Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46

Tema: Robert Berns

 1. #41
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  55
  Postime
  1,068
  Bernsi eshte i madh, praktik dhe burre ne ide.
  Gjithmone me ka pelqyer, respekt per sjelljen ne kete forum te Bernsit!
  Gezuar!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,861
  Postimet nė Bllog
  1

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga ARKIA Lexo Postimin
  Bernsi eshte i madh, praktik dhe burre ne ide.
  Gjithmone me ka pelqyer, respekt per sjelljen ne kete forum te Bernsit!
  Gezuar!
  Jam e nje mendjeje me ju.Po ku ka si Bernsi me Meri Morisonin e bukur. Pershendetje

 3. #43
  Kam shume pa lexuar poezite e Bernsit, vertet te mrekullueshme!!!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Marita
  Anėtarėsuar
  02-03-2012
  Vendndodhja
  into the universe
  Postime
  53
  Hiē

  Ju jap dhe kalin, po tė doni,
  Pegasin tim dobiē,
  Shpėrblim pėr kalin mos dėrgoni,
  Shpėrblim nuk dua hiē.

  Shkujdesjen time prej poeti
  Mė falni ju, or miq,
  Kjo mburrje dreqi prej qyteti
  Pėr mua nuk vlen hiē!

  Fitimi mendjen sjell vėrdallė,
  Floriri Zotin prish,
  Po shpirti s'rri nė vend pa dalė, -
  Dhe ē'mbetet? S'mbetet hiē!

  Zyrtari mat me hap sallonin
  Dhe digjet pėr ofiq,
  Nė qafė e var dhe medalionin,
  Po ē'ka medalja? Hiē!

  Peshkopi mban nė kokė mitrėn
  Dhe xhybe mban njė prift.
  E ē'ndosh pastaj? Tė gjitha ikėn,
  Prej tyre del njė hiē!

  E do djaloshi vajzėn shumė,
  I sillet si ogiē,
  Dhe dasmėn shtron me prikė e zhurmė,
  E ē'vjen prej dasmės? Hiē!

  Rimon poeti rima-rima,
  Ēmon veten sigurisht,
  Dhe merr kurora me dafina,
  Mė vonė e pret njė hiē!

  Rreh gjoksin rrugės mburraveci
  Dhe shkrofėtin si viē,
  Kėrcen krekosur karkaleci, -
  Krekosja pjell njė hiē!

  Me drojtje sillet ndaj poetit
  Kjo ēupkė buzka-fiq,
  Kėrkon ēudira prej tė shkretit
  Dhe s'gjen ēudira hiē!

  Ia do poetit pėrkėdheljet
  Vajzushka gjer nė shpirt.
  Nga pėrkėdheljet ēfarė i mbetet?
  I mbetet veē njė hiē!

  Kanos peshkopi heretikun,
  Qė mbledh pas tij tė liq
  Dhe botėn prish e shton rrezikun,
  Po bota s'ndreqet hiē!

  Hajt, lamtumirė, e pres anijen
  Me valėt kalakiē.
  Sikur tė vdes e tė pėrpihem,
  S'ju dhėmb kjo vdekje hiē!

 5. #45
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  E bukur kjo Marita, se kisha lexuar..
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 6. #46

  Pėr: Robert Berns

  Ode pėr dhembjen e dhėmbėve

  Pushtove nofullźn e tėrė,
  Sulmove qiellzėn me gjilpėrė,
  Shigjetat nise sėrė-sėrė,
  Me cmende pak nga pak
  Dhe mė lajthite e mė ke bėrė
  Tė sillem si ne ēark

  Kur barku si me brisk na pret
  Dhe kur pėrdhesi kockat nget,
  Na mblidhen miqtė rreth e rreth,
  Me mall na qajnė hallin,
  Ndėrsa kur dhėmbi na rrėnqeth,
  Na qeshin dhe na tallin.

  Mė mbushet goja me pėshtymė,
  Karriget flak e s'marr dot frymė,
  Por fqinjėt duke qeshur hyjnė
  Sikur t'i merrte malli
  Dhe zbardhin dhėmbėt, gazin shfryjnė,
  I guduliste djalli!

  Kam parė halle pa mbarim,
  Hambarė bosh, tufan,thėllim
  Dhe skamje, borxhe dhe mjerim
  Nga horra dhe merumė,
  Por nuk ka parė trupi im
  Si kjo torturė!

  Dhe jam i bindur se nė ferr
  Do shkoj nje ditė pa fener
  Se Zoti veē atje mė merr
  Ashtu siē ka vendosur,
  Por ti do jesh mė i madhi tmerr,
  O dhėmb i farmakosur!

  Ti, frymė e luftės me rrebesh,
  Ti, djall me gjėmba dhe me lesh,
  Qė sillesh rrotull midis nesh
  Dhe vjen na kap pėr kėmbėsh,
  Armiqtė e popullit skocez
  T'i grish me dhembje dhėmbėsh!

  Robert Burns (Pėrkthyer nga Dritėro Agolli)

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Marsel1988 pėr postimin:

  shigjeta (08-04-2014)

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Robert d’Anzhelit dhe shqiptarėt
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 04:41
 2. Kėnga e Gjergj Elez Alisė
  Nga Ullmar Qvick nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 3. Robert D'Angely
  Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 01:23
 4. Letėr e hapur Robert Papės
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 09:04
 5. Vritet ne Athine "i tmerrshmi i Vlores" Robert Boraku
  Nga Asteroid nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2003, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •