Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17

  Poeti Naim Berisha

  Me ka rene, rastesisht, ne dore, libri i peste poetik i Naim Berishes dhe me ka pelqyer shume.

  Disa poezi nga libri i tij "Zog I Qiellit"


  Ku eshte vendi i bukurise

  Ku eshte vendi i bukurise, as vete s'e di.
  Te udhetoj drejt tij apo t'i shkruaj karte.
  Vetem nje gje e them me siguri,
  Vendi i bukurise eshte larg, shume larg.

  Por, do ta gjej ate vend dhe une, patjeter.
  Duke pyetur thone gjendet cdo gje,
  Mjafton te mos rri si nje uje i ndejtur,
  Mjafton te ec, te lodhem, te mos fle.

  Sa vende te bukura une vete kam pare,
  Aq te mira te ndershme, te gjitheve na rafshin.
  Mos kujtoni se jam i pashetitur, i papare,
  Nen qiellin blu, ne detin e hapur.

  Ato vende te bukura me kane rrembyer ne duar
  Me kane shpetuar nga smogu dhe cdo rrezik tjeter,
  Me kane ngritur lart me mirenjohje, mua,
  Mbi rrenoja kalash, nden lotet e vjeter.

  Me hiret e nje panje gercele
  Ikur nga shiu dhe rene nden bresher.  E Bukura

  Gjithmone e bukura me ka shastisur
  Me ka terhequr si nje magnet,
  E ke, ne fakt, nuk ka mahnitur,
  Cilin nga ne, ne te vertete...?

  Sa shpesh, ajo me eshte fshehur
  Ne lug e gerxh, rudine a zall...
  Keshtu me teper me ka magjepsur,
  Keshtu me teper me zgjonte mall.

  Ngahere ate e kam spikatur
  Mengjes e mbremje, gjithe e kam ndjekur,
  Me duart skuqur, drizat kam flakur
  Sa shume per te, une jam perpjekur.

  Porsi nje kale une kam vrapuar,
  Si kale i kuq krifeshatervan...
  Te bukuren gjeta, e kam zbuluar
  Ne linjen: Londer-Prishtine-Tirane.


  Pas puthjes se pare

  Tani, rrallehere, per mua mendon.
  Tani qe kane kaluar kaq vite...
  Kur, papritur, emrin ma lexon
  Ne kopertinen e ndonje libri a reviste.

  Dhe, natyrisht, ke heshtur ca caste,
  Dhe brenda tyre ke ndjere pendim,
  Se zemra jote nuk mundi ta maste
  Dashurine qe ziente ne kraharorin tim.

  Dashuria ime...s'ish nje fllad i lehte,
  Qe pyllit te kalonte si nje feshferime.
  Dashurine time te thelle sa nje det
  Asgje nuk e nxe, vecse gjoksi im...

  Dashuria per ty, e tille me ka mbetur
  Edhe pse vite kaluan goxha...
  Prandaj, s'do mend, jam ligur e tretur
  Si nje dite dimri jam ngrysur, hata.

  Ne dy gisht fytyre krejt te dritheruar
  Si dy gurra mali, syte me lotojne mall
  A thua se s'qenkam djali i pikelluar
  Mbetur i magjepsur pas puthjes se pare.
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 2. #2
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17

  :) Disa tø tjera

  Nuk øshtø trill xxx
  (nenes)

  Nje flutur llampes rrotull i shkon
  Tempullit te vet i rri ne skaj...
  Nje trill me thote “eshte nena jone”,
  Eshte shpirt’ i saj... !

  Dhe une trillin shpesh e besoj
  Sillet, nderkaq, flutura n’hapesire:
  Jam nena jote, me thote ajo,
  Lerme te te puth, s’me njeh im bir?!

  C’te me puthesh, i them, ti...
  Bore e bardhe mbeshtjelle me heshtje
  Konvertuar ne vese a shi
  Ne trajte dhimbjesh inkandeshente.

  Kujtesa jote, moj e bekuar,
  Rend e plagosur drites se erret
  Prek me gishterinjte e dritheruar
  Dheun e zi, balten e njelmet...

  Ah, fryma jote! Fryme perendie!
  Fllad i shartuar tani ne blir...
  Duart e tua si duar femije,
  Syte e tu, diej dritethyer.

  O shpirt i trembur, ne bujtinen e fundit,
  Me nyjet e ngaterruara te kujteses!
  C’t’i them babait, leshuar mbi bastunin,
  Sic leshon fjalet si per pasneser...?
  . . .
  Pa fluturoi neneflutura ime,
  Dhe nuk u pa dy here me sy...!
  C’u bere nene, dashuri-dhimbje?
  Si gjethe ne ere, endem pa ty.
  Dialog me dashurinexxxu

  Me thuaj tani, nga s’e shtrime ecjen
  Sinjale drite shkrepem neper nate.
  Ne ishim perkrah si nje trup i vetem
  Erresira na mbante inat.

  Ajo mund te sillte shiun dhe eren
  Rrebeshin s’kursente, as cikmen e ftohte
  Ne dimer kur te donte e kthente pranveren
  Dhe dasmen ne mort.

  Njerezit e saj te merrnin me te mire,
  Me vaj e uthull regjur gjithe kujdes
  Te ftonin per kafe me plot deshire,
  Te te fusnin ne thes.

  Njerezit e saj ishin demode
  Ngado grinin dogma, shfrynin urrejtje
  Pak t’u prishej qejfi, leshonin rrufe,
  Nenshkruanin vdekje.

  Po ne i ruheshim erresires se ngrate
  Ia njihnim krismen, duhmen dhe vrapin
  Sa shume qe rrekej te te zinte mat,
  Te te priste gjuhen, hapin.


  Nje zexxx

  Kurre mos mendo te behesh mbret
  As president te mos behesh kurre!
  Atje erozioni ben punen e vet
  Tufani te shtri mes rruges si kurve.

  Te jesh kryeminister, je shpesh satana,
  Te jesh deputet, s’je vecse nje skrib
  Humbet arsyetimin ne etjen per para,
  I verber do rendesh nga krimi ne flirt.

  Eshte nje farisej, dishepull i ndyre
  Ai qe perthyhet ne selite e tyre.
  Demonin e ka ne gjak e fytyre
  Dhe ul pantallonat per hater te zoterinjve.

  Gjithmone ne jete maleve jam ngjitur
  Gjunjet kam vrare ne shkrepa e gure
  Ne ajrin e ftohte te maleve jam rritur...
  Ndaj, vetem per malet, mund te behem ure.
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 3. #3
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17
  A ka te gjalle ne ato varreza

  Nje pyll i dendur, kallamishte
  E djegur me cigar...
  Ne ishull s'ka inerci
  Vetem nje grusht uje te piste
  Toke te djegur dhe pakez ajer.

  Gjerat nje nga nje i ka debuar
  Forca e rendeses a e perendise...?
  Nje ere e keqe perplaset ne shqisat tona
  Si neper shtigje vrima-vrima minjsh.

  Kohet ne herbarium kunder njera-tjetres.
  Qelite zbojne jonjerezit...
  Rrekete e gjakut permbysin kuajt e eres.
  Varret ia thone kenges.

  A ka te gjalle ne ato varreza
  A shndrit e lire aty bukuria
  A vec te gjallet i mbulon e zeza
  A vec meitet harlis dashuria.


  ------------------------------------------------------------


  Rekuiem per vajtojcen e cmendur


  Te thoja se dicka e prish
  Metabolizmin e njeriut
  Kur ne forme vaji...
  Gruaja me xhublete dhe mitan jeshil
  Kuvendon me te vdekurit e saj

  Kesi vajtojcash, me thoje
  Si engjej te blerte
  Ka pasur dhe do kete perhere
  Ato shfaqen si fantazma ne cdo vend
  Dimer e vere.

  Te thoja se ne keso rastesh
  Parandjenja te keqija
  Me trembin pa mase...
  Mos ki frike, me thoshe, i dashur
  Asgje nuk ndodh dhe shqyheshe ne gaz.

  Te thosha pastaj,
  Vdekjen e kemi hak...
  Prej saj aspak nuk kam frike,
  Vecse vajtojca qe klith ne sokak
  S'di pse per mua perben rrezik.

  Ajo u thoshte te vdekurve te shkrete
  Se robtohej, nate e dite, ne pune
  Dhe, pothuaj, s'merrte fare shperblim
  Une zbehesha e digjesha si ne ferr
  E ti me thoshe: mbahu miku im!

  Kalonin ditet e ti prape me thoshe
  Te kujtohet e cmendura...?
  Dhe qeshje me te madhe si gjithmone.
  Une kisha frike se na degjonin dhe muret
  Dhe behesha dylle i verdhe, kufome.


  --------------------------------------------------------------------


  Kujtesa e Kosovarit

  Rrjedhes se gjakut, gurgullime e eger
  Keputem e hy ne nje bun te mjegullt
  Me krahet si pendet e zogut Feniks
  Pegasi me behet shkemb si ne legjende
  E une c'te beja me pegasin tim.

  Perfytem me dallget gjithkund neper nate
  Fitoj dhe nje varre, me zitohet pamja
  Brinjen e thyer bej pishtar te flakte
  Fatin tim te ri, debora e zbardhi...

  Plaga me mekon kenge te patravaje
  Tek dal, perhumbur, diku nga nje meshe
  Nese neser vdes, do te thone, pastaj
  ...Aq fat ka pasur! Fati... pune resh!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Griselda Sula : 05-08-2003 mė 18:46
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 4. #4
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17

  Thumbs up

  Babai eshte balli i gjere i njerezise


  Tani qe babai me lengon ne shtrat,
  Une ndjej per te, me shume dhembshuri,
  Ne dhé te huaj...,mjeroj aq larg,
  Sa shume me bren mungese e tij.

  Ne jete kam pasur enderr gjithmone
  Te jem per babane nje djale i mire,
  I tille te mbetem si heret dhe vone,
  Dhe ne varr te vete me nje fytyre.

  Po, nganjehere, njeriu s'qenkesh ne vete
  Padashur harron zemren e tij;
  Te harrosh babane, do te ish e tmerrshme,
  Te harrosh babane, do t'ish marrezi.

  Pse une qe kam shkruar me qindra vjersha
  Per atin tim s'kam bere nje varg
  Babai eshte atdheu, babai eshte jeta,
  Te mos shkruash per te, a s'eshte mekat.

  Pse une qe kam shkruar aq shume tregime
  Mjeroj tani, bej vajmedet...!
  Si nuk kam shkruar per atesine time
  Te mos shkruash per te, a eshte e drejte?

  Babai eshte balli i gjere i njerezise
  Shkallarja qe ngjisim cdo dite e me shume
  Fara trendafilblerte e krenise,
  Udha ku ecim, dhe ti, dhe une.

  Ne hapesire te atdheut, t'mos ish babai
  Do te shihte syri shkreteti, rrenoja
  Ja, pse therres, tani e pastaj...
  Ai eshte shkaku...! Ne, pasoja.
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 5. #5
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17

  Smile

  A thua se s'qenkam, thjesht, nje gur i lehte

  Nga xhepi nxjerr celsin e portes
  Dhe fletet e saj hap qete e qete
  A thua se s'qenkam i udheve te botes
  A thua se s'qenkam, thjesht, nje gur i lehte.

  Se guret e rende ne atdhe qendrojne
  Atje bejne kalane cdo dite e me shume
  Per guret e vegjel, me mall mendojne
  Per guret e ikur, nuk vene sy ne gjume.

  Guret e shtepise me kujtojne humbaq
  Ndoshta edhe druret, mund te me bejne me faj
  Iku, thone, humbi, u zhduk dhe aq...!
  Ndersa une, per ta, jam gati te qaj.

  Une qe kam kenduar per zogjte dhe lulet
  Dhe falle kam shtije me vijat e pellembes
  Ylbere kam shkrepur per dhenderit e nuset
  Kam ngritur poema per hiret e nenes.

  Per blune valevitese te qiellit t'atdheut
  Sa shume kam mall, brenge e dashuri!
  Per guret e rende dhe balten e dheut
  Per gjithe cfare ecen ne Shqiperi...

  Mire te gjeca vendlindje, zemerembel!
  Jam une, i rrezuari ne dashurine tende.
  C'ke qene, c'je dhe c'do te jesh eshte ender
  Eshte menyra kryelarte e jetes prej endrre.

  Nga xhepi nxjerr celsin e portes
  Kanatat e saj, mbyll qete e qete
  Une, humbaqi, i udheve te botes
  A thua se s'qenkam, thjesht, nje gur i lehte.

  -----------------------------------------------------------------------


  Vajzat e botes

  Vajzat e botes per flirt te ftojne
  A thua se s'paska si ato vajza...
  Rreken se fjala te dashurojne
  Me dashurine ne thonjeza.

  Te grishin per kafe, dreke a darke
  Te marrin me vete, tutje, ne makine
  Vecse s'paguajne asnje qindarke
  "Anything" thone, per dashurine.

  Me tufa lulesh te vijne verdalle
  Te sjellshme, te brishta, te bukura
  Perkulen dhe qeshin, te puthin me mall
  Te ndritshme, vecse, kurva...

  Kur bredh me to, a thua se harron
  Botes t'ia shkelesh, t'ia shajsh gjithe cepat!
  Shetitja me e shkurter, mjafton
  Te te pastrojne xhepat.

  Vajzat e botes per flirt te ftojne
  A thua se s'ka si ato vajza
  Rreken se gjoja te dashurojne,
  Me dashurine, ne thonjeza.
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 6. #6
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  ...lexova disa nga keto poezi dhe mbeta me goj hapur...
  Me pelqyen jasht mase...

  Thjesht per kuriozitet Griselda nga eshte ky Poet?
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 7. #7
  Gli§tenin' $ųphi§ticatiųn Maska e Griselda Sula
  Anėtarėsuar
  28-07-2003
  Vendndodhja
  Er... My guess: Trapped between a dream & a nightmare...A place called LoNdOn
  Postime
  17
  Ne librin e fundit te tij, te cilin une e kam ne dore, thuhet se ky autor ka botuar keto libra me poezi ne Tirane:

  1- Ngado syte e vajzes, 1993
  2- Lejleket e lumit tim,1995
  3- Hiq dore,1996
  4- Grindja e skeleteve1998
  5- Zog i qiellit, 2002

  Per me tej, ne parathenien e librit te fundit qe eshte shkruar nga shkrimtari i shquar, Teodor Laco, nuk thuhet se nga eshte ky poet, vecse permenden disa rrethe te veriut qe kane nxjerre poete te mire, si Lezha, Tropoja dhe Dibra. Mendoj se duhet te jete nga njeri prej rretheve te siperpermendur.
  Autori, me sa kuptohet nga disa poezi, banon ne Londer prej me se pese vjetesh.

  Pershendetje te sinqerta per ty, Code-craker dhe per te gjithe te tjeret qe bashkohen me mendimin tone!

  Gjithe te mirat!
  Griselda
  *||*Before i speak, I have something important to say.*||*
  *>~<*Thinking is one thing no one has ever been able to tax.*>~<*
  ^*>The way i see it, if you want the rainbow you gotta put up with the rain<*^

  [

 8. #8
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  ...Shume bukur ather....domethen e paskemi komshi...ehehehe...
  ...I uroj Poetit te kete sa me shume vellime ne ardhem...

  Pershendetje edhe nga mua Griselda!

  ~{Sinqerisht Driloni}~
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Aphrodite
  Anėtarėsuar
  28-10-2003
  Vendndodhja
  *-*In my glorious temple*-*
  Postime
  4

  Talking E lezetshme >>>

  BARI I RINGJALLJES


  Na ish njehere nje mbret cudirralle
  Na kish nje mik, mekembesin Enkiduj.
  Ndoshta cfare po them, ju vjen si perralle
  Po kjo histori edhe sot ben buje…

  Mbreti sec mbante emrin Gilgamesh
  Dhe na ish i famshem si nje Perendi
  Ai para kamrave promovonte shpesh
  Pavdekesine e vet dhe mikut te tij.

  Thoshte se njerezit jane te gjithe te vdekshem
  Me perjashtim te tij dhe mekembesit te vet
  Une, trashte zerin, mbetem i perjetshem
  Me kot nuk bej ligjin, me kot nuk jam mbret

  Por nje dite te bukur ashtu krejt papritur
  I vdes mik i shtrenjte, mekembesi Enkidu
  Pa ia nisi mbreti duke buleritur
  Pike e zeze, c’me gjeti! O bo bo, bu bu!

  Pse valle aq shume na ish deshperuar
  Pse shpirti iu mbush gjithe blasfemi
  Kuptohet, njitash, sec na qe kujtuar
  Se pas Enkidujt, vinte radhe e tij.

  Vrau mendjen shume dhe ne vjeshte te vone
  Mbreti sec ia merr kenges edhe valles
  Tani para kamrave hodhi tjeter bombe
  Tha se kishte shpikur barin e ringjalljes.

  * * *

  Ndaj ti qe pandeh se coc je ne bote
  Mos e dridh me, se ta presin bishtin
  Nga balta ke mbire dhe mos u mburr kot
  Bari i ringjalljes eshte per Jezu Krishtin.


  Naim Berisha
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Aphrodite : 29-10-2003 mė 18:18
  **Vdekja me vjen prej syve te tille**
  ~Perseri ne kembe~

  :^engjelloIn the name of Love:^engjell1

 10. #10
  Keto poezi jane nga libri "Ngado Syte e Vajzes"

  VAJZE MANEKINE

  mjegull ngjyre plumbi
  pluhur boje gjaku
  ketrushe pa zemer
  prej qelqi dhe bari
  barbari e dhembshur
  prej uji dhe ajri
  begati e fjetur
  prej ere dhe bore
  ne ritme rreziku
  ke humbur fare

  Vajze manekine qe vdes ne dritare.


  JESHIL ESHTE BARI

  ...
  njerezit e dashur qe me kane vdekur
  i kam te gjalle ne trishtimin e syve
  shihmeni drejt kur qepallat
  vrik e vrik me hapen e mbyllen,
  nga te gjitha ngjyrat qe do te vini re
  do te shquani, nderkaq, jeshilen...

  Jeshil eshte bari i varrit te tyre.

  KUR BIE SHI

  kur bie shi me shtohen psheretimat
  fjala me shkon me muret
  i bie fyllit ne nje vrime
  ne vesh te shurdher
  neper vrimat e tjera
  me rreziten dhimbjet.

  vazhda e djerses se djeshme
  neper rrudhat e ballit me behet fir
  buzeqeshje te dashurish kujtoj, reflekse
  konture ditesh me diell.

  ETJA E TOKES

  veshet na kruhen.
  i kruajme.
  ditet tona kane et
  kjo, me se shumti, do te thote
  se shi se shpejti do te kete.

  dhe une po nisem ne kerkim te shiut
  se u tha toka per nje lot uje
  shiun dhe diellin duhet t'i gjejme vete
  se nuk t'i sjell i huaji.

  po nisem,
  por do te kthehem me shiun
  perpara se te bjere nata

  brigjeve te etura oshetijne zerat
  shfryn balada.


  KA QENE DASHURIA

  Lind
  dashuria
  ne vrunduj te eres
  Ne shkulme
  te gjakut
  lindin njerez...
  Po jeta..?
  Leviz ne rrugen
  e saj...
  honeve te shpirtit
  permbi dashuri te vale.

  Dashuria paska qene me pare!

  NE START LAMTUMIRASH

  Mbi nje vese agu
  ngrihet e kelthet
  nje peng i nendheshem
  S'e lodh tundimi...
  As heshtja bojehiri.

  Azmatik udhetues
  drejt stacionit te sterlashte
  te bashkimit.

  Duart...
  dege frasheri
  shtrire te vrara
  ne start lamtumirash.


  TI S'JE DASHURIA

  ... Lerme!

  Fushat me bime
  Kodrat me peme
  Malet me bore
  Hapesirat me njerez
  S'me lene te te kthehem

  S'me lene dritaret e botes se burrit
  Nga shohin vetveten te gjithe njerezit.
  *|*Its time 2 start living the life we have imagined*|*

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-09-2008
  Postime
  13

  Le te vijne vajzat

  Kjo poezi eshte marre nga libri me poezi "LE TE VIJNE VAJZAT"

  Le te vijne vajzat

  Do te shtrihem barkas perdhe
  Te thith eren e tokes,afshin e ugarit,
  Te vijne zogjte e qiellit me kenge dhe hare,
  Te me mbulojne me flatrat e tyre dhe fijet e barit.

  Ashtu i shtrire,
  Do te doja te flija gjate,
  Si dikur ne plevice,mbeshtjelle me pendet,
  barin the kashten.

  Ne muzg,
  Ne mengjes ,ne mbremje a mesnate.
  Le te vijne vajzat e fshatit dhe te me vene flaken...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  Shkrimtari promovon “Bjeshkėt e dashurisė” dhe “Ē’mi ra vragu gjethit t’verės”

  Nė njė takim mes miqsh, shkrimtari Naim Berisha ka promovuar dje nė Teatrin e Metropolit dy vepra: romanin “Bjeshkėt e dashurisė” dhe vėllimin poetik “Ē’mi ra vragu gjethit t’verės”, botuar nga “Toena”. I lindur nė Peshkopi, Berisha jeton e krijon nė Londėr. Nė fjalėn e saj, drejtoresha e shtėpisė botuese “Toena”, Irena Toēi, e ka konsideruar si poet dhe prozator me mesazhe tė qarta filozofike qė flet pėr dashurinė, intrigėn, shpėrfilljen. Duke e quajtur njė sprovė letrare prozėn e Berishės, studiuesi Behar Gjoka shprehet se ky libėr konfirmon qė poezia e tij mbetet e lidhur me vendlindjen dhe fatin e shqiptarėve. “Nė romanin e ri del nė pah aty kėtu se me sa mundet njeriu duhet tė rreket qė ta pėrmirėsojė skemėn e dhėnė tė fatit. Ky fat i njeriut tė pėrzgjedhur nga Naimi vjen me filozofinė e tij tė plotė e tė qartė qė e vendos kėtė roman nė majat e krijimtarisė sė letėrsisė shqiptare. Autori realisht synon dhe kjo s’pėrbėn ndonjė sekret qė prozės, ashtu dhe poezisė sė tij, t’i japė energji dhe potencė prej burimeve qė nuk bien lehtė nė sy”, shkruan nė parathėnie Fatmir Terziu. Naim Berisha ėshtė autor i mė se dhjetė librave me poezi dhe prozė. Ai ka shkruar poezi, poema, tregime, romane pėr tė rritur, si dhe vjersha, poema e fabula pėr fėmijė. Ka lindur nė Peshkopi. Ka mbaruar shkollėn e mesme tė kulturės nė Tiranė. Ėshtė i diplomuar oficer gjithanėsh. Ka kryer me rezultate tė mira Fakultetin e Gjuhė-Letėrsisė nė Universitetin e Tiranės. Ka punuar nė fillim si mėsues muzike dhe gjuhė-letėrsie nė disa fshatra tė Dibrės, si drejtues kulture nė terren dhe nė ushtri nė qytetin e Peshkopisė. “Bjeshkėt e dashurisė” dhe vėllimi poetik “Ē’mi ra vragu gjethit t’verės”, janė dy botimet e fundit.

  Shqip
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •