Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,743
  Faleminderit
  69
  193 falenderime nė 178 postime

  Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe...

  Ju ka ndodhur qe papritur kompjuteri tju ngece?Figura ngrin,mausi nuk punon,tastjera nuk punon,alt+ctrl+del nuk punon.
  Dhe kjo ju ka detyruar ta fikni kompjuterin dhe rindizni prape.
  Sa me shume te jete i ngarkuar kompjuteri me programe dhe skedare aq me e veshtire eshte te gjesh se kush pikerisht e shkakton ngrirjen e figures. E kam investiguar per nje kohe te gjate kete problem dhe po permend ketu disa shkaqe kryesore.
  1.Trojane viruse kode malicioze(no koment)
  2.Per nje kohe te gjate kompjuterit nuk i eshte bere skanim i diskut(driveritC) per fajlla te korruptuara si dhe nuk i eshte bere defragmentarizim.
  3.Mungesa ne kompjuter e nje sistemi programi Firewall,ose perdorimi i tij keq si dhe konfiguracion i opsioneve gabim
  4.Nuk jane kontrolluar driverat e windowsit nese kane nevoje per update po ashtu edhe driverat e aksesoreve printer skaner dixhital kamera etj
  5.Perdorimi pa kujdes i pastruesave te regjistrit si spybot,regjistry cleaner,JV16 power tools duke bere pastrim pakokecarje automatik dhe te pakontrolluar mire te skedareve qe do te hiqen
  6.programe spiune qe kane penetruar ne kompjuter pa dijenine tuaj
  7.Pastrimi i driverit c manual(me maus) i skedareve te" tepert"
  dhe qe nuk duhen dhe qe heqja e ketyre skedareve behet shkak per destabilizimin e sistemit dhe krijon ngrirje te ekranit mosfunksion te mausit dhe tastjeres
  8.Nje pjese e serviseve qe funksionojne ne background si ato te programeve qe keni installuar vete ashtu dhe ato te mikrososftit
  mund te bien ne konflikt me programe te vecanta ose drivera
  te aksesoreve.
  9.Memorja RAM e paafte te perballoje ngarkesen e programeve(shume ikona ne sistem tray aty ku eshte ora si dhe shume aplikacione te hapura ne windows)
  si pasoje ajo vjen nje moment ska rezerva te lira.rekomandohet upgrade duke blere modul memorjeje shtese i te njejtit tip dhe marke si ajo qe keni instaluar per te shtuar kapacitetet ne ram si dhe instalim i ndonje programi si rampage qe rigjeneron sektor te lire memorjeje.
  10.Instalimi i programe Beta te cdo lloji i parekomandushem dhe me pasoja per nxjerrje mesazhesh gabimi dhe ngecje te kompjuterit.
  11.Mania per te instaluar programe sa me te medhenj mbi 8 MB
  ku per keto lloj programesh gjithnje ka te ngjare te kene difekte per vete arsyen e thjeshte te volumit ne kod dhe mundesite ne gabime ne kod jane me te medhaja
  dhe e dyta programet e medhaja shtojne shume celsa ne regjistrin e kompjuterit dhe mund te behen shkak ketu jo vetem per ngadalsi te kompjuterit po edhe per ngecje(kujtoni per nje moment programin super te mufatur Real Player
  12.Mos berja update e shume programeve qe keni te instaluara
  Kjo mund te kontrollohet automatikisht nepermjet sistemit
  Catch Up nga Download.com ku mund te skanoni komjuterin per te pare cilat programe kerkojne update
  13.Eshte per te ardhur keq po eshte fakt qe ngecja dhe bllokimi i kompjuterit vjen si shkak edhe nga efektet negative te shkaktuara nga Windows Pack SP 1 dhe SP1 a ashtu si dhe nga vete IE 6 update
  14.Ngecja e kompjuterit mund te shkaktohet edhe nga pjese te kompjuterit hardwera qe nuk jane shume kompatibel me tipin e kompjuterit qe keni dhe sistemin e operimit si psh Video Kartat
  Sistemet dixhital kamera ose video .
  15.Mbinxehja e procesorit.
  Mund te kete edhe shume shkaqe te tjera dhe sic del gjetja e shkakutse kush e ngec kompjuterin eshte e veshtire dhe kerkon shume kohe ti kontrollosh nje nga nje.
  Si konkluzion menyra me e shpejte per te identifikuar shkakun
  pa u hallakatur shume eshte te behen shume pak klikime mausi
  pasi te jete bllokuar kompjuteri fike rindize dhe ndiq kete rruge
  right klick my compjuter
  select manage
  klick event viewer
  ketu shiko te lista per
  shenjen e kuqe anash ose te verdhe
  right klik te rreshti
  selekt properties
  aty te del edhe shkaku se cili aplikacion ta ka shkaktuar ngrirjen e kompjuterit
  kopjon tekstin dhe numrin e event Id dhe ben nje kerkim ne google ose poston ne forum
  edhe e fundit ndodh ne ca raste qe kompjuteri bllokohet sa hyn ne java chat.E verteta eshte qe ky bllokim i kompjuterit nuk eshte per faj te Java Chat programit.Nje rast te tille qe kam pasur kohet e fundit me vinte nga nje program i instaluar music match jukebox kurse nje rast tjeter me shkaktohej nga nje servis COM 3+ applikation dhe kjo shkaktohej nga windows messenger servise
  qe duhej bere disable.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  45
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Menyrat sesi t'u shpetosh ketyre gjerave:
  1. Bli nji proccesor te ri, intel pentiun 4 and later
  2. Vendos RAM te pakten 512MB
  3. Perdor Windows Xp proffesional edition
  dhe

  Mos e caj koken se nuk do te ngrije kurre me ;-)
  cheers,
  Oni

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2003
  Vendndodhja
  Michigan, USA
  Mosha
  44
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jam dakort me ju po duhet te mbani mend se shumica perdorin windows dhe ato ngecin pa asnje shkak qe ju me lart thate. Ata qe kane WINME jane me keq se per disa arsye qe vetem Microsoft i di adresat e programeve koruptohen dhe computeri ngrin (freeze). WinXP eshte nje permiresim kolosal po prape as qe i afrohet MAC ose SUN te cilat jane te bazuara ne UNIX arkitekture. Windows jane te bazuara ne MS-DOS.
  Gjithashtu dua te them qe disa Virus Protection dhe disa Firewall nuk shkojne mire ne qofte se jane te installuara ne te njejtin computer..
  Paci fat me computerat....
  aldi

Tema tė Ngjashme

 1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
  Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 368
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
 2. Ēfarė ėshtė BIOS dhe si ta pėdor atė?
  Nga isak100 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 19:30
 3. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
  Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •