Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21

Tema: Elinda Marku

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270

  Elinda Marku

  Mace e di qe keto nuk jane poezite e fundit, shtoi edhe juve ndonje te kohes te fundit.
  A te ta shkual pak veshin?  KUR NUK VIJ

  mos numero nje ore,
  dy gishta,pese kalimtare,
  shtate vargje,dhjete pritje!
  Nderkaq kam ardhe,
  per vonesen
  mos me bej asnje pyetje!...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Estella : 11-06-2002 mė 13:37

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  KODI MORAL


  prandjenje e erret,
  shqetesim i thelle,
  sinqeritet i terbuar,
  perse qenkeni
  dhe qenkemi bere?!...
  jam zemeruar...
  me inatin,
  plus dhmbjen
  minus engjejt keq'beres
  shumezuar gjykimin,
  perkryer perditshmerine,
  pjesetuar fatin,
  kerkuar rastin,
  thjeshtuar eren,
  dashur faljen,
  falur lutjen,
  vrare ngritjen e piedestalit
  te ndeshkimit,
  shto shtojcat ...
  pa perfundimin.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  DICKA DHE DICKA

  Dicka e tmerrshme po ndodh ne jeten
  time!
  Ne syte,duart,shpirtin tim,
  bej gjithka jashte vullnetit,
  verbohem qe mos te te shoh,
  gjymtohem qe mos te te prek!
  ...Qe mos te te dua,
  gati-gati te vdes!...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  ABSURDITET
  Dicka me mungon perhere,
  dickaeshte perhere e tepert.
  Gjithmone te ndjej se te kam
  dhe...,
  po aq me mungon,
  Me e cuditshmia eshte
  se kjo cudi
  me pelqen
  dhe...
  nuk dua aspak te prishet
  koj magji.
  Po ti mos u tremb,
  edhe sikur te jete
  Dashuri...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  THIRRJA E FUNDIT
  Dashuria po vdes,
  po 'ep shpirt.
  Ti nuk e beson vdekjen e saj,
  ose...,aq te ben!
  Kthehu!
  Mos rri 8dite pa ardhur!
  Mos u bej i keq!
  Eja, edhe ne mos ardhsh!
  Mos u vono!
  Ajo po vdes!
  Per hir te dikujt,
  per hir te shume kujt
  Duhet te vish!
  Te pakten, ende pa vdekur,
  te pakten, ende pa e vorrosur
  te pakten, ende pa i bere 40 dite!
  Se...,
  edhe ne te lejofsha ta zhvarrosesh
  pas 40 ditesh, s'do te mund ta njohesh!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  PA TY
  Lumturia ime,
  ecen neper udhen e paudhe,
  te udhe'humburave enderra!
  Dallget e gjakut, sajojne re malli
  Ne syte e mij,
  ashtit te trupit,
  ngjitet, ngjitet
  trishtimi!
  Me krahet e shprese
  qafoj diellin.
  Jam akull ne vetmine e akullt
  Pa ty!.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  KOSTANDINOJADE
  Rrasen e varrit e zhvendosa
  fare pak dhe dola,
  si ne legjende.
  Shalova zemren,
  troku i saj eshte i lehte,
  nuk te tremb.
  Fantazma ime dhe perqafja,
  kundermojne ere dheu,
  ere malli
  si ne legjende!
  C'kerkon ashtu me duar,
  me gishta
  mbi dhe midis
  supeve te mia?!
  Koken?!!
  Ajo me mungon.
  Rrasen e varrit e zhvendosa,
  fare pak dhe dola.
  Fantazmes time te persosur,
  i mungon vec koka.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  PA CAK DASHURINE
  Mjaft u shtira te tregohem e embel
  E embel, nuk mund te jem keto kohe.
  Mjaft u shtira te tregohem naive,
  Naive, nuk mundem te jem,
  Vetem naive, jo!
  Nese ne te gjitha, jam shtirur nga pak
  Dashurine, ate e kam dhuruar pa cak,

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  ja pak me shume rreth saj

  Elinda Marku u lind mė 20 shkurt 1969 nė fshatin Fierzė tė Rubikut. Ajo ka studiuar pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe nė Universitetin Luigj Gurakuqi tė Shkodrės. Prej vitit 1999 jeton nė Michigan, ku ėshtė kryeredaktore e revistės sė pėrmuajshme shqiptare Kuvendi, qė publikohet nė Amerikė. Marku ėshtė ndėrkohė edhe autore e librave poetikė: Dy herė e virgjėr – Lezhė 1994 dhe Struktura e ferrit – Lezhė 1996.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  E MEGJITHATĖ UNĖ SHKRUAJ POEZI

  Diku, midis ndjenjės dhe arsyes

  emri yt

  mbeti pezull!  Diku, midis ikjes dhe pritjes

  malli im

  mbeti pezull!  Diku, midis ndarjes dhe humbjes

  gėzimi u hidhėrua,

  ėndrra mbeti ėndėrr!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  GĖZIM I HELMUAR

  U mbytėm nė rrethimin

  e krahėve

  lidhur

  me prangat e shpirtit...

  Shijuam helmin e gėzimit tė ėmbėl,

  dhe s'dimė si tė ikim,

  dhe s'dimė ku tė ikim.

  U ndamė...

  Po ndarja s'qenkėrka liri!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  -!-

  Njeriu preku poshtersine
  pangopshmerine
  me krimin...
  Per mua te gjithe e dine:
  jam e cmendur
  Nuk i ngop cmenduria ime!

  per mua te gjiteh e dine
  e varfer jam,
  nuk i ngop varferia ime!

  te gjithe e dine:
  jam e shemtuar.
  Nuk i kenaq shemtimi im!

  Te gjithe e dine:
  me fjalen luaj.
  Poezine s'ma lexuan!

  me shohin pergjakur
  thika te tjera me ngulin
  me shpojne damaret,
  zemren...
  si nuk i ze gjaku im
  xhamen!...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  U derdha,
  Brenda derdhjes.
  brenda derdhjes,
  se derdhjes!...
  Dhe, gjithe
  kete derdhje,
  e derdh
  vetem brenda vetes.
  Oh, C'torture!
  C'torture kjo derdhje,
  qe s'di
  se s'dua (!)
  qe s'dua,
  se s'mundem...!
  se s'mundem...
  Eh...
  edhe s'dua
  ta derdh jashte vetes
  O c'tmerr...
  ky tmerr!
  O c'tmerr,
  ky tmerri i derdhjes,
  Qe s'derdhet,
  Qe s'tertet...
  Qe!...
  !........
  !........

 14. #14
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Kafshimi i errėsirės
  (Marre nga Struktura e Ferrit)

  Rrethuar me vdekje
  edhe atehere,
  kur ime me 'tha:
  E...linda!
  A linda thua?
  Ende nuk e di!
  Une jetoj vdekjen!
  Une sfidoj vdekjen!
  Kam 1000 vdekje.
  ...Vdekja e pare
  qe emri qe kam
  E dyta vdekje,
  kjo qe prap.
  Vdekja e trete
  qe kjo serish.
  Vdekja...
  Vdekja e katert
  kur nena me braktisi
  Vdekja e peste
  qe edhe e gjashte
  kur u ndjeva e manget
  e sbrasur,
  e pambrojtur,
  e mohuar.
  Keshtu qe edhe e shtata
  e teta,
  e nenta gjithashtu.
  Vdekja e dhjete...
  qe vdekje e dhjete
  Kam zore ta them.
  Dasma e tim eti
  njeqindifish vdekje
  ...me rodhi ne deje
  aq sa...
  jetet paten frike prej meje!
  Vdekja e njeqindeshtate
  qe renia e mbrekullise se shtate
  te botes,
  dhe...
  Bota u mbush me shemtine e saj.
  Ne vdekjen e njemijeshtate
  vetmia ime mbeti e ngrate
  ...Floket tejet m'u rriten
  dhe thonjte, dhe qerpiket,
  dhe heshtja, dhe fjala...
  dhe vdekja...
  tejet u zgjat.

  Nje zog cukit mbi varrin tim
  nje djale hapin ndalon
  Dhe...
  Me veshtron...
  qe
  lllaaaaaarrrggg!

 15. #15
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Lajmerim

  Nje vajze ka ikur prej cmendines
  calon majtas nga vetkafshimi
  syte i kullojne lot te jeshilte
  Ka ze te trishte.
  Ndersa rrobat
  rrobat nuk i ka te vetat!
  Ju lutemi,kush ta shoh
  te lajmeroji ne adresen
  Preng Marku, Fierze Rubik.

  (marre nga:"macia_blu@POEZI.com")

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  KALE
  Eshte trashur kaloresi
  dhe kali trishtohet nen shale
  e midis shaleve te tij

  Ne mbremje kali eshte princ i bardhe
  e kaloresi dicka me pak se kale plak i murme

  C me paska marre malli per lendinen e kuajve
  atje..ne fshatin pa kuaj e shalues kuajsh

  Diten me te pare qe te shihem me nje mik
  do ta lavderoj duke i thene "kali im"

  * * *

  E di?
  S'e di?
  E do , te duan, te do
  per ty per ato
  i atyre i asaj
  i askujt, i te gjitheve
  pa gjithesi
  Kotesi vogelmadhe
  pa fjale, pa identitet
  Emri yt genjen
  je nje grime nga grimca ime e humbur
  Jam grimca jote e fituar
  Greqi pa Olimp
  Kryeqytet pa banore
  Je mal, mal pa bore
  a je mal?
  Eh, u cmen cmenduria jote
  Imja gjithashtu
  Kam rene ne
  nuk e di se ku
  .............
  Ehuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!


  SHKEMB-KRUA
  je shkembi qe ne brendi ruan
  nje krua te fshehur
  Mua
  Ul buzet ne te, per te besuar prani
  Nga buzeqeshja jote, une thellesi deti fal
  Mosprekja me t'kurr
  ......shkrumbohem
  Nje krua rreze shkembit
  Nuk eshte si nje krua brenda tij
  muzg i heshtur

 17. #17
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Mund

  Nė tė ardhmen e vjetruar, mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė se si do tė mė rrisė
  e qeshura jote e habitur.

  Mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė fakti qė unė
  mund ta pėlqejė trupin e heshtjes tėnde.
  Mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė kurrizi im ikanjak!

  Gjithēka ndodhtė...
  diēka me siguri mund tė ndodhė
  tė tė pėlqejė!

 18. #18
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  JETOJ ME DY VARRE NE BALLE

  Ti je njė javė dritė

  Nėn shiun e hirtė

  Tė kohės time

  Ti je njė copėz qiell

  Blu i saktė

  Pėrpara shpėrthimit tė

  Stuhisė.

  Nesėr do tė zbresim

  Nė qiellin e kujtimeve,

  Ndaj e tanishmja e shqetėsuar

  Turbullon gjithcka!

 19. #19
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  REBELIMI I ZJARRIT

  E njoh rebelimin e zjarrit,
  Tek shuhet
  Dhe atė tė akullit,
  Kur shkrihet,
  Shembjen e qėnies time e di,
  Ndėrsa gėrmadhat qė po mė zėnė,
  I ndjej!
  S'di tė bėrtas,
  As tė kėrkoj ndihmė!

 20. #20
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  KU JANE PUSHTUESIT

  Blejmė kėpucė tė grisura.
  Lotėt tanė tė mbaruar
  I huazojmė reve barkthara
  Qiellin rrobėshqyer e ulim rrėzė kokės
  Kėto ditė tė tmerrshme ndjellim fatkeqėsi,
  Osetėrmet qė s'mund t'i shpėtosh.
  Qyteteve,rrugėve qarkojnė paqeruajtėsit
  Tė heshtur,indiferentė,tė cuditur
  Pėr ardhjen e tyre.
  Kėmbė tė huaja ketu s'kanė shkelur
  Vecse ne veshim kėpucėt e tė tjerėve
  E na rrijnė tamam.
  Armėt e tyre heshtin,
  tonat qėllojnė vetveten,
  duke shpresuar tek mėkatet

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Mirësejugjeta!
  Nga beko nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 13-02-2006, 21:28
 2. Kur dites sime supet i rregjohen
  Nga dikeafajtore nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 04-10-2004, 03:04
 3. Brohoritja e korbit.
  Nga macia_blu nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-05-2002, 15:15
 4. Dissolving Into Mist
  Nga deti_bajri nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-05-2002, 05:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •