1 her ne vit ne nje shtet Te dnryshem botes edhe ulltim Te lire ne amerik si asnje shtet tjeter... Ndryshimi mes amerikes dhe canadas.... America Ka nje gdp shum me Te mall Se canadaja per faktin Se Ka 350milion banor edhe shumica e taxave shkojn drejt ushtrise dhe nases ajo lun shum roll ne ekonomine e dy shteteve.... Canadaja nuk e Ka ate problem sepse nuk harxhon shum ne ushtri Se esht e mbrojtur nga American nuclear umbrella me Te njejtit early missile defense system (NORAD) dhe injekton ne ekonomi e ne klasin e mesem shum me shum Se Sa amerika (Kjo Ka Te bejn shum ne diferencen e dy shteteve) sistemi I shendetsise esht free per Te gjith shtetasit canadez ndihma sociale shum Te Mira.. Sistemi transportit bublik etj etj... Per Te gjith ata Qe duan Te emigrojn une do ju sugjeroja Canadan.... Rrespekte Te gjitheve
  me et qejfi per ty dhe te uroj te jesh mire
  por me thuaj si mund te emigroje dikush qe ska asnji mundesi ??? pamvaresisht se mund te kete dhume shkolle !!!1
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2016
  Postime
  2

  Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

  Po nuk je I sukeseshem nuk je i vlehshem.. Jan gjera Te komboniura

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,338

  Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

  Cilat janė vendet mė tė mira pėr emigrantėt?

  InterNations – njė komunitet global pėr njerėzit qė jetojnė dhe punojnė jashtė vendit – ka kryer sondazhin e tij vjetor Expat Insider.

  Pasi pyeti 11,970 emigrantė, organizata krijoi njė renditje tė 50 qyteteve nė tė gjithė botėn. Raporti i Expat Insider 2022 analizoi destinacionet nė mbarė botėn dhe i renditi ato sipas cilėsisė sė jetės pėr emigrantėt.

  Sondazhi u kėrkoi emigrantėve tė vlerėsonin lehtėsinė e vendosjes, punės jashtė vendit dhe financat personale nė qytetin ku ata jetonin. Kėtė vit, katėr qytete europiane hynė nė dhjetėshen e parė.

  Valencia ėshtė cilėsuar si qyteti mė i mirė nė botė pėr emigrantėt nė vitin 2022. Nėntė nga dhjetė emigrantė thanė se ndihen tė sigurt nė qytet. Tre tė katėrtat e emigrantėve thanė se ndihen si nė shtėpinė e tyre dhe tė lumtur me jetėn sociale.

  Nė Lisbonė, njerėzit vlerėuan motin dhe klimėn, si edhe sigurinė. Madridi u lavdėrua pėr aktivitetet dhe kulturėn e mikpritjes. Nė Bazel, emigrantėt ishin tė kėnaqur me pagėn, por kishin vėshtirėsi pėr t’u socializuar.

  Parisi vjen i dyti nga fundi nė renditjen e qyteteve mė tė mira pėr emigrantėt, i kritikuar pėr koston e lartė tė jetesės. Dy qytete italiane janė gjithashtu nė dhjetėshen e fundit. Qytetarėt e Milanos thanė se ishin tė pakėnaqur me orarin e punės dhe raportin punė-jetė, ndėrsa Roma u kritikua pėr tregun e punės dhe perspektivat e karrierės.

  Top 10 qytetet mė tė mira pėr tė jetuar:

  1. Valencia
  2. Dubai
  3. Meksiko
  4. Lisbonė
  5. Madrid
  6. Bangkok
  7. Bazel
  8.Melburn
  9. Abu Dabi
  10. Singapor


  Tė fundit nė renditjet:

  41. Roma
  42. Tokio
  43. Vankuver
  44. Milano
  45. Hamburg
  46. Hong Kong
  47. Stamboll
  48. Paris
  49. Frankfurt
  50. Johannesburg


  Konica.al

  https://konica.al/2022/11/cilat-jane...er-emigrantet/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Shteti i pėrshtatshėm pėr tė emigruar
  Nga Kryeplaku nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 25-04-2012, 15:44
 2. Kėrkoj Luljeta Hoxha e emigruar nė Zelandėn e re !
  Nga Fatjeta nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-08-2009, 04:37
 3. Peticioni: Greqia te njohe shqipen si gjuhe zyrtare
  Nga EDLIN nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 26-12-2008, 18:29
 4. Si mund tė emigrohet nė Angli?
  Nga Davius nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-05-2006, 06:40
 5. Kthimi i shqiptarėve tė emigruar nė trojet e tyre.
  Nga drini_nė_TR nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-01-2004, 00:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •