Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 87
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393

  Shqipja, gjuha q lindi gjuht indoevropiane

  Shqipja, gjuha q lindi gjuht indo-europiane...


  Nga pellazgjishtia n ilirishte dhe pastaj n shqipe u shtrashgua dhe u ruajt gjuha m e vjetr e Europs. Esht vrtetuar me argumenta t forta se gjuha shqipe sht gjuha mm indoevropiane dhe n ndihm pr t vrtetuar vjetrsin e gjuhs dhe historis vijne shkencat e gjuhesise dhe arkeologjise.


  Po pse nuk u shkruajt gjuha shqipe ashtu si latinishtja dhe greqishtja? Edhe kjo nuk eshte e vertete, sepse ka dokumenta te shkruajtura te mbetura nga djegjet porse nuk jane zbuluar akoma dhe se gjuha shqipe eshte shkruajtur edhe me germat latine edhe ato greke. N lashtsi letrarve dhe klerikve u interesonte latinishtja dhe greqishtja sepse ato ishin gjuht adminsitrative apo zyrtare. Kshtu q dijetart e lasht grek dhe romak shkruajtn pr ato ngjarje t kohs q ata mund ti vrtetonin dhe ti ruanin pr brezat e tyre t ardhshm.

  Shkenctart e gjuhs na kan br t njohim t fshehtat e gjuhve, sepse analiza gjuhsore mund t ndjek nj gjuh t shkruar q nga fillesat e saj m t hershme dhe t zbulojm lidhjet e saj me gjuht e tjera dhe me burimin familjar t prbashkt. Pra gjuha njihet si nj nga tiparet etnike themelore t nj populli. Fjala Gjuhsi sht prkufizuar si studim i ligjrrimit njerzor. Pjes t rndsishme t nj studimi gjuhsor jan: klasifikimi i tingujve t gjuhs s folur, fjal formimi, duke prfshir gjinin, rrnjn, kompozimi, prkufizimi i sakt i fjalve, renditja e duhur e fjalve brenda nj fjalie, gjurmimi i prejardhjes s nj fjalie n gjuhn e origjins, zhvillimi dhe ndryshimi i fjals nprmes viteve, si dhe transmetimi i fjals nga nj gjuh n tjetrn. N kt drejtim, studimi historik i nj gjuhe n proesin e ndryshimit npr vite e zgjidh arkeologjia duke hedhur drit mbi nj kultur parahistorike.

  Ashtu si n arkeologji edhe n krkimet shkencore t gjuhs shqipe u morrn t huajt dhe jo vet shqiptart. Sepse shqiptarve u duhet t mbroheshin nga pushtuesit e ndryshm q nuk e linin t diturohej. N shekujt XIX dhe XX shkenca e gjuhsis krahasuese bri t mundur q studiuesit t prcaktonin origjinn e gjuhs shqipe dhe lidhjet e saj me gjuht e tjera indoeuropjane. Shkenctare qe bene emr ne kt drejtim permenden:

  Gotfrik Lajbnik 1646-1717, ishte filolog dhe deklaroi se gjuha shqipe rrjedh nga ilirishtja.

  Hans Tunman 1746-1778, historian suedez profesor n Universitetin e Halles t Gjermanis, ishte albanologji i par q studioi shkencrisht origjininn e gjuhs s popullit shqiptar. Ai bri krkime n burrimet greke, latine, bizante dhe studioi fjalorin tre gjuhsh sllav-grek-shqip t Theodhor Kavaliotit t vitit 1770.

  Hans Tunman arriti n prfundimin se shqiptart jan vazhdues autokton t popullsis s lasht ilire, q as u romanizuan e as u asimiluan nga dyndjet e mvonshme.

  Johan Fon Han 1811-1869, austriak i diplomuar pr drejtsi n Universitetin e Haidelbergut, i cili shrbeu si gjykats i shtetit t ri grek, dhe m von si nnkonsull n Janin, Johani iu fut studimeve t gjuhs shqipe bashk me t ndriturin gjuhtarin shqiptar Kostandin Kristoforidhin. Botoi tre vllime Studime shqiptare mbi kulturn, gjuhn dhe historin dhe nxorri prfundimin se shqipja rrjedh nga ilirishtja dhe ilirishtja nga pellazgjishtja.

  Franc Bop 1791-1867, profesor i Universitetit t Berlinit dhe themeluesi kryesor i gjuhsis s krahasuar historike indoeuropjane. Botoi n vitin 1854 veprn e tij dhe nxorri prfundimin se shqipja bn pjes n familjen indoeuropjane dhe sht gjuh e veant pa simotr gjuh tjetr.

  Dhimitr Kamarda filolog italian me origjin shqiptare botoi veprn Nj ese e gramatiks krahasuese rreth gjuhs shqipe m 1864, vrtetoi me dokumenta lashtsin e gjuhs shqipe. Si nj gjuh ndr m t vjetra n bot.

  Gustav Majer 1850-1900, profesor austriak n Universitetin e Gracit, antar i akademis s shkencave t Vjens, i cili u specializua n fushn e studimit t gjuhve shqipe, greke dhe turke. Botoi librin Mbi pozitn e gjuhs shqipe n rrethin e gjuhve indoeuropjane n vitin 1883, q m von u pasua me 8 vllime shkencore mbi historin, gjuhn, poezin, prrallat popullore shqipe dhe ngulmimet e arbreshve n Itali dhe Greqi.

  Eduard Shnajder nj studiues francez q shrbeu n qeverin osmane t Shkodrs, shtoi n librin e tij pr Pellazgjt dhe pasardhsit e tyre m 1894 nj leksion i hollsishm teknik, ku gjuha shqipe paraqitet si tingllimi m i pastr e m besnik i gjuhs pellazgje.

  Holder Pedersen 1867-1953, danez i cili punoi 35 vjet si profesor i gjuhsis s krahasuese indoeuropjane n Universitetin e Kopenhags. Pr 35 vjet me rradh botoi nj varg punimesh shkencore mbi gjuhn shqipe, duke dhn analiza t vleshme. Gjithashtu mblodhi e botoi folklorin shqiptar.

  Norbert Jokli 1887-1942, gjuhtar austriak me origjin gjermano-ifute, biblotekar n Universitetin e Vjens i kushtoi gjith jetn studimeve t gjuhs shqipe. Para se t fillonte lufta e dyt botrore, at e ftuan tu msonte albanologjin studiuesve shqiptar, mirpo vdekja e tij n nj kamp prqndrimi nazist e privoi Shqipnin nga shrbimet e ktij studiuesi t madh.

  Zef Skiroi 1865-1927, filolog i shquar italian me origjin shqiptare bashk me, Joklin dhe danezin Pedersen, jan cilsuar si tre albanologjt m t shquar. Studimet e profesor Skiroi nxorrn n drit librin e tij Gjuha shqipe n Rom m 1932.

  Mbas studimeve t shkenctarve t huaj rreth gjuhs dhe historis t shqiptarve doln dhe studiuesit e par shqiptar n drejtim t gjuhs shqipe si De Rada, Pashko Vasa, Kostandin ekrezi, Kristo Dako, Profesori i madh dhe i shquar Eqerem abej, Androkli Kostallari, Aleks Buda, Shaban Demiraj, Mahir Domi, etj.

  Kshtu mbas shum studimesh duke u bindur mbi nj varg argumentesh, shkenctar apo gjuhtar t huaj dhe shqiptar nxorrn prfundimin se populli shqiptar dhe gjuha shqipe e tij e kan prejardhjen nga ilirt dhe ilirt nga pellazgt parahistorik. N krahasimin gjuhsor midis shqipes, greqishtes dhe latinishtes s vjetr, sht vrtetuar se shqipja si gjuh sht formuar m hert se kto t dy gjuh t vjetra. Nje vertetim i pamohushem per vjetersin e gjuhes shqipe jane emertimet e qyteteve, maleve dhe lumenjeve qe jane trasheguar deri me sot duke iu qendruar edhe pushtimeve te gjata nga popujt e tjere, si p.sh; SCUPI-SHKUPI, SCODRA-SHKODRA, LISSUS-LEZHA, DURRACKIUM-DURRΛS, MATHI-MATI, lumi DRINUS-DRINI, mali TOMORRIS-TOMORRI etj. Trashegimin nga pellazgjishtja ne ilirishte dhe me pas ne shqipe e kemi dhe nga emrat e vjeter qe jane edhe sot tek emertimi i njerezve si; HEKTOR, ALKET, TOMOR, DRINI, ILIR, TEUTA, GENTI, BARDHYLI etj. Te tilla emra jane mbi 800, qe ka mbledhur studiuesi Mahir Domi.

  Po ti hedhim nj vshtrim t shpejt harts t Europs, do t vm re se shum qytete dhe krahina kan emrtime t kuptimit n gjuhn shqipe dhe vetm n gjuhn shqipe si per shembull:

  Toskana n Itali qe e ka marr kt emr prej banorve t saj, se ata ishin tosk te njejte me ato t Shqipris.

  Brindizi lexohet ne shqip: bri ndezur.

  Kryeqyteti i Francs Parisi sht n shqip: i pari ose si i pari.

  Marrsiella, qytet i Francs e ka marr kt emr nga shqiptart n lashtsi sepse ai ka qen dhe eshte qytet bregdetar tregtar, pra marr dhe sjell.

  Po t vrejm emrtimet e qyteteve t lashta greke edhe keta kan emra t kuptimit shqiptar, per shembull, Athina a thn, Edessa e desha, Thiva - theva.

  Po ashtu Homeri rrjedh nga fjal shqipe, duke patur parasysh q ai ishte i verbr, pellazgjikt i vun emrin i Mjer, Homer. Veprat e tij Iliada dhe Odisea (Udh sheh) jan legjenda pellazgje ose shqiptare, q u shkruajtn nga Homeri dhe gjat shekujve u prvetsuan nga shkruesit e mvonshm bizantine. Tek Iliada, t gjith kryetart e fiseve, pjesmarrs n betejn e Trojs dhe vendet nga vinin kan emra t kuptimit n shqip, per shembull:

  Mikena - mik kena/kemi, mbret ishte Agamenoni..
  Menelao - mndja e la, ishte mbret i Sparts, vllai i Agamemnonit.
  Mirmidont - mirditort, kishin mbret Aqilean ose Akilin, q do t thot-aq i leht.
  Elena - e lan mend.
  Priami i par jam ose prij jam, mbreti i Trojs.
  Paridi - i pari q di, etj.

  N t gjitha kohrat bizantint kan pasur manin pr t prshtatur fjalet jo-greke n fjale greke. Kjo mnyr veprimi ka ndryshuar deridiku dhe mnyrn e shqiptimit t fjaleve ose emrave. Megjithat, po te shohim perendite e lashta te Olimpit ku besonin greket ne lashtesi, do verejme se ato perendi lexohen apo kuptohen vetem ne gjuhen shqipe si pershembul: Zeus - Z, eshte perendia me e fuqishme qe kishte per grua perendin Hera - Era. Perendia tjeter Letos Leton. Zeusi me vone u martua me perendeshen Mentis - mend dhe linden Athinane. Marsi, ishte perendia e luftes dhe shume here nxiste grindje midis njerezve prandaj e pat marre emrin nga shqipja i marr뒒. Perendia Apollon mendoj se e ka marre kete emer nga shqipja, apo-loni, dhe vertet Apolloni ishte perendi i muzikes, poezise dhe harqeve, dhe far bente Apolloni! Luante muzik, i ndryshonte drejtimin shigjetave. Loja me e dashur per te luajtur per femijet ishte shigjeta. Perendia e detit quhej Tetis, qe shume lehte ne shqipe T zevendesohet me D.

  Po t shohim dits e javs n gjuhn shqipe vrejm se kan nj kuptim t plot shqiptar dhe t perndive ku besonin pellazgjt. E Diela, sht dita q prfaqson Diellin ngaq e Diela sht dita m me shum diell. E Hna prfaqson Hnn. E Marta sht dita e Marsit dhe quhet si dit e marr. E Mrkura sht dita e Mrkurit. E Enjta nuk sht zbuluar akoma. E Premtja sht dita e zez, t pren, e pren. E Shtuna prfaqson Saturnin.

  Nderkoh, grekt bizantin ditt e javs i emrtojn keshtu: e diela prfaqson Zotin, e hna sht dyshi, e marta, sht treshi, e mrkura, sht katra, e enjtia, sht e pesta, e premtja, sht dita e shn Mris, te shtunn e kan mar nga hebrejt.

  Si shihet shqipart emrtimin e ditve t javs e kan m t vjetr se grekt, gj q tregon se shqiptart jan m t vjetr si popull n Ballkan. Edhe betimin pellazgjt e bnin pr kokn e nns, babait, ashtu si betohen dhe shqiptart sot, pr kokn e nns dhe t babait. Pellazgjt me zakonet, muzikn, veshjen dhe veanrisht me gjuhn e tyre shqipe, i kan qndruar kohs n tokat e tyre.

  Shum t dhna historike greke, latine prmendin rastsisht ndonj kontakt ushtarak, diplomat, tregtar dhe fetar me shqiptart. M von udhtar europian, dijetar, aventurier shkruajtn pr ashprsin malore t vendit, pr lufttart krenar apo pr veshjet karakteristike. Uliam Shekspir nuk e pat vizituar kurr Shqiprin, por ai vendosi komedin e tij Nata e Dymbdhjet뒒 n Iliri, pra n Shqipri. Lordi Bajron ngeli kaq i gzuar dhe i lumtur n takimet me shqiptart, sa q i shkruante nns s tij se do t blinte nj kostum shqiptar dhe do ta vishte; fatkeqsisht kjo veshje u prvetsua nga grekrit dhe njihet sot si kostumi kombtar grek (!?)

  Prrallat, legjendat dhe trimria shqiptare do arrinin deri n Filipine, ku historia e dashuris diku n mbretrin e Shqipris me titull FLORANT AT LAURA do t shkruej n gjuhn tagaloge nga autori filipinas Leonard Tugjy. Legjenda e heroit kombtar Sknderbeut, tregohet nga ifuti spanjoll n veprn e Leongfellout me titull Prrallat e hanit buz rrugs.

  N prfundim duhet theksuar se mendimi i prgjithshm shkencor sht se populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan pasardhsit modern t Ilirve dhe Pellazgjikve, dhe fillesave indoeuropjane. Kjo e bn edhe m t qart arsyjen prse populli shqiptar i vjetr sht mbajtur i patundur pas gjuhs dhe kulturs s tij t lasht. Ndonse atdheu i yn sht pushtuar shpesh nga grekrit, romakt, sllavt dhe turqit, edhe ndonse shpesh kemi prdorur gjuhra tregtie, t ardhura nga larg, njerzit q sot njihen si shqiptar kan ruajtur me vendosmri e sukses, zakonet, traditat dhe dallimin ton t lasht Ilir e Pellazgjik. Por q t ruhen edhe n t ardhmen duhet q shqiptart t kujdesen sa me shume pr zhvillimin e m tejshm arsimor-shkencor, t ndrtojn institucione, universitete t tyre kombtare dhe ti ruajn me fanatizm nga armiqt shekullor t popullit shqiptar.


  Pr kt studim u shfrytzuan libri Enigma i autorit francez Robert DAngly; libri i autorit amerikan Edvin E. Zhak Shqiptart; librat e autorit arvanitas Aristidh Kolia Arvanitt dhe preardhja e grekve dhe Gjuha e Zotit; revista Ekskluzive botim i Prishtins; libri Iliada i autorit Homeri; biblioteka e at Antonio Bellushit dhe revista italiane-greke-shqiptare Lidhja 1980-2003, organ i Lidhjes s Arbreshve t Italis s Jugut.

  - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Prgatitur nga Teuta Llalla
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938
  ha ha ha shto dhe ameriken --> ha-merr-ik

  sipas zonjes Teuta Llalla i bie qe jemi rrahur e vrare tere jeten me njeri-tjetrin dhe kemi bere
  pushime ne gjithe qytetet e botes. kurse greket i bie te kene qene hyzmeqaret tane.
  lum si ne atehere se te paret tane kane bere me te vertete qejf. por nje gje s'kuptoj mire:
  kur keta qe pretendon zonja Llalla kane pase emra dhe prejardhje shqiptare, atehere perse flasim dhe shkruajme qe na kane pushtuar greket etj (pasi i bie si shqiptare te kemi bere lufte "civile")??!!?? Shqipja, gjuha q lindi gjuht indo-europiane... s'mund ta pranoj,
  por duhet te mbrojme gjuhen dhe origjinen tone, kete po e pranoj.

 3. #3

 4. #4

 5. #5
  Ska shanc me lind Shqipja nga kjo gjuh ajo ka preardhje nga latinishtja dhe nga gjuha Ilire pra asht ni gjuh shum e vjetr e pellazgve dhe ishte Autoktone edhe pse morri shum fjal nga gjuha Latine kshtu q ska lidhje me at Indo-europiane

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938
  explorer --> nuk ed i ku bazohesh ti nga ato peme (paksa kontradiktore), pasi vete kam lexuar se armenishtja dhe shqipja jane dy "dege" te palidhura me pemen kryesore, pra
  mbahen si dy gjuhe te vjetra (biles shume te vjetra), ndersa pema eshte per hesap te vet (le ta quajme keshtu). me vone jane krijuar shume huazime dhe nderhyrrje ne gjuhen tone, gje qe eshte gjynah qe njerezit s'flasin me as 60% shqip.

 7. #7
  Shpesh here perdoret termi "gjuhe indo-europiane", edhe ne kete teme ketu, por nuk e kam te qarte se si duhet te kuptohet ky term.

  P. sh. a eshte e thene se te gjitha gjuhet indo-europiane kane ndonje gje te perbashket?

  Kur i shikoj keto dy diagramet, verej se ka gjuhe qe i njoh, dhe te cilat sipas mendimit tim nuk kane asnje lidhje apo afersi me njera tjetren. P.sh. Shqipja dhe Gjermanishtja. Aspo Shqipja dhe Serbishtja. Si eshte e mundur qe keto te jene te trija gjuhe indo-europiane? A eshte dallimi me i madh ne mes te Meksikanishtes (qe nuk ben pjese tek gjuhet indo-europiane) dhe Shqipes sesa ne mes te Shqipes dhe Gjermanishtes?


  *

 8. #8
  Citim Postuar m par nga Explorer Lexo Postimin
  Faleminderit pr hartn .
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  N gjuhsi me Gjuh indo-evropiane, quhet nj familje (grup) gjuhsh dhe dialektesh me prejardhje t prbashket, t cilat fliten sot n pjesn m t madhe t bots, si n Evrop, Azin jugperndimore, Azin qendrore, dhe Azin jugore. Gjuh t veanta t ksaj familjeje gjuhsh fliten nga m shum se 100 milion folsa amtar, si pr shembull hindi, spanjisht, anglisht, portugalisht, bengali, rusisht, frngjisht, gjermanisht dhe punxhabi. Sot gjuht indo-evropiane kan numrin m t madh t folsve n bot n krahasim me familjet e gjuhve t tjera. Kto gjuh fliten prej rreth 3 miliard folsash amtar. Gjuht Indo-Iraniane formojn nndegn m t madhe t gjuhve indo-evropiane.

  Gjuht ndahen prgjithsisht n grupe t mdha, por dallimsia m e rndsishme i prket ndryshimit mes gjuhve t quajtura satem (p.sh. gjuht indo-iraniane dhe gjuht sllave) dhe atyre t quajtura centum (p.sh. latinishtja, greqishtja, keltishtja) kundrshti q i ndan pastr, prjashtim bhet pr gjuht e shuara tokarike (Turkistani kinez).
  Do ishte m mir t dije nocioni i togfjalshit "Gjuht Indo-Evropiane". N baz t atyre q kam lexuar ndahen n kt mnyr:

  [Celtic Branch]

  Welsh : Irish Gaelic : Scottish Gaelic : Breton
  Cornish : Gaulish : Cumbrian : Manx : Galatian

  [Germanic Branch]

  English : Dutch : Flemish : Frisian : Afrikaans
  German : Yiddish : Danish : Swedish : Norwegian
  Faroes : Icelandic
  Anglo Saxon : Old Norse : Frankish : Gothic
  Lombardo : Visigoth : Vandal

  [Romance (Latin) Branch]

  Italian : Sardinian : French : Provencal : Catalonian
  Spanish : Ladino : Galician : Portuguese : Romansh
  Romanian : Moldavian
  Latin : Oscan : Umbrian : Faliscan : Sabine : Dalmatian

  [Slavic Branch]

  Russian : Belorussian : Ukrainian : Polish : Sorbian
  Czech : Slovak : Slovene : Croatian : Serbian
  Kashubian : Bulgarian : Macedonian : Bosnian
  Old Church Slavic

  [Baltic Branch]

  Lithuanian : Latvian
  Prussian

  [Hellenic Branch]

  Modern Greek
  Mycenaean : Koine : Byzantine Greek
  Classical Greek (Attic : Doric, Ionic, Aeolic)

  [Illyric Branch]

  Albanian
  Dacian : Illyric

  [Anatolian Branch]

  Hittite : Lydian : Lycian: Luwian : Palaic

  [Thracian Branch]

  [Armenian]

  Thracian : Phrygian

  [Iranian Branch]

  Farsi : Kurdish : Pashto : Baluchi : Ossetian : Tadzhik
  Persian : Avestan : Scythian

  [Indic Branch]

  Hindi : Urdu : Nepali : Bengali : Assamese : Oriya
  Kashmiri : Punjabi : Sindhi : Marathi : Gujarati
  Bhili : Lahnda : Maithili : Magahi
  Konkani : Sinhalese : Maldivian : Romany
  Sanskrit : Pali : Ardhamagadhi

  [Tokharian Branch]

  Turfanian : Kuchean

  Shum shkruajn dhe thon se Gjuha Shqipe ka nndeg me Greqishten etj. Gjuha Shqipe dhe ajo Armeniane jan t vetmet gjuh q nuk kan nndeg po vetm nj deg ku jan t vendosur kto dy gjuh, nuk kan asnj lidhje me njra - tjetrn po njihen si gjuht m t vjetra.

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Aikido Lexo Postimin
  Do ishte m mir t dije nocioni i togfjalshit "Gjuht Indo-Evropiane". N baz t atyre q kam lexuar ndahen n kt mnyr:

  [Celtic Branch]

  Welsh : Irish Gaelic : Scottish Gaelic : Breton
  Cornish : Gaulish : Cumbrian : Manx : Galatian

  [Germanic Branch]

  English : Dutch : Flemish : Frisian : Afrikaans
  German : Yiddish : Danish : Swedish : Norwegian
  Faroes : Icelandic
  Anglo Saxon : Old Norse : Frankish : Gothic
  Lombardo : Visigoth : Vandal

  [Romance (Latin) Branch]

  Italian : Sardinian : French : Provencal : Catalonian
  Spanish : Ladino : Galician : Portuguese : Romansh
  Romanian : Moldavian
  Latin : Oscan : Umbrian : Faliscan : Sabine : Dalmatian

  [Slavic Branch]

  Russian : Belorussian : Ukrainian : Polish : Sorbian
  Czech : Slovak : Slovene : Croatian : Serbian
  Kashubian : Bulgarian : Macedonian : Bosnian
  Old Church Slavic

  [Baltic Branch]

  Lithuanian : Latvian
  Prussian

  [Hellenic Branch]

  Modern Greek
  Mycenaean : Koine : Byzantine Greek
  Classical Greek (Attic : Doric, Ionic, Aeolic)

  [Illyric Branch]

  Albanian
  Dacian : Illyric

  [Anatolian Branch]

  Hittite : Lydian : Lycian: Luwian : Palaic

  [Thracian Branch]

  [Armenian]

  Thracian : Phrygian

  [Iranian Branch]

  Farsi : Kurdish : Pashto : Baluchi : Ossetian : Tadzhik
  Persian : Avestan : Scythian

  [Indic Branch]

  Hindi : Urdu : Nepali : Bengali : Assamese : Oriya
  Kashmiri : Punjabi : Sindhi : Marathi : Gujarati
  Bhili : Lahnda : Maithili : Magahi
  Konkani : Sinhalese : Maldivian : Romany
  Sanskrit : Pali : Ardhamagadhi

  [Tokharian Branch]

  Turfanian : Kuchean

  Shum shkruajn dhe thon se Gjuha Shqipe ka nndeg me Greqishten etj. Gjuha Shqipe dhe ajo Armeniane jan t vetmet gjuh q nuk kan nndeg po vetm nj deg ku jan t vendosur kto dy gjuh, nuk kan asnj lidhje me njra - tjetrn po njihen si gjuht m t vjetra.
  Nndeg nuk kemi ne , por Arment edhe 'Grekt' kan !
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  file:///C:/Users/Fegi/Documents/Mina skanningar/2009-09 (sep)/skanna0001.tif
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-09-2009 m 06:33

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2009
  Postime
  42
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Shpesh here perdoret termi "gjuhe indo-europiane", edhe ne kete teme ketu, por nuk e kam te qarte se si duhet te kuptohet ky term.
  Nuk duhet te kuptohet fare,eshte nje teori qe fut uje nga te kater anet

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  file:///D:/skanna0001.tif
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-09-2009 m 09:09 Arsyeja: spo di me postu nji trung gjuhesh indoevropiane

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767

  trungu i gjuhve indoevropian


 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767

  trungu i gjuhve indoevropian


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1258606990  Trung i gjuhve Indoevropian Nga Enciklopedia Ish Jugos... viteve197?
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-11-2009 m 01:46

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767

  trungu i gjuhve indoevropian ne Suedi


 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-11-2009 m 05:34

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e majla
  Antarsuar
  06-11-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  245
  Para disa kohesh me derguan kete peme te gjuheve indoevropiane..

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e majla
  Antarsuar
  06-11-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  245
  Pema e gjuheve indoevropiane
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga majla : 25-11-2009 m 08:15

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe
  Nga bela70 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 650
  Postimi i Fundit: 06-03-2024, 14:35
 2. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 3. Shqipja, Gjuha Q Lindi Gjuht Indoeuropiane
  Nga iliria e para n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 16:48
 4. Shqipja, Gjuha Q Lindi Gjuht Indoeuropiane
  Nga Kuksjan_forever n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2003, 14:39
 5. Pastrtia e Gjuhs Shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •