Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Anėtarėsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778

  Asambleja Parlamentare e NATO-s:Shqiperia,karteli i droges ne Evrope

  Asambleja Parlamentare e NATO-s evidenton njė tjetėr raport “bombė” pėr vendin tonė

  Shqipėria, karteli i drogės nė Evropė
  “Klanet shqiptare, kontroll kanaleve tė trafikut tė prostitutave”  Tiranė

  Shqipėria ėshtė karteli mė i madh i prostitucionit nė Evropė dhe klanet shqiptare tė drogės kontrollojnė kanalet e trafiqeve tė narkotikėve. Kjo ėshtė “bomba” e fundit e lėshuar nga qarqet diplomatike ndėrkombėtare pėr vendin tonė, nėpėrmjet njė raporti konfidencial.

  Javės sė shkuar nė Ohėr, Sekretari Pėrgjithshėm i NATO-s, Lordi Robertson, dha alarmin se mafia po merr pushtetin nė Ballkan. Tė hėnėn, mė 26 maj, pra katėr ditė mė parė, nė Pragė nė Asamblenė e Pėrgjithshme Parlamentare tė NATO-s ėshtė paraqitur njė raport konfidencial (i pėrvitshėm), nė tė cilin alarmi i lėshuar nga Lordi Robertson ėshtė shpjeguar nė detaje pėr tė gjithė vendet problematike anėtare tė NATO apo tė Paktit pėr Partneritet pėr Paqe. Raporti, qė i ėshtė dhėnė vetėm Presidencės, Kryeministrisė, Kuvendit dhe opozitės pėrmban tė dhėna dhe konkluzione alarmante pėr Shqipėrinė dhe Qeverinė shqiptare. Po botojmė tė plota, pa bėrė komente fragmentet qė kanė tė bėjnė me Shqipėrinė dhe krimin nė vendin tonė.

  “Delegatėt vunė nė dukje se konfliktet nė Ballkan lehtėsojnė kalimin tranzit tė heroinės nė Evropė pėrgjatė kėtij rajoni, dhe qė fluksi i refugjatėve dhe emigrantėve nga zonat e luftimeve pėr nė Komunitetin Evropian, kanė parė emergjencėn ndaj llojeve tė mafiave tė tmerrshme shqiptare, roli i tė cilave ėshtė treguar nė raste tė shumta, duke pėrfshirė narkotikėt, emigracionin ilegal dhe prostitucionin. Kėto klane mafioze kanė vendosur bazėn e tyre tė pėrhershme nė Itali, nga ku ata mund tė hyjnė nė lidhje me siēilianėt, pėr tė kultivuar kanabis nė Pulia dhe Kalabri, dhe thuhet se po kėrkojnė tanimė tė spostojnė organizatat italiane. Ata janė duke u pėrhapur nė Francė, duke marrė kontrollin nė mėnyrė tė veēantė nė zonėn e Rhone-Alpes, jo larg nga kufiri me Zvicrėn, ku jetojnė shumė kosovarė…

  Nė Evropė, aktiviteti i mafias sė narkotikėve ėshtė edhe mė i madh (mbi 65 pėr qind nė Holandė dhe nė Mbretėrinė e Bashkuar), shumė nga shtetet anėtare tė Komunitetit Evropian kanė treguar se ekzistojnė aleanca afatgjata strategjike tė rrjeteve tė tilla pėr shpėrndarjen e tregjeve ekzistuese ose krijimin e tė rejave (vėreni lidhjet e mafias ruse dhe kolumbiane, ose ato midis turqve, shqiptarėve dhe Evropės Qendrore)…

  Pėr trafikimin e narkotikėve, emigrantėve dhe njerėzve
  …sė fundmi shqiptarėt, tė cilėt gjenden nė tė gjitha zonat. Me fillimin e konfliktit nė ish-Jugosllavi, shqiptarėt tė pėrshkruar nga INTERPOLI si “organizata hibride” shpesh tė pėrfshira nė aktivitete kriminale me prapavijė politike, kanė qenė “pėrmbaruesit” e punėve tė mafias italiane, pėr sa i pėrket shpėrndarjes sė narkotikėve nė rajon…

  Qė atėherė, shqiptarėt kanė zėnė pjesėrisht vendin e turqve dhe tė kurdėve nė shpėrndarjen e heroinės - ata kontrollojnė rreth 70 pėr qind tė tregut nė Zvicėr, Austri dhe Gjermani dhe 80 pėr qind nė vendet skandinave dhe tani thuhet se konkurrojnė me sicilianėt. Klanet e tyre janė tė tipit patriarkal dhe ndjekin rregullat e vjetra tė jetės rurale (kodi i nderit, mbledhje ku thirren pak persona), gjėra tė cilat e bėjnė rrjetin e tyre tė vėshtirė pėr t“u infiltruar nga tė tjerėt. Pėrveē kėsaj, ata kanė avantazhin e njė strehe tė sigurtė nė vendin e tyre dhe njė diasporė nė rritje…

  Trafiku i drogės
  I ashtuqujturi “Balkan Route” nė shqip “rruga, shtegkalimi ballkanik” (i kontrolluar gjerėsisht nga klanet shqiptare), pėrfshin kalimin nga Irani nė Lindjen e Mesme, Turqinė dhe Bullgarinė, mė pas ose nėpėrmjet ish-Republikės Jugosllave tė Maqedonisė dhe Sqipėrisė, ose nėpėrmjet Rumanisė, Hungarisė, Sllovakisė dhe Republikės Ēeke…

  Trafiku i qenieve njerėzore
  Emigracioni ilegal
  Emigracioni ilegal duket se ėshtė “nė rrugė tė mbarė” pėr t“u bėrė okupimi kryesor i rrjeteve kriminale nė Evropėn Perėndimore. Ky aktivitet thuhet se u garanton atyre njė burim tė sigurtė e tė rregullt fitimi, me pak rrezik, duke u mundėsuar atyre tė formojnė rrethe tė tjera shtesė pėr mė shumė aktivitete ilegale, fitmprurėse e tė rrezikshme si narkotikėt dhe prostitucioni…

  Sipas INTERPOLIT, shumica e rrjeteve tė pėrfshira nė trafikimin e emigrantėve vijnė nga jashtė. Shqiptarėt kanė njė rol predominant nė tė. Pėr shembull, nė Vlorė, porti mė i madh nė jug tė vendit, thuhet se rreth tė paktėn 30 banda qė ndajnė tregun e tyre…

  Rruga qė kalon nėpėrmjet Kosovės, Shqipėrisė, FYROM-it (shiko fshatin Velesht (Strugė), qendra rajonale e prostitucionit) dhe Mal i Zi dhe mė pas nėpėr Itali (shiko “women market”)

  Mafia shqiptare ka ngritur njė kartel tė vėrtetė prostitucioni. Ajo administron mė shumė se 65 pėr qind tė trafikut tė femrave nė Ballkan; nė zonėn Schengen ėshtė ngritur mbi njė bazė permanente nė Itali, Francė, Belgjikė dhe Britaninė e Madhe. Nė Francė 60 pėr qind e prostitutave janė tė huaja, 35 pėr qind vijnė nga vendet e CEEC dhe Ballkani. Nė Bruksel dhe Antverp mafiozėt shqiptarė janė ndeshur me turqit dhe kurdėt pėr tė pasur kontroll mbi zonat e trafikimit. Nė lagjen Soho tė Londrės policia sė fundmi ka vlerėsuar se kėto mafiozė kontrollojnė rreth 75 pėr qind tė prostitucionit dhe se mbi 18 milionė euro, dėrgohen nė Shqipėri ēdo vit, si pasojė e kėsaj veprimtarie

  Gazeta Panorama

 2. #2
  i/e larguar Maska e Honezmi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  287
  Te na "rroje" Partija dhe Fatos Nanua qe na solli keto dite te "lumtura"!!!!!
  Keto jane "shpifje" qe i nxjerin ata qe s'na duan dhe qe na kane "zili" per "sukseset" tona ne arenen nderkombetare.
  Si ka thene DULLA: "Armiqte na kane hale ne sy, e ne i kemi ne gryke te pushkes"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-04-2003
  Postime
  197
  rrofte droga qe po mban popullin e varfer gjalle me buke.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-04-2003
  Postime
  7

  Red face Re: Asambleja Parlamentare e NATO-s:Shqiperia,karteli i droges ne Evrope

  O shijaks ne shkrinet e tua lexon vetem historira per gangestere ,prostitucion, droge ,kriminalitet .
  Mos jeton gje ne Haringay ti?
  You boring pillock.


 5. #5
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Tere problemet tona vijne nga reklamimi i "idiotsirave" dhe" parrullave raciste" te shtypit te ekstremist europian.
  Problemi qendron se nuk po behet aspak per reklamimin e punes se njerzve te thjeshte, meritat e tyre, dhe arritjet ne sektore te ndryshem , por kemi ngelur ne lajmet "bum" qe duhet te futen tek "kronika e zeze". Cfare ndodh kur njerez te ndryshem lexojne dicka te tille rreth shqiperise dhe shqiptareve.?! Imagjinojne qe cdo gje po ndertohet bazuar ne tregtine e droges, prostitucionit, e trafiqeve te tjera.
  Eshte e vertete qe ka elemente qe merren me gjera te paligjshme, por ka shume nga ata qe punojne dhe jetojne te ndershem, dhe po ecin perpara. Gazetat shqiptare po reklamojne "felliqesirat" dhe harrojne pjesen e ndershme.
  ndoshta ngaqe akoma jemi te pushtuar nga ndjenja e pasigurise, dhe e tipit "futja tja fusim, se diku do te dalim ", ose " livadhisim sa kemi mundesi, se nuk i dihet se cfare na sjell e nesermja", dhe pa menduar shume se cfare ndikimi ka ajo cfare bejme.

  Askush nuk e mohon egzistencen e klaneve apo grupeve kriminale, por kjo nuk do te thote qe te zere faqen e pare te shtypit shqiptar, e per me teper te publikohen si "frute" te gazetarise.

  Korespondentat shqiptare ne europe peshkojne rajonet e policise, gazetat raciste, dhe gjygjet, per te publikuar veprat e disa " lapanjosve shqiptare", dhe thone "grupet shqiptare".
  Harrojne se neper bote ka rreth 3 milion shqiptare(jasht shqiperise) , dhe nga keta vetem nje pjese e vogel merret me gjera te paligjshme. Nuk kam lexuar qofte nje shkrim te vogel per dike qe punon jeton ne emigrim, dhe se si e ka ngritur jeten e tij. Nuk lexoj qofte dhe nje shkrim per te reklamuar veprat e shqiptareve si "Karl Gega" e kompani, qe bota ta kuptoje qe shqiptaret punojne dhe jane dhe krijues.
  Gjate bisedes me nje turk me tha qe krijuesi i shtetit te pare Turk Sulejman Ataturku , ishte GREK. Hapa syte dhe thashe, qe ai eshte shqiptar, dhe ai se ka mohuar kurre qe ka qene shqiptare. Sa e sa raste te tjera, me te cilat ne si shqiptare mund te krenohemi. Por mesa duket jemi perfshire ne vorbullen marramendese te "rremujes, dhe anarkise" dhe i japim rendesi, lajmeve"thashetheme", dhe jo ngritjes se vlerave dhe krenarise kombetare.

  Shijaks - nuk ke faj aspak kur publikon gjera te tilla, sepse fajin e ka PUBLIKUESI, qe te kerkon te shkruash gjera te tilla. Nuk je i vetmi i armates se "shkruesve" qe publikojne lajmet e gazetave lokale dhe buletinet e kronikave te zeza.

  Ja kalofshi sa me mire,,,,

 6. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  shume dakort me kundraRRYMES!!!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 7. #7
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Postime
  981
  Jam dakort se qofte si pasoje e deshires per te terhequr lexuesin ashtu dhe per shkak te racizmit mediat e huaja kane tendence te percojne nje realitet te ekzagjeruar duke na etiketuar kolektivisht per shkak te akteve individuale.

  Por ky lloj stili mediatik i cili nuk eshte i ri dhe qe perdoret jovetem per shqiptaret nuk duhet te eklipsoje apo bllokoje qe ne te shohim nje realitet qe na percillet tashme jo vetem nga shtypi qe kerkon te shese <> por edhe nga institucione nderkombetare drejt te cilave ne synojme anetaresimin.

  Panorama nxjerr nje nr te ri cdo jave ndersa raporte si ai i Natos qe paraqesin kartelin shqiptar te droges dhe prostitucionit ne krye te klasifikimit duan vite per te ndryshuar.

  Dhe sigurisht gjerat nuk ndryshojne vetiu. Duke u perpjekur t'i injorojme keto fakte, bejme vetem rolin e strucit me shpresen se cfare nuk degjojme dhe nuk shohim, nuk ekziston.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-04-2003
  Postime
  197
  si lopa bajgen i lidh fjalet ti orku.ne universitetin e b.......shkon ti?!

 9. #9
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Postime
  981
  Une e kam mbaruar universitetin olsen, tani po bej praktiken ne vendin nga ke dale ti.....

Tema tė Ngjashme

 1. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Islami: Feja qė pėrhapet mė sė shpejti nė Evropė
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-01-2009, 21:03
 3. "BRIGEL IK" - Ėshtė koha pėr ndryshime.
  Nga Qerim nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 22-03-2006, 16:42
 4. Evropa dhe Islami: Perspektiva dhe e ardhmja
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2005, 13:37
 5. Kosova dhe ndalimi i tregtise se droges
  Nga Enri nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2003, 12:52

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •