Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26

Tema: Shprehje....

 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Shprehje....

  Shprehje


  Lejomėni tė flas,
  Lejomėni tė vė buzėn nė gaz,
  Lejomėni tė ngre zėrin lart,
  Tė thėrras,
  Tė godas,
  Tė vuaj pas,
  Ju lejoj unė mė pas
  Tė flisni ju,
  Tė rrihni ju,
  Me ujė, me zjarr,
  me vetėtima, me bubullima,
  nje zė mė shumė,
  nje zė mė pak,
  aty do tė jemi
  tė gjithė ne bashkė,
  duke buzėqeshur,
  thėrritur, goditur,
  lebetitur,
  rrėmujė e madhe
  qė pret per t’u zbavitur,
  koha e re,
  ajo e ditėve tona
  ēudi e madhe qenka
  besomėni,
  do t’lėndoni ju nga pak vetminė,
  nė kėmbim do t’fitoni ciltėrsinė,
  do t’mundni ju hipokrizinė,
  pabesinė, kotesinė.


  Shqiptar i mirė


  E mban nė zemėr njė shkabė
  Tė bukur ti,
  domethėnia qė ajo mbart
  Tė jep fletė,
  Pėr tė dhėnė diē mė shumė nė jetė,
  Ndoshta false ngjan marrėzia jote,
  Pėrpjekja jote pėr mė mirė
  Gjithashtu,
  Mos ki mėrzi,
  Nje ditė ndoshta do t’kuptohesh
  S’do tė jesh me shkabė nė zemėr
  I vetmi ti,
  I vėrtetė atėherė do tė ngjash,
  Do pranohet se i marrė nuk ke qenė,
  Kaltėrsia me tė cilėn ti kohėn
  sot e sheh,
  Do t’ketė kryer punėn e vet,
  Do t’mjaftojė qė ti t’qėndrosh
  Mėnjanė
  E ta lėsh rrjedhėn e fatit
  Tė shkojė e qetė .

  Lėvizje


  Oborrtarė tė kėtij pallati gjėmash
  A ma shuani njė kuriozitet,
  A do tė ketė njė fund kjo marrėzi,
  A do tė vuajmė ne kėshtu pėrjetė?

  E madhe dhimbja e shkaktuar,
  Hidhėrim i trishtė qė mbetet pas,
  Rėnkim e frikė nė sytė tanė,
  Do t’lodhet kush tė bėjė
  Heroin nė k’tė cast?

  Bukuri e lashtė e trashėguar,
  Zgjoje forcėn nga brenda ti,
  Jep shpresėn ti pėr njė fitore,
  Do t’ngrihen tė gjithė nga vendi sėrish.

  Dhe vuajtje nuk do t’ketė mė,
  Njerėzit gjithcka do t’harrojnė,
  Do t’harrojnė hidhėrimin e rėnkimin,
  Do t’levizin
  E nė vend mė s’do t’qėndrojnė.

 2. #2
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371

  bravo

  shume te bukura dhe "shqiptar i mire" me e vecanta.
  Discover me like emptiness.......

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Falemnderit Dimegen!

 4. #4
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Lejomeni

  Dita
  Mos merr leje, fol, buzeqesh, bertit me ze te larte sepse i beke bukur.


  Me pelqeu vecanerisht poezia e fundit... Dikea

 5. #5
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Te falemnderit Poeteshe!  Edhe dy poezi te tjera ne kete tematike  Zgjim


  Eshtė ditė,
  S’kam frikė,
  Gėzim, besim kam,
  Aspak trishtim,
  Vuajtjet i kam lėnė pas
  Nė vendin tim;
  Dėgjon, dėgjon, o vendi im,
  Zėri nuk tutet asnjė grimė,
  Tė shoh siē je,
  Me dritė t’mekur Ti,
  Dėgjon, dėgjon, o shpirti im;
  Tiranė, Prishtinė, Shkup e Janinė,
  Mos humbni shpresėn
  N’hidhėrim,
  Njė ditė do t’vijė,
  Do t’ketė ndryshim;
  Shqipni, o vuajtje n’pambarim,
  T’jap pak nga forca e shpirtit tim,
  Mbėshtete veten aty Ti,
  Lufto Ti,
  Errėsira shpejt ka njė mbarim,
  Poshtėrimi njeh asgjėsim,
  Shpirti njeh lartėsim,
  Lufto tash Ti pėr njė zgjim.


  Zemer e fortė (PER KOSOVEN)


  E mos guxoni tė mė vrisni,
  Ju o tė marrė qė mė ndiqni,
  Pa ejani, ejani pak mė pranė,
  T’ju shoh ata sy qė kėrkojnė gjak.

  Deshironit zemrėn tė ma nxirrnit,
  Ta shtrėngonit n’duar e ta vrisnit,
  T’ia ēirrnit formėn, zhduknit pėrmbajtjen,
  Tė mjerėt ju pėr dėshtimin qė patėt.

  Ē’kish pėr t’u bėrė, shkoi e kaloi,
  Gjaku qė rrodhi m’bėri t’rėnkoj,
  Por diē tė mėsoj, mė detyroi,
  Luftėn t’luftoj e nė fund ta ēoj.

  E ju o tė marrė pa ideale,
  Qė jetėn e shkoni me qejf e valle,
  Kujtoni se zemrėn do t’ma vrisni,
  Gaboheni rėndė ju, kot mė ndiqni.

 6. #6
  Moderatore Maska e Shanon
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  386
  shume te bukura Dita. Suksese!

 7. #7
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Falemnderit Shanon!!!

 8. #8
  Moderatore Maska e Shanon
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  386
  n/p (detyre kur dicka eshte e bukur dhe terheqese)

 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Vrasja e dritės


  Drita vritet me errėsirė,
  Me plumba tė padukshėm
  Nė njė natė pa hėnė,
  Nė njė natė me re t’errėta,
  Qė qiellin duan ta zaptojnė,
  E tokėn me lot ta mbulojnė,
  Qė njerėzit me frikė nė zemėr,
  Ta ndiejnė se kundėr kujt
  Ata plumba po qėllojnė.

  Ta vrasėsh dritėn
  Me pretekstin e hakmarrjes,
  Ta vrasėsh dritėn
  Se qe aq e guximshme,
  Sa sytė t’i nxirrte tradhėtisė,
  Tė pėrpiqesh ta zhdukėsh
  Shpresėn me errėsirė,
  T’i bėsh zemrat pa zė tė qajnė,
  Ta mbushin veten me dhimbje,
  Me urrejtje e egėrsi,

  Ta vrasėsh dritėn
  Dhe tė mendosh se
  Faji s’shlyhet nė kėtė dhé,
  Gabimi mė i madh pėr ty o errėsirė
  Qė prej 60 vjetėsh ngjyrė tė kuqe merr,
  Qė qindra drita nė kthetrat e tua ke mbytur,
  Por qė vrerin nė zemra ke mbjellur
  Moj e mjerė,
  E hakėn dikur do ta paguash.

  Ajo natė pa hėnė,
  Me re dhe e zezė,
  Pėrjetė do tė mbetet nė njė kujtesė,
  Nė atė tė njė populli qė nuk vdes,
  Por qė me gjithė vuajtjet rron me shpresė
  E hijen tėnde do arrijė ta vdesė,
  O errėsirė e zezė.

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Me plagė nė trup


  Me zemrėn e munduar,
  Tė njeriut qė shpirt nxjerr,
  mbėrthyer nė sytė e mikut
  qė si qiri u shua pėrmbi dhé,
  me urrejtjen qė frymėn po ia merr
  nga gjaku frika ka shkuar,


  Pyllit qė mbi kokat ngrihet
  i flet me pėrmallim:
  A do t’jesh pėrsėri pylli im?
  E fushės i thėrret qė gati t’mbahet
  Se me farė do tė mbarset,
  nga thundrat e bagėtisė do tė rėndohet,


  Ngritur, mbi kėmbėt qė mė nuk mbajnė
  lufton ai me fytyrėn
  qė tė njėzetat nė pragun e shtėpisė
  sė djegur me themel i la,
  mbi trupin e pajetė tė babait,
  nėnės e vėllezėrve fėmijė,


  Kapu forcė pas gjakut,
  ta gėzojė edhe ai pakėz dritė
  mbi themelet e gurta
  tė tokės sė trashėguar,
  Rrėnjėt t’i shtrojė pėr pemėn bujare
  t’Kosovės krenare.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 24-06-2002 mė 10:19

 11. #11
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Finesa kalorėsiake


  Fisnikėria nė rrugėt me kalorėsa
  E dama fine me kapelet e vellosura,
  Me sytė lozonjarė e gishtat mbuluar,

  Sot rrugėt mbushur me hije,
  Me emra tė shumėllojshėm,
  Pashpirt rrėfejnė gjepura
  E damat fine kanė zhdukur vellot,
  Dėgjojnė gjepurat e gajasen me falsitet
  Shndėrrim i hidhur i kalorėsve pa kuaj,
  E damave kėmbėzbathura me fustane,

  Janė ulur hijet nėpėr makinat
  Qė lluksin e braktisėn nė rrugėt
  Prej nga u vodhėn,
  Ka humbur nderi emrin,
  Pa emra lėkunden flokėt e derdhur,
  humben finesen,
  E kalorėsia nuk gjen mė vend.

 12. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Bulėzat e djersės


  E lėnė tė marrė frymė
  Aq sa krej tė mos shuhet
  Ta gėzojė nga pak idenė e lirisė.
  Nė shtrėngim sytė i erren
  e kujtohet pėr bulėzat e djersės
  qė nė vrapin drejt tė panjohurės
  prej trupit i shpėrthenin.
  Humbur nė ndjesinė e mbėrthimit
  as majtas mundet as djathtas jo
  veē kryet lėkund nė miratim.

  Akoma s’ka mundur tė kuptojė
  kjo ėshtė vdekja e shpirtit.
  Rob mbetet nėn veshjen e ēmuar
  qė tė guximshmit ia kujtojnė
  se shumė mė tepėr ėshtė
  se veē lak i tij.
  Mallkuar a dehur nga fitoret
  Lirinė veē me gishtat e kujtesės
  do mundet njė ditė ta prekė
  Tė burgosurit tė humbur bashkė me tė.


  (Pa shpėtuar mendjen nga errėsimi
  si trashėgimi do tė njihet dėnimi)

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276

  Vrasja e drites

  Dita,e di ti qe drita me shume se nga asgje vritet nga drita e rreme?Dhe te them se me pelqyen poezite po me duket pak.
  Me respekt...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276

  ***

  (me shume se nga cdo gje)

 15. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Dita,e di ti qe drita me shume se nga asgje vritet nga drita e rreme?
  E di Lot, e di.

  Por eshte tjeter drite ajo qe qendron pas fjaleve te mia ne poezi...eshte drita e idealit te mijera njerezve qe u denuan, u vrane dhe eshtrat nuk diehn se ku i prehen. Jane ata qe deshen te ndertonin nje Shqiperi te lire, demokratike, pa komunizem, jane qe luftuan per Kosoven e rane per te, qe nuk e tradhetuan e nuk ia shiten ate serbit. Jane ata qe u mbrojten vete neper gjyqe qe i torturuan neper burgje, se menduan ndryshe e nuk pranuan kurre te perulen. Eshte drita e secilit prej tyre qe sado te mundohen ta zbehe erresira, sic beri me percudnimin e emrave, te jeteve te ketyre njerezve e familjeve te tyre, mblidhet fuqishem ne nje drite qe i del ballehapur kesaj erresire. E asgje nuk mundet ta zbehe kete drite, as rremtesia e nje periudhe te erret diktatoriale.
  Emrat e te gjithe ketyre njerezve, varret e te cileve nuk dihen jane botuar para disa vitesh ne nje gazete ne Shqiperi, gazeta "Liria", organ i shoqates se Ish-te perndjekurve politike.

  Kjo eshte drita ime Lot.
  Nje homazh per keta njerez e asaj ne shtator 1998 iu shtua dhe forca e idealit te heroit me te ri te Shqiperise pas-diktatoriale, Azem Hajdarit, nje homazh per idealin dhe idealistet. Jane ata qe e paguajne me jete.


  Te falenderoj qe nderhyre me perceptimin tend per driten Sadik (Loti i shpirtit), se me bere te shprehem mbi DRITEN qe qendron pas fjaleve te mia.

  Nje falenderim te perzemert!
  Me respekt!
  Dita

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276

  Dita

  se pari ju pershendes dhe dua te ju them se respekti sjell respekt.
  Se dyti ju siguroj se e kam kuptuar mesazhin e poezive.Ne kete kontekst dhe kam shkruar ato pak fjal.
  Asgje me shume s`me ka "vrare" se ajo drite e rreme qe kam cekur atje dhe ndaj ja kam friken.
  Dita,kohet kane ndryshuar,jane thyer mite,jane rrezuar tabu, te cilat e kane ndjekur popullin tone me shekuj.Per mua hero eshte dhe aji qe i dha fund jetes neper humnerat e Otrantos per nje jete me te mire te tijen dhe te familjes se vet.Ndaj dhe ajo finese ne poezite e tua me pelqeu.Me ate cka shkoj,iku dhe te treguarit atedhetar e patriot me "rrofte"e me "poshte"Ky shekull eshte "debil".Te jesh drite ne qiellin e atedheut tend do shume me shume se sa te vritesh per te.Te flm

 17. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Verejtjen ne kendveshtrimin tend e pranoj ashtu sikurse do ta pranoja edhe nga te tjere qe do te nderhynin ketu, sepse njerezit ndiejne e perceptojne ndryshe dhe e shkuara qe atyre u ka dhene emrin dhe gjakun neper deje eshte e ndryshme.
  Mua kurrkush nuk do mundej te ma bente te ndieja ndryshe, sepse ka gjera ne historine e Shqiperise qe kane mbetur pa u sqaruar, ka gjera qe jane anashkaluar dhe ka te verteta qe duhen pare ne sy. Dhe eshte turp nese ato lihen pa nje emer.
  Dhe ato jane lene pa emer ne Shqiperi. Ata qe dikur u vrane mbeten te vrare, ata qe dikur u burgosen akoma jane te burgosur. Shqiperine e drejtojne bijte e atyre qe vrane, e atyre qe burgosen. E vrasja vazhdon.


  Per tragjedine shqiptare te klandestineve qe vazhdon ende mes brigjeve shqiptare dhe atyre italiane pavaresisht se ne heshtje, se ata qe mundet te vdesin jane vec nje ose dy shqiptare per gomone (apo sic talleshin dikur kur thonin me mire mbushe gomonen me kineze se ata zene me pak vend, dhe po vdiqen ne fund te fundit jane kineze e jo shqiptare) ka kenduar Aurela Gace nje kenge me titullin "NATA" qe per mua eshte nder me dometheneset e kenduara ne festivale ne periudhen e tranzicionit.

  Fragment nga refreni, se me shume do te ngaterrrohesha.


  Klandestinet hapin plage
  ne brigjet mbeti dhembja
  neser nene, dje isha vajze
  e virgjer hena
  erdh mengjesi i bardhe
  zgjati doren dhe me mori
  ti u zhduke bashke me naten
  shkove, ike ike larg

  etj..


  Nese nuk e ke degjuar me pare mundesh ta degjosh tek seksioni i muzikes tek faqja e albasoul-it. Do shkosh tek disku The Best - Aurela Gace

  ose thjesht ndiq kete link qe po vendos me poshte

  KETU


  Eshte tjeter dhembje kjo Lot dhe nuk e ngaterroj me ate qe kam dashur te sjell une. Ndoshta eshte e shkuar, ndoshta nuk pershtatet me moshen time te re, megjithate eshte me mire te MOS harrojme.

  Te falenderoj per nderhyrjen dhe verejtjen tende.

  Dita!

 18. #18
  vandal Maska e guntheric
  Anėtarėsuar
  10-02-2003
  Vendndodhja
  pak majtas henes
  Postime
  92
  guntheric vandali beson se poezite nuk jane te lehtekuptueshme. E kam fjalen per tre te parat.

  Te poezia e pare, "shprehje", nuk po kuptoj cfare do te thuash. Ne fillim kerkon te te lejojme te buzeqeshesh, pastaj te vuash, ...pastaj te buzeqeshim e te lebetitemi te gjithe, kurse kater vargjet e fundit duken si keshilla, ose si premtim qe do dalim te fituar nese besojme te ty.

  Te "shqipar i mire" jam ne medyshje per fjalen "domethenie". Zakonisht jane fjalet ato qe kane dhe mbartin domethenie, jo sendet. Kam nje shpjegim ne mendje por do te doja te degjoja tendin me pare. Te vargu i katert shkruan "te jep flete" dhe vazhdon me poshte me "per te dhene dic me shume ne jete". Pra fletet jane thjesht per te te dhene ate dickane tjeter?

  E treta, "levizje", me duket me e dobeta. Do shpjegohem here tjeter me mire.
  white noise

 19. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Poezite ke te drejte t'i interpretosh e t'i vleresosh si te duash. Por nenshkrimi poshte emrit tend, me ben qe as mos ta marr mundimin te nderhyj me interpretimet e mia. I ke harruar normat e miresjelljes ne tjeter vend e diskutim nuk kam ndermend te nis.

  Nuk ka nevoje per shpjegime te metejshme.

 20. #20
  Une ty po te pressss.... Maska e Elti...
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Ravenna, Italia.
  Postime
  75
  bravo bravo bravo complimenti ...........
  Ma hengri miu firmen!!! :(

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shprehje dhe idioma nga gjuha e bukur shqipe!
  Nga MtrX nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 23-01-2022, 16:21
 2. Tironsit qė skalitėn shprehje nė gjuhėn e sotme shqipe
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:01
 3. Leo Buscaglia
  Nga Zemrushja nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 17-07-2013, 20:48
 4. Shprehje qe thuhen shpejt pa gabim
  Nga Kėrēovare1 nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 07-01-2010, 18:45
 5. Si e kuptoni kėtė shprehje?
  Nga Astriti nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •