Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46

Tema: Robert Berns

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Era Flm per cfare na solle
  Ka mundesi te na tregosh edhe emrin e perkthyesit?
  DP
  Emri i perkthyesit eshte Era1
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Citim Postuar mė parė nga Eagle
  Perkthimi me lart shume i dobet! ku e paske gjetur?

  Mesa duket perkthimi me i mire ne shqip mbete ai i Driteroit:

  Ti kafshe e vogel, qimendritur,
  ku shkon me vrap, e lebetitur
  pse dridhesh ne ethe, e sfilitur
  per fatin tend?
  Mbi ty lopaten s'e kam ngritur
  Ndaj mos u tremb

  A s'sheh? Natyra me njerine ne lufte jane
  e paqe s'dine
  Njeriu mbi kafshet ben kerdine
  e vret, e pret
  megjithese vdekja thinje thinje
  dhe ate e pret

  etjetj...se eshte e gjate kjo poeme dhe s'i kam bese memories...
  Perkthimi eshte gje e veshtire shume, nuk mjafton vetem te dish nje gjuhe te huaj dhe o burra, yxhym t'i sjellim ne shqip rrapa zhdrapa dhe askujt si mbetet me asgje ne mendje edhe pse autori mund te jete Kaliber.

  Kujdes!

  Kurreeeeeee nuk kam tentuar te konkuroj Driteroin, por poezia ne origjinal nuk ka rime.
  Une bera nje perkthim te origjinalit sepse me pelqeu dhe nuk bera pershtatje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 08-05-2006 mė 13:16
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e laguna blu
  Anėtarėsuar
  12-12-2004
  Postime
  579

  Gra tė pėrkthyera...

  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Kurreeeeeee nuk kam tentuar te konkuroj Driteroin, por poezia ne origjinal nuk ka rime.
  Une bera nje perkthim te origjinalit sepse me pelqeu dhe nuk bera pershtatje.
  Po e postoj njė thėnje huazuar nga kultura frėnge rreth pėrkthimeve:

  Pėrkthimet janė si gratė:

  "kur nuk janė tė bukura-janė besnike
  kur janė tė bukura-nuk janė besnike"

  Mbrėmje tė mirė tė gjitha pėrkthimeve nė forum...!

 4. #24
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Kurreeeeeee nuk kam tentuar te konkuroj Driteroin, por poezia ne origjinal nuk ka rime.
  Une bera nje perkthim te origjinalit sepse me pelqeu dhe nuk bera pershtatje.
  Era 1, te falenderoj per...adrenalinen qe paske. Sigurish ishin te bukura cfare solle.
  Mund te vazhdosh akoma?
  Pse te mos konkurosh Driteroin? Vertet mendon se eshte aq i madh si perkthyes..????
  DP
  sereno

 5. #25
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Shigjeta, hallall reputacionin (kur te me lere forumi te ta jap, se tani ncuk me le )

  Poezi te shkelqyera.

  Duke i lexuar vargjet e para te poezise se pare po mendoja 'bravo i qofte ketij qe i paska perkthyer kaq bukur' dhe pashe ne fund qe ishin perkthyer nga 2 nga poetet tane me te medhenj . Normale, qe nje poet perkthen me mire nje poem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 09-05-2006 mė 23:35

 6. #26
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  56
  Postime
  505
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Era 1, te falenderoj per...adrenalinen qe paske. Sigurish ishin te bukura cfare solle.
  Mund te vazhdosh akoma?
  Pse te mos konkurosh Driteroin? Vertet mendon se eshte aq i madh si perkthyes..????
  DP
  Driteroi eshte i madh si perkthyes sepse eshte poet i madh. perkthimet e tij nuk jane thjesht kthim ne gjuhen e tij, por rikrijim artistik duke i mbetur besnik origjinalit ne komponentet me te rendesishem.
  ne kete forum psh kam pare nje perkthim shume te mire te poezise "Death" te Harold Pinterit,nga Zogu ne fluturim, a si e ka ne frengjisht ate nickname, them se tingellon me bukur ne shqip se ne origjinal...
  konkurimi ka vlere kur ose arrin te njejtin nivel me paraardhesit , ose e tejkalon ate...perndryshe per cfare e do?

  ja merr keto vargje:

  Nuk eshte e nevojshme te dalesh kaq me vrik
  duke bere kaq potere!
  Do rezistoja duke te perndjekur,
  me nje lopate vrasese!

  jane prozaike, te ndertuara me nje sintakse te merzitshme, fjalor te sforcuar, nuk kane efektin qe mendohet se duhet te kete.. dy vargjet e fundit jane dhe me keq akoma, nuk ka jo rime( po supozojme se jemi armiq te rimes), por as ritem, pa te cilen asnje lloj poezie nuk qendron dot.

  DPe... nuk e ndihmon dot vajzen duke ia bere qejfin vend e pa vend. ne fakt ti nderhyre, vetem e vetem se kritika erdhi prej meje... kjo sjellje kompromenton objektivitetin e qendrimeve te tua te meparshme...nejse, beni si te keni qejf...

  tan' te mirat, o gjindje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eagle : 09-05-2006 mė 18:17
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 7. #27
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga Eagle
  Driteroi eshte i madh si perkthyes sepse eshte poet i madh. perkthimet e tij nuk jane thjesht kthim ne gjuhen e tij, por rikrijim artistik duke i mbetur besnik origjinalit ne komponentet me te rendesishem.
  ne kete forum psh kam pare nje perkthim shume te mire te poezise "Death" te Harold Pinterit,nga Zogu ne fluturim, a si e ka ne frengjisht ate nickname, them se tingellon me bukur ne shqip se ne origjinal...
  konkurimi ka vlere kur ose arrin te njejtin nivel me paraardhesit , ose e tejkalon ate...perndryshe per cfare e do?

  ja merr keto vargje:

  Nuk eshte e nevojshme te dalesh kaq me vrik
  duke bere kaq potere!
  Do rezistoja duke te perndjekur,
  me nje lopate vrasese!

  jane prozaike, te ndertuara me nje sintakse te merzitshme, fjalor te sforcuar, nuk kane efektin qe mendohet se duhet te kete.. dy vargjet e fundit jane dhe me keq akoma, nuk ka jo rime( po supozojme se jemi armiq te rimes), por as ritem, pa te cilen asnje lloj poezie nuk qendron dot.

  DPe... nuk e ndihmon dot vajzen duke ia bere qejfin vend e pa vend. ne fakt ti nderhyre, vetem e vetem se kritika erdhi prej meje... kjo sjellje kompromenton objektivitetin e qendrimeve te tua te meparshme...nejse, beni si te keni qejf...

  tan' te mirat, o gjindje
  Apologjia ime
  Me mbytet o burra...edhe Xhuxhumaku kunder meje. Nje mendim thashe...
  Te them te drejten me pelqen vargu i Eres1 dhe ndoshta bera nje kercim jo te pershtatshem ne kohe, por kjo nuk eshte arsye e mjaftueshme per te nderhyre kunder teje. Sinqerisht jo. Eagle, e kam respektuar dhe lexuar me vemendje mendimin tend dhe e kam ndjere mungesen tende.
  Nuk jam edhe aq mekatar...lol.
  Respekt
  DP
  sereno

 8. #28
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Kenge ....  Kallami fletet duke tundur
  Mes lumit e shkoi jeten;
  Dhe mua vitet me te lumtur
  Mes vajzave me mbeten.

  Telashet tona vene e vine,
  Me halle mbushen kupat,
  Por disa ēaste lumturine
  Mes nesh e sjellin ēupat.

  Lavdia, smira, pasuria
  Na turbullojne epshet,
  Por dhe t'i kesh, te vjen merzia
  Dhe lumturia tretet.

  Ta kisha mbremjen pak te lire,
  Nje perqafim te prisja,
  Andrallen, jeten e veshtire,
  Ne djall do ta degdisja!

  Dhe gjyqi le te me denonte
  Me sharje e vargonj,
  I thosha: vajzat shume i donte
  Dhe plaku Solomon!

  E beri zoti seksin mashkull
  Kur ende s'kishte shkolle,
  Se zoti shkollen s'e kish dashur,
  Ndaj s'ishte mendjeholle.

  Pastaj mesimet zoti ndoqi
  Mes librave i strukur,
  U lodh dhe koken e perpoqi
  Dhe doli seksi i bukur!...


  Perkthyer nga Dritero Agolli.


  Tek vellimi i tij "Kenga e gezimeve dhe brengave",Driteroi pohon se liriken "Mary Morrison" e la te perkthyer nga dora e Lasgushit.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 9. #29
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  NE THEKER

  Ne dericke duke ardhur
  Fushes anes ledhit,
  Xheni lagur, Xheni mardhur
  Mbremjes permes thekrit.

  Ishte ftohur keq shejtanka,
  Dridhej si purteke
  Rrudhur, njomur krejt fustanka
  Humbur si nje shqerke.

  Xhenin lereni te qete
  Mos i flisni Xhenit!
  Xheni veten e di vete,
  Ē'i bini legenit?

  Nese njeri fton nje tjeter
  Pse me llafe meresh?
  Nese ti pergjon ne theker,
  Ē'fitim mund te nxjerresh?!

  Thashethemet pse na duhen,
  Kush u puth ne thekrat?
  Pse na hane e pse na kruhen
  Vetullat dhe mjekrat?!..
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 10. #30
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  44
  Postime
  1,087
  Nga Driteroi: "...Meri Morisonin nuk e preka; ate ia lashe Lasgush Poradecit, se ai e kishte zbritur i pari preja anijes se bardhe dhe e kishte dashuruar para meje dhe para gjithe ne poeteve te tjere; e kishte dashuruar dhe e kishte bere kete skoceze te bukur te fliste ne gjuhen e delire e te mrekullueshme shqipe sa edhe vete Robert Bernsi do t'ia kishte hequr per nderim kapelen..."

  Homazh me te bukur per Lasgushin nuk besoj se gjen, e per kete e dua Driteroin edhe me shume. Nga Bernsi tani:

  Elegji pėr vdekjen e Peg Nikelsonit, pelės sė priftit

  E famshme ishe ti, gėrdallė,
  Por mora vesh ē'tė ngjau;
  Ti re nė lumin mbushur valė
  Dhe vala tė pėrlau.

  Ke qenė pelė e bukur shumė,
  Kur ishe pak mė e re,
  Tani lėkurėn nėpėr lumė
  Dhe nėpėr det e le.

  Njė "falemnderės" kurrė s'e more
  Nga prifti yt neqez;
  Tė gjetėn peshqit plakė e qorre
  Mes lumit si peshqesh.

  Shėndetin humbe e bukurinė,
  Pėrulur gjer nė varr,
  Si gjithė ata qė mbajnė nė shpinė
  Tė rėndin rend fetar!...


  Kėngė pėr njė grua grindavece

  Kam grua qė s'mė ledhaton,
  Mė ējerr si grifshė e prapė!
  Kush gruas frerin ia lėshon,
  Ajo ia hip nė qafė!

  Kėrkova paqe e prehje e gaz,
  Po mosa tatėpjetėn,
  Ma ktheu gėzimin nė maraz
  Dhe lėmsh ma bėri jetėn!

  Skėterrė e bėri shpirtin tim:
  Tortura ditė e natė!
  Nė botėn tjetėr si shpėrblim
  E marr njė dekoratė!

  Shėnim mbi njė kartmonedhė

  Mallkuar qofsh, kartė e zhubrosur,
  Mė ke dėrrmuar, handakosur,
  Nga vajzė e dashur mė ke ndarė,
  tv dehur mė ke hequr zvarrė,
  Siw e ke hequr ēdo te ndershėm
  Nė robėri, mundim tė tmerrshėm!

  Kam parė epshin e xhelatit,
  Qė djersė e frymė i merr tė varfrit.
  Kėtė tė poshtėr dora ime
  E bėnte hi, e bėnte thėrrime,
  Por ti, moj letėr e zhubrosur,
  I jep pushtetin e pasosur,

  Ndaj unė i gjori vendin tim
  E lė dhe nisem nė mėrgim!...
  (shkruar nga R. Berns ne nje kartmonedhe, te zbuluar pas dyqind vjeteve te vdekjes se tij. - sh. pėrkth.)
  Perėndia nuk ėshtė mace...

 11. #31
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Henri nese ke vellimin e poezive te gezimeve dhe brengave,mos perto te na postosh nje nga te preferuarat e mia..........

  Xhoni kokerr elbi


  PS Edhe shenoje ne defter edhe nje kafe tjeter borxh,tek Bar Rinia............Ku tjeter?
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 12. #32
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  44
  Postime
  1,087
  Tre mbretėr morėn njė vendim,
  Qė Xhonit Kokėrr Elbi
  T'i xhdukej fara me tėrbim,
  T'i humbte fare thelbi.

  Njė urdhėr dhanė qė tė tre
  Tv hapnin varr pėr Xhonin,
  T'i hidhnin me lopata dhe
  Dhe trupin t'ia mbulonin.

  Pėrrenjtė u mbushėn vesh mė vesh,
  Nė kodra ēeli bari,
  Dhe Xhoni Kokėrr Elbi qesh
  Dhe ngrihet del nga varri.

  I rreptė, i sertė, forcat mbledh
  Nga kodra nėpėr vapė
  Dhe mbi armiqtė shtiza hedh,
  Tund kokėn dhe shan prapė.

  Por vjeshta fushave vrapon
  Dhe derdhet djersa lumė,
  Kurrizin uli plaku Xhon,
  U lodh nga puna shumė.

  I lodhur kodrės po jepte shpirt,
  Ka dimrin, para pragut,
  Po pėrsėri tė njėjtė armiq
  Pa shpirt i derdhen plakut.

  I ngulin thika tė mėdha
  Nė kokė e dorė e kėmbė
  Dhe si njė lypės fukara
  E ēojnė drejt nė lėmė.

  e rrahin Xhonin me kopan
  Mes lėmit si tė mjerė,
  E zhveshin krejt si leckaman,
  Pastaj e hedhin nė erė.

  Nė pus e flakin me topuz,
  T'i shuhet fare thelbi,
  Por nuk fundoset as nė pus
  Ky Xhoni Kokėrr Elbi!

  Dhe prapė atyre keq s'u vjen
  Nė zjarr kockat ia ēuan,
  Dhe zemrėn millonaj ia gjen
  Nė gurė e hedh e bluan!

  Nė but tėrbohet gjaku i tij,
  Godet me grusht e thembėr;
  Nė gotė shkuma nxjerr furi
  Dhe mbush me gaz ēdo zemėr.

  Jo kot mė kot i ndjeri Xhon
  Nė jetė ish trim me pallė,
  Edhe tani guximin zgjon,
  Megjithėse s'ėshtė i gjallė.

  ai nga kokat jashtė nxjerr
  Telashet dhe mėrzitė,
  bile, vejusha kėngėn merr
  Me gotėn plot pėrditė!

  Haj, kurrė fundin mos e thafsh,
  O but, ku hidhet thelbi,
  Ku vlon, ku zjen e ngre tallaz
  Ky Xhoni Kokėrr Elbi!

  Akoma tek Bar Rinia ti?! Me kaq "gjynahe" sa ke per te lare, as "Keshtjella" nuk t'i lan dot. Megjithate, une per nje pjate bretkocash tek Qafa dhe ca raki rrushi t'i harroj te gjitha te paberat udhuu!
  Perėndia nuk ėshtė mace...

 13. #33
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,686
  Robert Berns eshte nje nga poetet e mij te adhuruar . Kam lexuar shume nga poezite e tij ktu e shume vjet perpara . Disa nga ato me kane ngelur akoma ne kujtese . Nuk e di mund te kem harruar ndonje fjale ose varg .

  Ankimet e vajzes

  Shpesh jam merzitur dhe penduar
  dhe mbi jastek kam qare ,
  qe fjalen tende kam besuar
  dhe syte genjeshtare .

  Ku shkoi , ku humbi ngjyre e purpurt
  e faqeve te mia?
  ku vajti shtati belkeputur ,
  Ku mbeti vajzeria?

  Degjoj te qeshuren e hidhur
  te fqinjeve mbi mua .
  Packa se vete jane te krimbur
  Me turpe gjer ne thua!

  Tim eti kur i shfaqem une
  ul syte e s`me veshtron ,
  dhe nene e mjere qan ne gjume
  kur turpin tim kujton .

  Sa ndjej nje hap te atit tim
  i fshihem neper dere ,
  dhe nenen time skam guxim
  ta shoh ne syte e mjere .

  E embel lule e dashurise
  e hidhur qenka pema .
  se syte e tu te djalerise
  me lotin tim i bleva !

  Mos paste kurre gaz ne jete
  u shofte ne su shua
  ai qe flaku ne kenete
  Femijen e tij dhe mua ....
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 14. #34
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,686
  Kjo me duket eshte vazhdimi i poezise "Miu" ne mos gaboj , por vetem kaq me kujtohet .

  Ah ti i dashur mik s“je vetem !
  Dhe neve fati na prishi jeten .
  me vaj e lot
  Dhe lumturine e te verteten
  se gjejme dot !

  Por ti me i lumtur je nga une ,
  veshtron ēke sot , s“veshtron me shume .
  Ndersa ne shofim dhe cdo gjurme ,
  qe lame vjet
  Dhe frike kemi dhe ne gjume
  per ē“fare na pret .
  ja edhe nje pjese tjeter nga nje poezie e R.B , ku i ati i drejtohet te birit . Me falni se nuk me kujtohet e gjithe poezia por vetem nje pjese e saj .

  Prej teje dua : dreq o pune
  ti ngjash ne pamje nenes shume .
  Kurse prej meje merr pak brume ,
  Nga hovi plot shkujdesje .
  Por nga mekatet qe kam une
  Mos merr dhe asnje presje .
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 15. #35
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,686
  Kjo eshte poezia qe me ka pelqyer me shume .

  Me zuri nata rruges

  Ne mal me zuri nata pus
  Debora shfrynte , ish Janar
  C“do porte ish kycur, s“dilte kush
  Dhe s“gjeja vend te ndizja zjarr.

  Papritur fati shpejt mu qas.
  Nje vajze poqa per cudi!
  Ajo me ftoi ta ndiqja pas.
  Te gjeja vater e shtepi.

  Ne gjunje u fala mu ne prag.
  Qe s“ngriva akull e kallkan;
  I thashe :-shtrome nje jatagan
  I thashe :-hidhme nje jorgan.

  Ajo me gjeti nje carcaf.
  Ma shtroi dyshekun shpejt e shpejt.
  Nje vere nxorri nga nje raft
  Me tha te flija me shendet .

  Te ndahesha me vinte keq ,
  dhe mora zemer gjeta shkas.
  - I kendshem qeka ky dyshek
  por nje jastek une e kam pak .

  Me solli ne ode nje jastek ,
  ma vuri me kujdes nen vesh .
  dhe une i dhashe fet e fet
  nje puthje te embel si peshqesh .

  Ju skuqen faqet si perri
  i derdhi fjalet si mendafsh.
  Nese ke nder e dashuri ,
  me ler te paster , ahh me qafsh.

  Mendafsh i bute ish flok i saj
  dhe bar mbi shteg e monopat.
  Ish trendafil i kuq ne maj ,
  ajo qe shtroi ate krevat.

  E kish te bukur kraheror
  nje kraheror qe vetem zbardh,
  si dy kodrina me debore
  qe ngre mes eres dimri i madh.

  E perqafova plot me mall
  ate qe shtroi ate krevat.
  E paster ish , o Zot me fal,
  si ky tufan qe fryn ne shpat.

  Ajo me mua nuk u sha
  dhe nuk i hapi syt e zez.
  Mes meje dhe mes murat ra
  dhe s“fjeti dot gjer ne mengjes.

  Dhe kur u zgjua prap mu qas
  e perkedhela perseri.
  Ma prishe jeten ,ah me qafsh
  me foli e imja dashuri.

  Dhe tek i puthja ata sy ,
  me belbezonte : mos e mos
  I thosha kur te jem me ty,
  sa here shtratin do ma shtrosh?

  Gjilperen mori ne mengjes,
  u ul e heshtur ne minder.
  Kemishen time me kujdes
  e qepi plot me mall e nder.

  Dhe ikin vitet nje nga nje ..
  dhe lulja cel dhe fryn tufan.
  Por se harroj ne jete ate,
  qe shtroi dyshekun me jorgan.
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 16. #36
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Lamtumirė pėr Elizėn

  Nga ty, Eliza, duhet tė iki
  dhe nga bregu im amtar;
  fati mizor mes nesh ngriti
  oshėtimėn e oqeanit tė paanė:
  Por oqeanet e paanė, qė gjėrė oshėtijnė,
  mes dashurisė dhe meje,
  kurrė, kurrė nuk mund tė ndajnė
  zemrėn dhe shpirtin tim prej teje.

  Lamtumirė, lamtumirė, e shtrenjtė Elizė,
  vasha ime e adhuruar!
  Nė veshin tim njė parandjenjė bėn zė,
  ne ndahemi, mė, pėr tė mos u takuar!
  Por rrahja e fundit qė del nga zemra,
  Kur Vdekja pranė rri fitimtare,-
  Ajo rrahje, Eliza, ėshtė tėndja,
  tėndja dhe fryma e fundit fare!

 17. #37
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Mbishkrim drejtuar njė artisti

  I dashur_____, po tė jap ca kėshilla,
  pa dashur qė tė bėj tė keqin:
  ti s'duhet tė pikturosh mė ėngjėllusha
  por provo dhe pikturo dreqin.

  Ti pikturosh Ėngjėllit gudulisjen boshe,
  me Nick-un*, rrezik ka pak fare:
  do vizatosh kollaj njė fytyrė gjatoshe,
  por jo dhe aq tė papame.

  *Nick - Djalli

 18. #38
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  VARFERIA E NDERSHME

  Kujt i vjen turp nga akamja e vet
  dhe s;njeh as nder,as vlera,
  atij i them rob vertet,
  bir robi e te tjera ...

  Kjo ngre kandar,
  kjo s'ngre kandar,
  ne s'kemi pleng ne jete ;
  i pasuri ka vulen ne ar,
  po ar ne jemi vete.

  Ne buke hame e pime leng,
  pa rroba trupit e pa pleng !
  R c't'ju tregoj te tjera !
  Nderkaq nje batakci tuaf
  pi vere e vishet me mendafsh,
  e c't'ju tregoj te tjera !

  Keshtu,ashtu
  nuk ka qeder !
  Nga qyrku s'duhen matur !
  Ai qe rron me djerse e nder
  per mua eshte i pasur.

  Ja, ky palaco qenka lord
  dhe dashka temenara !
  Fodull,bilmes e kokebosh
  do mbetet trung pa fara !

  Keshtu , ashtu
  na vjen drand-drung
  i mbushur me merita ;
  por trungu prape mbetet trung
  me urdhra dhe shirita !

  Servilit mbreti shpejt i jep
  dhe grada gjenerali,
  te varferit kurre nuk i qep
  as kopsa kaporali !

  Keshtu , ashtu,
  nuk kam qeder !
  Ofiqi, lajka "vlera" ,
  nuk kane tru,
  nuk kane nder,
  e, c't'ju tregoj te tjera.

  Po dita ndofta nuk vonon
  ku nder djerselare
  te zere vend qe meriton
  te zere vend te pare,

  Perkthehu : Dritero Agolli
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 19. #39
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355
  KUJTIMET


  Vitet kaluan dhe u treten,

  dhe ti nuk je me mua.

  megjithate kujtimet per ty mbeten,

  edhe pse kujtime jane,

  dhe une ende te dua.... .

  Per ata qe dine te dashurojne, nje strofke nga Berns.
  Vetem ato/a qe dine poezi mund te pelqejne Berns-in. Vetem ato/a qe dine te dashurojne... gjithashtu.

  Kujt i kujtohet ajo qe thote ..

  ... u lodh dhe koken e perpoqi
  dhe doli sex-i i bukur.. ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Korbi999 : 26-11-2008 mė 02:45
  Bese dhe hakmarrje.

 20. #40
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Citim Postuar mė parė nga Korbi999 Lexo Postimin

  Kujt i kujtohet ajo qe thote ..

  ... u lodh dhe koken e perpoqi
  dhe doli sex-i i bukur.. ?
  ......
  E beri zoti seksin mashkull
  kur ende s'kishte shkolle,
  se zoti shkollen s'e kish dashur
  ndaj s'ishte mendje holle

  Pastaj studimet zoti ndoqi
  mes librave i strukur,
  u lodh dhe koken e perpoqi
  dhe doli seksi i bukur.

  Duhet te jete me e gjate por kaq me kujtohet.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Robert d’Anzhelit dhe shqiptarėt
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 04:41
 2. Kėnga e Gjergj Elez Alisė
  Nga Ullmar Qvick nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 3. Robert D'Angely
  Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 01:23
 4. Letėr e hapur Robert Papės
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 09:04
 5. Vritet ne Athine "i tmerrshmi i Vlores" Robert Boraku
  Nga Asteroid nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2003, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •