Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Emra Katolik Dhe Versioni I Tyre Ne Shqip

  edmondfieri123

  EMRA KATOLIK DHE VERSIONI I TYRE NE SHQIP
  --------------------------------------------------------------------------------
  KAM PATUR SHUM DESHIR TE DI VERSIONET E EMRAVE KATOLIK TE PERDORURA NGA MALESORET JU LUTEM N.Q.S DINI NDONJE VEC KETYRE SHKRUAJINI

  ANDREA-NDRE
  ALEKSANDER-LLESH
  ANDON-NDUE
  THANAS-TANUSH
  BLAISSE(ITA BIAGIO) VLLASH
  ELIAS LI ILIJA (SHENDELLI)

  DICKA MBI SARANDE : SARANDA THUHET TE VIJ NGA SHEN DYZETET POR NUK KA DYSHIM QE TE JET ETIMOLOGJI FOLKLORIKE PASI ELEMENTI *SAR* ESHT I PERHAPUR NE KETE RAJON.

  GEORGE GJERGJ


  ME FALNI EDHE DICKA TJETER :
  KENI DEGJUAR PER XHABAL I ALHAMA NE NJE LIBER QE KAM KETU THOT SE SHQIPTARET E KONSIDEROJN ATE SI PARAARDHERSIN E TYRE VARRI ITIJ ESH NE ELBASAN. KUSH I SHPIK KETO TRAPLLEQI E AMAN. NA NXOREN ARAB TANI.

  XHON-GJIN GJON
  VENERANDA-PREMTE
  STEFAN-SHTJEFEN


  vlora67

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nuk kuptoj pse e ndan "katolik" nga "shqip". Ke quan "emer katolik" dhe "version shqip".

  Vlora

  i thjeshti
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndoshta Edmondi i referohet emrave te shenjtoreve qe iu ngjiten njerezve.Ka disa shenjtore qe pranohen nga te gjithe prandaj kane emrin ne te gjithe gjuhet ;Gjon=Giovanni=Johan,etj.

  Giuseppe = Zef
  Giacomo = Jak
  Domenico = Dode
  Giorgio = Gjergj
  Luca = Luce,Luke
  Matia = Matģ
  Paolo = Pal


  Enip

  disa emra katolik
  --------------------------------------------------------------------------------
  ketu po jap disa emra katolikesh shqiptare nga qyteti i Shkodres te nxjerra gjate regjistrimit te popullsise se vitit 1918.
  versionin ne shqip apo perafersite me emrat e shenjtoreve apo dicka tjeter ju a le juve ne dore ta gjeni,pasi nuk kam as kohe qe t'i futem nje studimi te tille,por m'u duk me interes tema dhe mqs punoj mbi te dhenat e ketij regjistrim,paraqita disa emra,ndoshta do i rikthehem edhe njehere me emar te tjere,por besoj se dhe kaq mjafton per te inkuadruar situaten e emrave katolike shqiptar ne Shkoder te vitit 1918.

  Pashkė

  Kolė

  Simon

  Tane

  Palok

  Roza

  Nuk

  Kin

  Ndoc

  Age

  Gjysto

  Leze

  Ganxhe

  Luēe

  Gjush

  Tone

  Katrine

  Lezina

  Kol

  Vranda

  Vitore

  Pjeter

  Filip

  Ēile

  Gjon

  Lulė

  Nine

  Marie

  Madalene

  Kolė

  Sile

  Ejedh

  Zef

  Lenė

  Jakė

  Kushė

  Tonin

  Prenk

  Preng

  Bibė

  Dodė


  Enip

  nje kuriozitet mbi
  --------------------------------------------------------------------------------
  mbi familjen e Prenk Bibdodės,nga Oroshi (i Mirdites), i cilesuar ne kete rregjistrim si ish gjeneral turk dhe qe kishte ne shtepine e tij nje sere sherbetoresh.
  per kuriozitet po ju paraqes familjen e tij:


  Prenk Bibdoda 57 vjeē Kryetar i Familjes

  Luēi 22vjeē bashkeshortja

  Nexhip Ahmet Omerullu (turk) sherbetor

  Mricė Dodė Mark Kola sherbetore

  Gjele Markatuci sherbetore

  Vorf Mark Murzanaj sherbetor


  Prendė Murzanaj sherbetore

  Llesh Prenk Deda Baloj sherbetor

  Paraskivar Kivjaku (grek) sherbetor

  Mrica Pjeter Gjocit sherbetore  Enip

  nje kuriozitet tjeter
  --------------------------------------------------------------------------------
  mbi Familjen Zamputi ne Shkoder (viti 1918)

  nga dokumentet mbi te cilat po punoj momentalisht, gjeta familjen Zamputi,e cila perbehet nga 5 anetare dhe nga emrat e tyre une hamendesoj se eshte familja e studiuesit te mirenjohur dhe te shquar Injac Zamputi.

  Kjo familje perbehet nga e zonja e shtepise (e ve; 37 vjec) Ninja Zamputi

  Ēilja e bija (14 vjec)

  Juzepina e bija ( 13 vjec, nxenese ne Shkollen e Motrave, Shkoder)

  Klementina; e bija (10 vjeē, nxenese ne Shkollen e Motrave, Shkoder)
  Injaci; i biri ( 8 vjeē, nxenes ne klasen e pare te Shkolles se Jezuiteve, Shkoder)

  mendoj se ky djali Injac,eshte pikerisht historiani dhe perkthyesi yne, te cilin Enver Hoxha e bombardoi me perkthime dhe nuk ia njohu punen e shkelqyer te tij mbi historine popullit shqiptar.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-07-2003
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me falni por e dini ju qe shumica e emrave katolik jane pershtatje ne gjuhet perkatese te emrave izraelian duke qene se kush themeloi krishterimin qene te gjithe izraelian

Tema tė Ngjashme

 1. Gonxhe Bojaxhiu - Nėnė Tereza
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 30-12-2006, 14:05
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. Bashkimi Katolik i Publicisteve Shqiptare - UCIP
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-03-2006, 17:17
 4. Shqiptar: Qendrimet e klerit katolik mbi pavaresine
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 03:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •