Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 46
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Makaronat me peshk

  SKENDERBEU2
  -------------

  Makarona me peshk Ton

  Perberesit per 2 persona (ciftet ): 130 gr makarona; 60 gr peshk ton jo te konservuar; 1 tufe majdanoz, 1 thelb hurdher; 1 luge vaj ulliri, kripe, piper.

  Pergatitja: 10 min
  Zierja: 10 min
  Kalori: 300 per person

  Pergatitja: lajeni dhe thajeni mire majdanozin dhe hiqini gjethet duke i grire shume imet. Qeroni hudhren dhe prejeni holle. Perzijeni vajin me majdanozin, hidhini pak kripe dhe vereni ne nje tigan.
  Realizimi: Ziejini makaronat ne uje te bollshem te kripur. Nderkohe ne zjarr te mesem ngroheni tiganin dhe shtojeni pershkun ku te vaji te kete filluar te zieje. Lereni per 5 minuta duke i trazuar here pas here, derisa te behen gati. Provojeni makaronat dhe kullojini. Hidhini permbajtjen e tiganit duke i shtuar pak spec djeges dhe Voila, sherbejeni menjehere.

  P.S Ahhh lum ajo grua qe do me kete prane. Ahh kurbet c'na bere

  Gjithe te Mirat dhe Ju befte Mire.
  Enip
  --------

  Nje recete tjeter per makaronat:

  Spageti me patellxhane (ala Eni) ) cte bej i kam receta origjinale.

  Atehere,
  250 gr makarona spageti
  1 cope patellxhani mesatar (une e zgjdh me sy, me gramature spara e di)
  2 speca, (une preferoj perkete salce te jene jeshile)
  100 gr, kaēkavall te grire
  200 gr domate te fresketa dhe te mishta.
  1 qepe mesatare
  3 thelbinj udhra
  pak kripe, piper te kuq & te zi, rigon.
  2 luge gjelle vaj ulliri.


  Spagetit i ziejme dhe nderkohe pergatisim salcen.
  Grijme qepen holle dhe ne fillim nxehim vajin e ullirit, hedhim ne te fillimisht hudhrat, te cilat i kemi shtypur me pare me thike,pasi keshtu nuk mbajne arome te keqe, shtojme qepet e grira dhe i leme sa te zverdhen pastaj mases i hedhim specat e prere copa - copa te vogla dhe i kaurdisim per pak minuta sa specat te zene te vyshken pak, i shtojme po ashtu patellxhanin e qerruar me pare ne rripa rripa dhe te copetuar vogel dhe i perziejme. Mases i shtojme domatet e prera ne copa te rrubullaketa dhe e regullojme me piper, rigon dhe pak majdanoz te fresket.I hedhim pak fare uje dhe e leme te trashet.

  Hedhim makaronat ne pjate dhe salcen siper, me pas e sperkatim pjaten me kaēkavallin e grire dhe besoj se cdo gje eshte gati per t'u shijuar.


  me respekt, Enip.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 23-01-2012 mė 08:31

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tiziana
  Anėtarėsuar
  26-05-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Makaronat me peshk ton (variant tjeter)

  Ne nje tigan hedhim 3-4 luge vaj ulliri, shtojme pak spec djeges dhe 1-2 thelpinj hudhra pak te shtypura (sa per shije dhe ne fund fare hiqen).Skuqen pak deri sa te zverdhet hudhra dhe shtohen domatet e qeruara dhe te prera ne copa te vogla, kripa dhe majdanozi i grire holle.Lihet te marri nje vale ne zjarr jo shume te forte dhe shtohen peshku ton(edhe me te konservuar behet shume i mire) dhe lihet te zihet avash deri sa salca te terhiqet mire(d.m.th yndyra del siper).
  Gjate kesaj kohe kemi zier makaronat (zakonisht llogariten 90-100 gr. per person) "al dente" dhe i perziejme me salcen e pergatitur direkt ne tigan dhe i perziejme mire.
  ticiana

 3. #3
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  41
  Postime
  934
  Faleminderit
  17
  41 falenderime nė 28 postime

  Ciao tiziana

  Pershendetje,

  Une jam (isha) ai me nick Skenderbeu2, dmth ai i recetes te pare.

  Vetem me ate qe po lexoj mbi receten tende me solle oreksin

  Sikur te ishe me studime ne Itali, do merja makinen e do vija te benim nje gatim te tille.

  Lum ai qe te ka prane, se mua me bere te lepij gishtat virtualisht.

  Ciao
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 4. #4
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime nė 52 postime

  mmmmmmmmmmmm sa e mire

  sdi se cfare te them vdes per keto makarona me ton
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 5. #5
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Bravo Bravo...

  Goja leng me iku...lol

  CYA goca dhe cuna
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Di ndonjeri si quhet ne anglisht peshku Ton?

 7. #7
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Di ndonjeri si quhet ne anglisht peshku Ton?
  Quhet Tuna Fish

 8. #8
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  tuna fish, in olive oil eshte ai i konservuar, ndersa 'in brine' eshte al naturale. Fiori provoji makaronat me peshk ton dhe panna (krem qumeshti) dalin shume te mira. dhe akoma me te shijshme behen me peshk salmon ne vend te peshkut ton.

 9. #9
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Faleminderit te dyve!

  Nuk me shkonte mendja fare ton per tuna megjithse kur e lexoja si recete nuk e di pse me vinte ne mendje shija e tunes

  smile, makarona me tuna kam provuar po jo me krem qumeshti. Vetem nq se kremi i qumshtit ose panna eshte si tip 'alfredo souce' qe quhet ketu.

  Per sot ne darke kam marre 'crab cakes' - qofte me mish gafore deti. Nuk eshte ide e keqe ti bej me makarona e keshtu me krem (fillimisht i kisha menduar ti haja me sallate). Kam idene duhet te behen shpejt.

 10. #10
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  kjo 'alfredo souce' nuk e di si eshte, ajo qe perdor une eshte panna e thjeshte per gatim ( si kjo ne foto ), eshte pak me e trashe se panna qe perdoret e rrahur per embelsira te tipit tiramisu e torta.

  duken te mira qoftet me mish gaforre, pse si ben vetem me krem dhe shtoji dhe ca bizele te ziera, kam pershtypjen se dalin te mira. une per vete nga gaforrja kam provuar te ha vetem surimi me mish gafore ne risotto ( jane keto ne foton e dyte ) dhe sme kane pelqyer shume...

  cme kujtove qoftet me patate tani
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  smile, makarona me tuna kam provuar po jo me krem qumeshti. Vetem nq se kremi i qumshtit ose panna eshte si tip 'alfredo souce' qe quhet ketu.
  yep, creamy tuna pasta.
  mos perdor alfredo, por beje from scratch salcen me pak heavy cream.
  shtoji dhe ca kokrra bizelesh, e sundried tomatoes, dhe del shume e mire.

 12. #12
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Ne nje tas hidhni tuna fish,ullinj te zinj pa berthame (stafidhe) pak kripe,vaj ulliri,limon,hudhra te grira dhe pak nenexhik te grire.Pasi te jene gati makaronat spagheti perzijini mire.Pervec makaronave te gjithe ingredientet e tjera jane krudo.Shoqeoheni me vere te bardhe ose roze.E kam provuar disa here edhe me miq jo shqiptare dhe e kane mbushur pjaten dy ose tre here.Perzjerjen e ingredienteve duhet ta beni rreth 20-30 minuta para se te jene gati makaronat al dente ne menyre qe te kombinohen shijet dhe aromat e vajit,limonit,hudhres dhe nenexhikut.Provojeni dhe do te me kujtoni.Malzeit.

 13. #13
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  65 falenderime nė 59 postime
  Citim Postuar mė parė nga ChuChu Lexo Postimin
  yep, creamy tuna pasta.
  mos perdor alfredo, por beje from scratch salcen me pak heavy cream.
  shtoji dhe ca kokrra bizelesh, e sundried tomatoes, dhe del shume e mire.
  nuk do ishte keq ,sikur te shtoje dhe ndonje fjale shqip.

 14. #14
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ēa recete makaronash eshte ajo qe hidhet majdanozi ne salce ??? !!! ??? Majdanozi hidhet i fresket ne pjate. Ka efekt zbukurimi, por i humbet edhe shija. Nqs e lexon ndonje pasta-chef i ra kapuēi ne fund te kembeve.

  Domatet duhet te jene nga ato te voglat, domate-qershi. Ndahen pergjysem, jo ne katersh. Nqs perdorni domate normale nuk ka te njejten shije.

  Une personalisht do t'ju keshilloja te blinit nje kuti 4/5 kilshe ose edhe 2 kilshe me domate pelati. Eshte gjysem e gatshme. Hidheni ne nje tenxhere te madhe, shtoni nje kokerr qepe te ndare katersh, tre/kater karrota dhe nje/dy bishta sedano. Gjithashtu kripe dhe pak sheqer. Kur te jene zier, hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet ca. Pastaj merrni mishelatorin/frulatorin dhe futeni thelle ne salc. Punoni me shpejtesine e ulet ose te mesme. Pasi te jete bere si krem i trashe hidheni ne kavanoza qelqi. Mbyllini kavanozat dhe vendoseni ne nje tenxhere me uje te valuar. Do te keni salce te bere ne shtepi per rreth nje muaj ...
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 15. #15
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
  Ēa recete makaronash eshte ajo qe hidhet majdanozi ne salce ??? !!! ??? Majdanozi hidhet i fresket ne pjate. Ka efekt zbukurimi, por i humbet edhe shija. Nqs e lexon ndonje pasta-chef i ra kapuēi ne fund te kembeve.

  Domatet duhet te jene nga ato te voglat, domate-qershi. Ndahen pergjysem, jo ne katersh. Nqs perdorni domate normale nuk ka te njejten shije.

  Une personalisht do t'ju keshilloja te blinit nje kuti 4/5 kilshe ose edhe 2 kilshe me domate pelati. Eshte gjysem e gatshme. Hidheni ne nje tenxhere te madhe, shtoni nje kokerr qepe te ndare katersh, tre/kater karrota dhe nje/dy bishta sedano. Gjithashtu kripe dhe pak sheqer. Kur te jene zier, hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet ca. Pastaj merrni mishelatorin/frulatorin dhe futeni thelle ne salc. Punoni me shpejtesine e ulet ose te mesme. Pasi te jete bere si krem i trashe hidheni ne kavanoza qelqi. Mbyllini kavanozat dhe vendoseni ne nje tenxhere me uje te valuar. Do te keni salce te bere ne shtepi per rreth nje muaj ...
  me mire te besh nje salce te shpejte qe behet per 10 min me domate te fresketa (pa qepe vetem me hudher sa ti jape shije vajit e pastaj hiqet) sesa gjithe kjo procedure e gjate e ne fund nese nuk behet me kujdes mbyllja e sterilizimi i kavanozit rrezikon dhe te intoksikohesh nga botulizmi pervec kesaj eshte edhe me e shijshme...

 16. #16
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  me mire te besh nje salce te shpejte qe behet per 10 min me domate te fresketa (pa qepe vetem me hudher sa ti jape shije vajit e pastaj hiqet) sesa gjithe kjo procedure e gjate e ne fund nese nuk behet me kujdes mbyllja e sterilizimi i kavanozit rrezikon dhe te intoksikohesh nga botulizmi pervec kesaj eshte edhe me e shijshme...


  She she kjo sa kot do helmohesh thote. Po kur e kam bere une kur isha 21 vjeē e s'kisha pike eksperience, vetem me te pare e s'u helmua njeri, nuk e ben dot nje amvise.

  Pastaj qepa eshte nje nga perberesit e salces mi goc. Hudhra hidhet per te lene shijen e saj tek vaji dhe fluturon ne kosh pas 90 sekondash. Ēa salce makaronash po ben ti ??? Made in Albania ??? Po nuk eshte salca origjinale ajo. Te lutem, mos ja fut kot tani ...

  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 17. #17
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
  She she kjo sa kot do helmohesh thote. Po kur e kam bere une kur isha 21 vjeē e s'kisha pike eksperience, vetem me te pare e s'u helmua njeri, nuk e ben dot nje amvise.

  Pastaj qepa eshte nje nga perberesit e salces mi goc. Hudhra hidhet per te lene shijen e saj tek vaji dhe fluturon ne kosh pas 90 sekondash. Ēa salce makaronash po ben ti ??? Made in Albania ??? Po nuk eshte salca origjinale ajo. Te lutem, mos ja fut kot tani ...

  ne fakt ke te drejte, kjo lloj salce qe thashe une shkon me shume kur perdoret peshku ne perberesit e salces... me qepe eshte ajo origjinale por nuk kuzhina nuk eshte dicka fikse dihet, ja qe gjerat nuk prehen me thike kur behet fjale per receta

  90 sekonda jane shume, 30 sekonda max ne vaj te nxehte se pastaj merr era djegesine...

 18. #18
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  90 sekonda jane shume, 30 sekonda max ne vaj te nxehte se pastaj merr era djegesine...
  Pse mi te ka ik zari ty, te presesh sa te nxehet vaji. Hidhe aty se nxehet bashke me vajin. Pastaj, s'i mat njeri sekondat besoj, me sy gjithēka. Une me sy thash 90 sek, por nqs nuk ben "poēa" mjaftueshem duhet t'a lesh akoma. Sidomos kur ke 4 pjata te ndryshme per te pergatitur ...


  Mos u ofendo, se nuk kisha per qellim te dal me i afte se Ty ne guzhine. Thjesht per disa muaj ka qene profesioni im ...
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 19. #19
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  per makaronat me peshk ton.
  shtoni disa kokra ulliri, gjysem qepe te grire holle, pak vere bardhe te shuaj salcen, mos harroni origano.... vaji duhet te jete ulliri, aq me mire extravergine.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 23-08-2011 mė 11:43

 20. #20
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
  Pse mi te ka ik zari ty, te presesh sa te nxehet vaji. Hidhe aty se nxehet bashke me vajin. Pastaj, s'i mat njeri sekondat besoj, me sy gjithēka. Une me sy thash 90 sek, por nqs nuk ben "poēa" mjaftueshem duhet t'a lesh akoma. Sidomos kur ke 4 pjata te ndryshme per te pergatitur ...


  Mos u ofendo, se nuk kisha per qellim te dal me i afte se Ty ne guzhine. Thjesht per disa muaj ka qene profesioni im ...
  une e shtyp pak hudhren ne tigan nuk ofendohem jo, kush gatuan me mire nga ne te dy nuk dihet derisa nuk i kemi provuar ndonjehere gatimet njeri tjetrit (shaka)

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nga jeta e njerzve tė shquar
  Nga DoLpHiN nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 16-11-2014, 21:14
 2. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 3. Jetėshkrime nga njerėz tė menēur!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 164
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 14:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •