Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime

  Jusuf Gėrvalla

  Skena nga jeta e fshatit


  dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
  i tillė i lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
  pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė
  a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
  bien gjethet e nė kopsht femra kotet nė luhajė
  me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
  tek gjej ngushėllim mes sendesh qė s'janė mė
  atje diku nė botėn time atje diku larg
  eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
  pak frymė njeriu e pak dritė qiriri.

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Nga memoaret e njė shėtitėsi


  kur u ktheva nėn pullazin tim mbuluar me kashtė
  nėn qepallat e lodhjes e tė kohės botėn
  e nė botė s'kish tjetėr pos shkėlqim ari e qelqi
  mbi rrashta e penda tė larta zogj alumini
  kish edhe uri edhe poetė edhe ujėvare nė botė
  kish njerėz prej druri e kafshė tė buta kudo
  kish edhe hieroglife dy fjalė dhe gjurmė qė s'fshihen
  kish lumenj tė egėr e fosile tė lashta
  mes muresh tė trasha fshesa dhe minj.

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Pluhur e ngjyrė


  Sytė e tu qiell ēerdhe e lumė i pakapėrcyeshėm
  ndėrsa jam pėrgjumur pėrmbi tavolinė
  im vėlla dhe fėmijėria ime pemėn e kanė vjelė
  kanė korrur kallinj
  ime ėmė ka zier ftonj
  shelgjet kanė vajtuar
  si poeti sentimental nė vjeshtė
  - po asgjė s'ėshtė zverdhur.

  Duart e tua pushim diēka si ujė zgjojnė
  ndėrsa kam ecur shtegut rrėzė mali krejt vetėm
  nė njėrin krah shkurre zogjsh
  nė tjetrin gėshtenjat
  dhe gjarpėrinj.
  Im vėlla tė ka dashur tė ka marrė dhe tash nuk je
  as ti as ai s'jeni dridhmė plot fletė
  nga fluturimi yt tash vetėm ngjyrė
  dhe pluhur ka mbet'.

  Tash po vij
  fėmijė qė buzėqesh mbi krahun e nėnės kur pret
  para shitores qumėshtin - tash po vij i pikėlluar
  nė shportėn time pemė e fletė
  dhe shije gjumi.
  Kur tė zgjohem do tė iki
  tash po vij nė prehrin tėnd, mėmė
  tokė e zezė e lapidar, bajame e verdhė.
  Dashuri e paluar si arni nė arkė
  oh s'mund ta them
  as ta rrėmbej.
  Tash po vij
  por di se nė ngjyrėn e pelhurės vetėm pluhur
  mbi buzėgazin tėnd tė shtrenjtė.

 4. #4
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Libri i shenjtė


  shpuzė e errėt matanė qelqeve qė avullojnė
  mesnatės sė ngjyer me tėmbėlin e detit
  nė oborr po fshihej njė hije dhe qerrja e drunjtė
  kuajt sonte askund s'do tė marrin udhė
  nė mur ndrit dhe pipėrrin kandili
  e nė letėr mes dy vijash tė zeza si pėrherė
  druri i vetmuar mė tutje ca hithėr
  ia djegin kėmbėt fėmijės qė ėndėrron
  drita e praruar gjerdan me guaca
  hėn' e verdhė atje lart nė tavan - dhe teja
  tok me djepin e vjetėr qė s'pėrkundet - e ha
  nuk shihet atje rrėzė gardhi njė vogėlush
  qė shiu i tetorit e qull ngadalė
  nė vatėr u dogjėn urėt - s'ka mbetur mė prush
  frika nga trupi im nė shtrat po mė fton

  mbi tryezė ora e vogėl rrah e s'pushon

 5. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Flatrat e detit tė humbur


  Qepallat e gjata, hijet e syve dhe lagėshtia
  Lumi i bardhė, trup i thyer leckė
  Ec e ec e kėmbėt mė sharrojnė nė lym
  Jam larg tokės
  E qielli im i lartė s'mė mban

  Tė mos isha det i humbur, do tė kisha flatra

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Lufta dhe arti


  Tutje gjithnjė akull
  Kėndej gjithnjė zjarr
  Unė jam syri i Aladinit
  E shoh veten si digjem
  nė betejėn e tmerrshme
  tė fjalės
  e tė mendimit

  Me shenjtėri tė mallkuar
  me pėrfytyrimin e qartė
  e krijoj
  Nė mua shushurijnė dete
  tė qena
  nė ėndėrr

  S'po flas kotnasikot
  Mund t'i merrni fjalėt e mia
  e tė niseni nėpėr botė
  Unė s'kam guxim
  Kuptoj se pa dritėn e tyre
  Nuk do ta di rrugėn nėpėr dritė
  Janė krijuar prej frenimesh
  prej kthesash theqafjesh
  dhiaresh tė shenjta
  zigzage

  Unė nuk i shoh yjet
  pėshtjellė nė terr
  Gjithėsia e ftohtė
  nuk e ka gji diellin
  Sikur tė mos e ftohte
  ana e errėt e planetit

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Qenie, varr as frymė


  njė shishe hermetike
  grykėngushtė
  lėfytgjatė
  nė murin prej argjile
  nė detin e ėmbėl
  nė lėkurėn me pore drite
  nė ballsam tė largėt egjipti
  njė njė tė miliontin yll
  nė ēdo kristal
  nė ēdo gur tė ēmuar

  bima mugullon nė terrin e tokės
  nė qullin e baltės
  qenie, varr as frymė
  sy i zbrazėt
  nga gjithė bukuria mbeti vetėm kjo
  e prekshme e flakėt dhe e pakuptueshme

  seē po lebetitem po mė dridhet buza
  zėri im i djeshėm se ku u bė
  amshim i zbrazėt
  si syri qė mė sodit me plotėninė e trilluar
  i ndritshėm e i thatė si mermer i zi
  dashuria e tė ēmendurit nga frika
  mes tė gjithėfuqishėmve
  njė gogol druri mbuluar me tė tharat e vjeshtės
  njė leckė e njė enė e ndryshkur
  ca pulla sedefi

  nė shesh i nxora gjithė rekuizitat e parajsės
  e syri i zbrazėt nė roje sodiste
  dhe pėrgjonte pamundėsinė time tė mundshme

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Njeriu i zi


  Jam i sigurtė, kurrė s'do tė bėj vetėvrasje
  Kaq i hekurosur, i mirėfilltė, si arsyeja
  E kam vrarė orėn e murit me armėn e nxehtė
  Dhe kam ikur prej librit tė pėrhitur qė mė shėmton
  Me bukurinė e tij

  Vdekja s'ėshtė dobi as moshė as lindje e re

  Drurin e vjetėr tė tavolinės, shtizėn, patericėn
  Boshtin e lavjerėsin, rrapicėn e bronztė, lėkenė
  Nurin e derdhur si pluhur mbi dritare nė mesnatė
  Strallin e pikėlat e vesės qė shpėrthejnė
  Me rrezen e parė tė dritės nė agun vjeshtor -

  Vdekja nuk i ka

 9. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Fletė testamenti


  nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin
  nė flijimin tim tė begatshėm tė verės
  nė nisjen time nė fillimin tim tė ri
  nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė
  le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
  e druvarit tė fjetur nė rudinė
  myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė
  emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
  nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė
  guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
  mbi rrasėn time
  le tė shtrihen edhe ata si dy yje
  ftohtė le tė bėjė verės e verės verė
  e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
  le t'i mėshirohen
  vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
  deri te shtėpia ime bėrė me dru e kashtė

  le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka ballsamosur
  ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
  se ja tek po zgjohet er' e re e dashurisė sė tokės
  se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm
  mumje pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun
  tek do tė mė vini pėrsėri ju pas
  le tė mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
  dimrit tė madh tė dashurisė sime
  nuk do tė pėrpėlitem s'do tė rrotullohem
  s'do tė shplohem natėn nuk do tė kollitem
  me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
  nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
  nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
  rrjedhės tė qetė tė fatit qė pret
  shigjet' e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
  nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket
  kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
  ata qė tėrė jetėn i prita, tė dashurit

  ē'po flas kėshtu pash zotin?

 10. #10
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Hans-Joachim Lanksch

  Vrasja e poetit


  Mė 01 tetor 1995 u mbushėn pikėrisht 50 vite nga lindja e Jusuf Gėrvallės nė Dubovik tė Deēanit, vrarė mizorisht mė 17 janar 1982 nė Untergrupenbah tė Gjermanisė. Nuk ka shqiptar nė Kosovė qė s'di se kush ėshtė Jusuf Gėrvalla. Po them "ėshtė" meqenėse jam i bindur se nuk jetoi mė kot dhe as nuk ra fli mė kot, shembulli i tij mbeti i gjallė nė gjithė ata intelektualė, shkrimtarė dhe qytetarė qė nuk po e marrin rrugėn e botės por rrinė e qėndrojnė ...

  Jeta e Jusuf Gėrvallės ka qenė e vėshtirė, vdekja e tij ka qenė tragjike. Pėr kėtė ėshtė thėnė e shkruar shumė dhe do tė thuhet e do tė shkruhet shumė. Por, edhe shkrimtari J. Gėrvalla pėsoi vėshtirėsira tė mėdha. Pėr poetin, prozatorin dhe dramaturgun Gėrvalla ėshtė thėnė e shkruar relativisht pak. Vepra e tij letrare nuk ėshtė tepėr e njohur, me gjithė botimin shembėllor qė ia bėri J. Gėrvallės mė 1992 Sabri Hamiti (Jusuf Gėrvalla: Vepra letrare. "Ora", Prishtinė, 1992). Opinioni e respekton dhe adhuron dėshmorin e kombit, simbolin e luftės pėr liri, shembullin e kurajės prej qytetari dhe intelektuali, ndėrsa duket se e harron shkrimtarin e rėndėsishėm qė ishte dhe mbetet. Roli i tij prej simboli tė qėndresės e hijesuaka faktin se ishte poet i dorės sė parė. Fat ky i zi qė duket se e ndan me shokun e idealit, Adem Demaēi (megjithėse i shpėtoi fatit tė atij tė fundit tė cilin ca ēapkėnė qurranė e quajnė "shkrimtar tė dėshtuar" ose ēaprashisin ēilimillėqe pėr "gabimet" e tij).

  Nė letėrsi, ai nuk i takonte qarkut tė "lapidaristėve" tė poezisė fjalėpakė qė e shoshiste tė tashmen me shkrimin simbolplotė alegorik nė petkun e arkaikes mbikohore e nė frymėn e visarit tė traditave tė lashta gojore.

  Zėri i tij poetik ishte zė mė vete, mjaft origjinal, personal dhe individual. Poezia e tij na flet drejtpėrsėdrejti, ngrohtė, zbutė, thellėsisht njerėzor e me njė sensibilitet tė stėrholluar. Nė dy pėrmbledhjet e tij tė para - "Fluturojnė e bien" (1975) dhe "Kanjushė e verdhė" (1978) - poezia e tij merrej kryesisht me vatrėn e poetit tek janė mjaft kuptimplotė titujt e cikleve "Shtėpia nė kornizė" dhe "Skena nga jeta e fshatit". Poezia e tij e pėrmallshme e kėndon dashurinė, e kujton dhimbshėm (dhe pa idilė ruraliste) vendlindjen dhe na e rrėfen porosinė e saj qendrore, kėrkimin e poetit pėr "pak frymė njeriu e pak dritė qiriri". Me kohė, duke u bėrė gjithnjė e mė shumė refleksiv poeti kaloi gjithnjė e mė shumė te njė qark mė i gjerė tematik dhe te tė folurit poetik me bukuri e begati tė rrallė metaforike e figurative. Kėshtu, poezia e tij e pėrmallshme e vendlindjes gjithnjė e mė shumė bėhet edhe universale. Nė vėllimin e tretė poetik, "Shenjat e shenjta" (1979), kemi tė bėjmė dhe me fjalė e elemente si "hije", "pluhur", "frikė", "terr", "ftohtė", "varr". Shkallėzohen vetmia dhe shqetėsimet e poetit qė flet shpesh edhe pėr fundin dhe vdekjen. Me njė thellėsi qė nuk hetohet nė lexim tė cekėt, na qet tabllo tejet tė qėlluara tė groteskės qė e quajmė "jeta". Thelbi kryekėput human i vargjeve, ligjėrimi lirik dhe substancial i poetit tė mallit, tė dashurisė, tė dhembjes, tė vetmisė e tė vdekjes e bėjnė Jusuf Gėrvallėn njė zė tė patjetėrsueshėm tė poezisė sė re shqipe.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2007
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ismet Aliu

  POETI DISIDENT

  (Jusuf Gėrvallės)

  Zbriti sė brendshmi
  Gjer nė FerrJetė-nė thellėsi
  U ngjit sė larti nė Lartėsi

  Madhėshtor si kometa vetė
  Duket-zhduket kurrė nuk tret

  Fluturojnė e (s') bien Kanjushat e Verdha
  Me njėqind plagė - Etje Dritėpastėr: Flakė

  Njėqind plagė nė Madhėshti
  Atdheun nė trastė dhe pak Vetmi

  Njė Mal mall - njė Ėndėrr me Lejlekė

  Shtatė Qiej rrugė bėre
  Nė Baltė nė Llucė nė Shi...
  S' di Ishulli i Ėndrrės a tė kish Vetmi

  Nga pėrmbledhja poetike NDRRA ME KRAH DYLLI

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  Vrasja e poetit

  Mė 01 tetor 1995 u mbushėn pikėrisht 50 vite nga lindja e Jusuf Gėrvallės nė Dubovik tė Deēanit, vrarė mizorisht mė 17 janar 1982 nė Untergrupenbah tė Gjermanisė. Nuk ka shqiptar nė Kosovė qė s'di se kush ėshtė Jusuf Gėrvalla. Po them "ėshtė" meqenėse jam i bindur se nuk jetoi mė kot dhe as nuk ra fli mė kot, shembulli i tij mbeti i gjallė nė gjithė ata intelektualė, shkrimtarė dhe qytetarė qė nuk po e marrin rrugėn e botės por rrinė e qėndrojnė ...

  Jeta e Jusuf Gėrvallės ka qenė e vėshtirė, vdekja e tij ka qenė tragjike. Pėr kėtė ėshtė thėnė e shkruar shumė dhe do tė thuhet e do tė shkruhet shumė. Por, edhe shkrimtari J. Gėrvalla pėsoi vėshtirėsira tė mėdha. Pėr poetin, prozatorin dhe dramaturgun Gėrvalla ėshtė thėnė e shkruar relativisht pak. Vepra e tij letrare nuk ėshtė tepėr e njohur, me gjithė botimin shembėllor qė ia bėri J. Gėrvallės mė 1992 Sabri Hamiti (Jusuf Gėrvalla: Vepra letrare. "Ora", Prishtinė, 1992). Opinioni e respekton dhe adhuron dėshmorin e kombit, simbolin e luftės pėr liri, shembullin e kurajės prej qytetari dhe intelektuali, ndėrsa duket se e harron shkrimtarin e rėndėsishėm qė ishte dhe mbetet. Roli i tij prej simboli tė qėndresės e hijesuaka faktin se ishte poet i dorės sė parė. Fat ky i zi qė duket se e ndan me shokun e idealit, Adem Demaēi (megjithėse i shpėtoi fatit tė atij tė fundit tė cilin ca ēapkėnė qurranė e quajnė "shkrimtar tė dėshtuar" ose ēaprashisin ēilimillėqe pėr "gabimet" e tij).

  Nė letėrsi, ai nuk i takonte qarkut tė "lapidaristėve" tė poezisė fjalėpakė qė e shoshiste tė tashmen me shkrimin simbolplotė alegorik nė petkun e arkaikes mbikohore e nė frymėn e visarit tė traditave tė lashta gojore.

  Zėri i tij poetik ishte zė mė vete, mjaft origjinal, personal dhe individual. Poezia e tij na flet drejtpėrsėdrejti, ngrohtė, zbutė, thellėsisht njerėzor e me njė sensibilitet tė stėrholluar. Nė dy pėrmbledhjet e tij tė para - "Fluturojnė e bien" (1975) dhe "Kanjushė e verdhė" (1978) - poezia e tij merrej kryesisht me vatrėn e poetit tek janė mjaft kuptimplotė titujt e cikleve "Shtėpia nė kornizė" dhe "Skena nga jeta e fshatit". Poezia e tij e pėrmallshme e kėndon dashurinė, e kujton dhimbshėm (dhe pa idilė ruraliste) vendlindjen dhe na e rrėfen porosinė e saj qendrore, kėrkimin e poetit pėr "pak frymė njeriu e pak dritė qiriri". Me kohė, duke u bėrė gjithnjė e mė shumė refleksiv poeti kaloi gjithnjė e mė shumė te njė qark mė i gjerė tematik dhe te tė folurit poetik me bukuri e begati tė rrallė metaforike e figurative. Kėshtu, poezia e tij e pėrmallshme e vendlindjes gjithnjė e mė shumė bėhet edhe universale. Nė vėllimin e tretė poetik, "Shenjat e shenjta" (1979), kemi tė bėjmė dhe me fjalė e elemente si "hije", "pluhur", "frikė", "terr", "ftohtė", "varr". Shkallėzohen vetmia dhe shqetėsimet e poetit qė flet shpesh edhe pėr fundin dhe vdekjen. Me njė thellėsi qė nuk hetohet nė lexim tė cekėt, na qet tabllo tejet tė qėlluara tė groteskės qė e quajmė "jeta". Thelbi kryekėput human i vargjeve, ligjėrimi lirik dhe substancial i poetit tė mallit, tė dashurisė, tė dhembjes, tė vetmisė e tė vdekjes e bėjnė Jusuf Gėrvallėn njė zė tė patjetėrsueshėm tė poezisė sė re shqipe.

  Skena nga jeta e fshatit

  dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
  i tillė i lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
  pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė
  a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
  bien gjethet e nė kopsht femra kotet nė luhajė
  me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
  tek gjej ngushėllim mes sendesh qė s'janė mė
  atje diku nė botėn time atje diku larg
  eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
  pak frymė njeriu e pak dritė qiriri.

  Nga memoaret e njė shėtitėsi

  kur u ktheva nėn pullazin tim mbuluar me kashtė
  nėn qepallat e lodhjes e tė kohės botėn
  e nė botė s'kish tjetėr pos shkėlqim ari e qelqi
  mbi rrashta e penda tė larta zogj alumini
  kish edhe uri edhe poetė edhe ujėvare nė botė
  kish njerėz prej druri e kafshė tė buta kudo
  kish edhe hieroglife dy fjalė dhe gjurmė qė s'fshihen
  kish lumenj tė egėr e fosile tė lashta

  Pluhur e ngjyrė

  Sytė e tu qiell ēerdhe e lumė i pakapėrcyeshėm
  ndėrsa jam pėrgjumur pėrmbi tavolinė
  im vėlla dhe fėmijėria ime pemėn e kanė vjelė
  kanė korrur kallinj
  ime ėmė ka zier ftonj
  shelgjet kanė vajtuar
  si poeti sentimental nė vjeshtė
  - po asgjė s'ėshtė zverdhur.

  Duart e tua pushim diēka si ujė zgjojnė
  ndėrsa kam ecur shtegut rrėzė mali krejt vetėm
  nė njėrin krah shkurre zogjsh
  nė tjetrin gėshtenjat
  dhe gjarpėrinj.
  Im vėlla tė ka dashur tė ka marrė dhe tash nuk je
  as ti as ai s'jeni dridhmė plot fletė
  nga fluturimi yt tash vetėm ngjyrė
  dhe pluhur ka mbet'.

  Tash po vij
  fėmijė qė buzėqesh mbi krahun e nėnės kur pret
  para shitores qumėshtin - tash po vij i pikėlluar
  nė shportėn time pemė e fletė
  dhe shije gjumi.
  Kur tė zgjohem do tė iki
  tash po vij nė prehrin tėnd, mėmė
  tokė e zezė e lapidar, bajame e verdhė.
  Dashuri e paluar si arni nė arkė
  oh s'mund ta them
  as ta rrėmbej.
  Tash po vij
  por di se nė ngjyrėn e pelhurės vetėm pluhur
  mbi buzėgazin tėnd tė shtrenjtė.

  mes muresh tė trasha fshesa dhe minj.

  Libri i shenjtė

  shpuzė e errėt matanė qelqeve qė avullojnė
  mesnatės sė ngjyer me tėmbėlin e detit
  nė oborr po fshihej njė hije dhe qerrja e drunjtė
  kuajt sonte askund s'do tė marrin udhė
  nė mur ndrit dhe pipėrrin kandili
  e nė letėr mes dy vijash tė zeza si pėrherė
  druri i vetmuar mė tutje ca hithėr
  ia djegin kėmbėt fėmijės qė ėndėrron
  drita e praruar gjerdan me guaca
  hėn' e verdhė atje lart nė tavan - dhe teja
  tok me djepin e vjetėr qė s'pėrkundet - e ha
  nuk shihet atje rrėzė gardhi njė vogėlush
  qė shiu i tetorit e qull ngadalė
  nė vatėr u dogjėn urėt - s'ka mbetur mė prush
  frika nga trupi im nė shtrat po mė fton

  mbi tryezė ora e vogėl rrah e s'pushon

  Lufta dhe arti

  Tutje gjithnjė akull
  Kėndej gjithnjė zjarr
  Unė jam syri i Aladinit
  E shoh veten si digjem
  nė betejėn e tmerrshme
  tė fjalės
  e tė mendimit

  Me shenjtėri tė mallkuar
  me pėrfytyrimin e qartė
  e krijoj
  Nė mua shushurijnė dete
  tė qena
  nė ėndėrr

  S'po flas kotnasikot
  Mund t'i merrni fjalėt e mia
  e tė niseni nėpėr botė
  Unė s'kam guxim
  Kuptoj se pa dritėn e tyre
  Nuk do ta di rrugėn nėpėr dritė
  Janė krijuar prej frenimesh
  prej kthesash theqafjesh
  dhiaresh tė shenjta
  zigzage

  Unė nuk i shoh yjet
  pėshtjellė nė terr
  Gjithėsia e ftohtė
  nuk e ka gji diellin
  Sikur tė mos e ftohte
  ana e errėt e planetit

  Fletė testamenti

  nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin
  nė flijimin tim tė begatshėm tė verės
  nė nisjen time nė fillimin tim tė ri
  nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė
  le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
  e druvarit tė fjetur nė rudinė
  myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė
  emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
  nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė
  guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
  mbi rrasėn time
  le tė shtrihen edhe ata si dy yje
  ftohtė le tė bėjė verės e verės verė
  e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
  le t'i mėshirohen
  vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
  deri te shtėpia ime bėrė me dru e kashtė

  le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka ballsamosur
  ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
  se ja tek po zgjohet er' e re e dashurisė sė tokės
  se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm
  mumje pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun
  tek do tė mė vini pėrsėri ju pas
  le tė mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
  dimrit tė madh tė dashurisė sime
  nuk do tė pėrpėlitem s'do tė rrotullohem
  s'do tė shplohem natėn nuk do tė kollitem
  me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
  nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
  nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
  rrjedhės tė qetė tė fatit qė pret
  shigjet' e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
  nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket
  kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
  ata qė tėrė jetėn i prita, tė dashurit

  ē'po flas kėshtu pash zotin?
  #VamosArgentina

Tema tė Ngjashme

 1. 20 vjet nga vrasja e vėllezėrve Gėrvalla dhe e Kadri Zekės
  Nga erzeni nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 168
  Postimi i Fundit: 18-01-2014, 15:16
 2. Xhelal Xheladini
  Nga Gjallica nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 24-01-2013, 10:42
 3. Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, dhe Kadri Zeka
  Nga erzeni nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 29-01-2012, 22:37
 4. Dėshmi Tė Kohės Pėr Organizatėn Patriotike Lnēkvshj
  Nga biligoa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 19-05-2009, 21:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •