Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Dieta ?!

  Cila eshte dieta qe nje njeri me peshe normale duhet te ndjeke zakonisht, per te qene i shendetshem??

  Po dieta per tu dobesuar di njeri ?

  Ne pritje te pergjigjeve...  p.s. E kam fjalen per dieta javore, duke filluar nga tre apo kater racionet e te henes deri tek e diela.

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  nje gje eshte e sigurte nqs do te mbash diete:

  mos guxo te hash gliko apo embelsira

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Ha mė shumė nė mėngjes dhe nė drekė
  Ka ndonjė mėnyrė pėr tė asimiluar mė pak kalori pa ulur hyrjet e energjisė? A ėshtė e mundur nė praktikė tė dobėsohesh pa mbajtur dietė, por thjesht duke nxitur metabolizmin pėr tė djegur mė shumė? Po, ja tė gjitha dinakėritė e shmangies sė kalorive.

  Shpejto metabolizmin
  Mėnyra jonė e tė ushqyerit ndikon nė metabolizėm, nė kaloritė e konsumuara nga organizmi nė gjendje qetėsie ose nė kohėn qė asimilon dhe transformon nė energji ushqimin. Shih faktorėt qė shpejtojnė (ose ngadalėsojnė) metabolizmin, dhe mund tė influencosh nė mėnyrė tė ndjeshme tendencėn e trupit pėr tė shtuar ndonjė kile.
  Gjithmonė para orės 14.00
  Nė pjesėn e parė tė ditės metabolizmi ėshtė mė efikas. Aftėsia pėr tė djegur kalori ėshtė nė maksimumin e saj nė orėt e para tė mėngjesit deri nė orėn 14.00. Prandaj bėn mirė tė hash mėngjes shumė tė pasur (me drithėra, bukė dhe reēel), njė vakt tė vogėl para drekės (fruta, kos frutash, lėngje), ose njė vakt tė plotė nė mesditė (njė pjatė e parė e lehtė dhe njė e dytė po e lehtė me garniturė zarzavatesh, tė pagatuar ose tė pjekur). Linjat e trupit nuk do tė ndryshojnė me kusht qė edhe nė darkė tė hash diēka tė lehtė njė pjatė supė me zarzavate me mish ose peshk.
  Sa mė shumė vakte, aq mė mirė
  Sa herė qė ha, organizmi vihet nė lėvizje pėr tė tretur ushqimin, duke e ndarė nė pėrbėrės tė ndryshėm pėr ta tretur. Njė punė pėr tė cilėn ėshtė e nevojshme njė sasi e caktuar energjie. Ja pėrse sa mė shumė vakte tė hash aq mė mirė ėshtė. Studime tė ndryshme kanė treguar se nėse e njėjta sasi ushqimi nėse hyn nė organizėm nė 4-5 vakte gjatė ditės, ka njė konsum kalorish mė tė mirė.

  Po, mishit dhe peshkut, nėse preferon proteinat
  Zgjidh mirė
  Nėse do tė dobėsohesh, prefero mishin dhe peshkun, jo vetėm se janė mesatarisht me pak kalori, por edhe sepse i japin njė marsh mė shumė metabolizmit falė pėrqindjes sė lartė me proteina.
  Mė shumė tule nėse..
  Ėshtė llogaritur qė ushqimet e pasura me lyrna dhe karbohidrate kanė njė aftėsi tė vogėl (sa njė e treta) pėr tė aktivizuar proceset e djegies. Pėr kėtė arsye transformohen mė lehtė nė tule. Kjo nuk do tė thotė qė duhet tė heqėsh dorė nga brumėrat dhe buka, por pėrpiqu tė zvogėlosh sasinė dhe tė hash mė shumė nė pjesėn e parė tė ditės, kur organizmi ėshtė nė gjendje tė konsumojė mė shumė.
  Mė pak drithėra tė zinj
  Brumėrat dhe buka e zezė, tė konsumuara duke u alternuar me njėra tjetrėn, ndihmojnė punėn e stomakut dhe kufizojnė thithjen e yndyrnave dhe sheqerit, pra janė tė dobishėm pėr tė mbajtur trupin nė formė. Por kujdes mos e teproni! Studimet e fundit kanė treguar se njė dietė shumė e pasur me fibra mund tė jetė pengesė pėr metabolizmin. Orizi, brumėrat dhe buka do tė pėrfundonin, pas njėfarė kohe, duke djegur mė pak kalori nė krahasim me tė njėjtat ushime tė pėrpunuara.
  Kurrė nėn 1000 kalori: jo dietave drastike
  Bėj njė kafe tė mirė. Kėrkime tė ndryshme kanė demonstruar se marrja e kafeinės (e pranishme nė pije si kafeja, kola dhe ēaji) stimulon metabolizmin
  2/3 filxhan nė ditė
  Mė saktė 2 ose tre filxhanė kafe do tė ishin tė mjaftueshėm pėr tė rritur termogjenezėn (procesin e djeguies) nė 5 % duke i lejuar organizmit tė djegė disa dhjetėra kalori mė shumė nė ditė.
  Mos ekzagjeroni
  Nėse ndjek njė regjim tepėr tė fortė nė tavolinė, organizmi regon, trupi kursen energji, metabolizmi bie nė gjumė, djeg pėrherė e mė pak. Kėshtu kur i futesh pėrsėri tė ngrėnit shėndoshesh. Ėshtė llogaritur qė ata qė ndjekin dieta drastike (nga 800-1000 kalori nė ditė) mund tė arrijnė tė konsumojnė deri nė 20 pėrqind mė pak kalori.
  Metodat mė tė mira tė gatimit? Zgarrė, furrė dhe zjerje.
  Ėshtė e vėrtetė qė gatimi redukton pak pasurinė me minerale e vitamina tė disa ushqimeve, por lejon tė ulė edhe kuotėn e yndyrnave, dhe e gjithė kjo favorizon prurjen kalorifike finale.
  Mish i zjerė, brinjė qengji, fileto zgare, fileto derri, sapo dalin nga tenxheret, piastrat apo furrat, rezultojnė mė tė dobėt, sepse dhjamrat shkrihen dhe mbeten nė ujė ose nė lėngun e pjekjes.
  Me ndihmėn e nxehtėsisė mishi formon njė lloj shtrese mbrojtėse.Nėse shpon sipėrfaqen me pirun pėrpara se ta vėsh nė furrė, dhjamrat nuk do tė mbeten brenda mishit, por do tė treten.
  Edhe me zjerjen ushqimi mund tė bėhet mė i lehtė sepse yndyrnat mbeten nė ujė. Por kujto: humbja e yndyrnave ėshtė mė e madhe sa mė e gjatė tė jetė koha e gatimit dhe sa mė i ftohtė tė jetė uji ku vendoset nė fillim mishi. Nėse mishi vihet nė ujė qė zjen, temperatura e lartė ēon nė njė koagulim tė shpejtė tė proteinave, qė bėhen barrierė pėr daljen e dhjamrave.
  Njė kėshillė e fundit : nuk ka kuptim ta lehtėsosh mishin me kėto truke tė vogla, nėse konsumon edhe lėngun.
  Nė dimėr konsumo mė shumė
  Thuhet qė nė mot tė ftohtė ėshtė e ligjshme tė hash pak mė shumė, sepse me teperaturat bazė konsumon mė shumė kalori . Eshtė e vėrtetė? Po. Nėn 15 gradė nė fakt organizmi i jep nxehtėsi ambjentit rrethues dhe prandaj duhet tė prodhojė mė shumė energji pėr ta mbajtur konstante temperaturėn e trupit. Djegia rritet edhe kur bėn shumė nxehtė (mbi 30 gradė).Nė kėtė rast sepse trupi duhet tė eliminojė djersitjen. Morali: lejoji vetes pa u shetėsuar shumė, ndonjė kalori mė tepėr nėse ke nė plan tė bėj njė shėtitje nė mal ose njė vrap nė park Dhe nėse mendon tė bėsh njė leksion gjimnastike nė palestėr kjo duhet tė pasohet me njė sauna tė kėnaqshme.
  Gjysėm kile mė pak nė muaj duke hequr 100 kalori nė ditė
  Ėshtė e mundur tė dobėsohesh thjesht dhe pa sforco? Po. Mjaft tė lehtėsosh menunė e pėrditshme me 100 kalori qė nė fund tė kesh gjysėm kile mė pak pa bėrė as sforcon mė minimale. Nuk tė besohet? Bėj ndonjė llogari: ki parasysh qė gjysėm kile dhjam trupor ėshtė gati 3500 kalori
  Prandaj, nėse ēdo ditė kursen 100 kalori brenda muajit do tė arrish tė heqėsh 3100, pra gati gjysėm kile tule.
  Ju duket pak? Nuk ėshtė kėshtu, nėse do tė dobėsohesh, por edhe tė mbash rezultatet e arritura. Sipas studimeve tė fundit ėshtė shumė mė e shėndetshme dhe e sigurtė tė dobėsohesh ngadalė, dhe tė rimarėsh veten nga rreziku pėr t’u shėndoshur pėrsėri siē ndodh menjėherė pas njė diete tepėr tė fortė dhe tė shpejtė.
  Ja disa nga truket e thjeshta pėr tė zbritur shigjetėn e peshores pa e ndjerė .
  Mėngjes
  Jo, njė tasi tė madh plot me qumėsht tė plotė (200 ml, 130 kalori) Por mė mirė njė gotė qumėsht i skromuar (100 ml, 30 kalori)
  Po, bukės me marmalatė (njė lugė 75 kalori), por pa shtuar gjalpė (njė lugė 175 kalori)
  Nė vend tė njė racioni korosan (40g, 200 kalori ) Njė tas me corn flakes (30 gr, 100 kalori)
  Zgjidh njė kos tė hollė natyror (njė vazo 55 kalori ) sesa njė kos me fruta 155 kalori
  Nėse ha mėngjes nė njė bar mos u josh nga njė kifle e bėrė me ēokollatė ose me krem (280 kalori) por zgjidh njė mė tė thjeshtė 180 kalori
  Drekė dhe darkė
  Njė kuti me ton nė vaj (85 g 210 kalori)? Zėvendėsoje me ton natyror (105 kalori)
  Njė pjatė me patate tė skuqura (280 kalori), zėvendėsoji me dy patate tė pjekura me (180 kalori)
  Po, bukės sė thekur nėse pėrdor dy feta tepėr tė holla (40 g 80 kalori ) nė vend tė atyre normale (120 kalori)
  Ha njė pizė me perime pa vaj (500 kalori) dhe hiq dorė nga margarita klasike (600 kalori)
  Ha njė pjatė me byreēka tė mbushura me spinaq,(630 kalori) mė tė lehtė se me mish (730
  kalori)
  Sapo ta kesh gatuar, hiqi lėkurėn mishit tė pulės kėshtu do tė fitosh (108 kalori kundrejt 210 pėr njė racion 120 g)
  Vakt i ndėrmjetėm
  Akullorja me krem (120 g, 265 kalori) ėshtė mė kalorike se njė akullore me fruta (100g, 165 kalori)
  Nė vend tė njė gote me kola apo aranxhatė (140 kalori) pi njė gotė lėng grepfrut(dru dhe frut) (38 kalori).
  Mė mirė njė akullore kaush me fruta (110 kalori) nė vend njė kaush akullore me krem (220 kalori)
  Njė copė tė vogėl kulaē (80g, 320 kalori) zėvendėsoheni me njė panine tė vogėl me katėr feta proshutė tė gatuar tė hollė (220 kalori)
  Nė momentin e aperitivit shmang koktejlet( njė gotė e vogėl 180 kalori) dhe porosit pije spumante (80 kalori)
  Kujto se 6 feta me proshutė tė gjallė kanė 185 kalori qė ama zbresin nė 105 nėse kujdesesh t’i heqėsh pjesėn e dhjamit.

  te njejtin gje e gjeni edhe tek temat e sportit neper bote.
  kam hapur faktikisht edhe temen Fitness and Nutrition ne te cilen po press pergjigje te disa personave per te kontribuar.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Do te vdisja po te me vinin ne diete. pa akullore embelsira dhe fruta nuk mund te egzistoj.
  hani hani cti bej drejtorit une qe eshte zemermire.......hani hani

 5. #5
  Hakmarrese
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Ne vednin me te pershtatshem
  Postime
  75

  A merrni vitamina suplementare?

  Pervec ushqimit te perditshem, a merrni vitamina qe mendoni qe nuk i merrni ne sasi te duhur me ushqimin.

 6. #6
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Jo smarr gje.

 7. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800

  pyetje

  Bravo grupi.urime per kontributin e madh per recetat dhe kshillat
  per te gatuar.Kisha nje pyetje .Pse gjysma e shqiptareve jane me probleme stomaku?E kane fajin recetat apo gruja?lol
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  44
  Postime
  1,708
  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Bravo grupi.urime per kontributin e madh per recetat dhe kshillat
  per te gatuar.Kisha nje pyetje .Pse gjysma e shqiptareve jane me probleme stomaku?E kane fajin recetat apo gruja?lol


  NDRRO GRUAN I HER SA PER TU VERTETU :

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178

  Pėr: Dietat dhe shėndeti

  Njeriu ska nevoje per dieta nese ka kujdes cka fut ne organizem
  Sipas Hz Muhamedit nga sofra juaj kujdes ne tri gjera te bardha(mielli,sheqeri ,kripa) dhe cool jeni
  Ose ekziston edhe nje thenje:
  mengjesin haje si mbret
  dreken si princ, ndersa
  darken si fukara
  Provone ia vlen

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,569

  Pėr: Dietat dhe shėndeti

  Keni dėgjuar pėr dietėn mesdhetare ?


  Dieta mesdhetare bazohet nė zakonet tradicionale tė ngrėnies nga vitet 1960 tė njerėzve nga vendet qė rrethojnė Detin Mesdhe, si Greqia, Italia dhe Spanja. Kjo dietė inkurajon konsumin e ushqimeve tė freskėta, sezonale dhe lokale.

  Dieta mesdhetare nuk ėshtė njė dietė e vetme e pėrshkruar, por njė model i pėrgjithshėm i ngrėnies me bazė ushqimore, i cili shėnohet nga dallimet lokale dhe kulturore nė tė gjithė rajonin e Mesdheut.

  Pra, nga cilat ushqime pėrbėhet?

  Dieta karakterizohet nė pėrgjithėsi nga njė konsum i lartė i ushqimeve me bazė bimore (p.sh. fruta dhe perime tė freskėta, arra dhe drithėra) dhe vaj ulliri, njė konsum mesatar i peshkut dhe shpendėve, dhe konsum tė ulėt tė produkteve tė qumėshtit (kryesisht kos dhe djathė) , mish tė kuq dhe tė pėrpunuar, dhe ėmbėlsirat.

  Vera zakonisht konsumohet nė moderim dhe normalisht, me njė vakt. Njė fokus i fortė ėshtė vendosur nė aspektet sociale dhe kulturore, siē janė vaktet komunale, pushimi pas ngrėnies dhe aktiviteti i rregullt fizik.

  Nė ditėt e sotme, kjo dietė nuk ėshtė mė e ndjekur po aq gjerėsisht siē ishte 30-50 vjet mė parė, pasi dietat e njerėzve qė jetojnė nė kėto rajone po bėhen mė ‘tė perėndimizuar’ dhe mė tė larta nė ushqime tė dendura me energji.

  Ēfarė thotė shkenca mbi kėtė dietė?

  Pėrfitimet shėndetėsore tė lidhura me dietėn mesdhetare mbėshteten nga prova shkencore. Dieta mesdhetare ėshtė e lidhur me vdekshmėri dhe sėmundshmėri mė tė ulėt tė tė gjitha shkaktarėve (shfaqja e sėmundjes), dhe ka qenė e lidhur me pėrfitime tė shumta shėndetėsore, duke pėrfshirė njė rrezik mė tė ulėt tė kancerit, sėmundjes konjitive dhe sėmundjeve kardiovaskulare, si dhe sindromėn metabolike, mbipesha dhe diabetin.


  Konica.al

  https://konica.al/2020/06/keni-degju...en-mesdhetare/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 05-10-2021 mė 12:45

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,569

  Pėr: Dietat dhe shėndeti

  JEMI ME FAT QĖ JEMI NĖ MESDHE

  7 arsye pse Dieta Mesdhetare ėshtė mė e mira nė botė


  Njė dietė e cila ėshtė e pasur nė fruta dhe perime, yndyrna tė shėndetshme dhe drithėra mund tė zvogėlojė riskun pėr disa probleme shėndetėsore. Veē tė tjerash ėshtė dhe shumė e shijshme. Ndihmon mbajtjen e peshės nė kontroll, ka shumė benefite pėr trurin, pėrmirėson shėndetin e zemrės dhe ndihmon pėr tė jetuar mė gjatė. Ja 7 mėnyra sesi dieta mesdhetare i bėn mirė shėndetit tonė.

  Lufton inflamacionin

  Peshqit e pasur me acide yndyrore omega 3 si salmoni, sardelet, etj, janė shumė efektivė pėr tė reduktuar inflamacionin.

  Tonifikon lėkurėn

  Acidet yndyrore omega 3 tė gjendur tek peshqit ndihmojnė pėr tė mbajtur qelizat e lėkurės tė forta dhe elastike.

  Ndihmon nė lehtėsimin e dhimbjeve

  Njė pėrbėrės i gjendur tek vaji i ullirit i cili quhet oleocanthal ka tė njėjtin efekt me analgjezikėt si ibuprofeni e aspirina.

  Redukton riskun e kancerit

  Njė dietė mesdhetare mund tė reduktojė riskun e kancerit tė mitrės dhe tė gjirit.

  Mbron zemrėn

  Dihet tashmė qė dieta mesdhetare ėshtė miqėsore me shėndetin kardiovaskular, por sipas njė studimi tė ri, gratė qė ushqehen sipas dietės mesdhetare pėrfaqėsojnė njė risk 25% mė tė ulėt ndaj sėmundjeve tė zermės. Nė harkun kohor tė 12 viteve, hulumtuesit kanė studiduar mė shumė se 25 000 gra qė ushqehen sipas njė regjimi me bazė bimėt, yndyrat e shėndetshme dhe vaj ulliri (dhe e ulėt nė mish dhe sheqerna) dhe kanė zbuluar se ky stil ushqyerjeje i cili redukton inflamacionin, zvogėlon riskun e sėmundjeve kardiovaskulare.

  Mban trurin nė formė

  Ushqimet e pasura nė antioksidantė si arrat dhe vaji i ullirit mund tė ndimojnė vonesėn e shfaqjes sė problemeve mendore.

  Ndihmon pėr tė jetuar mė gjatė

  Efektet antioksdiuese dhe anti-inflamatore tė frutave, perimeve dhe vajit tė ullirit ndihmojnė pėr tė luftuar dėmtimet e shkaktuara nga oksidimet tė lidhura ngushtėsisht me plakjen.


  Konica.al

  https://konica.al/2021/09/7-arsye-ps...-mira-ne-bote/

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,569

  Pėr: Dietat dhe shėndeti

  Dieta mesdhetare renditet si mė e mira e vitit, pėr herė tė pestė

  Pėr tė pestin vit radhazi, dieta mesdhetare ėshtė shpallur mė e mira nė garėn vjetore pėr dietėn mė tė mirė, sipas vlerėsimeve nga US News dhe World report. Nė vend tė dytė ėshtė dieta DASH, e cila synon tė parandalojė hipertensionin dhe reduktimin e kripės. Nė vend tė tretė ėshtė dieta fleksitare, e cila ėshtė vegjetariane nė tė shumtėn e rasteve, megjithatė tė lejon qė here pas here tė shuash nepsin e tė hash njė hamburger.

  Tė trija kėto dieta reduktojnė dhe eliminojnė ushqimet e pėrpunuara duke pasur nė thelb frutat, perimet, fasulet, thjerrėzat, drithėrat, arrat dhe farat.

  “Tė gjitha dietat janė tė sigurta dhe tė mbėshtetura nga shkenca. Dietat gjithashtu ofrojnė tė gjitha kaloritė e domosdoshme pėrmes perimeve, frutave dhe drithėrave; gjithashtu ato pėrmbajnė njė sasi tė vogėl proteinash pa yndyrė dhe bulmet”, tha Gretel Schueller, nga US News & World Report.

  Nė pėrgjithėsi dietat kanė nė fokus atė qė mund tė hani, jo atė qė nuk duhet tė hani.

  “Ne duam ushqim qė jo vetėm ta shijojmė, por edhe tė ruajmė shėndetin tonė dhe tė forcojmė imunitetin. Tri dietat e renditura si mė tė mirat, e ofrojnė kėtė”, tha Schueller.

  Dieta mesdhetare

  Kjo lloj diete ėshtė mė e lehtė pėr t’u zbatuar. Studime tė shumta kanė zbuluar se dieta mesdhetare mund tė zvogėlojė rrezikun e diabetit, kolesterolit tė lartė, demencės, humbjes sė kujtesės, depresionit dhe kancerit tė gjirit. Dieta, ėshtė mė shumė njė stil i tė ushqyerit sesa njė dietė e kufizuar.

  Dieta pėrmban gatime tė thjeshta me bazė bimore, ku ēdo vakt ka nė bazė frutat dhe perimet, drithėra, fasule dhe fara, me pak arra dhe me njė fokus tė veēantė te vaji i ullirit ekstra i virgjėr. Yndyrat e tjera pėrveē vajit tė ullirit, si gjalpi, konsumohen rrallė ndėrsa sheqeri dhe ushqimet e pėrpunuara mund tė konsumohen vetėm nė raste tė veēanta. Mishi i kuq pėrdoret me masė, zakonisht vetėm pėr tė shijuar njė pjatė. Ngrėnia e peshkut tė shėndetshėm tė mbushur me vaj omega 3 ėshtė i kėshillueshėm, ndėrsa vezėt, qumėshti dhe mishi i shpendėve duhet tė hahen nė porcione shumė mė tė vogla sesa nė dietėn tradicionale perėndimore.

  Ndėrveprimet sociale gjatė vakteve dhe stėrvitjes janė pika kyēe e stilit mesdhetar tė tė ngrėnit. Ndryshimet e stilit tė jetesės qė janė pjesė e dietės pėrfshijnė tė ngrėnit me miqtė dhe familjen, shoqėrimin gjatė vakteve, ngrėnien e ushqimeve tė preferuara me vėmendje, si dhe lėvizjet dhe ushtrimet e kujdesshme.

  Dieta mė e mirė pėr shėndetin e zemrės

  Dieta Ornish e cila u krijua nė vitin 1997 nga Dr. Dean Ornish, ėshtė e vėshtirė pėr t’u ndjekur, por ėshtė cilėsuar si dieta mė e mirė pėr shėndetin e zemrės. Shumica e ushqimeve qė pėrmbajnė kolesterol ose karbohidrate tė rafinuara, vajra, kafeinė dhe thuajse tė gjitha produktet shtazore pėrveē tė bardhėve tė vezėve dhe njė filxhan nė ditė qumėsht pa yndyrė ose kos, janė tė ndaluara. Ndėrsa ekspertėt pajtohen se dieta mund tė jetė tepėr kufizuese dhe e vėshtirė pėr t’u ndjekur, sipas Ornish ėshtė i vetmi program i provuar shkencėrisht pėr tė luftuar sėmundjet e zemrės pa ilaēe ose kirurgji. Dieta ėshtė e kombinuar me teknikat e menaxhimit tė stresit, stėrvitjen, dhe ndėrprerjen e duhanit.

  Dieta mė e mirė pėr diabetin

  Nė kategorinė e dietės mė tė mirė pėr diabetin, dieta mesdhetare mori ēmimin kryesor. Nė vendin e dytė u renditėn dietat fleksitare dhe vegane.

  Dieta fleksitare ėshtė njė kombinim i dy fjalėve: fleksibėl dhe vegjetariane. Me kėtė dietė, nuk keni pse tė hiqni dorė plotėsisht nga mishi. Njė dietė kryesisht me bazė bimore duke ndikuar nė jetėgjatėsi, thuhet nė raport, duke ulur rrezikun e prekjes nga sėmundjet e zemrės, diabetit dhe kancerit. Dieta vegane pėrjashton tė gjitha produktet shtazore, madje edhe bulmetin dhe vezėt.

  Dieta mė e mirė e pėrgjithshme pėr humbje peshe

  Dieta fleksitare kėrkon qė ju tė shtoni ushqime nė dietėn tuaj, tė tilla si proteina si fasulet, bizelet ose vezėt, si dhe frutat dhe perimet, drithėrat, produktet e qumėshtit dhe erėzat. Raporti thotė se duhet tė marrim disa kalori sipas vakteve: “Mėngjesi rreth 300 kalori, dreka 400 dhe darka 500. Produktet mes vaktet janė rreth 300 kalori, nė total janė 1500 kalori”.

  “Nėse hani shumė fruta, perime dhe drithėra ka tė ngjarė tė ndiheni tė ngopur me mė pak kalori sesa jeni mėsuar”, sipas analizės sė dietės fleksitare.

  Fillimi i dietės mesdhetare

  A ėshtė dieta mesdhetare njė nga synimet tuaja kėtė vit? Filloni duke gatuar njė vakt ēdo javė me bazė fasule, drithėra dhe perime, duke pėrdorur barishte dhe erėza. Pas njė kohe, nisni tė gatuani dy vakte nė javė me kėto produkte, duke eliminuar sa mė shumė mishin.

  Drithėrat qė kanė ndryshuar pak gjatė viteve, tė njohura si “drithėrat e lashta”, janė gjithashtu njė tipar kryesor i dietės mesdhetare. Quinoa, amaranti, meli, fara, spelt, janė disa shembuj.

  Kur hani mish, konsumoni sasi tė vogla. Pėr njė pjatė kryesore, kjo do tė thotė mish pule ose mish pa dhjamė. Kulturat mesdhetare zakonisht e mbyllin ditėn me fruta qė janė tė sezonit dhe jo ėmbėlsira.

  Nėse jeni lodhur duke ngrėnė fruta tė freskėta tė papėrpunuara, bėhuni krijues. Ziejini dardhat nė lėng shege me pak mjaltė. Grini ananasin ose fruta tė tjera dhe spėrkatni me mjaltė.


  Koha Jonė

  https://kohajone.com/dieta-mesdhetar...here-te-peste/

Tema tė Ngjashme

 1. Uji ne dietat qe perdoren !
  Nga inter_forever nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-06-2022, 13:52
 2. Shėndeti nuk ka ēmim. Pėr dallim prej barnave!?
  Nga Gimi3 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2006, 07:59
 3. Shėndeti fėmijėror
  Nga Davius nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 08-08-2006, 18:31
 4. Shendeti dhe kurat natyrale
  Nga benseven11 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 05:10
 5. Njė masazh si kurė shėndeti
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 18:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •