Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Dieta ?!

  Cila eshte dieta qe nje njeri me peshe normale duhet te ndjeke zakonisht, per te qene i shendetshem??

  Po dieta per tu dobesuar di njeri ?

  Ne pritje te pergjigjeve...  p.s. E kam fjalen per dieta javore, duke filluar nga tre apo kater racionet e te henes deri tek e diela.

 2. #2
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  nje gje eshte e sigurte nqs do te mbash diete:

  mos guxo te hash gliko apo embelsira

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Ha m shum n mngjes dhe n drek
  Ka ndonj mnyr pr t asimiluar m pak kalori pa ulur hyrjet e energjis? A sht e mundur n praktik t dobsohesh pa mbajtur diet, por thjesht duke nxitur metabolizmin pr t djegur m shum? Po, ja t gjitha dinakrit e shmangies s kalorive.

  Shpejto metabolizmin
  Mnyra jon e t ushqyerit ndikon n metabolizm, n kalorit e konsumuara nga organizmi n gjendje qetsie ose n kohn q asimilon dhe transformon n energji ushqimin. Shih faktort q shpejtojn (ose ngadalsojn) metabolizmin, dhe mund t influencosh n mnyr t ndjeshme tendencn e trupit pr t shtuar ndonj kile.
  Gjithmon para ors 14.00
  N pjesn e par t dits metabolizmi sht m efikas. Aftsia pr t djegur kalori sht n maksimumin e saj n ort e para t mngjesit deri n orn 14.00. Prandaj bn mir t hash mngjes shum t pasur (me drithra, buk dhe reel), nj vakt t vogl para dreks (fruta, kos frutash, lngje), ose nj vakt t plot n mesdit (nj pjat e par e leht dhe nj e dyt po e leht me garnitur zarzavatesh, t pagatuar ose t pjekur). Linjat e trupit nuk do t ndryshojn me kusht q edhe n dark t hash dika t leht nj pjat sup me zarzavate me mish ose peshk.
  Sa m shum vakte, aq m mir
  Sa her q ha, organizmi vihet n lvizje pr t tretur ushqimin, duke e ndar n prbrs t ndryshm pr ta tretur. Nj pun pr t ciln sht e nevojshme nj sasi e caktuar energjie. Ja prse sa m shum vakte t hash aq m mir sht. Studime t ndryshme kan treguar se nse e njjta sasi ushqimi nse hyn n organizm n 4-5 vakte gjat dits, ka nj konsum kalorish m t mir.

  Po, mishit dhe peshkut, nse preferon proteinat
  Zgjidh mir
  Nse do t dobsohesh, prefero mishin dhe peshkun, jo vetm se jan mesatarisht me pak kalori, por edhe sepse i japin nj marsh m shum metabolizmit fal prqindjes s lart me proteina.
  M shum tule nse..
  sht llogaritur q ushqimet e pasura me lyrna dhe karbohidrate kan nj aftsi t vogl (sa nj e treta) pr t aktivizuar proceset e djegies. Pr kt arsye transformohen m leht n tule. Kjo nuk do t thot q duhet t heqsh dor nga brumrat dhe buka, por prpiqu t zvoglosh sasin dhe t hash m shum n pjesn e par t dits, kur organizmi sht n gjendje t konsumoj m shum.
  M pak drithra t zinj
  Brumrat dhe buka e zez, t konsumuara duke u alternuar me njra tjetrn, ndihmojn punn e stomakut dhe kufizojn thithjen e yndyrnave dhe sheqerit, pra jan t dobishm pr t mbajtur trupin n form. Por kujdes mos e teproni! Studimet e fundit kan treguar se nj diet shum e pasur me fibra mund t jet penges pr metabolizmin. Orizi, brumrat dhe buka do t prfundonin, pas njfar kohe, duke djegur m pak kalori n krahasim me t njjtat ushime t prpunuara.
  Kurr nn 1000 kalori: jo dietave drastike
  Bj nj kafe t mir. Krkime t ndryshme kan demonstruar se marrja e kafeins (e pranishme n pije si kafeja, kola dhe aji) stimulon metabolizmin
  2/3 filxhan n dit
  M sakt 2 ose tre filxhan kafe do t ishin t mjaftueshm pr t rritur termogjenezn (procesin e djeguies) n 5 % duke i lejuar organizmit t djeg disa dhjetra kalori m shum n dit.
  Mos ekzagjeroni
  Nse ndjek nj regjim tepr t fort n tavolin, organizmi regon, trupi kursen energji, metabolizmi bie n gjum, djeg prher e m pak. Kshtu kur i futesh prsri t ngrnit shndoshesh. sht llogaritur q ata q ndjekin dieta drastike (nga 800-1000 kalori n dit) mund t arrijn t konsumojn deri n 20 prqind m pak kalori.
  Metodat m t mira t gatimit? Zgarr, furr dhe zjerje.
  sht e vrtet q gatimi redukton pak pasurin me minerale e vitamina t disa ushqimeve, por lejon t ul edhe kuotn e yndyrnave, dhe e gjith kjo favorizon prurjen kalorifike finale.
  Mish i zjer, brinj qengji, fileto zgare, fileto derri, sapo dalin nga tenxheret, piastrat apo furrat, rezultojn m t dobt, sepse dhjamrat shkrihen dhe mbeten n uj ose n lngun e pjekjes.
  Me ndihmn e nxehtsis mishi formon nj lloj shtrese mbrojtse.Nse shpon siprfaqen me pirun prpara se ta vsh n furr, dhjamrat nuk do t mbeten brenda mishit, por do t treten.
  Edhe me zjerjen ushqimi mund t bhet m i leht sepse yndyrnat mbeten n uj. Por kujto: humbja e yndyrnave sht m e madhe sa m e gjat t jet koha e gatimit dhe sa m i ftoht t jet uji ku vendoset n fillim mishi. Nse mishi vihet n uj q zjen, temperatura e lart on n nj koagulim t shpejt t proteinave, q bhen barrier pr daljen e dhjamrave.
  Nj kshill e fundit : nuk ka kuptim ta lehtsosh mishin me kto truke t vogla, nse konsumon edhe lngun.
  N dimr konsumo m shum
  Thuhet q n mot t ftoht sht e ligjshme t hash pak m shum, sepse me teperaturat baz konsumon m shum kalori . Esht e vrtet? Po. Nn 15 grad n fakt organizmi i jep nxehtsi ambjentit rrethues dhe prandaj duhet t prodhoj m shum energji pr ta mbajtur konstante temperaturn e trupit. Djegia rritet edhe kur bn shum nxeht (mbi 30 grad).N kt rast sepse trupi duhet t eliminoj djersitjen. Morali: lejoji vetes pa u shetsuar shum, ndonj kalori m tepr nse ke n plan t bj nj shtitje n mal ose nj vrap n park Dhe nse mendon t bsh nj leksion gjimnastike n palestr kjo duhet t pasohet me nj sauna t knaqshme.
  Gjysm kile m pak n muaj duke hequr 100 kalori n dit
  sht e mundur t dobsohesh thjesht dhe pa sforco? Po. Mjaft t lehtsosh menun e prditshme me 100 kalori q n fund t kesh gjysm kile m pak pa br as sforcon m minimale. Nuk t besohet? Bj ndonj llogari: ki parasysh q gjysm kile dhjam trupor sht gati 3500 kalori
  Prandaj, nse do dit kursen 100 kalori brenda muajit do t arrish t heqsh 3100, pra gati gjysm kile tule.
  Ju duket pak? Nuk sht kshtu, nse do t dobsohesh, por edhe t mbash rezultatet e arritura. Sipas studimeve t fundit sht shum m e shndetshme dhe e sigurt t dobsohesh ngadal, dhe t rimarsh veten nga rreziku pr tu shndoshur prsri si ndodh menjher pas nj diete tepr t fort dhe t shpejt.
  Ja disa nga truket e thjeshta pr t zbritur shigjetn e peshores pa e ndjer .
  Mngjes
  Jo, nj tasi t madh plot me qumsht t plot (200 ml, 130 kalori) Por m mir nj got qumsht i skromuar (100 ml, 30 kalori)
  Po, buks me marmalat (nj lug 75 kalori), por pa shtuar gjalp (nj lug 175 kalori)
  N vend t nj racioni korosan (40g, 200 kalori ) Nj tas me corn flakes (30 gr, 100 kalori)
  Zgjidh nj kos t holl natyror (nj vazo 55 kalori ) sesa nj kos me fruta 155 kalori
  Nse ha mngjes n nj bar mos u josh nga nj kifle e br me okollat ose me krem (280 kalori) por zgjidh nj m t thjesht 180 kalori
  Drek dhe dark
  Nj kuti me ton n vaj (85 g 210 kalori)? Zvendsoje me ton natyror (105 kalori)
  Nj pjat me patate t skuqura (280 kalori), zvendsoji me dy patate t pjekura me (180 kalori)
  Po, buks s thekur nse prdor dy feta tepr t holla (40 g 80 kalori ) n vend t atyre normale (120 kalori)
  Ha nj piz me perime pa vaj (500 kalori) dhe hiq dor nga margarita klasike (600 kalori)
  Ha nj pjat me byreka t mbushura me spinaq,(630 kalori) m t leht se me mish (730
  kalori)
  Sapo ta kesh gatuar, hiqi lkurn mishit t puls kshtu do t fitosh (108 kalori kundrejt 210 pr nj racion 120 g)
  Vakt i ndrmjetm
  Akullorja me krem (120 g, 265 kalori) sht m kalorike se nj akullore me fruta (100g, 165 kalori)
  N vend t nj gote me kola apo aranxhat (140 kalori) pi nj got lng grepfrut(dru dhe frut) (38 kalori).
  M mir nj akullore kaush me fruta (110 kalori) n vend nj kaush akullore me krem (220 kalori)
  Nj cop t vogl kula (80g, 320 kalori) zvendsoheni me nj panine t vogl me katr feta proshut t gatuar t holl (220 kalori)
  N momentin e aperitivit shmang koktejlet( nj got e vogl 180 kalori) dhe porosit pije spumante (80 kalori)
  Kujto se 6 feta me proshut t gjall kan 185 kalori q ama zbresin n 105 nse kujdesesh ti heqsh pjesn e dhjamit.

  te njejtin gje e gjeni edhe tek temat e sportit neper bote.
  kam hapur faktikisht edhe temen Fitness and Nutrition ne te cilen po press pergjigje te disa personave per te kontribuar.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Do te vdisja po te me vinin ne diete. pa akullore embelsira dhe fruta nuk mund te egzistoj.
  hani hani cti bej drejtorit une qe eshte zemermire.......hani hani

 5. #5
  Hakmarrese
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Ne vednin me te pershtatshem
  Postime
  75

  A merrni vitamina suplementare?

  Pervec ushqimit te perditshem, a merrni vitamina qe mendoni qe nuk i merrni ne sasi te duhur me ushqimin.

 6. #6
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Jo smarr gje.

 7. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  pyetje

  Bravo grupi.urime per kontributin e madh per recetat dhe kshillat
  per te gatuar.Kisha nje pyetje .Pse gjysma e shqiptareve jane me probleme stomaku?E kane fajin recetat apo gruja?lol
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  tHeKtHi MaMa :P
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  43
  Postime
  1,708
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Bravo grupi.urime per kontributin e madh per recetat dhe kshillat
  per te gatuar.Kisha nje pyetje .Pse gjysma e shqiptareve jane me probleme stomaku?E kane fajin recetat apo gruja?lol


  NDRRO GRUAN I HER SA PER TU VERTETU :

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178

  Pr: Dietat dhe shndeti

  Njeriu ska nevoje per dieta nese ka kujdes cka fut ne organizem
  Sipas Hz Muhamedit nga sofra juaj kujdes ne tri gjera te bardha(mielli,sheqeri ,kripa) dhe cool jeni
  Ose ekziston edhe nje thenje:
  mengjesin haje si mbret
  dreken si princ, ndersa
  darken si fukara
  Provone ia vlen

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,700

  Pr: Dietat dhe shndeti

  Keni dgjuar pr dietn mesdhetare ?


  Dieta mesdhetare bazohet n zakonet tradicionale t ngrnies nga vitet 1960 t njerzve nga vendet q rrethojn Detin Mesdhe, si Greqia, Italia dhe Spanja. Kjo diet inkurajon konsumin e ushqimeve t freskta, sezonale dhe lokale.

  Dieta mesdhetare nuk sht nj diet e vetme e prshkruar, por nj model i prgjithshm i ngrnies me baz ushqimore, i cili shnohet nga dallimet lokale dhe kulturore n t gjith rajonin e Mesdheut.

  Pra, nga cilat ushqime prbhet?

  Dieta karakterizohet n prgjithsi nga nj konsum i lart i ushqimeve me baz bimore (p.sh. fruta dhe perime t freskta, arra dhe drithra) dhe vaj ulliri, nj konsum mesatar i peshkut dhe shpendve, dhe konsum t ult t produkteve t qumshtit (kryesisht kos dhe djath) , mish t kuq dhe t prpunuar, dhe mblsirat.

  Vera zakonisht konsumohet n moderim dhe normalisht, me nj vakt. Nj fokus i fort sht vendosur n aspektet sociale dhe kulturore, si jan vaktet komunale, pushimi pas ngrnies dhe aktiviteti i rregullt fizik.

  N ditt e sotme, kjo diet nuk sht m e ndjekur po aq gjersisht si ishte 30-50 vjet m par, pasi dietat e njerzve q jetojn n kto rajone po bhen m ‘t perndimizuar’ dhe m t larta n ushqime t dendura me energji.

  far thot shkenca mbi kt diet?

  Prfitimet shndetsore t lidhura me dietn mesdhetare mbshteten nga prova shkencore. Dieta mesdhetare sht e lidhur me vdekshmri dhe smundshmri m t ult t t gjitha shkaktarve (shfaqja e smundjes), dhe ka qen e lidhur me prfitime t shumta shndetsore, duke prfshir nj rrezik m t ult t kancerit, smundjes konjitive dhe smundjeve kardiovaskulare, si dhe sindromn metabolike, mbipesha dhe diabetin.


  Konica.al

  https://konica.al/2020/06/keni-degju...en-mesdhetare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-10-2021 m 12:45

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,700

  Pr: Dietat dhe shndeti

  JEMI ME FAT Q JEMI N MESDHE

  7 arsye pse Dieta Mesdhetare sht m e mira n bot


  Nj diet e cila sht e pasur n fruta dhe perime, yndyrna t shndetshme dhe drithra mund t zvogloj riskun pr disa probleme shndetsore. Ve t tjerash sht dhe shum e shijshme. Ndihmon mbajtjen e peshs n kontroll, ka shum benefite pr trurin, prmirson shndetin e zemrs dhe ndihmon pr t jetuar m gjat. Ja 7 mnyra sesi dieta mesdhetare i bn mir shndetit ton.

  Lufton inflamacionin

  Peshqit e pasur me acide yndyrore omega 3 si salmoni, sardelet, etj, jan shum efektiv pr t reduktuar inflamacionin.

  Tonifikon lkurn

  Acidet yndyrore omega 3 t gjendur tek peshqit ndihmojn pr t mbajtur qelizat e lkurs t forta dhe elastike.

  Ndihmon n lehtsimin e dhimbjeve

  Nj prbrs i gjendur tek vaji i ullirit i cili quhet oleocanthal ka t njjtin efekt me analgjezikt si ibuprofeni e aspirina.

  Redukton riskun e kancerit

  Nj diet mesdhetare mund t reduktoj riskun e kancerit t mitrs dhe t gjirit.

  Mbron zemrn

  Dihet tashm q dieta mesdhetare sht miqsore me shndetin kardiovaskular, por sipas nj studimi t ri, grat q ushqehen sipas diets mesdhetare prfaqsojn nj risk 25% m t ult ndaj smundjeve t zerms. N harkun kohor t 12 viteve, hulumtuesit kan studiduar m shum se 25 000 gra q ushqehen sipas nj regjimi me baz bimt, yndyrat e shndetshme dhe vaj ulliri (dhe e ult n mish dhe sheqerna) dhe kan zbuluar se ky stil ushqyerjeje i cili redukton inflamacionin, zvoglon riskun e smundjeve kardiovaskulare.

  Mban trurin n form

  Ushqimet e pasura n antioksidant si arrat dhe vaji i ullirit mund t ndimojn vonesn e shfaqjes s problemeve mendore.

  Ndihmon pr t jetuar m gjat

  Efektet antioksdiuese dhe anti-inflamatore t frutave, perimeve dhe vajit t ullirit ndihmojn pr t luftuar dmtimet e shkaktuara nga oksidimet t lidhura ngushtsisht me plakjen.


  Konica.al

  https://konica.al/2021/09/7-arsye-ps...-mira-ne-bote/

Tema t Ngjashme

 1. Uji ne dietat qe perdoren !
  Nga inter_forever n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-12-2018, 12:44
 2. Shndeti nuk ka mim. Pr dallim prej barnave!?
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2006, 07:59
 3. Shndeti fmijror
  Nga Davius n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 08-08-2006, 18:31
 4. Shendeti dhe kurat natyrale
  Nga benseven11 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 05:10
 5. Nj masazh si kur shndeti
  Nga Xhuxhumaku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 18:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •