Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 138
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Marsel
  Anėtarėsuar
  20-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  40

  Ismail Kadare

  Frymėzimet djaloshare, 1954
  Ėndėrrimet, 1957
  Shekulli im, 1960
  Gjenerali i ushtrisė sė vdekur, 1963 - The General of the Dead Army
  Pėrse mendohen kėto male, 1964
  Vjersha dhe poema tė zgjedhura, 1966
  Qyteti i jugut, 1967
  Dasma, 1968 - The Wedding
  Motive me diell, 1968
  Kėshtjella, 1970 - The Castle
  Autobiografi e popullit nė vargje dhe shėnime tė tjera, 1971
  Kronik' n' gur, Tirana, 1971 - Chronicle in Stone
  Dimri i vetmisė sė madhe, 1973
  Linja tė largėta, shėnime udhėtimi, 1973
  N'ntori i nj' kryeqyteti, Tirana, 1975
  Poezia shqipe 28, 1976
  Koha, vjersha dhe poema, 1976
  Emblema e dikurshme, tregime e novela, 1977
  Dimri i madh, 1977 - The Great Winter
  Ura me tri harqe, 1978 - The Three-Arched The Bridge
  Prilli i thyer, 1978 - Broken April (published in Gjakftohtėsia, 1980)
  On the Lay of the Knights, 1979
  Poezi, 1979
  Buzėqeshje mbi botė, 1980
  Gjakfohtėsia, 1980
  Autobiografia e popullit nė vargje, 1980 - The Autobiography of the People in Verse
  Kush e solli Doruntinėn, 1980 - Doruntine
  Nj' dosje p'r Homerin, 1980
  Sjell'si i fatkeq'sis', 1980
  Viti i mbrapsht', 1980
  Krushqit jan' t' ngrir', 1980
  Vepra letrare, 1981-89 (12 vols.)
  Nėnpunėsi i pallatit tė ėndrrave, 1981 - The Palace of Dreams
  Prilli i thyer, 1980 - Broken April
  Koha e shkrimeve: tregime, novela, pėrshkrime, 1986
  Koncert n' fund t' dimrit, 1988 - The Concert
  Eskili, ky humbės i madh, 1990
  Ftesė nė studio, 1990
  Migjeni ose uragani i ndėrprerė, 1990
  Ardhja e Migjenit nė letėrsinė shqipe, 1991
  Ėndėrr mashtruese, tregime e novela, 1991
  Ardhja e Migjenit n' let'rsine shqipe, 1991
  Printemps albanais, 1991
  Nga njė dhjetor nė tjetrin, 1991 - Albanian Spring
  Pėrbindėshi, 1991
  Invitation a l'atelier de l'ecrivain suivi de Le Poids de la Croix Paris, 1991
  Pesha e kryqit, 1991
  Nata me h'n', 1992
  La Pyramide, 1992 - The Pyramid
  Oeuvres, 1993-94
  Vepra, 1993-94
  Noėl, une anthologie des plus beaux textes de la littérature mondiale, 1994
  L'ombre, 1994
  Albanie, 1995
  La legende des legendes, 1995
  Visage des Balkans, 1995
  Dialog me Alain Bosquet, 1996
  Shkaba, 1996
  Spiritus, roman me kaos, zbulesė dhe cmėrs, 1996
  Kushėriri i engjėjve, 1997
  Počmes, 1957-1997, 1997
  Froides fleurs d'avril, 2000


  Ismail Kadare
  (1936-
  Nuk lejohen adresa faqesh ne firme vetem ne profil !

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Marsel pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  shpi
  Postime
  6

  Ismail Kadare

  Mall

  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Per ty une befas ndjeva mall
  Jetojme te dy ne njejtin qytet
  Dhe sa rralle shihemi sa rralle...

  Dhe mu duk pak e cuditshme
  Si erdhi kjo vjesht ky mengjes
  Qiejt e ngrysyr pa lejleke
  Dhe shirat pa ylber ne mes.

  Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
  Sec mu kujtua sot per dreq
  "Te zgjuarit jane bashke ne kete bote
  Kurse te fjeturit jane vec"

  Ne c'enderr kemi rene kaq keq
  Qe dot s'po zgjohemi valle?...
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Dhe une per ty sec ndjeva mall.

  Te them te drejten eshte nje nga poezite e mia me te preferuara nga letersia shqiptare .
  bye bye now.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sweet Ana pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  i/e larguar Maska e Simmba_wienerin
  Anėtarėsuar
  22-09-2002
  Vendndodhja
  Wien Österreich
  Postime
  11

  poezi te Kadarese

  MALLI I SHQIPERISE

  Me ka marre malli per Shqiperine tone
  Sonte, kur po kthehesha me autobuz,
  Tymi i cigares "Partizani" qe pinte dikush
  Dridhej, kalteronte bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh me gjuhen e shqiptareve
  Mua bashkeatdhetarit
  Te shikoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi.
  Dhe ne rruget ku s'kam bere marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ta mbajne,
  Koken do ta tundin,
  Po une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara
  Gjethe te thara gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.
  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh, te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet mjeker bardha e mjekergjelbra,
  Per netet e najlonta qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq
  muzgjeve shtegtojne.
  Per lokomotivat e kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat, kopete, e varret
  Malli me ka mare, malli me ka mare,
  per shqiptaret.
  Me ka mare malli e se shpejti vi atje
  Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi deshira,
  Sa i larget, aq edhe i dashur je, Atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg Atdheut sigurisht do te kene qene
  ndonjehere.


  NĖ PARKUN QĖ MBULUAN FLETĖT

  Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.

  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti...

 6. #4
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  432
  Nje tjeter nga Ismail Kadare

  Ti dhe Hena


  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.

  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.

  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s'do te kesh kurrsesi.
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgėt e jetės kjo udha ime e gjatė,
  unė rrėxohem dhe... ngrihem prapė!

 7. #5
  Postuar ne forumin e vjeter nga Trebeshina

  Ardhja e vjeshtes

  E pandryshueshme si perhera
  Ia mberriti vjeshta perseri,
  Modifikime avionet paten,
  Po krahet e zogjve,kurrsesi.

  Ndryshim nuk pati as modeli
  I fletes qe te parku ra.
  Gjithcka perreth kerkon kujtese
  Dhe per kujtese mall vec ka.

  Te hyrja e teatrit prape
  U shtyne per bileten e fundit.
  ne prova regjizori u bertet
  Njelloj Cezarit si dhe Brutit.

  Pas nje rremuje gazmore shqote
  Si grua e re krehur sakaq,
  Qe nje karfice ve mes flokesh,
  Me nje ylber dita u shfaq.

  1980


  Fluturimi i patave te egra ne forme"V"

  E krijuan germen
  E vetme qe dine:
  V-ne superbe
  Dhe u nisen fluturim.

  Dicka lene pas
  Dicka marrin mbi re.
  Faleminderit,pata,
  Per aq sa bete per ne.

  Me nje germe te vetme
  Ne qiellin e madh
  Sa nje raft librash
  Na zgjuat mall.

  1980


  Renia e debores

  Ty ndoshta nuk te shkoi ndermend
  Se qielli rastesisht s'u mbyll
  Se kjo debore qe shtroi kudo
  Ne te vertete ra per ty.

  U projektua cdo kristal
  I saj ne qiell te madh diku
  Dhe nuk pushoi se reni ajo
  Gjersa i gjeti floket e tu.

  Qe ti ta shkundje me nje gjest
  Shkujdesshem krejt e gjithe gezim
  Nje nate te tere qielli punoi
  me ernat ne bashkepunim.

  Dhe ne mengjes i zbehte ai,
  I ftohte hapej madherisht,
  ndersa shetisnim ne te dy
  Nen altruizmin e tij te hirte.

  1980


  Mars

  Ajri ngrohet nga pak
  Po mbasditeve ben fresk.
  Mberijne zogjt befas
  Si me teleks.

  Ne lajmet e botes
  Ka shqetesim jo pak.
  Mbi catine e shekullit
  Nje ylber rri nderkaq.

  Si mengjes i bruzte.
  Pa ankthin qe iu prish
  Vjen fundi i mijevjecarit
  Pa apokalips.

  1981


  Ftohja e tokes

  Me buje qiejt gatiten per dimerim.

  Pleqte thone:dimeron ne toke e jo ne qiell.
  Ruaju nga dimri i tokes,
  Nga e thjeshta,
  E ftohta e saj,
  E tmerrshmja.

  1979  Sapuni "Ledi Makbeth"
  Antireklame

  Ka katerqind vjet
  Qe duart ajo lan
  Me sapune gjithfare markash
  "Lux","Camay".

  Por asnje prej tyre
  Nga duart dot s'ia heq
  Njollat e gjakut
  Ledit Makbeth.

  Cdo nate ne TV
  Reklama gjithfaresh,
  Sapuni gjakshlyes
  Do te shpiket valle.

  Perpara ekranit,
  Ledi, ti pret me kot.
  Bimesi e globit
  Me kot u lodh.

  U lodhen mendjet
  E shpikesve ne bote
  S'do te shpiket kurre
  Ai sapun kob.

  Ne qofte se ky planet
  Ka nje grusht cilesish,
  Nje nder me te cmuarat
  Eshte kjo,natyrisht.

  1987


  Kercenimi

  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.

  Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.

  1986

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Ne Leksion-->Kadare

  Shi ne rruge bie pa pushim
  C'po mendon atje ti shpirti im?
  Ne ate kend, e vetme, c'te mundon?
  S'mban shenime, vija vizaton.
  Tetembedhjete vjece nuk eshte shpejt
  qe menduar xhamat t'i veresh
  duhemi por zemra sec te ndjell
  Syte e bukur trembur pse mi hedh?
  Koha iken klasen do kujtosh
  do te gdhihet befas nje mengjes
  syte rreth do hedhesh te shikosh
  se si derdhet shiu ne mes resh
  Por ne banken prane s'do ta gjesh
  djalin qe e desh dhe te desh.
  LuM i RrEmByEr

 10. #7
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Ti qave  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.


  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.


  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.


  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish


  Ismail KADARE

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #8
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  EDHE KUR KUJTESA


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 07-04-2004 mė 00:23

 13. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  MONOLOGU I TE VETMUARIT

  Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
  Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi,
  E dija kete gje por padurimi vdekur
  Me shtynte te shpejtoj tek ky sinor i kote.

  Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje morg
  Me japin nje gezim po aq te vdekur.
  Me duket ende dimer ndonse eshte prill
  Kam ftohte,
  Kam ftohte.

 14. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  MONOLOGU I NAIMIT

  Ne naten plot acar nje zjarr desha te ndez
  Por nata ishte e ftohte, ah, c'tmerr i zi qe ish
  Ndaj qe te mbahej gjalle ky zjarth n'ate rebesh
  Dicka perhere kerkonte, kerkonte vazhdimisht.


  Ndaj si shtegetari murg qe shkarpat mbledh ne terr
  Une hidhja n'ate zjarr gjymtyret pa pushim
  Por ishin pak ato, ndaj fill pas tyre rresht
  Mbi te nisa te hedh copera te shpirtit tim.


  Se s'behej ndryshe, dot, se s'behej ndryshe, eh,
  Se duhej qe dikush ta mbante ate flake.
  ne flakezen-delir qe vec vajosja sjell
  Te frikshme pamje ndritnin e dridheshin perqark.


  I shihnit valle ato, dallonit valle dicka
  Ndersa rreth meje nata me terr e ujq u mbush
  Se donin qe te gjithe te fiknin ate zjarr
  Dikush me ligesi e me padije dikush.


  Te tjere maje kodrash ku dielli kishte rene.
  Te tjeret zjarre ndrisnin dhe qeshnin qe pertej
  Se s'donin te kuptonin se c'behej ketu brenda
  Se c'fli kerkon nje flakez qe lindet ne nje terr.


  I lodhur nganjehere kam thene: shuhu pra,
  Ne qofte se nuk duam, te bjere nte e pafund.
  Te verberit syte tuaj keshtu ndoshta do jene
  Ne terrin absolut pa shqetesim kerrkund.


  Po prape dicka me shtynte te ngrihem si sonambul
  Si murgu shkretimtar qe shkarpat verbtaz mbledh
  Dhe siper zjarrit prap te hedh gjymtyret akull
  Dhe coperat nje nga nje te shpirtit tim te hedh.

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar heret a vone pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #11
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  PELLGU ESHTE THARE


  Nje dite ne fushe shetisnim,
  Dhe ja, te ky pellg mu ne fund
  Te qeshur te dy ne u pame
  Ne ujet qe era lekund.

  Tani erdha prap' tek udha,
  Bredh tutje me mallin ne gji.
  Por pellgu eshte thareā€¦ sic duket,
  Qe veten mos shoh ne vetmi.


  Ismail Kadare, Vepra Letrare 1.
  Shtypshkronja e Re, Tirane, 1981

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #12
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  432
  Vallja shqiptare

  Tri here opinga rrahu dheun
  sikur kerkoi leje prej tij;
  pastaj shamia palet ndehu
  me qetesi dhe madheshti.


  Keshtu mes qiellit dhe tokes
  vallja u lind, vallja u shpall;
  kemba sinjale i con tokes
  dhe dora qiellit i jep lajm.


  Dhe vallja rrokulliset tutje
  mbi kohra hedhur si hobe;
  prilli persiper i hedh lule,
  dhjetori boren shkund atje.


  Valle shqiptare, shenja ne ere
  ylbere tirqesh tej-e-tehu;
  kush ju kerceu ju njehere
  dhe kembet rob s'i mbene tek ju?


  Kush ra midis vorbulles suaj
  dhe s'u pershit dhe s'u perflak,
  ju bubullima me opinga
  qe neper shekuj brodhet varg?
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgėt e jetės kjo udha ime e gjatė,
  unė rrėxohem dhe... ngrihem prapė!

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Orion_DYRRAHU pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #13
  ...
  Kur ti kalon Rruges se Dibres
  Ata me sy te ndjekin pas
  dhe tak..me brryl i bien shokut
  -E shef filanen?E kam pas...

  Por ti kokeulur nxiton hapin
  Te arrish shoqen qe ke prane
  E ti shpetosh thenies standarte
  -Te gjithe djemte njesoj jane!

 21. #14
  DeJaMe AmAr...! Maska e La rondine
  Anėtarėsuar
  10-02-2003
  Vendndodhja
  Chihuahua
  Postime
  73
  Kristal

  Ka kohe qe s'shihemi dhe ndiej
  Si te harroj un' dalngadal,
  Si vdes tek une kujtimi yt
  Si vdesin floket dhe gjithcka
  Tani kerkoj une posht' e lart
  Nje vend ku ty te te leshoj.
  Nje strofe a note a nje brilant
  Ku te te le, te puth, te shkoj.

  Ne s'te pranofte asnje varr
  Asnje mermer a morg-kristal.
  Mos duhet vall' prap te te mbart
  Gjysem te vdekur, gjysme te gjalle?

  Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  Te gjej nje fushe a nje lulnaje
  Ku butesisht porsi polen
  Gjithkund, gjithkund te te shperndaj.

  Te te mashtroj ndoshta keshtu
  Dhe te te puth e t' ik pa kthim
  Dhe nuk do te dime as ne, askush
  Harrimi ish ky, a s'ish harrim.

  1979
  [size=0.6]DaCa O NoApTe As Fi PlEcAt
  DiMiNeAtA Ai StIi Ce-Ai Ce-Ai ViSa
  Si AdORmI aSa LaNgA InImA mEa!

  Lasa LuMeA Sa ZiCa Ce VrEa
  N-o MaI cReDe AsCuLtA-Ti InImA
  StiI pReA bIne,NuMaI tIe Ti-As Da
  JuMaTaTe DiN pErNa MeA![/size]

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar La rondine pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #15
  DeJaMe AmAr...! Maska e La rondine
  Anėtarėsuar
  10-02-2003
  Vendndodhja
  Chihuahua
  Postime
  73
  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.

  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.

  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?

  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.

  Nga "Perse mendohen keto male"  Koha e pamjaftueshme

  S'kam kohe te harroj shume gjera
  Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
  Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
  Do t'me duhen se paku dy vjet.
  Dhe ndoshta po aq per Danten,
  Per frengjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta grate do te jem duke fshire
  Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

  Si udhetari me peshe te tepert
  Para avionit qe niset pas pak
  I ngarkuar rendshem ende
  Do t'afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq kete barre?
  Ku ta hedh kete peshe, si?
  Me te s'mund te zbres atje poshte
  Por as lart dot s'e le kurrsesi.

  I menduar gjer ne cast te fundit
  Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
  Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
  Do t'ju bej te gjitheve e do ik.

  Pranvere 1990
  [size=0.6]DaCa O NoApTe As Fi PlEcAt
  DiMiNeAtA Ai StIi Ce-Ai Ce-Ai ViSa
  Si AdORmI aSa LaNgA InImA mEa!

  Lasa LuMeA Sa ZiCa Ce VrEa
  N-o MaI cReDe AsCuLtA-Ti InImA
  StiI pReA bIne,NuMaI tIe Ti-As Da
  JuMaTaTe DiN pErNa MeA![/size]

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar La rondine pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #16
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  289

  Thumbs up

  KA edhe nje citat te thjeshte qe mbaj mend une.


  Ah flutur kraheshkruar
  nje flutur secila prej jush
  iku me la neper duar hirin e kohes
  si prush.
  Mesojeni kohen te mos i haj te vetet, c'u shemb shemtie do e ngren poetet.

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Helena78 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #17
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  E HIDHUR VJESHTE E KETIJ VITI

  Ne memorje te demonstratave studentore
  ne Prishtine ne vitin 1981


  E hidhur vjeshte e ketij viti
  Kosoven gjeti nen terror
  Korba te zes mbi te ja mbriten
  Hetues,gjykates,prokurore.


  Me 5 vjet burg,me 8,me 7
  Me 12 denojne diku
  Keshtu mes jush shekullin ndani
  Dhe mijevjecarin ndani ju.


  Keshtu e preket historine
  Mbi supe e bartet JU serish
  Prangat ne shkolle qe i mesuat
  Ne duar i ndjete befasisht.


  Dhe pate se nuk ish larg mesjeta
  S'qe larg dhe vec ne endra s'qe
  Dh'u kthye nata e Prishtines
  Ne naten Shen Bartoleme


  U ngritet Ju vigane,fisnike
  Me korektese e madheshti
  Ngaqe kerkuat *Republike*
  Ju shtypen si ne Monarki.


  Por koha kurre s'vjen pergjysem
  Nat e masakres vetem s'mbrin
  Se pas Dushanit car te frikshem
  Rrufeshem Skenderbeu arin.


  S'kish deshmitare,TV nuk pati
  Zinxhir i tankut kur ju griu
  Por rete e globit vec ju pane
  Ndergjegje e botes tek ju mbriu.


  Keshtu ne vorbull te epokes
  U ngritet Ju si monument
  Ju qe e preket historine
  Dhe n'histori u kthyet vete.

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #18
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  DITE VJESHTE

  Autobuzet urbane nga periferite
  drejt qendres mbi xhama bien brymen
  vjeshta si luaneshe krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.


  Te vitrinat,tek xhamat e kafeve
  kalimtare te shumte ka
  ne reflekset e flokeve te tua
  nje nuance e kuqeremte ra.


  prane diteve te tua te bardhe
  kalova sot rastesisht
  ti u trembe...une ujk nuk jam
  po as dele nuk jam natyrisht.


  Po ti eja andej te shkojme
  pa i perfillur fjalet e botes
  ku nga avulli xhamat e kafeneve
  ngjajne si pamje qe s'jane ne fokus


  Ne autobuzet urbane eja
  te kalojme periferive mebryme
  te shohim se si vjeshta krifeverdhe
  ruan ditet e fundit nga dimri.

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #19
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  LARG NE VERI

  Larg ne Veri nen rete e renda bojhiri
  Ndodhet nje qytet me nje emer te tmershem te
  pergjakur.
  Shirat bien pa reshtur mbi qytetin verior Gjakove
  Po si duket se shplajne dot gjakun nga fytyre e tij.

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #20
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  IKJA E MOISI GOLEMIT

  Kjo ruga perdridhet
  si gjarper i zi
  per ku po vrapon
  gjeneral Moisi?
  Pelerinen era
  ta ngre me tallaz
  gjeneral Moisi
  pluhur shume le pas.


  Kali perpin udhet
  muzgu bie ngadal
  pse te dridhet freri
  dores gjeneral?
  Leshrat gjithe pluhur
  te godasin syte
  mbi boshllek te tyre
  balli i ftohte i yt.


  Nata zbret mbi udhet
  larg zjare cobenjsh
  gjeneral Moisi
  perse shpaten zhvesh?
  Udha eshte e gjate
  tutje teri nxin
  i ndergjegjes troku
  prapa oshetin.


  Larg dy-tre shkendija
  patkoi shkrepetit
  ndan udhes se madhe
  ndergjegja jep shpirt
  Moisi ndergjegjes
  valle si i re?
  Ajo ngrihet,bie
  mbytur gjak perdhe.


  Nata eshte e shkrete
  troku naten mbush
  vec ndergjegjes sate
  prapa s'te ndjek kush
  Ne kalldreme shekujsh
  troku yt i zi
  Moisi i Golemeve
  Gjeneral Moj-Zi.

 34. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
 3. Leter drejtuar Ismail Qemal bej Vlores
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:14
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Historia fetare pėrmes historisė dramatike (nga Ismail Kadare)
  Nga macia_blu nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 12:15

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •