atehere pershendetje te gjitheve kudo ku jeni.besoj se kjo teme do t“ju pelqeje ndopak.po i kushtoj rendesi kesaj teme sepse me thene te drejten muzika tradicionale folklorike shqiptare eshte harruar dhe tani muzika me e populluar ne shqiperi eshte muzika greke turke ose perkthimet ose kenget banale te rruges qe prodhojne shtepite diskografike.me vjen keq qe ndodh keshtu.muzika folklorike eshte afrimiteti me i ngrohte me token meme.sidomos kur je larg vendit aty e kupton se c“fare do te thote dhe se sa i ngrohte eshte mesazhi qe percjell muzika jone folklorike.une studioj ne gjermani dhe kur erdha ketu takova disa studenta greke dhe ata e kishin mendjen tek greqia pse :duke degjuar muzike greke gjithe kohen ata ngrifeshin duke u shprehur se muzika e tyre eshte me e bukra.tani une ndihem aq mire sepse kam marre me vete kenge popullore shqiptare si nga jugu,shqiperia e mesme,dhe nga veriu.Ne kemi nje folklor me nje diapazon shume te gjere dhe mjaft antik.eshte nje pasuri e c“muar e kombit tone dhe kete pasuri vendet fqinje e kane shfrytezuar mjaft dinakerisht per te pasuruar muziken dhe kulturen e tyre popullore.jane gjithato gojedhena,legjenda,tragjedira mitologjike qe percillen nga tekstet e muzikes popullore.une nuk jam ndonje specialist por di se c“fare do te thote folklor i nje kombi dhe sidomos ai shqiptar.sa legjenda,gojedhena,tragjedira te popullit tone jane vjedhur ose shfrytezuar per te pasuruar kulturen e atyre qe kane dashur dhe vazhdojne tamohojne ekzistencen dhe mbijetesen e shqiptareve.por kjo na ben ne dhe me krenar.nejse pra per mendimin tim ne shqiperi muzika folklorike eshte zhdukur disi.nuk ka“incizime,shtepi diskografike qe te bejne mundesine e prodhimit te ketyre perlave te historise shqiptare.mua me vjen inat pse shtetet fqinj me ne si greqia,serbia,jane krenar qe vijne nga ato vende dhe qe degjojne ate muzik.epra ne duhet te jemi dyfish krenar pavaresisht se c“fare fatkeqesie na ka ndodhur sepse jemi popullsia me e lashte e ballkanit.....une ndihem i tille.. ju pershendes te gjitheve....rrofte shqiperia jone etnike.