Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513

  Ideja e Majkos-Tuneli lidges Shqiperi Itali

  Ideja e Majkos: Tunel lidhes Shqiperi-Itali
  Ministri i Mbrojtjes diskuton ne Rome me homologun italian Martino, idene e ndertimit te nje tuneli nen detin Adriatik. Forcat e xhenjos do nisin brenda nje muaji hekurudhen Shqiperi-Maqedoni

  Elton METAJ

  "Shqiperia dhe Italia do te lidhen me nje tunel". Pandeli Majko nuk ka nguruar qe gjate nje takimi me homologun e tij italian Antonio Martino te hedhe dje idene e rralle: "Te ndertohet nje tunel nen detin Adriatik, qe do te lidhte Shqiperine me Italine". Propozimi duket te kete habitur, si ministrin italian te Mbrojtjes, ashtu edhe vete stafin e ministrit Majko, i cili eshte detyruar te hartoje dy njoftime per shtyp. Ministri Martino mesohet ta kete konsideruar kete ide te Majkos si interesante, por tha se per kete projekt te kushtueshem fillimisht nevojitet nje studim i thelle dhe me pas garantimi i burimeve financiare. Forcat e Armatosura te te dy vendeve jane angazhuar te fillojne studimin e ketij projekti nen detin Adriatik, ne kuader te plotesimit te Korridorit te Tete. Gjithashtu, dy ministrat e Mbrojtjes ishin te nje mendjeje se bashkepunimi mes forcave te armatosura te te dy vendeve duhet te perfshije edhe idene e realizimit te hekurudhes, qe lidh Shqiperine me Maqedonine, ne kuader te Korridorit 8. Brenda nje muaji ne Shqiperi do te mberrijne trupat xheniere italiane dhe maqedone per te bere te mundur realizimin ne praktike te ketij projekti. Ministri i Mbrojtjes Pandeli Majko kerkoi nga homologu italian, qe bashkepunimi ne fushen ushtarake mes Romes dhe Tiranes, te njohe stade te reja bashkepunimi, duke kaluar nga faza e emergjences ne plane zhvillimi afatmesem dhe afatgjate. Keto plane, sipas Majkos, duhet te perqendrohen sidomos ne infrastrukturen ushtarake dhe zbatimin e projekteve te vecanta, si ato per Brigaden e Reagimit te Shpejte dhe aeroportin e Pish-Poros.

  Ne mbyllje te takimit, ministri Martino theksoi se Flota Ushtarake Detare Italiane ne asnje rast nuk do te hape zjarr kunder klandestineve, sepse nje gje e tille pengohet si nga ligjet e detit dhe nga ligjet qe rregullojne veprimtarine e kesaj flote.

  Nuk e di ēfare mendoni ju po mua me duket mendjelehtesi dhe mungese totale eksperience qe nje minister shteti te propozoje nje p^rojekt qe kushton miliarda dollare (disa here buxhetin e shtetit qe ai perfaqeson) pa kryer ne fillim nje studim paraprak!!
  Pandushi ose ka rrjedhur ose i duket e gjithe dynjaja si e rrjedhur!
  Just God Can Judge Me

 2. #2
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  O ViniT- po nje nate perpara se te takonte homologun e tij ka qene duke pare filmin " Balle per balle"- dhe i eshte kujtuar ajo thenia e gjeneralit rus" te marr nendeteset, dhe te caj me sulm perpara dhe te dal ne Baltik"-- Dhe studenti i Histori-gjeografise, me nje vizion te qarte ka thene u lidh Anglia me Francen , dhe jo PEPINOT me Leberit ,,,,!!!!
  Kjo tregon qe ne shtet ka njerez me vizion , dhe.... tru rrjedhur!

  Rrofte shteti shqiptar

 3. #3
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Pastaj per projekte te tilla normalisht diskutojne ministrat e transporteve, te finacave apo kryeministri, se kuptoj ēpune ka ministri i mbrojtjes te prononcohet ne nje takim zyrtar?!! Cdo gje eshte e protokolluar dhe pergjigjia e homologut italian ka qene ironike dhe pse me shume elegance.
  Kur degjoj keto budallalliqe nga nje njeri qe ka qene dhe kryeminister i Shqiperise me duket shume e gjate rruga qe ka per te bere vendi yne qe te integrohet ne Evrope...
  Just God Can Judge Me

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  [b]Vinny_T

  Pastaj per projekte te tilla normalisht diskutojne ministrat e transporteve, te finacave apo kryeministri, se kuptoj ēpune ka ministri i mbrojtjes te prononcohet ne nje takim zyrtar?!! Cdo gje eshte e protokolluar dhe pergjigjia e homologut italian ka qene ironike dhe pse me shume elegance.
  Kur degjoj keto budallalliqe nga nje njeri qe ka qene dhe kryeminister i Shqiperise me duket shume e gjate rruga qe ka per te bere vendi yne qe te integrohet ne Evrope...


  Do t'i kete mbetur pishman nga koha kur ishte kryeminister.

  Kushedi c'ka qeshur ministri italian mbasi jane ndare nga takimi.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet nė Bllog
  12
  Majko me sa duket nuk eshte infantil vetem ne politike por e paska pjese te karakterit te tij kete. Ide te tilla ne mendjen e Majko tingellojne tamam sic tingellon nje perralle me dragoj ne mendjen e nje vogelushi 2 vjecar. Ajo qe e ben qesharake kete ide eshte realiteti qe po perjtojne maredheniet Shqiperi-Itali. Teksa pala italiane po harxhon miliona dollare per te mbajtur floten e saj ne Adritik per te zbrapsur skafet shqiptare, Majko shkon dhe i propozon qe te krijojne edhe nje infrastrukture te re trafikimi. Pervec trafikut te droges dhe klandestineve, Italia nga Shqiperia nuk po eksporton asgje tjeter me interes. Pa harruar qe qeveria Nano prioritet nuk i ka dhene bashkepunimit me Italine ne rajon, por me Greqine.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 6. #6
  Per Albon e frikesuar nga 'prioriteti' me Greqine dhe jo vetem!

  [i](ANSA)-ROMA, 17 GIU- Nella lotta all'immigrazione clandestina, tra Italia e Albania le cose 'vanno benissimo' il fenomeno e' completamente finito. Lo ha detto Martino.Il ministro della Difesa, che ha oggi incontrato il collega albanese Pandeli Majko, ha anche sottolineato che l'Italia continuera' ad aiutare la guardia costiera albanese 'perche' finora la collaborazione e' andata molto bene'. E quanto alla cooperazione in campo militare, Martino ha definito 'eccellenti' i rapporti bilaterali.
  2003-06-17 - 15:36:00
  [/B]
  Per mendimin tim,lajmi eshte bombastikuar nga gazetaret tane mjeshtra. Majko eshte nje politikanet me te pjekur dhe nese ka hedhur idene e ndertimit te ketij tuneli eshte per tu perkrahur. Besoj se dhe ministria e mbrojtjes ka rolin e saj te rendesishem ne marrjen e konkluzioneve per projekte te tilla ,keshtu qe mos habitet njeri pse Majko dhe jo Meta.

  U deshen plot 20 vjet per ta ndertuar La Mansh-in, sigurisht 'pesimizmi' i disave per situaten ne Shqiperine e 'te majteve' ja ka mbyllur rrugen atyre neuroneve qe 'merren' me politike.
  Pas 20 vjetesh,shume mire mund te jemi ne EU ,atehere pse te kujtohemi ne 2023 per nje projekt te tille?
  Martino 'tha duke nenqeshur': ne Messina flitet prej 50 vitesh per nje ure qe do lidhi ishullin siēilian me gadishullin...ne te pakten mos bejme te njejten gje per nje tunel qe do na 'lidhi me shkurt' me kontinentin e vjeter,dmth EU-ja te na gjeje me 'korridor' gati.
  Mendoni pak kamionet greke,maqedonas,turke etj...per 20 vjet te tjera i nxjerr shpenzimet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 18-06-2003 mė 16:38
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 7. #7
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ama bukur e paske kuptuar ti majemy nenqeshjen e ministrit italian.

  Ai nuk e permend kot projektin me uren, por eshte aq diplomat, sa te mos e vere ne pozite homologun e vet me fjale direkte.
  Kur nje projekt i tille ka 50 vjet qe brenda perbrenda Italise nuk realizohet, imagjino c'do te behet per nje ne lidhje me Shqiperine. Dhe ka qene projekt URE e jo TUNELI qe kerkon shpenzime kolosale per studim e ndertim.  Ky eshte nje propozim koti.

  E para z.Majko nuk eshte pergjegjes per dicka te tille, sepse eshte minister mbrojtje e jo minister ndertimi apo transporti.

  E dyta. Cfare di ministri per kushtet e terrenit. A eshte gje ekspert ne kete fushe qe merr persiper te hedhe te tilla ide?
  Punen si minister i mbrojtjes se Rep. se Shqiperise z.Majko do e kishte kryer nese do ta kishte penguar instalimin e grekeve ne Bishtin e Palles, gje qe nuk ndodhi, por perkundrazi ai e perkrahu dhe e justifikoi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 18-06-2003 mė 16:57

 8. #8
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  41
  Postime
  1,171
  Nuk dua te merrem me thelbin e asaj qe tha Majko dhe as nese Majko eshte infantil apo jo por kam dy gjera per te thene.

  1- Majko ka qene dy here kryeminister ne kohen me te veshtire te shqiperise , ne kohet e krizave dhe ato jane kaluar vetem fale tolerances dhe perkushtimit te tij ndaj detyres(periudha pas 97).

  2 Pse gjithmon (ne shqipot) kur dikush jep nje mendim i japim vetem dy rrugdalje ose eshte e mire ose e gabuar. Nuk mendoj se gjerat jane kaq te thjeshta, nuk mendoj se gjithmon (per te mos thene fare) eshte shkence egzakte 1+1=2.

  Kam pare shume debate ne vende te huaja te cdolloj rangu. Ne cdo debat asnjehere njera pale nuk e fyen mendimin e tjetrit si budallallek por ne pjesen me te madhe thone " mendimi tend eshte interesant por......." .

  Shoqeria jone eshte e vetkufizuar nga ana e te parit te gjerave. E pra kjo gje duhet te nderuar dhe sa me shpejt biles pasi keshtu nuk ecet perpara.
  E di qe ndokush ketu mund te me quaj nje "infantil me shume" por ska problem mendoj se e njof mire shoqerine qe jetoj ashtu sic e dine edhe Majko me shoke.
  PAUCA SED MATURA

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  48
  Postime
  738
  Ky Majko eshte rryp fare. Shqiperia eshte shtet i dhjere, ska llastik te lidhe breket e saja, ndersa mendja debilo/pjellore e Majkos synon tek tuneli. Keshtu thone gjithmone mendjet brilante ne Shqiperi, do bejme teleferik tiron-dajt, lesh me qime po behet, do bejme tunel tiron-elbason, do bejme rrugen durres-prishtine, do cojme ujin e syrit te kalter ne itali, traget super i shpejte vlor-durres, korridori i 8te i 10te i 120te, do bejme kete e ate dhe hic, asgje. Keto jane enderrime guximtare te pertaceve te cilet ne mungese te deshires per pune dhe si pasoje e kohes te tepert arrijne ne perfundime te tilla idiote te cilat jo vetem sdo ndodhin kurre, por na marrin dhe neve qe i diskutjme kohe. Majko= Diletant.
  Mbylle kete teme o moderator se diskutimi i saj eshte fyerje e inteligjences se diskutantetve te forumit.

 10. #10
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  42
  Postime
  981
  Mariglen

  Tunneli me i gjate sot ne bote eshte ai i ndertuar midis Frances dhe Anglise dhe qe njihet ndryshe edhe Euro-Tuneli. Ky tunel eshte 50 km i gjate nga te cilat vetem 39 km te tilla jane nen det.

  Vlera e ndertimit te tij arriti ne shifren astronomike 12 bilion Pound anglez. Gjate ndertimit shkoi disa here ne prag te falimentimit per shkak te rritjes se vazhdueshme te kostos. Pas mbarimit rrezikoi serish disa here falimentimin sepse nuk pati fluksin e paramenduar te levizjes .

  Ato qe e ndertuan ishin ekonomite nr 4 dhe nr 5 te botes ne bashkepunim me njera tjetren.


  Tuneli qe propozon Majko ka rreth 70 km nen det pra gati dyfishi i distances se tunelit me te gjate te botes, dhe ministri qe e propozon vjen nga vendi me i varfer i kontinentit, buxheti i te cilet per te paguar pensionet dhe rrogat nuk do te mjaftonte ne rast se nuk do te subvencionohej nga Bashkimi Europian.

  Kjo Mariglen eshte jo qesharake por tragjike po te mendohet se ai njeri eshte minister i atij shteti qe dimirin e kalon pa drita dhe veren pa uje. I atij vendi ku me shume se 50% e popullsise jeton nen minimumin jetik dhe ku ushqimet merren me lista.

  Cdo njeri prej nesh ka endrrat e veta ne jete te cilat ne mjaft raste mund te jene edhe krejtesisht te paralizueshme por mjaft ideja e te enderruarit te ben te ndihesh mire. Dallimi midis njerezve te ekuilibruar dhe atyre te c'ekiulibruar eshte se te paret dine t'i mbajne per vete ndersa te dytet i shprehin hapur, madje kerkojne edhe mbeshtetje per to.

  Megjithate deri ketu nuk do te kishte asnje problem.

  Historia merr vleren e nje anektode kur te tilla propozime nuk vijne nga libra fantastiko-shkencor por nga takime ndershteterore ku pasi eshte diskutuar per te ulur nr e klandestineve qe ikin nga nje vend qe nuk u ofron dot asgje me shume se lidhjeve tradicionale dhe qe mbijeton vetem per hir te parave qe ata dergojne..... vijne propozime per te ndertuar nje tunel qe do te jete dyfishi i tunelit me te gjate ne bote .......

  Me kujto kur ta lexosh pas disa muajsh kete histori si barcolete ne ndonje gazete europiane.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 18-06-2003 mė 20:16

 11. #11
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  41
  Postime
  1,171
  Orku!

  Edhe pse shkrimin tim e kam shkruajtur shpejt dhe vrullshem, ka pasur tjeter qellim dhe jo ate te mbrojtjes se Majkos. Dmth je keqkuptuar.
  Po perpiqem te ta shpjegoj

  Eshte e vertet se eshte dicka shume e veshtire por jo e parealizueshme. E parealizueshme mund te jete nga shteti jone por jo nga EU-ja ne bashkpunim me USA-n.
  Arsyeja pse mund te ndermerret nje investim i tille mund te jete lidhja me e efektshme midis lindjes se mesme dhe Evropes, ose kalimi i naftes do vije nga Iraku ne Evrope.

  Mendoj se je i bindur se mund te egzistoje nje mundesi qe ideja e Majkos te mos jete vec nje vegim enderrues ne qiellin e shtat por qe mund te kete kembe ne toke Edhe pse probabiliteti mund te jete shume i vogel mundesia per nje gje te tille egziston.

  Me shembullin e mesiperm nuk po mbroj mendimin e Majkos pasi nuk e di se nga ckritere eshte nisur Majko per te bere kete propozim.Dua vetem te them se nuk duhet te jemi kaq te ceket dhe ti biem ne koke direkt pa pasur piken e idese se ku i rref mendja Majkos apo cdokujt tjeter qe ben propozime te ketij rangu.

  Ne duhet te lejojme cdokend qe ka nje ide te shprehet edhe pse ideja e tij mund te jete e gabuar apo ne ere ajo prap DUHET DEGJUAR, DUHET RESPEKTUAR.

  Ceshtja ne fjale (ideja e Majkos) eshte ne funksion te asaj qe dua te them dhe jo ceshtje themelore. Ndaj shikoje me kujdes!
  PAUCA SED MATURA

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet nė Bllog
  12
  Ne duhet te lejojme cdokend qe ka nje ide te shprehet edhe pse ideja e tij mund te jete e gabuar apo ne ere ajo prap DUHET DEGJUAR, DUHET RESPEKTUAR.
  Mariglen, te tilla deklarime nuk jane as "ide" dhe as "projekte" jane gafa te tilla diplomatike qe diskretitojne jo vetem institucionin qe Majko drejton, por vene ne medyshje edhe shendetin mendor te Majkos.

  Per nje vend si Shqiperia qe ende nuk ka uje e drita, elementaret e jeteses, tuneli eshte nje luks qe nuk u shkon ne mendje as ne enderr.

  Nuk kam asgje kunder Pandeli Majko si politikan apo person, thjeshte ai ben mire te degjoje shume e flasi pak, pasi gafat e tij nuk paskan fund me sa duket. Kjo teme nuk e ka vendin ketu por tek forumi i humorit.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 13. #13
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  42
  Postime
  981
  Mariglen eshte e pamundur te ndahet respekti per nje ceshtje nga konteksti i perputhjes se saj me realitetin. Pra detyrimi per ta respektuar te drejten e tjetrit per te dhene ide nuk duhet te perkthehet si pamundesi per te vleresuar idene dhe personin qe e hedh ate sepse ne fund te fundit kjo eshte forma mbi te cilen bazohet cdo gjykim dhe kategorizohen njerezit.

  Serish po te them me bindje se perjashto ndonje mur te ri apo lufte te ftohte asgje nuk mund te justifikonte mbi baza politike apo ekonomike ndertimin e nje tuneli te tille .... qe do te ishte me i gjati ne bote.

  Ka nje dallim shume te madh mes naftesjellesit dhe tunelit. Naftesjellesi do te jete nje rrjet qe nuk do te kaloje vetem nga Shqiperia por do te arrij europen edhe nga drejtime te tjera.

  Dallimi i dyte dhe me thelbesori nga te gjithe eshte se kosto e nje tubi qe percjell nafte nen toke apo ne shtratin e detit as nuk mund te krahasohet as ne enderr me koston e nje tuneli nen det neper te cilin do te kalonin trena.

  Se treti tuneli mund te kete vetem nje funksion. Levizje me e shpejte e njerezve dhe e mallrave. Se pari se sa levizje njerezish ka Shqiperia duket qarte ne linjat ajrore te huaja qe brakstisin linjat me ne apo ulin nr e fluturimeve. Pra ky tunel i nevojitet fluksit te sotem te levizjes se njerezve aq sa do t'iu nevojitej nje anije kozmike (e cila do te kishte nje kosta sa 1/1000 e tunelit).

  Per levizje mallrash as qe behet fjale sepse kapaciteti i transportit detar eshte nje shumefish i atij me tren dhe per rrjedhim koha e kufizuar e transportit te mallrave permes tunelit do te c'vleresohej plotesisht prej sasise qe nje anije mund te transportoje.

  Sa me lart vetem per te te treguar se nje projekt i tille edhe sikur vendi yne t'i perdorte para per te ndezur zjarrin do te ishte krejtesisht i panevojshem.

  Por e pare ne realitetin ku ndodhet sot Shqiperia.... deshira apo ideja per te ndertuar tunelin me te gjate ne bote me parate e te tjereve me shume se humor dhe turp tregon injorance dhe papergjegjshmeri .... sepse ki parasysh qe nuk e tha per konsum te brendshem por e konsumoi me te njejtet interlokutore te cileve u kerkon uniforma per ushtrine.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 18-06-2003 mė 22:07

 14. #14
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Nje tunel qe mund te kapi vleren e 20 here buxhetit te shtetit shqiptar nuk mund te shifet ne ender e te kerkohet ne takime protokollare nga nje minister shteti pasi diskrediton shtetin e vet.
  Kur ne ketu jemi ne gjendje te bejme nje llogari te perafert te kostos te ketij projekti besoj se dhe ministri pandush i ka dy njerez ne stafin e tij tja bejne keto pune keshtu qe konkluzioni im eshte qe kjo eshte nje gafe e rende qe i faturohet kredibilitetit te tij dhe mbi te gjitha qeverise dhe shtetit shqiptar!
  Llogjika qe Pandeli Majko ka udhehequr me sukses qeverine ne periudha te veshtira ne te kaluaren nuk mund te justifikoje gafa te tilla pasi homologet italiane nuk bejne bilance te tilla po analizojne budallalliqet qe u thuhen zyrtarisht.
  Just God Can Judge Me

 15. #15
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  42
  Postime
  981
  Vinny per kujtese buxheti i tunelit nuk eshte 20 here buxheti jone por 60 here ai. Shqiperia nuk ka buxhet me te madh se 300 milione dollare.Dhe ketu po diskutojme per vleren e atij ne LaMansh se po te kemi parasysh se ky i yni do te jete dy here me i gjate i bie 120 here vlera e buxhetit tone .....

 16. #16
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mariglen

  Kam pare shume debate ne vende te huaja te cdolloj rangu. Ne cdo debat asnjehere njera pale nuk e fyen mendimin e tjetrit si budallallek por ne pjesen me te madhe thone " mendimi tend eshte interesant por......." .


  Kjo eshte norma e pare ne sjelljen e cdo diplomati, aftesia ta permbaje veten edhe ne rastet kur me idete nuk eshte aspak dakord (apo kur mund t'i duken deri dhe qesharake).
  Mariglen,

  te mundohesh t'i nxjerresh nje kuptim nje propozimi kaq qesharak, me vjen keq por nuk te nderon.
  A ke degjuar per filmin kinez "Gjithe kooperativa bleu nje kale?" ..... Kooperativa Shqiperi-Itali do te mundohet tani qe me te ardhurat qe ka te bleje nje kale (TUNELIN) ..... (filmin munden ta njohin ata me te medhenjte e forumit, prinderit e te rinjve patjeter qe po)

 17. #17
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  41
  Postime
  1,171
  Pershendetje te gjithve!

  Mendoj se te gjithe me keni kuptuar keq dhe duke u pergjigjur keshtu sic jeni pergjigjur te gjithe, mendoj se askush nuk e ka kuptuar qellimin e shkrimit tim drejt.

  Ndoshta kjo per faktin se kam shkruar shpejt ose ndoshta per faktin qe deshironi te nxirrni Majkon "injorant" "fantil".......

  Majko ka qene dy here kryeminister i sukseshem dhe ka qene po ajo koke e Majkos qe na ka nderuar se kush e di se ku do kishim perfunduar. Per kete duhet te keni me respekt kur flisni per Te.

  Tani , qellimi i shkrimit tim ka qene tju tregoj se me menyren sesi flisni ju te gjithe jeni te predispozuar te shteoni mendimet e cdokujt edhe pse nuk e dini qellimin e tij.

  Une nuk desha ta ngushtoj ceshtjen vetem tek Majko por tek te gjithe ata qe kane nje ide sidoqofte ajo. Kur ju me keto qe shkruani beni budalla nje njeri qe ju ka drejtuar dy here faj halli kur mund te behet fjale per nje drejtor apo nje student qe ka nje ide.

  Per tjua shpjeguar me mire se ideja nuk duhej te pritej ashtu sic u prit si ketu dhe nga socialistet e demokratet dac ne parlament po ju sjell pergjigjen e Majkos.
  “e mirėkuptoj nė njė vend ku diskutohet dhe ku tema kryesore ėshtė ēmimi i kumbullave tė kuqe tė Tiranės, ideja e njė tuneli sigurisht duket pak e lidhur me temperaturat e verės. Gjithsesi unė kam dėshirėn qė kur ta diskutoj kėtė me tim bir pas disa vitesh dua t’i them qė nuk jam marrė me ēmimin e kumbullave tė kuqe, se jam marrė me diēka tjetėr”.
  Ajo cka ka kerkuar Majko eshte nje projekt ose me mire nje dosje e vecante. Pra asgje me shume se te paraprije nje situate qe ai mendon se pas nje periudhe 10-15 vjecare mund te behet realitet.


  Edhe njehere qe ta kuptoni me mire shkrimin tim me larte.
  Une nuk dua te justifikoj Majkon por dua tju them se nje sjellje si ajo e juaja me larte vecse demton shoqerine tone.
  Shembullin "Majko" e perdora ne funksion te asaj qe dua te shpreh.
  PAUCA SED MATURA

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Edhe me pare eshte hedhur kjo ide ne Forum per nje Tynel.

  Shqiperia ka nevoje per Tynele.

  Ne radhe te pare duhet nje RRuge e shkurter e moderne Tirane-Elbasan e kjo patjeter kerkon nje Tynel ose dy tynele.

  Pastaj vjen Rruga Milot-Kukes e cila do lidhe Kosoven me Shqiperine. Kjo rruge qe te jete moderne i do nja 10 tynele e nja 20 ura qe te behet si autostradat Zvicerane.

  La Manshi u u be jo vetem se ishte Anglia e Franca te pasur por sepse...

  1- Nendeti, tabani poshte i tokes pra riliefi eshte i favorshem.

  Gjithe zona bregdetare mes Anglise, Hollandes, Belgjikes e Frances eshte e sheshte dhe e ceket. Pra Tyneli kaloi si nje "Korde" e nenujshme me nje harkim te lehte fale kjo butesise se brigjeve dhe njetrajtshmerise se tabanit tokesor te nen detit.
  Pra ne se do supozojme se ngushtica detare Angli-France boshatisej nje dite nga Uji ( me ndihmen e Moisiut dhe Zotit) dhe ne do te ecnim ne kembe athere ky udhetim do te ish i ngjashem si udhetimi mes Myzeqese ...pra fushe e vetem fushe me nje groposje te lehte gati te pa dallushme nga syri...

  2- Zona Angli- France ku eshte tyneli eshte zon qe i perket nje pllake Kontinentale e pra jo zon termetesh e vullkanesh.
  Mendoni nji termet ne ate zone se si do shkaktonte permbytje e shkaterrim te krejt asaj pune kolosale.

  Ndersa nje Tynel ne Otranto-Vlore edhe se ka gjatesi 80 km mes brigjeve e qe i thone gati 100 km mes dy qyteteve eshte teknikisht i pa realizueshem edhe ne se do kish pafundesi fondesh e mjetesh.

  Shkaku eshte se kjo zone ne radhe te pare eshte ne skajet e pllakave tektonike kontinentale e e mbarsur me rezikun e Termeteve dhe Vullkaneve te nenujshme.

  Kurse arsye me e forte e mos realizimit eshte vet Rilievi i nendetit.
  Ne se do vinte Moisiu i Bibles te largonte nje dite ujin e Adriatikut do te shikonim se kalimi me zetor ose ne kembe Vlore Otranto do ish nje aventure e tmershme.
  Pjerresia e rruges do ish si disheza e Dajtit. A mendoni se behet Tynel nga Kampi lart i Dajtit e te dilet me Tynel ne Kodrat e Prezes...
  Pra Majko kujton se fundi i Adriatikut ne zonen Vlore -Brindizi eshte i sheshte si siperfaqja detit qe ai kaqol ka fat ta shikoje nga vilat e bllokut ne Durres.

  Ky propozim i ngjan propozimeve te Hashimit te Kosoves.

  I ngjan sepse te dy jane injoranta e te dy jane nen trysni.

  Majko nen trysnine e Atdhetareve qe me te drejte e akuzojn si shites te Sovranitetit tek Greqia e ai triblon me hedh hi syve si gjoja filo italan.
  Hashimi shpik "puthatoriume " me Serbine sepse i trembet Hages per krimet qe ka bere e mendon se Puthizmi me Serbine e lehteson nga Akuzat e Hages.

  Majko me kte propozim ka kryer nje mashtrim politik per te krijuar ALIBI per tradhetine e Bishtit te Palles.

  Mbas Majkos fshihet Shtabi Mafioz qe Lujn cingel me Popullin e Berishen.  Cung !

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Po edhe ju o njerez sa i besoni rrenave.si ai budallai qe hudh 1 gur ne uje dhe 100 te menēem zhyten qe ta gjejne.edhe ne librat me optimiste te fanta shkences nuk gjehet nje ide e tille.shqiperia me tunel poshte detit.hajde bote hajde.u deshen 3 vjet pune per te bere 150 metra ure ne portin e durrsit.dhe jo ure siper ujit por siper rruges.ti rregullojne rruget qe jane per faqe te zeze.te zen frika te ikesh me makine se len amortizatoret rrugve.njerezit skan buke kurse ata flasin si te bejne teleferik per te shku ke mali dajtit.Politikanet shqiptare skan turp kur flasin per gjera te tilla.politikan eshte fjale e madhe.mendoni sa bukuri do jet:nisesh nga Italia me makine,kalon poshte detit(ta bejne trasparent kshu qe te shohim bukurine e detit) arrin ne durres,10 minuta ne tiron dhe mbahuni fort,5 minuta per me hyp ke mali dajtit.shqiptari shkret.kto njerez na kan ron per pjes..
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

Tema tė Ngjashme

 1. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 2. Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •