Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9

Tema: Agim Spahiu

 1. #1

  Agim Spahiu

  Gjer vonė nė dhomėn tonė njė flutur
  .................................e hollė
  rreth dritės
  ...............sillet
  ....................e sillet…
  E mjera, do tė digjet!


  Agim Spahiu

 2. #2
  Kryejashtė para lisave kam dalė,
  lis pėr lis i mora n'grykė;
  merr n'grykė njėrin
  e merr n'grykė tjetrin
  hoqa mallin e shtova dertin...


  Agim Spahiu

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  SMAJL ARIFI*
  Agim Spahiu
  "Njizet qafira i ka faru,
  njizet qafira e nji kumandar."

  Smajl Arifi pret e grin,
  e rralloi krejt ushtrine.

  Smajl Arifi vetetime,
  e kuqloi krejt ushtrine.

  Lis e dhe, furtune e mal
  qenkan bashke ne nje Smajl!

  *Luftetar nga Vau i Spasit

  Spahiu, Agim. "VJEN NJE MOSHE". Shtepija Botuese Naim Frasheri, TIRANE 1982.

  ______________________________________
  shenim:

  Vau i Spasit ose VASPASI ka qene nji katund afer Kukesit te vjeter. E ka
  mbyte liqeni. Banoret e ketij katundi e te disa katundeve tjera si
  Brruti e Keneta (etj) kane pase qene detyrue me u shperngule ne vende tjera.
  Banoret e Vaspasit u derguen ne Fajza te Hasit, nji vend jo aq i pershtatshem
  per jetese. Ne vjetin 1994, kur qesh ne Shqipni, shkova edhe ne Fajza me
  e vizitue nji mik t'emin nga New Yorku qi kishte qene aty tue vizitue vellaznit
  e vet te cilet kane pase qene shperngule prej Vaspasi prej liqenit.

  Mithat Gashi

 4. #4
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Citim Postuar mė parė nga Sokoli
  Gjer vonė nė dhomėn tonė njė flutur
  .................................e hollė
  rreth dritės
  ...............sillet
  ....................e sillet…
  E mjera, do tė digjet!

  Agim Spahiu
  ky miku s'eshte djegur ndonjehere prandaj ka frike. Mire mire, po kur ne vater shuhet dhe shkendija e fundit, c'fare thote Agim Spahiu per kete?
  Summertime, and the livin' is easy...

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Jo moj Ēupke, s'ka ē'thote me i shkreti, se ka vdekur ka kohe... Kerkoje pergjigjen ne poezite e tij, po nuk e gjete, kjo do te thote qe nuk ekziston.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ASZ
  Anėtarėsuar
  21-08-2007
  Postime
  5

  Vallet

  Marre nga Libri "Njeriu Mbi Pikellim" ribotuar nga shtepia botuese ne Tirane, Albin 2007 nen kujdesin e vellezerve te autorit.  ...Kam shume pune per te bere
  dhe s'kam nge te vdes...

  AUTOPORTRET

  Here-here me grafullon gjoksi si tambli ne flake,
  jam shend e vere, plot hove njerezore, i pashem,
  i fresket e i gjalle,
  i paster e i lare si natyra pas shiut,
  i tejdukshem si qelqe e zbrazet.
  Gjithkush ma lexon shpirtin ne bebez te syrit
  e viti me duket nje dite...

  Here-here shkretem krejt
  pres
  regetime e fundit te heshte,
  jam si pylli dimeror,
  i ftohte pa ndjenja,
  bosh,
  e dita me duket nje vit...
  Nga casti na cast pres te me cojne ne varreze
  Pse s'me cojne?!  VALLET

  Me keni ndjekur pas
  si vetja ime:

  ditar i popullit tim
  me levizje.  LIRISE

  Te enderrova deri ne cakun e endrres
  dhe u ktheva serish te te enderroj me mire,

  te dashurova deri ne cakun e dashurise
  dhe u ktheva serish te te dashuroj me shume,

  te kendova deri ne tharjen e qiellzes
  e kenga m'u lodh ne gryke, po s'u keput kurre...

  Ta dhashe veten, nje mije here ta dhashe,
  nje mije here kam lindur per ty...

  Me fort s'besoj te te kete dashur njeri,
  LIRI  DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET

  E dashura ime i harroi fjalet
  si te mos ishin kurre...
  U dashurua me heshtjen.

  Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
  midis shpatullave me ra,-
  asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
  ne vdeksha pa te pare...

  Sa here mollet te piqen si kesaj dite
  hidhi kokrrat udhes nga shkova,
  dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
  e miro.

  Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...

  Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
  une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh

  Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!

  (Ne Radomire te Kukesit, kur ikin djemte ne kurbet, vajzat e dashuruara i qellonin fshehurazi prinderve me molle. Pas ketij casti beheshin te heshtura si gur varri ne pritje te tyre.)  NENES

  Te numeroj thinjat e tua
  do me duheshin gjithe ditet e mia,

  te mat dashurine tende,
  do me duhej gjithe dashuria e botes,

  te ndiej si ti per mua, lumturi,
  do me duhej te rritja vete femije.


  GURET E TOKES SIME

  Gure qe pine uje,
  gure qe pine gjak

  me buzet tona.

  Gure qe thithin ajer,
  gure qe dashurojne

  me zemrat tona.

  Kam te drejte
  t'ju puth gjer ne vdekje
  gure te tokes sime.


  VJEN NJE MOSHE

  ***
  Vjen nje moshe ngadale, pa kuptuar,
  te ve doren miqesisht mbi shpatulla,
  atehere kujtohesh se dicka ke humbur
  e per nje cast te pushton keqardhja.

  Pastaj qesh dhe shkon doren ne floke
  pahun e borte te shkundesh shpejt e shpejt,
  atehere kupton se ka ardhur kjo moshe
  nga gjerat qe ke krijuar ne jete.  Me nderim per A. Spahiun

  A.S.Z.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ASZ : 04-09-2007 mė 04:40 Arsyeja: postua dy here
  One more day in this hell, til we get to the other one

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ASZ
  Anėtarėsuar
  21-08-2007
  Postime
  5

  Njeriu Mbi Pikellim

  Marre nga Libri "Njeriu Mbi Pikellim" ribotuar nga shtepia botuese ne Tirane, Albin 2007 nen kujdesin e vellezerve te autorit.  ...Kam shume pune per te bere
  dhe s'kam nge te vdes...

  AUTOPORTRET

  Here-here me grafullon gjoksi si tambli ne flake,
  jam shend e vere, plot hove njerezore, i pashem,
  i fresket e i gjalle,
  i paster e i lare si natyra pas shiut,
  i tejdukshem si qelqe e zbrazet.
  Gjithkush ma lexon shpirtin ne bebez te syrit
  e viti me duket nje dite...

  Here-here shkretem krejt
  pres
  regetime e fundit te heshte,
  jam si pylli dimeror,
  i ftohte pa ndjenja,
  bosh,
  e dita me duket nje vit...
  Nga casti na cast pres te me cojne ne varreze
  Pse s'me cojne?!  VALLET

  Me keni ndjekur pas
  si vetja ime:

  ditar i popullit tim
  me levizje.  LIRISE

  Te enderrova deri ne cakun e endrres
  dhe u ktheva serish te te enderroj me mire,

  te dashurova deri ne cakun e dashurise
  dhe u ktheva serish te te dashuroj me shume,

  te kendova deri ne tharjen e qiellzes
  e kenga m'u lodh ne gryke, po s'u keput kurre...

  Ta dhashe veten, nje mije here ta dhashe,
  nje mije here kam lindur per ty...

  Me fort s'besoj te te kete dashur njeri,
  LIRI  DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET

  E dashura ime i harroi fjalet
  si te mos ishin kurre...
  U dashurua me heshtjen.

  Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
  midis shpatullave me ra,-
  asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
  ne vdeksha pa te pare...

  Sa here mollet te piqen si kesaj dite
  hidhi kokrrat udhes nga shkova,
  dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
  e miro.

  Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...

  Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
  une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh

  Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!

  (Ne Radomire te Kukesit, kur ikin djemte ne kurbet, vajzat e dashuruara i qellonin fshehurazi prinderve me molle. Pas ketij casti beheshin te heshtura si gur varri ne pritje te tyre.)  NENES

  Te numeroj thinjat e tua
  do me duheshin gjithe ditet e mia,

  te mat dashurine tende,
  do me duhej gjithe dashuria e botes,

  te ndiej si ti per mua, lumturi,
  do me duhej te rritja vete femije.


  GURET E TOKES SIME

  Gure qe pine uje,
  gure qe pine gjak

  me buzet tona.

  Gure qe thithin ajer,
  gure qe dashurojne

  me zemrat tona.

  Kam te drejte
  t'ju puth gjer ne vdekje
  gure te tokes sime.


  VJEN NJE MOSHE

  ***
  Vjen nje moshe ngadale, pa kuptuar,
  te ve doren miqesisht mbi shpatulla,
  atehere kujtohesh se dicka ke humbur
  e per nje cast te pushton keqardhja.

  Pastaj qesh dhe shkon doren ne floke
  pahun e borte te shkundesh shpejt e shpejt,
  atehere kupton se ka ardhur kjo moshe
  nga gjerat qe ke krijuar ne jete.  Me nderim per A. Spahiun

  A.S.Z.
  One more day in this hell, til we get to the other one

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Me pelqyen te gjitha!!Dua te te lexoj perseri!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 9. #9

  Agim SPAHIU - Vizatime dashurie nė terr

  Vizatime dashurie nė terr

  1. Oh!

  Po mė dridhet shpirti si njė fije bar,
  unė po shkoj drejt dimrit, ti del nė behar...

  2. * * *

  Me mall e gjamė po tė lyp nėpėr hanė
  Gjersa t’m’ngrijė fryma nė gojė
  gjysma akull,
  gjysma borė...


  3. Mall

  ... s’mė lė mjegulla tė tė shoh, of, tė tė shoh,
  pezmi im,
  helmi im!

  E largoj me dorė – afron,
  me krahė e pres – qesh e mė mbulon,
  mė mbėshtillet, rreth meje pėrdridhet,
  i fryj sa kam fuqi e prapė s’tė shoh ty, helmi im,
  pezmi im!
  Dhe dal nėpėr hėnė vetėm, kur mjegulla ka tretur,
  qaj kodrat me radhė, qaj malet e larta
  e ti s’je as zė as hije, laznorja ime...
  S’mė lėnė njerėzit tė tė prek, of, me ty tė flas,
  tė qesh,
  s’mė lėnė dhe dal nėn hėnė vetėm,
  kur njerėzit kanė fjetur.
  Shtrihem mbi barin qė dhemb pėr hapin tėnd
  e ti s’je mė as zė as hije, laznorja ime...
  Vetėm-o, cingthi – pres mjegull tė mos ketė
  e prapė tė shoh, tė prek, tė flas e tė qesh me ty,
  helmi im, pezmi im!


  4. Frymė a hije

  A je ti, fol, a je ti –
  frymė a hijeq
  qė pėrbihesh derės
  pėr nė thelb tė zemrės?!

  A je ti, fol, a je ti –
  mallkimi im,
  syfilxhane, mollėbojėpeme –
  pėllumb i bardhė midis reve?!...


  5. Kur tė pashė

  Tė vėrejta e u rrėqetha... Ecja
  e s’ecja,
  re m’u duk vetja,
  trėndafil ku vdiste vesa...

  6. * * *

  Nė kėmishė tė hollė, jelekbojėgjake,
  si kripa nė zjarr
  mė plase...

  M’i jep jetė kėsaj nate!


  7. Ne tė dy

  U deshėm pa fjalė.
  Si tė vdekur
  a si tė gjallė?!...


  8. Ti mė vjen

  Ti mė vjen me zjarr nė duar
  e terur, e pėrvėluar,
  ti mė vjen me zjarr nė duar...

  Zjarrin do ta mbaja nė pėllėmbė tė dorės
  si yjzit nė vallen e horės...

  Ti mė vjen me zjarr nė duar
  e terur, e pėrvėluar,
  ti mė vjen me zjarr nė sy...

  ...dhe digjemi tė dy.


  9. Mungesat nuk thuhen

  Qysh t’i them mungesat?! S’mundem,
  mungesat nuk thuhen,
  mungesat veē ndjehen, tė zėnė si ethet
  e s’ke mė gojė as fjalė, mbytesh nė ankth e mall,
  veē sytė tė thonė se je gjallė...

  Po t’i fal sytė. Merri sytė!
  Me dy drita syri tė flas nga thellėsitė,
  tė them je gjėma ime, je shpresa ime –
  e heshtura me gjėmime. Tė them – je muzikė,
  gjėmėtare kundėr gjėmės, kėngė e mbushur prej ėndrrės...
  Me dy drita syri tė them je e vėrtetė
  qė mė mban nė jetė, plagė qė dhemb e vdekjen
  e tremb...
  Qysh t’i them mungesat?!
  Druhem, mungesat nuk thuhen,
  mungesat me ty shkrihen, flenė dhe ringrihen,
  nė ty pėrpėliten, dridhen, tė shtojnė dhimbėn –
  drita i largon, terri i afron...
  Po t’i fal sytė! Merri sytė!
  E nė dy drita syri, nė dy drita syri tė ndiej
  si mė ndrit ylli.


  10. Kur jam vetėm

  Digjem pėr buzėn e djegur,
  pėr fjalėn e menēur tretem –
  kur jam vetėm.


  11. Kam pėr tė tė thėnė

  ... dhe sa gjėra kam pėr tė tė thėnė, engjėlli im i fjalės,
  engjėlli im i dritės... Pėshpėris vetėm,
  pranė teje pa thėnė mbeten,
  i mbart si zemrėn, i ndryj si heshtjen...
  Kam udhėtuar rrugė tė gjata nė vende tė largėta pa ty.
  Heshtja mė ka pushtuar dhe kam qenė i trishtuar,
  si pemė e pėcėlluar prej rrufeje shituar.
  Ma kanė thėnė tė tjerėt, vetė s’e kam ditur,
  s’e kam ditur se nė fytyrė jam prishur,
  s’e kam ditur se sytė mė janė fikur,
  s’e kam ditur se trupi mė ėshtė tretur,
  s’e kam ditur se isha i pushtuar
  prej trishtimit dhe heshtjes...
  Oooo, s’e kam ditur ē’mė ka gjetur!
  Tė tjerė thėnė ma kanė ndryshimin, engjėlli im.
  Vetėm njė gjė e kam ditur njeri pa pėshpėritur:
  mė ke munguar ti – dashuri.


  12. Dashuri e njomė

  E kam njė dashuri tė njomė,
  i afroj dorė,
  i largoj dorė...

  E kam njė dashuri tė brishtė,
  i afroj gisht,
  i largoj gisht...

  Ta prek
  kam frikė
  mos e prish.


  13. E dashura ime

  ...zot, si ishe mbrėmė:
  njė copė qiell me hėnė!


  14. M’i jep sytė

  M’i jep sytė, tė lozin me tė mitė,
  sytė, dashuri, m’i jep sytė!
  M’i jep gishtat e hollė tė loz me to,
  gishtat, dashuri, m’i jep gishtat!
  M’i jep buzėt me tė miat tė puthen,
  buzėt, dashuri, m’i jep buzėt!
  M’i jep flokėt, fytyra tė mė mbulohet,
  flokėt, dashuri, m’i jep flokėt!
  Ma jep besėn ta rritim jetėn,
  besėn, dashuri, ma jep besėn!
  Nė gjallje e nė vdekje!
  Pa frikė, dashuri, pa frikė
  tė ndezim njė dritė
  qė prej trupit tonė tė shpallet
  e bota le tė kallet...


  15. Kur s’tė shoh

  Shihem nė pasqyrat e mėngjesit, i mbush mendjen
  vetes se jam i ri, vesh kėmishėn e bardhė e dal
  nė pikėpjekje me ty...
  Dal tė shoh hapin, fytyrėn e ēelėt,
  tė ndiej ecjen, vėshtrimin, pėrkėdheljen
  e ti tė therėsh si flutur prilli nėpėr shtatin tim,
  tė mė japėsh kaltri, forcė e besim,
  tė mė japėsh zjarr djali
  e tė mė mbash nė kėmbė – tė lehtė tė ma bėsh
  ēdo gjendje tė rėndė... E pastaj,
  e pastaj unė i gjithi tė jem dashuri
  pėrqafuar me botėn, pėrqafuar me ty,
  i shpenguar si era, i mrekulluar si pema
  tė sythoj ėndrra e punė tė reja...
  ... Por kur qėllon qė s’tė shoh dot
  pasqyrat mė qorrohen, nxihet kėmishė e bortė,
  mė sulmojnė rrudhat, plakja e mosdashja,
  mėrgon ėndrra, fjala, mė mbulon nata.
  Plakem njė mot kur s’tė shoh dot!


  16. Para teje

  Para syve tė kulluar
  shtanga turbulluar...

  ...Fola a s’fola, unė a bota
  u troshit
  troha
  troha?
  Veten mallkova!


  17. E diela pa ty

  Ėshtė tepėr e gjatė e diela pa ty!
  S’kam ku ta ēoj, s’kam si ta pėrgjysmoj,
  mė mundojnė orėt, mė rėndojnė orėt,
  dua t’i ndaj dhe s’i ndaj dot,
  dua t’i fal dhe s’i fal dot!
  Janė vetėm tė miat orėt
  e sė dielės sė tretė tė marsit,
  vetėm imja ėshtė krejt e diela...

  E pėrqafoj,
  e pėrkėdhel,
  e pushtoj me ajėr, bar e gjeth, me zogj
  e thirrje.
  Ah, veē ti mungon, e dashura ime!
  Dhe ėshtė njė ditė marsi mahnitėse,
  si fytyra jote – tmerrėsisht tronditėse,
  njė ditė qė tė pushton si krahėt e tu,
  njė ditė qė tė thėrrmon si sytė e tu,
  njė ditė qė tė trishton po tė jesh vetėm.
  Vetėm,
  po tė jesh vetėm...
  Me dėshirė do tė vdesėsh po tė jesh
  vetėm.
  Pa ty ėshtė tepėr e gjatė e diela,
  s’kam ku ta ēoj, s’kam si ta pėrgjysmoj...
  As pėr tė vdekur nuk vdes dot,
  O Zot!


  18. Nėse vdes

  Nėse vdes,
  sytė e mi do tė kujtohen.
  Sytė si varret –
  Nuk harrohen.


  19. Lamtumirė, dashuri

  Unė po vdes pak nga pak... pak
  nga pak,
  pak,
  a nuk e ndien se unė po vdes nga kėmbėngulja
  pėr tė mbetur i kristaltė, i tejdukshėm si njė
  qelq?!
  Dhe veten pjesėtoj nė ėndrrat qė besoj...
  A nuk e ndien se po vdes nga dashuria?!
  Nuk u beson mė fjalėve, fluturimeve tė mia,
  Nuk qesh e nuk loz, as mė pėrqafon dot.
  Dashuria mungon... dashuria mungon,
  u tret e u shkret dashuria qė mė beson!
  A nuk e ndien se unė po vdes
  nė luftė me shėmtirėn e gjakut, tė rrugės e qytetit,
  bile edhe me mė tė largtėn: tė shtetit e supershtetit,
  nė luftė me masakrėn, padrejtėsinė dhe vesin...
  A nuk e ndien se po vdes nga mosdashuria?!
  Si ajri mė rrethon indiferenca dhe pėrbuzja,
  ooo, sa e gjatė qenka rruga!
  Ku je, dashuri, qė ende mė beson?
  Shpejto! Ti rron, rron, rron!
  Pak nga pak po vdes... pak
  nga pak,
  po vdes.
  A nuk e ndien se gjithēka imja po shkon?
  Lamtumirė, dashuri, qė ende mė beson!


  20. * * *

  Mbi botė
  Njė orė e paqtė
  si gusha jote
  zbardhtė!


  21. Pėr ty

  Do ta gėlltis veten si kafshatėn i urituri,
  se nga trupi po del, po mė fluturon shpirti...


  22. E fundit

  Mos u mundoni pėr varr!
  Sa tė vdes,
  varrosmėni nė sytė e saj!

  (1987-1990)


  Marre nga "Albania"

Tema tė Ngjashme

 1. Xhevahir Spahiu, poet i dashur i tė gjithė shqiptarėve
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2009, 16:59
 2. Alban Spahiu
  Nga Manulaki nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2006, 15:43
 3. Kreshnik Spahiu, Qytetari I 2004-es
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-01-2005, 11:02
 4. Pse ministrja e Kultures Dade flaku poetin Xhevahir Spahiu?
  Nga Orion_DYRRAHU nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 28-03-2003, 15:11
 5. Kujtime nga koha e ppsh-se
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-02-2003, 07:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •