Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5

Tema: Evis Qaja

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Evis Qaja

  Thellėsia e lotit

  U munduan ta gėrvishtin
  me putrat e tyre
  trupin
  Tė rrėshqisin ato duar
  Pėrbrenda virgjėrisė
  Kontrolluan ēdo imazh
  e thyen....
  E tėrhoqėn zvarrė
  nė ato netė vdekjeje
  Veē lotin s'mund ta zhduknin
  ta preknin
  Ish i thellė....  Keto dite po lexoja fletoret e vjetra. Ne fillim gjeta poezine e Irena Vretos, dhe tani nje te Evis Qajes. Me djalin e te pares kam qene ne klase nje vit, ndersa me te dyten kemi qene tek nje shkolle "me duket". Kujtime...gjithsesi, ne ate kohe kam pas lexuar disa libra me poezi te Irena Vretos si dhe nje liber me poezi dhe me disa tregime te Evisit. Per fat te keq vetem dy poezi te tyret kane mbetur neper fletore dhe nuk e di sa shume jane rritur si shkrimtare, autoret ne fjale. Nq se ndonjeri ka me shume info. mbi jeten apo dhe mbi krijimtarine e tyre do ju isha mirenjohese nq se do i sillnit ketu.


  Pershendetje!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  39
  Postime
  755
  e kam lexuar me duket, e s'me ka pelqyer, nejse shijet jane shije...
  MtrX ubicumque felix

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MtrX pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-07-2003
  Postime
  3
  per Evis Qajen mund te te them se ndodhet ne greqi dhe kohet e fundit eshte kryeredaktore e nje gazete shqiptare qe botohet ne Greqi por numra te saj vijne dhe ne Shqiperi. Nuk e di nga cili qytet jeni por ne Tirane gazeten do e gjesh me patjeter. Mua personalish nuk me pelqen fare dhe mund te them se nuk di te shkruaje. Mund te kete lexuar shume por menyra se si lidh fjaline eshte fare pa kuptim. Kete ke per ta vertetuar nqs lexon qofte dhe nje artikull te vetem te saj nga i cili ne fund nuk ke per te kuptuar asgje pervecse fraza filozofike te lidhura me njera tjetren ne menyre te tille qe dhe ajo nuk besoj se ua di kuptimin. Gjithsesi ti vazhdo ta lexosh. Mund te blesh gazeten dhe te kontaktosh me te per te te informuar me teper me jeten dhe veprat e saj si shkrimtare por per mendimin tim nuk ia vlen fare.
  Gjithe te mirat

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Anėtarėsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Nga vellimi poetik "Buzeqeshja ironike e nje shekulli"

  Kohe me gjemba

  zhytem ne erresire kredhese
  si nje ndotese e kohes time
  s'jam vecse nje e panjohur
  me nje krijese gjysem te zhveshur.
  jam pjelle e nje shekulli
  te mbrapshte,
  ku shpirti im mbahet peng
  ne krahet e nje shqiponje...
  reflekset e intuites kapen
  permes gulcitje shpendesh.
  shfaqen si rrenojat e nje shtroje
  shekullore,ndersa universi
  i zvogeluar ne droje
  terheq kembet brenda akullit,
  sikur liria dhe humbja
  te ishin shpresat
  e nje instikti te shthurur.
  psheretima e nje gjysem nate
  gelltitet ne cehren
  e nje perendimi.
  futet brenda trupit
  "nata dhe dita" ....
  deshira te humbura
  ne gjirin e mbeshtetur me token.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ard pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Anėtarėsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Ankthe te pa shembura

  Predikojme jashte mureve
  te kotesise!
  mure te thata!
  te ftohta!
  erekthjellet!
  te varura si kesula te kuqe
  ankthet ezopike....
  te shnderruara ne mumje te mpira,
  tundojne themelin
  e botes leshterike.
  balta ne forme qelqi
  e trupave te tyre
  rrjedh vrullshem duke perpire,
  boshllekun e deformimit
  te rrezes se jetes.
  i njemendte ngrihem
  mes zhgjendrres,
  i zhvendosur si kurore
  ne bishtin e eger te perpjekjes.
  fund-qyteti themelon
  pervjetorin e zhdukjes...
  perfundimit...
  mumjet vazhdojne te kruhen
  pas dyerve te forteses,
  kthehen ne vrima rere,
  per te kapercyer
  kemben e trete te kesaj jete.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •