Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 138
 1. #21
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327

  Proze nga Kadare...

  Idea per nje teme te tille lindi duke ndjekur zhvillimet me te fundit ne Shqiperi...


  ...-Pika qe s'ju bie, - tha prape Cuf Kertolla, duke iu drejtuar kete here Markut. - Pordhace shqiptare, s'dine vec te flasin per shefa shtetesh e per OKB-ene e per historine e Bibles. Nuk shikojne ato breket e tyre te grisura. Di gje ti, do te vihen taksat?

  Krenar, me sa dukej, per pyetjen e tij teper tokesore, ai e shoqeroi ate me nje ngritje vetullash.

  - S'di gje, - u pergjigj piktori.

  -Thuhet se shqiptaret, pasi i provuan te gjitha llojet e ndarjeve e te percarjeve, domethene, pasi u ndane ne komuniste e borgjeze, ne veriore e jugore, ne katolike e muslimane e dreqi e di c'grupe te tjera, tani do tķ lene te gjitha keto e do te grumbullohen ne dy parti kryesore: te gjatet dhe te shkurtrit. E ke degjuar kete?

  -Jo, - tha Marku. - Asnjehere.

  -E pra, ta them une qe keshtu eshte. Ne krye te te gjateve na qenka mbreti, kjo dihet. Kurse te shkurtrit kane nje rondokop nga jugu. Eh, c'do te veje!


  marre nga ''LULET E FTOHTA TE MARSIT''.

 2. #22
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016
  Portreti i Skenderbeut

  Si dite e plote ai shtillej
  me re dhe ere mbi atdhe
  Nje emer, Gjergj, e kish si diellin,
  Tjetrin si henen, Skenderbe.

  Dy brire dhie kish mbi krye,
  Embleme e vjeter e cuditshme,
  Sikur ta dinte qe mes brinjve
  Dy perandore do te godiste.

  Njezet e kater luftera beri,
  NJezet e kater vdekje theu,
  Cka manget linte diten Gjergji,
  Plotesonte naten Skenderbu.

  Pas vdekjes eshtrat iu ndane,
  Ne mijera varre ato u shkrine.
  Gjithcka te shumte ai pati,
  Te vetmen kish vec Shqiperine.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Ne studion dimerore

  1.

  Befas dritaret u tranden, jashte po ndodhte dicka,
  U afrova te shoh, gjemimet valle c'qene.
  Gjethe te rrezuara si krahe zogjsh ne nje hata,
  Dhe nje bresher si shtresa perlash mbulonte dhene.

  C'jane ato zonja, valle, qe shkundin qafat atje lart
  Qe si bresher shkundin perlat, stolite?
  Dicka ka ndodhur, pa dyshim dicka
  Ne toke, ne qiell, ne shpirtera.

  Dicka ka ndodhur
  vec tek ti perhere
  Ne trurin tend e jashtezakonsheme ngjan gjithecka
  Kurse ne te vertete
  Dimri erdh ne dere
  Kjo vec ka ndodhur e gje tjeter ska.

  2.

  Floket gjysem te ngrire
  Te ftohur krejt
  Si nga qendra e dimrit
  Ti erdhe drejt.

  Ca kokerriza bresheri
  Solle me vete qe jashte
  Qe kishte dicka nga qielli
  Kjo dukej haptas.

  Dicka nga drite e tij
  Opake, enigmatike
  Kokrrizat e bresherit
  Shkrinin pike pike

  3.

  Perskaj raftesh te bibliotekes se bardhe
  Pasi ike, une qendrova ne qoshe
  Hija e mbretit Hamlet u cfaq
  dhe u zhduk ngaqe s'ishte e nevojshme.

  Deliri shumegjuhesh i Xhojsit
  Me ofron sherbimin e tij
  E gjate eshte pasditja me thote
  Ne pune mund te te hyj.

  C'dialoge te dashuruarish, te ndaresh,
  C'letra, c'memuare te hap?
  Ja gjysmepercart murmurisin ne qoshe
  Zelda dhe Skot Fizxherald.

  Po une largohem me tutje
  Ne rafte te tjere ik
  Me fal, Volodja Majakovski
  Me fal, dhe ti Lili Brik.

  kaloj ngadalshem bri raftesh
  Ke do te doja te ngjallej serish?
  te pyesja per ferrin Danten,
  Gjithcka e ka thene imtesisht.

  Ti beja ndoshta Eskilit
  Nje naive, vulgare, pyetje
  Me te mira ishin dramat qe humben
  Nga ato qe kane mbetur?

  Iki me tutje, e pafundme
  prej tyre me ngjan kjo dhome
  Ja Pushkini, hapat i ndal
  Per Ana Kernen tregome

  ndonje dite pa dyshim ka ardhur
  Ne floke me kokrriza bresheri?
  me trego shkrirjen, denesen
  Dhe kthimin pasatj ne perla.

  Me trego atje thelle nen toke
  Poeti ditet si i ngrys,
  Atje ku nuk mberrin lavdia
  E as turpi, natyrisht, nuk mbrrin

  4.
  Porsi cifuti i kthyer ne fe tjeter
  Ia behu shiu i konvertuar ne bresher

  sa here shiu ne qelqe do trokase
  Ti do te vish ketu dhe ne mos ardhsh

  Qofsh si muzike, si pikellim apo si kryq
  Une do te njoh e do te cohem vrik.

  Dhe si ai qe guackes perlen ia merr
  Nga muzika, kryqi a vdekja do te te nxjerr...

 4. #24
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  NĖ KOHĖN KUR TĖ DESHA

  Nė kohėn kur tė desha
  Mendimet pėr ty mė mbulonin natė e ditė,
  Ashtu si Vezuvi qė me hirin e tij
  Mbulonte Pompeun me periferitė.

  Por koha shkoi
  Tani lava e ftohur
  Plehėron tė gjatat rreshta tė tė mbjellave,
  Ndėrsa mendimet pėr ty
  Plehėrojnė
  Rreshta poezish tė kthjellėta.

 5. #25
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  TI ISHE PĖR MUA

  Ti ishe pėr mua e pamposhtur si Troja
  Troja qė unė dot s’e pushtoja.
  Ti ishe pėr mua e pakuptueshme,
  Mė e pakuptueshme se mbishkrimet etruske

  Vetėm nė ėndrra, ah, nė ėndrra
  T’i pėrqafoja flokėt e dendura.
  Gaz mė shumė ndjeja tek tė pushtoja
  Se gjithė grekėt kur ra Troja.

  Vetėm nė ėndrra m’ishe e kuptueshme,
  Ti, e shtrenjta ime etruske[/b]

 6. #26
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  I KUSHTOHET V.

  Germėn e parė tė emrit tėnd
  E shkrova nė krye, nė tė djathtė tė vjershės.
  Kėshtu njė grumbull rosash tė egra,
  Nė formė V-je, ikin larg nė qiellin e bardhė tė vjeshtės.

  Ti vazhdimisht largohesh, largohesh,
  Del prej meje, prej rreshtave, prej pritjes.
  Kur ktheva kokėn prapė,
  Bosh ishte qielli
  Dhe hapėsirė e bardhė bosh ishte.

 7. #27
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  U ZUNĖ RRUGĖT

  U zunė rrugėt me dėborė,
  Afėr teje s’mund tė vi.
  Rri dritareve me orė,
  Nė mendime futur rri.

  Era zė tė ulėrijė ;
  Gjithė rrugėt mbenė shkret…
  Bora s’ka ndėr mend tė shkrijė.
  Ti siē duket nuk mė pret.

 8. #28
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  Dimri

  Dhe vjeshta i shkoi "fletet e saj"
  i vertit era,i perpjek
  dimri si perandor kinez
  ngjyren e verdhe kudo e ndjek.
  Dhe keto re qe tani vijne
  ndryshe nga rete e gjertanishme
  te shkreta jane pa vetetima
  porsi djerina te merzitshme.
  Vecse nen to qyteti zien
  me drita,zhurma dhe trafik
  dhe floket e tymta te uzinave
  mbi supe i bien madherisht.
  Ja horizonti i bardhe i dimrit
  perballe peisazhit qe leviz
  harxhon te fundmen vetetime
  si reporteri te fundit blic.

  Laokoonti

  Me shihni tek mbytem nga gjarperinjte
  ne muze te Luvrit, ne Madrid , ne Nju-Jork
  Para syve tuaj e aparate turistesh.
  qindra vjet kam qe vuaj nga qe s'flas dot

  Si te flas?
  A mundet nje nofull mermeri
  te levize nje grime, te korrigjoje dicka?
  vini re syte e mi, te zgavrat e thella
  nje enigme, si amebe te thare atje ka.

  Nje te fshehte te madhe ndrydh brenda gjoksit
  para syve tuaj, ne Paris, ne Madrid.
  Ah, do te doja dyfish te m'i shtonit,
  vec sekretin e madh te shkarkoja nje dite.

  Tek me vini rrotull, une them me vete
  kaq te verber te jeni sa te mos te ndjeni kete,
  qe ky ngerc e ky ankth ne qenien time
  s'eshte nga gjarperinjte, por nga nje tjeter gje?

  Mijera here ne mijera net e dite
  te verteten e frikshme perseris pa pushim.
  Me shpresen e marre se nga kjo perseritje
  ndoshta mermeri peson nje ndryshim.

  Po s'nderron ai kurre.
  Art i skulptures
  genjeshtren mbi te ka ngrire pergjithnje.
  I mberthyer ne deshmine e saj te rreme,
  te verteten kujtoj e qaj per te.

  Si cdo gje e tmerrshme eshte i thjeshte sekreti,
  qe brenda boshlleku i gjoksit mban.
  Afroni, pra, kokat te degjoni te verteten,
  mua s'me mbyten gjarperinjte por trojanet me vrane.

  O, sikur te mundja gjithcka te tregoja.
  Si do te ngrinit para meje si gur,
  por une i denuar mes rropames suaj
  moskokecarese
  monologun te thurr.

  Ju e dini se perpara Trojes ahere,
  kali i drunjte, dhurata e grekeve u shfaq.
  Ky kale ne dy grupe i ndau trojanet:
  ta pranonin ate, ose ta flaknin sakaq.

  Pajtim me armikun, ulerinin tradhtaret
  mjaft me me lufte, zjarr edhe helm.
  Erdhi koha qe shpatat ti kthejme ne parmenda
  armiqte ne miq erdh koha te kthejme.

  Ne mbledhje te gjate "pro" dhe "kundra" kalit,
  une "kundra", kryesova me terbim.
  Dhe juve ju kan? thene ahere se hyjnite
  gjarperinjte me derguan si ndeshkim.

  C'perralla kalamajsh, c'trillim per budallenjte
  une gjarperinjte do t'i mbrapsja me nje shkelm.
  Po c'ti bej fushates se tradhtareve kunder meje
  shantazheve, letrave anonime plot helm.

  Dite e nate e me jave polemika vazhdonte,
  nga shtresat e mesme e gjer lart ne qeveri.
  Ishte vjeshte.
  Nen qiellin e hirnosur me ere
  kali i drunjte perjashta priste ne shi.

  Ate kale une i pari e kisha goditur,
  ndaj, e dija, kete s'do te ma falnin perjete.
  Me ne fund "vije e bute" fitoi mbi te "ashpren",
  dhe ne "kokefortet" na vune ne arrest.

  Ne burg, me goten e ujit, ne mesnate
  helmin na dhane ata te pijme
  ata qe ulerinin kunder dhunes e shpates
  Qe dinin te kafshonin tamam si gjarperinjte.

  Ne mengjez qe pagdhire ne breg te detit
  ma hodhen kufomen drejt mbi zhavor.
  Rapsodet anembane perhapen
  versionin fals te gjarperinjve hyjnore.

  Ky ishte mbarimi i polemikes per kalin,
  ju e dini me Trojen se c'ndodhi pastaj.
  Tre mije vjet rrjesht,
  nga muzeu ne muzera,
  une hamalli i mermerte, genjeshtren mbaj.

  Tre mije vjet... Akoma zjarret e Trojes
  si floknaje e kuqe me rrine ne sy.
  Po me i tmerrshem se zjarret, kumet e vomet
  ishte fundi fare,
  kur u be qetesi.

  Troje e braktisur.
  Germadhe.Hi i ftohte;
  dhe poshte ne te vdekurit shtrire rresht.
  Dhe papritur, ne muzg siper tokes se mardhur
  u ndje dicka qe ate cante permes.

  C'ish kjo gervime keshtu, kjo jehone?
  Vume veshin. Kuptuam. Greket e ligj
  permbi qendren e qytetit me parmende leronin
  per te thene se Troja perjete vdiq.

  Ja me ne fund dhe parmenda e tyre.
  Ah, plugu i saj si na cante me dysh!
  Nga tradhetia e Trojes, nga gjithe dhembjet,
  ky kafshimi i parmendes me i hidhur ish.

  T'i kthejme shpatat me ne fund ne parmenda.
  Keshtu therritnin atehere ata.
  Midis fjaleve tuaja, si mallkim, si gjeme
  veshet me kapen edhe kete hata.

  Me kane lodhur me shume, besomeni, ca fjale,
  se kjo peshe e neveritshme gjarperinjsh.
  Ju, qe gjer ne hene kini shkuar, si valle
  s'depertoni dot deri ne gjoksin tim?

  Gumezhina juaj si zhaurime deti
  me vjen nga cdo ane me perplaset ne vesh,
  nga copera bisedash shumegjuheshe rreth meje
  shqetesimet e medha te botes marr vesh.

  Degjoj emra shtetesh te reja qe kane dale,
  emra kombesh e popujsh te rinj degjoj,
  vec ai, i vjetri, i tmerrshmi kale,
  ashtu si ahere ka mbetur njelloj.

  Prej potkonjve te tij une rreqethem akoma
  dhe keshtu ne mermer i mbrojtur sic jam,
  kurse ju, te panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
  vertiteni mosperfilles nga salla ne salle.

  Vertiteni,
  flisni per teatrin e per plazhet,
  per gjithfare motoresh e gjithfare qeverish,
  pa ju shkuar mendja qe ai mund te shfaqet
  ne nje dite te rendomte,nje mengjes me shi.

  Ashtu si ahere...
  po mjaft, u lodha.
  Nga vertitja juaj po me erren syte,
  nga rropama juaj veshet me gjemojne
  ne muze te Londres ne Luver e Madrid,

  ne pafshi ndonje dite te behem copera,
  nga marazi, sic thone, te plas, t'ia bej "krak"
  jo kujtimet e Trojes, as gjarperinjte monstra,
  por indiferenca juaj do te behet shkak.

  Une pashe lulet e para

  Une pashe lulet e para
  qe celen kudo permbi dhe
  Pashe zogjte e pare shtegtare
  q'u kthyen serishmi tek ne
  Ne brigje, ne kopshte, ne ara
  gjithcka eshte e pare, gjithcka
  Ndermend dashuria e pare
  ato kur i pashe me ra.
  Do vyshken te gjitha te parat
  dhe prap do kthehen ato
  pervec dashurise se pare
  as vyshket, as kthehet ajo.

  Varri

  Jashte ngrene, piramiden e turpit
  Me ulerima, brohoritje, thirravaj.
  Dritaret une i mbylla trishtueshem,
  Te mos hyje zhurme e tokes, pluhuri i saj.

  Shkretetire grimcash, parullash.
  Sahare plenumesh. Te kercet
  Ne dhembe kuarci i frazave,
  Te vdekura qysh nga viti '40.

  Jashte ngrene piramiden e turpit
  Te murtajes, te hoxhes se zi.
  Ndersa une prane oxhakut te studios
  i vetem mbi varrin e tij.

  I thelle ky varr duhet te jete
  Qe piramiden ta gelltise krejt,
  Qe prej gropes se tij te mos dale
  As hoxha, as fantazma e vet.

  Mih e germo dite e nate
  Thellohu kon dantesk.
  Me emrin varrmihes do ta nderroja
  Prej kohesh emrin poet.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #29
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  Gjuha Shqipe

  Kur nė sulm hodhėn turqit
  Hordhitė e pambaruara,
  Kėshtjellat e sintaksės
  S’i muar, qė s’i muar.

  Kur panė se gjuhės
  S’i hodhėn dot prangat
  Lėshuan drejt saj
  Gjithfarė merimangash.

  Parashtesa e pjesėza
  E lidhėza sė prapthi,
  Tė bukurėn gjuhė
  Ta bėnin leshharpi.

  Tė tė bėnin ty, donin,
  Shqipėri, memece.
  Po ja, erdhi Naimi,
  Si yll mbi ty ecte.

  Dorėn e zbehtė
  Mbi ballė ta vuri
  Tė tė hiqte zjarrllėkun
  Prej tė sėmuri.

  Dhe vdisnin pjesėzat,
  Thaheshin merimangat,
  Ndriste si perlat
  Poezia e madhe.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #30
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,368
  ... per kedo qe e pelqen kete poeme...

  Llora

  -I-

  Llora
  Prape mu kujtove, Llora.
  Dashurine tone te shkuar
  Prape ripertyp
  Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
  Naten
  Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
  Po ripertyp
  Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
  Borite dhe katroret mizeri te taksive,
  Tabelat e kafeve plot drite,
  Afishe, stacjone metroshe
  Ku me ty brodha
  Nofullat e zemres
  Me dhembin
  Llora.


  -II-

  Tani shiu godet me shkelma xhamave.
  Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
  Llora,
  Me ka marre malli,
  Mall boje hiri.
  Tani nata si nje mbulese vigane
  qendisur me drita aneve
  Karrfosur me paralele dhe meridiane
  Nga lindja ne perendim,
  Na mbulon e shqetesuar.
  Ne shtrihemi nen te,
  Si ne ethe zbulohemi
  Te ndare,
  Te larget,
  Te vetmuar.
  Pati nete
  I qullur nga stuhia jote
  Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
  Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
  Si mbi nje kryq te madh
  Te bardhe.
  Ne fillim e mora kaq lehte.
  Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
  S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
  Do te kryqezohesha mbi ty.


  -III-

  Ja
  Vetetimat e bardha ne qiej
  Adresen tende shkarravisin.
  Sikur keto re
  Te perhimta
  Te ngarkuara
  Te ti dergoja si letra, Larisa.
  Letra ...
  Nga tere letrat qe shkrova
  Sdi pse te dergova ate me te marren
  Pas se ciles si personazh Dostojevski
  Te thashe njeqind here "me fal!"
  Me pas ate faj per ta shlyer
  Doja te te shkruaja por me kot.
  Lapsi me ngrinte mbi leter
  Dhe une ngrija si robot.
  Ti u ngryse kur ta shpjegova,
  Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
  Si syte e falltarit kur pikasin
  Midis fallit kumtin e zi.
  Dicka qe prishur ne bote
  Ne zemrek te saj, ne aks.
  Ikje e letrave si e zogjve
  S'parandillte vec dimrin plak.


  -IV-

  Keshtu pra te ti nisja keto re
  Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
  Ti ne mesnate e hutuar atje
  Do te coheshe nga gjumi
  Tek xhami t'afroheshe:
  C'ndodh keshtu?
  C'eshte kjo gjeme,
  Ky shi her i merzitur, her i rrepte,
  Keto vetetima,
  Keto rrufe?
  Dhe do te rrije gjithe naten tek dritorja
  Rete te deshifroje,
  Llora.


  -V-

  Zor se ne jete do te takohemi.
  Adresat humben,
  S'ka me letra.
  Ti mjegullat,
  Une rete
  Do ti dergojme njeri-tjetrit
  Gjersa dhe vete
  Te mjegullohemi.


  -VI-

  Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
  Si nje terbim, si nje shkulm ere,
  Shkronjat vallzonin si ne ethe:
  Prerje. Prerje. Prerje.
  Prerje mardheniesh diplomatike
  Kurre s'do te shoh ty.
  Ambasadat u mbyllen.
  Pasaportat,
  Vizat
  Rame ne zi.
  Mbi ijet e tua te bardha
  Ra pluhur.
  Mbi syte e tu.
  Larisa diplomaticeskaja
  C'ndodhi ne bote keshtu?


  -VII-

  Qendrova perpara globit.
  Ballin e nxehte mbeshteta
  Mbi rrudhat e meridjaneve
  Do te desha te pija me globin,
  T'endeshim te dy te dehur,
  Ai mes kozmosit,
  Une rrugicave te Tiranes.


  -VIII-

  Nga erdhi kjo dashuri
  Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
  Ishte me siguri si ndeshkimi
  I atij qe me tempullin tallet.
  Njohja ne stacjonin Konsomolskaja
  Banale si rrallehere ish
  Numri i telefonit
  Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
  Me te kuq buzesh
  Barbarisht.
  Restorant Leningradi
  Shampanje
  Snobizem i dyanshem.
  Kotni.
  Perlat, secili, pse valle
  Perpiqet ti fshihte ne thellesi?
  Nje te kollur si prej prostitute
  Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
  Ndersa une ngukembe se nga lirat,
  Merrja vesh me pak se nga futbolli.
  Vec te port e shtepise
  Nen ca jargavane
  Ajo psheretiu njerezisht
  Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
  E kthyer ne madone serisht.


  -IX-

  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Naten avjoni u ul n'aeroport.
  C'pati mes nesh,
  Llora,
  Harrese, ftohje, abort?
  Tek dera e avjonit era te priste.
  Zemra ime me debore u mbush
  Si nje vetmi e madhe zbrisja
  Po n'aeroport.
  Askush.
  askush.
  Hamej, merrini keto valixhe.
  Te renda?
  Jane mbushur me pritje.
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.


  -X-

  Ne kafe artistike bashke jemi prape.
  Jashte debora ruse.
  Brenda ti.
  Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
  Prape me sllaven ben dashuri.
  Pusho, gen i vjeter i rraces,
  Ne thellesi, ne humnere hesht,
  Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
  Kryqi im ajo le te jete.


  -XI-

  Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
  I ngrysur, shpresepak, shteteror,
  Kemi flakur te dy mburojat,
  Si qelqi te thyeshem jemi prore.
  Ku jane ditet e shkudesshme.
  Te djelat mendjelehta, te martat,
  Kur ti me shthurjen une me njorancen
  Vertiteshim si me maska?
  Tani qe te tjeret rresht vune maskat
  Ne papritur i hoqem ato
  Fishkelle, uleri ere e marre,
  Oren e ndarjes kendo!


  -XII-

  Ndarja ...
  Nje fjale goje
  Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
  Te ndertosh nje ndarje per te qene
  Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
  Si yjet jane vertete dashurite,
  Kerkojne hapsira te medha e po aq mund.
  por jet e njeriut s'eshte galaktike
  Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
  Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
  Per dashuri,
  Per ndarje,
  Harrese.
  Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
  Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...
  Era e nentorit
  Librin e trete te vjeshtes
  Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.
  Te gjitha keto rikujtoj
  Ripertyp.
  Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
  Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
  Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
  Keshtu pra, Llora.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 11. #31
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Ah, ajo nate...
  Edhe pa me pyetur ju, ajo vazhdon te sundoje gjysmen e mosqenies sime. Jashte kishte shkreptima. Ime shoqe i ishte afruar prape dritares dhe une desha t'i them: c'kerkon ashtu me sy? Perjashta kishte vetem terr dhe asnje shprese kurrkund. Nuk arrita t'ia them, ngaqe gjumi po me kaplonte nderkaq. Nje fare dremitje e keqe, ne trajte flokesh debore, mes te cilave mezi e dalloja te fejuaren time te pare, ate partizane, e perbri saj, rojen time, ashtu si dyzet vjet, me pare, ne male, kur i tretur ethesh e i rrethuar prej ballisteve, iu lutesha te dyve, asaj dhe rojes, te me vrisnin. Vritmeni, iu thosha, mos me lini ne dore te tyre... Ata veshtronin te ngrire. Nga ethet me beheshin si hije, here ndaheshin ne tre, e here beheshin njesh, per te sajuar nje krijese te frikshme, gjysme burre, gjysme grua.
  Kur ime shoqe, si u shkeput nga dritarja, po afrohej, ashtu me shembelleu, si e fejuara ime e pare, me te cilen s'u martova dot. Dhe bashke me te, ashtu si dyzet vjet me pare, ishte roja i dikurshem partizan... U afruan heshturazi te dy, pastaj roja mbeti pas dhe ishte vetem ajo, fare e mjegullt, por prape e dyzuar, e fejuar dhe grua bashke, do te thoshje nje dygrua, qe, ne vend te gotes se kamomilit, po me drejtonte tyten e zeze te revolverit. Ishte pa tmerr gjithcka, madje me vete thashe: u dashkan shkuar dyzet vjet, per te ma degjuar lutjen! Vrame, mendova prape, ashtu si atehere, mos me ler ne dore te tyre! Dhe befas, gjithcka u be zbrazeti.  Ismail Kadare, PASARDHESI, Tirane 2003  ...edhe cuditemi pastaj, kur B. Shehu boton te tilla shkrime tek ''Korrieri''!!!

 12. #32
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,152
  Ndermjet librat e ri qe kan dal tani me ka pelqyer Vajza e Agamemnonit e Ismail Kadares. Me poshte po citoj nje pjes te bukur nga libri :

  Sa vjet shterpesie te tille do te duheshin per ta kthyer jeten ne djerrine? Dhe e gjithe kjo, per te vetmen arsye, se keshtu e fishkur, e thare, jeta sundohej me lehte.

  Temthat me rrihnin si cekan, megjithate, nuk e nderprisja dot ritmin kaotik te te menduarit. Si mund te revolucionarizohej, o Perendi, seksi i femres?! Sepse per ta nisur punen nga themeli, qe andej duhej filluar, nga burimi i jetes…Te modifikohej pamja e tij, delta e erret siper, vija e lagesht e buzeve…Te riedukohej, duke i hequr mbeturinat e se shkuares, orgazmen, kujtimet mijevjecare te kenaqesise.

  Do te shqyhesha gazit, sikur te mos isha i brengosur.

  “Trekendeshi revolucionar: mesim, pune, prodhuese, stervitje ushtarake”. Po trekendeshi i zi i seksit, c’do te behej? E plasaritur delta e thare, e mjere, me ca fije bari te rralla stepe siper.

  Asnjehere dendesia e parrullave s’kishte qene e tille. Ja dhe ajo, e famshmja, e barit. “Ne do te mbrojme parimet e marksizem-leninizmite, dhe sikur te detyrohemi te hame vetem bar.”

  I verber, i thirra vetes. Ti e kishe te verteten perpara syve dhe i kerkoje sinjalet tri mije vjet larg. Shfletoje libra, mundoje trurin, per ate qe ishte e qarte, edhe pa to.

  E cfare pastaj, thashe me vete paspak. C’gabim kisha bere? Sinjali qe me kishte dhene Suzana ishte i sakte dhe kjo ishte kryesorja. Kurse Ifigjenia e pergjakur, nuk kundershtonte asgje me deshmine e saj, perkundrazi!

  Te gjitha po ndodhin si dikur, ndoshta me llahtarshem. Ne brigjet e Aulides, anijet greke po nisen njera pas tjetres, drejt Trojes. Shkeputen me force spirancat prej gureve te medhenj, qe bien shkumezueshem ne uje. Njera pas tjetres, keputen spirancat, si shpresat e fundit.
  Fushata e Trojes ka filluar.
  Asgje nuk e pengon me tharjen e jetes.


  * Kadare, Ismail. Vajza e Agamemnonit. (page: 112-113). Botuar ne 2003.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 29-10-2003 mė 11:22

 13. #33
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  E megjithate ti ishe atje kur mberriti shefi i porsaemeruar i shtetit naten vone ne arkiv?

  Po, atje isha.

  Besoj se ke qene i habitur: c'ishte kjo ardhje keshtu, gati ne mesnate, pa buje e pa shpure, vetem me dy roje?

  Natyrisht. Per t'u habitur ishte.

  Aq me teper qe ajo dite prilli kishte qene tejet e lodhshme per te. Mbledhja e Byrose Politike, qe e kishte emeruar udheheqes te vendit, sapo kishte mbaruar. Dosje te ngutshme e pritnin ne tryeze. Gjithe vendi ishte i trandur pas varrimit te diktatorit. Europa pergjonte se c'rruge do te merrte Shqiperia. Ne ushtri, ne rrethet e policise se fshehte, midis te pakenaqurve qarkullonin gjithfare psikozash, thashethemesh. Lista e qeverise se ardhshme ishte aty. Ceshtje te tjera qe kerkonin pergjigje me ngut. Dhe ja, ky njeri, i le te gjitha keto, ia hipen makines dhe pa lajmeruar askend, i shoqeruar vetem nga dy roje merr udhen e gjate malore, per te mberritur pas shtate oresh ne shpellanen tuaj. E cuditshme, apo jo?

  Natyrisht, zoti hetues.

  Nuk zbresin cdo mbremje shefa shtetesh, qofte edhe ne nje arkiv te fshehte. E aq me teper shefa te porsakurorezuar, apo jo?

  Ashtu eshte, zoti hetues.

  Pra ishte e natyrshme qe ju te beheshit kureshtar. Madje teper. C'kerkonte ky njeri me aq ngut? Madje, do te thosha, me ankth. Besoj se i bete vetmevete keto pyetje?

  Si te them. Kureshtar u bera, natyrisht, por kaq thelle, e kam fjalen per ankthet etj., nuk u shtyva. Punet e te medhenjve, mendova. Vetem kaq.

  Megjithate, meqenese u bete kureshtar, sic e pranoni, nje mprehje te vemendjes e patet, apo jo? Keshtu, dashur pa dashur, i ndoqet levizjet e vizitorit.

  Natyrisht.

  A mund te na i thoni me saktesi?

  Ato qe pashe, sigurisht.

  Ato qe pate? Domethene ka gjera qe nuk i keni pare?

  Natyrisht. Se c'beri ai ne kthinen e Lakuriqit, as une, askush tjeter nuk e pa.

  Kthina e Lakuriqit ishte kthina me e fshehte e arkivit, ne mos gaboj?

  Po. E quanim ashtu midis nesh meqe nje dite hyri rastesisht nje lakuriq nate. Zyrtarisht ajo nuk kishte emer.

  Vazhdoni. Domethene sapo hyri ne arkiv ai kerkoi te shkonte te kthina e Lakuriqit.

  Pikerisht.

  Pa qendruar asnje cast ne zyren e drejtorit. Madje pa ju thene juve ''si jeni, more shoke?''

  Pikerisht.

  Vazhdoni. Perpiquni te riprodhoni saktesisht veprimet e tij.

  Do perpiqem. Nxori nga setra nje cope leter, e veshtroi, pastaj kerkoi ta conim te kthina. E ndoqa me sy grupin e vogel qe u ndal te dera e hekurt. Drejtori nxori dy celsat dhe i rrotulloi ne te dy bravat. Celesin e trete ai e kishte sjelle me vete. Ai celes ndodhej gjithmone ne Tirane, ne qender. E nxori pra vete celesin e trete dhe e hapi deren.

  Pastaj?

  Askush nuk e di se c'ndodhi atje. Ai shtyu deren, u fut dhe e mbylli nga brenda. Te tjeret, duke perfshire edhe rojet mbeten jashte. Pas nje fare kohe e hapi flegren e deres pergjysme dhe thirri drejtorin. Drejtori u fut brenda, por nuk qendroi vec disa minuta. Doli dhe te gjithe qendruan te heshtur, si me pare, pas deres.

  Pastaj?

  Pastaj asgje. Qendroi ne kthine gati tre ore. Kur doli fytyren e kishte te prere. Pa thene asgje iku i ndjekur nga rojet. Ora duhej te ishte tre e mengjesit..

  Pra doli me fytyre te prere. Pas tre oresh kerkimi. Pastaj u nis fill per Tirane. A nuk ju shtiu ne mendime kjo gje? A nuk ju la pa gjume? A nuk ju beri te ulurinit me vete: ketu ka nje mister! Nje mister te zi?

  Natyrisht. Njerez ishim edhe ne. Pershtypje na beri, por ndoshta jo ashtu sic thoni ju, me ato fjalet ''mister'' etj.

  Ah, Ashtu? Nuk e duroni dot fjalen ''mister''?

  S'thashe ashtu.

  C'ka pasur ne ate dosje te fshehte? Pergjigjuni!

  Nuk e di. Nuk e kam pare kurre.

  Kush e ka pare? Pegjigjuni!

  Askush.

  Si askush? Dikush merrej me to. Dikush e kishte sjelle aty. E kishte sajuar, kishte renditur fletet. Pergjigjuni!

  Po, ka patur nje njeri.

  Po ju thate askush.

  Ka patur nje njeri, Shpend Simahori quhej, por ai s'eshte me. U mbyt vitin qe shkoi, duke ikur per ne Itali, ne Kanalin e Otrantos.

  Ah, Kanali i Otrantos! Sapo kerkon dike, dike qe te duhet patjeter, te vjen pergjigjja: eshte atje...ne fund te Otrantos. Tani me degjoni, kjo eshte pyetja e fundit. Me veshtroni ne sy dhe m'u pergjigjni.

  Po, zotni.

  Keni degjuar per ca fotografi te cuditshme, desha te them te tmerrshme, qe gjenden brenda dosjeve te kthines se Lakuriqit?

  Jo, zotni.

  Mos m'i hiqni syte...Keni degjuar per anetare te Byrose Politike te fotografuar me revolvere ne dore, duke shtire plumbin e fundit mbi trupin e shtrire perdhe te kolegut te tyre, ish anetar i Byrose Politike? Pergjigjuni!

  Jo, zotni.

  Keni pare ish-shefin e porsaemeruar te shtetit te fotografuar me revole ne dore, duke shtire mbi trupin e nje ish-anetari te Byrose Politike?

  Oh, jo.

  E keni pare ta kerkonte pikerisht ate fotografi ate nate prilli ne arkiv? Ky eshte shansi juaj i fundit, pergjigjuni!

  Oh, te isha mbytur me mire ne Kanal te Otrantos.  Ismail Kadare, ''LULET E FTOHTA TE MARSIT'', Tirane 2000
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dordi1 : 07-11-2003 mė 02:32

 14. #34
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016
  dordi me pelqyen te dy fragmentet nga Lulet e Ftohta te Marsit. Te lutem vazhdo te na sjellesh me shume, ndoshta nga fillimi i librit, qe te hyjme disi ne ngjarje.

  Respekte


  Fiori

 15. #35
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Dalja e Rugoves ne TV, me Milloshevicin, befasim per te gjithe. Ata qe nuk e duan nuk e prisnin nje veteperbaltje kaq te shpejte. Ithtaret e tij kane rene ne zi.
  Merret me mend qe telefoni im ka rene prape shpesh. Kete here nga Shqiperia. Them ate qe mendoj: perderisa nuk e dime ne c'rrethana ndodhet s'mund te ngutemi ta gjykojme. Askush s'ka te drejte te kerkoje prej tij te flijohet si hero. Nderkaq ajo qe mund t'i kerkohej ishte te buzeqeshte me pak. Kosova eshte midis mortit dhe zise. Lideri i saj, se paku, kaq gje mund ta bente: te ngrysej.
  Nderkaq, pavaresisht nga rrethanat, qofshin ato edhe lehtesuese, veshtire se ai mund te vazhdoje te mbetet nje lider. Ta zeme se tirani serb e ka lidhur me nje fare menyre (gjeja me e lehte per diktatoret komuniste). Prape se prape ai s'mund te jete me lider. Eshte nje nderprerje qe i ngjan asaj te fatit te keq. Qe te bie nga qielli ose nga nje semundje.


  Ismail KADARE, ''Ra ky mort e u pame'', Tirane 1999

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  661
  Mesueset e fshatit

  ne udehkryqe ndane xhadeve
  Ditet e shtuna dalin shpesh
  Dhe zgjatin doren nga makinat
  Here dy nga dy here vec e vec

  Po shpesh ata qe jane brenda
  me njeri-tjetrin shkembejne fraza
  Si shume pretendime kane
  Mor shoku Jani , keto vajza

  Dhe jane ata qe bejne zhurme
  Qe kane per vete dyzet goje
  Qe i shkruajne leter presidiumit
  Per nje guzhine po t'ju mungoje

  Dhe ato presin makinen tjeter
  Atje ne rruge atje ne shi
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti

  Tek presin , java qe kaloi
  U kujtohet si ne tym
  Klasa me nxenesit, gabimet
  Q'u perseritn ne hartim

  Ne mbremje radion degjon njera
  Tjetres ne medn i vjen serish
  Shikimi i fotoreporterit
  Q'andej kaloj rastesisht

  Koha e fejeses i ka ardhur
  Dikujt ndoshta i shkon cdo dite
  Pluhur i shkumesit, vello e bardhe
  U bioe mbi supe e i trondit

  Pos'ngrene ato boten ne kembe
  Ne komitet ne ministri
  Ato te urtat gjer ne dhembje
  Te thjeshtat gjer ne madheshti

  * * *
  muzg i heshtur

 17. #37
  Motive me diell

  Mbi liqenjte e Lures po bie mbremja
  Muzgu rrjedh nga majat e pishave neper
  .....................................trungjet e kalbur
  Grumbullohet ne pellgje te vegjel
  Kullon pastaj neper furcen tende te dridhshme

  Shpejto
  U be vone

  Kap c'te kapesh nga ngjyrat qe dridhen
  .........................................e ferfellojne
  Duke ikur plot alarm nga mbremja qe i ndjek

  Kap motive me diell...
  Neper furcen tende kurre nata mos kullofte

  1965
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #38
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  edhe kjo pjese e shkurter e marre po nga romani "Hija"i Kadares me ka pelqyer:

  ..E njihja mire c'ishte dashurimi,athere kur brumi me te cilin qene sajuar gjer dje ditet dhe netet e tua kembehej befas me nje brume te ri.gjithe universi riperterihej aty per aty per te pritur te ftuaren e re.Ndryshoheshin oret,kahja e tyre e pastaj me rradhe pershtateshin ditet,javet e pa dyshim stinet.Merrej me mend se dendesia me te cilen te kujtohej vajza behej perher e me e madhe,cdo minute cdo 10 sekonda,cdo sekonde,sa vinte nje cast dhe ty te dukej se koha nuk mjaftonte me per te dhe se padyshim dicka do te shperthente nga gjithe ajo trysni,ose truri yt ose vajza ose bota krejt..
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 19. #39
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Ismail Kadare

  The Piramid

  ... His wife's vagina also seemed somewhat frightening when he entered it, like a mysterious place with perhaps, at the very end, a mortuary chamber.
  wrong verb

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Vala_79
  Anėtarėsuar
  07-03-2003
  Vendndodhja
  BallKan
  Postime
  121

  Tjeter

  Portret malesori te hershem

  Mbi tirqet vije e zeze
  Zbrez si e zeze vetetime
  Ne brez armen e mbushur
  Ne koke te zbrazetin qefin.

  Keshtu eshte shfaqur ne vite
  Rrafshnalteve gjer ne det
  Ne brez vdekjen e tjetrit,
  Ne balle vdekjen e vete.

  Kur ndonje dite armiku
  Shfaqej diku ne kufi
  Kunder tij me te dyja vdekjet
  Nisej ahere ai.
  If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

  Catherine Aird

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
 3. Leter drejtuar Ismail Qemal bej Vlores
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:14
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Historia fetare pėrmes historisė dramatike (nga Ismail Kadare)
  Nga macia_blu nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 12:15

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •