Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
  1. #1
    Maska e Liridona
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Mancester.Uk
    Postime
    165

    Zgjidhja Eshte Bashkimi I Shqiperise Me Kosoven

    Interviste ekskluzive e Akademikut te shquar Rexhep Qose

    Profesor, si do ta vleresonte Akademiku Rexhep Qosja qendrimin e nderkombetareve lidhur me Pavaresine e Kosoves?

    Nderkombetaret nuk e percaktojne se cfare statusi duhet te kete Kosova. Ne nje tryeze te organizuar enkas per kete qellim, degjuam nje perfaqesues te institucioneve te Europes se Bashkuar qe tha se Kosoves duhet t'i jepet nje autonomi e ashtuquajtur speciale. Por Evropa nuk eshte e vetmja qe do te thote fjalen e saj, do te flase edhe Amerika. Gjate ketyre viteve kemi pare se si institucionet nderkombetare, nuk kembengulin ne nje zgjidhje sipas rrethanave e realitetit, duke respektuar edhe vullnetin e popullit. Degjova nje serbe qe debatonte per Pavaresine e Kosoves dhe ishte interesante, sepse ajo qysh ne fillim u shpreh se e dinte se si do te perfuyndoje ky proces. Ajo eshte e rralle, shume e rralle, qe respekton te drejtat demokratike. Nese do te veprohej nga gjithkush keshtu dhe normalisht, keshtu duhet te veprohet, atehere do te respektohej vullneti i popullit kosovar per te bere referendumin, per t'ju thene kosovareve cfare doni?

    Cili eshte mendimi perfundimtar i profesor Qoses per statusin definitiv te Kosoves?

    Nuk them se Pavaresia e Kosoves eshte zgjidhja me e mire. Per mua, zgjidhja eshte bashkimi i Shqiperise me Kosoven. Por, them se pavaresia, eshte po ashtu, nje zgjidhje e ceshtjes se Kosoves dhe Kosova do te behet e pavarur, packa se ne keto dite, qe edhe debatuam, po na duket se po largohet problemi, se paku ne gjuhen e diplomateve europiane, por ky eshte nje proces i pashmangeshem qe perfundon vetem me pavaresine e Kosoves.

    Profesor, a jane ne unison partite politike ne Kosove per kete ceshtje kapitale?

    Persa i perket ceshtjes se zgjidhjes se problemit te Kosoves, jane ne nje mendje. Nuk mund te kete shqiptar qe te jete kunder Pavaresise se Kosoves, pasi perndryshe, nuk do te ishte normal. Ndersa opnioni im per partite politike ne teresi eshte se nuk jane shume te profilizuara, te gjitha aty, jane. Nuk e di, bile a mund te thuhet se kemi parti politike ne kuptimin e plote te kesaj fjale. I perngjajne njera-tjetres.Tjeter eshte se ndonjera do te leshonte pe per shume ceshtje me lehte dhe tjetra, duhej te ishte me kembengulese. Ne teresi, nuk jane per tu admiruar.Eshte interesant se lideret kane ardhur duke u afruar e komunikuar me mire me njeri-tjetrin. Sigurisht, kjo vjen nga interesat e perbashketa qe kane. Sorra-sorres nuk i'a nxjerr syte.

    Ne masen e gjere te kosovareve eshte opinioni se nuk eshte vleresuar roli i UCK, madje, eshte harruar. Po mendimi Juaj, cili eshte profesor?

    UCK, i ka sjelle Kosoves ate cka kerkohet sot. Por fatkeqesisht nje pjese e madhe e njerezve te Kosov-s, po e perseris, fatkeqesisht, nuk i'a kane njohur UCK-se meriten per clirimin e Kosoves. Nese do te ishte njohur ky kontribut, do te kishin votuar per perfaqesuesit e UCK-se, per partite e saj. Kjo eshte nje padrejtesi historike, qe ne vete i kemi bere UCK. Kete padrejtesi, vazhdojme ta bejme dhe kjo do te na rendoje ndergjegjen tone. Eshte dashur 4 vjet qe ne Kuvendin e Kosoves te njihet lufta clirimtare e UCK.

    Ku qendron e verteta e kesaj kontradikte profesor, qe njerezit te mos njohin sakrificen e djemve te tyre dhe te mos u japin voten?

    Pse ndodh, pyesni ju. Duhet te kuptoni, se interesat jane pak te kunderta, te ndryshme.

    Profesor Qose larg politikes, cfare ka ne duar si krijues?

    Sikurse e dini jam studiues i letersise shqipe, jam edhe shkrimtar. Ne shtator nxjerr nje veper te re. Jam komod ne perkushtimin tim ne keto fusha dhe ngulmoj t'i bej sa me mire keto obligime, qe jane ne interes te kombit tim. Por nje detyre tjeter e imja, eshte te vij shpesh ne Shqiperi, ku kam qene shume here, ku kam shume miq. Prej fillimit kam krijuar komunikim te mire, te qyteteruar me ta. I dua shume ata njerez, por e ndjej se edhe ata me duan me ate mase. E ndjej te domodoshme te shoh Shqiperine, miqte e koleget, njerezit e thjeshte, vecanerisht ata te Laberise.

    Nese do te ishit aktualisht perballe zotit Berisha, c'fare do t'i thonit, vecanerisht tani qe drejton opoziten ?

    Kam shkruar boll per Berishen dhe pushtin qe drejtoi ai. E shoh shpesh ne televizor dhe s'me vjen mire, madje, nuk dua ta shoh. Po te isha une ne politike, kurre nuk do te beja poloitike ashtu sic e ben ai. Prape e them se Berisha krijon shume tensione politike.Te isha ne politike, nuk do te beja as ashtu sic ben Fatos Nano. Jane dy njerez politike, qe e bejne politiken ne ate menyre, per te cilen une nuk e kam mirekuptimin.

    Cili do te ishte sugjerimi juaj per klasen politike ne Shqiperi?

    Une mendoj se mjetet e informimit dhe me ben shume pershtypje kjo gje, qe shume, shume, shume, pafundesisht shume, flitet vetem per partite, per marredheniet midis partive dhe individeve. Shqiperia ka probleme te tjera,shoqerore, sociale, kulturore. Politikanet e Shqiperise, mes te cileve ka edhe shume njerez te ngritur, te afte, qe dine punen, qe dine te flasin, qe i kane mendimet e mprehta, qe i artikulojne mendimet dhe konceptet per mrekulli, do te doja te merren me pak, larg, larg, larg me vehten e njeri-tjetrin dhe shume me teper te merren me popullin dhe hallet e tij. Do te doja qe ne Shqiperi e shoqerine shqiptare, me ne fund ne pergjithesi te mbizoteroje mendimi, njeriu i vetedijshem jo vetem per te drejtat, por ne rradhe te pare per pergjegjesite, njeriu i pegjegjshem, shoqeri te pergjegjeshme. Duhet te perpiqemi te krijojme pra shoqerine e pergjeshme te njerezve te pergjegjshem.

    Dhe nje pyetje te fundit, profesor: Cilat jane marredheniet tuaja me presidentin e Kosoves, Ibrahim Rugoven?

    Nuk kam asnje kontakt me te.Gabimet e tij jane aq te medha, saqe nuk kam mirekuptim ne asnje menyre per poziten, ne te cilen ai gjendet.

    Intervistoi: Zenepe Luka

    Marre nga "Koha jone"
    Liridona

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723
    Kjo teme eshte me poshte nga ALBA_D.
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  3. #3
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443

    Per qosen me mjekerr te re

    Marku


    Anëtar qe nga: Jul 07, 2002
    Mesazhe: 1292 Afishuar me: 2003-07-05 22:45
    --------------------------------------------------------------------------------
    Hheeee !

    Qose Mjekrosh Ikona qenka ngjallur ,mu kur ia arestuan ferdmarshallin analfabet Gafur e drejtorin ,,politikanin perëndimor '' Hashim .
    Po si nuk e akuzoka fatos nanoviçin se ,përse ia arestoi ferdmarshallin analfabet Gafur dhe përcjellësin e tij !!!!!!!
    Si nuk e akuzoka nanoviçin për dhënien e '' Bisht Pallës '' grekërve për bazë ushatrake ( kur akoma egziston ligji i luftës nga grekët ) !!!!!!!!!
    Ska guxim se nanoviçi është sh-kërdhat ia nxjer të palarat menjëherë për fushe ( ani tani që është në krizë politike nanosi ) .

    Mbeti tip i pandreqshëm për jetë ,ky mjeran !
    Është duke vdekur për pak pushtet politik , gjynah i mjeri .
    Tipik Malok , kokë pa gdhendur !
    UÇK-ë shum më mirë do ishte sikur mos ndëgjonte përallat e tij sipas verzionit '' alla Vlonjat tre gishtor -vëllavrasës '' ,po ja mjerisht nuk ndodhi ashtu .
    Me UÇK-ë ,Rexha jonë mjekrosh , nënkupton vetëm dajat e nipat e udhëheqjes të saj ,se i ka edhe miqë shtëpie ( se kurë jo ushtrinë Çlirimtare të Kosovës si formacion ) .
    Sikur Rexha të kishte menduar për Ushtarët e UÇK-së ,përse nuk iu thotë këtyre hajnave ( miqëve të vetë ) ,ndani pak Euro more ,e të mjekon djemtë e luftës që kanë nevojë ,se na bëtë horë e përtej .

    Kur kokorozeshte në këshillin partiak gjatë kohës së QPK-së me nipashin e dhëndrit të vet ,përse nuk ndihmoi UÇK-në ,por shkonte rrëfeheshte e luteshte në graçanicë te artemia ??!!!!!!.

    Stalinist i regjur Rexh mjekroshi . Njeh vetëm gjuhën e pushkës mes Shqiptarëve ( vëllavrasjen ) ,e jo votën e lirë si e gjithë bota .
    Po ky dërdimen me votat e kujt rinte ulur në Këshillin e përkohshëm të Kosovës ,apo me votat e fatos nanoviçit ,kur i muar deri sa iu ritën puplat e pendlat në vilën 31 në Tiranë ???!!!!

    Dhe mbi të gjitha si nuk i vjen turp Mjekroshit Qose se cilës gazetare i paska dhënë intervistë -gazetares Zenepe Luka -Bushtrës . Që nxiste Luftën civile në Vlorë më 1997 ( '' revolucionin tre gishtor Qoso-viçian'' ) dhe që nxiste pimjen e gjakut ( kanibalizmin ) të njerzëve shtetërore ,që ia ariti qëllimit me monstrumen Luiza Hoxha që sot është edhe deputete në Kallash parlamentin e Shqipërisë ..


    Qëllimi i kësaj intereviste të Rexhep mjekroshit ,jam 100 % i bindur se nuk ka të bëjë aspak me ate se çka ka prallisur ky mjeran . Por ka prapavi propaganduese ,dezorientimi e çorientimi të publikut në Kosovë ,për të bërë punën e vetë demagogjia e Hashimit që po përgaditë Solaninë e Kosovës .

    P.S.
    Aha se për pak harova .Po ky Rexhë Mjekroshi a e ka pastruar vetën nga dekorimet shkavelle ( të pastra me përmbajtje sërbe ) dhe a e ka liruar banesën e dhënë nga stamboliçi për meritat në punën e kontributin e '' bashkim vllaznimit '' ?!

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Ky shkrim asht shkrua nga Marku ne DF Kosova.de
    Kurse une analfabeti PLAKU e solla ketu,se atje kuqalosheve ua qorroj syt,si ta lexuan kete koment te shkurt por shume do methanes per pak sa nuk e internuan fare,iu hyni miza e kalit dhe i pickoi nen bisht derrat e kuq .

    I pershendes te gjithe Nacionalistat dhe atedhetaret shqipetar ne ket Forum si domos ALBON dhe BRARIN e te tjeret.
    Kurse kuqaloshave fares me te poshter qe na ka dhurua shkinia ruso-sllave iu uroj shporrje dhe pastrim sa ma shpejt nga trualli shqipetar.
    Me falni ne gabimet ne shkrim se PLAKU nuk di mire me shkrua,por tradhetin e lexoj mire.

    PLAKU

  4. #4
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    22-04-2003
    Vendndodhja
    x
    Postime
    35
    Nuk me shqeteson fakti per rikthimin e shokut Rexhep. Shpresojme se idete revolucionare (kuptohet per revolucione te vonuara kane perenduar) kane perenduar. Mesa di une heren me te fundit ai (dmth,sh.Rexhep) eshte para duke u lutur ne Kabul. Shyqyr qe paska gjetur nje mbeshtetje tek ish-miqte e vjeter per te thene se qosja eshte gjalle.
    Gjithsesi e rendesishme eshte se Kosova dhe Shqiperia e njohin mire shokun Rexhep dhe shoket ne fjale dhe qe nuk kane asnje sadisfaksion edhe nese ai deklaron mbi ndonje ide qe janullatosi te vije ne vend te Shtajnerit. Nganjehere me duket shume zbavitese nje teme e tille dhe falenderoj liridonen qe beri te mundur sjelljen e kesaj teme qe eshte nje mundesi me shume per t'u zbavitur
    Bye

  5. #5

    Re: Zgjidhja Eshte Bashkimi I Shqiperise Me Kosoven

    Postuar më parë nga Liridona
    Interviste ekskluzive e Akademikut te shquar Rexhep Qose


    Profesor, a jane ne unison partite politike ne Kosove per kete ceshtje kapitale?

    Nuk e di, bile a mund te thuhet se kemi parti politike ne kuptimin e plote te kesaj fjale. I perngjajne njera-tjetres.Tjeter eshte se ndonjera do te leshonte pe per shume ceshtje me lehte dhe tjetra, duhej te ishte me kembengulese. Ne teresi, nuk jane per tu admiruar.Eshte interesant se lideret kane ardhur duke u afruar e komunikuar me mire me njeri-tjetrin. Sigurisht, kjo vjen nga interesat e perbashketa qe kane. Sorra-sorres nuk i'a nxjerr syte.


    Nese do te ishit aktualisht perballe zotit Berisha, c'fare do t'i thonit, vecanerisht tani qe drejton opoziten ?

    Kam shkruar boll per Berishen dhe pushtin qe drejtoi ai. E shoh shpesh ne televizor dhe s'me vjen mire, madje, nuk dua ta shoh. Po te isha une ne politike, kurre nuk do te beja poloitike ashtu sic e ben ai. Prape e them se Berisha krijon shume tensione politike.Te isha ne politike, nuk do te beja as ashtu sic ben Fatos Nano. Jane dy njerez politike, qe e bejne politiken ne ate menyre, per te cilen une nuk e kam mirekuptimin.


    Dhe nje pyetje te fundit, profesor: Cilat jane marredheniet tuaja me presidentin e Kosoves, Ibrahim Rugoven?

    Nuk kam asnje kontakt me te.Gabimet e tij jane aq te medha, saqe nuk kam mirekuptim ne asnje menyre per poziten, ne te cilen ai gjendet.

    Intervistoi: Zenepe Luka

    Marre nga "Koha jone"





    Citova keto deklarata te Qoses dhe me te vertete me vjen keq qe nje Akademik Shqiptar duhet te marre te tilla pozicionime radikale.

    Pra indirekt sipas Qoses e vemtja menyre per te shpetuar nga kjo klase politike eshte Revolucioni, pasi menyre tjeter une nuk shoh per te menjanuar te gjithe ata Lidere qe Ai sulmon.

    Qosja mund te jete letrar i mire, por si politikan nuk besoj se ka vlera te vecanta, sidomos kur arrin te sulmoje te gjithe politikanet. Ne nje fare menyre ai sulmon Verdiktin e Popullit dhe kjo gje tregon mjaft qarte karakterin revolucionar te Qoses.

    Populli i Kosoves e tregoi mjaft qarte se sa vlera ka ai si Politikan.


    Persa i perket ceshtjes tjeter, te Bashkimit te Kosoves me Shqiperine, ai nuk llogarit qe nje Bashkim i tille te vije duhet me pare qe Kosova te shpallet shtet i pavarur, pasi asnje qeveri ne Bote nuk do te perkrahte nje Bashkim te menjehershem, te pakten tani per tani duke pare konjukturat gjeopolitike.

    Kosova duhet te perpiqet te arrije Pavaresine dhe pastaj si popull te shprehe deshiren e vete per Bashkim.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723

    Re: Zgjidhja Eshte Bashkimi I Shqiperise Me Kosoven

    Postuar më parë nga Liridona
    Dhe nje pyetje te fundit, profesor: Cilat jane marredheniet tuaja me presidentin e Kosoves, Ibrahim Rugoven?

    Nuk kam asnje kontakt me te.Gabimet e tij jane aq te medha, saqe nuk kam mirekuptim ne asnje menyre per poziten, ne te cilen ai gjendet.
    Ah, sa keq...

    Akademiku "yne" nuk na paska asnje kontakt me Presidentin tone.

    Sigurisht qe nuk ka.

    Presidenti Rugova, qysh nga formimi i LDK-se gezon perkrahjen e Popullit, ndersa cdo perfshirje e Qosja-icit ne rjedhat politike i ka kushtuar atij deri tek elektorati jo me i madh se 5000 vota te dalura nga zgjedhjet e fundit.

    5000 votues kane zgjedhur Qosjen-iqin?

    Bile jane teper per te. Aq ka vlere ai, jo me shume.

    Sa keq nuk na paska as mirekuptim per poziten qe Presidenti yne qendron?

    Ashtu sic eshte shprehur LULJA9, kjo figure kaq e ndyte sikur Akademiku "yne" duhet vertete perdorur si nje teme argetimi, asgje me teper. Nuk meriton me teper.

    Edhe bota letrare e tij tashme ka pamje te ndyte.

    Aresyeja?

    Si autor eshte Qeni.... mendova Qosja.
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2002
    Postime
    68

    Nuk kam shkruar qe moti por ky...

    shkrim i Qosjej me nxite qe edhe nje here te theksoje (perserise) se ai eshte ideatori i vrasjeve politike ne Kosove,te jau kujtoje deklaraten e tij para zgjedhjeve te para kur pate thene (udhezuar kriminelet) se nese fiton LDK do te jete nje fitore e pergjakshme çka u vertetua menjehere pas zgjedhjeve me vrasjen e figurave te shquara te kombit;fjalet e tij jane morbide ne vetvete ato sjellin kob e tragjedi per popullin tone,ai eshte nje personalitet i pakonsiderate i cili nga ajo qe njef potencialin e vet ju del mbas shpine atyre qe per momentin paraqesin diçka si revulucionare duke i orientuar dhe yshtur ndaj atyre qe po e udheheqin KOSOVEN drejte Pavaresise dhe Qellimit final.Jeta private dhe morali i tije jane diametralishte te kunderta me predikimet e "haxhi" Qosjes.Di shume gjera por konsideroje do ta ulja personalitetin tim shume poshte po te mirrena me keto gjera eshte nen diniteti tim

  8. #8
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Mirembrema,

    Kam vene re qe shpesh flitet per nje "zgjidhje" te problemit te KOSOVES, kur ne fakt per mendimin tim problem nuk ka, ose nese ekziston ai ekzagjerohet deri ne infinit. Ekziston nje gap ne momentet kur "gjakrat nuk jane ulur", dhe mbi te gjitha ekziston nje "klase politike", mjaft ekstremiste, qe ne fakt nuk duhet te mejanohet me mjeshteri.
    Flasin me PASIONE/ NOSTALGJIRA...PATRIOTIZEM te tepruar kur ne fakt duhet te jene te jene te LLOGJIKSHEM/REALISTE... dhe mjaft KOZMOPOLITAN. Eshte pikerisht kjo e fundit qe i MUNGON KOSOVES, dhe qe ajo KLASE politike ne KOSOVE po ja privon atij kombi.

    Flitet per nje BASHKIM ALBANIA=KOSOVO... kur ne fakt nje bashkim eshte i PAMUNDUR jo vetem per momentin por te pakten per 20-30 vitet e ardhshme. Kjo jo se popujt nuk duan( ketu nuk e perjashtoj kete mundesi) por se"elita" politike ne te dy anet e kufirit nuk eshte e gatshme e afte per te bere nje gje te tille.
    Mbi te gjitha te dy popujt e mbi te gjitha ai i KOSOVES, duhet te pranoje faktin dhe KONCEPTIN e bashkejeteses me fqinjin e tij SERBINE+MAL I ZI, gje qe per momentin nuk eshte e mundur per te mos thene qe ata qe shprehen ne kete menyre quhen "heretike" tradhetare.
    Nese KOSOVA dhe KOSOVARET pranojne nje gje te tille ata do te ecin me kembet e tyre dhe fare mire besoj se KUFIRI do te jete vetem nje "nocion" gjeopolitik, dhe nuk do te jete PENGESE.
    Kosova dhe KOSOVARET kane nje nga shembujt me fisnike ne europe ZVICREN... nje komb qe flet 4 gjuhe dhe shtetas me shumllojshmeri kombesish dhe qe eshte nje nga vendet qe kushdo ne bote deshiron te jetoje.

    Pra gjeja me e mire eshte te harrojme inatet e te kaluares nese deshirojme nje te ardhme, dhe nese nuk duam te mbllacitemi ne balte per tere jeten. Kosova eshte e KOSOVARVE( perfshij ketu Shqiptare te KOSOVES, Serbe te KOSOVES, dhe kushdo tjeter qe jeton atje), e atyre qe jetojne e punojne atje.
    Per me sakte ZGJIDHJA e KOSOVES eshte KOSOVA e KOSOVARVE...dhe jo e XHEPIT/THACIT/Miloshevicit/Zoricit a ku e di une...

    Ju faleminderit

  9. #9
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    KundraRrymes thote "Kam vene re qe shpesh flitet per nje "zgjidhje" te problemit te KOSOVES, kur ne fakt per mendimin tim problem nuk ka,...."
    Si or s'ka problem, ka qe çke me te. S'do te kishte problem (per shqiperine, jo per kosoven) neqoftese Kosova vazhdonte i rrinte bashkangjitur Serbise, por jo sot kur ajo e ka hedh hapin e pare.

    Sa i perket temes, mendoj qe teza: Zgjidhja Eshte Bashkimi I Shqiperise Me Kosoven, eshte ose me sakte ishte "zgjidhje e vetme" per Kosoven, jo per Shqiperine. Meqenese Rexhep Qosja eshte kosovar, ai ka te drejte ne aresyetimin e tij.
    Ne fakt qe nga fillimet e levizjeve per pavaresi me 1981, kosovaret u bene nje barre e rende per supet e popullit shqiptar, kjo ngaqe keto levizje sollen kushte te reja gjeo-politike ne rajon. Shqiperia u kthye zone me RISK persa i perket investimit te huaj ne vendin tone, i cili siç mund ta dini, sot eshte i DOMOSDOSHEM per KEDO, per te pasur nje ekonomi stabel e solide.

    Po jap nje shembull, imagjinoni Alzasa e frances (banuar nga gjermane) te ngrihej si kosova per shkeputje ose bashkim me Gjermanine dhe Franca mos ta lejonte.
    Pa dyshim Gjermania si dhe Franca s'do ti kishin kushtet ekonomiko-politiko-sociale si sot, per rrjedhoje as nivelin e jeteses si sot.
    Personalisht mendoj qe Shqiperia ben dhe pa Kosove, ka kushte te pergjithshme me te favorshme. Ndersa perspektiva e Kosoves s'eshte aspak e qarte. Qosja kesaj i frigohet kur mendon si te vetmen alternative bashkimin. Ai me sa duket ndjen qe ne Kosove ka tendenca te tjera, per pavaresi e rruge me vete (si Austria).
    Kjo mundesi si dhe dyshimi ne kete perspektive e shtyn ate te RUAJE marredhenie te ngushta me JUGUN LAB, forcen me aktive sot per sot ne vorbullen shqiptare. Interesi eshte KOSOVA dhe perspektiva e saj, e jo Ka...lliqet qe thone keta shoket e lartem duke e cilesuar Qosen si renegat. Ai s'ka nevoje per ket, veç nje budalle nuk kupton KAQ.

    tung.

  10. #10
    kundrraRRYMES,

    Se pasi duhet percaktuar qe vete termi Kosove nuk eshte i yni dhe heret a vone do te nderrohet dhe pastaj mund te vazhdojme me te tjerat.

    Padyshim qe ne Kosove nuk do te kete vetem shqiptare, por do te jete dhe nje perqindje 5-6-7 varet qe do ti perkasin kombesive te tjera, serbe etj, por ato do te trajtohen si Minoranca.

    Shqiptaret e Kosoves nuk kane asnje arsye llogjike, politike, etniko-demografike dhe administrative per te qendruar me Serbine dhe Malin e Zi.

    Kjo per arsye te shumta dhe qe pak a shume dihen.

    Serbet nuk qendrojne dot me veten e Tyre ne sensin qe ata nuk kane qendruar dot deri tani, pasi ata kane qene nje Republike e Republikes Federative Jugosllave qe perbehej nga 6 te tilla.

    Pra ata nuk quheshin Serbe sipas nocionit politik (jo atij etnik), pasi ishin Republike e Jugosllavise.

    Puna eshte qe kur Republika te tjera qe kishin shume me teper ngjashmeri me Serbet u larguan nga Perberja Jugosllave dhe krijuan Shtetet e tyre Etnike te Pavarura, atehere perse Shqiptaret e Kosoves duhet te qendrojne me te?

    Pra me jep ti nje arsye llogjike.

    Vete kroatet, sllovenet, boshnjaket (serbet e Bosnjes te futur ketu), maqedonet nuk duan te kene te bejne me Serbine, cfare te ben te mendosh qe Shqiptaret e duan nje gje te tille?

    Pra ti do te thuash dicka Kundrarryme, por thjesht thua dicka te pallogjikte ne te gjitha senset.


    Shqiptaret e Kosoves nuk kane asgje te perbashket me Serbet dhe eshte absurde te pretendosh qe ata nuk mund te jene Mire me Shqiptaret e Shqiperise, por me serbet e Serbise.


    Problemi madhor ne keto momente eshte zgjedhja diplomatike qe do te bejne politikanet e Kosoves dhe te Shqiperise per te bere qe ky Bashkim te kryhet sa me shpejt dhe me sa me pak probleme.


    Une nuk e kam problem kohen, pra dhe sikur ai bashkim te ndodhe pas 20-30 viteve nuk behet qameti, mjafton qe te ndodhe. Dhe me mire vone se kurre, megjithese 20 vjet nuk jane vone po ta krahasosh me kohen qe keto troje jane ndare.


    Por puna eshte qe disa polikane dhe forca politike, per te fituar kredo politike ne popull i fryjne ererave demagoge duke bertitur per cdo dite per Bashkim Kombetar ne nje kohe qe nuk kane nje platforme te qarte diplomatike per te arritur kete Bashkim.

    NJe pjese e tyre deklarojne perdite qe e vetmja rruge Bashkimi eshte Lufta dhe nuk shohin mundesite reale qe kane ata per te bere kete Lufte. Une besoj qe keto organizata apo forca politike e rekamojne kete gje vetem per te fituar kredo ne popull dhe per asgje tjeter.

    Ka disa persona dhe forca te tjere politike qe kerkojne te fitojne kredo nepermjet sulmimit te figurave te tjera sic eshte rasti i Qoses apo i disa te tjereve qe nuk denojne aktet e vrasjeve politike ne Kosove, madje i Justifikojne ato dhe etiketojne kundershtaret e tyre politike si Tradhetare te Kombit.

    Per mendimin tim keta jane Don Kishote qe luftojne me mullite e eres dhe nuk shohin realitetin ne sy.
    Pra Bota nuk eshte Shqiptaro-centrike dhe nuk rrotulloret rreth nesh. Bota eshte nje kongomerat interesash gjeopolitike ku jane te nderthurura 1001 probleme te ndryshme.


    Une personalisht e shoh keshtu kete problem:

    Bashkimi i Shqiperise me Kosoven veshtire se mund te arrihet me Lufte dhe kushdo qe e kerkon me doemos kete gje per mendimin tim nuk ben gje tjeter vecse demton ceshtjen Shqiptare.

    Bashkimi i Shqiperise me Kosoven mund te arrihet pasi Kosova te Shpallet Republike e Pavarur dhe atehere me ane Referendumi mund te shprehe Vullnetin e Saj te Lire dhe asnje shtet tjeter nuk mund te nderhyje pasi do te shkelte mbi Rezolutat e OKB-se dhe te shume Oranizatave te tjera Nderkombetare.

    Pavaresia e Kosoven nuk mund te arrihet pa mbeshtetje nga Fuqite e Medha dhe e kaluara na ka mesuar jo pak gjera. Kemi luftuar jo pak ne te kaluaren dhe e kemi pare qe nuk kemi arritur gje.

    Nga Fuqite e Medha, SHBA jane ato qe na kane qendruar gjithmone prane dhe na kane mbeshtetur. Po na mbeshtesin dhe tani sidomos qe kane interesat e tyre ne Ballkan e me gjere.

    Pavaresia e Kosoves nuk mund te arrihet ne rast se vazhdojne Vrasje Politike atje dhe keto vrasje te justifikohen me menyra nga me te ndryshmet dhe te mos denoncohen nga Lideret Poltike dhe nga Opinioni Mbareshqiptar.


    Fakt i rendesishem per mendimin tim eshte qe te gjithe Lideret Politike te Kosoves deri tani jane shprehur PRO Pavaresise se Saj dhe nuk heqin dore nga ky Pretendim dhe kjo gje duhet te vazhdoje dhe ne te ardhmen.
    Dalin here pas here probleme si ky i Qoses i cili sulmon Komplet Klasen dhe Lideret Politike, madje mundohet ti injoroje sikur ata jane askushi dhe vetem Ai vete ka vlera.

  11. #11
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    red je shume naiv ne politike.


    gjithashtu Qosja s'ka nevoje te fitoje kredo siç mendon ti, i mjaftojne veprat, problemi eshte qe sot shkrimtaret nuk mund te jene apolitik, ka hik koha kur ndodhte kjo. Qosja eshte pak si rasti i Selman Ruzhdise, asnje se ka lexu te gjithe e shajne per antiislamizem, ndersa mu me duket nje TRADICIONALIST i madh, se kam pa kurre me kostum- kravate dhe tradicioni i iranianeve eshte islami.
    keshtu dhe Qosja eshte atdhetar i MADH. ai mund te hudhet poshte veç me VEPRA e jo llogje forumesh. mos lihni si qente kunder tij se s'ju nderon.

  12. #12
    Ornament, besoj se ty te duket vetja Selman Ruzhdie kur kerkon te japesh gjthmone mendime origjinale.

    Une nuk po them qe Qosja nuk eshte Patriot, dhe besoj qe eshte i tille, por problemet nuk na vijne nga Patriotizmi i personave te tille apo lidereve politike, por nga rruga qe zgjedhin ata per te arritur qelimet e veta.

    Lere Ruzhdine atu ku eshte dhe mendoi gjerat me thelle. Nuk mund te quhet Che Guevara me patriot se Ghandi sepse zgjodhi rruge te ndryshme per te realizuar qellimet e tij.

    Dhe njera rruge coi popuj drej Katastrofave dhe tjetra drejt Lirise.

    Shendet

  13. #13
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    ti prap pergjigjesh naivisht. problemi eshte qe Çegevaren e kane njerezit ne T-short e ne flamur, jo Gandin. sepse ai FRYMEZON, pak rendesi kane "katastrofat" qe ti permend, sipas bibles por dhe shkences, katastrofe do te jete e ardhmja, ajo qe ngel e PAVDEKSHME eshte veç FRYMEZIMI dhe HEROIZMI (kujto heronjte greke, akil, hektor, etj.).

    tjeter, mesimet Gandiane s'na shkojne per shtat sepse s'jemi kulufa indie por race e BARDHE qe na zjen gjaku, siç ishte Çegevarra.

    ne fund, ti nuk mund ti kuptosh shqiptaret (ata qe bene luften, te tjeret per mu jane kulufe), po te qe per MIREQENIE rrinin me serbin, e kishin me te madhe. ata kerkuan LAVDINE e NDERIN, fjale pa lidhje per ty.

    kur them <ty> kam parasysh MENTALITETIN TEND, jo personin tend, besoj me kupton.

  14. #14
    nga dyqonet e reja
    Anëtarësuar
    04-04-2003
    Postime
    327
    shekulli i 21, eshte shekulli i shqiptareve...
    KOSOVA ka per tu bashkuar shume shpejt me SHQIPERINE, sepse e tille eshte rrjedha logjike e ngjarjeve.
    KOSOVA eshte fushe e rrethuar nga male, mbijetimi i saj eshte vetem bashkimi me token meme nga e cila u shkeput padrejtesisht...
    kujt i shkonte mendja ne vitet ''80 se dy GJERMANITE do bashkoheshin brenda dekades?
    pritni dhe keni per te pare se si do te vijne ngjarjet ne favorin tone, se as SHQIPERIA nuk ka perparim pa bashkim gjitheshqiptar.
    po qe se keni udhetuar jashte SHQIPERISE nga kufiri tokesor, patjeter do keni vene re prerjet si me thike qe i jane bere ketij vendi...pjeset me pjellore jane lene jashte kufijve shteteror shqiptar.
    dhe ne pastaj duam qe i cunguari te filloje dhe te vrapoje.
    vetem bashkimi me KOSOVEN ka per te sjelle prosperitet ne VERI, rrjedhimisht edhe ne pjese te tjera te vendit...

  15. #15
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Redi nuk jam per replika por me duket se po tregoni deshirat dhe endrat tuaja dhe jo realitetin qe eshte kryekeput nga ajo cfare ju deshironi.

    Une po flas per nje realitet qe duhet pranuar te pakten per nje periudhe kohe te caktuar. Ne ceshtjen e Kosoves fatekeqesisht nuk jane vetem Shqiptaret e KOSOVES qe vendosin per fatin e tyre. Me kete nenkuptoj qe jane faktore shume me te fuqishem sesa faktori SHQIPTAR qe ndikon ne fatin e KOSOVES.

    Mos harroni se jo shume larg po zhvillohet i njejti skenar por me nje tipar me dramatik dhe menefregizmi per momentin ai i popullit CECEN.
    Nuk dua te bej paralelizma por jam i detyruar pasi nje KOKEFORTESI dhe nje PATRIOTIZEM i shfrenuar mund te kete ndikim shume negativ ne ecurine e integrimit te KOSOVEs, dhe politikes shqiptare ne pergjithesi, per te mos thene qe mund te perfundojme ne te njejten situate.

    Behet paralelizem midis KOSOVES dhe shteteve te tjera te Jugosllavise qe fituan lirine dhe u shkeputen. Mos harro situaten kur ndodhi nje gje e tille. SI ishin kushtet dhe situata nderkombetare dhe faktoret qe shtyne nje gje te tille.
    Tani cdo gje ka ndryshuar. Gjerat RADIKALE jane bere me pak te pranueshme, per opinionin nderkombetar( mos harro qe fale ketij opinioni Kosova eshte ketu ku eshte), qe priret te pranoje gjera qe kane forme "ovale", jo STRIKTE dhe pa shume "konture" dhe, "cepa"( kur kaperdihen keto cepat te gervishin fytin dhe veshtire ti shtysh poshte e ke me mire ti peshtysh mbrapsht).

    Me vjen keq kur kalon ne temen MINORANCE....pasi eshte nje nocion qe te kujton RACIZMIN ...dhe te ngjall frike pasi kushdo ndihet i frikesuar kur futet ne kete kategori. Duhet te pranojme qe Europa po behet pa "KUFIJ", dhe si pjese e Europes dhe KOSOVA dhe SHQIPERIA ..SERBIA...e kudo ne ballkanin e pasioneve te shfrenuara nacionalizmit pa fre...njerzit do te jene te lire te banojne kudo pa problemin me te vogel, persa i perket diskriminimit RACIAL, dhe prejardhjes etnike.

    Ne menyren e jeteses sone dhe te tere shqiptareve te tjere duhet te futet nocioni i bashkejeteses, qofte dhe me ate qe deri dje u grind.

    Mendimi im: Nuk ka patur kurre lufte midis popujve dhe kombeve te ndryshme... por ka patur lufte midis politikave te ndryshme dhe SHTETARVE AMBICIOZE per MADHESHTI.

    Prandaj Kosova dhe tere shqiptaret qofte te KOSOVES qofte te SHQIPERISE, duhet te kuptojne qe FQINJI duhet respektuar dhe pranuar derisa ai nuk cenon lirine tende( me liri nenkuptoj te drejta te barabarta """gje qe eshte e pamundur dhe ne shoqeri me nje etnicitet"""")deri ne nje disnivel te pranueshem.

    Per mendimin tim te nje njeriu te zakonshem duhet qe KOSOVARET duhet te zgjedhin ne krye te tyre ata qe me te vertete jane per nje politike JO-KONFLIKTUALE...dhe politike te GJITHEPERFSHIRJES. REVOLUCIONEVE u ka ikur koha...jane histori. REVOLUCIONARET jane te nevojshem vetem per REVOLUCION...perndryshe vazhdimi i egzistences se tyre ne KRYE per mendimin tim eshte thjeshte VJELJE E FRYTEVE TE REVOLUCIONIT...

    Kosova duhet te eci ashtu sikurse eshte duke ecur...dhe besoj se shume shpejt do te gjeje zgjidhjen qe i pershtatet.

  16. #16
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Është koha që të krijohet e djathta kombëtare në Kosovë


    --------------------------------------------------------------------------------

    Kiel (Gjermani), 5 korrik 2003 / Nue OROSHI

    Duke u nisur nga fakti se ne Kosove egziston shpirti dhe nd’jenjat d’jathtiste-nacionaliste me parimet kombetare te nderes,beses dhe burreris,pore mungon organizimi i cili ket shpirt nacionalist te shqiptarve te Kosoves ta qet ne veprim,tja tregoji rrugen dhe mos ta len qe te humbet,te neperkembet dhe te vetdeshprohet.Po si do te dukeji ky organizim i nje te d’jathte te mirfillte nacionaliste ne Kosove? Fatbardhesisht per ket e Djathta ne Kosove i ka rrenjet e saji historike. Ky bashkim i te d’jathteve ne nje organizim politik dhe ne nje Beslidhje te perbashket do ta zgjon nd’jenjen nacionaliste ne Kosove, nd’jenje e cila gjithnje e me shume po neperkembet dhe po mbulohet nga propaganda e D’jajve te kuqe te cilet gati ne teresi kane marre ne dore mjetet e informimit, dhe quditerishte te majtit jan bashkuar ne nje front te perbashket qofte te majtit Titist, qofte te majtit Enverist e qofte te majtit Stalinist.

    E djathta nacionaliste e ka per obligim moral e kombetar te bashkohet,ajo e pa shum mir se te ndare nuke mund te korret kurrfar suksesi.E Djathta kombetare ne Kosove duhet te merr per baze Programet kombetare te partive te Djathta te cilate e luftuan bolshevizmin rus e komunizmin sllave e shqiptare me te gjitha mjetet qe kishine ne dispozicijon.

    Me nje fjale duhet ber rishikimi i programeve te Partive te vjetra Nacionaliste siqe wsht Lidhja Shqiptare e Prizrenit ne krye me nacionalistin atdhetarin dhe politikanin largepames te popullit Shqiptare Xhafer Deven, duke rishikuar programin e Blokut Kombetare Independent te udhehequr nga kapidani i Mirdites Gjon Marka Gjoni,profesor Ernest Koliqi e Ismail Verlaci e Kapidan Ndue Gjon Marku,duke thithur edhe Nektarin e programit te Ballit Kombetar te udhehqur nga Midhat Frasheri, duke mose len anash edhe programin e Beslidhjes Kombetare Demokratike Shqiptare e cila Beslidhje ishte ide e Ate Gjergj Fishtes ne veper e realizuan Ymer Berisha e Gjon Sereqi, Ajet Gerguri e Ndue Perlleshi, Shaban Polluzha e Mehmet Gradica, Marie Shllaku e Kol Parubi, Halim Spahia e Tahir Deda, dhe qe e vazhdoji dhe e udhehoqi me plot dinjitet Emin Fazlia,Vehbi Ibrahimi Gjok Spaqi,Jusuf Gervalla Metush Krasniqi dhe shum e shum te tjer.

    Meqense ne Kosove po egziston baza e mirfillte nacionaliste per krijimin e nje te D’jathte te mirfillte kombetare,dhe duke u nisur nga fakti qe tani Lidhja Demokratike e Kosoves si parti e Qendres se D’jatht e ka elektoratin e saji,ateher shtrohet pyetja se cilate do te ishin ato Parti apo ato organizata politike qe do te shkriheshin ne nje Beslidhje apo ne nje Parti te Djathte Nacionaliste e cila se paku te behet force e tret politike ne Kosove dhe ne nje te ardhme te afert te ket ndikim edhe ne jeten politike te Kosoves.

    Duke u nisur nga aktiviteti i Partive apo organizatave politike qe veprojn ne Kosove ateher lirisht munde te themi se Beslidhjes apo Partis se D’jathte Kombetare ne Kosove duhet qe tju Bashkohen dhe te Shkrihen ne nje Beslidhje apo Parti te perbashket Partia Shqiptare Demokristiane e Kosoves e udhehequr nga Akademik Mark Krasniqi, Partia Liberale e Kosoves e udhehequr nga Gjergj Dedaji, Balli Kombetare i Udhehequr nga Kajtaz Fazlia, fraksioni tjeter i Ballit i udhehqur nga Mehmet Breznica, Partia Nacional Demokratike e Kosoves e Udhehequr nga Skender Berisha dhe Rexhep Avdullahu,Beslidhja Kombetare Demokratike Shqiptare e udhehequr nga Emin Fazlia, Partia Republikane e Kosoves, dhe shume e shume parti dhe organizata tjer politike qe kan veprimin,mendimin,programin ne te D’jathte pa harrar edhe kontributin e shum intelektualeve d’jathtist qe ne nje menyr apo tjeter rrethanat politike kan ber qe te qendrojne anash.

    Te djathtit shqiptare ne Kosove duhet ta kuptojn njeher e pergjithmon se me mir esht te jesh antar kryesie i nje force te vertet politike sesa kryetar i nje Partie e cila vetem dejure egziston,prandaji ju te d’jathtit shqiptar ne Kosove ne qoftese ju nuke bashkoni mendimet, idet dhe veprimet politike ateher neser mos u ankoni ne qoftese njerezit e priviligjuar te regjimit komunist e te shtetit okupues,vetem jan duke e pritur momentin qe ta formojn partin e tyre politike dhe te behen forc e tret politike per ket veprim ata qe nje kohe te gjat po punojn dhe po bejn propagand te mbrapesht me qellim qe shqiptareve ne Kosove tja shlyejn trurin madje edhe ti qesin ballsam me ngjyre te kuqe qe ti harrojn mekatet qe kan ber keta bastard si dhe baballaret e tyre te se njejtes ngjyre asaji te kuqe qofte Titiste qofte Enveriste qofte Staliniste.

    Natyrisht se pase bashkimit te kesaji te Djathte Kombetare Demokratike nje vend te merituar ti ipeji edhe rinis shqiptare te Kosoves, ketyre djemeve dhe vajzave qe kane elan te shtuar per pune,te cilet me nje vrulle te pashoqe ju dalin puneve ne krye dhe natyrisht qe ne nje te ardhme te afert krijohet edhe nje plejad e politkaneve te rinje me parimet kombetare te respektit per vellain,dhe mikun,qe padyshim kjo plejad e politkaneve te rinje te brumosur me nacionalizem shqiptare dhe,´nuk do te harroji qe ket nacionalizem tja pershtate kohes ne te cilen jetojm dhe veprojm.

    Ne qoftese deshironi qe edhe ,me tutje ti ruani ne nje menyre apo tjeter emrat e Partive apo organizatave qe egzistojn provoni ju te d’jathtit shqiptar te Kosoves qe se paku ne keto zgjedhje kombetare qe do te mbahen vitin e ardhshem ta beni nje koalicion te perbashket dhe ne zgjedhje te dilni te bashkuar, dhe ky bashkim i juaji ne ate moment qe ta qitni zanin ne Kosove do te degjoji rrafshi i Dukagjinit e Rrafshi i Kosoves, bjeshket e Pashtrikut dhe ato te Rugoves, Malet e Sharrit e Bjeshket e Qiqavices zeri i juaji do te depertoji kudo thell ne malesin e Llapit e te Gollakut, ne Mitrovicen e Xhafer Deves dhe ne Drenicen e Adem Jasharit ne Prishtin, Prizren, Pej, Gjakove, Ferizaji, Gjilan,me nje fjal ne ter Kosoven.

    Te d’jathte shqiptare zeri i bashkimit ju therret ne qoftese nuke e degjoni dhe rrini te shurdher duhet te pajtohi me faktin qe si forc politike te behen te besuarit e komunizmit dhe bijte e tyre, dhe mos u habitni kur te degjoni ide te qmendura qe kuislinget komunist te Kosoves te rehabilitohen neper elaboratet e bijeve te tyre te cilet sot e gjith diten mburren me veprimet kolaboracioniste te baballarve te tyre te cilet jo vetem qe e shiten shpirtin dhe gjakun pore

    Shkuan edhe me larg duke vrare, burgosur e maltretuar vellezerit e tyre te gjakut per te vetmin shkake qe e deshiruan Shqiperin e Shqiptareve .

    Ket shkrim po e perfundoji me fjalet e atdhetarit Halim Spahis te cilit ne Procesin e Prizrenit njeri nga gjykatesit ju drejtua me keto fjale “Qka don tani ti Halim Spahia, ne Kohen e Mbreteris Jugosllave su bere rahat, ne kohen e luftes se dyte su bere rahate, e tani prape spo behesh rahat”, ndersa atdhetari Halim Spahija ju pergjigj “ende nuke e dini se qpo kerkoji qka kam kerkuar ateher po kerkoji edhe sote e kerkoji Kosoven te Bashkuar me Shqiperin”, e Halim Spahin e denuan me vdekje ata qe nuke e deshten Kosoven te bashkuar me Shqiperin por e bashkuan Kosoven me Serbin, mos harroni se bijte e ketyre baballareve te kuqe edhe sote e gjithe diten nuk e deshirojn Kosoven te Bashkuar me Shqiperin, pore deshirojn dhe endrrojn te gjoret qe serish ta bashkojn me Serbin. Prandaji esht koha e fundit qe ketyre kolaboracionisteve mos tju lihet ne dor fati i Kosoves, por ate ta marrin ne dor djemet e Shqiperis Etnike.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-11-2002
    Postime
    68

    Administratorit te ketij forumi...

    Ke lejuar Ornamentin te i fyej pjesemarresit ne forum kur thote qe duhet te mos "lehim" kunder Qosjes i cili qe te gjitheve na quan qene , e shkrimin tim e ke larguar ne te cilin Qosjen e quaj kuder(bushter) kurse ornamentin kelysh i tij.

  18. #18
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Kur them "lihni si qen" nuk do te thote se "jeni qener", eshte perdorur vetem si figure. Ta ktheva nje pergjigje dje qe ma fshine, sot nuk e kam me ngene, mendoj (pa dit gje) qe e kan bere per te "ndihmuar ty". Klani i forumit eshte kunder Qoses e kunder LUFTES se UÇK-se.

    Postimin tend e pash VETEM sot, shih çfare shkruan:

    "Nuk kam shkruar qe moti por ky...

    shkrim i Qosjej me nxite qe edhe nje here te theksoje (perserise) se ai eshte ideatori i vrasjeve politike ne Kosove,te jau kujtoje deklaraten e tij para zgjedhjeve te para kur pate thene (udhezuar kriminelet) se nese fiton LDK do te jete nje fitore e pergjakshme çka u vertetua menjehere pas zgjedhjeve me vrasjen e figurave te shquara te kombit;fjalet e tij jane morbide ne vetvete ato sjellin kob e tragjedi per popullin tone,ai eshte nje personalitet i pakonsiderate i cili nga ajo qe njef potencialin e vet ju del mbas shpine atyre qe per momentin paraqesin diçka si revulucionare duke i orientuar dhe yshtur ndaj atyre qe po e udheheqin KOSOVEN drejte Pavaresise dhe Qellimit final.Jeta private dhe morali i tije jane diametralishte te kunderta me predikimet e "haxhi" Qosjes.Di shume gjera por konsideroje do ta ulja personalitetin tim shume poshte po te mirrena me keto gjera eshte nen diniteti tim."

    me ket shkrim ti mor bir, do me hudhe poshte qosen, shko or shejtan meso SHKRIM e KENDIM e pastaj provoje.

  19. #19
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    canada
    Postime
    22
    idashur KUNDER RRYMES
    Nuk eshte hera e pare qe duhet te debatoj me nje te ashtuquajtur "kosmopolit" mode e re e Anti-shqipetarizmit. Nje mode qe transformohrt 12 vitet e fundit nga internacionalizmi kumunist dhe dashuria per nenen Rusi dhe Serbi te Mugoshes dhe Popovicit. Ne nje kosmopolitizem me perfajsues tipik pjesen me te malle te politikaneve shqipetar ne shqiperin egzistuse, flamurtari i te cilit eshte dhurata e Grekeve ne politiken shqipetare "Fatos Nano" dhe politika qe ai perfaqson.
    Si dhurate Greke "kali i drunjet" te gjitha rruget e cojne drejte Athines. Por jo Prishtines!!

    Edhe koridori i 8 per Nanon kolon ne rrugen e vjeter 'Egnatia'.
    Per Nanon Kosova ka kryeqytet Beogradin!

    Eshte e njohur qe ne kohet e lashta qe nje pjese e cdo populli vepron kunder interrsave te popullin prej ku e kan origjinen.
    Kosmopolitet, ish komunistet te shderruar per24 ore ne socialiste gjithe ashtu edhe ju i dashur 'kunder rrumes' beni pjese.
    Ju nuk keni te drejten morale te debatoni per bashkimin kombetar. Syzet politike qe ju shifni bashkimin kombetar nuk lejojne dhe nuk shofin bashkim.

  20. #20
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    23 qershori- ve buzen ne gas sepse shikoj qe fliskeni nga Canadaja dhe fjala KOSMOPOLITAN eshte huazimi i fjales

    COSMOPOLITAN=Citizen of the world=someone free from local or national prejudices...

    Per akuzat ju KOMUNIST e ku e di une jane pa vend. I perkas asaj shtrese qe ka jetuar nen komunizem, por me djersen time dhe pa hedhur balte mbi askend. Gjithsesi "nuk fyhem nga fjalet e nje te panjohuri"...

    Sa per bashkimin kombetar, une urova nje gje te tille, por mba vath ne vesh: -Nuk justifikoj asnje gjak apo jeten e askujt personi per te arritur qellime "utopiste", ku egziston mundesia e zgjidhjes paqesore. Problemi i tere politikes shqiptare dhe mbare ballkanike eshte KONFLIKTUALIZMI, dhe mos PRANIMI I REALITETIT. "ROMA nuk u ndertua ne nje dite", keshtu dhe KOSOVA. Prandaj ve nje gur ne ndertimin e SAJ, kjo ka rendesi per momentin, dhe leshoi KALLASHNIKOVET sepse ata hyne ne pune vetem si SINJALIZUES per KOMUNITETIN NDERKOMBETAR njehere e nje kohe dhe tani po hyne ne pune per SHKATERRIMIN e KOSOVES...


    Dite te mbare

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Projektet greko-serbe për pastrim etnik
    Nga Drini_i_Zi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 136
    Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:19
  2. Historia politike e Shqipërisë në tre vjet
    Nga no name në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
  3. Rexhep Qosja: Të vërtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
  4. Projekti i zhdukjes së shqiptarëve - Ivo Andriq
    Nga Dita në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 26-02-2005, 18:46
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •