Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Asdreni, Aleksandėr Staver Drenova

  Himni i Flamurit

  Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
  me njė dėshirė e njė qėllim,
  tė gjithė atij duk'iu betuar
  tė lidhim besėn pėr shpėtim.
  Prej lufte veē ai largohet
  qė ėshtė lindur tradhėtor,
  kush ėshtė burrė, nuk frikohet,
  po vdes, po vdes si njė dėshmor!
  Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
  tė mbrojmė atdheun nė ēdo kėnd,
  tė drejtat tona ne si ndajmė;
  kėtu armiqėt s'kanė vend.
  qė kombe shuhen pėrmbi dhe,
  po Shqipėria do tė rrojė,
  pėr tė, pėr tė, luftojmė ne!
  O flamur, flamur, shenj' e shtrenjtė
  tek ti betohemi kėtu,
  pė Shqipėrin, atdheun e shtrenjtė,
  pėr nder'edhe lavdimn e tu.
  Trim, burrė quhet dhe nderohet
  atdheuet kush iu bė therror.
  Pėrjetė ai do tė kujtohet
  mbi dhe, nėn dhe si njė shenjtor!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 24-09-2004 mė 00:58

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Kjo eshte nje satire e mbetur ne doreshkrim e Asdrenit

  PORTRET DIPLOMATI SHTATANIK

  E ka shtatin tri pellembe
  Dhe fytyren qeramidhe
  Si sqepare ka ca dhembe
  Dhe nje t'ecur karavidhe

  Nje grusht kembe i ka miku
  Ne kepuce fron te larte
  Bark e koke si shiniku
  Dhe nje pamje sysh, te tharte.

  Dhe nga duart eshte i gjate
  Po:shpesh-her i ka te gjata...
  Gjith te duket t'jet'i urte
  Po ne shpirt m'i zi se nata.

  Kur shkon rruges s'e nxe vendi
  Shkel e mfryhet si gjel deti
  Djathte e mengjer hedh sy shpendi
  Me menyra mendje-lehti.

  Kur me shoket rri me fjale
  Per t'i bindur sa q'u thote
  Perpelitet mun si ngjale
  Pa dhe trupn' e kthen si rrote.

  Miqesine e ka per cipe
  Peshe kurre s'i ka vene
  Dhe sado q'i shtije kripe
  Kripa shije s'i ka lene.

  Di te sillet qysh te duash
  Plot menyra ledhatare
  Por menyrat po t'ia gjuash
  Sheh si dhelper qenka fare.

  Jet' e tija plot mistere
  Si dhe letrat sibiline
  Veperat si gjemba ferre
  Rend si korbi pas stervine.

  Ndrron perdita mij besime
  Per qellime satanike
  merr e jep e cfaq mendime
  Me dredhi makjavelike.

  Fjal' e tija ka te bindur
  Vec per sa qe nuk e njohin
  Sa per vepra s'eshte i lindur
  Flas per vepra qe te ngrohin.

  Nje bisede porsa nisi
  I cthur fjalet si te doje
  Djallezi q'e ka prej fisi
  Sipas castit ne nevoje.

  Se ka fryme diplomati
  Le te mburret zoterija
  Por qashtu me q'e do fati
  Si lum ne dhe Shqiperija!

 3. #3
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Asdreni (Aleks Straver Drenova, 1872-1947). Poet i shquar dhe publicist. Lindi me 11 Prill 1872 ne Drenove. I mbetur jetim ne moshe te re la shkollen e mesme dhe mergoi ne Rumani me 1889. Ishte aktivist ne komunitetin e shqiptareve te Bukureshtit. Nisi te shkruante poezi dhe publicistike nga fillimi i shek XX. Ne krijimet e para poetike te cilat i permblodhi ne librin “Rreze dielli” (1904), Asdreni vijoi ne traditat e poezise se Naim Frasherit, te cilat kishin karakter atdhetar. Nje tjeter permbledhje eshte “Endrra e lote” (1912), e cila shquhet per pasurine e motiveve dhe nivelin artistik. Disa nga poezite e ketij vellimi titullohen “Zeri i kryengritesve”, “Cperblimi” etj. Ngjarjet qe pasuan renien e shtetit te lire kombetar shkaktuan tek poeti nje deshperim te thelle, qe u shpreh ne krijimet e periudhes 1914-1920 “Shqiperia me 1914” Ne kete periudhe Asdreni shkroi nje sere poemash si “Burri i dheut” (1920), "Hymni i festes", "Fisniket e Shqiperise", "Republika Shqiptare", "Psallme murgu" (1930) "Trashegimi" (1935). Vellimin e vete te katert “Kambana e Krujes” nuk arriti ta botonte kur ishte gjalle. Asdreni vdiq ne Bukuresht ne 1947. Sot eshtrat e tij gjenden ne atdhe.

  Lulekuqja

  Lulekuqja e mjera
  Asgjekundi s’ka shtepi
  E shkon jeten n’arrati
  Ajo s’eshte si te tjera
  S’ka stoli!

  Fushes, kodres, del vetiu
  Veres ngrohet, dimrit ngrin
  Vete shkunde, vete mbin
  Dhe, kur skuqe, vjen veriu
  Dhe e perfshin

  Neper kembe gjith’ e shkelin,
  Vend ne kopshtet ajo s’ka
  Dore ndihme kurrre s’pa;
  As e mbjellin, as e vjelin
  Shkoi u tha…

  Po vec ngjyra e saj si zjarri,
  Si nje yll qe xixellon
  Tere bota e imiton
  Eshte shenje per se mbari
  Nga shikon

  Ajo ngjyre kur ze shfaqet
  Mbreti frone shkon e le
  Njerez rober fare s’sheh
  Vjen e drejta del ne faqet
  Si Zot je

  Ajo ngjyre nd’ato flete
  Eshte shpresa qe tregon
  Nje te ardhme q’enderron
  Eshte flamuri yne vete
  Qe valon!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  KTHIME

  Kur te pashe me s'te lashe,
  T'u afrova e s'tu ndashe
  Dhe me ze t'embel te thashe:
  "Sa te dua o moj vashe!"
  edhe ne gjunje te rashe,
  T'u luta gjersa u vrashe
  Po nga zemera psheretita
  U treta, u lebetita,
  Se asnje fjale s'te qita,
  Gjersa shpresen far' e ngrita
  Se m'u merzit sa te prita,
  Aq sa u ngrys edhe dita.
  Vetem pastaj une u zgjova
  Dhe mendjen time nderrova
  Kur zemeren ta kuptova
  Dhe ika e te harrova,
  Nga tere mundimet shpetova
  Si dhe shpirtin e qetova.
  Pastaj ti mbremanet heret
  Me vjen rrotull si nje shqerre
  Si nje fytyre ne vere
  Dhe me lutesh aqe here
  Po tashti shėko te tjere
  S'e ste dua moj e mjere.

  DASHURO!

  Shėko lisi si me flet
  Fjale t'embla si me ushton,
  Deget unj e me therret
  Dashuro, se koha shkon!

  Maj' e plepit gjithėnje,
  Kur tunt kryet me qorton,
  Perpjek flete me ēon ze
  Djale ē'pret e s'dashuron!

  Er' e malit me nje ushtim
  Dhe mburimi qe kullon,
  Gjithe me thone plot gezim:
  Dashuro, se koha shkon!

  Kopeshtit vasha qe po pret
  Si zog pylli qe kendon,
  Buzeqeshur me therret,
  Djale ē'pret e s'dashuron!

  Mua zemera gjith me rreh
  Brenda gjaku me valon
  Ma ndes mallin me ve re
  Dashuro, se koha shkon!

  Ēdo gje rrotull me pyet
  Djale ē'pret e s'dashuron
  Ditet shkojn, jeta shket
  Dashuro, se koha shkon!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  NJE ORE LUMTESIE

  Hena ndrinte porsi argjent
  Kur nde kopshtije bashke vinim
  Dhe me doren mbi krahun tend
  Te ndihnja mbi bar te rrinim.

  Ah, sa embelsire ndjeva
  Kur doren ma zgjate
  Atthere fare me s'e msheva
  Miredashjen zemres sate.

  Lulet na ēonin nje ere
  Shume te embel e te pelqyer
  Edhe zefiret nga here
  Na kujtonin pa kursyer.

  Rrezet qe na pergezonin
  Kur ishim te perqafuar
  Dashurine na e shtonin
  Me nje mall te pa rrefyer.

  Sa fjal' t'mbla me thoshe
  Kur perkedheleshim te dy
  Dhe me syēkat bukuroshe
  Me benje te mos ndahem nga ty.

  Po dyshimi nuk me linte
  te te besonj se ti me do
  Si hena qe rrezet mshifte
  Dhe i ēonte ku desh ajo.

  Veē athere kupetova
  Se je zemer plot meshire
  Dhe veten time e ngrova
  Kur me puthe me deshire.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 12-10-2006 mė 18:42

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e e vetmuara
  Anėtarėsuar
  06-01-2003
  Vendndodhja
  Vendi i dimrit te gjate
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  heret a vone,
  poezite e zgjedhura jane shume te bukura.
  Duhet te kesh harxhuar nje qerre me kohe per ti
  zgjedhur dhe shkruar.
  Je ma e mira e grupit.
  Pershendetje.
  Fjala vret me shume se plumbi;
  pabesia me shume se te dyja.

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime

  Asdreni

  Hyrje

  Aleksandėr Stavre Drenova, i njohur nė letėrsinė tonė me pseudėnimin Asdreni qe nga ata poetė krijimtaria e tė cilėve u pėrket njėherėsh dy periudhave. Poezia e tij u shkri qė nga faza e fundit e Rilindjes deri nė periudhėn e Pavarėsisė. Poeti pati njė jetė tė gjatė krijuese, rreth dyzet vjet.
  Asdreni lindi nė fshatin Drenovė tė Korēės mė 1872. Mėsimet e para i mori nė Korēė. Qė nė moshėn trembėdhjetėvjeēare shkoi nė kurbet, nė Rumani, ku vazhdoi shkollėn e mesme, dhe mė vonė fakultetin e shkencave politike, tė cilin nuk arrit ta mbaronte. Pėr tė fituar bukėn e gojės dhe pėr tė vazhduar studimet djali i ri detyrohet tė bėjė gjithfarė punėsh tė rėnda. Qė herėt lidhet me lėvizjen atdhetare tė shqiptarėve tė Bukureshtit dhe bėhet njė nga pėrfaqėsuesit mė tė shquar tė saj. Nė vitin 1900 filloi tė botojė vjershat e tij tė para nė shtyp dhe tė bėhet i njohur si talent i ri qė premtonte. Poezia e tij e kėsaj kohe ka karakter kushtrues, po poeti i ri nuk ka gjetur ende individualitetin e vet, ėshtė nėn ndikimin e Naimit. Nė tė njėjtėn kohė Asdreni botoi nė shtyp artikuj me formė tė pėrparuar demokratike dhe antifeudale. Mė 1904 botoi vėllimin me poezi "Rreze dielli" qė do tė pritej mirė nga lexuesi dhe nga shtypi dhe do tė pėrshėndetet nga Ēajupi me fjalėt entuziaste; "Tani besoj se Naim beu nuk vdiq, se vendin qė la ai bosh e zure ti".
  Asdreni u bė njė nga udhėheqėsit e lėvizjes atdhetare ndėr shqiptarėt e Rumanisė. Ai ēeli njė shkollė shqipe nė Kostancė pėr fėmijėt e mėrgimtarėve shqiptarė, pasqyroi nė shkrimet e veta ngjarjet e Shqipėrisė, mblodhi ndihma pėr kryengritėsit e Kosovės, bashkpunoi me Nolin pėr shkėputjen e kishės shqiptare nga kisha greke, ishte sekretar i mbledhjes sė Bukureshtit qė e kryesonte Ismail Qemali nė vjeshtė tė vitit 1912 dhe ku u vendos shpallja e menjėhershme e Pavarėsisė. Jo mė kot pikėrisht nė atė vit del nė dritė vėllimi i dytė me vjersha i Asdrenit "Ėndėrra dhe lotė" ku shfaqet plotėsisht talenti i tij dhe qė solli njė ndihmesė tė shquar nė letėrsinė shqiptare tė Rilindjes.
  Mė 1914 Asdreni erdhi nė atdhe qė tė ndihmonte nė forcimin e pushtetit kombėtar, po, i zhgėnjyer nga turbullimet e kėsaj kohe, u kthye nė Rumani. Ai priti me gėzim Kongresin e Lushnjes, i bėri jehonė flakė pėr flakė luftės sė Vlorės. Pas vitit 1924 u tėrhoq nga jeta politike, duke shprehur kėshtu nė heshtje qėndrimin e tij kundėrshtues ndaj regjimit tė Zogut. Nė fakt nė vėllimin e tij tė tretė me vjersha "Psallme murgu" tė botuar mė 1930 gjejmė aludime pėr kėtė qėndrim tė tij. Revoltėn e tij Asdreni e derdhi edhe nėpėr disa vjersha tė mbetura nė dorėshkrime. Por zhgėnjimi i tij nga realiteti shoqėror politik i frymėzoi edhe vjersha pesimiste ose vjersha tė ftohta qė nuk janė qė nuk janė veēse ushtrime formaliste. Gjejmė kėshtu ēaste, rėnieje nė krijimtarinė e tij. Me rastin e 25-vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, Asdreni u kthye nė Shqipėri, po gjeti njė pritje tepėr tė ftohtė nga pėrfaqėsuesit e regjimit. Poeti shkoi sėrish nė Rumani pėr tė mos u kthyer mė kurrė nė atdhe. Vitet e fundit tė jetės pėrgatiti njė vėllim "Kėmbanat e Krujės".
  Asdreni u bė i njohur si publiēist, por ishte edhe autor tekstesh shkollore e pėrkthyes. Po ai, para sė gjithash, mbetet nė letėrsinė tonė si njė poet i talentuar lirik.
  LIRIKA ATDHETARE E SHOQĖRORE
  Nė lirikėn e vet poetike Asdreni u rikthehet tė gjitha temave tė poezisė sė Rilindjes, po u jep njė frymė mė tė hapur kushtruese. Jo mė kot ai lėvron kryesisht llojet e himnit dhe tė marrshit. Tė njohura janė vjershat "Betimi mbi flamur" (1907) qė pas vitit 1912 u bė dhe ėshtė Himni ynė Kombėtar, vjersha "Pėrpara", qė dallohen nga njė stil patetiko-oratorik, i cili shpreh njė patos tė zjarrtė tė brendshėm. Vargjet e shumta dhe dinamike dhe njėkohėsisht tė thjeshta, kanė njė forcė komunikuese tė veēantė.

  Lart, Shqipėri,
  ti je e zonja,
  nga lufta sot mos ndalesh;
  me trimėri
  porsi shqiponja
  armiqve mos iu falesh.

  Krahas kėsaj retorike qė shkrihet nė vjershėn "Pėrpara" me njė ndjenjė tė sinqertė, gjejmė edhe lirika tė tjera ku dashuria pėr atdheun shprehet mė me thjeshtėsi e spontanitet ndjenje pėrmes shkrimit tė mallit pėr atdhe tė mėrgimtarit tė djegur:

  Me sa mall e sa dėshirė
  Atė ditė po e pres,
  qė edhe unė atje i lirė
  pranė prindėrve tė vdes!
  ("Nė mėrgim")

  Asdreni si Ēajupi, vė gishtin te plaga e dhimbshme e kurbetit dhe e dėnon atė si shkėputje tė forcave mė tė mira nga atdheu, dėnon ata qė e harrojnė vendin e tyre.
  Poeti vijon ta lėvrojė lirikėn atdhetare dhe pas Shpalljes sė Pavarėsisė. Mė vonė kjo lirikė u drejtohet temave historike, merr njė karakter mė meditativ, po i ftohet deri diku frymėzimi.
  Asdreni ka meritė tė veēantė pėr thellėsinė e problematikės shoqėrore qė lėvron pėr herė tė parė nė letėrsinė tonė: ai shtron hapur ēėshtjen e frymėzmit klasor, pasqyron konfliktin ndėrmjet shtresave tė larta dhe popullit, duke e parė kėtė tė fundit si forcė lėvizėse tė historisė. Asdreni, madje, ėndėrron pėr njė ēlirim shoqėror tė masave tė shtypura, po s'e ka tė qartė prespektivėn. Problematika shoqėrore i frymėzon Asdrenit vjersha tepėr tė fuqishme si "Zėri i kryengritėsve" (1912) "Ēpėrblimi" ku ballafaqohen klasat kundėrshtare me njė varg dinamik e njė fjalor tė ashpėr. Edhe nė kėto vjersha ka retorikė, po ajo tretet nė dufin e fuqishėm tė revoltės. Te "Burri i dheut", duke i kėnduar Luftės sė Vlorės, Asdreni thekson karakterin popullor tė saj dhe krijon njė portret kolektiv tė popullit tė shfrytėzuar. Mė vonė, mė 1935 Asdreni do tė shkruajė njė vjershė po aq tė fuqishme. "Trashėgimi", qė jep njė tabllo tronditėse tė gjendjes sė mjeruar politike, ekonomike, shoqėrore e kulturore tė Shqipėrisė nė kohėn e Zogut. Njė patos satirik tepėr i ashpėr pėrshkon vjershat "Fisnikėt e Shqipėrisė" dhe "Republika Shqiptare".
  Tema shoqėrore i ka frymėzuar Asdrenit edhe vjersha ku ai shfaq shpresėn tek populli, si vjersha "Lulėkuqja" (1912), ēuditėrisht e thjeshtė dhe plot lirizėm, po edhe plot forcė ku nėpėrmjet kėtij simboli tė gjetur bukur himnizohet populli dhe pohoet besimi tek ai.
  Asdreni e pasuron letėrsinė tonė edhe nė lirikėn e dashurisė dhe nė lirikėn e natyrės. Lirika e tij e dashurisė trajton tema tė ndryshme dhe dallohet nga konkretėsia, ēiltėrsia, thjeshtėsia, nga njė lirizėm i ngrohtė qė shkrihet herė-herė me njė humor tė lehtė. Asdreni shkruan edhe balada me subjekt me kėngė dashurore qė u pėrhapėn nė popull.
  Nė fazėn e dytė tė krijimtarisė Asdreni shkruan lirika dashurie disi tė stėrholluara dhe abstrakte qė dėshmojnė se rėnia shpirtėrore pėr shkak tė atmosferės mbytėse qė e rrethon, i ka dėmtuar edhe frymėzimin. Poeti kėrkon shumė nė fushėn e formės dhe thith edhe nga rrymat moderniste tė kohės, po jo me shumė sukses.
  Nė lirikėn e natyrės Asdreni tregohet tepėr origjinal duke na e dhėnė natyrėn (pėr herė tė parė nė krahasim me rilindėsit e tjerė) tė shkrirė me jetėn e vet. Mė shpesh nė lirikat e veta tė natyrės. Asdreni do na japė tablo tė gjalla, konkrete e tė dhimbshme tė vendlindjes.
  Asdreni e pasuron nė mėnyrė tė veēantė poezinė tonė edhe nė lėmin e formės, duke krijuar lloje tė reja strofash e vargjesh, duke lėvruar madje edhe vargun e lirė. Ai sjell nė letėrsinė tonė njė figuracion tė begatshėm. Simbolet, krahasimet dhe epitetet e tij shquhen nė pėrgjithėsi pėr origjinalitetin e tyre. Poezitė mė tė bukura Asdreni i shkruan kur shkrin origjinalitetin nė brendi e nė formė me thjeshtėsi. Poeti ka meritėn qė e lidhi poezinė tonė me poezinė bashkėkohore evropiane.
  Veēse nė kėrkimet e tij pėr forma tė reja Asdreni nuk ka sukses kur nuk i mbetet besnik individualitetit tė vet krijues.
  Nė poezinė e Asdrenit ka njė farė racionalizmi qė nė vjershat mė tė mira mėnjanohet nga shpėrthimi i ndjenjės ose vėshtrimi i realitetit nėpėrmjet prizmit tė humorit tė shėndetshėm fshatarak.
  Asdreni ėshtė njė figurė tepėr origjinale dhe e ndėrlikuar si poet. Poezia e tij, ndonėse nuk pati ndikimin e asaj tė Naimit dhe tė De Radės, e pasuroi nė mėnyrė tė ndjeshme letėrsinė tonė.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Dua

  Mbi bar dua tė prehem,
  tė kėndoj, tė dėfrehem,
  tė shoh rreth bagėtinė,
  kur hanė dhe pinė;

  tė shoh fushat e blerta,
  bimėt kur i fryen era,
  njerzit kur punojnė
  dhe ēupat kur kėndojnė!

  Ah, dua dhe lulet,
  kur i shfaqin pekulet,
  dhe fluturat qė venė,
  mbi to dua tė jenė;

  bilbili t'ia thotė
  nėn diellin e ngrohtė.

  Dua dhe Shqiperinė,
  se atje kam shtėpinė,
  kur rrija nepėr ferrat
  edhe lozja me sheqerrat;

  pėr kėtė kam dėshirė
  dhe s'dua mė mirė,
  atje dua tė shkoj,
  sa tė jem e tė rroj!
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  I dashur Atdhč

  Me vite jam larguar,
  i dashur Atdhč,
  por nuk tė kam harruar,
  se shumė i ėmbėl je.

  Kjo zemra mė kėndon
  pėr ty, o Shqipėri,
  por prapė mė lėngon,
  se je nė varfėri.

  Tė fala tė dėrgoj,
  kėndej ku jam Atdhč,
  gjithnjė po tė kujtoj,
  se birin tėnd mė ke
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 24-09-2004 mė 00:57
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #10
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Sa tė dua o Shqipėri

  Sa tė dua, o Shqipėri,
  sa me mall ndiej e sa dėshirė,
  pėr ty gaz e dashuri
  mu nė zemėr mė ka mbirė!
  Se pėr mua, o Atdhč,
  je njė lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet pėrmbi dhč
  shpirtin tim pėr tė ushqyer!
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  Vlorės

  Ti je balli me florinj,
  ti je lulja e Shqipėrisė
  dhe trumbeta e lirisė.
  Pleq qė ngjalle dhe tė rinj,
  tėrė kombi tė sjell nder,
  me lavd emrin ta ka shkruar
  se ti trime vet' me duar
  fij't e flamurit ke tjerr!

  Je kurora me shkėlqim
  gurėshtrenjt', margaritarė,
  qė do mjeshtėr magjistarė
  t'i radhuan me qėllim.
  Zjarr lėshojnė, qė verbon,
  si yj rrotull tė shėndrisin,
  rreze njyrash, llamburisin,
  pėr sy bėrė qė lakmon!...

  ...Rrotull fqinjėt sa fuqi,
  sa mėnyra nuk pėrdorin,
  me pahir qė tė na korrin
  ēdo send, Vlorė, mban nė gji!
  Mund e bij ke pas' armiq,
  me syt' katėr gjith' pas arit,
  jasht' zakonit tė shqiptarit,
  qė s'shet besėn pėr ca fiq.

  Por ti, Vlorė, mos u dro!
  Mbaj mburojėn me qėndresė,
  se kush vetes i zė besė,
  e mat grushtin me kėdo.
  Se dhe Deti mik kur fle,
  n'ėndrrat kryen njė dėshirė
  mbret tė jet' e zot i lirė
  veē pėr tokėn q'i dha bč.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 11. #11
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Pamje vjeshte

  Shkoi vera
  .....Si hije,
  Fryn era,
  .....Shi bie.

  Lart qielli
  .....Si plumbi,
  Shkoi dielli,
  .....Na humbi.

  S'ka jetė-
  .....Ra brymė,
  Bar, fletė
  .....Pa frymė.

  Rri zogu
  .....Te hajė,
  Te shtogu
  .....Mi majė.

  Ka gojė;
  .....Do jetėn,
  Ta rrojė
  .....Tė shkretėn!

  Gjahtari
  .....Del gjahut;
  Druvari
  .....Dru krahut.

  Del bujku
  .....Mbleth berrat;
  Te ujku,
  .....Nėr ferrat!

  Larg fshatit
  .....tingllime...
  Rreth shtratit:
  .....Dėfrime!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Eda64
  Anėtarėsuar
  01-09-2006
  Vendndodhja
  eda_19642000
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  VJESHTA NGA AZDRENI
  U zhduk vapa,shkoi vera,
  dhe bilbili me s'kendon.
  erdhi vjeshta me te tjera,
  syri yne qe i shikon
  teret koha hapen ret
  ngjyra plumbi perseri
  duket prap tjetr jete
  qe natyra nderron tashti
  era fryen fletet bien
  pemet zhvishet si nga mot
  mali ,fusha me s'ka hijen
  qe e kishte gjer ne sot.
  bukurite jane zhdukur shiu e bryma zuri vend
  bari lulet kopshti i bukur
  u ndryshuan ne cdo kend.


  por e mire eshte vjeshta
  sepse bujku gjithmon punon
  per te vjelur sot ka vreshta
  neser arat po leron.
  njerezit ne cdo ane
  posa ngrihen ne mengjez
  neper fusha cdo gje kajn
  rendin mbledhin me kujdes.

  Pra me pune gjith te rrojme
  se vec puna ne na vlen
  sepse ndryshe s'trashegojme
  veren tjetr qe po vjen.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-06-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LETRĖ PREJ KATUNDIT TIM

  Urdhėroni, zot, nė fshatin tonė
  me shtėpi tė bardha si gjithmonė,
  me avlli dhe porta pleqėrishte
  gjith' me buzėqeshje dhėndėrrishte.
  Kur dritaret qeshin bukurije
  nga tė vendit lule plot me hije:
  borzilok i gjelbėr qė mban erė,
  qė tė deh sikundėr deh njė verė;
  me tė bashk' e bufka magjistare,
  qė tėrheq me pamjen ledhatare
  dhe qershiz' e turpshme porsi vashė
  q'i ēel syth' e kuq tė saj gjumashė.
  Si dhe karafil e trėndafili
  qė padashur vjen tė fton secili.
  Po tė hyni brenda do tė shihni
  si ju prehet syri nga q'e shtini.
  Nė tė bardhė muret gjithė tė lyer
  si njė trup i paqm' e i papėrlyer;
  Dhomat poshtė e rrotull bukur shtruar
  gjithė me shtresa dore zonje shkruar
  q'u shkėlqejnė ngjyrat qysh ylberi
  me fytyra zhgabe dhe skifteri.
  Prej shtėllungash dita pa u gdhirė
  tjerrur lesht' e bardhė e fijedlirė
  n'avlimend punuar ditė e natė
  siē tek na me zell punojnė gratė.
  Ēdo q'u del nga duart e qėndisur
  ėshtė gjith' lule e flutura stolisur
  Mė ēdo send tė vet e tė shtėpisė
  duket dora, mjeshtr' i bukurisė.
  Pale diellit rrezet kur i ēohen!
  Faqe-faqe ngjyrat sheh si ndėrrohen
  dhe kur hėn' e plotė vjen e bie
  sheh pallate prrallsh plot magjije,
  ku gjen krejt njė pritje miqėsore
  si nėr viset tona malėsore,
  tek ju presin jo mė pak bujare,
  zonja si dhe vajza shtatkrenare.

  Urdhėroni, zot, nė fshatin tonė
  qė pret dyerhapur si gjithmonė
  se mundimi kot s'ka pėr t'ju vajtur
  sado mend tė keni pėr ta mbajtur.
  Se njė drek' e darkė do tė gjeni
  dhe njė shtrat tė lirė ku tė fleni
  dhe tek njė i varfėr po tė shkelni
  pa ju pritur mirė s'do tė delni.
  Ka secili miqtė pėr t'i prekur
  Njė lakror a mish a zog tė pjekur,
  vez' e petka gjalp' e kos a salcė
  po gjith' aq tė majmė mu si palcė.
  Pale djathė, gjizė e dhallė!
  Plot, se fshati ka mjaft gjė tė gjallė:
  dhen e dhi, si kecėr ka dhe shqerra
  lopė, viēėr, dema dhe mėshqerra
  nėr kullota ēuar me barinjtė
  tė shijojnė barin e kėrthinjtė.
  Dalėngadalė kur kthehen mbrėma herė
  fyell e kėmborė ziejnė n'erė.
  Tufa-tufa malit kurse vijnė
  tė zė malli kur po blegėrijnė
  qė t'ua mjelėsh qumėshtin e majmė,
  siē tek na q'e kanė mend sa mbajnė.

  Urdhėroni, zot, nė fshatin tonė
  ky fryn er' e malit si gjithmonė,
  se katundi ynė, fala Zotit,
  ėshtė plot nga ēdo prodhim tė motit:
  grurė ka, dhe misėr e tėrshėrė,
  pale vreshtat, zot, kur janė bėrė:
  t'ėmbėl mjaltė rrushtė si ngaherė
  qė del syresh fort e shijshmja verė.
  Ka dhe ara e qershi e thana,
  por nėr ne mė shumė bėhen mana.
  Porsi vėthė varg q'u mvaren sėrėt
  gjersa skuqen, nxihen nė tė bėrėt,
  qė prej frytit tyre kaq tė shquar
  del njė e pirė me emėr tė dėgjuar.
  Pa ka dhe fasule t'ėmbla shumė,
  se burimet rrjedhin porsi lumė.
  Nėr luadhe rritet bar me lule
  dhe nėr kopshte kunguj plot me tule.
  Uj' i ftohtė derdhet nėpėr kroje,
  ujė q'ep shėndet po pive soje,
  qė del malit, shket pėrmes lajthie,
  gur mi gur me sulmin ėngjėrvie.

  Pa ne kemi bujq e punėtorė
  gjith' flori qė del ku venė dorė.
  Nė fshat tonė burrat nuk pėrtojnė,
  si diku, qė gratė t'u lėrojnė.
  Ca dhe vatrės tyre nė largohen
  gjith' pėr fshatn' e vet ata mendohen,
  nga tė gjitha t'jetė plot shtėpia,
  siē e do dhe nderi dhe vetija.

  Portėn miqve ne gjithmonė ua ēelim
  se zakonet, zot, ne nuk i shkelim
  se ky vendi ynė mund ka tė meta,
  por pėr pritje miqsh i tretet jeta.

  ASDREN

  Shėnim: Poezia ėshtė shkruar pėr fshatin e tij tė lindjes, Drenovėn. Nėse ka gabime, fajin e ka kujtesa. Megjithatė, jam i bindur se poezia ėshtė e plotė.
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote!

 14. #14
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Vegim perendimi

  Me nje habie shoh tej largesiren
  dhe rete nen vetull si dremitin
  shoh rrezet qysh e prekin erresiren,
  me mijra shtiza syresh qe rreshqitin.

  I lodhur balngadale po zhduket dielli,
  sikur dikush e heq pareshtur,
  porsi nje liber i madh,mbyll faqet qielli
  me pamjen e madheshtise se tij te heshtur.

  Dhe hije e murrme vjen me fletet hapur,
  me hovin e paprehur t'ameshimit,
  nder thonjte e saj shpirtin duke ma kapur,
  si bisha pa kurrfare perdellimi.

  Dek hena me syte e saj depertonjes
  dhe me veshtrim te thelle magjistari,
  cdo send e namatis me hov qellonjes
  me deh me plot menyra ginjeshtari.

  Ne heshtje dhe ne endrra bote se paprekur
  e caj mergimin e ndjenjave te mia,
  me mendje tej pafundin duke ndjekur,
  vezhgoj cdo yll ta shkoj mbi vigje e vija.

  Nis endet disa prej pelhures zeze,
  sa nates gjurme fare me s'i mbetet,
  mbi toke,gjere shtrihet nje tryeze,
  ku drita derdhet posht' si ar qe tretet.

  I dehur jam prej bukurise se dites,
  prej kaltersise se qiellit te kulluar,
  q'e kqyr si cdo send me sy shetites,
  plot etje te nje endjes se pashuar.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  s`na dhurove ndonje foto te Asdrenit?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Anėtarėsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime nė 0 postime

  Vlera tė pavdekshme

  Citim Postuar mė parė nga babager Lexo Postimin
  s`na dhurove ndonje foto te Asdrenit?
  Vlera tė pavdekshme

  ISHTE AI GJAK I FLAKTĖ SHQIPTARI QĖ I USHQENTE ME ENTUZIAZĖM TĖ PARĖT TANĖ  (Fjala e Asdrenit me rastin e varrimit tė Arhimandrit Harallamb Ēalamani nė Bukuresht )

  Shqipėtarėt, si brenda edhe jashtė, s’kanė kohė tė mentohen pėr gjėra tė larta, tė cilat i lartėsojnė si ata vetė, si edhe atdheun qė i lindi. Kėta tė sotmit nuku u ngjasin aspak atyreve burrave tė brezit tė shkuar, qė me veprat e tyre patriotike, shkėlqyen si ylli i motshėm nė mes tė errėsirės. Sot Shqipėtarėt hahen e grihen nė mes tė tyre pėr punė interesi, smėrira personale, duke ia vėnė kazmėn themeleve tė shtetit tonė tė ri. Shqiptarėt s’kanė kohė t’i peshojnė mundimet e ēdo idealisti, e t’u japin meritėn e duhur.

  Themi i lumtur se me veprat e tua dėfteve me mjaftėsi se munde tė bėsh gjė. Fatzi se siē duket faqėza, arrijte nė gjendjen aq sa kurrkush mė s’ta vinte fillin, provė se vdiqe nė njė shtrat tė njė spitali, siē vdesin tė gjithė ata qė lėnė veten e tyre mė poshtė se interesi, dhe shėrbyen njė ideal tė naltė, qė s’munt ta bėjė ēdo njeri. Tė mbaj mėnt kur ardhe, dhe me gjithė qė nuk ishe pregaditur pėr njė lėvizje kishtare kombėtare, vullneti yt e dėfteu se me tėrė fuqinė qė pate, fillove punėn dhe e mbarove me gjithė pengimet qė tė delnin nė tė djathtė e nė tė mėngjėr asokohe, dhe sot prapė aty tu dha ta mbarosh jetėn tėnde tė turbullt.

  Thom tė turbullt se shqipėtarėt nuk janė akoma tė zotėrit t’i ēmojnė njerėzit e tyre qė rentnė dhe u tretnė pėr njė ideal tė lartė saqė kėtu kishe edhe fuqi tė lėkundesh na sgjonje me fjalimet e tua vėrejtjen qė tė punojmė, por posa fuqia mė s’tė ndihmoi, u hoqe dhe vajte nė Shqipėri, duke pandehur se do tė gjesh prehjen qė tė duhej nė pleqėri, por mjerisht as atje tek djepi yt, nuk e gjete atė prehje. Shqipėtarėt e Shqipėrisė, si dhe ata tė jashtmit, s’kanė kohė tė peshojnė mundimet e bėra tė ēdo idealisti, e t’i japin meritėn e duhur.

  Shqipėtarėt, si brenda edhe jashtė, s’kanė kohė tė mentohen pėr gjėra tė larta, tė cilat i lartėsojnė si ata vetė, si edhe atdheun qė i lindi. Kėta tė sotmit nuku u ngjasin aspak atyreve burrave tė brezit tė shkuar, qė me veprat e tyre patriotike, shkėlqyen si ylli i motshėm nė mes tė errėsirės. Sot Shqipėtarėt hahen e grihen nė mes tė tyre pėr punė interesi, smėrira personale, duke ia vėnė kazmėn themelve tė shtetit tonė tė ri. Shqipėtarėt sot mė s’janė ata burra kryelartė qė nderonin ēdo karakter tė mirė, dhe nderoheshin prej ēdo njeriu qė dinte t’u peshojė sjelljet. Sot Shqipėtarėt, po e pėrsėris, kanė rėnė nė njė tra tė lik: mė s’u valon ay gjak i flaktė dhe enthusiazmė qė na ushqyen tė parėt t’anė. Ata sot i pėrunjen ēdo dhelpre e cila para syve i pėrkėdhel, por mprapa u jep mynxat dhe i bėn tė lozin valle si ariu qė ėshtė i lidhur me zinxhira nė gojė.

  Nė varrin e hapur sot tė Arqimandrid Ēalamanit, le tė derdhim njė lot qė prej kėtij loti tė heqim shpresėn se Shqipėtarėt qė sot e tutje do tė pėrpiqen qė tė dalin tė zotėrit t’u bėjnė ballė tė metave tė tyre, qė me njė mendim tė njėshmė, tė mundin ta ngjeshin ndjenjėn patriotike nė shkallėn e ditėve tė sotshme, dyke marrė nėnė sy pėsimet si mėsime pėr tė arthme. Harallamb Ēalamani prehu tė drejtit, dhe fryma jote le tė jetė shembėll pėr ne qė tė vazhdojmė pėrpara veprėn e filluar. I pėrjetshmė qoftė kujtimi yt! Bukuresht, 11 janar 1936. Shėnim yni: Harallamb Ēalamani ishte prifti i parė i Komunitetit Ortodoks Shqiptar tė Bukureshtit. Shėrbeu nė kishėn e Shėn Kollit (Mė njė Ditė), deri nė ditėn e fundit tė jetės sė tij.

  Nga Shqipėria e Re e Konstancės dhe arkivi i Thanas Kristo Rėmbecit.

  Asdreni.


  Shqiptaret e Bukureshtit me priftin Callamani ne mes (1930).

  Korcaret e Bukureshtit me Asdrenin ne mes (1938)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Kosovės

  Kosovė, o vend' i famshėm i trimnis,
  Kosovė, o lule e bukur e Shqipnis!
  Ti bjeshkat plot vjollca rreth i ke,
  ...Si vashė e virgjen: nuse sikur je;
  Dhe malet me bor
  Mi krye i ke kunor!

  Kosovė, o atdhe i lavduem i burrnis
  Ti ke pas kjen mbretnesha e Rumelis!
  Nalt mbaje kryet t'and si gjithmon
  Difto-u e zonja; koha sot e don
  Ti t'ēohesh pėrseri
  N'luftė t'mbarė pėr liri!

  Se teje tė madhe shpresė ushqen Shqipnija
  Me burra ti q'i len, t'gjatė si selvija,
  Sakola mali, shoq nė bot' qė s' kanė
  Si luaj e si dragoj plot forcė qė janė,
  Qė e derdhin gjakun prrue
  Atdheun pėr m'e shpėtue!

  Ke bij qė s'kanė drojė asnjė pikė
  As syni far' u tutet, s'dinė as frikė
  Anmikut kur i sulen me rrebtsi
  Si breshni mi te hidhen me duhi.

  Gra e vasha ke, si zana sy-mėdha
  Trimnesha qi Shqipnija din m'i ba
  Qi rrokin armėt nė luftė me gas tuj shkue
  Ja se me mund, ja se me dekun tuj luftue!
  Pėr nder tė shtėpis s'vet;
  E falin shpirt e jet!

  Kosovė, o trimneshė, lule e rrallė
  Detyrėn tin' e ke me dal sot n'ballė
  Se mbrrini koha, tokėn pėr m'e mprue
  Anmiqt e motēėm jashtė me i dėbue
  Se mjaft e kanė robnue
  Dhe n' zjarm e kanė prue!

  A mund m'e durue pa pra kėt zgjedhė
  Qė tė huejt para syve tė t'venė ledhe
  Pėr me t'rrzue nėr kamb' e pėr me t'shkel
  Pėr me t'ba gjithė copė, mirė si ju del
  Dhe duersh mos tė lėshojn'
  Prej faqes s'dheut tė t'shojn!

  Disa "Serbi e vjetėr" duen me i thanė
  "Maqedhoni" do t' jerė emnin ja lanė!
  Atyne si u pėlqen kufijt i venė
  Shqipnija veē mbas dojes s'tyne me kjenė;
  Mendojnė pa turp kurrfarė
  Se s'ka nji komb Shqiptarė!

  Pėrpara burra, rrokni hut' e shpatė
  Prej zis pėshtonėje Kosovėn e ngratė
  At' nanėn t'uej t'lidhun kamb' e dur
  Q' anmiqt e kan vorrue me dhe e me gur,
  Me lott qi qan e ankon
  E asnji nuk i ndihmon!

  Shqyptarė mos kujtoni bes' e fe
  Po nanėn ju kujtoni qi u ka le
  Qi ka mbet fill e vetum si gru e ve
  Prej bijet e harrume mi ket dhe!
  Se ansht turp i math pėr ju
  Tė huejt me i u ēnderu!

  Sot ora mbrrini, dita e bekueme
  Shqipnin m'e ba nė bot' njė vent t'lirueme!
  Kosovės emnin me ja ngref te qilli
  Pėr ēud tė botės sa ka me shkėlzy dilli
  Me rrnue njė Shqypni
  Si zonjė nė lumni.

  Shqyptarė, ēoni-u, vllazėn ora mbrrini
  Si Geg' e Toskė nalt flamurin e ngrini!
  Njė Manastir, Shkup, Shkodėr e Janinė
  Njė trup bani-e an' e mb'anė Shqypninė
  Si ē'trimit mirė i prek
  Me nder n'luftė me dek!
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bili99 (11-04-2018)

 19. #18
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Ora e zemres

  Shkrihen ujrat ner liqene,
  Qielli fletet nis e hap
  Mbyllur zemra rri si qene
  S'do te ēohet jashte nje ēap
  Strehevet treten dhe kongjijte,
  Shterrin lotet gjith pike pike
  Zemra hesht e mbledh peqinjte
  Me nje sy me sheh te lik.
  Maje biskut zogu tundet,
  Rreze vere gjith po pret,
  Gjumit zemra s'do te shkundet,
  As nje ndjenje asaj si flet.
  Kryet kacja qet si trime
  Qilimin e bardhe e flaku tej,
  Tuf e barit dje si qime,
  Sot ēel bishtrat musi hej.
  Dhe gjinkalla mer kitaren
  Nje arratises vjershetor
  Rri mpreh zerin mi te paren,
  fije barit prandveror.
  Hapu zemer, vjen pranvera
  Rreze shkasin ne ēdo skaj
  Merr lahuten dil tek dera,
  Nisia kenges e mos qaj!
  Thuria kenges dhempshurije
  Cele zemren magjiplote,
  Ligjeraten dashurije
  Qe dha qielli doreplote.
  Cohu zemer, shteri lotet,
  Bjeri tingullit ledhatar
  Se gjesendi s'vlejne motet
  Sa vlen ēasti magjistar..
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •