E diela letrare
Faqe e pergatitur nga Ledia Dushi


Motiv i hershm shkodran


Ka lindur n Shkodr m 1935. Student dhe pedagog i shklqyer, studiues dhe krijues i talentuar, por mbi t gjitha njeri i prkryer zgjodhi at ... m t vshtirn, heshtjen me pasoj harresn, fali gjithka t bukur pr t ruajtur m t shtrenjtn: dinjitetin. N vitet e para pas '90-s pa ditt e pakta t "ringjalljes", si drejtor i Radio Shkodrs. Aktualisht editor i Federats Panshqiptare "VATRA" jeton e punon n New York me syt, mendjen e zemrn nga oqeani e deti ... prtej t cilit ai sht ...

Esht autor i dy librave me poezi, "Dritarja e nj britme" dhe "Heshtja ka tingull guri" shtpia botuese Camaj Pipa 2002- nga ku jan shkputur dhe poezit e mposhtme.


Jehe melodish

N mendimin tim
thrrmohet nj tingull guri
e vorbuj flake
ngre n do pikl gjaku
mandej nj mal me dhimbje
e jehe melodish
ma t lashta se koh e gurit.Heshtja ka tingull guri

Me buz t gurta
heshtja na i puthi ort
e ditt
e nett.

Nj jet q po dgjoj
melodit e heshtjes
n gojt memece
t gurit.

Heshtja ka tingull guri,
kur fjala bahet gur
e koha gur.
Brezit tim

Kopet e ditve tona
shkojn drejt disa brigjeve
t orodituna
t ndjekuna nga lehje qensh.

N bulshit e atyne lehjeve,
t prjarguna
eshtnat e s ardhmes son.Emblema

Po flet?
Shshsh, mos fol!

Fjala ka flatra
e Zeusi s'duron blasfemi.

Kan tringllim t prjetshm
tridhjet paret,
Juda i ka vesht e gjat
e prgjon dit e nat.

Sot asht emblem e jets
bisku i gjakut,
emblem pescepshe.
T gjitha rrugt ...

Nat me shti gishtat ndr sy,
por duhet me i than mngjes,
mngjes me diell, bile.
(Oh, sa t'i marrka dielli syt!)

Ecim prpara, me hapin lart, marshojm,
me kang n goj, n buz!
S'e dijm ku shkojm,
por t gjitha rrugt t ojn atje ... n'gremin.Bregu i drits

Gjiu i shterrun i dits
nuk pikon drit
e hana e hyjzit jan fik.

N humnern e universit,
toka mundohet t kapet
n bregun e drits.Humbja e diellit

Bots i ka humb dielli.
Prej syve t errun si qeli burgu
mertis asht drita.

E rand si guri
errsina
mbi shpatulla t qytetit peshon,
mbi kangt e zogjve
dhe mbi do fije bari e jete.
E rand si gur.

Kjo nat polare trkuz e gjat,
sa do t zgjas?
Stin panairesh

Stin panairesh dehse,
pranver e delireve
q tallaziten n gufim t gjakut
ndr dej.

Panair tingujsh t bler
kah dridhen n frgllim t kaless,
ma t leht se drita
q feks mbas degzave t kopshtit.

Panair ngjyrash
ma t brishta se fjalt e zogjve
n endje ylberesh.

E aromat,
oh, panairet e aromave,
ma t kandshme
se fryma e foshnjeve n djep!

Stin panairesh dehse,
pranver e delireve!ast

N pritje t blerimit
damarve t mendimit
rrjedh gjaku i vjeshts.Humbja e kujtess

N plhura damarsh t gjetheve
t vjeshts
u mplak kujtesa e blerimeve t dikurshme
e humbi.

Sythat n stint e ardhshme
nuk do t trashigojn asgja
ve dhimbjes s degve t mardhuna
dhe ankthit
me than nji fjal t blert.Hijet e mugta

Prhumbet dita,
nuk shihen ma format e gjetheve,
ve ndihet frushullimi i shpirtnave t tyne
q fluturojn
hapsinave t padukshme.
Koha zhbahet dikur
si dita
dhe shpirtnat e sendeve
shndrrohen n hije.Motiv i dikurshm shkodran

Drini i lau kambt Kalas
e dielli, tue u rrzue mbas Taraboshit,
ia fali lulkuqin e fundit
t dits.

Puthin aroma lulesh
muret e oborreve t randueme nga shermasheku
e shtpit, t mbetuna n gryka blerimesh,
krrusen
nn peshn e lodhjes s mbramjes
e t qiellit n perndim.

Krismat e dyerve, q mbyllen njena mbas tjetrs,
dhe t gjitha zhurmat tjera
shuhen ngadal n valt e liqenit.

Nn nina - nann e bulkut t nats
dremitin rrugt e vetmueme.

E Shkodra flen.S'e di mir ku u takuem

S'e di mir ku u takuem,
n zemren tande a timen?
s'e di mir.

N degzat e brishta t mallit qndroje
fluide si floku i bors.

S'e di mir kur u takuem,
sapo ika nga andrra
apo n andrr isha?
s'e di mir.

N shtrojet puplore t andjes qndroje
e prndezun si flaka e dhimbjes.